Markiezaatcollege in Tholen bouwen 0é Gordiins®6"3-- Koi Joeniek Raad aanvaardt bezuinigingen en schuift gemeentehuis vooruit Doop zelf hoogtepunt voor brugklassers ÜT Hoger beroep zaak Serné is van de baan 350 OCCASIONS Noodlokalen de Regenboog en De Casembroot Anderhalve ton provincie voor plan Vossemeer Molens, sociale zaken, streekmuseum en kunstroute ontzien Donderdag 17 juni 2004 60e jaargang no. 31 Z Zeeland Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl ABT en CU vinden het geldverspilling Een meerderheid van de gemeenteraad is voor verplaatsing van het Markiezaatcollege van Sint-Maartensdijk naar Tho len. De gemeente betaalt er 2,5 miljoen euro aan mee. ABT en CU vinden dat niet verstandig. Gezien de onzekerheden rond het vmbo verwachten ze ook in Tholen geen zonnige toekomst van de school. Temeer niet nu er vlakbij in Halste ren ook een vmbo-school komt. De raadscommissie welzijn en onderwijs praat er woensdagavond over tijdens een open bare vergadering in het gemeentehuis. Dan ligt er ook een voorstel om de vrijkomende grond Onder de Linden voor 982.200 euro aan Snoeren-Hoebink holding b.v. te verkopen. MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Grattsm^ nenmaken Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 Tel. 0164-259698 In verwachting? zie pagina 10 Voor een origineel vaderdagcadeau Na drie bijeenkomsten over de bezuinigingen in 2005 heeft de gemeenteraad van Tholen woensdagavond kno pen doorgehakt. Veel verenigingen en instellingen moe ten het volgend jaar met 10% of meer subsidie minder doen. De bouw van het nieuwe gemeentehuis in Tholen wordt uitgesteld. De kosten van blijven in Sint-Maar tensdijk, met aankoop van panden aan de Haven en/of in de Kaaistraat, moeten voor de burgers duidelijk worden gepresenteerd. Ook wordt er nog een alternatief bere kend om de gemeentewerkplaats op het industrieterrein uit te breiden en daar bijvoorbeeld de afdeling gemeente werken te huisvesten. In oktober wil de Thoolse raad dan een definitief besluit nemen. Of er komt een nieuw gemeentehuis in de wijk Stadszieht in Tholen of de amb tenaren blijven in Sint-Maartensdijk Gratis kappen OM Middelburg is teleurgesteld Deze week 3XOI LA -O „Niets doen betekent volgens ons het niet op tafel, maar de raad bleek tij einde van het openbaar voortgezet onderwijs in onze gemeente en wij hebben vanaf het begin voor behoud gepleit", zei SGP-raadslid Klippel woensdagavond in de gemeenteraad bij de behandeling van de kadernota 2005. Hij vond dat b. en w. de nodige inspanningen hadden gedaan tijdens de onderhandelingen met het ROC West-Brabant en sprak over ,een in teressant voorstel.' Dat lag overigens dens een besloten bijeenkomst mon deling op de hoogte gesteld te zijn van het onderhandelingsresultaat. Volgens Klippel maakt een .transac tie met betrekking tot het perceel Sint-Maartensdijk' en .afspraken over het bereiken van het leerlingen aantal' deel uit van de overeenkomst. „Wij staan daar positief tegenover.' ZIE VERDER PAGINA 17 EN VERDER... Castria werkt aan breder gebruik van goudkaart-idee Nieuwe bewoners Maartenshof wonen straks op stand aan slotgracht Groot communicatieprobleem bij nieuwbouw gemeentehuis DUCHT, VOGEL, MEER 'S MENSEN LIEFDE DAN 'S MENSEN HAAT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Bij ons binnen vind u diverse showvijvers met bijbehorende filtersystemen en grote keuze aan diverse