ABT en CU geloven niet in 400 leerlingen Thoolse vmbo-school 'Als je toch ziet hoe dankbaar en te vree die kinderen zijn' Veel geslaagden gaan verder leren Met onze brill ZLM REISVERZEKERING? Veel Tholenaren lopen uit voor truckers fit met gehandicapten Donderdag 8 juli 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Door tegen de verplaatsing van het Markiezaatcollege naar Tholen te stemmen, wijken ABT en CU af van wat er in hun verkiezingsprogramma staat. Dat wierp het CDA beide partijen donderdag voor de voeten in de ge meenteraad. „Het valt me tegen van uw partij, meneer Boulogne", zei J.P. Bout. Hij kon er met zijn verstand niet bij dat beide partijen niet kiezen voor behoud van openbaar voortgezet onderwijs binnen de gemeente. „De veters springen uit mijn schoenen!" aldus een opgewon den christen-democraat. De vijf andere fracties in de ge meenteraad stemmen wél in met het vertrek van de school uit Sint-Maartensdijk, wat door vertegenwoordi gers van het Markiezaat college op de publieke tribune met applaus werd begroet. Verkiezingsprogramma Jonge gezinnen Ruime steun in gemeenteraad voor verplaatsing Markiezaat college Toekomst elders Goossen trekt raad over streep voor verlichtingsplan Oude voorzitters nieuwe commissies De gehandicaptenrit met truckers was zaterdagmiddag een groot succes. „Het was overweldigend, zoveel men sen er langs de route naar buiten kwamen om ons toe te zwaaien", zegt organisator Ella de Rooij uit Poortvliet. Een stoet van 54 auto's - waaronder een brandweerauto met het burgemeesterspaar Nuis aan boord - vertrok van uit de Veerstraat in Oud-Vossemeer voor een tocht langs acht woonkernen. Veel vrachtwagens waren met vlagge tjes en ballonnen vrolijk versierd. Spandoek Markiezaatcollege Sint-Maart ens dijk Lang werken Tien voor Engels Parkeren t Kunst, wel geld maar niet besteed Onderzoek heeft uitgewezen dat de school in de smalstad op den duur onvoldoende leerlingen overhoudt om bestaansrecht te hebben. Telde 7.e er bij de fusie tot Thoolse scho lengemeenschap - in de jaren tach tig - zo'n 700, nu zijn er dat minder dan 300. Behoud zou slechts moge lijk zijn door de school te verplaat sen van Sint-Maartensdijk naar Tholen en het onderwijsaanbod te verbreden. Er zouden perspectieven zijn voor een vmbo-school met 400 leerlingen. Daarop is de gemeente eind vorig jaar onderhandelingen begonnen met het schoolbestuur, het ROC West-Brabant. Overeenge komen is dat Tholen 2,5 miljoen eu ro op tafel legt en dat de gemeente 8000 vierkante meter grond in Tho len aan het ROC verkoopt voor 136 euro per vierkante meter (exclusief btw). Zou de nieuwbouw niet door gaan, of tussentijds worden stopge zet, dan krijgt de gemeente het geld terug. Ook als het ROC het gebouw niet langer voor vmbo-onderwijs zou gebruiken, moet het restant van de boekwaarde van de 2,5 miljoen euro aan de gemeente terugbetaald worden. Behalve als de beëindiging het gevolg is van een tekort aan leerlingen. Het ROC voegt de ge mengde leerweg toe aan het onder wijsaanbod op Tholen. Worden geen 400 leerlingen gehaald, dan komt ook de mbo-richting zorg en welzijn erbij. Tegelijkertijd is afge sproken dat de gemeente het perceel in Sint-Maartensdijk waarop nu de school staat, bouwrijp zal maken en voor 150 euro per vierkante meter (exclusief btw) ten behoeve van wo ningbouw zal verkopen aan project ontwikkelaar Snoeren Hoebink. Algemeen Belang Tholen en Chris tenunie geloven er niet in dat de school in Tholen naar 400 leerlin gen kan groeien. „We missen de on derbouwing daarvoor", zei J.J.P.A. Boulogne. Volgens hem zullen Thoolse leerlingen voor het vmbo in Bergen op Zoom kiezen omdat daar méér richtingen worden aangebo den. Verder vreest hij concurrentie