Verkiezingen 2002 Verkoper in de winkel ook vaak als monteur in de buitendienst Zodiac nodig voor hulp na duikongeval SPECTACULAIRE HEROPENING SLIJTERIJ DE GOUDEN LEEUW SLIJTERIJ WIJNHANDEL DE GOUDEN LEEUW Pavilion wiinen r395 WÊÊÈÈÈ& PKN naar meer eenheid of naar meer verdeeldheid? Predikanten uit ambt gezet Paaltje Opa Oranjegekte Jonge Jenever Franse cognac Donderdag 17 juni 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Een van zijn laatste klussen was het plaatsen van een wasdroger in een nieuwe woning van het Waterfront in Tholen. De 65-jarige electromonteur Henri Bungener uit Sint-Annaland is na ruim dertig jaar bij de firma Verjaal in Sint-Maartensdijk met pensioen. Als electriciën deed hij installiewerk, maar stond ook jaren als verkoper in de winkel aan de Molendijk. Hij kent het bedrijf door en door, maar ook elke kamer en gangetje van het gemeen tehuis waar Verjaal al jaren diensten en producten levert. Bungener zal zich in zijn vrije tijd niet gauw vervelen. Hij is weer gevraagd om een rol in een toneelstuk te spe len en zingt in het Schorrekoor in zijn woonplaats. En als er vragen zijn van zijn opvolger Hans Wessels, dan is hij bereikbaar. Henri Bungener na ruim dertig jaar bij firma Verjaal met pensioen Bouwpaketten Brandweer Binding Slijterij De Gouden Leeuw gaat verhuizen van (Sint Annaland) Voorstraat 52 naar Voorstraat 50 te Sint Annaland. Op donderdag 17 juni, vrijdag 18 juni en zaterdag 19 juni hebben wij knallende her-openingsaanbiedingen voor u wit droog, zoet, rood en rosé Pavilion literfles per fles 3,95 6 flessen naar eigen keus 20,-- NIEUW IN ONS ASSORTIMENT De Monnik -Jonge Jenever De Monnik -Citroenbrandewijn De Monnik -Vieux Tevens diverse andere nieuwe dranken en cadeauartikelen. pakker Ook zijn er nog diverse andere aanbiedingen, waarvoor u echt onze nieuwe winkel moet bezoeken! Natuurlijk hebben wij ook leuke vaderdag kadootjes in verschillende prijsklassen. Voorstraat 50 St. ANNALAND tel.(0166) 65 23 05 EEN GOED GLAS, EEN GOEDE ZAAK Henri Bungener rechts) werkt electromonteur Hans Wessels in. Bij het plaatsen van een koelkast, wasmachine of vaatwasser geeft de monteur ook een uitleg over het ge bruik. „Dat hoorde ook altijd bij het pakket. Het is niet onbelangrijk want het komt nog al eens voor dat we gebeld worden met de medede ling dat de machine het niet doet. Dat blijken vaak gebruikersfouten. Mensen zitten gauw met de handen in het haar. Vaak volstaat het met het raadplegen van het boekje." Ook zijn nog lang niet alle klanten gewend aan het feit dat in de moder ne meterkast de aardlekschakelaar automatisch afslaat na een kortslui ting in een van de huishoudelijke apparaten of de verlichting. „Dan zijn de stoppen soms nog heel. maar hebben de mensen er geen erg in dat de schakelaar uit staat. De laatste vijftien jaar hoort die schakelaar er toch standaard bij." Zijn eerste klus buiten de winkel kan Bungener zich nog wel herinne ren. „Het was op een woensdagmid dag dat Steef Verjaal, de vader van Arnold Verjaal, een wasautomaat moest plaatsen in Oud-Vossemeer. Maar hij moest weg en vroeg of ik het zou durven overnemen. Ik was nog niet in loondienst want ik was toen nog zelfstandige als verkoper op markten in breigoederen en kin derkleding." Bungener plaatste de wasautomaat. Er zouden nog vele huishoudelijke apparaten volgen. Terugkijkend is hij eigenlijk een manusje-van-alles geweest in een familiebedrijf. Eind 1973 kwam Bungener in Sint- Maartensdijk wonen. „Ik kwam in de winkel om spullen te kopen voor mijn woning aan de Hogeweg. Ik kwam met Steef aan de praat. Over mijn achtergrond. Dat ik electriciën was, wat je