Van impuls nu echt werk maken Excuus Van Kempen voor niet gemelde 7 ton Bieb moet toekomen met 550 mille Groot communicatieprobleem bij nieuwbouw gemeentehuis ABT wordt zwaar onder vuur genomen Met onze brill mag u r gezien worde!¥| BROEKHUIS Directeur Otterman: het wordt nu somber voor ons Raad pleit voor informatieronde onder de bevolking Donderdag 17 juni 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Met POR-groep Sint-Maartensdijk De gemeenteraad gaat werken aan een bestuursopdracht voor b. en w. om van een impuls voor Sint-Maartensdijk echt werk te maken. Dat was de uitkomst van het debat over de kademota 2005. De smalstad verliest de vmbo-school nu de raad akkoord is met verhuizing naar Tholen, maar er komt woningbouw aan Onder de Linden voor terug. Of het gemeentehuis weg gaat, is nog niet zeker, maar de POR- groep die ijvert voor een compensatie voor Sint-Maartens dijk heeft wat dat betreft het hoofd al in de schoot gelegd. Breder draagvlak Te vroeg bestede gelden veiligheid scholen Schone beloften Zorgwekkend Subsidie 91 euro Alles uit de kast Goede variant SGP: veel bombarie; D66: schoten hagel Waterschap Draconisch Brief o.r. „Er zijn veel negatieve gevoelens in Sint-Maartensdijk", zei VVD-raads- lid G.J. Hoek. „Er gaat hier veel weg en er gebeurt niks, zo is de stemming. Daarom moeten we nu aan de slag, want Sint-Maartensdijk is toch één van de drie grotere woonkernen in on ze gemeente. En net als voor Sint-An- naland is gebeurd met de structuurvi sie voor de haven en omgeving moeten we nu voor Sint-Maartensdijk een plan van aanpak opstellen." Hoek wilde daarvoor éénmalig het reke ningoverschot 2003 gebmiken, een bedrag van bijna 250.000 euro. Hij kreeg daarvoor echter geen enkele steun omdat zowel het college als de raadsmeerderheid de handen vrij wil den houden. Gebruikelijk is ook, dat rekeningoverschotten in de reservepot vrij besteedbaar gestort worden zodat ze later heel flexibel voor allerlei doeleinden ingezet kunnen worden. Volgens SGP-raadslid Geluk is er al een visie voor Sint-Maartensdijk/ Scherpenisse, zodat er niet nog een moet komen. „Bovendien ligt er al een uitgebreid verhaal van de POR- groep. We willen 30.000 euro beste den voor een dorpsplan Sint-Maar tensdijk en 20.000 voor de andere, kleine kernen. Niet alles moet in Sint- Maartensdijk besteed worden." Ook de PvdA zette vraagtekens bij het VVD-voorstel. „De 250.000 euro van het rekeningoverschot 2003 is te weinig om een investering op te star ten en teveel voor planvorming." Van der Linde verdacht de huidige wet houder en tot voor kort VVD-raadslid Goossen er nog van het idee gelan ceerd te hebben. „We moeten het re keningoverschot niet afgrendelen, maar het college aan het werk zetten om een dorpsplan te maken. Daarna is er pas budget voor investeringen no dig", aldus de PvdA-fractievoorzitter. Zijn CDA-collega Bout kon het VVD-voorstel evenmin steunen. „We hebben al zoveel plannen waar hele maal niets mee gebeurt. Onze wens is, dat er in de tweede helft van 2005 begonnen wordt aan het dorpsplan Sint-Maartensdijk, waarvoor we 100.000 euro over hebben." De CU vond de 50.000 euro die in de kademota voor het dorpsplan Sint- Maartensdijk gereserveerd is, vol doende. „Het VVD-voorstel klinkt sympathiek, maar je moet niet in het wilde weg zonder onderbouwing 250.000 euro voor Sint-Maartensdijk uittrekken", zei D66-raadslid Van den Donker. Wethouder Heijboer sprak over ,een positieve insteek' van de WD. „We moeten dit goed oppakken door de raad een bestuursopdracht te laten formuleren voor Sint-Maartensdijk, maar het rekeningoverschot moet nu naar de reserve vrij besteedbaar." De burgemeester pleitte voor helderheid, ook richting de POR-groep. „Er is geld voor plannen en voor de uitvoe ring nodig." Van der Linde stelde voor om de zaak in het seniorenconvent te bespreken. Na