van het Prinsentuin college in Hal steren (maar dat wordt een vmbo- groen - red.). Bout zei overtuigd te zijn dat de school in Tholen zal bloeien en dat niemand die voorbij zal rijden om elders vmbo-onder wijs te volgen. P. van Belzen wees hem op een uitspraak in de jonge- renraad Tholen - 'We gaan wel naar Bergen' - en een opmerking van ROC-bestuursvoorzitter Peeters dat hij geen .sturingsmogelijkheid heeft. „Jongeren en hun ouders kunnen welbewust kiezen", zei de CU'er. Om zijn betoog te ondersteunen, wees Van Belzen op het onder zoeksrapport van Van Beekveld Terpstra, waarin staat dat de onder linge concurrentie van scholen de vestiging in Tholen hooguit 20 extra leerlingen zal opleveren. Argumenten vóór behoud van een school op Tholen, zijn dat er dan onderwijs wordt geboden binnen een redelijke afstand van de woon plaats én dat de opleiding van be lang is voor het Thoolse bedrijfsle ven en de welzijnsinstellingen. Maar volgens Boulogne staat dat bedrijfsleven er helemaal niet zo positief tegenover. Het raadslid had met een overkoepelende organisatie gesproken, zei hij, en dan met name uit de bouwsector. „Maar dat zal voor de metaal niet anders zijn." Bout beweerde juist wél positieve reacties van het bedrijfsleven te hebben, maar de CDA'er ontweek een interruptie van ABT die verdui delijking vroeg. Hij verweet ABT dat die partij afwijkt van haar verkiezingsprogramma. Datzelfde geldt voor de CU, hoewel die zich in dat programma voorzichtiger uit drukt: 'zo mogelijk behouden'. Boulogne zei dat er bij zijn fractie sprake is van voortschrijdend in zicht. „En ook het CDA zal weieens van het verkiezingsprogramma af wijken." Bout gaf dat laatste toe. J. Oudesluijs (PvdA) weersprak de De meerderheid van de gemeente wil de Thoolse jeugd openbaar voortgezet onderwijs blijven bieden binnen redelijke afstand van hun woonplaats en daarom het Markiezaatcollege verplaatsen van Sint-Maartensdijk naar Tholen. opmerking van Boulogne dat het vmbo op Tholen minder aantrek kelijk zou zijn dan in West-Bra bant. „We gaan het juist aantrek kelijker maken." SGP'er H.W. van Eenennaam stelde dat het juist ABT is die kiest voor steeds min der opleidingsmogelijkheden in Tholen. „Wij zijn dan ook een an dere mening toegedaan dan Alge meen Belang Tholen", zei hij, daarbij de naam van de fractie be nadrukkend. „Want zónder ver huizing naar Tholen raken we het vmbo kwijt." De SGP noemde het vanuit soci aal-maatschappelijk oogpunt be langrijk om openbaar voortgezet onderwijs voor Tholen te behou den. Ze vond het tevens een plus punt dat Sint-Maartensdijk een positieve impuls krijgt met wo ningbouw Onder de Linden. Een andere voorstander, D66, zei dat groei van de Thoolse vrpbo-school noodzakelijk is voor de levensvat baarheid ervan. „Als dat besef niet doordringt bij de gemeenteraad, ben ik bang dat alles weggegooid geld is", aldus J. van den Donker. „U wilt de voorziening wég heb ben", zei hij richting ABT en CU. De VVD ziet in het behoud van deze onderwijsvorm een impuls voor het vestigen van jonge gezin nen, merkte M.K. van Gorsel-de Oude op. „Eerst waren we niet ge lukkig met het verdwijnen van de school uit Sint-Maartensdijk. Maar er ligt een goede overeen komst en dus steunen we het voor stel." Mevrouw E.M. van der Wal- Vermeulen (PvdA) wees op het belang van het vmbo, dat door 60% van de Thoolse middelbare scholieren wordt gevolgd. Een school binnen de gemeente heeft volgens haar voordelen voor de leerlingen, de werkgelegenheid en het bedrijfsleven. Bij herhaling probeerde Van der Wal ABT en CU over te halen met de opmer king dat de gemeente in de hele opzet financieel geen risico loopt. „Dus waar maken we ons druk Maar de tegenstanders waren niet te