?i; hïI x - I Inpassing in het landschap probleem, maar 240 banen zijn wel aanlokkelijk Fonds voor behoud historische boerderij Vijf windmolens bij de Grote Nol dekken hele Thoolse stroombehoefte Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps beschikt over nieuwe uniformen Plan 40 ha kassen in Breedenvlietpolder bij Sint-Annaland Donderdag 22 juli 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 „Heel erg jammer van het mooie, oude poldertje, maar het gaat ook om een enorme hoeveelheid werkgelegen heid die we goed kunnen gebruiken." PvdA-statenlid R.P. van der Wal uit Sint-Maartensdijk schetst daarmee het dilemma waarvoor bestuurders van de gemeente en de provincie zitten. Moet de Breedenvlietpolder bij Sint- Annaland opgeofferd worden voor 40 ha glastuinbouw, waar 120 vaste en nog eens 120 tijdelijke krachten werk kunnen vinden? v:y M - Soepeler regels en meer subsidies Balans zoeken Ruimte scheppen Herbestemming Met de bouw van vijf windmolens aan de Grote Nol te Sint-Annaland kan in praktisch de hele huishoudelijke stroombehoefte van de bijna 10.000 huishoudens op Tholen worden voorzien. Daarmee wordt 9,7 miljoen kubieke meter aardgas bespaard, 19 miljoen kilo C02 milieubelastende uitstoot (bij aardgas gestookte elektri citeitscentrales) vermeden en 770.000 kilo zure regen voorkomen. Nooitgedacht Wind gunstig Vogels, mollen, muizen De vijftien leden van het Eerste Zeeuwse Jachthoorn korps uit Oud-Vossemeer zijn in het nieuw gestoken. De gewatteerde jasjes en de lichtgroene overhemden die vijftien jaar dienst hebben gedaan, zijn vervangen door uniformen. Veel nettere kleding in elk geval, zoals je dat bij fanfares ziet. In de nieuwe, donkergroene broek en jas met rode accenten en een wit overhemd zien de bla zers er chique uit. Op de rode revers zitten twee goud kleurige hoorntjes. Wachtlijst Negentig signalen polder Breedenvliet- mm m m ■k-rtz,,' /vr... yeSfM Mt r W 1 - v'-r .''PW *'7 V*'. b ',fif >4,. jS ;u 4 De Breedenvlietpolder met o.a. veel bloemzaadteelt en de karakteristieke 'juunrennevan dhr. Goedegebuure. Een projectgroep heeft een aantal aanbevelingen aangereikt voor het behoud van waardevolle historische boerderijen. Zo zou er één loket moeten komen waar eigenaren voor professionele ondersteuning te recht kunnen, zouden de regels voor het gebruik van dergelijke gebou wen versoepeld moeten worden en zouden er gunstiger financiële rege lingen moeten komen. De projectgroep pleit voor het oprichten van een fonds voor de instandhouding van historische boerderijen. L.H. Looye agrotcchniek uit Oos terhout tast al een aantal maanden de bereidheid af bij grondeigenaren rond Sint-Annaland. Er zou 30.000 euro per ha geboden zijn met daar bij de clausule dat wanneer er echt kassen op het perceel gebouwd worden, er een aanvullende be taling plaatsvindt. Volgens het in september 2003 vastgestelde streekplan van de provincie is grootschalige glastuinbouw bij Sint-Annaland onmogelijk. Alleen de familiebedrijven aan de Veiling- weg, Langeweg, Oostweg, Weg van Kodde, Bosweg en Oudelandseweg mogen beperkt uitbreiden. B. en w. vonden het plan van Looye dermate interessant, dat ze met de onderne mer een voorlichtingsavond wilden beleggen waarbij raads- en statenle den aanwezig waren. Donderdag avond gebeurde dat, zonder de gedeputeerde voor ruimtelijke or dening drs. H. van Waveren, die verhinderd was. Wel waren er leden van de Provinciale Commissie Om gevingsbeleid en een aantal staten leden, onder wie Van der Wal. „Er zal nog heel wat water door de Schelde vloeien voordat het plan bij ons komt", zegt het PvdA-staten- lid. „De ondernemer dient een aan vraag in te dienen en vervolgens moet de gemeente dan eerst een ei leggen. B. en w. zullen dit plan ook moeten afstemmen met gedeputeer de Van Waveren." Van der Wal zelf vindt dat een kas- sengebied van 40 ha ,een enorme aanslag op de ruimte doet.' „Ik ben in de Breedenvlietpolder geweest en we moeten