Kinderopvang Yuppies in smalstad breidt het aantal plaatsen flink uit Akkoord over grond Poststraat Stavenisse Toch telefoonboek voor heel Zeeland /MÉ Bezoeker plukt bosje blommen op proefveld 350 OCCASIONS Een ton voor aansluiting bij Langeweg Scherpenisse Vier Engelse meisjes helpen in Ten Anker Donderdag 29 juli 2004 60e jaargang no. 37 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Raad van State over serre van Suurland Oesterdam 2 dagen dicht voor fietsers In verwachting? zie pagina 4. Van zes naar zestien kinderen aan Noordpoort, 7 Meulentje is dicht Kinderopvang Yuppies in Sint-Maartensdijk gaat uitbrei den. Door de toenemende vraag wil leidster Laurette Hart- hoorn het aantal kindplaatsen uitbreiden naar zestien. Nu zijn het er nog zes. Dat betekent bijna een verdrievoudi ging van de capaciteit. Yuppies is gehuisvest in het voor malige café de Noordpoort. Het andere Puk en Miik-huis 't Meulentje aan de Molenstraat is dicht, de kinderen worden nu ook opgevangen in het pand aan de Noordpoort. Vertrouwen Nieuwe wet Voor particulieren en woningstichting Deze week mi m\ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De provincie trekt 100.000 euro uit voor definitieve opheffing van de verkeersonveilige situatie op de splitsing Langeweg/Poortvlietsedijk ter hoogte van de watertoren in Scherpenisse. Voor fietsers en brom fietsers die uit de richting Sint- Maartensdijk komen, is de situatie onverzichtelijk omdat ze uit een laagte komen op het fietspad langs de Provincialeweg, bij de basisscho len van Scherpenisse. Verkeer dat vanaf de Poortvlietsedijk de Lange weg wil inrijden richting watertoren ziet snel rijdende bromfietsers soms niet op tijd aankomen. Ook het verkeer dat vanuit de dorpskom van Scherpenisse komt en richting Poortvliet wil, wordt plotseling ge confronteerd met tweewielers op het fietspad. Op deze splitsing zijn er dan ook al verschillende ongelukken gebeurd. Vorig jaar werd daarom een tijdelijke voorziening getroffen en in 2005 komt er een definitieve oplossing. Door het uitbuigen Van het fietspad, het uit de voorrang ha len van de (brom)fietsers en de hoofdrijbaan voorzien van een ,linksaffer' wil de provincie dit ver- keersveiligheidsprobleem helemaal oplossen. Er staat nog meer op het verlanglijstje van de provincie, na melijk reconstructie van de traverse Onder de Molen te Oud-Vossemeer, maar daarvoor is nog geen budget geraamd. Dat is wel het geval met de 545.000 euro voor erfontsluitin- gen aan de noordkant van de weg Tholen/Poortvliet, maar wanneer dat karwei wordt uitgevoerd, is nog niet bekend. Bij de Raad van State in Den Haag dient vanmorgen een geding tussen M.J. Suurland uit Scherpenisse en de gemeente Tholen. Het geschil be treft de weigering om bouwvergun ningen te verlenen voor een serre en een glasdak aan de Sluiswegeling. Hierover heeft de Middelburgse rechtbank 28 november vorig jaar al een uitspraak gedaan. Toen werd het beroep tegen het besluit van het col lege van b. en w. van 3 december 2002 ongegrond verklaard. Suurland legt zich daar niet bij neer en wil dat ook de Raad van State er in allerlaat ste instantie naar kijkt. Half september gaat de parallalweg van de Oesterdam twee dagen dicht voor fietsers in verband met een aantal kleine reparaties in de verbin ding van Tholen naar Rilland. De provincie wil dwarsscheuren in de weg voor fietsers en langzaam ver keer langs de zoute kant herstellen. De hoofdrijbaan blijft voor autover keer wel open, maar in verband met de veiligheid worden daarop geen fietsers toegelaten. In zorgcentrum Ten Anker in Tholen helpen vier Engelse meisjes van 17 tot 20 jaar