'Raad moet bieb een nieuwe opdracht geven' Gezellige, maar natte zeskamp Smerdiek ABT wil flink besparen op personeel gemeente ZLM INBOEDEL VERZEKERING? Pleidooi voor uitstel nieuwbouw gemeentehuis Oud-archief mogelijk naar Bergen op Zoom Korporaal Gunter bij herdenking D-Day 'Markiezaat' kan naar Tholen CDA zoekt heil in de Zalmsnip Waterzuivering wordt uitgebreid Geslaagden bij het Rode Kruis Donderdag 10 juni 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 A.L. Piet CU): Investeren in wanorde ABT wil ongeveer zes miljoen euro besparen op de per soneelskosten van de gemeente. Dat kan volgens fractie voorzitter J.J.P.A. Boulogne als er 25 procent minder wordt uitgegeven aan het ambtelijk apparaat. Hij roerde het plan tijdens het bespreken van de bezuinigingsvoor stellen in Haestinge weer aan. Volgens de andere fracties betekent het dat er ambtenaren ontslagen moeten wor den. Volgens de CU is het 'investeren in wanorde.' Sociaal plan Meerderheid voor handhaven situatie Klakkeloos Loden last PvdA doet dringend beroep op raad Het oud-archief van Tholen kan wellicht ondergebracht worden in het regionaal historisch centrum in Bergen op Zoom. De meerderheid van de raad, PvdA, VVD en CDA, staat daar positief tegenover, zo bleek donderdag avond bij de bespreking van de kadernota 2005. Jaarlasten Défilé voor BeatrixBush en Poetin Arromanches Gemeente vraagt zelf om groen over te nemen Cijfers en ontwerp aan bevolking voorleggen Vertrouwen Arbo, arbo Boulogne herhaalde zijn kritiek op het raadsprogramma Kleur beken nen. Dat is volgens hem failliet om dat afspraken niet worden nageko men. Zo zijn er nog geen dorps plannen gemaakt, staat het beleids plan voor de bibliotheek op de hel ling en wordt ook geen uitvoering gegeven aan het project integrale veiligheid. „Er was zelfs geen geld om een veiligheidswijzer uit te ge ven voor 5400 euro, terwijl daar wel behoefte aan is. Kleur beken nen was een prachtige leidraad, maar er is niets meer van over. De coalitie kan daar op aangesproken worden." Hij zei dat het nu, beter was om een plan voor twee jaar te maken. P. van Belzen (CU) wilde weten of dat met of zonder ABT moest. Hij herinnerde er fijntjes aan dat ABT ook in het college zat toen het plan het licht zag. Boulogne: „Zonder. We zijn er even uit." Volgens Boulogne krijgen de bur gers steeds minder terug voor de lastenverzwaring die ze ondergaan. Hij stelde voor om de personeels kosten aan te pakken ofwel de amb telijke organisatie tegen het licht te houden. En meer met tijdelijke ambtenaren te gaan werken dan met vaste. Maar volgens drs. A.L. Piet (CU) zouden alle taken met een kwart minder ambtenaren niet uitgevoerd kunnen worden. „Dit is investeren in wanorde." Volgens Boulogne wijst de praktijk uit dat het geen zin heeft om alleen maar plannen te maken die toch niet uitgevoerd worden. Hij noem de integrale veiligheid, het groen plan en het verlichtingsplan. „Die nota's zagen er goed uit, maar ze zijn niet uit te voeren. Maak ze dan ook niet meer." M.A.J. van der Linde (PvdA) wilde weten met hoeveel personeelsleden minder er in de optiek van ABT ge werkt zou moeten worden. Boulog ne bleef het antwoord schuldig, maar zei dat het ongeveer zes mil joen euro zou schelen. Afslanken zou door uitplaatsen kunnen gebeu ren en door natuurlijk verloop. En als er minder eigen ambtenaren zijn en er toch meer werk is, dan moet dat maar met 'interim-managers'. „Dat moet allemaal nog uitgere kend worden." Volgens J. van den Donker (D66) zou er dan ook veel wachtgeld be taald moeten worden, maar Bou logne bestreed dat. „In 2009 staan we gewoon glad." H. Geluk (SGP) begreep het niet. De bezuinigingen zullen volgens hem alleen gehaald worden als er personeel wordt ontslagen. „De be sparing komt niet uit de verwar ming of uit de stoelen." Volgens'Boulogne moet er voortaan bij elk raadsvoorstel bekeken wor den hoeveel mensen er nodig zijn en hoeveel geld dat kost. „Dat re serveer