Nieuwe bewoners Maartenshof wonen straks 'op stand aan een slotgracht' Slijterij de Gouden Leeuw heropend Trouwe klant wint vliegreis 25 - 26 juni emodagen Verburgh b, Meer voorbereidingstijd nodig voor uitbouw lokale Thoolse horecadag Roefeldag met 150 kinderen MR centraliseert in Halsteren Proeven van streekproducten in 'De Smaek' Concours voor amateur-organisten Donderdag 17 juni 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 De uitbreiding van Maartenshof in Sint-Maartensdijk met twintig huur- en dertien koopwoningen kan rond de kerst volgend jaar gereed zijn. Vrijdag werd symbolisch de eerste paal geslagen door de Wasschapelse heiploeg met assistentie van Castria Wonen, projectontwikkaar Marsaki, zorgverlener SVRZ en de gemeente Tholen. De nieuwe bewoners mogen dan straks uitkijken over het water van het slotterrein, voor ouderen zijn op Tholen tot 2010 nog 286 zorgwoningen nodig. Wijzigen SVRZ: deltaplan voor huisvesting van Thoolse ouderen is hard nodig Hobbels Introductie BeoCenter 2 Leuk idee waar we verder mee moeten „Zet je. Eén, twee, drie haal op die hei." De 'kaptein' van de Wasscha pelse heiploeg zette vrijdag zijn mannen aan om de eerste paal voor de uitbreiding van Maartenshof te slaan. Een ploeg van negen man die elk aan een touw het heiblok van tachtig kilo eendrachtig omhoog trokken en lieten vallen op de eiken houten paal die langzaam de klei in drong. Vertegenwoordigers van de vier deelnemers in het project werden vervolgens gevraagd mee te helpen om de klus te klaren: directeur J.J. Kloet van Castria Wonen, directeur M.P. Heijboer van de Oosterschelde- regio SVRZ, wethouder M.A.E. Velthuis en directeur P. Kambier van Marsaki. Samenwerking stond cen traal bij het slaan van de eerste paal voor de uitbreiding die vijf miljoen euro kost en wordt uitgevoerd door Goldewijk (dat bouwbedrijf Uijtde- willigen overnam). De voorbereidingen voor de bouw zijn in volle gang. De fietsenstalling is verplaatst naar de Anemoonstraat, de struiken en de tegelpaden zijn ver wijderd. Het gebouw is via de oost zijde niet langer bereikbaar voor be woners en bezoekers. Volgende week zal daadwerkelijk worden begonnen met het heien. Voor de 33 nieuwe woningen zijn op dit moment ongeveer 55 belangstel lenden. De uitbreiding is volgens Heijboer hard nodig om de wacht lijsten te verkleinen. Maar dat is nog lang niet genoeg om in de behoefte te voorzien. Voor de hele gemeente is volgens Heijboer berekend dat er tussen 2004 en 2010 maar liefst 286 zorgwoningen moeten komen. „Zo niet dan blijven de Thoolse ouderen in de kou staan. Dit klemt des te meer omdat Tholen in 2010 zo'n 32 plaatsen onder de norm voor verzor gingshuisplaatsen zit." Heijboer stelde voor om samen met de gemeente een Thools deltaplan op te stellen om het benodigde aantal zorgwoningen te verwezenlijken. Maar er rijzen volgens Heijboer ook andere donkere wolken op boven de ouderenzorg. Zoals de afslanking van de AWBZ en de nieuwe wet op de maatschappelijke ondersteuning. „Als we niet goed opletten dreigt de exploitatie van woonzorgcentra ern stig in gevaar te komen. Deze veran deringen kunnen ook grote gevolgen hebben voor de positie van kwetsba re ouderen, zoals mensen met een handicap." De directeur stelde voor samen te werken zoals dat ook gebeurt voor grote nieuwe projecten zoals Maar tenshof, dorpshuis-nieuwe-stijl in Oud-Vossemeer en de Vijfhoek in Tholen. Heijboer lichtte in het kort de voor geschiedenis toe en wees erop dat ar cheologisch onderzoek bijna roet in het eten had gegooid van het bouw plan. „Maar gelukkig konden we een voor alle partijen bevredigende op lossing vinden. Ook al moest de ar chitect zijn ontwerp aanzienlijk