vermurwen. Boulogne wees op de risico's (zoals asbest) voor de gemeente als de bestaande school gesloopt wordt. En Van Belzen zei dat de gemeente straks niet in de hand heeft bij welk getal er sprake is van 'gebrek aan leerlingen'. „Wij willen best een voorziening behouden, maar die moet dan wel functioneel zijn. Ik denk dat de toekomst voor een onderwijscen trum niet op Tholen ligt, maar el ders. En dat heeft niets met negati visme te maken, maar met kritisch benaderen", zei de CU'er. Van der Wal herhaalde dat niet de gemeen te, maar het ROC de risico's loopt. En Van den Donker wees de CU erop dat waar bij ons schaalver groting in het onderwijs aan de or de is, in het buitenland juist een omgekeerde beweging opgang maakt. „ABT en CU suggereren dat een vmbo-school in Sint- Maartensdijk zou kunnen, maar dat kan niet", aldus de D66'er. „Wij suggereren dat niet", re ageerde Van Belzen. De gemeenteraad schaarde zich don derdag unaniem achter het beleid voor de openbare verlichting. Met zijn toezegging om aan het onder houd niet te tornen, trok wethouder F.J. Goossen iedereen over de streep. „Daar zijn we blij mee", reageerde J.M. Aamoudse (SGP). In de com missie hadden SGP, ABT, CU en D66 (een raadsmeerderheid) het voornemen bekritiseerd om de eerst komende dertien jaar maar de helft van het noodzakelijke onderhoud uit te voeren. Zelfs voorstander CDA vond de toezegging 'extra waarde ge ven'. Van 2008 tot 2027 zal jaarlijks 11.000 euro voor de straatverlichting toegevoegd worden aan het inmid dels gevormde fonds van zes ton. En er zullen extra lichtmasten komen, zodat in 2014 voldaan wordt aan de NPR (Nederlandse praktijkrichtlij nen). J. van den Donker (D66) wilde bij de uitbreiding van het aantal lichtmasten nadrukkelijk de inwoners betrekken via inloopavonden. En bij achterpa den - waar met name ouderen vol gens D66 problemen hebben - zou de verlichting er direct vóór geplaatst moeten worden om voldoende effect te hebben. „Dat is voor kinderen juist zeer onhandig", reageerde J. Oude sluijs (PvdA). Volgens hem zijn de ambtenaren mans genoeg om te be palen waar extra verlichting moet ko men en mag D66 daarin best het ver trouwen uitspreken. De wethouder zei dat er, indien daar reden toe is, met bewoners overleg zal zijn. Ver der houdt de gemeente rekening met klanttevredenheid, sociale en ver keersveiligheid. Deze toezegging was ook voor D66 voldoende om met het plan in te stemmen. De gemeenteraadsleden H.W. van Eenennaam (SGP), M.J. Klippel (SGP) en M.A.J. van der Linde (PvdA) worden de voorzitters van respectievelijk de nieuwe advies commissies bestuurszaken, ruimte en samenleving. Klippel en Van Eenennaam zijn bovendien eikaars plaatsvervanger, terwijl M.A.H. den Haan dat is voor Van der Lin de. De gemeenteraad stemde daar donderdag unaniem (17 stemmen, want A.L. Piet en mevr. M. Ligten- dag-Quist ontbraken) mee in. De drie commissies komen in de plaats van de vier die er tot nu toe waren. De commissie middelen had Klippel als voorzitter, ge meentelijke ontwikkeling werd ge leid door Van Eenennaam, welzijn en onderwijs door Van der Linde en algemeen bestuur door diens partijgenoot E.M. van der Wal- Vermeulen. Deze laatste komt dus niet terug als commissievoorzitter. De nieuwe commissies vergaderen voor het eerst openbaar in septem ber. Het enthousiasme is groot voor de dagactiviteitencentrum De Schutse. rit over Tholen en Sint-Philipsland. „Via hen meldden ook weer ande- Niet alleen bij de gehandicapten, ren zich aan, kinderen zowel als maar zeker ook bij de truckers die volwassenen. De meesten kwamen de wagens besturen. „Er was er een die speciaal de viering van zijn ver jaardag verzette. En ook een vutter mocht van zijn oude baas meerij den. Hij