nu electromonteur Twee jaar geleden struikelde Bungener over een betonnen paaltje in de Hoogstraat in Tholen. „Met een televisie voor mijn buik. Die moest ge repareerd worden. Maar met zo'n groot ding zie je niks. Ik liep tegen het paaltje, schrok en de televisie gleed op de beeld buis van de stoep zo midden op de straat. Voor de klant was hij verloren. Maar de schade kon niet de verzekering worden ge regeld." noemt. Ik zat privé moeilijk. Steef heeft me opgevangen. Daar ben ik hem nog altijd dankbaar voor. Van het een is het ander gekomen." Henri kon vanaf 1976 in vaste dienst bij Verjaal komen omdat de ondernemer plannen had om de winkel drastisch te vergroten. „Voor die tijd hielp ik al mee om lampen op te hangen, Arnold kroop nog over de vloer. In die periode hebben we ook nog een groot installatie- werk gedaan op het bungalowpark Oud-Kempen in Stavenisse. Tot 1978 heb ik de markten nog aange houden. Op donderdag in Sint-Wil- librord en op zaterdag in Breda." Hij deed dat samen met zijn huidige echtgenote Maya Bungener-van Iwaarden die inmiddels als winkel verkoopster emplooi had gevonden bij Piet Groffen van de Spar in de smalstad. Bungener: „Die kende ik van de toneelvereniging AIOS (ap plaus is ons streven- red.) waar ik lid van was. Groffen nam toen de winkel over van Hans Moerland die naar Frankrijk vertrok." Toen de uitbreiding gereed was na dat het kantoor eri de kantine naar het belendende perceel op nummer 3 was overgebracht, stond Bungener voornamelijk in de winkel. „Daar had ik mijn handen vol aan. Steef stond ook veel in de winkel. Maar ik moest ook iedere keer weer nieuwe mensen inwerken als servicemon teur. Piet Jeroense, Hans van Akke ren, Bart Janssen, Sjaak Oostdijk." Het was ook de periode dat de ste reo-installaties opgang maakten. Ze kwamen als bouwpaketten aan en moesten in elkaar gezet worden. „Ik zat er hele dagen in, verkocht tus sendoor batterijtjes tot stofzuiger- zakken aan toe. Maar het was toch nog niet zo hectisch als tegenwoor dig. Toen had ik nog tijd om de eta lage te doen bijvoorbeeld. In die tijd kwam er af en toe ook wel eens een etaleur van Philips. De man heette ook nog eens Philippus. Die heeft mij veel geleerd." Een van de hoogtepunten noemt Bungener Expo Tholen in de hallen van Schot in Tholen. „Dat was een groot gebeuren. Met veel bruingoed als televisies, stereo-installaties, drie-in-een toestellen, dat wil zeg gen pick-up, radio en cassetterecor der. Er moesten heel veel spullen uit de winkel naar de stand worden gé bracht. Er was een speciaal tapijt voor neergelegd. Alles was mooi aangekleed. Het was een groot suc ces. De belangstelling was enorm. Allemaal Thoolse ondernemers. Ik weet nog dat er een bruidspaar, Jac- co Bliek en Betty Keur, speciaal over de expo liep. Die kreeg overal wat aangeboden. Het was heel ge zellig en je kreeg er ook weer extra klanten door." Daarna volgde iets soortgelijks in de veiling van Scherpenisse waar Verjaal een hele grote stand had met bruin- en witgoed én verlichting. „Busvrachten hebben we er ge bracht en weer teruggehaald. Maar het was minder succesvol, hoewel het wat stand betreft veel groter was opgezet." Door de groei van het bedrijf werd het noodzakelijk om de specialise ren, vertelt Arnold Verjaal die zijn intrede in de zaak deed om zijn va der in het familiebedrijf op te kun nen volgen. „Iedereen kreeg vaste productgroepen. Het bruingoed viel er bij Henri af. Hij zou de cassettes, cd-spelers en videorecorders gaan doen." Maar door het vertrek van servicemonteurs bleef Bungener no dig voor de buitendienst. De verkoop van verlichting nam af. Verjaal: „Dat is verschoven