Voorzitter van VVD ondermijnt het vertrouwen in eigen mensen Markiezaat krijgt bruidsschat gemeente Familiekoor Deurloo uit Tholen zingt voor schoolbouw in Kenia Goossen wordt wethouder voor nieuw gemeentehuis ///fa HEIJNEN Michelle naar finale Kinderen voor Kinderen Donderdag 24 juni 2004 60e jaargang no. ZET DELTA U BIJ SLECHT WEER OOK ZONDER BEELD? Minister Veerman schouwt de vloot Oplegger JST in Roosendaal bij garage gestolen Onderzoek raadhuis Zomerserie over vakantiewerk en toekomstplannen Fractievoorzitter Marjan van Gorsel haalt uit op ledenvergadering Het rommelt bij de Thoolse VVD. Raadslid en fractievoor zitter Marjan van Gorsel-de Oude vindt dat voorzitter Gré Boelhouwers-Stigter van het afdelingsbestuur het vertrou wen van de fractie ondermijnt. Ze haalde donderdagavond op de ledenvergadering in Sint-Artnaland uit over de gang van zaken bij het bezuinigingsdebat over het nieuwe ge meentehuis. En enkele nieuwe leden roeren zich. Er zou een nieuwe ledenvergadering uitgeschreven moeten wor den om te praten over het nieuwe gemeentehuis. Wantrouwen Stavenisse Coördinatie en bestuurlijk aansprakelijk Voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Tholen wordt F.J. Goossen (VVD) aangewezen als projectwet houder. Hij wordt dan bestuurlijk verantwoordelijk en zal het project behandelen en begeleiden. Dat zei Goos sen donderdagavond tijdens de ledenvergadering van zijn partij in café Havenzicht in Sint-Annaland. Dik en taai Deze week Deurloo's familiekoor zingt zaterdag 3 juli in de Rehobothkerk te Tholen ten bate van de bouw van een school in Kaptagat nabij Eldoret in het Afrikaanse land Kenia. Eén van de familieleden, de 25-jarige Petra Copier uit Tholen, reist samen met andere jongeren 16 juli naar Kenia om aan de bouw mee te helpen. WW WW WW WW WW WW WW f-f HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECH N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 469-7 ZG Siflt-Annaland Telefoon 0166-65MQ7 h.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eêndrachtbode.nl advert@$6nctrachtbode.nl admin®"eendrachtbode.nl Homepage: wwwjeendraGhtbode.nl Het enige riiistrwoblad voor cfë streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De negenjarige Michelle van Casand uit Scherpenisse deed zaterdag audi tie voor het Kinderen voor Kinderen songfestival. En met succes, want ze mag met elf andere kinderen door naar de provinciale finale. Op 24 ok tober in Terneuzen zal uit dit twaalf tal één winnaar worden gekozen, die naar de landelijke finale in Veenen- daal gaat. Zingen is een hobby van Michelle, die ook op pianoles zit en de theaterschool in Bergen op Zoom doet. Ze komt uit een muzikaal ge zin, want haar moeder zingt in het koor A58 en haar vader speelt gitaar. Michelle meldde zich via de Ooster- scheldeschool aan voor de auditie in de Middelburgse stadsschouwburg, waar ruim 50 kinderen op zangkwa liteit en presentatie werden beoor deeld door een jury die bestond uit de schouwburgdirecteur, een zang pedagoog en iemand van de Vara. De deelnemers konden voor hun op treden kiezen uit 40 liedjes van het Kinderen-voor-Kinderen-repertoire. Michelle zong 'Smoorverliefd'. Minister Veerman van landbouw, na tuur en voedselveiligheid schouwt zaterdagmiddag 10 juli in Sint-An- naland de vloot ter gelegenheid van de opening van de uitgebreide jacht haven. De watersportvereniging heeft hiervoor ook 'een brede laag uit het dorp' uitgenodigd die aan boord van de rondvaartboot Frisia het evenement kan meemaken. Mi nister Veerman houdt ook een toe spraak, evenals gedeputeerde De Kok, burgemeester Nuis en wsv- voorzitter Van Gurp. Met diverse kraampjes wordt er een watersport boulevard ingericht waar de minister nog een kijkje bij zal nemen. De jachthaven is uitgebreid met 55 lig plaatsen en een winkel-/passanten- steiger waarvoor de kade achter de graansilo van de CZAV is aangepast. Een witte koeloplegger van trans portbedrijf JST uit Tholen is afgelo pen weekeinde gestolen in Roosen daal. De lege oplegger stond bij een garagebedrijf op het industrieterrein Borchwerf-Noord. De trekker was voor onderhoud afgekoppeld. De diefstal gebeurde tussen vrijdag en maandag. Bij een garage een straat verderop verdween toen een trekker, zodat eigenaar J.C. Schot vermoedt dat die