jfrJ* 'f f m Meerderheid raad laat veer voor behoud Markiezaat college Koi Joeniek Meisj es toch niet in metaal en bouw L JÉ' Slfi Leden tegen gezamenlijk gebruik van de N.H. kerk Jeugdbrandweer naar de landelijke finale 350 OCCASIONS Circus geeft 6 voorstellingen Anna Enquist leest in Tholen MsNI t 1 UUló Donderdag 1 jli 2004 60e jaargang r>. 33 Altijd neer dan Ondernemers gaan weer voor vuurwerk bij braderie Tholen iWmw' t - TCr y» Zorgen over nieuwbouw Zoekweg bij toekomstige bewoners Stadszicht Zoals verwacht is een meerderheid van de raad voor het verplaatsen van het Markiezaat college van Sint-Maar tensdijk naar Tholen. Alleen ChristenUnie en ABT zijn tegen. Om het openbaar voortgezet onderwijs te behou den moet de raad een veer laten, zei J.P. Bout (CDA). Als de nieuwbouw in 2006 opent, dan raakt de smalstad na precies vijftig jaar de school kwijt. Toekomstige bewo ners van Stadszicht maken zich zórgen over de nieuw bouw van de vmbo-school aan de Zoekweg tussen Meul- vliet en de nieuwe woonwijk. Afgeschreven Bezwaarden moeten ander gebouw zoeken Acceptgiro's Zowel junioren als aspiranten een ronde verder De snelste Deze week In verwachting? zie pagina 8 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland Waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Familécircus Etoile geeft op Tholen en Sint-Philipsland 6 voorstellingen: maandag bijt Poortvliet (Deestraat) om 16.15 uur de spits af, dinsdag ge volgd door Sint-Philipsland (haven) eveneens om 16.15 uur. Woensdag is Oud-Vossemeer (Bou Kooij man straat) om 14.00 uur aan de beurt en donderdag 8 juli om 16.15 uur staat de circustent op het havenplateau in Sint-Annaland. Tholen sluit de rij met twee voorstellingen aan de Zoekweg: vrijdag om 16.15 uur en zaterdag om 14.00 uur. Dit nieuwe Nederlandse circus van de familie Ronell Beautour bestaat uit 12 me dewerkers. De voorstelling, inclusief een pauze, duurt twee uur. In de tent kunnen 200 bezoekers de jongleurs, acrobaten en clowns bewonderen. Naast een komisch fietsnummer en muzikale clowns is er ook een poe delshow, koorddansende katers, tele visiehond Balou uit de serie GTST. De ondernemersvereniging Tholen wil de braderie dit jaar tóch weer af sluiten met vuurwerk. Vorig jaar werd de aanvraag door de provincie gewei gerd, mede vanwege mogelijk gevaar voor de scheepvaart op het Schelde- Rijnkanaal. „De provincie en rijkswa terstaat moeten meewerken. Maar het zou toch mooi zijn dat het terug kan komen", zegt L. Tichem van de on dernemersvereniging. Het afsteken zou ook gewoon op de vertrouwde plek bij het kanaal moeten gebeuren. „Het moet immers voor het publiek te zien zijn." Tichem geeft aan dat fabri kant Wagenvoort door aanpassing van het vuurwerk probeert om aan de ge stelde normen te voldoen. Mocht het opnieuw niet lukken om een vergun ning te krijgen, dan hoopt de vereni ging met een andere publiekstrekker te komen. „We zijn ermee bezig. Maar het valt met alle regels niet mee om iets te organiseren." De provincie heeft de aanvraag in middels in behandeling en heeft Wa genvoort om aanvullende gegevens gevraagd. In die brief wordt er op ge wezen dat binnen de geldende veilig heidsafstand geen boten mogen lig gen en dat er afspraken moeten zijn over het scheepvaartverkeer. De aan gegeven veiligeidsafstand van 230 meter moet 265 meter worden omdat de vuurwerksoort 'minebags' met een kaliber van 6 inch wordt gebruikt. Als stijghoogte wordt 125 meter opgege ven, wat van belang is omdat ook de luchtmacht moet adviseren over de aanvraag. In het calamiteitenplan moet opgenomen worden, dat het vuurwerk wordt stilgelegd