wij zigen." Niet bouwen op het voormalige slotterrein. Maar tot aan de rand van de slotgracht. „Ja, beste bewoners. U woont straks op stand aan een slotgracht en niet meer aan een dulve." De sloot zal aan de oost zijde worden verbreed tot een heuse gracht, zodat de woningen aan het water komen te staan. Met loopbrug gen wordt dan een verbinding ge maakt naar het parkeerterrein dat op het voormalige slotterrein wordt aan gelegd. Die wordt via de Bloemen- laan bereikbaar gemaakt door een dam. In de uitbreiding zijn aan de Bloe- menlaan behalve 'zorgwoningen' ook twee groepswoningen voor de menterende ouderen voorzien. Er ko men bovendien ook vier kamers voor tijdelijke opname en een medisch centrum. De huisarts huurt nu ook ruimte in het complex. Ook is er een ostheopate en de prikpost. Ook Kloet wees op de gevolgen voor ouderen als voorzieningen en rege lingen worden verminderd. Zo staat de huursubsidie onder druk en wordt de bijdrage voor de zorg verhoogd. Er blijft volgens Kloet steeds minder over voor eten en kleding. „Maar daar hoor je niemand over." De heiploeg uit Westkapelle slaat de eerste paal voor de uitbreiding van Maartenshof. Op de achtergrond staan v.l.n.r. wethouder M.A.E. Velthuis, P. Kambier, M.P. Heijboer en J.J. Kloet klaar om mee te helpen. Kloet was zeer te spreken over de sa menwerking tussen de verschillende partijen. De gemeente heeft volgens Kloet durf getoond door projecten te starten via de provinciale regeling in vestering stedelijke vernieuwing (ISV). Zo zijn er werkgroepen (van gemeente, Castria, SVRZ en Marsa ki) in het leven geroepen om geza- melijk plannen uit te werken voor grote projecten. „Misschien wat te ambitieus maar dankzij die ambitie is er nu een aantal plannen in verge vorderde staat. Plannen die voor de leefbaarheid impulsen geven." Hoewel de gemeentelijke politiek zich op dit moment in zwaar weer bevindt, vond Kloet dat de gemeente een pluim verdient als het gaat om het samen optrekken in ISV-verband. Hij bood wethouder Velthuis bloe men aan en ambtenaar J. de Kok, voorzitter van de ISV-werkgroep Maartenshof een fles wijn. Ook voor architect H. Würdemann was er een attentie. Hij werd enkele maanden geleden 65 jaar en had gehoopt dat er voor die tijd kon worden begonnen met de bouw. Dat is niet gelukt. Aan vankelijk werd april genoemd als aanvang van de bouw. Kloet bedank te hem voor de wijze waarop hij het project voorbereidde. Vooral voor het feit dat de architect in zijn uiteinde lijke ontwerp rekening hield met de archeologische waarden van het ge bied, oogstte waardering. Wethouder Velthuis vond dat de tijd van voorbereiding van de bouw snel is doorlopen. Zeker gezien de hob bels die er moesten worden geno men. Behalve de aaandacht die er aan de archeologische resten besteed moest worden ('de stienkdulf bleek een slotgracht'), moest er ook geke ken worden naar dieren en planten in de te bebouwen omgeving (flora- en faunawet). „Er zaten een muis en twee mollen op het terrein. Dat had gelukkig niet te veel om het lijf." De wethouder zei dat de gemeente werk maakt van het aanpakken van de wachtlijsten. Een Thoolse delta plan? Ja, we zijn er mee bezig. Maar dat kan alleen als we samenwerken. En ieder zijn eigen deskundigheid inbrengt. We moeten vooral zo door gaan." Heijboer, Kloet, Velthuis en Kambier hielpen daarna de heiploeg om de eerste paal te slaan. De heiers uit West-Kapelle waren gekleed in kle derdracht als herinnering aan het be roep dat eeuwenlang werd beoefend op de Westkappelse zeewering. Be halve bewoners en genodigden kwa men ook buurtbewoners een kijkje nemen.