alles op alles zetten om alternatieven te zoeken. We moeten een plek vinden die minder pijn doet." „Het is zoeken naar een balans", zegt VVD-statenlid H.A. Polder man-Martin uit Tholen. „Als jonge lui werk in de glastuinbouw kunnen krijgen en in Sint-Annaland kunnen blijven wonen, is dat goed voor Zeeland. Het is dus prettig dat er banen zijn, maar we moeten ons ook afvragen of dit plan maatschap pelijk aanvaardbaar is. De initia tiefnemers hebben ons wel voor gerekend, dat alleen zo'n groot schalige opzet levensvatbaar is. In Tholen is er pas een glastuinder ge stopt die een te kleinschalig bedrijf had, dus dat past wel in dit plaatje. En zowel glastuinbouw als melk veehouderij is welkom. In Sint-An naland sluit het ook aan bij de be staande kassen. Het was goed om ons op tijd in te lichten, maar ik vond niet dat de bijeenkomst beslo ten hoefde te zijn, want er was niks geheimzinnigs aan", aldus mevr. Polderman. „We moeten heel serieus bekijken of dit kan", concludeert SGP-sta- tenlid G.D. Roeland uit Sint-Anna land. „Wat werkgelegenheid betreft, is het plan positief, maar qua land schap negatief. En die werkgelegen heid is belangrijk voor de burgers van Tholen, maar of 40 ha glastuin bouw mogelijk is, dat is de vraag." Roeland wijst er wel op, dat de pro vincie destijds akkoord is gegaan met 20 ha extra kassen bij Sirjans- land op Schouwen-Duiveland. „De keuze voor Sint-Annaland vind ik positief omdat daar de glastuinbouw op Tholen geconcentreerd is en je moet zoiets niet verder versnippe ren. Het plan sluit ook aan bij de kassen die al aan de Oudelandseweg staan. Het woord is echter eerst aan de gemeente en ik weet niet of dit plan ooit bij de provincie komt. Als statenleden zijn we er bijzonder vroeg bij betrokken, maar ik vond het interessant om er kennis van te nemen. We moeten onderzoeken wat dit voor het landschap betekent en we dienen ook de alternatieven voor de werkgelegenheid te bekij ken", zegt Roeland. „Deze grootschalige glastuinbouw mag niet teveel schade berokkenen in het landschap", vindt PvdA- raadslid mevr. E.M. van der Wal- Vermeulen. „We moeten heel zui nig zijn op ons polderlandschap en op onze inwoners. Glastuinbouw biedt veel werkgelegenheid, maar ook een heleboel last. Er zijn veel plussen, maar ook minnen en die moeten goed afgewogen worden. Daarvoor hebben we donderdag avond echter nog veel te weinig in formatie gekregen. Het plan ver keert nog in een pril stadium." SGP-raadslid P.W.J. Hoek vindt het goed dat b. en w. naar openingen zoeken, ook al is grootschalige glastuinbouw volgens het streek- en bestemmingsplan nu onmogelijk. „Er moet ruimte zijn voor nieuwe ontwikkelingen. Ruimtelijke orde ning is een dynamisch iets en de werkgelegenheid speelt mee. Het scheppen van arbeidsplaatsen is een probleem en daarom is dit plan po sitief. Het biedt nieuwe kansen voor het platteland." Hoek noemt de plannen overigens redelijk omvangrijk.' „Men wil met 10 ha beginnen en uitgroeien naar 40 ha. Als je iets wil, is de Bredenvlietpolder geen slechte plaats, aansluitend op de al bestaan de kassen. Het gebied ligt midden tussen dijken in en de landschappe lijke inpassing is hier met bomen op de dijken wel te doen. Het colle ge van b. en w. heeft de regie nu echter in handen", aldus het SGP- raadslid. Zijn collega drs. A.L. Piet van de CU is veel minder positief. „Ten eerste heb ik me bijzonder verbaasd over het proces. Op de eerste de beste bij eenkomst over het plan zit de provin cie er al bij en daar was ik ontstemd over. Na heel veel nadenken is men akkoord gegaan met maximaal 20 ha glastuinbouw bij Sint-Annaland en dat wordt nu gelijk even een streep doorgehaald." Als er meer informa tie beschikbaar is, wil de CU een standpunt bepalen, maar die raads fractie is altijd tegen grootschalige ontwikkelingen geweest. De stichting Cultureel erfgoed Zee land (Scez) en de Boerderijenstich ting Zeeland moeten in de ogen van de projectgroep