bij een windkracht 5 of meer. Een combinatie van literatuur en muziek wordt op 26 januari ge maakt in Meulviet in Tholen. De schrijfster Anna Enquist leest voor uit eigen werk en de pianist Ivo Janssen speelt tussendoor fragmen ten. Dat is niet helemaal toevallig, want piano is een tweede passie van Enquist. De literaire avond is één van de veertien avonden die Uit op Tholen verzorgt. Het Thoolse theatersei zoen begint op 4 september met de Vlaamse liedjeszanger Willem Ver- mandere. Bekende namen zijn ook Kasper van Kooten en Johan Ver minnen. Euterpe uit Sint-Maartens dijk werkt mee aan een optreden van Limburger Gé Reinders. Ook het koor lichte muziek A58. met en kele Thoolse leden, komt voor het voetlicht. v! II MIXk r pjfcaHP8 EO SP* -- m JPII f Foto-onderschrift. Dat bleek woensdag in de commis sie welzijn en onderwijs. Mevrouw W. Hopmans maakte gebruik van het spreekrecht. Ze vertelde dat zij, maar ook anderen, een kavel hebben gekocht in Stadszicht om er een wo ning op te laten bouwen. En dat ze enkele malen geïnformeerd heeft naar de bestemming van de grond naast Meulvliet. De verkoper van de grond Aan de Stegge wist het niet, zei ze. En bij de gemeente kreeg ze een paar keer een andere uitleg; de ene keer was het dicht bij hun bouwperceel, de andere keer verder weg. „Waar komt die school nu? Bij Meulvliet, achter Meulvliet of naast Meulvliet?" Wethouder K.A. Heijboer zei dat dit nog niet bekend is omdat er nog geen 'kaarten zijn uitgeWerkt'. Hij wees erop dat de raad eerst een be slissing moet nemen (dat is van avond) over het verplaatsen van de school. „Dit maakte geen deel uit van het bestemmingsplan Stads zicht. Het is een nieuw project. Waar de school precies komt, weten we met zijn allen nog niet." Mevrouw Hopmas zei zich echter grote zorgen te maken. „Als er een parkeergarage voor de deur komt en een gymlokaal dat hoger is dan 2,80 meter, dan bouwen we niet." Maar verder kwam ze niet. Voorzitter M.A.J. van der Linde en de wethou der herhaalden dat een en ander la ter pas aan de orde komt. De in- spreekster voelde zich met een kluitje in het riet gestuurd, zei ze. Mevrouw M. Koetsier deed ook een poging meer duidelijkheid te krij gen. Zij wees er op dat er een pro jectgroep voor de nieuwbouw komt met verschillende opdrachten. Naast de ruimtelijke aspecten zou er vol gens haar ook aandacht moeten ko men voor het belang van de om wonenden 'voor dé uiteindelijke be paling van de bouwlocatie.' Zodanig dat er zo min mogelijk overlast voor de bewoners is. Volgens Heijboer zullen er op dat punt eisen gesteld worden aan het gebouw en de lig ging. „Daar zal aan voldaan moeten worden." Bij de behandeling bleek grote steun voor het verplaatsen van de school naar Tholen. Het behoud van een openbare school voor voortge zet onderwijs binnen de gemeente grenzen, plus het financiële plaatje, geven bij de meeste fracties de doorslag bij de keuze voor Tholen. P. van Belzen (CU) bleef echter gro te twijfels houden over het welsla gen van de nieuwe school in Tho- len-stad. Hij verwacht niet dat de school de 400 leerlingen zal halen, zoals .wordt aangenomen. De vijver waaruit de school moet putten is te klein, zo stelde hij. Volgens Van Belzen zijn dat zo'n 2000 leerlingen uit de groepen acht van alle Thoolse basisscholen. Bovendien vreest hij dat er concur rentie is van scholen over de brug. „Het Prinsentuin college in Halste ren bijvoorbeeld werft uit' dezelfde doelgroep." Ook vond hij dat er 'heel makkelijk' met de kosten is omgegaan. De 2,5 miljoen die de gemeente nu aan het ROC betaalt voor de bouw, komt omdat de grondprijs in