afwerkingsmogelijkheden Advertentie LM. Advertentie I.M. Bij christelijk nationale school de Re genboog in Tholen moet wegens de zeer explosieve groei versneld een noodlokaal gebouwd worden dat ei genlijk pas in 2006 gepland was. Nu een permanente voorziening in Sint- Annaland uitblijft, moet ook bij de openbare De Casembrootschool een noodlokaal met entree geplaatst wor den. B. en w. willen hiervoor een spoedprocedure voeren, want bij een normaal tempo zouden de twee nood- lokalen pas in 2005 gezet worden. In Tholen werden begin dit jaar al 2 noodlokalen gebouwd voor de elfde groep van de Regenboog en de veer tiende groep van de Eben Haëzer- school. Daarvoor was 145.000 euro uitgetrokken, maar de kosten vielen 27 mille mee. In 2006 zouden beide scholen opnieuw een noodlokaal moeten krijgen, waarvoor 80.000 euro geraamd is, maar de Regenboog moet vervroegd worden en dat vergt 35.000 euro. De school had op 1 oktober 257 leerlingen en per 1 juli a.s. zijn dat er 292. In oktober 2004 worden er 279 verwacht. De Casembrootschool in Sint-Anna- land is het afgelopen jaar al gegroeid van 10 naar 11 groepen. B. en w. had den gehoopt, dat deze groei samen zou vallen met de oplossing van het huisvestingsprobleem van de twee Sint-Annalandse basisscholen in 2006. Nu dat niet het geval is, moet er tussentijds een noodlokaal komen met entree, wat 54.000 euro vergt. Met een overbruggingskrediet van 9145 euro en een beroep op de post onvoorzien, kan de investering gedekt worden. In de meerjarenplanning worden nog 4 noodlokalen voorzien. De raadscom missie welzijn en onderwijs spreekt er woensdagavond over. Tholen krijgt de gevraagde 150.000 euro subsidie uit de provinciale pot 'sociale zorg' voor het isv-project in Oud-Vossemeer. De provincie ziet het woonzorgcentrum, inclusief ser vicepunt en diverse functies (binnen het dorpshuis-nieuwe-stijl), als één van drie proefprojecten in Zeeland (programma 'welzijn en platte land'). Naast het dorpshuis omvat het plan een woonzorgcentrum met 21 huizen, ruimten voor fysiothera peut en tandarts, geldautomaat en spreekruimte voor banken, een peu terspeelzaal en een jeugdhonk. De kinderopvang en de huisarts hebben afgehaakt. Eerder bleef een provin ciale bijdrage uit de pot plattelands ontwikkeling beperkt tot 20 mille omdat het een 'kansarm project' zou zijn. De gemeenteraad 1 heeft eerder al anderhalve ton beschik baar gesteld uit de nalatenschap van mevrouw Van 't Hof-Quist. Advertentie I.M. Drukkerij 14 - 4651SL Steenbergen - Reinierpolder 2 (industrieterrein) Unieke Koi Collectie: o.a. Handpick magnoy, Handpick Ornafish, Japanse Tevens diverse soorten koudwatervissen Vijveraanleg Uniek: op maat gemaakte RE. Vijvers in alle vormen en maten (tevens natuurzwembaden, geheel bioj^ Diverse Accessoires o.a.: Oase, superfish, Colombo en Hikari Geopend: Dinsdag en donderdag: 10, Vrijdag: 10.00 - 20.00 uur Zaterdag 9.00 - 17.00 uur Zondag om de week 11.00 Maandag en woensdag gesii schl ■nm 17.00 uur Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De raadsvergadering, die door de zware agenda al om zes uur 's avonds begon, duurde tot tegen half twaalf. Mevr. M.K. van Gorsel-de Oude was toen nog fit genoeg om een gedicht voor te dragen, de Stemvork geheten, passend bij het bezuinigingsdebat en de Europesè verkiezingen de dag er na. „We hadden gedacht een tractatie te krijgen", zei burgemeester Nuis, nadat