die discussie bij de behandeling van de rekening 2003, werd bij de ka demota nog eens ingegaan op Sint- Maartensdijk. Boulogne zei 60.000 euro extra te willen pompen in Sint- Maartensdijk, maar hij vond niet dat alleen de POR-groep bij de uitvoe ring betrokken moet worden. „Er die nen meer mensen ingeschakeld te worden om een breder draagvlak te krijgen. Het CDA had er geld uit de algemene reserve voor over. „De Sportlaan en omgeving is nu geen gezicht in Sint- Maartensdijk. Er is een impuls nodig met het plan van de POR-groep als basis. De stemming in Sint-Maar tensdijk is: alles gaat weg en wat houden we over? In de eerste helft van 2005 moet er een plan op tafel liggen voor stimulering van de eco nomie, recreatie en toerisme. Sint- Annaland krijgt een impuls met uit breiding van de jachthaven, voor Sint-Maartensdijk is dat ook nodig, zeker ook voor de middenstand. We moeten echt aan het werk", zei Bout. Van der Linde noemde het een mis ser, dat de POR-groep niet bij de her bestemming van het Markiezaatcol- lege in Sint-Maartensdijk is betrokken. Klippel wilde de beschikbare 50.000 euro niet alleen aan Sint-Maartens- dijk/Scherpenisse besteden, maar ook aan Poortvliet of Stavenisse. „Het gaat om het faciliteren van zaken en niet om investeringen. Daarvoor is een raadsopdracht geformuleerd. Je zou eerst met de bevolking en de plaatselijke middenstand kunnen spreken over wensen en mogelijkhe den", aldus de SGP-leider. De raad besloot dat met het voorbe reiden van een bestuursopdracht in vulling gegeven zal worden aan een dorpsplan voor Sint-Maartensdijk/ Scherpenisse. Met de verontschuldingen van wethouder Van Kempen voor te vroeg uitgegeven 700.000 euro voor veiligheidsmaatregelen in de basisscholen nam de Thoolse ge meenteraad woensdagavond ge noegen bij de vaststelling van de gemeenterekening 2003. Accoun tant Deloitte had de overschrijdin gen aan de kaak gesteld en ABT en CU bekritiseerden b. en w. voor onzorgvuldig handelen. De raad had ingelicht moeten worden. Vol gens wethouder Van Kempen zat er haast achter omdat in opdracht van de brandweer voor de jaarwisse ling de scholen veilig moesten zijn voor het afgeven van een gebruiks vergunning. „Geen gelden besteden die nog niet door de raad beschikbaar ge steld zijn", was de mening van ABT-fractievoorzitter Boulogne. Hij had moeite met deze over schrijdingen, temeer daar de SGP in oktober al vragen had gesteld over 100.000 euro voor de veilig heidsmaatregelen in de scholen. „We hadden er eerder over gerap porteerd moeten worden." Het was niet de eerste keer dat er yvat mis ging, stelde Van Belzen. Hij had veel moeite met de mis sers van de laatste maanden. Het ontbreekt volgens het CU-raadslid aan zorgvuldigheid bij het college. „Formeel kan deze overschrijding niet, wel is er in de geest van ge handeld." D66-raadslid Van den Donker onderschreef dat. „Er moeten formeel juiste procedures gevolgd wordén." PvdA-raadslid Van der Linde schaarde het onder de noemer 'financiële miskleunen die klonken als een klok.' „De deskundigheid van onze budget houders moet bijgespijkerd wor den en de accountant onderstreept nog eens het nut van een control- leur. Fouten moeten we voorko men en daarvoor dien je mensen op scherp te zetten." Aan de ande re kant deed het Van der Linde deugd, dat de financiën van de ge meente Tholen volgens de accoun tant redelijk op een rijtje' staan. „Het ziet er goed uit en dat doet ons deugd." CDA-raadslid Bout was het met de PvdA eens, dat op korte termijn bijscholing van de ambtenaren no dig is. „Volgens de accountant moeten we scherper zijn." Ook SGP-raadslid Geluk zei dat voor de interne controle bij de budget houders een verbeterslag nodig is. De overschrijdingen van 7 ton voor veiligheidsvoorzieningen in de scholen verdienen volgens hem niet de schoonheidsprijs. „Het college heeft