volgende week mee op ver schillende afdelingen. Zij doen dit als maatschappelijke betrokkenheid in het kader van het internationale uit wisselingsproject Award for young people. De jongeren willen dienstbaar zijn voor anderen in de maatschappij. De basis daarvoor werd in 1956 in Engeland gelegd. Prins Philip en John Hunt, de man die in 1953 de eerste succesvolle expeditie naar de Mount Everest leidde, maakten een program ma voor scholen en jeugdverenigin gen. Andere landen hebben het initia tief inmiddels overgenomen en zo'n 400.000 jongeren in 100 landen doen nu aan het programma mee, dat is ge richt op evenwichtige zelfontwikke ling. Het heeft een positieve invloed op de karaktervorming. De deelnemer wordt beoordeeld en kan daarbij brons, zilver of goud behalen. Botsing Deltaweg. Een 67-jarige automobilist uit Tholen heeft giste renmorgen om half elf op de roton de bij de Deltaweg/Oud-Vossemeer- sedijk een 33-jarige motorrijder uit Bergen op Zoom aangereden. Nie mand raakte gewond, er was alleen materiële schade. Advertentie I.M. De stichting Kobalt voor kleinschali ge kinderopvang in Bergen op Zoom en op het eiland Tholen, heeft offi cieel bij de gemeente vergunning aangevraagd voor 'formele kinderop vang' voor Yuppies. Maar ook voor de voortzetting van de huidige Puk en Muk-voorziening omdat deze ver gunning op 1 september afloopt. Het zelfde geldt voor 't Hoefje aan de Molendijksweg 9 in Sint-Annaland en 't Meulentje aan de Molenstraat in Sint-Maartensdijk. Maar leidster Nancy Schrauwen van 't Meulentje heeft haar kinderen (12) inmiddels ondergracht in het Yuppiespand aan de Noordpoort. Vanwege privé-om- standigheden kan zij niet langer kin deren opvangen in de Molenstraat. Het pand wordt verkocht. Vanaf 1 september komt zij voor een aantal uren in vaste dienst bij Yuppies en blijft er één kinderopvang in Sint- Maartensdijk over. De opvang was eerst gehuisvest op de Markt en heette dan ook Puk en Muk-huis De Markt. Sinds anderhalf jaar is de voorziening na een grondi ge verbouwing ondergebracht in het voormalige café. En heet het Yuppies. De Puk en Muk-huizen worden ge leid door een zelfstandig onderneem ster. Laurette Harthoorn begon vijf jaar geleden en ziet de vraag toene men. Er is een wachtlijst, vertelt ze. „De eerste drie dagen van de week zitten we aardig vol. We kunnen offi cieel maar zes kinderen opvangen. Straks kunnen we zestien kinderen opvangen. Met zestien kinderen heb je ook meer speling. Als er nu een kindje wat later wordt opgehaald en eentje wat eerder wordt gebracht, dan overschrijdt je al snel de norm van zes. Dat werkt niet prettig. Je moet juist heel flexibel zijn als kinderop vang in een dorp." In de nieuwe opzet is er dus plaats voor zestien kinderen van 0 tot 13 jaar. In de praktijk zijn het vooral jon ge kinderen die worden gebracht door hun ouders. „Het gaat toch meestal om kinderen in de leeftijd tot aan de basisschool. De oudste die we nu hebben is zeven jaar." De leidster noemt Yuppies 'geen doorsnee kinderopvang.' „Ouders kunnen hun kinderen hier ook bren gen als ze een ochtendje boodschap pen willen doen in de stad. Of als een moeder met een van de kinderen naar de huisarts moet. Of alleen op fami liebezoek wil. We hebben een moe der die twee keer per week haar zus bezoekt. Haar kinderen vinden het leuk om dan hier te zijn. De ouders hebben ook vertrouwen in ons dat we er goed mee omgaan." Maar het gaat ook om kinderen die niet in het dorp wonen, maar er ondergebracht wor den omdat een van de ouders in Sint- Maartensdijk werkt. Ambtenaren bij de gemeente bijvoorbeeld. „Die vin den het fijner dat het kind toch in