het VVD-raadslid tevoren had aangekondigd nog ,wat leuks' te heb ben aan het eind van de vergadering. Ze kreeg applaus van de raad voor haar voordracht, maar het is niet de bedoeling dat de 19 Thoolse raadsle den nu om de beurt de vergadering met een gedicht gaan besluiten. „Dit blijft een uitzondering", benadrukte de burgemeester. Alle bezuinigingsvoorstellen voor 2005 werden aanvaard, zodat er een heleboel verenigingen en instellingen zullen gaan merken, dat ze volgend jaar 10% of meer subsidie minder zul len krijgen. Het sportgala verdwijnt, maar de subsidie aan streekmuseum de Meestoof en de Kunstroute Tholen werd volledig ontzien. Ook de molens van Scherpenisse en Sint-Philipsland ontspringen de be- zuinigingsdans. Die moeten volgens een raadsbrede uitspraak met de stan derdmolen in Sint-Annaland toch ge restaureerd worden. Een motie van de ChristenUnie hierover werd algemeen aanvaard en na een schorsing van de vergadering gingen ook b. en w. over stag, nadat wethouder Van Kempen eerst nog de motie als ,te simpel' had ontraden. Succes was er in tweede instantie ook voor een PvdA-amendement om de versobering van de cliëntenparticipa tie bij sociale zaken niet te laten door gaan. Door afwezigheid van SGP- raadslid Chr. Koopman staakten de stemmen eerst bij 9-9, maar omdat er perse een besluit moest vallen, ging de CU-ffactie alsnog akkoord. Dit on danks het feit dat de PvdA de beno digde 3000 euro wilde onttrekken aan het geld voor communicatieprojecten. Naast de PvdA en de CU waren het CDA, ABT en D66 voor. SGP en VVD waren tegen. Geen succes had de PvdA met een motie om bij de bezuinigingen op de subsidies aan verenigingen en instel lingen de jeugdactiviteiten te ontzien. Alleen het CDA en D66 steunden dat initiatief. SGP, CU, VVD en ABT wa ren tegen. Een amendement van ABT om met de door die fractie ingediende alterna tieve begroting alle bezuinigingsvoor stellen overbodig te maken, kreeg al leen de steun van de indiener. ABT werd van diverse kanten zwaar onder vuur genomen. Volgens financieel specialist H. Geluk van de SGP raakt de tegenbegroting van ABT ,kant noch wal.' „Het stuk rammelt aan alle kanten." ABT-ffactievoorzitter J.J.P.A. Boulogne hield echter vol dat ,de cijfers kloppen.' Ze waren door de ambtenaren van de afdeling financiën doorgerekend. Los van de bezuinigingen boekte de VVD succes met een motie om de kapvergunning voor niet-beeldbepa- lende bomen te schrappen. Alleen de PvdA was tegen. Wie nu een boom wil kappen, moet daarvoor 70 euro le ges betalen, zodat de kosten van de procedure op zich gedekt worden. In ventarisatie van de beeldbepalende bomen waarvoor de kapvergunning wel blijft gelden, vergt eenmalig 7000 euro. Ook de Algemene Plaatselijke Verordening moet aangepast worden. Verplaatsing van het Markiezaatcolle ge van Sint-Maartensdijk naar Tholen werd aanvaard met de stemmen van ABT en CU tegen. Die fracties wer den daarvoor zwaar bekritiseerd om dat zoiets het einde van het openbaar voortgezet onderwijs zou betekenen, maar Boulogne en Van Belzen von den de nieuwbouw in Tholen wegge gooid geld gezien de onzekerheden rond het vmbo. Bovendien bouwt het ROC West-Brabant in Halsteren al een nieuwe school wat een gedeelte lijke overlapping van het Markiezaat college zou betekenen. Andere onderwijszaken werden wel geschrapt. Zo sneuvelden de ver voerskosten voor het schoolzwem men van de basisscholen, waardoor