Sint-Maartensdijk flink is verlaagd. En omdat er in Tholen te weinig is gerekend, na melijk voor openbare doeleinden, zo zei hij. Ook was hij kritisch over de voorwaarden in de ontwerp overeenkomst tussen het ROC en de gemeente. Het ROC zal de res terende boekwaarde van de ge meentelijk bijdrage terugbetalen als het ophoudt 'het gebouw te ge bruiken voor het vmbo-onderwijs anders dan door een tekort aan leerlingen'. „Heel vrij vertaald be tekent dit: nooit. Het ROC maakt een goede deal. Het kan de gebou wen gewoon gebruiken voor ande re doeleinden. Voor ons zijn de risi co's te groot." J.P. Bout (CDA) reageerde direct op de opmerkingen van zijn buur man in de raadzaal. „U noemt al leen de negatieve kanten op. Als we de school niet verplaatsen dan is de school afgeschreven. Als we dit openbaar onderwijs willen be houden, dan moeten we daar een veer voor laten." Bout wees er op dat ook het be drijfsleven er achter staat om de school in de gemeente te houden. „Als je dit niet steunt dan kies je voor het afkalven van het onder wijs dat we nu nog hebben." Ook de SGP was het niet eens met Van Belzen. H.W. van Eenennaam zei namens de fractie dat er ook ge keken moet worden naar sociaal maatschappelijke factoren. Zo is de afstand voor de leerlingen bij een vestiging in Tholen gunstig. Het leerlingenaantal van 400 is volgens hem wel haalbaar. Mocht dat aantal niet gehaald worden, dan voegt het ROC er een nieuwe afdeling aan toe. Dat het gebouw in Sint-Maar tensdijk verkocht wordt en er wo ningbouw wordt gepleegd, noemde hij een impuls voor het dorp. De jaarlasten voor de gemeente van 201.250 euro voor de school in Tholen vond hij acceptabel. Ook de PvdA was positief over de verplaatsing. E. Bastianen stak de loftrompet over het college dat 'uit stekend onderhandeld heeft met het ROC.' Ook haar fractie hecht veel waarde aan het behoud van het openbaar voortgezet onderwijs. ZIE VERDER PAGINA 9 Met 100 tegen 77 stemmen heeft een meerderheid van de Hervormde Gemeente Sint-Annaland zich uitgesproken tegen het huidige gezamen lijk gebruik van het kerkgebouw door zowel de PKN als de bezwaar den. De commissie voor bijzondere zorg van de landelijke kerk had ook al eerder aangegeven dat dit moest stoppen. Eerst per 30 juni, dus gisteren al, maar de kerkenraad heeft dat in een tweede gesprek met de commissie kunnen uitstellen tot 1 september. Sinds de kerkscheuring per 1 mei is er in Sint-Annaland sprake van een unieke situatie, waarbij de PKN om 9.00 en 16.30 uur erediensten houdt en de hersteld hervormden om 11.00 en 18.30 uur in hetzelfde kerkge bouw aan de Ring. Voorheen waren de vaste diensten om 10.00 en 18.00 uur, zodat de PKN nogal wat con cessies deed en dat vond de com missie van bijzondere zorg niet goed. De continuïteit van de Her vormde Gemeente mag niet teveel verstoord worden, aldus de commis sie, die ook duidelijkheid wil schep pen. De PKN-kerkenraad zocht echter tot het uiterste om samen met de be zwaarden het kerkgebouw en ver enigingsgebouw het Trefpunt te kunnen blijven gebruiken. Daarom werd met de commissie van bijzon dere zorg een compromis besproken om 's zondags om 10.30 en 18.00 uur diensten te houden, 's Morgens tot tien uur zouden de bezwaarden dan een dienst kunnen houden en 's middags tot uiterlijk vijf uur een tweede dienst. De avonddienst van de PKN zou dan op precies hetzelf de tijdstip als voor 1 mei zijn en de morgendienst een half uur later. Tijdens een gemeenteavond peilde de kerkenraad maandag de mening van de PKN-leden en tot verrassing van ouderling D. Quist, die de dis cussie leidde, bleek een meerder heid bij een