Advies voor gemengde leerweg bijzonder voor leerlingen Veste Minister zingt bij Schorrekoor Detaillisten moeten hun krachten bundelen 0é GordljnspeciaVM Grootschalige glastuinbouw Annavosdijk Sint-Annaland ?^rTaken 350 OCCASIONS Nieuwe volière in Vossemeer Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Sint-Philipsland herdenkt bevrijding Subsidie voor verkeersmethodes Van den Donker: waterschap weg Thoolse school voor speciaal basisonderwijs ziet eenderde leerlingen doorstromen Dat het speciaal basisonderwijs kinderen dezelfde ver volgmogelijkheden biedt als het 'gewone' basisonder wijs, blijkt dit schooljaar op de Veste in Tholen. „Twee jongens hebben het advies gekregen voor de gemengde leerweg bij het vmbo", vertelt locatieleider Harma Pe- kelsma. Het is bijzonder, geeft ze aan. Maar zeker zo bij zonder is het, dat een leerling tussentijds naar het 'gewo ne' basisonderwijs overstapt. Na de zomervakantie begint een meisje van de Veste in groep 4 van een school in haar woonplaats Steenbergen. Klasse-assistent Gemeente en provincie bespreken plan „De kleinere detaillisten zullen hun krachten moeten bundelen. Concentratie op één plaats is een optie voor een diverser aanbod en een economischer bedrijfsvoe ring." Dat zegt de Thoolse wethouder van economische zaken K.A. Heijboer in het jaarverslag 2003 van de Ka mer van Koophandel. Deze week In verwachting? zie pagina 14 MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Heemkundekring Philippuslandt heeft het initiatief genomen om in Sint-Philipsland de bevrijding te herdenken. Op 4 november is het zestig jaar geleden dat geallieerde troepen het Zeeuwse eiland vero verden op de nazi's. Daar zal op zaterdag 6 november in dorpshuis De Wimpel bij stil worden ge staan. De burgemeester zal op de ze bijeenkomst het woord voeren en er is zang van VZOS. Verder is het de bedoeling dat enkele (oud-) inwoners over hun belevenissen van toen verhalen. Terugdenken aan de slachtoffers, dankbaarheid voor wat de generaties in de jaren na de Tweede Wereldoorlog gekre gen hebben en stil staan bij het oorlogsgeweld waarmee velen in de wereld nog dagelijks te maken hebben, dat is de bedoeling van deze herdenking. De volière in Oud-Vossemeer wordt vernieuwd. De ambachts heerlijkheid Oud- en Nieuw-Vos semeer en Vrijberghe en de ge meente Tholen dragen de kosten, beheerder Marco Berkeij gaat de nieuwe volière bouwen. „Binnen kort heb ik een gesprek met de ge meente. Er moeten bepaalde af spraken en garanties over het beheer komen. En ook moet er een plan gemaakt worden waarover de welstandscommissie zich zal bui gen." De volière zal dan ook pas volgend jaar klaar zijn. Het vogelonderkomen aan de Dok ter Renesstraat is /neer dan dertig jaar geleden door de ambachts heerlijkheid geschonken. De ge meente wil de volière kwijt in het kader van de bezuinigingen. „Er komen nog best veel mensen, moe ders met kinderen bijvoorbeeld, een kijkje nemen", vertelt Berkeij die contact zocht met de gemeente toen hij van de plannen hoorde. Hij heeft ook de rentmeester van de ambachtsheerlijkheid benaderd. Berkeij verzorgt de dieren in de volière al heel wat jaren. „Vroeger was er een groep vogelliefhebbers die dat organiseerde. Als jongen van een jaar of zeven ging ik al met mijn vader mee. En toen er gaandeweg mensen afvielen, ben ik de verzorging zelf gaan doen", aldus Marco Berkeij. Drie basisscholen en de gemeente hebben subsidie van de provincie gekregen voor stimulering van de verkeersveiligheid. De Eben Haëzerschool in Tholen krijgt 1630 euro voor een ver- keersmethode, de Groen van Prin- stererschool in Scherpenisse 750 euro eveneens voor een nieuwe verkeersmethode