volgens de VVD'er G.J. Hoek ook het schoolzwemmen zelf bedreigd kan worden. CDA-raadslid J.P. Bout noemde zwemmen ,een eerste levens behoefte.' Ook de subsidie voor het godsdienstonderwijs op de openbare basisscholen verdwijnt. De CU vond het onbegrijpelijk dat de SGP - die overigens altijd tegen is geweest - in deze cruciale fase de doorslag gaf om de subsidie te schrappen. Zie ook pagina 7 en 13. Vak G, rij 8, stoel 16. Alles was tot in de puntjes geregeld bij de doop, zaterdag, van prinses Amalia in de Grote of Sint Jacobskerk in Den Haag. In vak G, rij 8, stoel 16 zat Annemarie de Rooij, een van de de drie Thoolse van 300 Nederlandse kinderen die getuige waren van de .plechtigheid. „Leuk," zegt zowel Annemarie de Rooij als Vincent van Poortvliet uit Oud-Vossemeer. „Heel apart," vindt Ben Polderman uit Stavenisse. De kaart die ze kregen heet placeringskaart, een ouder wetse of ook deftige manier om plaatsen aan te wijzen. Het was dan ook niet zomaar een doop. Ze mochten er bij zijn. Annemarie: „We zaten steeds met vijftien kinderen op twee rijen. We za ten achter een pilaar. Zagen het niet in het echt, maar we konden alles vol gen via een groot scherm omdat alles werd gefilmd." De 13-jarigen Anne marie (havo/vwo) en Ben (vmbo) van het Calvijn college in Tholen vertrokken om kwart over acht van de Wouwse Tol in een bus vol Zeeuw se brugklassers. Ze waren de laatsten die instapten. Vincent moest al eer der op pad, hij reisde met Brabantse leerlingen van het Mollerlyceum. Bij het vertrek, om half acht in Bergen op Zoom, maakte SBS6 opnamen voor Hart van Nederland. „We gingen naar Breda en stapten daar over in de bus met jongeren uit Asten. Een heel luxe bus, met tv aan boord eri we kregen allemaal een kop soep", vertelt hij. In Den Haag vormde het Congresgebouw het verzamelpunt van de leer lingen uit alle provincies. Ben: „Daar moesten we voor de veiligheid door een poortje. Toen ik erdoor liep, ging het piepen." Het bleek het blikken doosje met pepermuntjes te zijn dat de leerlingen in de Zeeuwse bus had den gekregen. Om te kauwen voor als je zenuwachtig was, vertelt Anne marie. Ben lacht er om, maar is toch ook erg onder de indruk geraakt van alle veiligheidsmaatregelen die bij zo'n gelegenheid worden getroffen. Van het Congresgebouw - waar ze iets te drinken en cakejes kregen - wer den de scholieren met pendelbussen naar de kerk vervoerd. „Overal reden politieauto's en stond er bewaking. Het was goed beveiligd. Dat ben je hier op Tholen niet zo gewend." Het viel Annemarie op hoeveel mensen er larlgs de weg stonden te zwaaien. Zie verder pagina 5. Annemarie de Rooij uit Oud-Vossemeer en Ben Polderman uit Stavenisse keken hun ogen uit hij de doopplechtigheid in Den Haag. Gemeentebode Piet Hage vervangt tijdens een schorsing van de raadsvergadering een lamp in het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk. Links van hem de PvdA-raadsleden Den Haan en mevr. Van der Wal. Op de achtergrond de twee notulisten. Het gemeentehuis moet nog langer mee nu het besluit over nieuwbouw is uitgesteld. Het ressortsparket Den Haag heeft onverwacht het hoger beroep in de Sint-Philipslandse moordzaak ingetrokken. Daarmee is het vonnis van de Middelburgse rechtbank (4 jaar gevangenisstraf en tbs) onherroepe lijk geworden. Het Openbaar Ministerie in Middelburg laat weten .te leurgesteld' te zijn. „Voor de mensen in Sint-Philipsland