verzuimd ons te in formeren over investeringen bo ven de 250.000 euro, maar for meel is er niet zoveel aan de hand omdat de gelden bij de goedkeu ring van de begroting 2004 in oktober 2003 al akkoord waren. Maar ik weet niet of de accountant onze financiële verordening kent", vroeg Geluk zich af. Wethouder Heijboer noemde het goed, dat er aandacht is voor bij scholing. „Met de noodzaak van een controlleur is de vinger op de gevoelige plek gelegd, maar in verband met de bezuinigingsvoor stellen hebben we de laatste tijd heel wat te verwerken gehad. Eind juni is het rapport over de contro lefunctie echter klaar. Cijfermatig klopte de rekening 2003 volgens de accountant en het is ook heel positief dat onze financiële positie gezond is, maar overschrijdingen hadden eerder gemeld moeten worden." Daarvoor bood Van Kempen als projectwethouder veiligheidsvoor zieningen scholen zijn veront schuldigingen aan. „We hebben de raad niet voldoende geïnfor meerd." Van Belzen vond de tijdsdrang (het werk moest voor 1 januari klaar zijn) een geldige reden. „Met de excuses is voor ons de kous af, maar we hopen dat herhaling uit gesloten is, want zoiets wordt nu niet meer getolereerd", zei het CU-raadslid. Ook Van den Donker bleef kri tisch. „Ik ga ervan uit dat er bij b. en w. geen kwade wil is geweest, maar ondanks de schone beloften om investeringen boven de 250.000 euro te melden, is het niet gebeurd." Wethouder Van Kempen zegde toe de raadscommissie welzijn en on derwijs een gedetailleerd overzicht te zullen sturen over de besteding van de gelden voor de veiligheids maatregelen in de scholen. „De bevolking hecht aan handha ving van een eigen uitleenpost en dat moet het bibliotheekbestuur ook ter harte nemen", zei PvdA- fractievoorzitter Van der Linde tijdens het raadsdebat over de ka dernota 2005. Hij vatte daarmee het standpunt van de raadsmeer derheid samen, die meer waarde hecht aan het feit dat de inwoners plaatselijk boeken kunnen lenen, dan aan een kwalitatief uitsteken de hoofdvestiging in Tholen. De bibliotheek krijgt in elk geval niet meer geld dan 550.000 euro. Directeur W. Otterman van de Thoolse bibliotheekstichting, die op de publieke tribune het raadsdebat meemaakte, was zeer teleurgesteld. „Het wordt een beetje somber voor ons", concludeerde hij na het raads besluit dat de bibliotheek met 550.000 euro moet uitkomen en de huidige situatie moet handhaven (dus zonder kwaliteitsimpuls), ter wijl er 643.000 euro was gevraagd. „Wat nu besloten is, dat kan niet. Het is pappen en nat houden, dus wederom eigenlijk geen besluit. We komen 93.000 euro tekort en als ik nu zie dat het stopzetten van de bi bliobussen in Scherpenisse en Stave nisse 22.000 euro zou besparen en opheffing van de uitleenposten in Oud-Vossemeer en Poortvliet zo'n 15.000 euro, dan zal er nog meer moeten gebeuren. En ik ga echt niet meewerken aan het inzetten van meer vrijwilligers in plaats van be roepskrachten", aldus Otterman. „Nee", valt bibliotheekmedewerk ster mevr. P. Das bij. „Bibliotheca resse is een echt vak." Wethouder Velthuis in gesprek met directeur Otterman van de Thoolse bibliotheken. Dat de bibliotheek door de gemeente Tholen niet slecht bedeeld wordt, maakte wethouder mevr.drs. M.A.E. Velthuis duidelijk. „In vijf jaar heeft de bibliotheek van de gemeente ruim een ton meer subsidie gekre gen." Zij wees daarmee uitlatingen van D66-raadslid J. van den Donker af, die beweerde dat de gemeente al zes jaar met bezuinigingen bezig is. De bibliotheek kreeg in 2000 nog 483.457 euro, in 2001 een bedrag van 520.257 euro dus een stijging van 7,6%. In 2002 was het 576.753 euro dus 12,3% meer en vorig jaar 613.375 euro of 13,2% hoger. Dit jaar is 591.134 euro in de begroting geraamd, dus met de voor 2005 uit getrokken 550 mille is er sprake van een achteruitgang na jaren van ver hogingen. In