Waterschap maakt geen misbruik van waardestijging WOZ Calvijncollege in Tholen krijgt een forse uitbreiding Vogelverschrikker op plaats reclamebord n Scriptie over dialect Smurdiek op schiefje In verband met groei leerlingental tot 342 heftruck 1' I Maak kennis met de voordelige En Route modellen van Renault RENAULT Tarief kan wellicht wel dalen Voader bluuft geweun voader VORKHEFTRUCK-SERVICE Gebruikte diesel 2,5 ton met garantie Donderdag 5 augustus 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Niet overstuur Veel te mager Afluustere O.N.S. computers uit jasje gegroeid Na de zomervakantie wordt de uitbreiding van het Calvijncollege aan de Zoekweg in Tholen aanbe steed. Er zijn vijf aanne mers voor het omvangrijke karwei uitgenodigd. Over last tijdens de lesuren zal onvermijdelijk zijn, want het werk kan niet alleen in de herfst- en kerstvakantie geklaard worden. En er moet op bestaande lokalen gebouwd worden waar een verdieping bij komt. Staf versterkt Zeeuwse Vlegel omzeilt verordening Borden in tarwevelden, met de tekst 'Hier groeit uw Zeeuwse Vlegel', gaan verdwijnen. Ze zijn volgens de provincie in strijd met de landschapsverordening en een ontheffing zou niet verleend worden. De stichting Zeeuwse Vlegel, die milieuvriendelijk geteelde tarwe' verwerkt, is op het idee gekomen om in plaats van de borden vogelverschrikkers te plaatsen met een Zeeuwse; Vlegel T-shirt aan. In september beslissen provinciale staten over aanpassing van de landschapsverordening; maar die verruimt slechts de regels voor de huisverkoop van agrarische producten. Derde bord Zomerconcerten stadhuis Tholen Wwikbttvq Dialectverlies TE KOOP: T Uw voordeel kan oplopen tot 3.700,- Autobedrijf J. Maat Autobedrijf C. Bal V.O.F. De deining die is ontstaan over eventuele lastenstijgingen bij water schap en gemeenten door de sterk toegenoemen waarde van onroerend goed, is volgens waarnemend-dijkgraaf drs. A.W.. van de Hoef een storm in een glas water. Hij noemt het buitengewoon voorbarig' dat statenleden van Groen Links daarover schriftelijke vragen aan gedepu teerde staten hebben gesteld. Ze willen zelfs zonodig de begroting 2005 van waterschap Zeeuwse eilanden laten vernietigen.' „Een publiciteiteitsbeluste reactie", zegt Van de Hoef. „Ten eerste weten we officieel nog van niets wat de waardestijgingen van het onroerend goed betreft. Vervolgens moet de be groting 2005 nog gemaakt worden." Bij de behandeling van de perspec- tievennota 2004-2009 in de algeme ne vergadering van het waterschap werd in juni afgesproken, dat het ta rief van de omslag gebouwd niet zou stijgen bij een toename van de WOZ-waarde met 20%. „Wanneer sommige gemeenten nu spreken over een stijging van 40% van het onroerend goed, dan kan het tarief wellicht dalen. Maar daarover moet nog beslist worden als de gegevens over de taxaties er zijn en de begro ting 2005 samengesteld wordt. We zullen echter nooit misbruik maken van een waardestijging zoals zich die nu lijkt voor te doen. Het waterschap is een doelmatige organisatie die te gen de laagste kosten probeert te werken", verzekert Van de Hoef. De PZC meldde, dat de taxatiewaar de van woningen voor de onroerende zaakbelasting op de Bevelanden en Tholen/Sint-Philipsland in vier jaar spectaculair is gestegen met 50 tot 60%. De waardering is gebeurd op de situatie per 1 januari 2003. De vo rige taxatie dateert van 1 januari 1999. In die vier jaar zijn de huizen prijzen juist explosief omhoog ge gaan. Vorig jaar werd die situatie pas afgevlakt. Op Tholen zouden de taxatiewaarden vijftig procent hoger liggen