een belangrijke rol gaan spelen in het geheel. Zo zou het loket voor professionele ondersteu ning bij de Scez in Middelburg on dergebracht moeten worden. Deze organisatie kan eigenaren ook beter informeren over subsidie- en finan cieringsmogelijkheden bij plannen voor instandhouding of herbestem ming van oude boerderijen. Ze kan bouwkundige inspecties en onder houd stimuleren en de deskundig heid over dit onderwerp bij gemeen ten en andere instanties bevorderen. Een stuk bewustwording kweken voor historische, boerderijen, bij zo wel het grote publiek als eigenaren, architecten en adviesbureaus, ziet de projectgroep als een taak voor Scez en Boerderijenstichting samen. Bij laatstgenoemde stichting zit veel kennis en deskundigheid, die beter benut zou moeten worden. En deze stichting zou verder moeten stimule ren dat belangrijke historische boer derijen op de monumentenlijst ko men. Het themajaar 'Jaar van de boerderij', vorig jaar, was de aanlei ding om deze markante gebouwen in de polders meer aandacht te schen ken. Bij het instandhouden van historisch waardevolle boerderijen is er ook een rol weggelegd voor de gemeen ten en de provincie. Op het financië le vlak zou Middelburg incidentele regelingen (voor herstel kleine cul tuurhistorische elementen op boeren erven, en voor erfbeplanting) blij vend kunnen maken en de boerderijen meer prioriteit kunnen geven bij subsidiëring uit de pot voor vitaal platteland. Verder zou ze de in ventarisatie van historische boerde rijen kunnen opnemen in de cultuur historische hoofdstructuur. En samen met gemeenten en particuliere orga nisaties een fonds stichten voor de instandhouding van historische boer derijen. Procedures van gemeenten, provin cie en rijk moeten versneld worden en beter op elkaar worden afge stemd. Gemeenten moeten bij histo rische agrarische gebouwen flexibel omgaan met het bouwbesluit en ge meentelijke verordeningen. Deze zijn bij herbestemming vaak moei lijk toepasbaar en ze kunnen indirect het behoud van deze gebouwen be lemmeren. Een voorbeeld is het er aan meewerken dat een boerderij ge splitst wordt in twee of meer woningen. Historische boerderijen zouden ook als cultuurhistorisch waardevolle bebouwing in bestem mingsplannen (buitengebied) opge nomen moeten worden. Een andere partij die een steentje kan bijdragen, is Monumentenzorg. Deze zou de subsidiepercentages voor de restauratie van rijksmonumenten moeten verhogen, of op een andere manier het financieringsprobleem bij restauraties moeten oplossen. Als het om herbestemming gaat, zouden de mogelijkheden daarvan voor dit soort gebouwen verruimd moeten worden binnen het beleid voor nieuwe economische dragers (uitgangspunt 'ja mits' in plaats van 'nee tenzij'). Voor dit beleid vindt de projectgroep één gemeentelijk loket en begeleiding noodzakelijk. Ook aanpassing aan de moderne bedrijfs voering zou flexibeler tegemoet ge treden moeten worden door overhe den. Gemeenten zouden bij het welstandsbeleid aandacht moeten besteden aan de historische kwaliteit van de agrarische bebouwing en ze zouden een eigen monumentenlijst moeten hebben met bijbehorend be leid. Het plaatsingsvoorstel voor de 5 windmolens die in een lijn van 1,5 km bij de Grote Nol te Sint-Annaland komen. Naast deze schone milieuvoorde len zitten er zowel letterlijk als fi guurlijk ook schaduwkanten aan dit project van Eneco/GEN. De ashoogte van de windmolens is namelijk 80 meter en de tiphoogte zelfs tussen de 120 en 126 meter. Tot 2 km zijn de windmolens do minant of storend, vanaf 2 tot 8 km zijn ze in het open landschap duidelijk zichtbaar aan de hori zon. De weidsheid en ongerept heid van het polderlandschap wordt aangetast, zo staat er in de studie van stedebouwkundige ad viesbureau RBOI. De eindconclu sie van b. en w. van Tholen is ech ter positief. Er hoeft ook geen milieu-effectenrapportage opge steld te worden, want volgens het college zijn er geen nadelige ge volgen voor het