het door de raad aangenomen bi bliotheekplan van december 2001 stond dat Tholen de hoofdvestiging wordt en Sint-Maartensdijk en Sint- Annaland filialen, waarvan de huidi ge kwaliteit gehandhaafd of verlaag zou worden. De andere woonkernen zouden bibliobussen krijgen. Na vaststelling van dat beleidsplan ble ken er qua huisvesting een aantal problemen te zijn. Sint-Maartensdijk was te ruim en technisch verre van rooskleurig. Wachten op nieuwbouw van Haestinge zou te lang duren. In Tholen kan de buurman niet gekocht worden. TPG Post gebruikt deze ruimte na sluiting van het postkan toor als sorteerruimte en de TPG wil op korte termijn niet weg. Het pand is in handen 'van een commercieel bedrijf. Sint-Annaland voldoet ook niet als bibliotheekfiliaal. De ruimte is te groot en technisch onvoldoende. Inv de huidige brandweerkazerne zou de bibliotheek kunnen komen, maar in verband met de zorgwekkende fi nanciële situatie is dat plan niet na der uitgewerkt. Vooralsnog worden er ook niet meer bibliobussen inge zet. De toekomst van de uitleenpos ten is onzeker. De bussen in Scher penisse en Stavenisse worden nog gehuurd op experimenteerbasis. Het contract loopt dit jaar af. Op korte termijn moet besloten worden of de bibliobussen blijvend ingezet wor den. Anders wordt de bibliotheek geconfronteerd met een afkooprege ling over 3 jaar met 75% in het eer ste, 50% in het tweede en 25% in het laatste jaar. Per bibliotheekgebruiker betaalde de gemeente in 2002 een bedrag van 91,47 euro aan subsidie tegenover 65,23 als landelijk gemiddelde. Ook per inwoner (23,83) is het Thoolse cijfer hoger dan het landelijke: 18,99 euro. Wethouder Velthuis had al eer der gezegd, dat de Thoolse biblio theek de duurste van Zeeland is. „We hebben de afgelopen winter dan ook met elkaar afgesproken dat er bezuinigd moest worden", zo bracht SGP-fractievoorzitter Klippel naar voren in de raadsvergadering. Nu er een meerderheid voor 550.000 in plaats van de eerder afgesproken 522.000 euro was, constateerde hij dat de raad op zijn schreden wil' te rugkeren. De SGP had daar moeite mee en pleitte voor meer inzet van vrijwilligers bij de bibliotheek, zoals het streekmuseum en zelfs de brand weer dat ook doen. „Het wil er bij ons niet in dat dit niet kan." Klippel wilde met 500.000 euro volstaan en fractielid J.M. Aarnoudse was om persoonlijke redenen zelfs elke ge meentelijke bijdrage aan de biblio theek. Het CDA ging wel akkoord met 550 mille, maar wilde evenals Klippel meer vrijwilligers inzetten. ABT wilde de bibliotheek met de tegen- begroting ontzien, maar volgens de CU moet er bezuinigd worden. „Dat is niet populair, maar het moet. Durf te kiezen!", zei Van Belzen. Hij noemde de financiële cijfers over de bibliotheek ,niet geruststellend.' „De subsidie culmineert de laatste jaren." Wethouder Velthuis stelde vast, dat er een meerderheid voor 550.000 eu ro subsidie was. Zij legde nog eens uit, dat uitleenposten nu uitsluitend met vrijwilligers werken, terwijl fi lialen (Sint-Maartensdijk, Sint-An naland en Sint-Philipsland) met be taalde krachten werken. „Het inzetten van meer vrijwilligers is voor de langere termijn niet te doen", aldus Velthuis. Wat er nu gaat gebeuren, is nog on zeker. Dje gemeenteraad vindt dat het bibliotheekbestuur zelf mag uit maken wat er voor die 550.000 euro gebeurt, maar het bestuur verwacht van de gemeente een nieuwe op dracht nu het in december 2001 aan genomen beleidsplan door de bezui nigingen in de war is geschopt. Of het experiment met de bibliobus ver lengd wordt, moet de komende maanden beslist worden. De uitleen posten Poortvliet en Oud-Vossemeer kunnen het nog langer uitzingen, want die werken met vrijwilligers in 't Ouwe Raed'uus en de Vossenkuil die nog een aantal jaren zo blijven staan. De gemeente Tholen heeft geen fi nancieel probleem, maar een