voor huizen en 25 tot 30% voor bedrijfspanden. Van de Hoef zegt die gegevens ech ter officieel nog niet bij het water schap ontvangen te hebben. Een woordvoerder van de gemeente Tho len zegt zelfs, dat hierover pas in fe bruari 2005 duidelijkheid komt. Dat is geruime tijd na het opstellen van de gemeentebegroting 2005, die in het najaar gepresenteerd wordt. „De gemeente wil de lastenstijging tot 5% beperken, dus als de waardestij ging van het onroerend goed hoger is. dan wordt het tarief aangepast. De hogere WOZ-waarde leidt dus niet automatisch tot lastenstijgingen. De inwoners hoeven niet overstuur te ra ken", aldus voorlichter Tineke de Waal. De statenfractie van Groen Links raakte echter wel overstuur van uitla tingen van dijkgraaf Gosselaar in de PZC, die op voorhand weinig leek te voelen voor aanpassing van de tarie ven. .Waterschap profiteert van WOZ. Hogere woningtaxatie moet inkomsten Zeeuwse Eilanden aan zienlijk verhogen', kopte het dag blad. Volgens de waarnemend-dijkgraaf is Gosselaar tijdens zijn vakantie op de fiets met de problematiek overvallen. „Bij de behandeling van de perspec- tievennota in juni zijn we uitgegaan van 20% waardestijging, waarbij de tariefstijging van de omslag ge bouwd tot 0% beperkt zou blijven. Toegezegd is, dat we in het najaar bij de vaststelling van de begroting 2005 op de zaak zouden terugko men." Overigens waren er in juni al diverse hoofdingelanden van het waterschap die de waardestijging van 20% veel te mager vonden. Drs. R.H.D. Lam- beck sprak toen al over 40% en M. Wattel eiste, dat het onderwerp terug moest komen in de algemene verga dering wanneer de taxaties bekend zouden zijn. Gezworene financiën J. Hoekman hield de boot toen nog af. Hij wilde nog geen cadeautjes weg geven en voorzichtig zijn. De Thool- se hoofdingeland drs. P.M. van den Dorpel pleitte ervoor om de tarief stelling voor de omslag gebouwd over meerdere jaren te nivelleren. Opvallend is, dat diverse Bevelandse gemeenten al precies weten hoe de taxatiewaarden per 1 januari 2003 uitgevallen zijn, terwijl het water schap officieel nog van niets weet en de gemeente Tholen laat weten, dat er pas in februari 2005 duidelijkheid is. De gemeente Kapelle maakt eind augustus al bekend hoe hoog de taxatiewaarde is geworden. Ook Borsele gaat de inwoners tevoren in lichten om de eerste fouten eruit te kunnen halen en volgend jaar bij de definitieve belastingaanslagen be zwaarschriften te voorkomen. Er wordt steeds minder Zeeuws gesproken. Het dialect is op zijn retour. In Sint-Maartensdijk spreken minder kin deren de streektaal. Henriëtte op den Brouw uit de smal- stad heeft dat uitgezocht. Ze vermoedde het al. Maar ze kreeg het bevestigd toen ze drie leeftijdsgroepen uit het dorp aan het woord liet voor haar doctoraalscriptie Ne derlandse taal en cultuur aan de Universiteit van Amster dam. Haar conclusie is dat 'het dialectverlies in het Smerdieks steeds duidelijker te constateren is. Zoals de ouden zongen, piepen de jongen niet meer....' Het dialect is onderhevig aan veranderingen, toont Henriët te op den Brouw aan. Da's oaltied zo hewist, mae noe He ken 't toch wè ard trug te lo- apen. Tussen 1950 in 2004 bin 't de kinders die minder, of a gin, Thools mêêr spreke, 't Was a 'n heides kerwei vor Henriëtte om in Smurdiek kin ders te vinden die atte nog plat praete. In dat wil wa zèh- he. 't Zou intersant weze om te kieken of dat ok op oare dur- pen a zo is. Ik wedde dat 'r op Staevenisse in op Setalland mêêr dialect wor hesproke op 't schoolplein dan in Thole- stad bevobbeld. Mae dat zou allêên an te töönen weze deur 't op te noteren, liek as Hen riëtte dat ei hedae. 