Eben-Haëzer doet het voortaan zonder spannende verhalen meester Maljaars Ruim 1,1 miljoen voor aanpakken van wateroverlast Tholen Koi Joeniek AED helpt na een hartstilstand Onderzoek mishandeling door politieman in burger mm m HEIJNEN 'Dit zijn geen geintjes .neer' Huisarts blijft in Vossemeer Thoolse onderwijzer stopt vervroegd na bijna 41 jaar les geven Donderdag 8 juli 2004 60e jaargang no. 34 WORDT DE KABEL BIJ U OOK WEER DUURDER?? Klederdrachten op braderie Stavenisse Eigenlijk had hij naar de landbouwhogeschool in Wage- ningen gewild. En tijdens zijn diensttijd overwoog hij se rieus om beroepsmilitair te worden. Uiteindelijk koos S. Maljaars tóch het vak waarvoor hij geleerd had: onder wijzer. In Tholen stond hij 37 jaar voor de klas op de Eben-Haëzerschool. Na de zomervakantie keert de 61 -ja rige meester Maljaars niet terug, hij stopt met werken. „Je moet iets met kinderen hebben, ervan houden. An ders moetje niet aan dit vak beginnen", zegt de van Wal cheren afkomstige Tholenaar. Afwisseling Geen studiebeurs Sint-Philipsland Scherpenissenaar zou bedreiging hebben geuit In de boeien Deze week A.S. ZONDAG GEOPEND! HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERIE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ton Kouwenhoven uit Sint-Maar tensdijk maakt zich er nog boos over. In de nacht van zaterdag op zondag reed hij op de Provinciale- weg ter hoogte van de magazijnen van Bouman-Potter tegen beton blokken die op de rijbaan gelegd waren. „Dit zijn geen geintjes meer. De voorbumper van mijn auto was eraf, alles was krom. Ik heb voor 3500 euro schade." Kouwenhoven bracht tussen drie uur en half vier vanuit Sint-Maartens dijk iemand naar huis toen er rich ting Scherpenisse plotseling obsta kels op de weg lagen. „Er was geen ontwijken meer aan. Mijn auto vloog een halve meter de lucht in. Ik ben gestopt en heb de betonblokken - die werden gebruikt voor verkeers lichten en borden voor de wegom- leidingen - naar de zijkant gegooid. Er bleken ook borden dubbel gevou wen te zijn en reflectorpaaltjes had men weggegooid. Vermoedelijk hebben mensen die zaterdagnacht lopend van Sint-Maartensdijk naar Scherpenisse gegaan zijn, de vernie lingen gepleegd." „Ik blijf huisarts in Oud-Vösse- meer", verzekert dokter G.H.F.M. van de Weijer. Tijdens de informa tiebijeenkomst over de nieuwbouw- plannen over de Vossenkuil deed dinsdagavond het verhaal de ronde, dat de Vossemeerse huisarts naar Hoogerheide zou vertrekken. „Ik heb dat gerucht ook gehoord", zegt Van de Weijer. „Maar de inwoners hoeven zich geen zorgen te maken. Ik blijf in Oud-Vossemeer en voorlo pig wordt de' praktijk op de huidige plaats aan de Raadhuisstraat ge handhaafd. Ik ben wel op zoek naar een ander pand voor de praktijk, maar ik kan geen ijzer met handen breken. Er zijn wel een aantal ideëen die nader onderzocht worden", al dus Van de Weijer. Hij zou oorspronkelijk met de tan darts en fysiotherapeut bij het nieu we dorpshuis komen, maar haakte evenals de kinderopvang af in ver band met de hoge huurkosten. Dins dagavond werd dat zowel door in woners als wethouder Velthuis betreurd omdat een huisartsenprak tijk een meerwaarde voor het com plex had opgeleverd. De tandarts houdt maar één dag per week spreekuur, de fysiotherapeut is er ook beperkt, maar de huisarts is er elke dag. Zie ook pagina 13. Een groep van ongeveer dertig mensen presenteert zaterdag op de braderie in Stavenisse Zeeuwse klederdrachten. Tussen twaalf en vijf