belde maandag nog op om te vertellen hoe hij had genoten", vertelt Ella de Rooij. De passagiers van de vrachtwagenchauffeurs wa ren niet alleen bezoekers van het van Tholen." Iedereen kreeg bij het vertrek een tasje met daarin enkele versnaperingen. En bij terugkeer een tas boodschappen, een vlag getje en een wissellijst. Ook de chauffeurs werden niet vergeten. Voor hen stond in Poortvliet een biermandje klaar, terwijl ze op het eindpunt een vlaggetje en een bloe metje kregen. Allemaal dankzij de sponsors die de organisatie vond voor dit evenement. In de Veerstraat staan de vrachtwa gens aan het begin van de middag vanaf de Haven opgesteld tot halver wege de straat. Rode, groene en blau we auto's, een kleurig gezicht. Van 26 transportbedrijven rijden er wagens mee, per bedrijf bij elkaar. Op een spandoek dat aan de voorkant van een truck van Bernaards is bevestigd, staat 'onze bijrijder is Leendert Nieu- wenhuis'. Zo bestaat er geen twijfel wie er deze middag meerijdt met chauffeur Gert Potappel uit Stavenis- se. Peter Rijstenbil, die in De Klimroos in Tholen woont, zit goedgemutst bij Jan van Dijke in de auto van Dura Vermeer. Ook een dochtertje en een neefje van Van Dijke rijden mee. En directeur Van de Pol van De Schutse in Kesteren. In die plaats wordt een soortgelijke rit al een aantal jaren ge organiseerd. Van Dijke rijdt voor het eerst mee. Hij geniet ervan. „Het is prachtig. Natuurlijk ook voor die kin deren. En als je dan ziet hoe tevree en dankbaar ze zijn. Daar doe je het voor." De Vossemeerder kent zijn passagier, want Peter werkt één dag in de week vanuit De Schutse in de gara ge bij Dura Vermeer. Bovendien is Van Dijke vrijwilliger bij het centrum. Hij heeft voor Peter Rijstenbil een pet meegebracht van het bedrijf. „Het is niet alleen voor de kinderen een geweldige ervaring, maar ook voor ons als ouders heel erg leuk", zegt een moeder die langs de kant staat. Daar hebben zich vele tientallen mensen verzameld. Ook aan het begin van de Veerstraat, op de Vogelsangse- dijk, drommen belangstellenden sa men. Als de burgemeester rond twee uur het startschot heeft gelost, zet de Van de 53 geslaagden van het Markiezaatcollege uit Sint-Maartensdijk gaan er slechts 2 direct aan de slag. Volgens schooldecaan C. Reijn- goudt is dat een laagterecord. Mogelijk speelt hierbij mee, dat het aan tal banen door de economische recessie aanzienlijk dunner gezaaid is dan anders. Er waren totaal 61 examenkandida ten, vanwie er 53 direct slaagden. Zes leerlingen ontvingen certificaten, twee leerlingen deden herexamen, van wie er één is geslaagd. En die gaat ook verder leren. Dertig jongens en meisjes van het Markiezaatcollege gaan na de zomervakantie een volle dige, vijfdaagse opleiding volgen en 29 gaan er werken en leren. Naar het Markiezaatcollege in Bergen op Zoom gaan 25 geslaagden, naar het Zoomvlietcollege in Bergen op Zoom en Roosendaal 21naar het ROC Zee land te Goes 5, naar het Baroniecolle ge in Breda eveneens 5, naar de stich ting vakopleiding metaal te Etten- Leur 3 geslaagden en het Da Vinci- college te Dordrecht krijgt 1 leerling van de vmbo-school uit Sint-Maar tensdijk. Wat vakrichtingen betreft, heeft de primaire timmerkracht de meeste aan trekkingskracht met 8 geslaagden, ge volgd door constructiebankwerker/- lasser met 7 en helpende welzijn met 5 op de derde plaats. Voertuigentech niek, schoonheidsspecialiste en ma gazijnmedewerker kregen elk 4 aan meldingen. Drie leerlingen kozen voor verkoopmedewerker, helpende zorg, en brugjaar politie/beveiliging. Twee geslaagden gaan naar de oplei ding voor de metaal, verpleegkundi ge, doktersassistente, gastvrouw hore ca, chauffeur en landmacht. Elk 1 kandidaat gaat naar de oplei ding