communicatieprobleem, zei Pv dA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde tijdens het raadsdebat over de kadernota 2005. Hij bor duurde daarmee voort op de uit latingen van zijn partijgenoot prof.dr. A. van der Zwan uit Poortvliet, die de situatie bij de gemeente als een ,bestuurspro- bleem' karakteriseerde. Volgens Van der Linde breekt dat commu nicatieprobleem ,zuur op.' „We moeten bij de nieuwbouw van het gemeentehuis daarom zelf de re gie in handen houden, want de burgers hebben recht op duide lijkheid." De PvdA-leider sprak over ,een we reld van verschil tussen het gewone dagelijks leven en de vergaderzaal tjes.' Hij was blij dat er vanaf het be gin in het openbaar over de bezuini gingen was gesproken, al moest bijvoorbeeld de bibliotheek daardoor de voorstellen uit de krant vernemen. „Niet helemaal ideaal dus, net zo min als achterkamertjespolitiek." Voor de bouw van het nieuwe ge meentehuis in Tholen vond Van der Linde het draagvlak onder de bevol king te gering om zonder meer op dracht tot het maken van een defini tief ontwerp te geven. „De inwoners moeten we eerst duidelijkheid ge ven." Zijn SGP-collega M.J. Klippel wilde alleen op basis van feiten discussië ren en niet op basis van gevoelens en emoties. „Geen onnodig tijd rekken ook, want we moeten opschieten vanwege het aanbestedingsklimaat. Er is werkhonger: eigenlijk zou je morgen moeten kunnen beginnen. Óf het nu nieuwbouw is in Tholen of verbouwing/uitbreiding in Sint- Maartensdijk. Zowel het gemeente huis als het archief moeten nog eens goed met de bevolking gecommuni ceerd worden. We dienen uit te leg gen waarom we met elkaar tot be paalde keuzes gekomen zijn. Die besluiten waren gebaseerd op het feit, dat verhuizen naar Tholen qua jaarlijkse exploitatielasten goedko per is dan het op een gelijkwaardige manier uitbreiding in Sint-Maartens dijk, zo dit al mogelijk is", zei Klip pel. Het CDA pleitte evenals de PvdA voor uitstel om de bevolking te infor meren en draagvlak te scheppen voor de grote investering. ABT was zelfs voor uitstel tot 2010, zoals ook eer der in Meulvliet naar voren werd ge bracht. De VVD was alleen voor uit stel als dat een paar maanden zou duren. De liberalen waren het wel met de PvdA eens, dat de gemeente een communicatieprobleem heeft. Raadslid Van den Donker (D66) probeert een communicatieprobleem mèt wethouder Goossen op te losssen. De CU steunde Van der Linde ten aanzien van het gemeentehuis. Raadslid Piet deed de suggestie om een avond in Meulvliet te beleggen over de huisvesting van het gemeen telijke apparaat en één van de com municatieprojecten voor dit onder werp te bestemmen. D66 hamerde op de oude gebouwen die als molen stenen om de nek van de gemeente blijven hangen. Wethouder Heijboer gaf aan, dat een voorbeeldopdracht ten aanzien van de gemeentelijke huisvesting drie maanden zal vergen. Architect Sturm en bouwadviseur Complan moeten daarvoor de nodige kostenberekenin gen maken. In september wordt het voorlopig ontwerp van de nieuw bouw in Tholen verwacht, in twee varianten: met en zonder oud archief. De burgemeester hield de raad voor om helder te zijn. „Daar heeft ieder een recht op." De SGP bleef voor de goedkoopste oplossing. „De exploitatiekosten - ongeacht hoe daar over gedacht wordt - zijn voor ons bepalend." Fractievoorzitter Klippel wilde wel met vier maanden uitstel akkoord gaan. Ook was hij voor een infor matieronde onder de bevolking. „We moeten alles uit de kast halen om de bevolking te overtuigen. Dat kunnen we niet met 1 informatie avondje afdoen", zei PvdA-raads lid Van der Linde. „We hebben goede cijfers nodig en in oktober moet bij de begrotingsbehandeling de beslissing vallen", aldus CDA- raadslid Bout. „Voor die tijd heb ben we een goed draagvlak nodig via een enquête of een referendum onder de inwoners. Daarvoor moe ten we het nodige