schriftelijke stemming vóór het standpunt van de commis sie van bijzondere zorg. Quist had daarvoor al aangegeven, dat de op vattingen van de leden doorslagge vend zouden zijn voor de kerken raad, die formeel volgende week de definitieve beslissing neemt. De samenwerking van de PKN met de bezwaarden lijkt daarmee te stoppen. Van officieel overleg tussen beide kerkenraden is de afgelopen twee maanden wel nooit sprake ge weest, zo vertelde Quist, maar in praktische zin werden afspraken ge maakt. Zo konden de begeleiders van het jeugdwerk van beide groe pen zich goed vinden in gezamen lijk doorgaan met o.a. de zondags school, e.d. ZIE VERDER PAGINA 9 Zowel de junioren als de aspiranten van de Sint-Philipslandse jeugd brandweer hebben zich geplaatst voor de landelijke finale op 2 oktober in Haarlem. Zaterdag eindigden ze in Beverwijk respectievelijk als zes de en vierde. In elk categorie gingen zes ploegen (van de twaalf) door. De plaatsing van de jonge Sint-Philipslandse spuitgasten kostte de lei ders Arco Kunst en Jaap Verwijs hun snor. Die zouden ze namelijk af scheren als beide ploegen zich zouden kwalificeren. Onder het toeziend oog van de jeugd gebeurde dat 's avonds in de brandweerkazerne. De wedstrijd kende een sterk deelne- liep zodoende geen gevaar. Maar mersveld, want de topdrie van alle voorrondes gaf acte de présence. Voor de junioren werd het kantje boord, want ze eindigden in punten gelijk met Goes. Maar het technisch totaal van Sint-Philipsland was beter (acht punten verschil), zodat deze ploeg naar het landskampioenschap mag. Daar nemen in elke categorie de twaalf beste teams het tegen elkaar op. De junioren moesten eerst een baan met zes hindernissen nemen, waar bij veiligheid en werken in teamver band een grote rol speelden. Vervol gens moest een brand opgespoord worden in een speciale container. Bij de verkenning bleek dat er enke le deuren op slot zaten. Bevelvoer der, Joost Kunst liet daarom de sleu telhouder komen, zodat er tóch overal verkend kon worden. Al snel vonden Richard en Jorian van Duu- ren de vuurhaard en de uitbreiding. Pompbediener Martijn Mol verzorg de samen met Jan-Willem Kempe- neers en Hubrecht van Harberden de waterwinning. Als extra moeilijk heid was er een lekke slang tussen gelegd, maar dat lek werd door Hu brecht vakkundig gedicht met een slangenverband. De watertoevoer door een communicatiefout werden de stralen per ongeluk verkeerd in gezet. Het overige verliep goed voor het team dat Jaap Verwijs, Michel v.d. Est en Bram Noorthoek als lei ders heeft. De aspiranten kregen een brandmel ding in een school, wat een groot gebouw met drie bouwlagen bleek te zijn. Ter plaatse vertelde de poli tie dat er vermoedelijk was ingebro ken en dat de brand in het natuur- kundelokaal zou zijn. Bij de verkenning bleek er op twee ver schillende plekken brand te zijn. wat duidelijk maakte dat het een geval van brandstichting betrof. Bevel voerder Pieter Verwijs vertelde dit dan ook aan de politie en de inmid dels gearriveerde sleutelhouder. Bij het verkennen waren Evert-Jan Ge luk en Maurits v.d. Velde zó gefo cust op het natuurkundelokaal, dat ze een vuurhaard in het lokaal er voor passeerden zonder dat er een waterstraal stond. ZIE VERDER PAGINA 11 Bij gemeentebestuur ontbreekt visie en daadkracht, zegt Paul Polderman Politiechef Potappel uit Stavenisse probeerde altijd tussen zijn mensen te staan Gouden jirizaag Jan de Wilde is erkenning voor vrijwillige inzet Thoolse landschap EN VERDER... Nieuwe basisschool in Tholen optie om toename leerlingen op te vangen Publiek steekt heel wat op van agrarische open dag