je dan daarvoor. Op die ma nier krijg je minder vaste, maar meer variabele kosten. Dat betekent een grote onzekerheid voor het per soneel, maar je moet mee met de ontwikkelingen in de maatschap pij." Ook J.P. Bout (CDA) twijfelde aan het plan. Een sociaal plan voor het personeel kost ook veel geld, zei hij. Maar Boulogne spiegelde voor dat er een overschot van 90.000 eu ro mogelijk is, terwijl de begroting in 2009 sluitend wordt. De meerderheid van de raad is voor het verplaatsen van het Mar- kiezaatcollege van Sint-Maartens dijk naar Tholen. Dat bleek don derdagavond bij het bespreken van de kadernota 2005. Op de plaats van de school aan Onder de Linden moeten wonin gen komen, zei wethouder K.A. Heijboer. Er wordt gesproken met een projectontwikkelaar. Eerder waren de raadsfracties niet zo geporteerd van verplaatsing. Dat zou te veel geld kosten, name lijk zes miljoen euro. Maar door een grotere rijksbijdrage hoeft de gemeente minder te betalen aan de verhuizing van de vmbo-school, zo blijkt uit een recent onderhoud met het ROC. De gemeente is ook niet langer verantwoordelijk voor de huisvesting van scholen die on der het ROC vallen. De gemeente lijke bijdrage daalt naar 2,5 mil joen euro. Die financiële meeval ler was voor de meeste fracties voldoende om voor Tholen als vestigingsplaats te kiezen. Boven dien heeft het ROC garanties gege ven over het eventueel beëindigen van het onderwijs op het Markie-, zaatcollege. De gemeente zou dan een evenredig bedrag van de inleg terugkrijgen. De ChristenUnie bleek echter niet overtuigd van het plan. P. van Bel zen zei vooral naar onderwijsin houdelijke zaken te kijken en acht te de kans van slagen ook in Tholen niet groot. Volgens Heijboer zou de jaarlast voor de gemeente nu op 201.000 euro uitkomen. Over de invulling van het schoolterrein in de smal- stad wilde hij nog niet veel kwijt. Alleen dat er woningen komen. De CDA-fractie kantte zich donder dagavond bij het bespreken van de kadernota 2005 tegen bijna alle be zuinigingsvoorstellen. J.P. Bout verrastte daarmee vriend en vijand. Het Opvoedbureau kan volgens Bout wel met wat minder, en er kan een besparing gevonden worden op het gemeentepersoneel (zonder ge dwongen ontslagen) van 125.000 euro dit jaar en 250.000 euro vol gend jaar. Maar voor het overige wilde het CDA niet tornen aan de subsidies voor sportverenigingen, omroep Tholen, de Kunstroute in Tholen, de vervoerskosten voor schoolzwemmen, streekmuseum De Meestoof, armoedebestrijding en nieuwbouw basisscholen. Toen door A.L. Piet (CU) werd ge vraagd waar het CDA dan de dek king voor het financiële tekort denkt te halen, antwoordde Bout dat dit later aan de orde zou komen in de begrotingsronde eind oktober. Volgens J.J.P.A. Boulogne (ABT) was dat een zwaktebod. Bout zei de Zalmsnip 'op een andere wijze' in te willen zetten. Deze uitkering van het rijk staat echter op de hel ling. Dan moest het maar uit de al gemene middelen komen, zei hij. Het waterschap is begonnen met het uitbreiden van de rioolwater zuiveringsinstallatie in de Slabbe- coornpolder bij Tholen. Er worden een nabezinktank en een retour- slibgemaal bijgebouwd. Ook wordt de elektrotechnische instal latie vernieuwd. De uitbreiding is onderdeel van een serie maatrege len om de lozing van afvalwater via riooloverstorten op het opper vlaktewater terug te dringen. Het werk moet in december opgele verd worden. Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 -'Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 8 Advertentie I.M. Het bibliotheekbestuur - waarvan hier mevrouw Boelhouwers en de heer Zuidweg tijdens de actie tegen de bezuinigingen in Sint-Maartensdijk - wil meer duidelijkheid van de gemeente over de toekomst. Het bestuur van de openbare bibliotheek Tholen wil dat de raad een nieuwe opdracht formuleert over de toekomst van de bibliotheek. Het oude plan dat nog niet zo lang geleden is vastgesteld, zal moeten wor den herzien, zei penningmeester J.J. Kloet donderdag tegen de leden van de commisse algemeen bestuur. Er is haast geboden, anders is het bestuur genoodzaakt personeel te ontslaan. De op handen zijnde fusie met andere bibliotheken in de regio zal de gemeente ook geld kosten als de provincie niet bereid is te betalen, zei wethouder M.A.E. Velthuis. Het college had vier voorstellen uit gewerkt. In de kadernota staat dat er tot 2005 ruim 590.000 euro subsidie wordt verstrekt. En dat dit inclusief 68.000 euro is om de kwaliteit te verbeteren. Kloet zei echter dat dit bedrag bij het bestuur niet bekend is. Hij zei duidelijkheid te willen voor volgend jaar omdat het bestuur ge zien de voorstellen voor belangrijke beslissingen staat. Voor 2005 heeft de bieb 643.000 eu ro subsdidie gevraagd. Als er 550.000 wordt toegekend (rekening houdend met de jaarlijkse verho ging) dan is er volgens Kloet een te kort van 93.000 euro op het lopende beleid. Bij het opstellen van het bi bliotheekplan was de 643.00 euro de 'slechtste optie' en was er berekend dat met 816.000 euro de 'beste op tie' verwezenlijkt zou worden. „Nu kan er geen sprake meer zijn van extra kwaliteit. Daarom vragen wij helderheid. Als u niets bijstelt, dan zullen we de plannen moeten herzien maar dan is het aan de raad dat helder te formuleren. Stilstaan en de klok terugzetten is anno 2004 niet verantwoord. Dat is de doodsteek voor de bieb. Zeker aan de voor avond van de fusie." Over de gevolgen van de fusie in het Oosterscheldegebied bleef Kloet vaag. Wel was duidelijk dat 'niet al le dorpen dan zouden worden voor zien' of dat het niet onder de 'huidi ge vorm' kan. P. van Belzen (CU) vroeg zich af wat het bestuur zelf wilde. „Gaat u voor een zes of voor een tien? De gemeente Riemerswaal zegt dat de fusie budgettair neutraal moet verlopen. Wij zijn niet tegen de bieb, maar het geld is er gewoon niet. Er moet 1,6 miljoen euro op tafel komen. Wat kunt u met de middelen die u nu heeft?" Kloet vond dat de gemeente moet laten weten wat ze wil. Als op drachtgever. „Nu krijgen we een zijdig iets opgelegd. Wij moeten het maar uitzoeken. Dat is een taak van de raad. Het ligt nu klakkeloos op ons bordje." Volgens J. van den Donker (D66) was er ook niet voldoende geld toen het beleidsplan voor de bieb is besproken. „Toen hebben we de beslissing niet genomen. We wis ten toen al dat het moeilijk zou worden." Volgens M.A.J. van der Linde (Pv dA) is er een financieel probleem, maar hij vond niet dat dit het bieb- bestuur eenzijdig is opgelegd. Hij stelde voor om een en ander goed door te praten en vroeg wat de fu sie voor de Thoolse bieb inhoudt. Kloet zei dat het een lastig te be antwoorden vraag is. „We hopen op meer stabiliteit, bestuurlijk en organisatorisch." Verder zal de kwaliteit van de aangesloten bibli otheken moeten worden verbeterd en is het niet langer verantwoord om de organisatie door vrijwillige bestuurders te laten leiden. VVD, PvdA, SGP, CDA en CU zeiden voor optie d te kiezen. Dat is de huidige situatie handhaven, en met een structurele verhoging tot 550.00 euro per jaar. De SGP liet bij monde van M.J. Klippel weten dat de voorziening als 'een loden last' om de nek van de ge meente hangt en steeds zwaarder weegt. Overeind houden wat haal baar is, maar ook gebruik blijven maken van vrijwilligers, zo was de boodschap: ABT heeft een alterna tieve begroting gemaakt en D66 zoekt geld in extra groei van de woonkernen om alle zaken die te maken hebben met welzijn en leef baarheid in stand te houden. Over de fusie vinden gesprekken plaats tussen gemeenten en biblio- theekbesturen. Velthuis: „Afge sproken is dat dit budgettair neu traal moet verlopen. Het kan wel betekenen dat het proces wel geld kost. Er wordt gekeken of de pro vincie het betaalt. Als dat niet lukt, dan kan de gemeenten om een bij drage worden gevraagd, maar dat zal eenmalig zijn." De Outsiders hebben de zeskamp gewonnen van s.v. Smerdiek. Ze ein digden vrijdag in