is gebruikt om zijn oplegger weg te halen. ,,De wagen was goed een jaar oud en rond de 45.000 euro waard", aldus de gedupeerde onder nemer. Hij acht de kans klein dat hij zijn oplegger terug ziet. Niettemin heeft Schot een opsporingsbericht geplaatst op de berichtenservice van Transport en Logistiek Nederland. Sturm uit Roosendaal en Complan berekenen de verschillende alternatie ven voor de gemeentelijke huisves ting. Beide bedrijven hebben het voorlopige ontwerp voor het nieuwe gemeentehuis in Tholen klaar. Er komt nu een variant met of zonder oud archief omdat dit eventueel naar Bergen op Zoom gaat. Als tweede op tie wordt handhaving van het huidige raadhuis in Sint-Maartensdijk met uitbreiding van de gemeentewerk plaats bekeken. Ten derde wordt uit gerekend wat het kost wanneer het bestaande gemeentehuis richting Ha ven wordt uitgebreid. Dit is in juni 2003 al eens bekeken. Zowel stich- tings- als exploitatiekosten van de drie plannen worden bekeken. In sep tember wordt het resultaat aan de in woners bepresenteerd en 21 oktober moet de raad beslissen. In deze zomermaanden gaan we in de serie De Vakantiebaan vanin ge sprek met Thoolse jongeren die zich tijdens hun vakantie bezighouden met vakantiewerk. Wat doen jonge ren zoal om een centje bij te verdie nen, is er tijdelijk werk genoeg in on ze gemeente, wat gaan ze met hun inkomsten doen en wat voor carrière hehben ze voor ogen na de afronding van hun studie? Het woord is dus aan de jeugd, die in de toekomst een be langrijke bijdrage zal moeten gaan le veren om de kwakkelende Neder landse economie er weer bovenop te helpen. Weet u ook een deelnemer voor deze serie, bel dan de redactie: 0166-657007. Zie ook pagina 3. Steun en vertrouwen binnen je eigen partij is volgens WD-fractievoorzitter M. van Gorsel van groot belang. Landelijk waren er onlangs de peri- den om later te bekijken of nieuw- kelen tussen Dijkstal en Van Aart- sen en recent het aftreden van staatssecretaris Nijs van onderwijs. Bij de Europese verkiezingen ver loor de VVD twee zetels. Eilande- lijk bedroeg de achteruitgang der tien procent. De grootste teruggang vond in Sint-Maartensdijk plaats. Daar verloor de VVD 38 stemmen ■ten opzichte van 1999. En dat baart de afdeling zorgen. De liberalen zit ten in zwaar weer. De vraag is of de opstelling van de VVD tijdens de bezuinigingsronde van de gemeente daar debet aan is, of dat de landelijke of Europese po litiek het verlies heeft veroorzaakt. Zeker is dat het op lokaal niveau niet echt botert tussen een deel van het bestuur en een deel van de leden enerzijds en de fractie anderzijds. Dat kwam in mei tot uiting bij het bezuinigingsdebat over het nieuwe gemeentehuis tussen Boelhouwers en Van Gorsel die in januari samen met Gabri Hoek als nieuwe raadslid aantrad. Volgens Boelhouwers ging het raadslid pal voor de nieuwbouw van het gemeentehuis staan, terwijl er was afgesproken dat de bouw vooruitgeschoven zou moeten wor- bouw wel nodig is. Het raadslid stapte tijdens de schorsing op en het debat werd overgenomen door Hoek. Tijdens de ledenvergadering in café Havenzicht (die uitgesteld was na de commotie die binnen de liberale gelederen was ontstaan) kwam Mar jan van Gorsel terug op de kwestie. Ze legde nogmaals uit dat ze die avond voor het eerst werd gecon fronteerd met de scherpe ondervra gingstactiek van de burgemeester waardoor ze van streek raakte. „On ze mening kwam tijdens de eerste helft van de vergadering niet goed uit de verf. Ik heb toen herhaaldelijk aangegeven dat ik daarop terug zou komen. Door de sfeer en doordat de druk erg groot was, werd me alles emotioneel even te veel." Ze verliet na overleg met Hoek de raadzaal en ging naar huis. Hoek nam het tweede deel van de beraad slagingen voor zijn rekerting. De volgende dag las ze in de PZC dat de VVD in zware crisis verkeerde doordat de voorzitter een andere mening ten. aanzien van het ge meentehuis had dan zij. Het raadslid had er ruim vijf weken na het inci dent geen goed woord voor over: „Is dit politiek? Dit is mijns inziens het ondermijnen van het vertrouwen in je eigen mensen die de VVD-ge- dachte uit proberen te dragen, en hen terzijde schuiven. Nee mensen, een voorzitter moet niet op de stoel van een raadslid gaan zitten. Ze heeft haar eigen