milieu. Tot 5 au gustus ligt het plan nog ter inzage bij de gemeente. Eneco uit Utrecht, dat GEN (met windenergie actief in Zuid-West Nederland) heeft overgenomen, ontwikkelt het plan op grond van landbouwer A. Geluk in de Anna- vosdijk- en Moggershilpolder ten noordwesten van Sint-Annaland. Het plan is in strijd met het be staande bestemmingsplan, maar via een artikel 19 procedure kan de uitvoering toch verwezenlijkt worden. Het past immers in de be leidsvisie .Tholen voor de wind' en de Annavosdijk is één van de vier mogelijke plaatsen voor uit breiding van windenergie. De gemeente Tholen had in een brief eerst gemeld, dat de wind molens tussen Sint-Annaland en Oud-Vossemeer zouden komen, maar na het bijspijkeren van de plaatselijke kennis werd dat later in een brief aan Eneco gecorri geerd. De windmolens komen aan de Grote Nol in agrarisch gebied, 2 tot 3 km van het dorp Sint-An naland, langs het Mastgat, het vaarwater tussen het eiland Tho len en Schouwen-Duiveland. De Annavosdijkpolder is 257 ha groot en op 285 meter van de windmolens staat de monumenta le boerderij Nooitgedacht van de familie Geluk-Haentjes Dekker, mede-exploitant van het wind energiepark. De eerste woningen van derden staan op 550 meter. Rond de boerderij staan enkele hoge bomen; langs de buitendijk een recent aangelegd bosje; op de dijk van Moggershil en de Bre- denvliet populieren en langs de Withoekseweg 1,5 m hoge jonge bomen. Bij Stavenisse en Anna Jacobapolder staan al windmo lens, maar die zijn kleiner. Ze zul len waarschijnlijk vervangen wor den door evenhoge windmolens als er bij de Grote Nol komen om te land geen onrustig beeld te krij gen. De drie windenergieparken staan dan ongeveer 4 km uit el kaar met tussendoor landschap en bebouwing. De ligging aan het water en het open landschap is gunstig voor het windaanbod: rond de 7 meter per seconde op 50 m hoogte. Dat is boven de onder grens van 6 m/w die voor renda bele exploitatie nodig is. De lijn- opstelling accentueert de kop van het eiland en de overgang van het land naar het water. Zowel land schappelijk als ruimtelijk-visueel zijn de windmolens meer gekop peld aan de Oosterschelde dan aan de polders. Ze staan op 100 meter van het Nationaal Park Oosterschelde. De onderlinge af stand van de vijf molens is 380 meter; dat is 4 tot 5 keer de rotor- diameter ter voorkoming van ver storing van de luchtstroom. De Grote Nol is vrij toegankelijk voor recreanten. Er loopt ook een recreatief fietspad langs vanaf de Molendijk in Sint-Maartensdijk. Door het Mastgat komen zowel vrachtschepen als recreatievaart. Het rotoroppervlak van de molens is 5027 tot 6648 m2; de driebladi- ge rotors draaien langzaam met een variabel toerental. De op brengst is 36 miljoen KWh per jaar. De vogelfuncties worden negatief beïnvloed en er is dan ook een ontheffing van de Hora- en fauna wet nodig. Er is ook kans op ver storing van mollen en diverse soorten muizen. Via terugregelen zal de geluidsbelasting worden genormeerd. De nachtsituatie is het meest kritisch. Voor drie woningen is er enige schaduwhinder. Slagschaduw bij een woning aan de Withoekse weg, 's avonds gedurende 2,21 uur in mei en augustus. Bij een woning aan de Molendijk is dat 9,20 uur per jaar maar in het huis is geen venster richting de molens aanwezig. Ook een woning in Moggershil heeft wat schaduw hinder. De vijf windmolens wor den in een lijn over 1,5 km ge plaatst. Er mag alleen buiten het broedseizoen (maart tot juli) wor den gewerkt. Mede gezien de le vertijd van de windmolens van minimaal een half jaar zal er waarschijnlijk volgend jaar zomer aan het karwei begonnen worden, als de procedure verder vlot ver loopt. De uniformen konden dankzij een aantal sponsors worden aange schaft en voor die bedrijven en een aantal gasten organiseert het korps vrijdag 3 september een pre sentatie-avond in de jachthut van Han van Vossen te Sint-Annaland. Voor het inmiddels dertig jaar be