Daewon net zo rustig als Amalia 'Er is heel goed aan de jeugd gedacht' Krachten worden gebundeld op actiedag die 3500 euro oplevert voor Soedan TONK! kamer voor de jeugd in Stavenisse Stoep naar fietspad en extra trap naar Molendijk Donderdag 17 juni 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Daewon de Keijzer is even oud als prinses Amalia. Ze kijkt onverstoorbaar toe als burgemeester W. Nuis haar moeder maandagmiddag een set euromunten en een ko ninklijke geboortepenning overhandigt. Alle kinderen die op 7 december 2003 zijn geboren, hebben zo'n spe ciale set gekregen. Daewon de Keijzer uit Sint-Philips- land is het enige kind in de Thoolse gemeente die de bij zondere uitgave van prins Willem Alexander en prinses Maxima kreeg. Geen kik gemeente Tholen Verdeling agendapunten commissie Welzijn en Onderwijs 22 en 23 juni a.s. '38 borden bij Bellevue is een lachertje Op de Molendijk in Sint-Maartensdijk komen onge veer zeven extra parkeervakken. De stoep langs de voortuinen wordt doorgetrokken naar het fietspad aan de Provincialeweg, tegen de dijk wordt een extra trap aangelegd en bij de Sportlaan wordt een verhoging aangebracht. Dat zijn de voornaamste veranderingen voor de herin richting van de straat, zo bleek maandagavond op de inloopavond in het gemeentehuis waar elf bewoners bij aanwezig waren. Hervormde gemeente Sint-Annaland steunt HGJB-project Operatie Lifeline De actiedag van de Hervormde gemeente te Sint-Anna land heeft netto 3500 opgebracht. De opbrengst gaat naar het landelijke project 'Operatie Lifeline' van de Hervormde Gereformeerde Jeugdbond (HGJB), waar mee steun wordt gegeven aan de werkzaamheden die de Gereformeerde Zendingsbond (GZB) in Soedan verricht. Braderieseizoen begint in Sint-Philipsland Vurige kegels Doen alsof je thuis bent. Dat is een van de belangrijkste 'regels' in het nieuwe onderkomen voor de jeugd in het voormalige gemeentehuis aan de Voorstraat in Stavenis se. Vrijdagavond werd de kamer voor jongens en meisjes van 12 tot 18 jaar in gebruik genomen en de naam ont huld: TONK Groot is de ruimte niet, maar het uitzicht is er prachtig. Nooduitgang De kleine Daewon is zich er niet van bewust, maar haar moeder Nathalie de Keijzer waardeert het gebaar van het prinselijk paar: „Ik vind het heel erg leuk." Eerst leek het er niet op dat er in de gemeente Tholen een kind voor de geboorteset in aanmerking kwam. zo vertelde Nuis. „We moesten dat aangeven. Maar het was eerst wat twijfelachtig. Aanvankelijk bleek er niemand te zijn geboren, maar ach teraf bleek dat uw dochter in Lieven- berg is geboren en dat u in januari in onze gemeente bent komen wonen. Daarom hebben we Daewon toch op kunnen geven." Het setje bevat de bekende acht eu romunten, maar ook de afbeeldingen van de vorsten, plus een zilveren penning met de beeltenis van prins Willem Alexander en prinses Maxi ma. Vooral de penning is een exclu sief cadeautje omdat er maar weing van zijn gemaakt, zei de burgemees ter. „Ik hoop dat u de waarde ervan inziet. Ik hoop ook dat uw dochter zich dat later realiseert. Zeker als Amalia koningin wordt. Als we dan tenminste nog een koninkrijk zijn, natuurlijk." Nuis stelde vast dat Daewon in haar maxicosi er even ontspannen uitzag als Amalia tijdens de doop zaterdag in Den Haag. De uitreiking zou eigenlijk vrijdag middag hebben plaatsgevonden. Daewon de Keijzer en haar moeder krijgen de geboorteset met euromunten en de koninklijke penning van burgemeester W. Nuis. Moeder de Keijzer en haar dochter waren vanuit Sint-Philipsland met de bus naar Tholen gereisd in de ver onderstelling dat het gemeentehuis in Tholen stond. „Ik was bij de vrouw van mijn broer in Tholen langs gegaan. Toen ik zei dat ik naar het gemeentehuis moest, zei ze dat dat helemaal niet in Tholen staat." De afspraak liep dus mis. Nuis: „We zaten hier gesteven en gestreken voor de bijzondere gebeurtenis. We konden u niet bereiken. Na enig zoek- en speurwerk hebben we u weer gevonden en opnieuw een af spraak gemaakt." Omdat moeder en