verantwoordelijk heid." Ze zocht er thuis de leidraad van de VVD voor op en citeerde: een par tijvoorzitter die nalaat steun te ge ven aan de gemaakte politieke keu ze door de fractie, frustreert het gezag waarmee de fractie in de be trokken volksvertegenwoordiging kan opereren. „Steun en vertrouwen binnen je ei gen partij is van groot belang. Zeker in het begin van je werk als raads lid. In een sfeer van wantrouwen is het moeilijk werken. Je hebt er al je aandacht voor nodig. Je krijgt sta pels informatie en probeert te roeien met de riemen die je hebt." Het is volgens haar heel erg belang rijk dat de fractie steun krijgt vanuit de eigen partij. Die is er wel, maar niet van iedereen, zo was uit haar woorden op te maken. „Van diverse mensen binnen de fractie-advies commissie krijgen we die ook." Ze sprak waardering uit voor de men sen die 'veel werk achter de scher men verzetten' en vond dat er sa men aan een solide partij gebouwd moet worden waarbij de spelregels in acht genomen moeten worden als het gaat om de taken van bestuur, fractie en het fractieoverleg. Frank Hommel (van de p.r.-commis sie) drong aan op hernieuwd overleg tussen de adviesgroep en de fractie omdat ook hij constateerde dat frac tie en de adviesgroep niet sporen. Hij had zich tijdens het debat thuis aan de radio verbaasd toen na de schorsing Hoek aan het woord kwam en niet langer de fractievoorzitter. Hij zei het niet gepast te vinden dat Maijan van Gorsel 'de vinger nu naar de voorzit ter wijst'. Ook hij had vele kritische geluiden over de koers van zijn partij opgevangen. „Over hoe wij uit de be handeling van de kademota zijn ge komen. Op de kermis in Oud-Vosse- meer werd ik er over aangesproken. Steeds hoorde ik dat wij het niet goed hebben gedaan. Dat verontrust me." Gré Boelhouwers zei niet te willen reageren op de opmerkingen van het raadslid. „Als bestuur hebben we het er al genoeg over gehad." Maar in haar openingswoord liet ze weten dat het niet alleen zaak is goed met de burgers te praten, maar dat 'commu nicatie ook belangrijk is in onze par tij. Luisteren naar elkaar.' De kwestie over de opstelling van de VVD ten aanzien van de nieuwbouw van het gemeentehuis hield de ge moederen danig bezig op de leden vergadering waar zestien (inclusief bestuur) van de 52 leden aanwezig waren. M.W. de Korte uit Tholen vroeg zich af of het wel zo'n goed idee is om het gemeentehuis uit Sint-Maar tensdijk weg te halen. ZIE VERDER PAGINA 3 Goossen, die nu zes maanden wet houder is, heeft het verzoek om 'projectwethouder' voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis te worden, aangenomen. „Ik heb daar in bewilligd. Als het doorgaat wil ik het graag doen." De raad heeft be paald dat de nieuwbouw vooruit wordt geschoven. Eerst moeten alle varianten met de kosten nog in kaart worden gebracht voordat er in okto ber een definitieve beslissing wordt genomen. Als de nieuwbouw doorgaat, dan krijgt Goossen de gehele coördinatie over de bouw en zal hij de besprekin gen voeren met de architect en aan nemers. En wordt hij dus bestuurlijk aansprakelijk. Tot nu toe voert wet houder K.A. Heijboer het woord als het om de nieuwbouw gaat. Burgemeester W. Nuis is voorzit ter van de stuurgroep voor het nieuwe gemeentehuis. De stuur groep blijft bestaan, zegt Goossen. „Daar zitten alle fractievoorzitters in. En dat zijn de eerste belang hebbenden." Volgens Goossen past de taak ook in zijn portefeuille van openbare werken. Daar valt namelijk het be heer en onderhoud van de gemeen telijke gebouwen onder. „Het spreekt me ook bijzonder aan, maar het gaat pas spelen als er een beslissing is genomen over de nieuwbouw in oktober." Goossen blikte ook terug op zijn eerste halfjaar als lid van van het college van burgemeester en wet houders. Wat hem mee was geval len, was de invloed die hij als wet houder op het beleid heeft, zo zei hij. „Ieder heeft inbreng op zijn eigen dossier en op die manier heb je invloed op het beleid. Wat hem tegenviel, was de taai heid van de dossiers. „Ik zat al twee jaar in de raad. Ik dacht dat ik wel het een en ander wist, maar ik wist geen moer. De dossiers zijn dik en taai. Zo langzamerhand be gin ik het te begrijpen. Ik word erg goed door de collegeleden ge steund, maar samen worden we ook goed door de ambtenaren