Uw ogen, o Hemelse vrede is er door het kruis 270 eieren en 84 kilo krentenbrood gift voor armen op Oranjefeest 'Bezwaren tegen PKN los je niet op met eigen kerkverband' BROf KM J Besparen op onderhoud breekt de gemeente op Liturgie Donderdag 1 juli 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Vrede die alle verstand te boven gaat Schuld weg Meerderheid wil ander plan straatlantaarns De meerderheid van de raad vreest dat het besparen op het onderhoud van lichtmasten de gemeente op den duur zal opbreken. SGP, ABT, CU en D66 maakten een voor behoud bij het voorstel van het college om te bezuinigen op het onderhoud. Zij willen een nieuw voorstel. PvdA, VVD en CDA gingen in de commissie gemeentelijke ontwikkeling akkoord. Te kras Tegenvaller uit gemeentefonds redelijk opgevangen „Bezwaren tegen de Prote stantse Kerk in Nederland los je niet op met een eigen kerkverband en timmer je niet dicht met eigen belij denisgeschriften. Nee, het is een oordeel van God. Schik u daarin en dien de Heere met uw hart." Dat zei ds. J.C. Klein (42) zon dagmiddag bij zijn af scheid van de Hervormde Gemeente Sint-Philips land, die hij bijna vijf jaar heeft gediend. De kerkfu- sie van hervormden, gere formeerden en lutheranen per 1 mei had in Sint-Phi lipsland zelf weinig gevol gen, maar de predikant stipte dat historisch feit in zijn afscheidstoespraak toch aan. Zeeuwse parels De voorbereiding en viering van een Oranjefeest in Sint- Annaland in 1908; de familie Bruijnzeel in relatie tot de boerderijen Bresamenhof en Deurwaars tee; en de water staatkundige aspecten van de polders rond Sint-Maar tensdijk. Dat zijn de onderwerpen van het eerste jaar boekje van de heemkundekring Stad en Lande van Tholen. Een bescheiden bijdrage, zo betitelde de kers verse voorzitter W.A. Blaas de uitgave 'Verhalen over het eiland Tholen verteld door drie inwoners' bij de pre sentatie donderdagmiddag. „Maar ik vind de inhoud fan tastisch", zei burgemeester W. Nuis die in De Meestoof het eerste exemplaar in ontvangst nam. Krentenbrood Chirac Eerste jaarboekje heemkundekring met verhalen over Thools verleden Meestoof Geen democratie Rampherdenking Afscheid Duine Bel voor een gratis oogmeti door vakbekwame specialist OPTIEK - OOGMEETKUNOIG CENTRUM Grote Kerkstraat 18 Steenbergen te Bij het afscheid van ds. J.C. Klein was de samenzang uit de Psalmen 45:1, 81:12, 119:83, 147:1 en 2, 37:6, 73:13. en 32:4 vojgens de berijming van 1773. Organist was Bert Kra mer. De tekst voor de preek was uit Johannes 14:27a 'Vrede laat Ik u, mijn vrede geef Ik u.' „Vindt u het geen prachtige erfenis die de Heere Jezus hier nalaat: vre de!", zo begon ds. J.C. Klein zondagmiddag zijn afscheidspreek bij de Hervormde Gemeente Sint-Philipsland. Als tekst had hij het begin van vers 27 uit hoofdstuk 14 van het Johannesevangelie gekozen: 'Vrede laat Ik u, mijn vrede geef Ik u.' „Van die nalatenschap is niet veel terecht gekomen, want terwijl Hij die vrede aankondigde, marcheer den er Romeinse soldaten door Je ruzalem. En als we naar onze eigen geschiedenis kijken, is er evenmin veel van terecht gekomen. Stam- menoorlogen bij de Batavieren, in de Middeleeuwen gunde de een de ander niet het licht in de ogen, de Eerste en de Tweede Wereldoorlog eisten enorme aantallen slacht offers. Nu is er geen oorlog in ons land, maar wel dreiging, angst en terrorisme. Er zijn mensen die met kerst geen vrede op aarde kunnen zingen. De vrede