en voor hetzelfde doel ontvangt de Luyster in Sint- Philipsland 321,73 euro. Verder schenkt de provincie 673,70 euro voor de verkeersexamens waaraan 347 Thoolse leerlingen hebben meegedaan. Van D66 mag het waterschap ver dwijnen. Het Thoolse gemeente raadslid J. van den Donker heeft dat standpunt onlangs verwoord in een commissie van provinciale staten. Hij nam ten aanzien van de waterschappen het woord 'schijn- democratie' in de mond. Er wordt gewerkt aan een nieuwe water schapswet waarin is voorzien in een geleid gekozen vertegenwoor diging. „Dan zal de burger een nog mindere rol spelen dan nu al het geval is", aldus de D66'er die vindt dat er weinig invloed en de mocratische controle mogelijk is op het beleid van het waterschap. „De provincie heeft bij wet de re gie, maar kan feitelijk niets af dwingen." Van D66 mag een wa terschap onderdeel worden van het ambtelijk apparaat van de pro vincie. Dat zou goedkoper zijn en leiden tot efficiënter werken. Van den Donker deed zijn uitspra- De schoolverlaters van de Veste in Tholen zijn druk bezig met de voorbereidingen voor dej etefpke afsluitende avond. De Veste kent dit jaar een bijzonder groot aantal schoolverlaters. Liefst elf kinderen, eenderde van het tota le aantal leerlingen, maken de stap naar het voortgezet onderwijs. „Voor een kleine school als de on ze, met op dit moment 36 leerlin gen, is dat heel veel", zegt Harma Pekelsma. In de vijf voorgaande schooljaren stroomden gemiddeld 6,6 kinderen door. Er zouden wei nig kinderen overblijven op de knusse school aan het Schuttershof, ware het niet dat er na de zomerva kantie zeven nieuwe leerlingen ko men. „Omdat ook nog een meisje naar de reguliere basisschool gaat, beginnen we dan met 31 leerlin gen." De Veste kent drie momenten op een jaar dat nieuwe leerlingen instromen: na de zomervakantie, na de kerstvakantie en op 1 april. Net dertig leerlingen lijkt weinig voor een school. Toch zal het voor de Veste niet zo gemakkelijk zijn om veel groter te worden. „We ma ken met een groot aantal basisscho len - waaronder de openbare, pro testants-christelijke en algemene in de gemeente Tholen - deel uit van het samenwerkingsverband Zee land Beoosten Schelde. Zo'n sa menwerkingsverband is door de minister verplicht gesteld. Het telt ongeveer 1600 leerlingen en daar van mag 2% - dat is dus 32 - speci aal basisonderwijs (sbo) volgen." In het samenwerkingsverband dra gen de scholen een gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de zorg voor kinderen. Zijn er kinderen met serieuze leerproblemen, dan komt de sbo-school in zicht voor speci fieke hulp. De basisscholen vinden het belangrijk om de zorg dicht bij huis te houden, aldus Pekelsma. Werd de keuze voor het sbo voor heen in overleg met ouders of scho len gemaakt, sinds zes jaar geleden een nieuwe wet van kracht werd, kan dat niet meer. „Binnen het sa menwerkingsverband is er een per manente commissie leerlingenzorg die beoordeelt of kinderen toegela ten kunnen worden." Deze com missie kwam destijds tot de conclu sie dat het meisje dat nu naar groep 4 gaat, voor het sbo in aanmerking kwam. Pekelsma: „Ze maakt zó'n goede ontwikkeling door, dat blijkt dat ze naar het reguliere basison derwijs kan. Dat is echt héél bijzon der." Het bijzondere van het speciaal on derwijs is, dat er grote verschillen kunnen zitten in de niveaus waarop een kind verschillende vakken be heerst. „Per vakgebied wordt er ge keken op welk niveau een kind de leerstof aangeboden moet krijgen. Daarom wordt er binnen een klas altijd in niveaugroepen gewerkt", legt Pekelsma uit. De organisatie binnen de school is daarop afge stemd. Er zijn drie groepen, maar daarbinnen