naar de woninginrichting en de bouwmark ten. Dat is een stukje vergane glorie. Men koopt tegenwoordig direct lampen bij de meubels die men aan schaft in de woonboulevard. Of an ders bij de bouwmarkt als de prijs er te hoog is. Voor die tijd waren we de Stemmen van lezers Naar aanleiding van het artikel .Be zwaarden moeten uit het kerkge bouw' wil ik reageren op de vor ming van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) per 1 mei, de fu sie van hervormden, gereformeer den en lutheranen. Officieel is het nu PKN, hoewel de gemeenten nog wel hun oude naam handhaven. Dat is plaatselijk, maar in classicaal en synodaal verband is het een kerk met een pluriform karakter en een grote mate aan verscheidenheid. De tijd zal het leren of velen zich hierin thuisvoelen. Van de 1,9 miljoen her vormden is 70% niet of nauwelijks kerkelijk meelevend. Zij staan als lidmaat of dooplid alleen op papier geregistreerd. Als de beslissingen waren genomen op basis van het aantal meelevende leden (550.000 tot 600.000) was de PKN er hele maal niet gekomen, want 65 tot 70% (350.000 tot 375.000 mensen) is tegen. De basis is dus niet goed met als gevolg veel breuken en scheuringen. Het grondvlak van de kerk, de plaatselijke gemeenten, is er niet op een goede manier bij be trokken. De grote meerderheid van de trouw meelevenden wenst geen PKN, maar die wordt ze als het wa re opgedrongen. Als u door uw ker kenraad al dan niet onder protest bent meegenomen, bent u plaatse lijk zogenaamd nog hervormd, maar E.C. van Voorst van café de Zeester bij Gorishoek heeft in een brief aan de gemeenteraad gepleit voor de aanschaf van een goede boot (zo diac) die ingezet kan worden bij dui- kongevallen. De vletten van de Thoolse brandweer zijn volgens hem ongeschikt om tijdens storm de Oos- terschelde op te gaan. De raad zal de zaak in de commissie algemeen be stuur bespreken, nadat brandweer commandant J. de Feijter een analy se heeft gemaakt. Van Voorst schreef zijn brief naar aanleiding van het duikongeval op 7 mei bij Gorishoek, waarbij een Bel- grootste verlichtingszaak in de ge meente." De afdeling bestaat nog steeds al is het aantal vierkante meter met ver lichting en bijbehorende armaturen kleiner geworden. In de loop der jaren dienden zich steeds nieuwe producten aan. Zo worden er eindjaren zeventig, begin tachtig veel scanners verkocht om berichten van politie, brandweer en de ambulance via de 27mc-band te kunnen beluisteren. De schotelan tenne deed zijn intrede, de GSM-te- lefonie diende zich aan. En nu be hoort de verkoop van digitale camera's tot het pakket producten waar bij Verjaal vraag naar is. Bungener was de laatste jaren weer actief in de buitendienst. Hij werkte veel samen met Jaap Schot die ruim twee jaar geleden overleed. „We hebben veel als duo gewerkt. We plaatsten wasmachines en wasdro gers, maar deden ook de renovaties voor Beter Wonen aan de oudere huurwoningen. En gingen naar in dustriële bedrijven, zoals IFF, die zonder eigen technische dienst werkten. De laatste jaren heb ik veel met hem samengewerkt en ik heb veel van hem geleerd." Toen Schot wegviel, was het heel feitelijk stelt dat niets meer voor. Als het plaatselijk mogelijk is om samen te werken als SoW-gemeen- te, waarom niet, maar dat kan lang niet overal. De verschillen zijn te groot. De fusie is veel te ingrijpend en verder dan een federatief ver band had men nooit moeten gaan. SoW is mogelijk de grootste vergis sing van de eeuw. Ook op het eiland Tholen kunnen we er niet blij mee zijn. Plaatselijk kun je vrijwel alles blijven doen, maar hoelang nog? Gode moet men meer gehoorzamen dan de mensen, maar waar