is dit niet zo leuk, want wij vonden de straf maatschappelijk gezien te laag. En de officier van justitie staat er na mens de burgers en was daarom in ho ger beroep gegaan. Bij zijn eis van zes jaar gevangenisstraf had hij al ernstig rekening gehouden met de omstandig heden en de verdachte. Het Openbaar Ministerie bij het gerechtshof in Den Haag heeft echter een eigen bevoegd heid. Wij gaan dus niet over de intrek king van het hoger beroep", aldus de woordvoerder van het OM Middel burg. Zij maakt duidelijk, dat voordat offi cier van justitie mr. Flikweert besloot om in hoger beroep te gaan, hij wel in Middelburg collegiaal contact had voor het nemen van zijn beslissing, maar niet in Den Haag. En het OM bij het gerechtshof fluit het OM Middel burg nu terug. De kans dat het ge rechtshof een hogere straf op zou leg gen, wordt klein geacht. „Wij hebben onze eigen verantwoor delijkheid", zegt een woordvoerder van het OM Den Haag. „De moord in Sint-Philipsland was een hele ernstige zaak en wij hebben het dossier dan ook grondig bestudeerd. Alle omstan digheden meegenomen, vinden wij de kans dat het gerechtshof een hogere straf oplegt, heel erg klein. Daarom is het hoger beroep ingetrokken." De woordvoerder laat weten, dat voor dit besluit genomen werd, er wel enig contact met Middelburg is geweest. De 19-jarige J.C. van K. uit Sint-Phi lipsland werd 17 december 2003 ver oordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging in verband met de verkrachting en doodslag van de 80-jarige weduwe J.J. Serné- Dooms. De officier van justitie had naast de tbs 6 jaar cel geëeist en ge zien het verschil van 2 jaar was hij 30 december in hoger beroep gegaan. Bij het gerechtshof in Den Haag stond vrijdag 11 juni een pro-forma zitting gepland, waarna in juli de behande ling zou volgen. Op de valreep trok het ressortsparket (onderdeel van het OM dat verantwoordelijk is voor de afhandeling van hoger beroepszaken uit onder meer Middelburg) uit Den Haag het door het OM Middelburg in gestelde hoger beroep in. „Het ressortsparket onderkent dat het hier een gruwelijke zaak betreft en heeft zeker ook oog voor de invloed die deze zaak indertijd gehad heeft op de kleine dorpsgemeenschap van Sint-Philipsland. Het ressortsparket heeft het hoger beroep ingetrokken omdat het, na grondige bestudering van het dossier en gelet op allé om standigheden van dit bewuste geval, meent dat de kans dat het gerechtshof Derf Haag een hogere straf op zou leg gen, klein is. De rechtbank gaat er in haar vonnis van uit, dat de .verdachte een intensieve en langdurige behande ling behoeft. Om de kans van slagen van een dergelijke behandeling zo groot mogelijk te maken, is een zo spoedig mogelijk begin daarvan aan gegeven, mede gelet op de - nog jonge - leeftijd van verdachte.' Het is geenszins uitgesloten, dat het hof met inachtneming van dit uit gangspunt tot een soortgelijk oordeel als de rechtbank zou zijn gekomen. Om die reden is het hoger beroep in getrokken. De intrekking van het ho ger beroep brengt met zich mee, dat het vonnis van de rechtbank van 17 december 2003 onherroepelijk is ge worden", aldus de verklaring van het ressortsparket. Henri Bungener met pensioen na ruim dertig jaar bij firma Verjaal Geboortepenning voor Daewon de Keijzer uit Sint-Philipsiand 2. Méér wandelaars in Sint-Maartensdijk en Tholen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1