wordt aan instructie groepjes of individuele leerlingen les gegeven. „Omdat een leerkracht niet klassikaal les geeft, wordt er van de leerlingen een stuk verant woordelijkheid en zelfstandigheid verwacht. Daaraan is de laatste ja ren binnen de school gewerkt en ik moet zeggen dat het best goed ge lukt is. Het is een leerproces ge weest. Maar duidelijkheid en struc tuur zijn voor deze kinderen van wezenlijk belang, evenals het aan sluiten bij hun mogelijkheden en niveau." Het team van de Veste bestaat uit dertien mensen, waarvan er één fulltime werkt (en volgend school jaar zelfs niemand meer). Elk van de drie groepen heeft mede daar door twee leerkrachten. „Maar dat is geen bezwaar, want doordat we een kleine school zijn, kent ieder een iedereen." Het complete team deed twee jaar geleden de opleiding dyslexiespecialist en het afgelopen schooljaar is het geleerde op de Veste ingevoerd. „Het kan nog be ter, maar we zijn dan ook niet snel tevreden." Ook is er met een nieu we rekenmethode begonnen. „Die vraagt veel samenwerking van de leerlingen. Maar we merken dat de kinderen het ontzettend leuk vin den." Komend schooljaar is de taal methode aan de beurt. Er zijn er nog drie over, waaruit het team een keuze zal moeten maken. Een groot deel van het team gaat een kortdu rende cursus autisme volgen en één personeelslid doet de opleiding vi deo interactieve begeleiding (be doeld om hulpvragen van leer krachten bespreekbaar te maken). De Veste hecht eraan om voldoende professionaliteit in huis te hebben. „Volgend schooljaar krijgen we bo vendien een klasse-assistent voor 18 uren in de week. Daar ben ik ontzettend blij mee. Ze wordt inge zet in de onderbouw en biedt de leerkracht ondersteuning op onder wijsinhoudelijk terrein." Voor het derde jaar gaat de sbo- school meedoen aan het Comenius- project van de EU. Dat behelst een uitwisseling op cultureel gebied met andere scholen. In het geval van de Veste zijn dat scholen in Antwerpen en Roemenië. „Afgelopen jaar was 'muziek' het thema en daar hebben we ook zélf als school veel aan ge had. We zijn met de kinderen naar het centrum voor de kunsten in Bre da geweest voor een muzikale workshop. Dat had zonder het geld van het Comeniusproject nooit ge kund", vertelt Pekelsma. ZIE VERDER PAGINA 5 Gemeente en provincie hebben zich gisteravond laten voorlichten over een plan voor een grootschalig glastuinbouwbedrijf in Sint-Annaland. Hoewel dit volgens het huidige streek- en bestemmingsplan niet kan, wil het gemeentebestuur de mogelijkheden toch aftasten. „De betekenis voor de werkgelegenheid is daarbij één van de voornaamste aspecten", zegt wethouder K.A. Heijboer. Hij onderbrak gisteravond zijn vakan tie om de informatieve bijeenkomst in het gemeentehuis te Sint-Maartens dijk toch te kunnen bijwonen. Ook de raadscommissie ruimte was uitgeno digd, evenals het provinciaal bestuur. Volgens wethouder Heijboer ging het om 'een voorlichtende ronde van de ondernemer'. „Het plan kan niet vol gens de geldende regels van de ruim telijke ordening, maar wie weet. We weten ook niet of de gemeenteraad ermee instemt." Toch vonden b. en w. het de moeite waard om alle partijen die bij een eventuele beslissing be trokken zijn, aan tafel te krijgen. Bijzonderheden over het plan wilde de wethouder niet geven. Het gaat wel om een verzoek aansluitend aan het bestaande glastuinbouwconcen- tratiegebied te Sint-Annaland. Naar verluid zou het gaan om de Annavos dijk. tussen Sint-Annaland en Stave- nisse. In elk geval ten noorden van de Oudelandseweg, waar nu al diverse glastuinbouwbedrijven staan. Enkele maanden geleden bezocht de ge meenteraad op verzoek van de land bouworganisatie