HET VLEES VAN DE BEUL EET ZELFS GEEN TIJGER Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Advertentie I.M. Drukkerij 14 - 4651 SL Steenbergen - Reinierpolder 2 (industrieterrein) Bij ons binnen vindt u diverse showvijvers met bijbehorende filtersystemen en grote keuze aan diverse afwerkingsmogelijkheden Unieke Koi Collectie: o.a. Handpick magnoy, Handpick Ornafish, Japanse Tevens diverse soorten koudwatervissen Vijveraanleg Uniek: op maat gemaakte RE. Vijvers in alle vormen en maten (tevens natuurzwembaden. geheel blologlschl) Diverse Accessoires o.a.: Oase, superfish, Colombo en Hlkari Tevens tuinaanleg en sierbestrating! Geopend: Dinsdag en donderdag: 10.00 - 17.QQ.uui Vrijdag: 10.00 - 20.00 uur Zaterdag 9.00 - 17.00 uur Zondag om de week 11.00 - 17.0] Maandag en woensdag geslotfM Advertentie I.M. Een vreemde eend in de bijt van de houwafdeling van het Markiezaatcollege in Sint- Maartensdijk was de 15-jarige Chantal Polderman uit Scherpenisse. „Maar je hebt je kranig geweerd", zei adjunct-directeur J. Goossens dinsdagavond bij de diploma-uit reiking. „Ik vond er niks bijzonders aan", was de nuchtere reactie van Chantal, nadat ze met twaalf jongens de fel begeerde papieren en bloemen in ontvangst had genomen. Ze koos wel voor de bouw, maar ze gaat nu toch een totaal andere richting uit. „Ik word kinder begeleidster, dus ga ik de opleiding sociaal-pedagogisch werk doen op het Zoomvlietcollege in Bergen op Zoom." Als het kinderdagverblijf verbouwd moet worden, staat Chantal echter haar mannetje. Bij de metaalafdeling slaagden er twee meisjes: de 16-jarige Colinda Ligtendag uit Tholen en de 17-jarige Pemke Vorstenbosch uit Scherpenisse. Colinda gaat echter niet lassen of boren, ze kiest de recreatie-opleiding van het ROC in Middelburg. „Mensen begeleiden en bezighouden met activiteiten lijkt me wel leuk." Femke is de enige van de drie die wel doorgaat in het vak waarvoor ze is opgeleid. „Ze wist eerst niet wat ze moest en mevr. Van Helmondt haalde haar na de Technika 10 over om mee te doen aan het project meisjes in de metaal. Je deed ook mee met het programma Man bijt hond en vanavond is de bekroning met je diploma", vertelde Goossens. Femke wil constructie-bankwerker worden bij Cemilas in Sint-Maartensdijk en gaat daarvoor eerst naar de stichting vakopleiding metaal te Etten-Leur. Directeur mevr. M.H.C. Spaapen probeert de keuze van meisjes voor de bouw of metaal te sti muleren. „We willen roldoorbrekend bezig zijn. We hebben nu ook drie meisjes bij de afdeling motorvoertuigentechniek. Jongens bij de verzorging is al veel meer gebruikelijk." Toch werden de drie jongens die slaagden voor het vmbo-diploma verzorging nog extra in het zonnetje gezet, maar dat was meer omdat ze de vriendelijkste jongens van de school waren en de directeur zelfs complimentjes gaven dat haar haar zo leuk zat. De 16-jarige Robert Lindhout uit Stavenisse gaat naar het Zoomvlietcollege in Roosendaal, want hij wil ziekenverzorger in een verpleeghuis worden. Peter Ridderhof 16) uit Sint-Annaland kiest voor de opleiding vrede en veiligheid aan het Baroniecollege in Breda. Hij wil later bij de landmacht. De 16-jarige Tim van Dijk uit Steenbergen gaat naar de hotelschool in Bergen op Zoom. Hij was op diverse ter reinen recordhouder. Als enige haalde hij een 100% score met o.a. een 10 voor Engels, maar hij kwam ook wel vijftig keer te laat. Chantal Polderman (links), Femke Vorstenbosch (midden) en Colinda Ligtendag (rechts) ontvingen hun vmbo-diploma bouw of metaal, maar alleen Femke gaat daar in verder.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1