kind niet over ei gen vervoer beschikken, werden ze opgehaald met een zorgtaxi. Toen die op de afgesproken tijd van twee uur nog niet was gearriveerd, leek het weer mis te lopen. Maar ruim vijf minuten later stapten ze dan toch uit en kon de overhandiging in de ontvangstkamer plaatsvinden. Nuis: „Wij vonden het juist aardig om dat hier te doen. U weet nu ook waar het gemeentehuis staat. Het komt vaker voor dat ook mensen van buiten de gemeente denken dat het gemeentehuis in Tholen staat. Ik hoop dat u nog lang in onze ge meente wilt blijven wonen." Behalve de set worden de kinderen die op 7 december zijn geboren ook uitgenodigd om naar de expositie Oranje in de wieg in paleis Het Loo te komen. Daar wordt dan een foto van de baby gemaakt en aan de ten toonstelling toegevoegd. Daewon is het derde kind van me vrouw De Keijer. Voor Daewon, de oudste Raekwon en de middelste Tiquan waren er ook nog cadeau tjes. Tiquan is ook op 7 december geboren, maar niet in hetzelfde jaar als Amalia en Daewon die nog steeds heel rustig om zich heen zit te kijken. Haar moeder: „Zij is heel zoet, net als de prinses. Ze geeft geen kik." VERVOLG VAN VOORPAGINA In de kerk zaten al zoveel mensen, dat Vincent niet kan zeggen of hij bekende Nederlanders heeft ge zien. Zijn groep zat op een prima plek, links vooraan in een vak naast de peters en meters (waaronder prinseS Victoria van Zweden). „We konden alles heel goed zien." Mo gelijk was die plek eraan te danken dat een medeleerling in een rol stoel zat door een hockeyblessure. Voordat de dienst begon, oefenden de leerlingen de liederen die er werden gezongen. De preek van dominee Carel ter Linden was vol gens Annemarie goed te volgen. „Heel begrijpelijk. Er is heel goed aan de jeugd gedacht. Dat kon je merken." Het hoogtepunt vormde voor alle drie de doop zelf. Annemarie: „We konden de doop niet zelf zien, maar op het scherm heel goed vol gen. Toen ze ging geeuwen moest iedereen lachen." Vincent, die nooit eerder een doop meemaakte, had wél een goed uitzicht: „Het viel mee dat het prinsesje niet gilde of huilde." Ben heeft ook genoten van de koren die optraden. „Dat waren ook jongeren." Op een gege ven moment liep één van de vier nichtjes van Amalia door het vak waar de Moller-leerlingen zaten. „Er kwamen meteen drie bewakers op af. Maar die konden niet bij haar, want ze was zo klein dat ze onder de stoelen door liep", lacht Vincent. Van tevoren was afgesproken dat de leerlingen geen spijkergoed aan zouden trekken. Ook piercings moesten bedekt blijven. En blote armen werden evenmin op prijs ge steld. „Toch waren er meisjes die gewoon hempjes aanhadden. We mochten ook geen hoed op, maar ik heb toch een groep met hoeden gezien." Met een speciale button opgespeld, met een foto van Ama lia (daags tevoren gemaakt door prinses Mdxima, zegt Vincent), konden de leerlingen de kerk inlo pen. Zoals gebruikelijk werden er door de koningin, de prinsessen en andere vrouwelijke genodigden bijzondere hoofddeksels gedragen. Bij prinses Maxima was het vol gens Annemarie en Ben niet geheel duidelijk of hier sprake was van een hoed. Ben vond het in ieder ge val wel een hele aparte. Op televisie was te zien dat de leer lingen op een bepaald moment met hun programmaboekje zaten te zwaaien. Dat was om de stank weg té wuiven die was ontstaan nadat er een lamp was doorgebrand van de NOS, die de plechtigheid recht streeks uitzond. Bloemen achter de koorleden begonnen te smeulen. Annemarie dacht dat er toen vuur werk was afgestoken als protest te gen de aanwezigheid van Jorge Zorreguieta, de vader van Maxima, maar dat bleek niet het geval. Het drietal heeft ervan genoten. Niet alleen van de doop, maar ook nog van het aansluitende bezoek aan Madurodam, waar ze broodjes kregen en door een gids werden rondgeleid. Dat het de hele middag regende, vond Vincent minder leuk. Annemarie: „In de bus terug hebben we e-mailadressen uitge wisseld." De uitverkoren scholie ren waren de afgelopen weken ver schillende keren in de media te zien. Vincent