staande Eerste Zeeuwse Jacht hoornkorps is het de derde keer dat er andere kleding komt. De 86-jarige oprichter en nog steeds actieve voorzitter en hoornblazer Wim Gaakeer is er trots op. „Eén keer in de veertien dagen repete ren we op dinsdagavond en de le den komen om kwart voor zeven lachend binnen en gaan rond tien uur ook weer lachend weg. We vormen een hechte club, maar ik hanteer strenge regels. Wie niet kan komen, moet zich voor zes uur afmelden voor de repetitie. We kunnen alles tegen elkaar zeggen, als het maar fatsoenlijk blijft. Ik eis ook van mijn leden dat ze zich bij optredens goed gedragen. Ge zelligheid is troef bij ons en wan neer er iemand jarig is geweest, zorgt die voor gebak bij de kof fie." Het Eerste Zeeuwse Jachthoorn korps is sinds kort een erkende vereniging met statuten van de no taris en een registratie bij de Ka mer van Koophandel. Het bestuur bestaat naast voorzitter Gaakeer uit secretaris Adri Elenbaas uit Stavenisse en penningmeester Marjolijn de Graag uit Goes. Het Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps is een interregionale vereniging met leden van het eiland Tholen. Sint-Philipsland, Zuid-Beveland en West-Brabant in leeftijd varië rend van 40 tot en met 86 jaar. Wim Gaakeer richtte het korps op 9 maart 1974 samen met zijn zoon Gerard op. Samen met leraar Ko van Driel zit voorzitter Gaakeer er alleen nog van de beginperiode in. Er zijn wat wisselingen geweest. Een jaar geleden kwamen er drie nieuwe blazers, maar nog steeds staan er vier kandidaten op de wachtlijst, zo gewild is het Eerste Zeeuwse Jachthoornkorps. Naast de 25 repetities per jaar - rond de kerst en de jaarwisseling wordt niet geoefend - zijn er ge middeld 20 optredens in Zeeland, West-Brabant, België en Zuid- Holland. Bij vergaderingen van de wildbeheereenheden, honden- en schietwedstrijden, jachtpartijen, de expo van Staatsbosbeheer, maar ook bij begrafenissen en bruiloften is het korps actief. De vereniging telt elf mannen en vier vrouwen. Er worden twee verschillende hoorns gebruikt: drie grote tweestemmige (Parfor- ce) en de rest driestemmige, klei ne, Duitse hoorns Fürst Pless. „We blazen wel zo'n negentig verschillende signalen", vertelt Gaakeer. Tijdens de jacht is com municatie belangrijk omdat het soms om onoverzichtelijk terrein gaat met bossen en flinke afstan den tussen jagers en drijvers. Er kunnen vier categorieën signa len onderscheiden worden. Ten eerste de contactsignalen voor het aan- en afblazen van de drift, aan wijzingen voor luid of zonder ge luid drijven, terugdrijven, verza melen, honden hier, wildwagen hier en drijfjacht voorbij. Ten tweede zijn er de omlijstingssig nalen van de jachtdag met de re veille, begroeting, vertrek, scho- teljacht, jacht voorbij en het halali. In de derde plaats heb je de ceremoniële signalen: bij het uit leggen van het wildtableau na de jacht en de signalen voor het doodblazen van elke wildsoort. Ten vierde zijn er de vrije fanfa res. Het Eerste Zeeuwse Jacht hoornkorps is van alle markten thuis en blijkt gezien de uitnodi gingen een geziene gast. Subsidie weerbaarheid. Gedepu teerde staten hebben besloten om vanaf 2004 t/m 2007 een subsidie van 55.000 euro per jaar toe te ken nen aan SportZeeland inzake opzet coördinatie- en adviespunt fysieke en mentale weerbaarheid. Grote Nol y'jjr Nooitgedacht Mb^jfiirshit polder te. leTc-te I ren^hoeve Camping) Welgelegen5 JoeveïElisabèth De hoornblazers met hun nieuwe uniformen: Wim Gaakeer en Ko van Driel uit Oud-Vossemeer, Peter Vogelaar uit Anna Jacobapolder, Kees Kodde, Jacob Goedegebuure en Willy van Vossen uit Sint-Annaland, Adri Elenbaas en Theo van Vossen uit Stavenisse, Ad Looxen uit De Heen, Marjolijn de Graag uit Goes, Kees v.d. Kieboom uit Steenbergen, Ineke en Johan van Hese uit Yerseke en Piet Hollestelle uit Rilland. Bij het maken van de foto ontbrak Hans de Jager uit 's Gravenpolder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9