is één grote mis lukking geworden. Zelfs in de kerk, want met hoeveel kerkgenootschap pen zijn we hier vanmiddag niet bij elkaar. Om over ons eigen kerkge nootschap nog maar te zwijgen. De vrede die de Heere ons nalaat is echter heel wat anders. Dat is wel bevinden, rust, vrij van zorg, leven in vertrouwen. Welbevinden, maar u zit overhoop op uw werk of in uw gezin, ja, maar toch verlangt u naar die vrede, u hunkert ernaar. In zijn lange afscheidsrede schenkt de Hee re Jezus vrede voordat Hij heen gaat. Sommigen dachten, dat er pas vrede zou zijn wanneer Hij vorst van Israël zou worden, maar Hij gaat heen om plaats te bereiden. Dat lijkt een doodlopende weg en die weg leidt ook langs de kruisdood van Christus. De weg van Zijn ster ven en Zijn dood. Dat ging de men sen toen ook boven het verstand uit: dat Hij aan het kruis moest. De dis cipelen hadden een heldendood nog wel kunnen volgen, maar het ver vloekte kruis, dat was een vernede ring. Vrede aan het kruis leek een dwaasheid, maar de Geest verklaar de alles en gaf dat een plaats in hun leven. De Geest overtuigt van zon de, oordeel en gerechtigheid. Van de waterscheiding tussen God en de mensen. Bij zonde moeten we niet alleen aan de dadelijke zonde den ken, maar ook aan de gedachten, zo als onze naaste niet liefhebben. Om dat we afscheid genomen hebben van God, hangt er een vloek over de ze wereld. De toom van God rust op ons, maar Hij laat ons Zijn vrede. Hij schenkt vrede. Niet de vrede die door middel van een overeenkomst tot stand gekomen is en weer ge schonden wordt. Nee, de vrede die alle verstand te boven gaat." „Zijn toorn rust op ons, dus we le ven op voet van oorlog met Chris tus, maar Hij hing aan het kruis om de toom van God in onze plaats te dragen. Hij voor mij. Hij heeft de ware vrede Zelf verworven en als we die vrede laten liggen, dan komt het des te klemmender op ons af. Dominees kunnen die vrede niet ge ven, we kunnen die vrede elkaar al leen toewensen. Ik heb er hier in Sint-Philipsland over mogen vertel len, maar Hij geeft het. Versmaad die liefde niet, de werkelijke vrede die slaat op het hemelleven. Vrede, rust, de schuld weg, want die is ver zoend. Er is vrede tussen God en de mensen. Wij, gerechtvaardigd door het geloof, hebben vrede bij God. De Geest wijst ons op Christus en de voorvrede met Christus hier is een voorsmaak van de hemel en dat smaakt naar meer. Dikwijls hebben we met aanvechtingen te maken en de vrede wordt geschonden door ongeloof, maar we mogen hunkeren naar die volle vrede. Verheug u in die vrede, van zorg ontslagen, want daar heerst de Vredevorst. Daar ver keert de wolf bij het lam, de leeuw bij het vee. Ze zullen samen weiden en de aarde zal vol zijn van de ken nis des Heeren. Hij gaat heen en vertelt over Zijn wederkomst/Hier is er onvrede, maar daar mag u in de stad van de vrede wonen. Beken wat tot uw vrede dient. Ik geef u mijn vrede, zegt de Heere." B. en w. willen het aantal lantaarnpa len uitbreiden met tien procent om aan de nieuwe eisen te voldoen. Voor het plan dat 25 jaar bestrijkt, was aan vankelijk 61.000 euro per jaar uitge trokken. Maar door de bezuingings- maatregel is dat verminderd tot 11.000 euro. Als de gemeente echter wil voldoen aan de eisen, dan kan dat volgens het college alleen als er min der onderhoud wordt gepleegd. Tot 2017 zal dan maar de helft van de lichtmasten onder handen worden ge nomen. Het kan zelfs zo ver gaan dat lantaarnpalen