„Zet je. Eén, twee, drie, haal op die hei." Vandaag openen Jos en Christina Verwijs-Slager hun nieuwe slijte rij de Gouden Leeuw in Sint-An- naland. Een jaar geleden namen ze het bedrijf van de familie Poot- Moerland over en toen was de verkoop voor vaderdag hun eer ste drukke zaterdag. Met de ver huizing van Voorstraat 52 naar Voorstraat 50 hebben ze in het voormalige café veel meer ruimte gekregen. En het assortiment is enorm. In welk dorp van 3400 in woners tref je zo'n keuze aan. Een kast met zes planken vol met verschillende soorten Franse cognac en eenzelfde hoeveelheid Schotse whisky. Vijf nieuwe soorten port. Niet alleen de standaard uitvoering, maar ook port van 10 en 20 jaar oud. Ook nieuwe soorten jenever, vieux, wodka en citroen zijn erbij gekomen. Het idee om het voormalige café als slijterij in te richten, ontstond in het najaar. „De bestaande slijterij was te klein. Zeker met kerst had je veel te weinig ruimte. Er stond overal wel wat en dat wilden we veranderen", vertelt Christina Verwijs. In de nieu we slijterij staat alles veel overzichte lijker opgesteld en de paden zijn ruim. Ook mensen met een kinder wagen of in een rolstoel kunnen ge makkelijk binnenkomen. De voorge vel is breder en met het opschuiven van een huisnummer is de zaak in het centrum meer in het zicht gekomen. „Het oogt ook allemaal veel mooi er", constateert het echtpaar Verwijs trots. De klassieke bar uit het voor malige café dient als balie met de kassa en het dressoir met de leeuw tjes uit de eetzaal siert nu ook de slij terij en geeft daarmee een huiselijk karakter aan de zaak. Met uitgebreide verlichting komen de verschillende afdelingen goed uit de verf. Centraal staat de cadeautafel. „Er ko men hier veel mensen om een ge schenk", vertelt Christina. „Natuur lijk is er de wijn in allerlei soorten verpakkingen, maar ook bieren of li keuren. Zelfs voor iemand die niks wil hebben voor zijn veijaardag kun je bij ons slagen: een flesje Niks. Het is nu examentijd en ook voor de ge slaagden zijn er speciale cadeaus." Slijterij de Gouden Leeuw presen teert een kast vol met jonge jenevers, Jos en Christina Verwijs openen vandaag hun nieuwe slijterij, naast de winkel die ze een jaar geleden openden in de Voorstraat te Sint-Annaland. waarbij voor het eerst ook halve liters in het assortiment zijn opgenomen. Naast de Bols of Bokma is er ook een opvallende fles - door Jan des Bou- vris ontworpen - met korenwijn. Wijn is er uit alle windstreken, maar de Franse domineren, naast die uit Zuid- Afrika, Spanje, Duitsland, e.d. Uit Hongarije is er een nieuw soort zoete, rode wijn. Het aantal rose-wijnen is sterk uitgebreid omdat de vraag is toegenomen. Likeuren zijn er ook vo lop evenals streekdrankjes als Mee- krapsel. De Gouden Leeuw heeft speciale flessen wijn met een illustra tie van het Nonnetjeshuis en de tekst: Antwerpsestraat 12-16, 4611 AG Bergen op Zoom, Tel. 0164 237 940 Advertentie I.M. Groeten uit Sint-Annaland. Niet alleen de bijzondere wijnen zijn verkrijgbaar, maar ook een gewoon biertje, mineraalwater, sinaasappel sap en limonade. „In het vakantiesei zoen komen watersporters en cam- pinggasten die willen mixen en ook die kunnen we dan van dienst zijn. Nieuw is een grote fles Breezer en nu de hausse van de kleine flesjes Bree zer een beetje over is, hebben we als vervanger de Eristoff still. We spelen ook in op de vraag naar een thuistap. Elke maand hebben we ook een wijn aanbieding dankzij onze organisatie Mix Inn, die ook de promotie onder steunt." Jos en Christina Verwijs worden in de winkel bijgestaan door Lenie Giljam en Inge van 't Hof. De eerste was er al bij de vorige eigenaar en Inge is de zus van Christina. „Dat werkt heel goed, want met deze werkverdeling kan ik ook voor mijn twee