Folklore en modern vermaak gaan hand in hand op braderie Stavenisse Braderie Oud-Vossemeer profiteert volop mee van andere activiteiten Familie Rijstenbil 400 jaar op Tholen De Vossebloazers winnen derde Zeeuwse titel dweilbands op rij Vaste apotheek in buurt huisartsenpost E Nieuw-Vossemeerders steken er qua muziek en show bovenuit Pcfetachou Donderdag 15 juli 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Het contrast is groot tijdens de braderie in Stavenisse. Terwijl klederdrachtgroep Mooi Zeeland uit Nisse een folkloristische modeshow verzorgt op het podium aan het Van der Lek de Clercqplein, maakt de dorpsjeugd zich op voor een lokale versie van het bekende tv-pro- gramma Idols. De botsing van verschillende culturen en generaties levert echter geen enkel probleem op. Inte gendeel zelfs. Jong en oud vermaakt zich zaterdag prima in het centrum van het dorp. Jong talent De plaatselijke middenstand werd tijdens de Oud-Vosse- meerse braderie wat ondergesneeuwd door de talrijke standhouders van buitenaf, die er hun koopwaar aan de man probeerden te brengen. Toch overheerste ook bij de winkeliers en verenigingsmensen uit eigen dorp de te vredenheid over het gezellige verloop en de omzet tij dens het evenement. De combinatie van wandelsport, dweilbandmuziek en een jaarmarkt, blijkt naar alle kan ten zijn voordeel op te leveren. Veel verenigingen Takken in Scherpenisse en Oud-Vossemeer Laddervrije kous Nooit eerder waren in de gemeente Tholen zoveel film sterren in levende lijve te zien als tijdens het open Zeeuws kampioenschap voor dweilbands. Goofy, Pluto, Mickey Mouse, Pinokkio en diverse andere tekenfilm helden en stripfiguren brachten zaterdag een bezoekje aan het muziekfestival in Oud-Vossemeer. De 16 deelne mende dweilbands speelden dit keer in op het thema 'De Lamsöören goes Disney'. Voor De Vossebloazers uit Nieuw-Vossemeer werd de titelstrijd letterlijk een sprookje. De muzikale gasten uit het land van Merijntje Gijzen gingen er namelijk voor de derde keer op rij met het kampioenschap vandoor. Ook voor polikliniek van Lievensberg Boutique 50% Vm70% 70% korting Bosstraat 27 - Bergen op Zoom 0164 - 23 72 02 www.bosslraat.nl Door de inzet van enthousiaste vrij willigers van voetbalclub SC Stave nisse is er weer vanalles te doen in het dorp. De plaatselijke midden standers en verenigingen presente ren zich en beide partijen proberen een graantje mee te pikken van de gezellige drukte op de braderie. Veel nieuws is er ook in Stavenisse niet onder de (schrale) zomerzon, maar het publiek vermaakt zich pri ma. De plaatselijke voetbalvereni ging heeft met darts, een schiettent, enveloppen trekken, een rommel markt en het rad van avontuur een grote inbreng in het spelaanbod. Daarnaast kunnen de braderiebe zoekers bij de stand van peuter speelzaal 't Stavertje hun krachten testen met een wedstrijd 'bierkrat tillen'. Voor de minder gespierde bezoekers staat er een grote pot knikkers waarvan men het juiste aantal kan raden. De vrijwilligers van de welfare van het Rode Kruis zijn van de partij met zelfgemaakte kleedjes en huishoudlinnen. Verder domineren standhouders van elders het straatbeeld. De beroeps verkopers bieden vooral sieraden, kleding, speelgoed en etenswaren te koop aan. Louis Wesdorp, woord voerder en mede-organisator, is al met al zeer tevreden over de publie ke belangstelling en het verloop van het evenement. „Er is vandaag in bijna iedere plaats in de gemeente wel wat te doen, maar we zijn er toch weer in geslaagd om een leuke braderie te houden." Wesdorp be treurt het alleen dat de kermis op het havenplateau dit jaar ontbreekt. „Het bood iets extra's voor de jeugd en op het terras aan de haven heer ste altijd een heel gezellige sfeer." De