meubel/scheeps-interieurbou- wer, sociaal-pedagogisch werk, kap ster, administratief medewerker, toe risme/recreatie en kok. Van de 61 leerlingen die examen de den, zijn er 20 geslaagd op de kader beroepsgerichte leerweg en 33 op de basisberoepsgerichte leerweg. De eni ge geslaagde bij de herexamens volg de de kaderberoepsgerichte leerweg afdeling verzorging. Directeur mevr. M.H.C. Spaapen ver telde tijdens de diploma-uitreiking dat er47vande61 vier jaar in Sint-Maar tensdijk op school waren geweest. Veertien leerlingen stroomden in de loop van die vier jaar in. „Dat hoge aantal instromers is een teken dat een vmbo-school op dit eiland nodig is. We zijn dan ook blij met de beslissing van de gemeenteraad om het Markie zaatcollege van Sint-Maartensdijk naar Tholen te laten verhuizen en daarmee deze onderwijsvorm voor de gemeente te behouden." Mevr. Spaapen was blij, dat er meer geslaagden dan andere jaren verder gaan studeren. „Je zult in de toekomst heel lang moeten werken en dan heb je werk met plezier nodig. Dan komt de aandacht en begeleiding die je op een kleine school zoals bij ons in Sint-Maartensdijk hebt gehad, zeker van pas. Straks wordt een beroep ge daan op je eigen zelfstandigheid en dan kun je wel een steuntje in de rug gebruiken. Hartelijk gefeliciteerd met je diploma en veel geluk en succes bij het nieuwe begin. Na de zomervakan tie wacht jullie een nieuwe uitda ging", zei mevr. Spaapen. De voorzitter van de oudercommissie, mevr. Scherpenisse-v.d. Repe, bracht naast de leerlingen ook de ouders de gelukwensen over. „Wat zult u op de ze feestelijke avond trots zijn op uw kinderen. Na maanden van hard leren en de zenuwslopende weken van de examens is er nu een last van de schouders gevallen. Aan alle onzeker heid is een eind gekomen. De basis is gelegd voor de volgende stap." Mevr. Scherpenisse vermoedde dat sommi gen misschien met een diepe zucht vertrekken. „Maar in de toekomst zul je zeker nog wel eens aan deze school en de leraren denken. Laat ook nog eens wat van je horen", aldus de voorzitter. Leden van de oudercommissie over handigden de geslaagden bloemen, nadat het diploma was getekend. Voor iedereen was er ook een klassefoto. Adjunct-directeur J. Goossens had bij iedere leerling wel een verhaaltje, veelal met een kwinkslag. ,Voor het eerst van zijn leven gaat hij verder studeren. Hij had keihard gewerkt, vertelde hijzelf, maar wij kunnen dat maar niet geloven. Een eigenzinnige kandidaat, maar hij hield het hier vol, want het Markiezaatcollege in Sint- Maartensdijk is de leukste school van allemaal.' Goossens bedankte de ouders tenslot te, dat ze erin slaagden om hun kinde ren veelal op tijd op school te krijgen. Niet bij iedereen lukte dat overigens, want 1 leerling had het record geves tigd dat hij vijftig keer met de bus te laat kwam, maar zijn resultaten leden er niet onder. Hij was de enige met een honderd procent score bij het exa men en een tien voor Engels. Na de diploma-uitreiking bleven de geslaagden en hun ouders nog gerui me tijd in de hal of op het plein napra ten onder het genot van een drankje. Geslaagd dus gefeliciteerd Anneta Tabaka uit Oud-Vossemeer is aan het Markiezaatcollege in Sint- Maartensdijk geslaagd voor de ka derberoepsgerichte leerweg afdeling verzorging. Aan de pabo-afdeling van de Hoge school Zeeland in Vlissingen zijn uit Sint-Philipsland geslaagd Marjo lein Verkerke (chr. afdeling) en, Ju dith Reijngoudt (openbare afdeling). Colinda Smits uit Stavenisse is ge slaagd aan de Avans hogeschool in Breda, voor de studierichting cultu rele en maatschappelijke vorming. Freek Geuze uit Tholen is aan het Mollerlyceum in Bergen op Zoom geslaagd voor vwo-atheneum. Benny Rijnberg uit Tholen is aan de