blijven de principes van de predikanten die eerder spraken over dat goddeloze SoW-proces, maar nu toch - zij het onder protest - de PKN zijn binnen gegaan? Bang om uw ambt te ver liezen, bang om uit de pastorie gezet te worden. Om allerlei moei lijkheden te voorkomen om den brode meegaan? Gemeenteleden die niet meegaan, kunnen uit het kerk gebouw gezet worden; bankreke ningen worden geblokkeerd en leeggeplunderd. De PKN kan dat doen, want men voelt zich juridisch eigenaar. Ik vind het echter pure diefstal. Waar eeuwenlang mensen voor geofferd hebben (kerkgebouw en predikantsplaats) wordt nu in één klap afgenomen. Het emotionele gevoel van mensen telt niet meer. En dat noemt zich dan kerk. De PKN redeneert: als het niet goed schiks kan, dan maar kwaadschiks. De commissie van bijzondere zorg die o.a. in Sint-Annaland en Sirjans- land op bezoek is geweest, zou je gische vrouw om het leven. Twee an dere duikers, die door het snel opste ken van slecht weer in moeilijkheden kwamen, konden wel worden gered door een boot van rijkswaterstaat. Maar dat gebeurde pas na anderhalf uur en toevallig waren er nog twee mensen van rijkswaterstaat aan boord. Volgens Van Voorst stond de Thoolse brandweer .machteloos aan de dijk.' „Het moet toch niet zo zijn, dat er door slecht materiaal slacht offers vallen? Met een goede boot hadden de duikers veel eerder uit het water gehaald kunnen worden." Van Voorst pleit voor de stationering van moeilijk zijn plaats op te vullen, zegt Bungener. „Heel veel klanten kwamen voor hem omdat hij ontzet tend veel inzicht en expertise had. Wij konden hem op dat gebied ook alles vragen." Toon Traats die op freelance basis werkt, springt sinds dien extra bij in het bedrijf. Sinds maart werkt Bungener elec tromonteur Hans Wessels (24) uit Sint-Maartensdijk in. „Maar ze kunnen nog altijd een beroep op me doen. Er zijn nu ook meer speciale cursussen voor reparaties van was machines, koelkasten en wasdrog- res. In mijn tijd werden die voor zichtig opgestart." Bungener is zogenaamd gecertificeerd monteur voor Miele wasmachines. Bij wijze van afscheid heeft de fabriek hem uitgenodigd om eens in de keuken te komen kijken in het Duitse Biele feld. „Achttien jaar geleden was ik er ook geweest. Er is sindsdien veel veranderd. Het is allemaal electroni- ca onder het bedieningspaneel. Dat wordt achter glas in printen ver werkt. Daar mag je niet komen. En ze maken de mantels nog steeds met emaille. Vroeger werd dat gespoten, nu gaan ze in dompelbaden." Bungener is tijdens de recessie in het begin van de jaren tachtig even ook commissie van brute zaken kunnen noemen. Je zult doen wat wij willen. Een PKN die zich op de ze wijze profileert, zal de komende jaren veel leden verliezen. Overi gens was dat bij de Ned. Herv. Kerk al zo, die verloor de afgelopen 20 jaar 45.000 leden per jaar. Ook in de Gereformeerde Kerken zullen zich mensen aan de PKN onttrekken. Gevolg is dat de PKN over 2 tot 3 jaar met grote financiële problemen te kampen krijgt. Enkele jaren gel den had men al een schuld van 3 miljoen euro i.v.m. het landelijk dienstencentrum en de regionale centra. Men heeft toen personeelsle den moeten ontslaan. De leden van de PKN zullen steeds hogere bijdragen moeten leveren en er zullen landerijen of pastorieën verkocht worden. Het kerkelijk meelevende deel zal de hand op de knip gaan houden. Terecht en eigen schuld voor het leed dat mensen is veroorzaakt. Wie voluit hervormd wil zijn en op recht naar Gods Woord wil leven met een prediking op de aloude ge reformeerde grondslag, de drie for mulieren van enigheid en de her vormde kerkorde van 1951, kan zich aansluiten