interim-voorzitter en secretaris van SC Stavenisse wil niet onver meld laten dat het grootste deel van de organisatie op naam van Willy Klippel mag worden geschreven. Terwijl de leden van de kleder drachtgroep in hun authentieke Zeeuwse dracht door de drukbe volkte straten van Stavenisse para deren, maken de deelnemers aan de Idols-playbackshow zich op voor hun optreden. Kapster Tina Hage naars heeft haar handen vol aan het schminken van de zangertjes en zangeresjes. Voor velen is het de eerste keer dat ze op de planken staan, maar eenmaal in de spotlights is er van zenuwen weinig meer te merken. Aangemoedigd door het publiek wordt er fanatiek gezongen en gedanst. Quirien Bijl uit Sint- Maartensdijk blijkt in de ogen van de jury de beste vertolking op haar naam te hebben staan. Met haar uit voering van een liedje van de popu laire Colombiaanse zangeres Shaki- ra wint ze de talentenjacht in Stavenisse. Tweede worden Jennifer van Haaften, Maartje Mijse en Cynthia van 't Hof met een nummer van Kim Liam. En de derde prijs is voor een tiental dat Idols verbeeldt: Anne v.d. Jagt, Mike Menheere, Mi- Jou Rijnberg, Michelle de Jonge, Perry Potappel, Mark Tak, Naomi Vermaas, Ivana den Hollander, Quincy Moerland en Lorenzo van Haaften. Robert Lindhout laat zich ondertus sen voor zijn ouderlijk huis aan de Voorstraat vereeuwigen door een karikatuurtekenaar. De zoete geur van poffertjes, oliebollen en Zeeuwse babbelaars komt je tege moet. Het weer nodigt bovendien uit om je lekker te laven op een van de gezellige terrassen. Als 's avonds de kooplui en verenigings mensen hun kraampjes opbreken, verhuist een deel van het publiek naar dorpshuis De Stove. Daar ver zorgt drive-in discotheek Voyage de muzikale afsluiting van de geslaag de braderie. Chantal Walhout waagt een kans bij het enveloppen trekken. Cindy van Oeveren (rechts) kijkt met haar broertje Angelo toe wat voor prijs hun dorpsgenootje heeft gewonnen. De braderie in Oud-Vossemeer bracht vermaak voor jong en oud. Sinds dweilband De Lamsöören de voormalige Ringjaarmarkt enige ja ren geleden van nieuwe impulsen heeft voorzien, blijkt er ook in fi guurlijke zin weer muziek in de Oud-Vossemeerse braderie te zitten. De plaatselijke middenstand is - net als in andere kleine woonkernen - door allerlei oorzaken geminimali seerd. Maar volgens de detaillisten die nog zijn overgebleven is het ze ker de moeite waard om je te pre senteren tijdens de braderie. „We kunnen allemaal een graantje mee pikken van de aantrekkingskracht die de verschillende evenementen op het publiek in de regio heeft", is de overtuiging van het merendeel van de winkeliers en horeca-onder- nemers in het dorp. Het gros van de in totaal 85 kraam pjes wordt zaterdag bemand door handelaren van elders, maar ook di verse plaatselijke ondernemers heb ben hun uiterste best gedaan om hun producten en diensten op een origi nele manier onder de aandacht van de braderiebezoekers te brengen. Daarnaast is er dit keer opvallend veel aandacht voor verkeersveilig heid, rijvaardigheid, verkeersregel kennis en de fysieke gesteldheid van automobilisten. De vorig jaar aan geschafte caravan van de Thoolse afdeling van verkeersorganisatie 3VO is uiteraard van de partij. Vrij williger Anton Gelok weet enthou siast te melden dat er maar liefst 100 mensen hebben meegedaan aan de verkeersquiz. „Dat is ongekend veel", aldus Gelok. Uit de elf goede inzendingen wordt C. Faber uit Klundert getrokken als winnaar van tien euro. De Oud-Vossemeerse winkeliers moeten het wat kwantiteit betreft zeker afleggen tegen de verenigin gen uit het dorp. Voetbalvereniging Vosmeer - na een aantal jaren afwe zigheid weer van de partij - staat met een levensgroot doel op het plein bij dorpshuis