'Het Smerdieks is een van de zeven dorpsdialecten op het eiland Tholen', zo schrijft ze. En veel is er eigenlijk niet over bekend omdat er 'slechts en kele malen opnames zijn ge maakt voor gegevens die ver- Werkt zijn in atlassen en woordenboeken. Wetenschap pelijk onderzoek naar het dia lect van Sint-Maartensdijk ontbreekt dus volledig.' Henriëtte, de dochter van de slachter op de Mart, ei 't nie allêên opherukkeld, mae 't ok vastheleid. Da's buutenhe- weun. Thole is dan in 't spraekhebruuk nog wè 'n ei land, mae 't iselement van vor de Rampis a lank a ver- broke. Deur bruhhen in dam men, in vee 'import'. Mêêr Smurdiekenaeren die atte trouwe mee iemand die at gin Zêêuw is, in tuus minder of gin Zeeuws praete, mae gröös of achterover praete. In d'r in- leidienk schat de onderzoek ster da van de 3600 inweuners van 't durp mae liefst '40 pro cent bestaat uit inwoners af komstig van buiten Tholen'. In een voetnoot zegt ze dat dit een schatting is. Ze deed er nog wel navraag naar: 'de ge meenteambtenaar kon geen duidelijk antwoord geven'. We zèhhe nog wè mêêsten- tieds oudoe a m'n weghaen (uut 't Braebersmae ik ööre ok a vee ménsen doei zèhhe, of hoi, a ze d' oom op de tille- foon lèhhe of 't klepje van ul- der mebieltje dichtklappe. Op den Brouw ei d'r scriptie hemaekt op 'n cd-rom. Zo'n dun schiefje da bost van de Bijna vijftien maanden nadat O.N.S. Computers in de Dalemsestraat in Tholen begon, verhuist het bedrijf naar een nieuw onderkomen aan de Botermarkt. In de voormalige win kel van antiekzaak 't Schippertje heeft Tamara Baaten veel meer i'dimte voor haar activiteiten. Zo is è'r een zitje gecreëerd waar op het gemak met klanten gepraat kan wor den. Verder is haar eigen werkruimte een stuk groter en dat was hard no dig. Want met reparaties - zowel voor particulieren als het midden- en kleinbedrijf - wordt het steeds druk ker. Bovendien slaat de Magic Twin - het speciale moederbord dat twee computers tegelijk aanstuurt - erg goed aan. Baaten introduceerde dat een paar maanden geleden. Met na me van scholen is er veel vraag naar, terwijl ook de verkoop in België momenteel wordt bekeken. Nieuw is dat Tamara Baaten mensen doelgericht cursussen gaat aanbie den. Wil iemand bijvoorbeeld weten hoe het branden van een dvd of cd in zijn werk gaat, of hoe het installeren en verwijderen van programma's werkt, dan kan dat gericht met een stukje theorie en praktijk uitgelegd worden. Hiervoor is op de verdie ping een cursusruimte ingericht. Ten behoeve van de reparaties is een testbank aanwezig, zodat een pro bleem met een pc snel getoond kan worden en soms zelfs verholpen kan worden terwijl dp klant erop wacht. Zaterdag kan iedereen het nieuwe onderkomen van O.N.S. computers komen bekijken, tijdens het open huis van tien tot vier uur. Directeur P.M. Kunst is echter blij dat het toch zover is, want er is ruimtenood. De school groeit in september van 312 naar 342 leerlin gen, dertig jongens en meisjes meer dan voor de zomervakantie. Alleen het aantal brugklassers groeit al van 110 naar 135. Architectenbureau A.A. Bos en partners maakte het ontwerp dat met complimenten van de welstands commissie werd ontvangen. Het is straks de beurt aan de gelukkige aannemer. Aan de achterkant van de bestaande school komen er op de huidige laag bouw vier theorielokalen een ruimte voor de staf bij. Bij de constructie is er destijds al rekening gehouden met een verdieping erbij in de toe komst. Verder komt er een iet-ruimte voor de computers en aparte ruimten