vond al die aandacht wel leuk. Hij heeft alles uitgeknipt om, samen met de officiële uitnodi ging, het boekje van de kerkdienst en andere papieren en foto's, er een plakboek van te maken. Vincent van Poortvliet was bij de doop aanwezig. Vanwege de omvang van de agenda is de vergadering van de commissie Welzijn en Onderwijs verdeeld over 22 en 23 juni 2004. Op 22 juni zullen aan de orde worden gesteld de agendapunten: 7. Voorstel tot vaststelling van de nota Toegankelijkheid Thoolse Samenleving; 8. .Voorstel tot het vaststellen van het reïntegratiebeleid; 9. Voorstel om: A. in te stemmen met de definitieve uitgangspunten en randvoorwaarden voor de uitbreiding van het sport- en gemeenschapscentrum De Wellevaete te Sint-Annaland met een multifunctionele zaal, een jeugdhonk en een ber ging; B. beschikbaarstelling van een totaalbedrag van 1.095.000,00 waarvan 1.077.000,00 realisering pro ject en 18.151,00 als schadeloosstelling aan schietver eniging Prinses Juliana. Op 23 juni zullen aan de orde worden gesteld de volgende agen dapunten: 10. Voorstel tot vaststelling van de Programmarapportage per 1 mei 2004 over het begrotingsjaar 2004, inclusief vaststelling van de 7e begrotingswijziging 2004; 11. Voorstel tot besteding van de geoormerkte en gereser veerde gelden van de Stimuleringsregeling uitbreiding kinderopvang van 245.386,00; 12. Voorstel tot: - plaatsing noodlokaal t.b.v. b.b.s. De Regenboog en o.b.s. De Casembroot, - beschikbaarstelling budget van 89.000,00, - votering overbruggingskrediet van 9.145,00. 13. Voorstel: 1De vestiging van het Markiezaat College te verplaatsen naar Tholen; 2. Daartoe een overeenkomst aan te gaan met het ROC West-Bra bant 3. In 2006 het benodigde krediet ad 2.500.000,00 be schikbaar te stellen, zijnde de gemeentelijke bijdrage aan het ROC West-Brabant. 4. De huidige locatie te Sint-Maartensdijk te herontwikke- len voor woningbouw, inhoudende de verkoop van de locatie als bouwrijpe grond aan Snoeren-Hoebink Holding B.V. Advertentie I.M. Bij het herinrichten is de gemeente gebonden aan een budget van 165.000 euro. Daarvoor wordt de straat voor een deel (tot nummer 12 ongeveer) herbestraat, en er komt een zogeheten inritconstructie bij de Sportlaan vanwege het project duurzaam veilig verkeer. Na een eerste bijeenkomst half maart, kregen de bewoners een schetsplan thuisgestuurd. Dat is door een groot aantal bewoners be sproken en van commentaar voor zien. Eén van de reacties was om de verhoging niet langs de Sport laan te leggen, maar op de hoek van de Molendijk/Molenstraat. Maar dat dient volgens de gemeen te de verkeersveiligheid op de Sportlaan niet. Nu nog heeft het verkeer komend van de Molendijk richting Sportlaan voorrang op het verkeer dat de smalstad binnen rijdt. Om de overzichtelijkheid voor de weggebruikers te vergroten is gekozen voor de verhoging zodat er juist voorrang verleend moet worden aan auto's die naar de Ha ven rijden. Uit de toelichting van wethouder FJ. Goossen bleek ook dat de gemeente het geld voor duurzaam veilig terug moet betalen als de drempel niet wordt aange legd. De actiedag van de hervormde jeugdvereniging voor Soedan werd aan de Ring besloten met een ballonnenwedstrijd. Een reuzenstep draaide zaterdag rondjes rondom de Ring. Teams van vijf personen wisselden elkaar af en probeerden in twintig minuten zoveel mogelijk rondjes af te leg gen. De stepmarathon kostte de deelnemers zichtbaar veel inspan ning, maar droeg door sponsorgeld van particulieren en bedrijven voor een groot deel bij aan het succes van deze actiedag. De perikelen in de gemeente na de vorming van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) verdwenen voor even naar de achtergrond. Leden van de Her vormde gemeente binnen de PKN en de leden van de Hervormde ge meente in Hersteld Verband zetten zich gezamenlijk in voor het goede doel. Het kinderkoor Soli Deo Glo ria onder leiding van Heieen Troost en het christelijk gemengd koor VZOS onder leiding van dirigent Rinus van Gorsel verzorgden