bij uitval of schade niet direct vervangen worden. J.M. Aarnoudse (SGP) vond dat er juist niet aan het onderhoud getornd moet worden. Hij vond onderhoud belangrijker dan het uitbreiden van het aantal lichtmasten. De oplossing die het college aandroeg vond hij 'te standaard'. „Investeer minder op plaatsen waar het niet nodig is en breng op andere plaatsen waar het wel nodig is het onderhoud op een hoger niveau." A.L. Piet (CU) zei ook niet te kunnen leven met het voorstel. Hij was het in grote lijnen eens met Aarnoudse. Hij noemde het onacceptabel om komen de dertien jaar maar de helft aan on derhoud uit te voeren. Wethouder F.J. Goossen antwoordde dat er we| een risico zit aan het be leid, maar dat het college wel dege lijk planmatig te werk zal gaan. „Er komen heus geen straten zonder licht te zitten. Maar de post onderhoud is wel het wisselgeld om iets of niets te kunnen doen." Aarnoudse vond dat te kras. „Het college wil ons nu doen geloven dat het aantal lichtmasten alleen maar uitgebreid kan worden als er minder aan onderhoud gedaan wordt. Daar kunnen wij moeilijk mee leven." Aarnoudse vroeg wat de andere frac ties er van vonden. Volgens J. Oude- sluijs (PvdA) was er nog geen man overboord omdat het plan om de vier jaar weer wordt bekeken. Ook G.J. Hoek (VVD) steunde het plan: „De tien procent meer masten zijn nodig, anders voldoen we niet aan de eisen." Volgens J.J. van 't Hof (ABT) moet het college het onderhoud niet ver minderen. J. van den Donker (D66) vond dat er meer samen met de be volking gekeken moet worden naar de plekken waar lichtmasten echt no dig zijn. Volgens Goossen wordt er steeds een werkplan voor een woon kern of straat gemaakt en daarin kan rekening gehouden worden met de wensen van de bewoners. De fractiés reageerden dus verdeeld, maar er te kende zich een kleine meerderheid af voor een nieuw voorstel. De rijksuitkering uit het gemeente fonds valt lager uit dan Tholen had geraamd. Het effect voor dit jaar is 'naar het zich laat aanzien behoor lijk negatief', antwoorden b. en w. op vragen van de PvdA. Het juiste bedrag moet nog berekend worden aan de hand van de juni-circulaire. Voor 2005 krijgt Tholen 462.000 euro minder, de drie jaren daarna respectievelijk 513.000, 421.000 en 168.000 euro. Maar omdat de ge meente in de meerjarenraming van af 2005 al rekening hield met een tegenvaller van 450.000 euro, valt het effect op het huishoudboekje mee. In 2005 en 2006 is het nadeel 12 en 63 mille, in 2007 is er al een voordeel van 29 mille en het jaar daarna zelfs van 282.000 euro. Een extra tegenvaller kan nog optreden als het gebruikersdeel van de onroe- rende-zaakbelasting wordt afge schaft en de maximalisering van het eigenarendeel ingevoerd. Vanaf 2006 is al met 40 mille gerekend, maar de tegenvaller lijkt op 60 mille uit te komen. Onduidelijk is nog, wanneer de maatregel ingaat. Be handeling in het parlement moet na melijk nog plaatsvinden. Advertentie I.M. Ds. Klein sprak over 'een ingrijpen de gebeurtenis.' „De vorming van de PKN betreuren we ten "diepste ge zien de nieuwe kerkorde. Er is on kruid gezaaid tussen de tarwe, maar de Nederlandse Hervormde Kerk is altijd vreemde wegen gegaan en doet dat ook nu." De predikant vond weglopen en eigen wegen bewande- 1 len echter geen oplossing. Hij pleitte ervoor om op je post te blijven en binnen de PKN 'Zeeuws' te blijven: 'nuchter en waakzaam.' „Dien de Heere met uw hart, daar gaat