on dersteund." De gemeente subsidieert naast de 2,5 miljoen euro ook nog de grond prijs om de verhuizing van het Markiezaatcollege van Sint-Maartens dijk naar Tholen mogelijk te maken. B. en w. spreken over 'een bruids schat' omdat ze 'het belang van het behoud van deze school zeer groot achten voor onze gemeenschap'. De nieuwe school komt op het perceel dat grenst aan Meulvliet. Hiervoor vraagt de gemeente aan het ROC West-Brabant 136 euro per m2, exclusief btw. Voor de vrijkomende grond Onder de Linden te Sint-Maartensdijk wil de gemeente 150 euro van projectontwikkelaar Snoeren-Hoebink hebben. Dit is een zaken partner van het ROC. In de nieuwe woonwijk Stadszicht in Tholen wordt 225 euro per m2 betaald, zij het dat het dan vrij op naam is. De raadscommissie welzijn en on derwijs besprak gisteravond het voorstel, waarvoor eerder al een meerderheid was uitgezonderd ABT en de CU. Medio 2005 wil het ROC West-Brabant met de bouw beginnen. Het karwei vergt een jaar. Er worden 400 vmbo- leerlingen verwacht. De school wordt 5000 m2 groot, maar met grond erom heen beslaat het 8000 m2. Er komt ook een gymnastiek lokaal bij. B. en w. hechten grote waarde aan de school omdat die een belangrij ke rol vervult voor minder kansrij ke leerlingen. Het college ziet de opleiding ook als een belangrijke basis voor het opleiden van leer lingen voor het Thoolse bedrijfsle ven en welzijnsinstellingen. Vier leerwegen krijgt het nieuwe Mar kiezaatcollege: a. beroepsgerichte leerweg; b. kaderberoepsgerichte leerweg; c. gemengde leerweg; d. leerweg ondersteunend onderwijs in de sectoren zorg en welzijn en techniek. Bij een eerdere discussie in de ge meenteraad hadden diverse frac ties ook om de theoretische leer weg'gevraagd, de vroegere mavo, zoals die wel op het Calvijncolle- ge in Tholen aanwezig is. De ge mengde leerweg is echter al een toevoeging ten opzichte van de huidige vmbo-school in Sint- Maartensdijk. Het ROC doet nog nader onderzoek om de aparte af delingen bouw, metaal en motor voertuigen om te vormen naar techniek breed. Hierover vindt af stemming met het bedrijfsleven plaats. Als het aantal van 400 vmbo-leer- lingen niet wordt gehaald, zal er zelfs mbo-onderwijs zorg en wel zijn in Tholen komen. Voor een goede en veilige ontsluiting is aanpassing en verlenging van de Zoekweg nodig. Er komt een fiet senstalling en voldoende parkeer voorzieningen. De grond heeft nu een agrarische bestemming, zodat het bestemmingsplan aangepast moet worden. Het ROC is bereid om de school voor culturele, maat schappelijke of recreatieve doel einden voor medegebruik open te stellen. Mare Koopman wint tekenwedstrijd over zonne-energie De vakantiebaan van Anneloes Walhout Rommelmarkt Smitjes levert 1200 euro op voor Adullam EN VERDER... Niveau van Pools tafeltennis in Itawa te hoog gegrepen voor Smash EEN KWADE ZAAK WORDT VAN VERDEDIGEN ALLEEN MAAR KWADER Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Vorig jaar kerst ontstond het idee voor de oplichting van een familiekoor om geld bijeen te brengen voor het schoolproject van de stichting African Care, vertelt Gert Smits. „Het was bedoeld voor een eenmalig optreden in Bodegraven. Maar er zat zoveel kwaliteit in het koor, dat besloten werd om door te gaan." De 25 le den van 6 tot 60 jaar. allemaal familie van Kees en Nelly Deurloo, hebben bijna allemaal zangervaring opgedaan bij verschillende verenigingskoren in Tholen. „In ons familiekoor zingen ze met veel enthousiasme psalmen en geestelijke lie deren. Zangavonden zoals in Bodegraven en 3 juli in Tholen zijn één van de vele manieren om geld hijeen te brengen voor de school. Een groep jongeren besteedt de vakantie belangeloos aan het project", aldus Gert Smits. In de Eben Haëzer- school is de afgelopen maanden wekelijks gerepeteerd om goed voor de dag te kunnen komen tijdens het tweede openbare optreden. De koor- en samenzang- avond op 3 juli in de Rehobothkerk van de Gereformeerde Gemeente Tholen aan de ds. G.H. Kerstenstraat begint om acht uur. Organist Bram Bout verleent zijn medewerking met Anneke Vermeulen en Jeanette Snitzelaar op cello en Mirjam de Bruine en Petra Copier op panfluit. Het familiekoor Deurloo zingt met veel enthou. ithousiasme.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1