Koi Joeniek Vertrek van Piet aderlating voor Thoolse gemeenteraad Gemeente laat teveel toe op Speelmansplaten Schoolvakantie begint ook voor drie tweelingen CU-raadslid gaat voor Philips naar Drachten Boze brief aan burgemeester over onderhoud van haven //K HEIJNEN Restaurant in Sint-Annaland Twee mannen gaan op de vuist Geen vuurwerk braderie Tholen Donderdag 22 juli 2004 60e jaargang no. 36 ZET DELTA U BIJ SLECHT WEER OOK ZONDER BEELD? Natuurvereniging Tholen trekt aan de bel „De schade die aan de natuur wordt toegebracht is zo groot, dat intensieve recreatie op de Speelmansplaten op gespannen voet staat met het Europese recht. Wat de Na tuurvereniging Tholen betreft, roept de gemeente een halt toe aan de plannen. Maar vinden de Thoolse be stuurders ook dat op deze plek in de groen-blauwe oase de natuur voorrang moet krijgen boven de economie?" Projectgroep Sportvissers en watersporters Stavenisse De sportvissers- en watersportvereniging Stavenisse is boos op de gemeente. Ze vindt dat ze geen enkele inspraak heeft en dat de gemeente haar zin doordrijft. Zo is maan dag begonnen met het aanleggen van een stroomkabel in de haven waar de vereniging niet om gevraagd heeft. Ze vreest dat ze nu meer liggeld moet gaan betalen, boven de tien procent die dit jaar moet worden betaald. Deze week a.s. Zondag geopend! Zaterdag bloemen en meekrap kijken Voor juf Truitla de Koster van de Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland heeft de laatste schooldag vandaag een bijzon der tintje. Heeft ze sinds kort drie tweelingen in haar klas, na de zomervakantie is dat niet meer het geval, want haar groep wordt opgesplitst. De gemeenteraad van Tholen raakt eind dit jaar één van zijn beste debaters kwijt. Raadslid drs. A.L. Piet (42) van de ChristenUnie verhuist naar Friesland, waar hij be noemd is tot hoofd personeelszaken van Philips in Drachten. Fractievoorzitter P. van Belzen noemt het ,heel erg jammer' dat hij zijn spraakzame collega verliest. „Het is gewoon een aderlating." Over de opvolging wordt nog nagedacht, maar de nummer drie op de kandi datenlijst, J.P. Mostert uit Oud-Vossemeer, heeft in ver band met zijn werk al nee gezegd. P.G. Quist uit Sint- Philipsland beraadt zich nu en als die niet kan, komt er een vrouw in het vizier: A. van de Sande-Sinke uit Tho len, de vrouw van de huidige raadsgriffier van Tholen. Nooit ruzie Zorgelijk Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-T EC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Dat schrijft Jan-Eelco Dijk in het jongste nummer van Wantij, tijd schrift over natuur en milieu in Zee land. De milieujurist bij het bureau voor rechtshulp in Zuid-Holland verleent in samenwerking met de Zeeuwse Milieu Federatie ZMF ju ridische bijstand aan mensen die kampen met milieuproblemen. Uit het artikel blijkt, dat de gemeente het niet zo nauw neemt met de re gels voor de Speelmansplaten. Er zijn geen milieuvergunningen ver leend voor de squadbaan en het paintballterrein terwijl die wel ver plicht zijn. „Gezien de strenge be scherming van het gebied is het maar de vraag of die vergunningen kunnen worden afgegeven." De Natuurvereniging Tholen blijkt bij b. en w. aan de bel getrokken te hebben over het ontbreken van de vergunningen. „Omdat de gemeente niet reageerde, stapte de Natuurver eniging naar de Raad van State. In middels heeft die de gemeente ge dwongen op korte termijn een milieuvergunningprocedure te star ten. De Natuurvereniging consta teerde ook, dat veel activiteiten in strijd zijn met het geldende bestem mingsplan. Daarin staat, dat op de platen alleen waterstaatswerken mo gen worden gerealiseerd. Er is een nieuw bestemmingsplan in de maak waarin dagrecreatie mogelijk wordt, maar lawaaisporten en overnachtin gen uitgesloten zijn. Aanleiding voor de vereniging om ook handha ving van het bestemmingsplan te verzoeken. Als er niet op korte ter mijn zicht is op legalisering van een onwettige situatie, heeft een ge meente volgens vaste jurisprudentie in beginsel de plicht tot handhaving. En van zicht op legalisering is geen sprake nu het nakende bestem mingsplan de omstreken activiteiten uitsluit", aldus de Natuurvereniging Tholen. „Ze schrijven het allemaal wel naar zichzelf toe", is de reactie van wet