uur zijn ze te bewonderen en ook wordt er getoond hoe de bij deze dracht behorende mutsen ge maakt worden. De braderie, geor ganiseerd door de veertigjarige voetbalclub SC Stavenisse, begint om tien uur 's morgens. Er zullen in de Voorstraat en op het Van der Lek de Clercqplein zo'n honderd kramen zijn met tal van aanbiedin gen en activiteiten. Hoe Zeeuwse babbelaars gemaakt worden en hoe het er op een ouderwetse was dag aan toe ging, is in Stavenisse te zien. Er is een kinderbraderie en een rommelmarkt, en het rad-van- avontuur draait. En in dorpshuis De Stove speelt vanaf acht uur 's avonds een drive-in discotheek. De organisatie hoopt op een druk ke en gezellige dag. Meester Maljaars zal na de vakantie 'zijn' kinderen - hier een deel van groep 4/5 - zeker missen. Maljaars was nog nooit in Tholen geweest voor hij daar in 1967 aan de slag ging. Maar hij en zijn vrouw voelen zich er prima thuis. „We zijn hier enorm goed opgevangen, maar dat ligt er natuurlijk ook aan hoe je jezelf opstelt. Dat ik nooit iets an ders heb gezocht, komt mede door dat mijn vrouw niet uit Tholen weg wilde", vertelt de onderwijzer, die naast zijn werk altijd actief is ge weest binnen de Gereformeerde Ge meente. Hij begon op een school die uit vier lokalen en één kamer be stond en ruim 100 leerlingen telde. Nu zijn er aan de Molenvlietsedijk veertien groepslokalen, de nodige andere ruimtes en 348 leerlingen. „Er waren eerst alleen mannen die les gaven. Naast mezelf waren dat hoofdonderwijzer De Bode, Burger en De Jonge. Na een jaar kwam er een juffrouw en tegenwoordig zijn het bijna allemaal onderwijzeres sen." Maljaars kreeg de tweede klas (te genwoordig groep 4) met 22 leerlin gen en noemt dat prima om te be ginnen. De latere combinatieklassen telden soms bijna het dubbele aantal kinderen. In de loop van de jaren gaf hij in alle klassen les - behalve dan de kleutergroepen 1 en 2. „Het meest stond ik voor de middenklas sen 4, 5 en 6. Ik vind dat ook een leuke leeftijd. Als kinderen zo tus sen 8 en 10 jaar oud zijn, zijn het nog echt schoolkinderen, zó spon taan." Maar ook het leren lezen, schrijven en rekenen van eersteklas sers heeft zijn charme. „Je ziet écht resultaat en dat is leuk." Bij zijn leerlingen staat Maljaars bekend als de meester die spannend kan vertel len. Dat geldt voor het dagelijkse bijbelverhaal, maar ook voor zijn favoriete vak: geschiedenis. Het omgaan met mensen geeft Mal jaars veel genoegen. Het mooie aan zijn vak vindt hij dan ook, dat hij ie dere keer weer andere kinderen in de groepen heeft. Dat zorgt voor afwis seling. „Je probeert ze wat mee te geven. En ook probeer ik op de kin deren over te brengen dat je iedereen in zijn waarde moet laten", vertelt hij. En hij noemt dan dat er ook wel enkele Marokkaanse kinderen op de school (die van huis uit een Gerefor meerde-Gemeenteschool is) hebben gezeten. Hij had daar nooit proble men mee. „Misschien komt dat om dat we, toen we hier pas woonden, drie maanden een Marokkaans jon getje in huis hebben gehad. En ook hebben we Filipijnse kleinkinderen." De Tholenaar is breed geïnteresseerd en nieuwe dingen die zich aandien den, deed hij steeds met plezier. „Je leert overal wel wat van." Zoals het adaptief onderwijs dat op de Eben- Haëzerschool is geïntroduceerd. De school is nooit een voorloper ge weest, maar ze ging wel altijd goed met allerlei ontwikkelingen mee. „Dat moet ook, want het onderwijs is voortdurend in beweging." Hoewel het vroeger knusser