het om!" Ook ds. P. Vernooij uit Tholen, die sprak namens de classis Zierikzee en de hervormde ring Tholen, maakte melding van de zorg en spanning on der de collega's gedurende de laatste maanden. „Samen moeten we strij den voor het alleenrecht van Chris tus in de kerk, zeker zij die niet weg konden." Voor ds. Klein was Sint-Philipsland in september 1999 zijn eerste ge meente, nadat hij daarvoor pastoraal werker in Ridderkerk en Sliedrecht was geweest. Het was een tijd van grote veranderingen: hij trouwde met lerares Van Doorn van het Hoornbeeckcollege te Rotterdam, verhuisde naar Zeeland en kreeg daar de Hervormde Gemeente onder zijn hoede. Het paar werd verrijkt met 'twee Zeeuwse parels': Maarten De oudste Thoolse voorvader van de Bruijnzeels was een Vlaamse mi litair die halverwege de 17e eeuw in Westkerke terecht kwam en daar als boer en smid werkte. Een nazaat vestigde zich in 1776 op de Bresa- menhoeve in Malland, en daar weer een zoon van kocht de boerderij Deurwaarstee aan de Kleine Dijk bij Sint-Annaland. Deze werd in 1894 afgebroken, maar de plek wordt nog altijd 'de hoek van Bruijnzeel' ge noemd. Uit de Bruijnzeels van Deurwaarstee stamt de stichter van de bekende Bruijnzeel-fabrieken. Ben v.d. Aarssen uit Tholen be schrijft de wederwaardigheden van de familie en de bewoners van beide boerderijen. Hij putte uit gegevens van gemeentearchivaris Zuurdeeg en van zijn plaatsgenoot Henk Ge luk. Oud-voorzitter Ron Wielinga uit Sint-Maartensdijk dook in de water staatkundige geschiedenis van zijn woonplaats. Tenminste, van de pol ders eromheen. Hij gaat daarbij te rug naar de Middeleeuwse inpolde ringen, beschrijft het zware werk dat op een - in onze ogen - primitie ve manier moest worden gedaan. Ook de latere ontwikkelingen en de huidige situatie in de twaalf polders van het voormalige waterschap Sint-Maartensdijk worden beschre ven. Wielinga deed uitgebreid lite ratuuronderzoek, raadpleegde het waterschapsarchief en voerde eigen waarnemingen uit. Na zijn terugtre den als voorzitter van de heemkun dekring is hij sinds kort bestuurlijk actief bij de afdeling Zeeland van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland. Kees de Koning uit Oud-Vossemeer kreeg van een dorpsgenoot een ca hier aangereikt met vaderlandse liedjes, in 1908 samengesteld door de Sint-Annalandse onderwijzer Kabbedijk. Dat maakte hem nieuwsgierig. Al gauw bleek, dat in het Thoolse dorp de vijftigste ver jaardag van koningin Emma - die samenviel met het tienjarig rege ringsjubileum van koningin Wilhel- mina - uitbundig was gevierd. In het gemeentearchief trof De Koning de bewaard gebleven verslagen van het feestcomité aan. Zodoende kan hij een impressie geven van hoe een eeuw geleden een Oranjefeest werd gevierd. Ook toen al zanghulde, kinder- en volksspelen. Maar daar naast het uitdelen van gaven aan de armste inwoners: 48 mensen kregen samen 270 eieren en 84 kilo kren tenbrood. Aardig is verder, dat ach terhaald werd dat er op die feestdag in Sint-Annaland een houten schuur afbrandde. Het verhaal beschrijft verder de car rière van Kabbedijk. In het archief waren gegevens te vinden over zijn aanstelling als onderwijzer, met brieven van diverse hoofdonderwij zers die informatie verstrekten over de man. 'Een goed onderwijzer, die wel met ambitie werkzaam is', wordt vanuit Diemen bericht. 