gedu rende de actiedag een optreden in de openlucht. De enige smet op de actiedag was de afmelding die de organisatie pas twee dagen van tevoren kreeg van het christelijk mannenkoor Door Eendracht Ver bonden. Het grootste koor uit Sint- Annaland kon wegens gebrek aan koorleden zijn gemaakte afspraak om een optreden te verzorgen niet nakomen. Na de opening door ds. P.C. Hoek werd het al snel gezellig druk rond om verenigingsgebouw Het Tref punt. Haringen, puddingbroodjes, kaarten en nieuwe aardappelen vonden gretig aftrek. Voor het kerk gebouw boden ook diverse kinde ren speelgoed en andere spulletjes te koop aan op de kinderbraderie. Voor de jeugd was tevens een spel letjescircuit rondom het kerkge bouw georganiseerd. De reuzenstep was gezien de veiligheid van de deelnemers alleen bedoeld voor de oudere jeugd en de volwassenen. Twee teams van het personeel van de School met de Bijbel namen het op tegen teams van de diverse jeugdclubs en een team bestaande uit oud-leden van jeugdvereniging Ichthus. 's Middags werd een wed strijd georganiseerd, waarbij het er om ging welk team het snelst één ronde rondom de Ring wist af te leggen'. Met een tijd van één minuut en vier seconden ging de taart naar het team onder aanvoering van Wil lem Jan de Voogd van der Straaten. Ondertussen concentreerden ande ren zich bij de dartscompetitie, die door Marius Besseling werd ge.- wonnen. Om drie uur 's middags moest de verkoping buiten voortij dig worden afgebroken wegens een regenbui, maar voor de feestelijke afsluiting van de actiedag met een ballonnenwedstrijd waren de weer somstandigheden een uur later weet gunstig. Ruim honderd ballonnen stegen langzaam op en werden door de wind landinwaarts gedreven. Zondag werd bij de erediensten als netto-opbrengst het bedrag vat) 3439 euro bekend gemaakt. Door nagekomen sponsorgeld is het be drag inmiddels gekomen tot 3500 euro. Nieuw is dat het trottoir doorge trokken wordt naar het fietspad langs de Provincialeweg (richting bushalte). Nu moeten voetgangers door de vernauwing tussen de pa len aan het eind van de dijk (onge veer ter hoogte van de Bellevue). Ook komen er meer parkeervakken aan de overzijde van de straat, de meeste tegenover firma Verjaal. De andere vakken komen aan het eind van de dijk. Bij nieuwe en de be staande vakken komt aan de noord zijde een stoeptegel om het uitstap pen te vergemakkelijken. En er komt een extra trap van de Zuidsin gel naar de Molendijk. Nu al ma ken veel bewoners uit de buurt ge bruik van een pad tegen de dijk. Bewoners van de Molendijk vroe gen ook om beplanting langs de trappen (tegen de modder in de winter) en een fietsgoot. Discussie was er over de breedte van de rijbaan als er straks parkeer vakken worden aangelegd tegen over Verjaal. P. van de Ree vreest dat die te smal wordt en er auto's beschadigd worden als bezoekers van de firma Verjaal (die voor de zaak parkeren) terug de weg op ste ken. Ambtenaar J. Geers zou hier nog eens naar kijken, maar hij ver wachtte niet dat het er te smal zou Sint-Philipsland opent komende zater dag de reeks van Thoolse braderieën. Bij de braderiecommissie hebben zich meer dan 65 standhouders gemeld voor een plaatsje in de Voorstraat, Kerkring en een deel van de School straat. De meest uiteenlopende waren worden aan de man gebracht, van bab belaars tot zeebanket en tweedehands fietsen. Tot 12 uur is er op de Kerkring een kinderbraderie, waar kinderen tweedehands spulletjes aan de man kunnen brengen. Voor de jeugd staat er ook een springkussen opgesteld, er is een poppenkast en ze kan zich laten schminken. Vanaf het havenplateau kunnen braderiebezoekers een rond vlucht maken in een helikopter. Mu ziekvereniging Concordia zorgt voor vrolijke muziek. De braderie in Sint- Philipsland duurt van tien uur 's mor gens tot half negen 's avonds. worden. Van de Ree wees er ook op dat de bewoners juist hadden aan gegeven dat hier geen parkeervak ken zouden moeten komen. Maar Goossen wees er op dat door het aanleggen van de vakken de rijbaan