afdeling horeca van het Zoomvliet college te Bergen op Zoom geslaagd voor zelfstandig werkend kok. stoet zich in beweging. Voorop mo torrijders die onderweg de kruisingen afzetten, gevolgd door een bus van het waterschap. Het gaat rechtsaf naar de Hiksedijk, onder luid getoeter. Een oorverdovend lawaai. Omdat telkens groepjes vrachtwagens gaan rijden, blijft de colonne op de dijk staan om te wachten tot alle trucks er zijn. Een later gekomen auto van Darvi staat bij de voormalige weegbrug te wachten en sluit achteraan bij zijn collega's aan. Eerst reed de stoet naar Sint-Philips land en toen kwam ze terug om via Sint-Annaland het hele eiland rond te gaan. Tussen Stavenisse en Sint- Maartensdijk was een alternatief door de polder gezocht omdat er werk zaamheden plaatsvinden aan de pro vinciale weg. „In de polder bij Sint- Annaland was er een schietwedstrijd. Toen we daar passeerden, kwam het publiek naar de wegkant gelopen. En in Stavenisse moesten de mensen op zij zodat de auto's konden passeren", vertelt Ella de Rooij. In Sint-Maar tensdijk kwam het Euterpe-publiek richting de Westvest gelopen om te zien wat er aan de hand was, toen ze het geclaxonneer hoorden. Daar voegde zich ook nog eens de hoorn van de ambulance bij. „De belangstel ling was overal buitengewoon. Er wa ren plaatsen waar vrouwen buiten stonden met de schort voor en de soeplepel in de hand." De Rooij is blij dat het goed weer bleef en niet ging regenen. En dat al les probleemloos verliep. „De politie en de motorbegeleiders spraken er hun tevredenheid over uit dat de chauffeurs zich zo gedisciplineerd ge droegen. Dat schijnt elders weieens anders te zijn." Het enige probleem is dat nogal wat personenauto's - al dan niet bewust - zó dicht bij straathoeken geparkeerd worden, dat vrachtwagens moeite hebben om de bocht te nemen. Pas tegen half zeven was de stoet weer terug in Oud-Vossemeer. Gezien alle tevreden gezichten zal het evene ment zeker een vervolg krijgen. Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet Tel: (0166) 612 509 If Jan P.M. Overboekt' Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 8 Advertentie I.M. Peter Rijstenbil uit Tholen heeft zin in de rit met een vrachtwagen over het eiland. Naast hem directeur Van de Pol van De Schutse in Kesteren en uiterst rechts chauffeur Jan van Dijke uit Oud-Vossemeer. waarom zou timet mfm oprrn - mmmmtiéw idmomt am genoegen nemenwr. Grote Kerkstraat 5-13 Steenbergen telefoon (0167) 56 33 85 De gemeente ziet het potje voor beeldende kunst groeien uit de op brengst van de grondverkopen, maar geeft geen uitvoering aan het kunst beleid. De gemeente heeft andere zaken aan het hoofd die voorrang vragen, zo blijkt uit de programma rapportage, een tussentijds verslag. M.J. Klippel (SGP) vroeg zich woensdag in de commissie welzijn en onderwijs af of het spaargeld niet voor een deel aan particulieren ver strekt kan worden bij het realiseren van een kunstwerk. Hij wilde weten wat de andere raadsfracties daar van vonden. De meeste fracties stelden dat het gemeentelijk kunstbeleid geschei den moet blijven van particuliere inititiatieven op dit terrein. Alleen C. van der Horst (ABT) voelde er wat voor. Klippel wees er op dat het kunstbeleid nu stil ligt. „Het is geen speerpunt, maar dan doen we ten minste wat met dat geld." Volgens wethouder M.A.E. Velthuis is er op dit moment geen tijd om het kunstbeleid uit te voeren en is er niet meer dan 8500 euro beschik baar. Bij nieuwe gemeentelijke bouwwerken (of van andere over heidsinstellingen) wordt nog steeds de 1 procentregeling toegepast, na melijk een procent van de bouwkos ten wordt bestemd voor een kunst werk. Advertentie I.M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5