communiceren." Ook ABT was voor duisteren naar de burgers', maar Boulogne had dat al gedaan en pleitte daarom voor uitstel tot 2010. De VVD vond dat veel te ver gaan. „Voor onze ambtenaren - dat zijn onze mensen - hebben we goede huis vesting nodig", zei G.J. Hoek. „We moeten zuinig zijn op de lan ge termijn, dat is het voordeligst. Daarom moeten we de oude gebou wen verkopen, ook al zijn het mo numenten." De CU was voor de goedkoopste op lossing op lange termijn. „Als we de bevolking raadplegen, moet er in De CDA-fractievolgers Coppoolse en De Wilde (rechts) tijdens een schorsing van de raadsvergadering in gesprek met cheffinancien Jan Duine. Links CU-raadslid Piet, indiener van de gemeentehuis-motie. Sint-Maartensdijk een acceptabele variant voor het gemeentehuis zijn. De gemeente moet niet sturen naar vooringenomen standpunten. Bij een referendum kiest men al gauw op basis van emoties in plaats van fei ten, dus we moeten een reëele va riant hebben in Sint-Maartensdijk. Niet één waarin we alle huurpanden plat gooien, maar een alternatief met uitbreiding van de gemeentewerk plaats. De kwaliteit van het commu nicatieproces is doorslaggevend", zei raadslid Piet. Uitbreiding van de gemeentewerk plaats was voor D66 weer onbe spreekbaar, want Van den Donker zag niets in huisvesting van het ge meentelijk apparaat op twee plaat sen. Minimaal achtte hij een effi- ciëncyonderzoek nodig. „En er moet een goede oplossing voor het oude gebouw komen, want twee gemeen tehuizen kunnen we niet betalen. Het is dus onverantwoord om nu met de bouw van een nieuw gemeente huis te beginnen. Daar kun je de bur ger niet mee opzadelen." Wethouder Heijboer wees erop, dat b. en w. geen dependance van het gemeentehuis voor ogen hebben. „We moeten toch een goede variant laten zien en daar hoort uitbreiding van de gemeentewerkplaats bij", hield CU-raadslid Piet vol. Hij kreeg een raadsmeerderheid achter zich van PvdA, CDA, ABT en VVD. De SGP en D66 waren tegen. Wethouder Heijboer waarschuwde ervoor, dat wanneer het CWI (vroe gere arbeidsbureau) niet opgenomen wordt in het nieuwe gemeentehuis, de kans bestaat dat Tholen deze voorziening gaat verliezen. Het pro ces voor de gemeentelijke huisves ting kan ook niet versneld worden als de uitbreiding van de gemeente werkplaats berekend moet worden, zei de wethouder. Volgens Piet is dat een kwestie van benodigde vierkante meters/kubieke meters vermenigvuldigen met de bouwkosten. Algemeen Belang Tholen is tijdens het debat over de kadernota 2005 zwaar onder vuur genomen. Met name de SGP veegde de vloer aan met de partij die een wethouderszetel opgaf, de oppositie inging en met een tegenbegroting alle bezuinigingsvoorstellen ongedaan maakte. ABT hield voet bij stuk en fractievoorzitter Boulogne constateerde, dat geen van de partijen inhoudelijk iets kon afdingen op de cijfers. De SGP probeerde dat nog omdat er volgens Geluk geen geld voor een sociaal plan zou zijn bij afvloeiing van veel ambtenaren, maar ook daaraan had ABT gedacht. Verschillende fracties vonden het optreden van ABT maar niks. „ABT bedrijft op een merkwaardige ma nier politiek", zei M.J. Klippel. „Met een zogenaamde tegenbegro ting en veel bombarie probeert ABT de Thoolse burger zand in de ogen te strooien en het ambtelijk apparaat in een kwaad daglicht te stellen. De partij stelt voor om 25% van de mensen naar huis te sturen en heeft geen oplossing voor het werk dat blijft liggen, want de burger komt toch om zijn rijbewijs, de openbare ruimte moet onderhouden worden en de aandacht voor onze minima mag niet verslappen." De SGP-frac tievoorzitter hekelde ,het goede werkgeverschap' en stelde ook de vakbondsachtergrond van Boulogne (CNV) en mevr. Van der Horst (FNV) aan de kaak. „Zonder over leg met de o.r. moet 25% van het personeel weg. Bij de eerstvolgende verkiezingen hoeft ABT