houder van milieu en recreatie W.C. van Kempen. Volgens hem mag zo wel squad als paintball milieutech nisch wel. maar het eerste is plano logisch niet toegestaan. „En we hebben ook wel gereageerd op de Natuurvereniging Tholen, maar het duurde iets langer dan we hadden gehoopt." Van Kempen maakt duidelijk, dat er inmiddels een aanvraag ligt voor een milieuvergunning. „De onder nemer heeft daarvoor de benodigde gegevens aangeleverd. Tevens zijn we bezig met een planologische procedure. Er is bij de gemeente een projectgroep voor gevormd en er zit redelijk wat gang in. Op de Speel mansplaten mag niet meer dan er nu kan. Volgend jaar hopen we zowel planologisch als milieutechnisch al les geregeld te hebben." ZIE VERDER PAGINA II Volgens het bestuur van s.w.s. Sta venisse is de maat vol. Het beraadt zich over te nemen stappen. Actie voeren wordt niet uitgesloten, zo schrijft het bestuur aan burgemees ter W. Nuis. Het schrijven is dus aan de burgemeester gericht en niet aan de portefeuillehouder W.C. van Kempen waar de vereniging regel matig meer rond de tafel zit. Van Kempen betreurt het dat hij niet is ingelicht. Het bestuur wil in de brief haar on genoegen uiten over de communica tie met de gemeente en over de af spraken die tussen de vereniging en de gemeente zijn gemaakt. Eind maart zijn er volgens het bestuur af spraken gemaakt over de stroom voorziening in de haven. Er zou on derhoud worden gepleegd op de be staande kasten en er zouden munt- automaten op de passantensteiger worden geplaatst. ,Dit was de wens van onze leden. Het voorstel om een zwaardere elektriciteitskabel aan te leggen (kosten minimaal 13.000 eu ro) is door s.w.s. afgewezen.' Het bestuur vroeg sindsdien regel matig bij de gemeente wanneer het onderhoud plaats zou vinden. ,Wij hebben hier geen enkele reactie op gekregen. Wat schetst onze verba zing? Op maandag 19 juli is men begonnen met graafwerkzaamheden voor het aanleggen van deze kabel. Zonder overleg of het doorsturen van informatie naar de vereniging.' ZIE VERDER PAGINA II Zilveren onderwijsjubileum directeur Theo Baaij uit Sint-Annaland fi- Ook 86-jarige jachthoorn blazer Wim Gaakeer uit Oud-Vossemeer nog in het nieuw Sint-Philipslander Nick Meulmeester voorzitter gouverneursraad Lions Clubs EN VERDER... Autobedrijf Maat tegen vestiging van slachthuis in Sint-Annaland Afscheid van twee leidsters peuterspeelzaal Sint-Philipsland DE POT IS BETER DAN HET DEKSEL Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Bij ons binnen vindt u diverse showvijvers met bijbehorende filtersystemen en grote keuze aan diverse afwerkingsmogelijkheden Drukkerij 14 - 4651 SL Steenbergen - Reinierpolder 2 (industrieterrein) Unieke Koi Collectie: o.a. Handpick magnoy, Handpick Ornafish, Japanse Tevens diverse soorten koudwatervissen Vijveraanleg Uniek: op maat gemaakte RE. Vijvers in alle vormen en maten (tevens natuurzwembaden, geheel biologisch!) Diverse Accessoires o.a.: Oase, superfish, Colombo en Hikari Geopend: Dinsdag en donderdag: 10.00 Vrijdag: 10.00 - 20.00 uur Zaterdag 9.00 - 17.00 uur Zondag om de week 11.00 - 17;! Maandag en woensdag geslol 17.00 af Op de hoek Voorstraat/Ring in Sint- Annaland komt een restaurant met vijftig zitplaatsen. Initiatiefnemer Z. Chen, eigenaar van het naastgelegen cafetaria Taba, kocht het leegstaande grote pand waarin voorheen het Stof nest was gevestigd en daarvoor groenteboer Koos Hage zijn winkel had. Tientallen jaren daarvoor was het een garagebedrijf (Hommel en vroe ger Kurvink). Op de begane grond komt er een restaurant van 108 m2 en de bovenverdieping van 122 m2 wordt als woning ingericht. De wel standscommissie heeft het ontwerp van Walpot bouwconsult uit Tholen inmiddels goedgekeurd. Het voorma lige kantoor wordt straks ontvangst ruimte met bar, garderobe en toiletten. Bij het restaurant wordt ook de garage die nu nog aan de Ring uitkomt, ge trokken. Aan de kant van de Ring, waar het pand nu helemaal gesloten is, komen zes ramen en een nooduit gang. Aan de zijde van de Voorstraat komt de hoofdingang met vervolgens twee ramen en een nooduitgang, di rect naast het cafetaria. Er komen al- luminium kozijnen, ramen en deuren in het restaurant en de buitenkant wordt grijs stucwerk. Een neonrecla me moet extra aandacht