voor scheikunde en techniek. Het muzieklokaal wordt groter. Aan de voorkant van de school verandert de Aan de achterkant van het Calvijncollege aan de Zoekweg in Tholen komt er een verdieping bij voor o.a. vier nieuwe theorielokalen. situatie ook. Een deel van het plein moet wijken voor de nieuwbouw. Er komt een mediatheek van 135 m2, een fitnessruimte, een ruimte voor het nieuwe vak sportoriëntatie en een lokaal voor handel en adminis tratie. De hal wordt ook groter in verband met de groeiende schoolbe volking. In de bestaande boven bouw komt een vergaderruimte. Op het plein wordt een stuk groen op geofferd voor uitbreiding van de fietsenstalling. De capaciteit gaat van 240 naar 336 fietsen. Het Calvijncollege Tholen heeft de staf uitgebreid. Directeur Kunst wordt bijgestaan door twee deel- teamleiders. Han Geluk voor de klassen 2, 3 en 4, terwijl Frits Si mons die taak krijgt voor de brug klassen. Personele zorgen heeft Op de voorgrond de mediatheek met de ronde vorm, waarin 18 computers en 15 werkplekken zonder p.c. komen. Naast een beroepskracht worden hiervoor ook vrijwilligers gevraagd. Kunst niet, want alle posten zijn voorzien. H. van Dam, die nu nog op de sportacademie in Tilburg zit, komt er in januari nog bij, zodat ook de gymvacature dan is vervuld. Ook voor de in het najaar vertrekkende leerkrachten zijn er al opvolgers be kend. B.J. Zandee uit Goes gaat de Engelse lessen overnemen van mevr. W. v.d. Veen uit Nieuw-Vos- semeer. En mevr. L. Wisse uit Waar de wordt de nieuwe docente Frans in de plaats van dhr. J. de Jonge. Voor de mediatheek zal er volgend jaar na gereedkoming van de nieuw bouw een beroepskracht nodig zijn. Kunst denkt aan een mediathecares- se voor 2,5 dag per week, die zal worden bijgestaan door een aantal vrijwilligers. Er komen 18 compu ters te staan en daarnaast zijn er nog vijftien werkplekken zonder p.c. De leerlingen kunnen hier hun kennis bijspijkeren met behulp van boeken, naslagwerken en via internet. Met een kleurenprinter kan alles op pa pier worden uitgedraaid. Het Thoolse Calvijncollege is met een forse moderniseringsslag be zig. De leerlingen zullen na de va kantie splinternieuwe computers aantreffen, allemaal platte scher men. Via een netwerk is het sys teem met de hoofdvestiging in Goes verbonden, zodat de adminis tratie daar ook volledig op de hoogte is van wat er aan de Zoek weg in Tholen gebeurt. De veertig oude computers zijn aan leerlingen en leerkrachten verkocht. De landschapsverordening Zeeland stelt beperkingen aan het plaatsen van borden in het landschap (langs pro vinciale wegen). De stichting Zeeuw se Vlegel ging er stilzwijgend van uit dat haar borden gedoogd zouden wor den. Hoewel ze flink bijdragen aan de naamsbekendheid van het Vlegel brood, zijn de borden daarnaast een middel om het naleven van de milieu vriendelijke teeltvoorschriften te con troleren. In tarwe voor het Vlegel brood mogen kunstmest en be strijdingsmiddelen namelijk niet ge bruikt worden. Toen er twaalf jaar ge leden mee werd begonnen, bestond nog geen keurmerk voor niet-biologi- sche milieuvriendelijke landbouw producten. Door de borden kon ieder een het teeltvoorschrift controleren, want er zouden geen rijsporen in tar- wepercelen mogen liggen. Er is nog een ander zelfbedacht controlemid del: de molenaar levert per zak meel een afgepaste hoeveelheid ouweltjes aan de bakker, zodat de consument aan dat ouweltje kan zien dat het echt Zeeuwse-Vlegelbrood betreft. Ondanks dat de organisatie altijd ge steund is door het provinciebestuur, die een duurzame landbouw hoog in het