de buurt is. Als er dan wat is, dan kun nen ze ook even langskomen." Maar er is ook plaats voor kinderen van ou ders die problemen hebben door een scheiding bijvoorbeeld (sociaal-me disch indicatie), of lang moeten wachten op een plaatsje op de peuter speelzaal of nog te jong zijn voor 't Hummeltje, maar wel met andere kinderen willen spelen. Samen met haar collega Manuela Jasperse (al drie jaar in vaste dienst), heeft Laurette in juni de opleiding so ciaal pedagogisch werk afgerond zo dat ze ook wettelijk bevoegd is als groepsleidster kinderopvang. In de nieuwe opzet is Yuppies vol gens de vergunningaanvraag geopend van 8 uur 's morgens tot 18.00 uur 's avonds. Met de mogelijkheid van een 'verlengde opening vanaf zeven uur 's morgens tot half zeven 's avonds.' Harthoorn begon vijf jaar geleden op de bovenverdieping van haar woning aan de Markt. Sinds vorig jaar januari vangt ze kinderen op aan de Noord poort. „Een ideale locatie omdat we hier vlak bij de peuterspeelzaal en de basisschool zitten." Vanuit het raam zijn de gebouwen van 't Hummeltje en De Rieburch in de Bloemenlaan te zien. Maar dat niet alleen, zegt ze. Aan de Markt was een kleine buiten speelplaats op het platte dak, nu heeft Yuppies 150 vierkante meter buiten terrein aan de achterzijde van het pand. In het aantal vierkante meters maakte ze ook een grote sprong, van 60 naar 100. „Terwijl er officieel maar vier vierkante meter per kind nodig is. Dus hier is ruimte genoeg." De toiletten werden vernieuwd, er is een aparte slaapruimte met negen bedjes. En op de plaats waar ooit het biljart stond, staat nu een rij tafels met stoelen. Ook de toog is verdwe nen. Er ligt een nieuwe vloer in, het plafond is vervangen, de muren zijn gesaust. Er is niets meer dat aan het café herinnert. Omdat ze al voldoende kinderen had, heeft ze geen reclame hoeven maken voor de opvang aan de Noordpoort. „Er hangt ook geen naam aan de ge vel. Bewust niet gedaan. Ook geen officiële opening of open dag gehou den omdat ik de kinderen toch niet kon plaatsen. Nu wordt dat anders als ik straks vergunning krijg voor zes tien kindplaatsen." Op 1 januari wordt de nieuwe wet op de kinderopvang van kracht. Dan ver andert onder meer de bekostiging van de voorziening. Het wordt meer een zaak van de ouders, werkgevers en overheid. De brutoprijs voor kinder opvang varieert van 4,70 euro tot 6 euro per uur. De werkgever draagt daar dan 80 of 85 cent aan bij. Een zesde van de kosten. Bij tweeverdie ners kunnen werkgevers dan een der de van de kosten belastingvrij ver goeden. Het rijk draagt ook nog bij in de kosten, maar dat is wel afhankelijk van het inkomen. Met de aankoop van 2,7 ha grond aan de Poststraat in Stavenisse heeft de gemeente nu alle grond in handen voor ontwikkeling van een nieuwe woonwijk. Maandagmiddag werd de koopovereenkomst getekend met de erven Heijboer. Najaar 2005 zouden er de eerste huizen gebouwd kunnen worden. Particuliere bouw, maar ook huurwoningen van Castria. Mr. G. Vos, afdelingshoofd ruimte- gemeente neemt de panden aan de lijke en onroerende zaken, is blij dat deze doorbraak bereikt is. „In Sta venisse kon er al diverse jaren niet meer gebouwd worden, zodat er voor de opvang van de natuurlijke groei zeker gebrek was aan bouw grond." Eén hectare achter de Post straat was al lang eigendom van de gemeente, maar de verwerving van de laatste 2,7 ha ging moeizaam. Gerrit Vos steekt daarbij ook de hand in eigen boezem. „In verband met capaciteitsgebrek bij de ge meente hebben de onderhandelin gen een hele tijd stilgelegen, maar nadat we de contacten weer opge pakt hadden, zijn we er in een paar gesprekken