was, vindt Maljaars het op de veel grotere school nog altijd prettig werken. Er is een prima team dat ook erg betrok ken is bij de school, zegt hij. Na het vertrek van De Bode kreeg Maljaars de kans om schoolhoofd te worden. Maar dat wilde hij niet. „Al dat ad ministratieve werk en het regelen van dingen, dat zag ik niet zitten." Zijn collega Nederlof nam de taak op zich. „We werken al 34 jaar samen. En hoewel we heel verschillend zijn, vullen we elkaar goed aan." Maljaars herinnert zich nog dat voorgaande hoofdonderwijzers, zoals De Bode en Geluk, door iedereen met 'meneer' werden aangesproken in plaats van met 'meester'. Bij Neder lof is dat niet het geval en ook hijzelf 'heeft het nooit tot meneer gebracht'. Maljaars is meegegroeid met de school, zegt hij zelf. Zo volgde hij een cursus bedrijfshulpverlening. De school werkt tegenwoordig meer georganiseerd, meer bedrijfs matig. Leerlingenbegeleiding is meer gestructureerd dan vroeger, maar dat moet ook om kwaliteit te bieden. Er is een conciërge, en een onderwijsassistent. Jaarlijks gaan de leerkrachten bij de helft van hun groep op ouderbezoek. Maljaars vindt het heel goed om de thuissi tuatie van een leerling te zien. Wat in de loop der jaren ook is veran derd, is de betrokkenheid van de ouders bij de school. „We hebben nu bijvoorbeeld een ouderwerk groep. Die doet heel nuttige dingen en neemt de leerkrachten werk uit handen." De scheidende onderwijzer heeft zijn eigen kinderen allemaal in de klas gehad. En sinds vorig jaar ook een kleinzoon. „Dat gaat heel goed. In de klas zegt hij meester te gen me. Hij heeft me nog niet één keer met opa aangesproken." In middels is een tweede kleinkind op school gekomen, maar die zal opa als onderwijzer niet meer meema ken. Van Maljaars' eigen kinderen is een zoon ook in het onderwijs werkzaam. „Evenals diens vrouw en een andere schoondochter. Maar ik heb mijn kinderen wat dat be treft nooit gestuurd", zegt hij. Maljaars en zijn vrouw komen alle bei uit Aagtekerke. De onderwijzer komt uit een boerengezin met nog drie jongens. Hij was pienter en mocht de lagere school al na 5,5 jaar verlaten om verder te leren. „Mijn vader zag dat eigenlijk hele maal niet zo zitten, maar moeder gaf uiteindelijk de doorslag." ZIE VERDER PAGINA 3 Gemeente en waterschap blij met geld staatssecretaris Ambtenaar Erik Leemreijze stond op 1 april al om half zeven 's mor gens in Den Haag. De gemeente wilde verzekerd zijn van een rijkssubsi die voor bestrijding van wateroverlast en de aanvragen zouden op volg orde van binnenkomst gehonoreerd worden. Het lukte, want gisteren kon wethouder F.J. Goossen meedelen dat Tholen 657.000 euro krijgt voor zes projecten. Het waterschap Zeeuwse Eilanden krijgt voor twee Thoolse projecten uit dezelfde pot ook nog eens 490.000 euro. Voor waarde is dat de projecten uiterlijk in 2007 gerealiseerd zijn, anders vervalt de subsidie. De Thoolse gemeenteraad heeft juist vorige week het waterplan 2004-2008 vastgesteld. Daarin staat onder meer, dat binnen de bebouwde kommen to taal 12 hectare waterberging ge creëerd moet worden. Er zijn 56 maatregelen in het plan opgenomen. Hiervan worden er een aantal uitge voerd die - afgezet tegen de investe ring - het grootste effect sorteren. „De gemeenteraad heeft uitgesproken dat het watreplan maximaal tien euro per inwoner per jaar mag kosten", aldus de wethouder. Van dat tientje wordt door de eenmalige bijdrage van het ministerie van verkeer en waterstaat de eerstkomende