'Zijn leerlingen schijnen nogal van hem te houden', meldt de plaatselijke hoodonderwijzer Slager als Kabbe dijk voor de tweede keer in het dorp solliciteert. Aardig is het om te ver nemen dat deze ieder weekend van uit Sint-Annaland op de fiets naar zijn ouders in Numansdorp ging, waarbij Slager twijfelt of dat wel zo gezond is. Kabbedijk werkte van 1904 tot 1920 (met een onderbre king van vier maanden in 1905) in het dorp en leerde er zijn vróuw kennen die ook les gaf op de lagere school. Blaas, sinds een maand voorzitter van Stad en Lande van Tholen, was blij met het door leden van de ver eniging verrichte onderzoek. „Het is één van de doelstellingen van de heemkundekring. Bepaalde gebeur tenissen of feiten kunnen onderwerp van onderzoek zijn en vervolgens verrassende resultaten opleveren. Je hoort dan de opmerking: Dat heb ik nooit geweten; hé, toch wel interes sant die geschiedenis." Het verleden kan belangrijk zijn om er lering uit te trekken, aldus Blaas. Hij haalde verenigingen. De laatste weken zijn vele gemeenteleden voor het laatst bezocht, maar nu is het afscheid aan gebroken. Gods onmisbare zegen toegewenst in uw nieuwe gemeente en hopelijk herinnert u Sint-Philips land in vrede", aldus ouderling Dui- ne. Ds. Klein bedankte alle sprekers voor de hartverwarmende woorden. „Dit was niet alleen voor mij een emotionele dienst, maar ook voor ouderling Duine, die vandaag ook afscheid neemt na 14,5 jaar de ker kenraad te hebben gediend. Voor mij is het afscheid echter rigoureuzer, want dhr. Duine blijft hier in deze kerk zitten, alleen op een andere plaats. Hij is eerst pastoraal ouder ling geweest, vervolgens kerkvoogd en daarna weer ouderling. We zijn nogal eens samen op pad geweest en mag je wel omkijken in het konink rijk van God? Hoeveel bekeringen je de Franse president Chirac aan, die onlangs bij de herdenking van D- day zei 'Zonder geschiedenis geen toekomst'. De band tussen heden en verleden komt ook tot uitdrukking in het logo van de heemkundekring: de vijf eilanden die aaneengegroeid zijn tot Tholen zoals we dat nu ken nen. Dat heemkundekringen de onder zoeksresultaten van hun leden pu bliceren in jaarboekjes, is een oude traditie, zei Blaas. Ook oud-voorzit ter Wielinga wijst daarop in zijn voorwoord in het 36 bladzijden tel lende boekje. „Het eerste resultaat ligt er nu en we hopen door te gaan. Door te gaan met onderzoek en pu blicaties over de historie van het ei land Tholen." Die historie onder de aandacht van een breed publiek brengen, is één van de doelstellin gen van de heemkundekring. „We willen dat ook doen met het organi seren van open-monumentendagen, het houden van lezingen, het organi seren van excursies en het inrichten van tentoonstellingen." Afgelopen zaterdag bijvoorbeeld verzorgden leden van de kring een foto-exposi tie over het begin van de landbouw mechanisatie op de agrarische open dag in Poortvliet. Blaas bedankte de drie schrijvers van de artikelen, en Henk Geluk die de vormgeving verzorgde. Hij riep de leden op om bijdragen voor de volgende uitgaven te leveren. Dat de burgemeester het eerste exemplaar in ontvangst wilde nemen, ervoer de voorzitter als een steun in de rug. „En een uiting van het belang dat de gemeente hecht aan de historie en het behoud van het cultureel erfgoed binnen de gemeente." Dat ook ge meentesecretaris S. Nieuwkoop aan wezig was, verheugde hem omdat die de initiatiefnemer is geweest voor een heemkundekring op Tho len. Ruim twee jaar geleden is de kring opgericht en inmiddels telt ze 