op het nieu we horecabedrijf gaan vestigen. Dhr. Chen zegt niet alleen chinees-indi- sche maaltijden te willen presenteren, maar ook de Nederlandse keuken op de menukaart te zullen zetten. Maar liefst 31 soorten bloemen staan er zaterdag in bloei op de open dag van de studieclub voor groente- en bloemzaadteelt eiland Tholen. Van half twee tot half vijf is het proefveld op de hoek Langeweg/ Weg van Kodde te Sint-Annaland (500 meter van de veiling) te bezichtigen. Be stuursleden geven een toelichting bij de teelt van de hoofdzakelijk eenjari ge soorten. Ook de meekrapteelt, waarmee een groep landbouwers als experiment is begonnen, is op het proefveld te bewonderen. Een 41-jarige Tholenaar is dinsdag middag door de politie aangehou den op verdenking van mishande ling van een 34-jarige plaatsgenoot. De eerste zou de tweede hebben ge slagen en geschopt, waardoor de jongste verwondingen in zijn ge zicht opliep en diverse rode plekken had. De aanleiding voor de vecht partij is vermoedelijk, dat tussen de kinderen van de beide mannen iets was voorgevallen. De 34-jarige wil de dat bespreken met de oudere va der, waarbij het tot een handgemeen kwam. De 41-jarige is door de poli tie in verzekering gesteld. Er komt ook dit jaar geen vuur werk ter afsluiting van de braderie in Tholen. De ondernemersvereni ging heeft in samenwerking met Wagenvoort er alles aan gedaan om de vergunning te bemachtigen, maar het is opnieuw niet gelukt. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben dinsdag geen toestemming verleend nadat b. en w. de vereiste verklaring van geen bezwaar niet wilden geven. Zowel de regionale brandweer als de staatssecretaris van verkeer en waterstaat hadden ook negatieve adviezen verstrekt. Vorig jaar was de toestemming al geweigerd vanwege het scheep vaartverkeer in het Schelde-Rijn- kanaal en de vluchthaven. De vei ligheidsafstanden voldeden niet aan de normen. Bestuurslid Marcel van Tienen van de ondernemers vereniging reageert teleurgesteld en weet niet of er nog een alterna tief voor zaterdagavond 28 augus tus gevonden kan worden. Zowel de voorzitter als de secretaris zijn op vakantie. Advertentie I.M. „Tot februari had ik nog nooit een tweeling in de klas gehad en nu heb ik er drie", vertelt juf De Koster. „Leen en Kees van Vossen hebben wel op deze school gezeten, maar die gaan nu al naar het voortgezet onderwijs." Na 27 januari kwam het eerste duo, want toen waren Johan en Marco Buijs jarig. Op 2 februari werden Erwin en Sander Doorn vier jaar, zodat die ook naar de Koningin Julianaschool mochten. De derde tweeling arriveerde na 19 mei, toen Flip en Julian Glasbergen jarig waren. „Het zijn allemaal eeneiige tweelingen en zes jongens. De komende jaren verwachten we nog een jongenstweeling, maar ook een meisjestweeling." De lerares heeft zich er grondig op voorbereid toen ze wist dat er drie tweelingen kwamen. „Ik heb echt goed getraind om de namen te kunnen onderscheiden en dat is me gelukt. Dankzij de hulp van de ouders heb ik bepaalde kenmerken van de kinderen doorgekregen en die heb ik uit het hoofd geleerd. Bewust heb ik ze ook aan een ande re tafel gezet, zodat ze niet steeds bij elkaar in dezelfde groep zouden zitten." Na de zomervakantie gaat het er allemaal anders uitzien. De twee broertjes Glasber gen komen in groep 1 a bij juf De Koster en de twee andere tweelingen in groep 1 b bij de jufs Heieen Priem en Annemarie Hakvoort. die samen een duobaan hebben. Aan hen de taak om de broertjes Buijs en Doorn goed uit elkaar te kunnen houden, maar juf Truida zal de specifieke kenmerken vast en zeker goed doorgeven. Wat leerkrachten betreft, blijft op de 208 leerlingen tellende Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland alles bij het oude. Er zijn geen mutaties na de zomervakantie. Wel is het aantal schoolverlaters met 22 jongens en meisjes in groep 8 groot, want vorig seizoen waren dat er maar 15. Ook qua huisvesting heeft de Sint-Philipslandse geen enkel probleem, zodat directeur Chris van 't Hof met zijn collega's morgen zonder zorgen op zomervakantie kan. „We hebben nog alle tijd om de op volging rustig te bekijken, want Arie Piet vertrekt pas eind dit jaar", zegt Van Belzen. De begrotingsbe handeling 2005 wil het huidige CU- duo