vier jaar volgens de wethouder zo'n 5,5 euro gesubsi dieerd. Omdat voor de ingediende plannen al dekking in de begroting en de meeijarenraming was gezocht, is de toegekende bijdrage een financiële meevaller voor de gemeente. Ze kan gebruikt worden voor andere onder delen van het waterplan. Van het toegekende bedrag is 540.000 euro voor de gemeente zelf, de resterende 117.000 euro moet ge deeld worden met het waterschap. Die 117 mille is voor het gezamen lijke project 'diverse locaties water berging naar aanleiding van maatre gelen uit het stedelijk waterplan'. „We werken al langer en ook goed met het waterschap samen en dat betaalt zich nu uit", zegt Goossen. Aanvankelijk zou de staatssecretaris 30% van de plankosten uitkeren, maar door het grote aantal aanvra gen is dat verlaagd naar 25%. De hoogste bijdrage is toegekend voor het project opheffen grondwa- teroverlast Sint-Philipsland, de aan leg van een infiltratieriool voor het gescheiden afvoeren van hemelwa ter in de wijken Noord en De Luijs- ter. Vorige week stelde de gemeente raad het benodigde budget van 924.900 euro beschikbaar. In dat be drag is 30.000 euro subsidie van de provincie begrepen. De staatssecre taris legt hiervoor nu 219.000 euro op tafel. Het plan wordt volgend jaar uitgevoerd, meldt ambtenaar P. van den Eijnden. ZIE VERDER PAGINA 13 De centrale recherche van de Zeeuwse politie doet onderzoek naar een zaak waarbij een 55-jarige Thoolse politieman in burger, die met woorden zou zijn bedreigd, een 70-jarige Scherpenissenaar zou hebben mishandeld. Dat zegt hoofd voorlichting Jan van Mourick van de politie Zeeland naar aanleiding van een gebeurtenis op 22 juni aan de Kadijk tussen Poortvliet en Tholen. De Scherpenissenaar wil de foto's maken van rooiwerkzaamhe- den van broccoli. „De man werd ver zocht om van het terrein af te gaan, waarna hij bedreigingen uitte", aldus Van Mourick. De Scherpenissenaar zegt echter, dat hij die dinsdagmiddag omstreeks 12.30 uur op de openbare weg stond en niet op het land van de boer is geweest. De politieman beschuldigt hem van bedreiging 'met enig misdrijf tegen het leven gericht, althans met zware mishandeling.' De 70-jarige zou de 55-jarige die met een tiental andere mensen met de rooiwerkzaamheden bezig was, dreigend de woorden heb ben toegevoegd: 'jou moet ik hebben, ik maak je kapot.' Volgens de Scher penissenaar heeft hij alleen gezegd: 'je hoort nog van mij.' „Dat gebeurde pas nadat ik klappen had gekregen." De 55-jarige, een politieman die in zijn vrije tijd in de broccoli werkte, zou de sloot over gesprongen zijn, op de Scherpenissenaar zijn afgestormd en hem 'een fikse dreun tegen zijn hoofd' hebben gegeven. Ook zou er tegen een been geschopt zijn. In het proces-verbaal dat werd opgemaakt naar aanleiding van de mishandeling staat: 'Hij begon mij gelijk te slaan en rukte het fototoestel uit mijn handen. Ik werd door hem geslagen en ge stompt tegen mijn hoofd en bovenli chaam en tevens schopte hij mij tegen mijn benen. Dit slaan en schoppen deed pijn. Tevens stonden er nog een paar mensen bij met messen die ze boven mijn hoofd hielden. Het waren buitenlandse types die slecht Neder lands spraken." Na de schermutseling pakte de Scher penissenaar in zijn auto een ander fo totoestel om alsnog opnamen van de rooiwerkzaamheden te maken. Hij wilde naar huis gaan om te eten, toen de politie op de Hogeweg verscheen en de 70-jarige in de boeien sloeg. Volgens de politie verzette hij zich met geweld