versmald wordt waardoor er ook minder hard zal worden gereden. Bovendien vond hij dat er met de extra vakken al rekening gehouden wordt met het feit dat het aantal au to's alleen maar zal toenemen. „Je hebt 40 parkeervakken nodig. Als je ze niet aanlegt, haal je dat streef- aantal niet. En als je ze hier niet aanlegt, dan moet het elders." De bewoners vroegen ook om 'nos talgische lantaarnpalen' maar daar is geen geld voor, zei Goossen. „Het plan voor de openbare ver lichting is door de raad afgescho ten." Er was ook een klacht over de verlichting van J. Sturris en G. Weggemans. Zij constateerden dat de lampen even aangaan, dan weer uitgaan om daarna weer aan te gaan. Volgens Sturris gaan er na elf uur te veel uit en zou de lantaarn voor huisnummer 32 's nachts aan mogen blijven. Mevr. E. Sturris-van Ast maakte van de gelegenheid gebruik om haar ergernis uit te spreken over het grote aantal (verkeers)borden vlakbij haar woning Bellevue. Als ze vanuit haar huis vijftig meter naar links en naar rechts kijkt, telt ze 38 borden (de schrikhekken meegerekend). „Ik noem het ge woon horizonvervuiling. Bij de versmalling staan van die vurige kegels die 's avonds oplichten. Die zijn daar helemaal niet nodig want van de Provincialeweg mag je het dorp niet eens inrijden. Het is ge woon een lachertje." Volgens Geers moeten deze ver smallingen echter aan bepaalde ei sen voldoen. Als er ongelukken ge beuren en ze zijn niet volledig opgesteld, dan moet de gemeente de schade betalen. Ralf Smits en Mandy Rijnberg knipten een lint door dat voor de deur was gespannen en Leonie Pot- appel en Annet Vroegop onthulden samen de naam voor het raam van de kamer door de lamellen open te trekken. Voor de officiële openingshande ling heette Ralf buiten de jeugd welkom en bedankte de vrijwilli gers voor de steun bij het tot stand komen van het jeugdhonk dat is ondergebracht in de kamer links van de ingang. De ruimte was ja renlang in gebruik als uitleenpost van de openbare bibliotheek. „We vonden het eerst klein, maar we wilden het toch wel proberen," vertelt Leonie. De ruimte is snel gevuld op de openingsavond. Jon geren zijn nieuwsgierig naar de in richting. Volwassen vrijwilligers komen een kijkje nemen. Er staan banken met kussens ('van de kus seninzameling'), er staan een tele visie ('met korting kunnen kopen') en een geleende tafel met een paar rechte stoelen. Iedere bezoeker heeft consumptiebonnen gekregen. Ralf schenkt koffie, Annet zet schaaltjes met zoutjes op tafel en raamkozijn. Het raam staat open op deze mooie zomeravond. De jonge ren die buiten staan, kunnen van binnenuit bediend worden. Uitzicht op de Voorstraat. Via het zijraam is de Molendijk te overzien. In december 2002 schreef het vier tal een brief aan de gemeente met het verzoek om een eigen honk te kunnen starten. „Voor onszelf, dat we. niet de hele winter buiten zou den zitten. Het antwoord bleef lang uit. Er zijn toen nog twee brieven de deur uit gegaan. Ondertussen, waren we als groep van vier in de jongerenraad gekomen. Via de jon- gerenraad Tholen (Joth) zijn we er toen verder over gaan praten." De vier zijn dus lid van Joth maar het honk valt niet onder Joth. Toen er gezocht werd naar eed ruimte viel het oog op de boven- ruimte, van het voormalige ge meentehuis. „Dat is veel groter. Er staat zelfs een barretje in. Maar de brandweer gaf er geen toestem; ming voor omdat er geen nooduit gang is. Heel jammer. En in de an dere ruimte hier beneden, die ooli groter is, zit stichting actief Stave nisse. Deze ruimte bleef dus over." De jongeren hebben de murep schoongemaakt en enigszins ver sierd. Aan de schoorsteen hangen platen van popsterren, er is een prikbord met het reglement waarop te lezen staat dat roken is verboden evenals alcohol, drugs, wapens en huisdie ren. Toegestaan: doen alsof je thuis bent. Een glaasje fris kost er 50 eu: rocent en een bakje chips 20. Ralf Smits en Mandy Rijnberg openen TONKdoor een lint door te knippen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5