nog doen. Het bestuur wil het liefst een opvolger die na de ge meenteraadsverkiezingen in 2006 ook doorgaat, want Van Belzen had zich aanvankelijk voorgenomen om zijn raadsperiode dan af te sluiten. Dat wordt nu doorkruist door het verrassende vertrek van Piet. „Je vertrekt met pijn in het hart om dat je een heleboel achterlaat, maar aan de leuke baan heb ik geen se conde getwijfeld. Ik ben ervoor ge vraagd en als ik nee zou zeggen, moet je over twee jaar misschien naar Eindhoven. Liever neem ik het heft zelf in handen, anders wordt er voor je gedacht", zegt Piet. Maar het gras zal in Friesland zeker niet groener zijn dan aan de Rand weg in Poortvliet, waar het gezin in 2002 een voormalige boerderij be trok met een geweldig uitzicht over de omliggende polders. „Nee, het is inderdaad verschrikkelijk om hier weg te gaan, zeker ook voor mijn vrouw en de kinderen, maar de nieuwe baan betekent een promotie voor me. Het is een zwaardere func tie dan in Roosendaal." Daar is Piet nu hoofd personeelszaken van de 1300 medewerkers tellende lampen fabriek, zoals hij eerder bij de Phi- lips-vestiging Vitrite in Middelburg werkte. Wanneer iemand 4 tot 5 jaar op zo'n functie zit, wordt het vol gens Philips tijd om te veranderen. In Drachten worden de scheerappa- raten gemaakt en die Philipsfabriek telt 2200 personeelsleden. Piet wordt daar behalve hoofd perso neelszaken ook hoofd sociale za ken, waarbij cao-zaken tot zijn taak behoren. Bovendien vallen de vesti gingen Hoogeveen (stofzuigers) en Amersfoort (koffiezetapparaten en mixers) qua personeelszaken ook onder zijn hoede. Piet denkt na 1 november met het raadslidmaatschap te zullen stoppen omdat hij het eerste kwartaal van 2005 wil verhuizen. „We wonen hier geweldig, maar wanneer dit in 2002 te voorzien was geweest, wa ren we in de Voorstraat van Sint- Philipsland gebleven, want hier aan de Randweg hebben we ook flink wat aan de woning opgeknapt. Naast het huis ga ik ook de mensen missen met wie ik zo lang heb sa mengewerkt. Je kunt in de politiek niet alleen vrienden hebben, maar de persoonlijke relaties zijn altijd goed geweest." Overigens was Piet zonder zijn ver huizing bij de raadsverkiezingen in 2006 ook wel gestopt. „Naast een hele drukke baan is het raadslid maatschap een belasting, zeker als je een gezin met jonge kinderen hebt. Die zie je dan heel weinig, want je bent toch minimaal twee avonden per week zoet met het raadswerk. Met de invoering van het dualisme is dat er niet beter op geworden. Overigens vulden we el kaar in de fractie heel goed aan. Ik heb fantastisch samengewerkt met Paul van Belzen. Nooit ruzie gehad. We hadden geen lange vergaderin gen nodig. We belden elkaar tien minuten per dag en dan hadden we alle gemeentelijke zaken goed doorgesproken." Piet noemt beslissingen zoals hij nu heeft genomen .altijd moeilijk.' Te meer daar hij .bezorgd' afscheid neemt van Tholen. „Ik signaleer een trend om alles weg te cijferen voor de economie en dat vind ik ui termate zorgelijk, want dan krijg je een hele ongezonde balans." Als voorbeeld noemt het CU-raadslid de plannen voor hele hoge windmo lens, huisjes op de Speelmansplaten en grootschalige glastuinbouw bij Sint-Annaland. „Tholen verandert snel en daar zouden zich meer men sen zorgen over moeten maken. Er zijn al hele oppervlakten in Welge legen en Stadszieht volgebouwd. Men zegt wel dat men Tholen open en groen wil houden, maar dat be gint echt onder druk te komen. Als je jaren ongebreideld bouwt, krijg je alles bij elkaar opgeteld een hele boel steen. Dan is het hier over vijf tig jaar net zo vol als elders. Natuurlijk zijn we voor milieu vriendelijke windenergie en voor veel werkgelegenheid, maar dan wel minder hoge molens en veel banen op weinig grond. De over heid moet de samenleving regule ren. Als rentmeesters moeten we de aarde bewaren." Zie verder pagina 5. Erwin en Sander DoornJohan en Marco Buijs, Flip en Julian Glasbergen beleven vandaag hun laatste schooldag in één groep van de Koningin Julianaschool in Sint-Philipsland. Hoe moet het met de jonge poesjes, vragen Maria-Anna (8), Tabitha (6) en Pieter (4) zich af, wanneer ze hun moeder Irma en vader Arie Piet naar Friesland moeten volgen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1