bij de pas opgerichte Hersteld Ned. Herv. Kerk. Waar de PKN - waar voluit hervormden niets te zoeken hebben - voor veel men sen deuren sluit, gaan op veel ande re plaatsen ook weer deuren open. Men heeft er Gods zegen in mogen opmerken. Men kan zich erover ver wonderen. Als het Gods werk is, dan is het niet te breken. C. Kwaak, oud-inwoner Sint-Maartensdijk, Noordsingel 146, Bergen op Zoom. een zodiac (een rubber boot die te gen ruig weer bestand is en die ook door de commandotroepen wordt ge bruikt), bijvoorbeeld in Stavenisse. CU-raadslid P. van Belzen vroeg b. en w. woensdagavond er wat aan te doen. „Het is nu hoogseizoen, dus het dringt om verdere tragische on gevallen te voorkomen." Zijn PvdA- college M.A.J. van der Linde vond dat de gemeente de veiligheid van de duikers moet waarborgen. Hij stelde voor de zaak in de raadscommissie algemeen bestuur te bespreken. Burgemeester W. Nuis voelde daar wel voor. Hij had de brandweer al om een analyse gevraagd. „Het gaat om bevoegdheden en verantwoorde lijkheden." De burgemeester vond het overigens niet alleen een Thools probleem gezien andere noodlottige duikiricidenten elders in Zeeland. weg geweest bij Verjaal. „Ik had last van migraine en heb geprobeerd wat anders te doen. Ik ben advertenties gaan verkopen voor een alternatieve Gouden Gids, maar na drie maan den zat ik overspannen thuis. Dat was niks. Ik ben blij dat ik weer te rug kon. Het was hier zo vertrouwd. In een familiebedrijf is de binding ook groot. Je kent alle ins and outs. Alles bij elkaar heb ik hier een mooie tijd gehad. Ik ben met hart en ziel de zaajc toegedaan." Bungener speelde enkele jaren geleden een belangrijke rol als opa in het Setallands Spektakel in 2000 ter gelegenheid van het 525-jarig bestaan van het dorp. Nadien werd hij vaak als opa aangesproken, maar dat is weg geëbd, zegt hij. „Maar voor to neelspelen hebben ze me toch weer gestrikt. Voor een klein rolletje van de toneelgroep van Ons Belang in Poortvliet. Net als vorig jaar." Het gemeentehuis is geen politiek on derwerp meer, de gemeenteraad heeft besloten tot nieuwbouw over te gaan in Tholen. Een nieuwe politieke stro ming, ABT, zet het onderwerp weer op de rol. Nieuwbouw in St.-Maar- tensdijk en geen vierde wethouder meer, dat slaat aan! Uitslag: ABT 2 zetels. De VVD verliest zijn in 1998 veroverde derde zetel. Kon men in 1998 nog twijfelen of de winst van de VVD alleen te maken had met het ge meentehuis, nu was het overduidelijk. Tot veler verbazing zet ABT zijn handtekening onder het te voeren be leid tot 2006 en Leen van Doom wordt de vierde wethouder. Dat hij hiervoor bij zijn kiezers de handen niet op elkaar krijgt, is wel duidelijk. Het is in de gemeentepolitiek een be kend verschijnsel dat men de opposi tie of toekomstig vermeende opposi tie laat deelnemen in het dagelijks bestuur; zeker als er omstreden be sluiten moeten worden genomen. Wordt er een verkeerd besluit geno men, dan is men gezamenlijk verant woordelijk en kan er geen enkele par tij politieke munt uit slaan. Door de bijeenkomst van 3 juni jl. (vergadering commissie algemeen be stuur) liep als een rode draad de vraag van de fracties 'Hoe ziet het financiële plaatje er nu uit, of op grond van wel ke cijfers hebben we destijds de be slissing genomen om naar Tholen te verhuizen?' De burgemeester had het er maar moeilijk mee om steeds te moeten herhalen dat cijfers uit het overleg bij de fracties bekend moeten zijn. Als de cijfers bekend zijn, dan kan men daaraan conclusies verbin den. Maar die bleven uit. Waarom sloeg de twijfel toe en vroeg haast ie dere fractie om bezinning time-out)? Was het besluit