105 leden. Nieuwkoop is inmiddels voorzitter van het streekmuseum De Meestoof, waar de heemkundekring tot tevredenheid een onderkomen heeft gevonden. Burgemeester Nuis zei het boekje met belangstelling te hebben gele zen. „Ik neem het graag in ont vangst. Want ik voel me thuis in uw midden. Ik ben tenslotte ook lid, hoewel de eerlijkheid me gebied te zeggen dat mijn vrouw de eerste was." Nuis noemde het belangrijk dat'de inwoners van Tholen zich be zighouden met het cultuurhistorisch erfgoed, „ip&t is er fieel veel en ook erg mooi in Tholen." En hoewel het gemeentebestuur op financieel ter rein in zwaar weer zit, wil het goed kijken naar en bezig zijn met het cultuurhistorisch erfgoed, alsdus de burgemeester die ook zijn waarde ring uitsprak voor het werk van de andere heemkundekring in de ge meente, Philippuslandt. De leden van Stad en Lande van Tholen krijgen het jaarboekje gra tis. Voor andere belangstellenden is het te koop, maar de oplage is be perkt. Met op de achtergrond een blik op Tholen geschilderd door Wolter, bladeren burgemeester W. Nuis, oud-voorzitter en mede-auteur R. Wielinga en voorzitter W.A. Blaas van de heemkundekring (v.l.n.r.) in het eerste jaarboekje van Stad en Lande van Tholen. en Johanna. Het werk in Sint-Phi lipsland was nog niet klaar, maar Hei- en Boeicop riep en daar doet ds. Klein zondag 4 juli a.s. intrede. Zijn eerste opdracht in Sint-Philips land was, dienaar van het Goddelijk Woord zijn, zo benadrukte hij in zijn 'afscheidstoespraak. „Ik heb gepro beerd om het Woord zo dicht moge lijk bij de mensen te brengen, steeds naast het leven te leggen, in de ge zinssituatie en in het persoonlijk le ven. Een woord ter bemoediging en ter correctie. Ik heb het in liefde ge daan, als balsem. In het pastoraat was het vooral zoeken om met el kaar een geestelijke weg te gaan. Ik kwam niet voor de gezelligheid. Moge de Heere het werk van de af gelopen vijfjaar zegenen. „Ook voor de kerkenraad was het Woord van God het kompas. Er wer den beslissingen genomen die de ge meente aanstaan of tegenstaan. Wij zoeken steeds het goede en de ge meente dient de kerkenraad hoog te houden. De kerk is geen democratie. De kerk wordt geleid door de amb ten. Ik dank de kerkenraad voor de fijne en joviale gesprekken, maar soms was het ook confronterend. Ook de gemeente dank ik voor het vertrouwen, zorgen hebben we sa men gedeeld. Ik vertrek nu, maar laat u niet los, want ik leg u in Gods hand en de Heere zij u nabij." Ds. Klein bedankte in het bijzonder ook de belijdeniscatechisanten. „Sa men hebben we gezocht en gevoch ten met onze vragen, maar de Heere heeft het laatste woord, boven ons werken uit. Helaas zijn er vele cate chisanten weggevallen, ze komen niet meer in de kerk. Als dat vanwe ge mij is, dan is het minder erg, want ik vertrek nu. Maar als het vanwege de Heere is, dan doet dat veel meer zeer. Het verdriet mij wanneer er mensen niet meer in de kerk komen. Vreugde mag er zijn over de trouwe kerkgangers. Met elkaar hebben we de schatten uit het Woord mogen op diepen. Sommigen hielden liever het bed en mijn hartewens voor Sint- Philipsland is: vergeet de onderlinge samenkomsten niet, de werkplaats van Gods Geest." In tegenstelling tot de bevestiging en intrede vijf jaar geleden, toen er in beide diensten stoelen bijgezet moesten worden, .waren er zondagmiddag nog plaat sen over. De vertrekkende predikant bracht ds. A.P. Voets uit Middelharnis dank, die