kleine kin deren zorgen. Dat vond ik wel een voorwaarde toen we hier een jaar ge leden aan begonnen." Met deze vernieuwing woont het paar nu direct achter de slijterij en dat is ook prettiger. De oude slijterij wordt benut als magazijn. Daar kun nen ook cadeauverpakkingen samen gesteld worden, zodat het in de slijte rij netjes bljjft. En de etalage van de oude slijterij zal ingericht worden door makelaardij Van der Linden uit Halsteren, zodat klanten ook niet in de verleiding komen om die kant als ingang van de slijterij te blijven ge bruiken. De Gouden Leeuw Sint-An naland viert de opening drie dagen met speciale aanbiedingen en evenals een jaar geleden staat nu weer vader dag voor de deur. MR kunststoffen concentreert alle be drijfsactiviteiten in Halsteren. Naast het eigen pand aan de Canadaweg kon men een ruimte bijhuren omdat een buurman vertrok. De fabricage en montage is nu volledig in Halsteren, evenals het kantoor. In de vestiging Sint-Annaland aan de Veilingweg is er daardoor ruimte vrijgekomen waarvoor W.J. Mosselman nieuwe ac tiviteiten op het oog heeft. „De showroom blijft gewoon aan de Vei lingweg evenals Curepro, de onderne ming waarin de reeyclingactiviteiten van kunststoffen zijn ondergebracht en waarbij 3 mensen werken. Curepro werkt voornamelijk voor campings en gemeenten en daarvoor hebben we steeds meer ruimte nodig. Er hebben o.a. een opdracht gekregen om de bal kons van 120 woningen in Utrecht te vernieuwen met recyclingmateriaal. Ook in Limburg en op een camping in Duitsland heeft Curepro werk." Volgens Wim Mosselman begon het op en neer rijden van Sint-Annaland naar Halsteren en andersom op den duur op te breken. „Met twee kanto ren werk je niet doelmatig." MR houdt als postadres nog wel Sint-An naland, maar de hoofdvestiging met 20 medewerkers zit nu in Halsteren. Drie dagen is het Abdijplein in Middelburg komend weekeinde het podium voor Zeeuwse culinai re specialiteiten. Onder de topkoks die daar in actie komen, is Maurice de Coninck van restaurant De Gouden Leeuw in Scherpenisse. Op de menukaart staat van hem een stoverij van Thoolse pre sale lam. Het is de vijfde keer dat de Smaek van Zeêland wordt georga niseerd. De menukaart is vrijdag (17-22 uur) en zaterdag (12-22 uur) opge bouwd uit gerechten met groten deels Zeeuwse streekproducten. Het publiek kan a la carte kiezen uit vier voorgerechten, vier hoofd gerechten en vier nagerechten. De zondagmiddag (12-18 uur) is gere serveerd voor het Zeeuwse zeeban ket (kreeft, oester en mossel). In de keuken werken restaurants, het culinair gilde Zeeland en leerlin gen van de hotelschool Bergen op Zoom samen. Naast de restaurant tent waarin kookshows worden ge geven, is er een markt van Zeeuw se streekproducten. De Smaek van Zeêland wordt morgenmiddag ge opend door Engel Reinhoudt. Zondagmiddag om 2 en 4 uur pre senteren studenten van het Amster dam Fashion Institute een eigen tijdse visie op de klederdracht van Zeeuws Meisje, waarbij de streek- drachten uitgangspunt zijn. Het Veers Scheepstuigkoor en een Am sterdamse dj ondersteunen de shows muzikaal. In het Zijdemuse um in Meliskerke worden zater dagmiddag aan drie studenten 'Fashion-by-the-sea awards' uitge reikt. De Domburgse en Goese horeca tonen hun kunnen ook nog. De Domburgse versie van de Smaek van Zeêland is op 9, 10 en 11 juli, die in Goes op 15 juli. Er komt zeker een vervolg op de Lokale Thoolse Horecadag. Dat is de stellige overtuiging van organisator Karei Saris, voorzitter van Konink lijke Horeca Nederland afdeling Tholen. Saris kreeg donderdag na de eerste editie uitsluitend positieve reacties van de circa dertig deelne mende horecabedrijven. Ook de gasten en