tot nieuwbouw toch te lichtvaardig genomen? De SGP wist de cijfers wel en had uitgerekend dat nieuwbouw een besparing per jaar Ds. PC. Hoek uit Sint-Annaland en ds. J. Blom uit Poortvliet zijn door de PKN uit hun ambt gezet. Het dienst verband met totaal 41 van de ruim 1750 hervormde predikanten is beëin digd. De 41 hadden voor 1 mei al aan gegeven zich absoluut niet thuis te voelen in de fusiekerk. Ook ouderlin gen en diakenen die niet met de PKN zijn meegegaan, zijn uit hun ambt ge- van 12 euro per inwoner betekent, d.w.z. 250.000 euro op jaarbasis. Stel rente en afschrijving op 10%, dan mag de nieuwbouw zelfs 2,5 miljoen duurder uitvallen! Als dat de cijfers zijn, moetje inderdaad niet zeuren. Zonder over alle feitenmateriaal te be schikken, kom ik tot het volgende: Stel dat het kantoorgedeelte van de St.-Maartensdijk al kan worden ver kocht, dan zullen uit dit fonds hooguit de jaarlijkse lasten van het monumen tale 17e eeuwse pand kunnen worden betaald. Drukken er op het pand nog kapitaalslasten, dan is het beeld nog negatiever. Totale kapitaalsvernieti ging- Uitgaande van de berekening dat ie der geïnvesteerd miljoen leidt tot 100.000 euro lasten op jaarbasis, zul len de kapitaalslasten van nieuwbouw (rente en afschrijving) grosso modo uitkomen op 1,2 miljoen euro per jaar. Een berekening van wat een doelma tige reconstructie van het bestaande gebouw met eventuele aankoop van naburige ruimte vergt, of een oplos sing zoals door prof. Van der Zwan is aangedragen, is blijkbaar nooit uitge voerd. Overduidelijk dat dit tot een la gere kapitaalsinvestering en daardoor jagere jaarlijkse lasten zou hebben ge leid. De politieke wil moet er dan wel zijn. 'De droom van Tholen' (citaat ex-wethouder Van der Jagt, EB 27 mei 2004) mocht niet verstoord wor den. Cruciaal is voor mij dat bij de collegevorming in 1998 een zorgvul dige afweging achterwege is geble ven. De trein wordt op de rails gezet, gelden worden gevoteerd, en de trein rijdt verder. Als ABT in 2002 probeert de trein te stoppen en dit lukt niet, rijdt ze gemakshalve ook maar mee. Dat het gemeentebestuur nu vóór een dilemma staat is duidelijk, stoppen met de plannen is ook kapitaalsver nietiging. Dat er volop belangstelling is voor de gemeentepolitiek is winst. Het is aan de politiek die interesse vast te houden. Tinus van Damme, Sint-Maartensdijk. zet. Volgens artikel 1 van de nieuwe kerkorde is de Protestantse Kerk in Nederland de voortzetting van de Ne derlandse Hervormde Kerk. De 41 predikanten onder wie ds. Hoek en ds. Blom hebben een eigen kerkver band gesticht: de Hersteld Nederland se Hervormde Kerk. De PKN wil met de maatregel duide lijkheid scheppen. eukels Dit wordt een kleurrijk verhaal. Want ik weet niet hoe het u de laatste weken vergaat, maar ik erger me groen en geel aan al dat oranje. Als intellectuele we reldburgers en kritische consumenten worden u en ik momenteel voortdurend geschoffeerd door allerlei verkoopstunts die elkaar overtreffen in domheid en doorzichtigheid. In iedere willekeurige Nederlandse winkel, meubeltoonzaal of showroom word je bij binnenkomst ongevraagd onder van allerlei oranje prul laria bedolven. Je moet er bijvoorbeeld toch niet aan denken dat je televisie het uitgerekend in deze voetbalgekke weken begeeft. Voor je het weet staat er zo 'n gladde verkoop-yup met oranje stropdas tegen je aan te zeuren over plasma en led. En als je in je onschuld - ik heb nu eenmaal geen benul van dit nieuwer wetse spul - zegt dat je niet verlegen zit om zijn geestverruimende middelen maar dat je gewoon een simpele beeldbuis zoekt, word je vol ongeloof aange keken. Als zo'n gladakker