hem in zijn eerste gemeente had begeleid. Ook de plaatselijke kerken kregen een speciaal dankwoord. „Jammer alleen dat er niet meer offi ciële contacten zijn geweest. Offici eus waren er wel fijne contacten en over de weg hebben we soms we zenlijke dingen kunnen bespreken. Bij de ouderenmiddagen, de school en de herdenking van de Ramp heb ben we concreet kunnen samenwer ken. De afgelopen vijf jaar hield de Heere ons staande, ook bij teleur stellingen. Gemeente, het ga u allen goed en wel", zo besloot ds. Klein. Burgemeester W. Nuis, die samen met zijn vrouw aanwezig was, zei te hechten aan de rol van de plaatselij ke kerken in de Thoolse gemeen schap. Hij onderschreef de oproep van de predikant om de eigen sa menkomsten niet te verzuimen. „Bij de gemeenteleden is het werk van de predikant niet altijd duidelijk." Vol gens de burgemeester is de tijd ge bonden aan de Bijbel en niet anders om. Hij wenste ds. Klein in zijn nieuwe giemeente Hei en Boeicop de vrede toe waarover eerder uit het Jo hannesevangelie was gepreekt. „En voor de Hervormde Gemeente Sint- Philipsland hoop ik, dat de vacature niet al te lang zal duren. Gods zegen toegewenst", aldus burgemeester Nuis. Ds. Vernooij (naast hem was van de naaste collega's alleen ds. M.J. Kommers uit Stavenisse aanwezig) bedankte zijn collega Klein namens de hervormde ring Tholen, waarvan de Sint-Philipslandse predikant tot 1 mei voorzitter was. Hij herinnerde aan zijn Schriftgetrouwe openingen. In de classis Zierikzee was ds. Klein visitator, waardoor hij andere ge meenten moest bezoeken voor regu lier overleg of bij bijzondere om standigheden, wanneer er problemen waren. „In Hei- en Boeicop wens ik u en uw vrouw zegen toe om het evangelie van de Vredevorst te laten klinken, om Jezus wil", aldus ds. Vernooij. Ouderling J.A. Duine herinnerde er aan, hoe hij vijfjaar geleden bij kan didaat Klein de beroepingsbrief in Ridderkerk bezorgde. „U had twee beroepen zoals nu (uit Wilnis en Hei- en Boeicop) en kwam naar Sint-Philipsland, waar u naar aanlei ding van Psalm 103 intrede deed. U hebt de barmhartigheid en goeder tierenheid uit die Psalm in alle diep te, lengte en breedte onderwezen. Hartelijk dank voor al uw werk in de afgelopen periode van vijf jaar, die heel snel is omgegaan. We hebben mooie diensten gehad, hoogtepunten met huwelijksbevestigingen en diep tepunten met rouwdiensten. We dan ken hier ook mevr. Klein voor haar zichtbare, maar zeker ook onzicht bare werk, met name voor de jeugd op je naam hebt staan? Nee, want degenen die je niet meetelde, horen er juist bij. Omzien is wel goed om historische fouten te voorkomen. Je ziet je eigen tekorten. Krachten heb je gekregen, evenals de liefde om op pad te gaan. We mogen omzien in dankbaarheid", zei ds. Klein, die de gemeente als slotwoord meegaf: 'Zijt blij in de Heere, wordt vol maakt, zijt getroost en eensgezind, leeft in vrede en de God der liefde en des vredes zal met u zijn.' In de vacaturetijd zal ds. J. Lohuis uit Scherpenisse als consulent optre den van de Hervormde Gemeente Sint-Philipsland. Voor ouderling Duine heeft de kerkenraad nog geen opvolger kunnen vinden. Het secre tariaat wordt overgenomen door ou- derling-kerkrentmeester N.J. Ti- chem uit Anna Jacobapolder, die vanaf 1 juli als nieuwe scriba fun geert. Het echtpaar Klein met hun in Sint-Philipsland geboren kinderen Johanna en Maarten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7