passanten op straat lieten merken dat ze op de hoogte waren van het initiatief. Vanwege het re genachtige weer zat er voor de terrasbedrijven op de promotiedag geen extra omzet in. Eetgelegenheden met een vriendelijk geprijsd menu de den wel goede zaken. Burgemeester W. Nuis was aanwezig bij het startschot van het evenement in café De Buurvrouw aan de Haven in Sint-Maartensdijk. Nuis luidde er symbolisch de bel voor de eerste ron de. Hij onderstreepte het nut van de promotiedag. „Niet alleen omdat de deelnemende bedrijven zich op deze wijze profileren. Maar ook omdat de Thoolse horeca nadrukkelijk bezig is met zelfonderzoek naar haar plaats en rol in de samenleving. De hgreca ziet zichzelf als gastheer van die sa menleving en dat is bijzonder posi tief. Soms komt de horeca ook op een negatieve wijze in het nieuws en ik ben blij met uw besef dat bij het gast heerschap ook verantwoordelijkhe: den horen. Ik ben ervan overtuigd dat u met uw achterban hiervoor een op lossing weet te vinden." Uit handen van Saris ontving de burgemeester De Guitige Gast, een uitgave over de horeca die is gebaseerd op de strips van Suske en Wiske. „Ik weet zeker dat u na het ïezen hiervan op een an dere manier over de horeca zult den ken", aldus Saris. In ongeveer dertig Thoolse horeca bedrijven werd ingespeeld op de pro motiedag. De restaurants en eetcafé's boden een gelegenheidsmenu aan, veelal geïnspireerd door de zee en ingrediënten uit de streek. De café's hadden voor versiering gezorgd en schonken een drankje gratis of voor gereducéerde prijs. Gezien de rela tief korte voorbereidingstijd was Sa ris tevreden over de door de onderne mers aan de dag gelegde creativiteit. „Wel moeten we ervoor waken dat de café's het niet gaan zoeken in happy hours en vergelijkbare zaken. Bij zo'n ontwikkeling heb ik mijn bedenkingen. Dat past niet in de imagoverbetering die mij voor ogen staat." Om de tweede editie uit te bouwen en creatief naar een hoger niveau te stuwen, wil Saris komende septem ber al beginnen met de voorbereidin gen. „De horecadag heeft het in zich om een toegevoegde waarde te wor den voor Tholen. Het is een leuk idee waar we mee verder moeten. We moeten ditmaal op tijd beginnen met de voorbereidingen, om de mogelijk heden te verkennen. Nu waren veel ondernemers nog verrast door het initiatief en werden ze er op liet laat ste moment mee geconfronteerd. Met een betere voorbereiding moet er veel meer uitkomen dan nu het ge val is geweest. Misschien kunnen we de horecadag uitbreiden met optre dens van artiesten of exposities van plaatselijke kunstenaars in de café's. Nu was een groot deel van de gasten nog afkomstig uit de eigen gemeen te, misschien wel negentig procent van het totaal. Met meer creativiteit bij de ondernemers moet daar veran dering in kunnen komen." Peter Ar kebout, consulent voor Zeeland van Koninklijke Horeca Nederland, be zocht tijdens de promotiedag een groot deel van de deelnemende za ken. Ook hij toonde zich bijzonder tevreden over de opzet van de dag. Een deel van de opbrengst van de ho recadag gaat naar Zorg op Afroep, een initiatief van zorginstelling Allé- vo om Thoolse ouderen langer zelf standig te laten wonen. Amateur-organisten van Tholen, Sint-Philipsland. Goeree-Overflak- kee en Schouwen-Duiveland kunnen meedoen aan het orgelconcours voor amateurs, op 23 oktober in Oude Tonge. Dit wordt om het jaar gehou den rond het Frobenius-orgel in de Hervormde kerk en georganiseerd door de Vereniging van orgelvrien den. Doel is het stimuleren van or gelmuziek in het algemeen en met name muziek voor de eredienst. Be halve een werk naar eigen keuze speelt elke deelnemer een koraalge- bonden^erjriKdU^erkJ^iiUPsahiien^ voor orgel' van Cor Kee of 'Psalm variations from Lynar B7'. De maxi male speelduur van het verplichte en het vrije werk samen is twaalf minu ten. De drie deelnemers met de hoogste puntenaantallen, mogen met de jury (Erik van Bruggen en Bas de Vroome) het slotconcert geven. Het concours wordt financieel mogelijk gemaakt door het Paul van Hessen- fonds van de Lionsclub Goeree- Overflakkee. Oprichter Van Hessen van de Lionsclub begon dit fonds voor sociaal-culturele doeleinden op Goeree-Overflakkee. Ruim 150 kinderen namen woens dagmiddag een kijkje in de keuken bij 23 bedrijven, instellingen en ver enigingen. Het was weer roefeldag, voor de twaalfde keer in Tholen. Vo rig jaar ging die niet door omdat de organisatie tot twee dames (Ineke Moeliker en Harma Pekelsma) was geslonken. Zij kregen voor dit jaar versterking van Esther Timmermans, Jacolien Deurloo, Jeanne Kettelerij en Jacqueline Franssen. Maar er blij ven vrijwilligers welkom, want enke le dames willen er mee gaan stoppen. Uitvalsbasis voor de bezoekjes van de kinderen (groep 3 t/m 8 van de ba sisschool) was woensdag De Veste aan het Schuttershof in Tholen. Op de fiets of te voet ging het naar de adressen in het centrum -het weer was immers prima- terwijl voor het industrieterrein en de dierenarts in Poortvliet auto's werden ingezet. Er waren drie ronden en elk bezoek duurde zo'n drie kwartier. De kinde ren maakten de gang van zaken bin nen het bedrijf of de vereniging mee en op veel roefeladressen werden ze ook nog eens verwend met een ca deautje of iets te drinken. De jeugd was dan ook erg enthousiast en dat gold ook voor de begeleiders. De 76-jarige E.N. Overbeeke-van Zetten uit Sint-Maartensdijk heeft een reis gewonnen voor twee personen voor de wedstrijd zaterdag van het Ne derlands elftal tegen Tsjechië in Aveiro in Portugal. Haar naam werd za terdag voor het gemeentehuis door coach Wim Scherpenisse van het da meselftal van Smerdiek getrokken uit de 2000 kassabonnen die bij de 21 deelnemende winkeliers door de klanten konden worden achtergelaten nadat ze hun naam er op hadden ingevuld. De bon van de prijswinnaar kwam van slagerij Op den Brouw. Mevrouw Overbeeke gaat zelf niet naar Portugal. Ze heeft zelf nog nooit gevlogen en zit ook niet te wachten om zich in 'al die drukte' te begeven. Haar zoon Leo en haar schoonzoon Pierre Withagen gaan nu samen. „Ze houden al lebei heel veel van voetbal. Ik heb zes kinderen, maar ik hoefde niet te lo ten. De anderen vonden het goed." Exploitant W. van Luijk van de Spar noemt de actie succesvol. „Vooral de tweede week is het goed gaan lopen. En op drie na deden alle middenstan ders mee. Het is ook mooi dat mevrouw Overbeeke gewonnen heeft, want ze doet haar boodschappen in het dorp." Dat beaamt ze. Ze is een trouwe klant: „Sinds mijn trouwen 54 jaar gele den doe ik de boodschappen hier. Ik heb hier heel veel boodschappen ge daan want het was een groot gezin. Ik ben nooit naar een andere plaats ge gaan. Ik heb ook geen auto. Het is toch mooi meegenomen dat je iets wint, maar ik kon het eerst niet goed bevatten." Ze was zelf niet bij de trekking aanwezig. De opkomst was gering. Wel waren er middenstanders en leden van het evenementencomité Smalstad aanwezig. De prijs bestaat uit twee vliegtickets, twee toegangskaartjes voor de wedstrijd en 200 euro zakgeld. Leo Overbeeke en Pierre Withagen vertrekken zaterdag met een speciale vlucht met Oranjesupporters. Na de wedstrijd vliegen ze ook weer meteen terug. (Advertentie I.M.) Mevrouw E.N. Overbeeke-van Zetten en W. van Luijk met de cheque voor de wedstrijd Nederland-Tsjechië in Portugal.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 11