vaandel heeft staan, kreeg ze en kele maanden geleden bericht dat een Vlegelbord aan de provinciale weg tussen Zonnemaire en Brouwersha ven weggehaald moest worden. Het idee om dan maar vogelverschrikers neer te gaan zetten, komt van de mo lenaar van De Graanhalm in Burgh, die voor de Zeeuwse Vlegel maalt. Langs de genoemde weg is op het be treffende perceel inmiddels een vo gelverschrikker geplaatst, gehuld in een T-shirt van de stichting. In september buigen provinciale sta ten zich over de landschapsverorde ning. Die kent momenteel een vrij stelling voor twee borden, voor de verkoop van agrarische streekproduc ten, geplaatst bij het verkooppunt of op het agrarisch bouwblok. Dat laat ste was al een verruiming die in over leg met de ZLTO tot stand kwam. Tóch bleken er in de praktijk nog be zwaren te bestaan. Onder meer A.L. Aarnoudse te Oud-Vossemeer, die een boerderij winkel heeft, liet het tot een rechtszaak komen om zijn gelijk te halen. Het leidde tot een initiatief voorstel vanuit provinciale staten om - gezien de economische situatie van de agrarische sector - een extra recla memogelijkheid in de vorm van een derde bord toe te staan. Dat derde! bord moet binnen een straal van eert kilometer van het verkooppunt staan. De provincie vindt dat dergelijke bor den niet in wegbermen mogen staan of op plekken waar andere regelge-' ving dat niet toestaat. Het waterschap, rijkswaterstaat, de gemeenten Reimerswaal en Schou- wen-Duiveland en de provinciale commissie omgevingsbeleid gaan zonder meer met de voorgestelde wij ziging akkoord. Het waterschap be pleit uniforme borden, maar Middel burg vindt dat een zaak van dé ondernemers en wil niet verder gaan! dan voorschriften omtrent hoogte en; afmetingen. De wens van de commis sie ruimte om bestaande derde borden te gedogen totdat de wijziging van! kracht wordt, is al door de provincie ingewilligd. Alleen de regio Zeeland van Horeca: Nederland ziet niets in de verruiming. Dat die alleen voor de verkoop van agrarische streekproducten gelde vindt de organisatie - die overigens te gen een verbod op borden is - eerr schending van het gelijkheidsbegin sel. Maar volgens de provincie is eri geen sprake van rechtsongelijkheid^ maar is al in het verleden een wel-' overwogen keuze gemaakt naar aan-; leiding van de praktijk. Het volledig schrappen van de verordening is wat Middelburg betreft niet aan de orde, omdat het landschap beschermt dient! te worden tegen een wildgroei aan; borden. Musicus Jan de Viet heeft, in samen werking met de gemeente, een viertal zomerconcerten georganiseerd in de' hal van het voormalige stadhuis aan de Hoogstraat in Tholen. Zaterdag middag opent De Viet zelf de reeks met een klavecimbelbespeling. Hij brengt muziek van Handel, Froberger en Schnitzer ten gehore. Op 14 au gustus bespelen De Viet en Jan van Luik vierhandig het secretaire-orgel dat in de hal staat opgespeeld. Op 21 augustus staat een orgelsolo van De Viet op het programma. Het afslui tende concert op 4 september wordt verzorgd door Henjo Schot op cello en Jan de Viet op klavecimbel. De concerten duren ongeveer een half uur en zijn gratis toegankelijk. Ze be ginnen steeds om half drie. Reacties van jtmgr lexers op-de- f rubriek, zijn, welkom- bij de, dialectgroep- Tholen,, tel. 0166-602226 hehevens. D'r stae 'n jilleboel stikken op over oe a ze te werk is hehae in wat a d' uutkom- sten bin vaneihes. Je stae d'r van versteld wat 'r oammae op 't schèrm verschient. Ze briengt ieselijk vee in d'n brae- jen. A je 't uut zou printe, kom je mee de conclusies a hauw an de vêêrtig