op een hele goede ma nier uitgekomen." De erven Heijboer (dhr. A.P. Heij boer uit Stavenisse en mevr. J.J. Jansens-Heijboer uit Poortvliet) ontvangen een geldbedrag van de gemeente en geen compensatie- grond, hoewel Bram Heijboer (59) nog landbouwer is. Hij gaat zijn schuur aan de Julianastraat ver plaatsen naar de Buurtweg waar ook een bedrijfswoning komt. De Julianastraat en ook het huis van Bram Heijboër aan de Poststraat echter niet over. Het bestemmingsplan voor de nieu we woonwijk zal in het najaar ge presenteerd worden. Wanneer alles meezit en de gemeenteraad heeft het plan vastgesteld, dan kan in het voorjaar van 2005 de grond bouw rijp gemaakt worden. Tuintjes van Fr. Lindhout vallen ook onder het plan. De gemeente heeft ook delen van de achtertuinen van de families Van Poortvliet en Van Haaften aan de Poststraat verworven. Ook de garages en grond die bij het voor malige aannemingsbedrijf Adr. Klippel hoorden, zijn van de ge meente. Het huis aan de Poststraat is onlangs doorverkocht aan de Oud Gereformeerde Gemeente en dient nu als pastorie voor de onlangs aan gekomen ds. Gerritsen en zijn vrouw. In de nieuwe woonwijk krij gen particulieren en woningstich ting Castria voorrang, zodat er na lange tijd weer nieuwe huurwonin gen gebouwd zullen worden in Sta venisse. In 1997 lukte het nog niet, maar in 2005 gaat het toch gebeuren: één te lefoonboek voor de hele provincie Zeeland. De inmiddels van KPN tele com losgekoppelde onderneming de Telefoongids b.v. brengt volgend jaar een gecombineerde gids 20/21 uit. Daarin staan niet alleen de tele foonnummers van de Zeeuwse gemeenten boven en onder de Wester- schelde, maar ook die van Tholen. Tot nu toe staan Tholen en Sint-Phi- lipsland in de West-Brabantse gids 22 van Roosendaal. In 1997 werd in de statencommis sie waterstaat en verkeer het idee geopperd van één Zeeuws tele foonboek. Voor Zeeuws-Vlaande- ren was er een aparte gids (num mer 21, heel dun), terwijl de telefoonummers van Walcheren, de Bevelanden en Schouwen-Dui- veland in gids nummer 20 ston den. Volgens gedeputeerde staten was er toen een breed draagvlak voor één Zeeuws telefoonboek. KPN bleek ook wel gevoelig voor het gemak voor de gebruikers, maar wilde geen enkele toezeg ging doen. De verandering zou een fors karwei zijn dat geruime tijd in beslag zou nemen. Na acht jaar gaat het er echter alsnog van ko men en wordt de wens van het pro vinciaal bestuur ingewilligd. Het gemeentebestuur van Tholen was in 1997 allerminst gelukkig met de actie van de provincie. B. en w. wilden alleen akkoord gaan, wanneer de vermelding in de West-Brabantse gids gehandhaafd zou blijven. Daarbij werd verwe zen naar gebiedjes in Drente en Gelderland die ook in twee tele foongidsen vermeld waren. Het college wees in het pleidooi voor de West-Brabantse gids op de vele directe relaties van Tholen met die regio op het gebied van economie, onderwijs, gezond heidszorg, brandweer en ambulan ce. Wat beide laatste voorzienin gen betreft, valt Tholen inmiddels onder de Zeeuwse regionale brandweer en ambulancepost. De oriëntatie op Brabant ten aanzien van economie, onderwijs en ge zondheidszorg is in de loop der ja ren afgenomen door de nieuwe verbindingen via Oester- en Phi- lipsdam. Scholen in bijvoorbeeld Krabbendijke, Goes, Middelharnis en Oude Tonge trekken veel Thoolse leerlingen. En verschil lende Tholenaren werken op Zuid- Beveland, Schouwen-Duiveland of Goeree-Overflakkee. Op dat laat ste eiland trekt ook het ziekenhuis in Dirksland patiënten uit de ge meente Tholen. Niettemin blijven nog veel Thole naren gericht op West-Brabant. Dat heeft de Telefoongids