ZLTO daar de kom kommerkwekerij van Kaljouw. De raadsleden zijn dus voorbereid op het nieuwe verzoek, dat toen al bij de ge meente bekend was. De meeste kas sen staan echter in de Langeweg en omgeving, inclusief de Oostweg en de Weg van Kodde. De Annavosdijk zou dan een derde concentratie bij Sint-Annaland worden. Landschap pelijk is het daar wel wat meer geca moufleerd omdat het achter de Bre- denvlietsedijk ligt en vanaf het dorp niet zichtbaar is. Aan de Annavosdijk is er ook een vergevorderd plan voor de bouw van vijf windmolens bij de Grote Nol. Provincie en gemeente hebben dat al goedgekeurd. Rien Westdorp uit Poortvliet wil aan de Randweg zijn glastuinbouwbedrijf uitbreiden met 1360 m2. Het wordt een aanbouw aan zijn bestaande kas van 3000 m2, die overigens al 35 jaar oud is. Westdorp teelt vroege aardap pelen, snijbomen en verschillende soorten zaad in zijn kas. De aanbouw wordt een tweede hands kas van Jan Knijnenburg uit Hoek van Holland. Hoewel Westdorp zelf een gezinsbe drijf heeft, zou hij uitbreiding van de glastuinbouw zoals nu in Sint-Anna land op stapel staat, zeker toejuichen. „Dat is goed voor de werkgelegen heid." „Tholen kampt met een krimpende detailhandel. Menig kleine winkelier zag zich genoodzaakt de deuren te sluiten. Een grote supermarkt in het oude centrum van Tholen is de bron van weer andere problemen. Bevoor rading met grote vrachtwagens vormt een forse verkeerstechnische belasting, evenals de beperkte par- keermogelijkheden. De gemeente biedt de ondernemers steun, o.a. via het door de Kamer van Koophandel opgezette Ondernemersklankbord. Hier kan de detaillist terecht voor advies. Ook de infrastructuur wordt aangepakt en een sociaal-econo misch platform, op basis van door de Kamer van Koophandel verricht on derzoek, staat in de grondverf. Het roer moet tijdig om, voor het te laat is. In dat kader past ook de verdere ontwikkeling van een veelzijdige watersportboulevard in Sint-Anna land. Meer en betere voorzieningen trekken consumenten aan en bieden toekomstperspectief. Dat is wat Tho len keihard nodig heeft." De Kamer van Koophandel vindt dat het midden- en kleinbedrijf in Tho len hoger op de politieke agenda moet komen. Tijdens vier bijeen komsten is met ruim zestig onderne mers van de Thoolse Ondernemers Federatie gesproken. Daarbij waren ook consulenten van de stichting Ondernemersklankbord aanwezig om hun kennis aan te bieden. De Kamer van Koophandel verzet zich nog steeds tegen een super markt op het bedrijventerrein van Sint-Maartensdijk. „Dit plan staat haaks op de adviezen uit het detail handelsrapport van MKB Reva dat op verzoek van de gemeente is uitge bracht. In dit rapport wordt ingezet op concentratie van winkels in het centrum van de kernen", aldus de Kamer van Koophandel. In 2003 re gistreerde de Kamer van Koophan del veel startende ondernemers. Tholen liet wat dat betreft een stij ging zien van 43 procent. In absolute aantallen steeg het aantal starters van 61 in 2002 naar 87 vorig jaar. De meeste ondernemers begonnen in de zakelijke dienstverlening, gevolgd door verzorgende dienstverlening, detailhandel en de bouw. De KvK breidde de spreekuren in het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk uit tot twee keer per maand. Samen met Zierikzee kwamen er 158 onderne mers op af, 23 meer dan in 2002. Het aantal bedrijfsbeëindigingen op Tholen steeg vorig jaar van 63 naar 76 op een totaal van 1219 in heel Zeeland. In onze provincie waren er vorig jaar 76 faillissementen tegen over 57 in 2002. Tholen heeft geen vertegenwoordiger meer in het be stuur van de KvK sinds het aftreden van E. Streng (voorheen directeur van een installatiebedrijf