in elk geval niet op stemmen van ambtenaren uit het gemeentehuis te rekenen. Wat ABT wil, is een onbegaanbare weg. Wij staan ervan verbaasd dat de par tij het ambtelijk apparaat wel ge bruikt om de tegenbegroting door te laten rekenen, want zoveel gelooft u anders niet van de ambtenaren." Gezien de kritiek van ABT op het gemeentebeleid begreep Klippel niet, waarom die partij een half jaar geleden de kans om weer een wet houder te leveren, niet met twee handen heeft aangepakt." Boulogne kaatste de bal terug en verwees naar het waterschap, waar Klippel werkt en dat flink in het personeelsbestand heeft gesnoeid. „Ook bij het waterschap gebeuren dingen die minder leuk zijn. De vakbonden ontkomen evenmin aan bezuinigingen. Dat kost wel tranen en verdriet, maar je moet het doen. De uit Anna Jacobapolder afkomsti ge Ella Vogelaar, voormalige vice- voorzitter FNV, geeft ook aan, dat de slechte economische situatie de spanning tussen korte en lange ter mijnstrategie in het personeelsbe leid direct voelbaar heeft gemaakt. Er wordt van personeelszaken een forse dosis creativiteit en onderne merschap gevraagd om de nood zaak van personeelsreductie te com bineren met het veiligstellen van de personeelsbehoefte voor de toe komst. Bij de personeelsverminde ring bij de gemeente Tholen komen wij niet aan aan de loketfuncties zo als Klippel suggereert, maar wel moet er elders gesneden worden", aldus Boulogne. Klippel noemde de reactie van ABT 'aandoenlijk.' „Het zijn krokodille- tranen. De partij is bezig om de be volking zand in de ogen te strooien. Het gaat ABT echt niet om de be langen van de inwoners", zei de SGP-fractievoorzitter. En raadslid Geluk vulde aan dat het ABT te doen is om verkiezingswinst. „De tegenbegroting raakt kant noch wal;, het rammelt aan alle kanten, zodat u geld tekort komt in plaats van geld overhoudt." Ook de PvdA bracht naar voren, dat mensen schrappen in de praktijk werk schrappen betekent. „Het voorstel om 45 mensen de deur uit te doen, is een draconische maatre gel. Het ambtenarenapparaat wordt dan ontwricht en er zitten nu al ga ten in de controle", zei fractievoor zitter Van der Linde. „ABT schiet met hagel en je treft dan wel wat, maar niet de kern. Het is meer eigen belang dan algemeen belang", zei Van den Donker. Zijn CDA-collega Bout noemde de te genbegroting van ABT .verspilde energie.' Boulogne hield echter vol dat de te genbegroting klopt. „We zijn tegen bezuinigingen op voorzieningen voor de burger en dan moet je snij den in de personeelskosten. Dat is haalbaar via een interim-directeur. Wij. luisteren naar de burgers." Naar aanleiding van de kritiek van inwoners en raadsleden op een aan tal missers bij de gemeente zei de SGP in navolging van de brief van de ondernemingsraad geen kwaad woord over de ambtenaren te willen horen,„We mogen verwachten dat ze efficiënt en klantvriendelijk wer ken en als dat niet zo is, moeten we de mensen daar persoonlijk op aan spreken of dat met hun leidingge vende bespreken. Maar openlijk kwaad over iemand spreken of ie mands goede naam ter discussie stellen, daar doen wij niet aan mee', aldus Klippel, al sprak hij wel over het eventueel herplaatsen van men sen bij de uitvoering van de bezuini gingsplannen. D66, die herhaaldelijk op meer doelmatigheid heeft aangedrongen, wees de kritiek van de o.r. af. „Het or-stuk is de onzin ten top. Als wij om meer efficiëncy vragen, worden geen mensen gediskwalificeerd. Wij vinden dat er een heel degelijk plan nodig is en daarvoor hebben we nooit echt goede efficiëncycijfers gezien. Maar we gaan geen 25% van de ambtenaren op straat zet ten", zei Van den Donker. Waarom zou tt met v g 3 t mét mfftïïer OPTIEK -ÖÖGMEETKUNDIGCENtRLMyiiê genoegen nemen #7? Grote Kerkstraat 5-13 Steenbergen - telefoon (0167) 56 33 85 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7