ook on derkend, waardoor Thoolse bedrij ven in de overgangssituatie een gratis vermelding kunnen krijgen in de West-Brabantse gids. Overi gens wijst men op het toenemende gebruik van internet, via welk me dium telefoonnummers in heel Ne derland opgevraagd kunnen wor den. Uit onderzoek van de Telefoongids zelf blijkt echter, dat de papieren gids nog veruit de meest gebruikte vorm is om tele foonnummers op te zoeken. Ria Guiljam kwart eeuw in dienst bij Haestinge Ds. Gerritsen na slapeloze nachten toch naar Oud Gereformeerde Gemeente Stavenisse Voorlichter Daniëlle Steijn promoot waterschap in Tholen EN VERDER... Piet Hage haalt bij Nijmeegse vierdaagse 700 euro binnen voor diabetes WIE BEWEERT DAT DE VROUWEN NIET WETEN WAT ZE WILLEN, HEEFT NOG NIET DEGENEN LE REN KENNEN DIE HET HEEL PRECIES WETEN Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Een boer uit Walcheren met de auto, maar ook belangstellenden van het eiland op de fiets, bezoeken zaterdag de open dag van de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt Eiland Tholen. Menigeen verlaat het perceel met een bosje blommen. Geplukt op de hoek van de Langeweg en de Weg van Kodde bij Sint-Annaland waar 31 verschillende soorten met evenzoveel middelen zijn bespoten om te zien wat voor resultaten dat geeft. Sommigen zijn speciaal voor de meekrap gekomen die achterin het veld staat. Zo is Rien Manneke met zijn vrouw op de meekrap afgekomen. „Toch mooi, zo'n hoekje. Zo'n teelt die hier helemaal was verdwenen en weer terugkomt. Nooit geweten dat ze zo diep worte len, 60 tol 70 centimeter." Manneke woont sinds twee weken weer op het eiland, in de Priester- meetpolder. Verruilde Nieuw-Vossemeer voor Tholen, maar op zijn racefiets deed hij komend uit West-Brabant 'negen van de tien keer' het eiland aan. Zijn vrouw heeft een kleurig boeket samengesteld. Ze is niet de enige. Vele bezoekers zitten ge bukt bij de lange bloembedden om een bosje samen te stellen. Fien Scherpenisse uit Sint-Anna land is verrast door zoveel kleurenpracht en bloemenweelde. „Ik ben hier nog nooit geweest. Al tijd was er wel iets anders op de zaterdag dat het proefveld open was. Het is prachtig." Ze is samen met mevrouw M. Smits gekomen. Op de fiets. Ook mevrouw M. Knulst-Goedegebuure uit Stavenisse plukt bloemen. In sommige veldjes krioelt het nog van de bijen die op de honing zijn afgekomen. Leen Bijnagte van de studieclub is ingenomen met de publieke belangstelling. „We doen dit in feite voor de praktische landbouw. De boer uit Walcheren is in de teelt geïnteresseerd. Maar als het zo gedragen wordt door de bevolking is dat mooi." In feite draait het puur om het bestrijden van onkruid tussen de plantjes. „Op sommige plekken staat helemaal niks meer. Dan heeft het bestrijdingsmiddel ook het plantje gepakt. Dat middel gebruiken we dus nooit meer." Op plaatsen waar de plantjes bloeien, is soms een verschil im hoogte te zien. Dat is ook onder invloed van het middel dat de onderzoekers op het gewas hebben gespoten. De aard van het middel, maar ook de dosering kan een rol spelen. „Als landbouw streven we naar lagere doseringen. We spuiten liever drie keer een halve liter op de violen, dan één keer vijf liter. Die lagere dosering geeft meer resulaat. Maar dan moet je het wel om de vier of vijf dagen herhalen. Per saldo is dat een enorme besparing. Zie verder pagina 7. Het echtpaar Manneke woont weer op het eiland en bezocht het proefveld in Sint-Annaland. Yuppies van leidster Laurette Harthoorn is na een grondige verbouwing ondergebracht in het voormalige café De Noordpoort.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1