De Vossenkuil. Op de vraag aan spelleider, en trai ner, Sjaak Istha of dit speciaal be doeld is om het zelfvertrouwen van zijn - in sportief opzicht - kwakke lende selectie op te vijzelen, is een vette knipoog mijn deel. Even ver derop ligt een houten dansvloer waarop de dames van linedanceclub de Foxpitdancers hun kunsten ver tonen. Bij de ouderenbond (Anbo) kan gesjoeld worden, de Zonne bloemafdeling houdt een verloting, bouwclub Gróót Pesóót brengt olie bollen aan de man, peuterspeelzaal De Pluus is present met een 21-spel en enveloppen trekken. Bovendien kan de jeugd zich door enkele moe ders laten schminken. Bij de stand van promoteam Zeeland van het Ro de Kruis wordt een wedstrijdje 'spijkerbroek hangen' gehouden en voor wie bij toneelvereniging Rede rijkerskamer Eendracht de juiste ballon kapot prikt, ligt er een leuke prijs te wachten. Vrijwel al deze ac tiviteiten hebben tot doel de clubkas te spekken. Nu de gemeente Tholen heeft aangekondigd dat er flink be zuinigd moet worden, wordt er links en rechts gevreesd voor de jaarlijkse subsidie. Een centje bijverdienen op de braderie is dus nooit weg, zo re deneert men. De formule, meerdere grootschalige evenementen op één dag houden, blijkt in Oud-Vossemeer al enkele jaren een schot in de roos. Margreet Havermans, woordvoerster namens de organisatie, is dan ook weer een tevreden mens. Terwijl de standhou ders hun handel opruimen, maakt ze de balans op van een drukbezochte en bijna vlekkeloos verlopen brade rie. Ze is alleen wat teleurgesteld in een kermisexploitant die zonder op gaaf van reden verstek liet gaan. „Die man komt hier al een aantal ja ren en hij zou nu met een draaimo len, een Disney-springkasteel en een popcornkraam aanwezig zijn. Vooral voor de allerkleinsten is het jammer dat deze man het dit jaar af liet weten. Tevredenheid overheerst echter bij ons en hoe groter een eve nement wordt, des te groter de kans dat er eens iets niet helemaal vol gens plan gaat." Veertien generaties met bijna 500 naamgenoten. Die presenteert Henry Rijstenbil uit Zwartewaal in een familieboek met de titel 'Rytsebil'. Ongeveer dertig jaar hield de samensteller zich bezig met het onder zoek naar deze Thoolse familie. Een vage hobby groeide uit tot een in trigerende bijbaan, schrijft hij in zijn voorwoord. Nu ligt er een gene alogie en stamreeks, doorspekt met familieverhalen. Ook wordt verteld over de loop van het onderzoek én over de ontwikkelingen in de land bouw. Dat laatste is niet vreemd, gezien de ondertitel van het boek 'Vier eeuwen genealogie en geschiedenis van een Zeeuws landbouwersge slacht'. Henry Rijstenbil groeide zelf op in Sint-Philipland, op de boer derij Zwarte Schouw. Voor Henry Rijstenbil was nieuws gierigheid naar de herkomst van een toch wel merkwaardige fami lienaam de aanleiding om zijn on derzoek te beginnen. Hij sprak met familieden, raadpleegde literatuur en speurde in archieven. En hij ontdekte dat de naam - dan gespeld als Rytsebil - in het voorjaar van 1601 voor het eerst in Nederland opdook. En wel op Tholen, waar Jan Cornelis Rytsebil op een koop dag in Poortvliet textiel koopt. Een jaar later kocht hij een huis aan de Rand, ten noorden van Scherpenis se. De herkomst van hem en zijn gezin heeft de schrijver niet kun nen achterhalen. Het was een roe rige tijd (Tachtigjarige Oorlog): overal op het eiland Tholen waren soldaten gelegerd en bij de stad Tholen werden vestingwerken aan gelegd. Verhalen die in de familie de ronde doen, leidden tot de ver onderstelling dat de Thoolse stam vader mogelijk uit Rijssel (tegen woordig Lille in Noord-Frankrijk) afkomstig was. Daar in de buurt ligt het gehucht Riez-Bailleul, waarvan de naam een verbastering zou kunnen zijn (Bailleuil is de