in Tholen) per 15 oktober 2003. Gemeentebode Piet Hage één van de 1900 wandelaars bij Zevendorpentocht Ellen Harmsen van de Kraal laat zich met Ilona Verlaar sponsoren voor vierdaagse Nijmegen Hans Kloet nieuwe koning van schuttersvereniging Cloveniersgilde EN VERDER... Watersport krijgt in Sint-Annaland volop de ruimte Sint-Philipslandse jeugd onder de pannen in Flipjop WAAR EEN HAAN KRAAIT VINDT GE EEN EEN DORP Dit nummer bestaat uit 18 pagina's ken bij de bespreking van een ini tiatief-voorstel van GroenLinks over de bestuurlijke inrichting van het waterbeheer. In tegenstelling tot het kabinet en gedeputeerde staten wil GL een andere rol en positie voor de waterschappen. Naast D66 zijn in de Zeeuwse sta ten ook PvdA en SP het daarmee eens. Daarentegen willen CDA, SGP, CU en VVD de huidige wa terschappen laten voortbestaan. „De huidige Zeeuwse waterschap pen functioneren uitstekend", al dus SGP-statenlid G.D. Roeland uit Sint-Annaland, die niets ziet in een waterschap zonder bestuur. Advertentie I.M. Advertentie I.M. Minister Veerman van landbouw, natuur en voedselveiligheid stal zaterdagmiddag de show in Sint-Annaland. Aan het einde van de festiviteiten rond de opening van de uitgebreide jachthaven zong hij spontaan mee in het Schorrekoor. Hoewel hij weer al werd verwacht in clubhuis de Buutengaets, nam Veerman alle tijd voor dit luchti ge onderdeel. Binnenkort is het misschien wel gedaan met de pret wanneer hij Euro pees commissaris voor landbouw wordt, zoals de Franse president Chirac graag wil. Op deze zonnige zaterdagmiddag in Sint-Annaland ging het er allemaal nog gemoedelijk aan toe. Dirigent Pierre van Broekhoven voorzag de minister van de tekst van de Setal- landse hymne en nodigde hem uit tussen de zingende watersporters in hun blauwe kiel met muts plaats te nemen. Uit volle borst zong Veerman 'dit is het land waar ik ben gebo ren.' Dat had wel niet zozeer betrekking op de minister zelf, maar wel op zijn vrouw - Nortier - want haar voorouders komen uit Stavenisse. Daarom bood burgemeester Nuis haar het boekje 'Stavenisse in vroeger tijden' van A.J. Smits aan. Veerman kreeg van het gemeentebestuur een aquarel van de Sint-Annalandse jachthaven, gemaakt door Marian ne Witte uit Tholen. „Door uw spontane aanwezigheid midden tussen de Sint-Annalan- ders hebt u de harten hier wel gestolen. Het was buitengewoon", zei de Thoolse burge meester. „Een zonnig festijn in meerdere opzichten", concludeerde ook een trotse voorzitter Tom van Gurp van watersportvereniging Sint-Annaland. „Het kostte wel enige moeite om de minister voor deze opening te strikken, maar toen zijn vrouw hoorde dat het om Sint-Annaland ging, was het snel beslist." Daarom bood de wsv-voorzitter mevr. Veerman een fraai bloemstuk aan. De opening van de uitgebreide jachthaven, die ge groeid is met 55 ligplaatsen en een winkel-/passantensteiger, ging gepaard met een vloot- schouw in de Krabbenkreek vanaf de rondvaartboot Frisia, begeleid door een politieboot en de sleepboot Zephyrus uit Stavenisse, die met de waterkanonnen voor een feestelijke entourage zorgde. Bij terugkeer in de haven zorgden Sint-Annalandse brandweerlieden voor een waterrijk onthaal. Niet alleen te land en ter zee, maar ook in de lucht waren er activiteiten. Vier parachutisten maakten een perfecte landing in de kleine Suzannapolder, waarbij ze achtereenvolgens de Europese, wsv, Zeeuwse en Thoolse vlag meebrachten. De koninklijke fanfare Accelerando luisterde de festiviteiten zowel op het water als aan de wal op. Zie ook pagina 5. Minister Veerman zingt de Setallandse hymne mee in het Schorrekoor.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1