kantjes. Mae 't móóie van zo'n scriptie op 'n schiefje is da j' ok kan laete ööre oe a de woorden uuthe- sproke ööre. Oalle ménsen die meehedaen èn an d'r studie kun j' afluustere. Geluidsfrag menten van iedereen die in het onderzoek is betrokken: 33 inwoners van het dorp (de oudsten gemiddeld zestig jaar, de middengroep van dertig jaar en de jongsten van tien jaar). Zeventien vrouwen en zestien mannen. Aardappel, aarbei, bed, bloe men, eieren, gieter, koe, kuit, rode bieten, rug, schouder, snijden, spruiten tot vader, water en zoet. Ze bin zo op 't schiefje hezet da je elk woord an kan klikke in oalle sprekers achter mekoare kan beluuste- re. 't Dialect is teslotte spreek- taele in dat kom ier hoed tot z'n recht. De doctorandus stelt dat er in het dorp aan de Pluimpot sprake is van 'dialectverlies'. De veranderingen in de uit spraak van klinkers (vocalen) verschuiven, of klanken wor den verbonden in de richting van de standaardtaal. Maar ook in de richting van het dia lect dat op het oosten van het eiland wordt gesproken. Ze ziet dat gebeuren in de uit spraak van het woord schaar. In Smurdiek schiêre, in Oud- Vossemeer en Tholen schaere. Bij de kinderen die ze het woord liet uitspreken, bleek de helft voor de oostelijke variant te kiezen. Opvallend is het woord vader. Daarin was in de uitspraak tussen jong en oud geen verschil. Da bluuft he- weun voader in je moerstaele. Arie de Viet, Sint-Maartensdijk. Bron: Zoals de ouden zongen, pie pen de jongen? Vocaalveran dering in het dialect van Sint- Maartensdijk tussen 1950 en 2004. Doctoraalscriptie Neder lands 2004 van Henriëtte op den Brouw. ca Verkoop en verhuur van nieuwe en gebruikte vorkheftrucks en palletwagens Handelsonderneming Vroegindeweij Middelharnis Tel. 0187-482319 fax 0187 - 4821 18 http://www.tref.nl/middelharnis/vroeghef Tijdens de En Route Weken staan bij de Renault-dealer aantrekkelijk geprijsde En Route modellen voor u klaar: Met navigatie-aanbiedingen Inruilvoordeel of extra accessoires Uw voordeel kan oplopen tot 3700,- Kom tijdens de En Route Weken voor een proefrit langs bij de Renault-dealer en pro fiteer van het voordeel. Vraag bij uw Renault-dealer naar de voor waarden óf kijk op renault.nl. '::"Z „isaa "IJjy j. j J Laguna Grand Tour BElMAIIl.T|f>»f Actieperiode tot en met 31 augustus 2004. Bë Ren^plt. Clio'!s:érvanaf 12.595,-, de Renault Mëgane is er yanaf 17.795,- en de Renault l^un^Hs er vanaf 21.995,- incl. BTW en BPM, exel. verwijderingsbijdrage, leges efcfcosfëftTijklaar maken. 6e leaseprijs voor <f€Benaulfv adviseert!Slgj'. Gfip is er vanaf 305,-, de Renault MègaOè is er vahafe€ 418^n de Renault Lagüna is er vanaf 499,i-per maand via Renault Finanei|| Sefviees. Fuif Operational lease excl. BTW, brandfst'cjT.en vervangend VSÉvoer op basis van 48 nipanden/20.000 km per jaar. Minji&jtxx* verbruik van de RenautoG+io: 4.2 -11,9 1/100 km. resp. 23,8 -12,3 km/ij, C02-uitstooLtesp. 1 lij -285 g/km, Renault MtoanfeyAS - 8,4 I/1Q0 km, resp. 22,2 -11,9km/l, CC&Ajitstoot resp. TT7- 201 g/km en de Renault Laguna: 5,6 -10.3^/100 km, resp'17,9 - SJylwJl, CÖ2-uits|ggt resp. 146 - 240 g/km. Mm mÊ~ j |jÉÉijU| owjölaHö: Vs''"' Elke nieuwe Rtfiault heeft een fttbrietSggrantie vi 2 jaar. 12 jaar plaatwéfkgarantie. Afgebeelde modellen kunnen afwijken van de standaardiütvoering. Prijs- en specificati||fijzigingen voorbehouden. Voor meer informatie en/of een Renaultdeaier bij u Veilingweg 15, 4697 RB St. Annaland, telefoon 0166-653625 Wattstraat 3, 4691 RC Tholen, telefoon 0166-602440

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 11