Franse naam voor Belle). Maar ook in Engeland vond de schrijver een aanknopingspunt, de naam Ritchebell. De Thoolse stamvader zou dan een Engelse huursoldaat geweest kunnen zijn. In een po ging de familienaam te verklaren, gaat hij in op de betekenissen die de woorddelen rijst en bil kunnen hebben. De in dialect nog altijd gangbare uitspraak Riestebil vond de auteur in oude stukken voor het eerst in 1773 vermeld. Over de oudste Thoolse generaties en de geschiedenis van hun woon gebied verhaalt Henry Rijstenbil redelijk uitvoerig. De Rijstenbils zijn een landbouwersgeslacht. Alle nu nog levende naamdragers stam men af van Abraham (1708-1757). Er ontstaan twee takken: te Scher penisse en te Oud-Vossemeer. Die in Scherpenisse heeft bijvoorbeeld 180 jaar lang de boerderij Rondom Wegen (later genaamd Eben Haë- zer) in Westkerke in eigendom. Ook zijn enkele familieleden uit bater van herberg De Gouden Leeuw in het dorp. En van 1891 tot 1970 zijn Rijstenbillen mole naar op De Korenbloem. In Oud- Vossemeer boert de familie vooral in de Hikkepolder ten noorden van het dorp. De overgrootvader van de schrijver vestigt zich vanuit dit dorp op Sint-Philipsland. In reeksen worden de gezinnen Rijstenbil beschreven, zo mogelijk tot op de huidige dag. Maar het compleet in beeld krijgen van de jongste generaties is niet gelukt. Inmiddels wonen familieleden in Canada en het Verre Oosten. Ze hebben beroepen die ook buiten de agrarische sector liggen: onder wijs, bestuur, horeca, zelfstandig ondernemer. De onderwijzerszoon Jan Rijstenbil uit Utrecht (1939- 1990) schreef onder het pseudo niem Jan van Rijssel het boek 'Mensen in nood' over de Ramp van 1953. En kousenfabrikant Her man Kool, getrouwd met de Vosse- meerse Aty Rijstenbil, is de uitvin der van de laddervrije kous, valt in het boek te lezen. In de persoon van Jerry Rijstenbil, geboren in Zierikzee, kent de familie zelfs een acteur. Henry Rijstenbil heeft heel wat wetenswaardigheden en foto materiaal over zijn familie bijeen weten te brengen. Zijn vader, Bram Rijstenbil, was naast de landbouw politiek actief en werd burgemeester van Nieuw-Vosse- meer. Vermeldenswaard is ook dat drie familieleden - en twee aange- trouwden - ouder dan 100 jaar zijn geworden: C.J. Boomsluiter-Rijs- tenbil werd 101, C.W. van Vossen- Rijstenbil en J.W. Rijstenbil 105 jaar. De laatste was toen hij over leed de oudste man van ons land. 'Rytsebil' is in een oplage van ruim 120 exemplaren verschenen. Het telt 150 pagina's, 70 illustra ties en 5 schema's van familietak ken. Overvolle terrassen, een uitpuilende feesttent en een voorzichtig schij nend zomerzonnetje. Dat was veel meer dan waarop de organisatie van het open Zeeuws kampioenschap voor dweilbands vooraf gerekend had. De weersvoorspellers van het KNMI hadden het over forse regen buien, kans op onweer en harde tot stormachtige wind. Maar gelukkig komt niet alles uit wat deze weers- profeten zeggen. Het talrijk aanwe zige publiek kon daarom vanaf half twee ongestoord genieten van de muzikale optredens die op vier ver schillende podia gegeven werden. De winnaar van de laatste twee edi ties van het Oud-Vossemeerse mu ziekfestival, dweilband De Vosse bloazers, beet op het hoofdpodium in de feesttent aan de Raadhuisstraat het spits af. De muzikale gasten werden bij hun Disney-show verge zeld door zo'n dertig, als dwergjes verklede, jeugdleden van gymver eniging Spido. Met de spetterende 'Streetparade' was de toon gezet en de concurrentie wist meteen dat er ook dit jaar weer terdege rekening gehouden moest worden met het creatieve en ludieke muziekgezel schap uit Nieuw-Vossemeer. Geen enkele band, ook niet de plaatselijke favoriet De Neutekraekers, kon ech ter voorkomen dat De Vossebloazers