me dan vervolgens ook nog op serieuze toon gaat vertellen dat ik bij aanschaf van zo'n moderne tv a 3500 euro wel een opblaas bare hamer met het opschrift 'Hup Holland hupcadeau krijg, word ik woe dend en verdrietig tegelijk. Ik vraag me af welke baas deze onschuldige knaap de opdracht heeft gegeven om klanten zoals mij te paaien met van die oranje rommel waar je werkelijk niets aan hebt. Het schrikbeeld dat mij hierbij voor staat, is dat er over dergelijke belachelijke dingen serieus is nagedacht en ver gaderd door mensen die bijna net zoveel verdienen als de voetballers die al die oranje-ergenis indirect hebben veroorzaakt. Nee mensen, ik ben zeker geen voetbalhater en als 'onze jongens'aan de bak moeten in Portugal zal ik ook vast en zeker kijken. Het hele circus eromheen haat ik echter verschrikkelijk. En het voorbeeld van die televisiezaak was slechts een klein fragment uit het oranje dagboek dat ik de afgelopen weken voor een aardigheidje heb bijgehouden. Zal ik er een stukje uit voorlezen? Maaiuiag: Ik ontvang een sms-bericht waarin de provider me meldt dat ik voor slechts 1,50 euro per bericht op de hoogte gehouden wordt van het laatste EK- nieuws. Bij het tankstation plakt een vakantiekracht ongevraagd eenfeloranje reclamesticker op de achterruit van mijn auto. Bij een bestelling kantoorspul len krijg ik een klein oranje petje aan een sleutelhanger cadeau. Dinsdag: De brievenbus is door het gewicht van al die oranjefolders van de muur gekomen. Een landelijk dagblad doet mij een voorstel om een speciaal Oranje-abonnement te nemen. Ik laat de juffrouw - die zoals gewoonlijk pre cies onder de warme maaltijd belt - rustig via de intercom uitpraten en na af ronding van de door haar foutloos opgelezen tekst leg ik het arme kind uit dat ik al sinds de jaren tachtig geabonneerd ben op de krant die zij me tijdelijk zo voordelig aanbiedt. Woensdag: Als ik mijn auto na een onderhoudsbeurt bij de garage ophaal, krijg ik van de receptioniste een kartonnen zonneklep met het opschrift 'Wij houden van Oranje'. In de supermarkt vraagt de juffrouw achter de kassa 'welke speler ik nog misRadeloos kijk ik om me heen en een jonge huisvrouw schiet me gelukkig te hulp als ik haar vraag wat deze codetaal te betekenen heeft. Het blijkt om een spaarsysteem van de winkelketen te gaan waarbij je bij iedere aankoop boven een bepaald bedrag een plastic hoofdje krijgt van een Oranjespeler. Donderdag: Ik krijg oranje EK-vlaü! in mijn bord. Er zit geen smaak aan het spul en het gratis vlaggetje dat erbij zit, met daarop de Nederlandse leeuw, moet dat gemis klaarblijkelijk compenseren. Op tv legt een in oranje gehulde zanger uit dat hij best trots is op zijn nieuwste single. Hij heeft de tekst speciaal voor het Nederlands elftal geschreven en het resultaat is ontluisterend. Na ruim 3 minuten lalalalalalalalala neemt de man als een volksheld afscheid van een dolenthousiaste (of stomdronken) oranje massa. Oranje, oranje en nog eens oranje. Er lijkt deze weken geen ontkomen aan. Toen de Tweede Kamer nog niet zo lang geleden pleitte voor meer blauw op straat, werd dat idee slechts schoorvoetend overgenomen. Van een blauwe in vasie is zelfs nooit sprake geweest. Nee, wat dat betreft gaat het met oranje een heel stuk vlotter. Ondanks mijn ergernis wens ik alle voetballiefhebbers de ko mende weken veel kijkplezier toe. Openingstijden: maandag 8:30- 12:30 13:30- 18:00 donderdag 8:30- 12:30 13:30- 18:00 dinsdag 8:30- 12:30 13:30- 18:00 vrijdag 8:30- 12:30 13:30-20:00 woensdag 8:30- 12:30 zaterdag 8:30- 12:30 13:30- 16:00 zondags gesloten Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3