tegen twee politiemannen die hem wilden aanhouden. .Door op zettelijk gewelddadig met zijn hand(en) en/of arm(en) en/of (overi ge) lichaam te trekken en/of rukken en/of duwen in een richting tegenge steld aan die waarin de opsporings ambtenaren hem wilden brengen/ge leiden.' ZIE VERDER PAGINA 13 Kees de Koning zilveren jubilaris Eendrachtbode Euterpe steekt zich in het nieuw bij veertigjarig bestaan Wim Geluk voor het eerst Thools kampioen kleiduiven schieten EN VERDER., MET EEN KLEINE MARS OOK EEN KLEINE MARSKRAMER Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De journalist Kees Slager uit Poort vliet heeft meegewerkt aan een televi sieserie over het landschap in Hol land. 'Holland. Van Texel tot Tiengemeten' heet de achtdelige serie die vanaf 10 juli op zaterdagmiddag om tien over vijf te zien is op Neder land 1. Er is een website gemaakt: www.ikhouvanholland.info. Drukkerij 14 4651 SL Steenbergen - Reinierpolder 2 (industrieterrein) Bij ons binnen vind u diverse showvijvers met bijbehorende filtersystemen en grote keuze aan diverse afwerkingsmogelijkheden Unieke Koi Collectie: o.a. Handpick magnoy, Handpick Ornafish, Japanse Tevens diverse soorten koudwatervissen Vijveraanleg Uniek: op maat gemaakte RE. Vijvers in alle vormen en maten (tevens natuurzwembaden, geheel bioJogischl) Diverse Accessoires o.a.: Oase, superfish, Colombo en Hikari ,.>T Geopend: Dinsdag en donderdag: 10.00 Vrijdag: 10.00 - 20.00 uur Zaterdag 9.00 - 17.00 uur Zondag om de week 11.00 -17| Maandag en woensdag geslotfj 17,00 uur „Dit apparaat biedt veel meer kans op overleven na een hart stilstand", zegt Joke de Neeff van het Thoolse Rode Kruis. De afdeling kreeg maandagavond het eerste exemplaar van een AED uitgereikt: de automatiek externe defibrillator. Met dit handzame apparaat wordt een elektroschok gegeven om het hart weer in het juiste ritme te brengen. Dertig-Rode Kruis- helpers in het bezit van een reanimatie-diploma hebben hier voor de cursus AED-bedienier gevolgd. Marco Faas uit Axel, importeur van het Duitse apparaat, droeg het eerste exemplaar maandagavond in het Rode-Kruisgebouw te Sint-Maartensdijk over aan voorzitter Bert Stolk en zijn mensen. De afdeling beschikt over twee trainingsapparaten en er kunnen er nog twee worden gebruikt van het district. De echte AED gaat altijd met de hulpverleningsbus mee en is za terdag beschikbaar tijdens de Zevendorpentocht in Oud-Vos semeer. „Als je de eerste klap maar snel kunt geven, want elke minuut gaat er tien procent van de levenskansen weg", legt Marco Faas uit. In 70% van de gevallen dat er van een hartstilstand sprake is, kan de AED ingezet worden. Er is dus sprake van een aanzienlijke verbetering, want volgens de Sint-Philips- landse Rode-Kruishelper Piet den Brabcr levert de aloude re animatie in 15% van de gevallen succes op. „Maar reanimatie blijft ook bij de AED nodig." Wanneer er sprake is van een hartstilstand, wordt allereerst de borst bloot gemaakt om te kunnen reanimeren en vervolgens de twee elektroden van de AED te kunnen bevestigen. Een elektronische stem geeft auto matisch alle aanwijzingen, zoals: schok aanbevolen en schok toedienen. Het gaat om het overbruggen van de tijd totdat de ambulance er is, want die heeft een groter, professioneler ap paraat. Zie verder pagina 3. Docente Joke de Neeff rechts) en kaderinstructeur Vincent Nooren links) demonstreren de eerste AED van het Thoolse Kruis. W

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1