er voor de derde keer op rij met het Zeeuws kampioenschap vandoor gingen. De jury was het er unaniem over eens dat de winnaar zowel mu zikaal als qua show boven de andere deelnemers uitstak. Vooral met 'Al- di-din' - een persiflage op Alladin, maar dan in een boodschappenwa- gentje in plaats van op een vliegend tapijt - kregen de winnende muzi kanten de lachers op hun hand. De tweede plaats ging eveneens naar Nieuw-Vossemeer. Dweilband De Stoeprakkers had zelfs zijn naam voor één dag veranderd in 'Tis nie Disney'. Deze truc hielp hen echter niet aan de overwinning. Maar ge zien de enthousiaste reacties konden de leden van de band ook met de eervolle tweede plaats prima leven. Het podium werd gecompleteerd met de HéHé-band uit Prinsenbeek. Krab aon uit Bergen op Zoom ging dit jaar met de Leutprijs (een vat bier) aan de haal. In de feesttent was dit keer ook vrij dagavond al wat te doen. Belang stellenden konden er genieten van de klanken van de groep Carbon. De opening van het open Zeeuws kampioenschap voor dweilbands in Oud-Vossemeer leverde sprookjesachtige taferelen op. Gymvereniging Spido bracht een veelvoud van de bekende 'zeven dwergjesop de been. Bij ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom komt een apotheek die dag en nacht open is. Met name voor patiënten van de vlakbij gelegen huisartsenpost is dat een verbetering, want die moeten nu nog naar de dienstdoende apotheek in de stad. De nieuwe voorziening zal volgend jaar in gebruik worden genomen. Ze wordt gezamenlijk eigendom van het ziekenhuis en van de apothekers die zijn aangesloten bij de huisart senpost. „Zeker voor de patiënten is het een goede zaak", reageert mevrouw Werkman van Apotheek Tholen op de komst van de 'politheek'. Over dag kunnen patiënten van de polikli niek er terecht voor recepten die door specialisten in het ziekenhuis zijn voorgeschreven. En het gebouw naast Lievensberg gaat 's avonds, 's nachts en in het weekeinde als dienstapotheek fungeren voor de be zoekers van de huisartsenpost (hap). Nü is het zo dat dertien apotheken in de regio bij de hap zijn aangesloten. Die in Bergen op Zoom doen bij toerbeurt dienst en bijvoorbeeld Apotheek Tholen heeft op de zater dag een vast openingsuur. „Vanaf 1 september zal er één vaste apotheek komen voor de hap", meldt me vrouw Werkman. Al sinds de huisartsenpost in Bergen op Zoom werd geopend, wordt er over de apotheek gesproken. Apo thekers, huisartsen en ziekenhuis moesten op één lijn zien te komen, want voor elk van deze drie groepen speelt een financieel belang mee. Het ziekenhuis en de apothekers- groep - waaronder dus Apotheek Tholen - worden ieder voor de helft eigenaar van de nieuwe 'politheek', zo is nu afgesproken. Personeel van de aangesloten apotheken gaat avond-, nacht- en weekenddiensten draaien. „En ook zal er steeds een apotheker telefonisch bereikbaar zijn als achterwacht", zegt mevrouw Werkman. Het voordeel voor de be zoekers van de huisartsenpost is dui delijk: ze kunnen vlakbij de post hun recepten halen en hoeven niet meer in de stad op zoek naar de dienst doende apotheek. Maaien. Het waterschap begint in augustus met het maaien van ruim 5000 kilometer sloten en watergan gen. Begonnen wordt met de kavel- sloten, waarom agrariërs wordt ge vraagd eventuele obstakels weg te halen. In september en oktober wordt er in ploegen gewerkt, tien uren per dag, zes dagen per week, om het karwei tijdig geklaard te hebben. We gaan de zaak "OPLEUKEN" in augustus DUS ALLES MOET WEG! Nu kortingen van Mode voor jou en voor u mt 36 t/m 54 Alle broeken nu 50% korting Brax Rosner Samoon enz. Shirt's, lange mouw, korte mouw (uitgez. nieuwe kollektie) Advertentie I.M. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 11