punten gelijk met Jacoba van Beieren, maar werden tot winnaar uitgeroepen omdat ze de sterksten waren gebleken bij het onderlinge spel op de hindernisbaan. Die hindernisbaan werd trouwens in de loop van de avond gesloten, omdat het risico op blessures te groot werd door de voortdurende regen. De deelnemers lieten hun avond ove rigens niet verpesten door het tegenvallende weer. Aan het begin van de avond spikkelde het al en nadat het een half uurtje droog was geweest, ging het opnieuw regenen. De nieuwe onderdelen - stoeien op de balk en de voetbalboarding - bleken en goede greep van de organisatie, beide spellen vielen erg in de smaak. De eindstand is als volgt: 1. De Outsi ders, 2. Jacoba van Beieren, 3. Smerdiek 2, 4. De Deurdouwers en Smerdiek 4, 6. timmerfabriek De Pluumpot en De Zeeuwse Babbelaar, 8. De Gladiolen, 9. Rojo en Smerdiek C, 11. Gemeente 2, 12. Smerdiek dames, 13. Gemeente 1 en 14. ATZW. Smerdiek sluit het seizoen af met het familieweekend. Morgen en zater dag is het tentenkamp voor de pupillen, er zijn tal van andere activitei ten voor de jeugd en voor de senioren het cluhkampioenschap. Het regionaal historisch centrum is ondergebracht in de Blokstallen. De buurgemeente Bergen op Zoom heeft recent een voorstel gedaan om ook het Thoolse archief op te ne men. Het archief van Steenbergen en Woensdrecht is hier ook naartoe overgebracht. Het is echter de be doeling dat het archief op den duur verhuist naar het Markiezenhof. En daar zou juist weer te weinig ruimte zijn om er extra meters lokale ge schiedenis in op te bergen. De PvdA was als enige fractie vorig jaar tegen het onderbrengen van het oud-archief in het nieuw te bouwen gemeentehuis in Tholen. Alle ande re fracties steunden een motie om er voor te zorgen dat het archief op Tholen blijft en wel in het nieuwe stadhuis. M.A.J. van der Linde (PvdA) voel de dan ook wel voor deze nieuwe mogelijkheid. Volgens de fractie voorzitter zouden de lasten twee ton per jaar minder bedragen dan wan neer het in eigen beheer wordt ge houden. Hij deed een dringend be roep op andere raadsfracties en het college om de zaak op dit punt te herzien. M.J. Klippel (SGP) zei ook dat zijn fractie 'graag wil meedenken' over het nieuwe voorstel dat van de buurgemeente is gekomen, 'hoewel het behoud van het archief op Tho len bij ons de voorkeur heeft'. De eventuele voordelen die daar mee te behalen vallen, zouden vol gens Klippel gebruikt kunnen wor den om de jaarlasten van het 'eventuele nieuw te bouwen ge meentehuis te verlagen.' Ook VVD en CDA willen de nieuwe mogelijk heid laten onderzoeken. Burgemeester W. Nuis wees er op dat de raad al een besluit heeft geno men over deze kwestie, namelijk on der brengen in het nieuwe gemeen tehuis. „U heeft dat gedaan omdat er ook nogal wat pleitbezorgers uit de gemeente waren (onder meer de heemkundeverenigingen van Tholen en Sint-Philipsland -red.) Die zult u ook duidelijkheid moeten verschaf fen. Er is nu 470.000 euro voor uit getrokken. Dat betekent dat we daarmee het oud archief willen digi taliseren, dus bereikbaar maken via internet. Het is meer dan alleen maar het archief oppakken en overbren gen. U zult daar een uitspraak over moeten doen." „Schitterend om zo'n gebeurtenis mee te maken. De oud-strijders, de staatshoofden, klappende mensen, de luchtshow, de inspectie van de erewacht door koningin Beatrix en de Franse premier Raffarin, het was allemaal heel mooi en indrukwekkend." De 21-jarige korporaal Gabriël Gunter uit Sint-Annaland maakte de herdenking van de inva sie in Normandië, 6 juni zestig jaar geleden, mee als lid van het garde regiment Prinses Irene. In ceremonieel tenue (rode jassen, blauwe broek, blauwe helm met koperen punt) kwam zijn in het Oost-Brabantse Oirschot gelegerde garderegiment vrijdag in Frankrijk aan. De compagnie overnachtte in een landbouwschool in Pont-Aude- mer, de stad van circa 10.000 inwo ners tussen Caen en Rouen die op 26 augustus 1944 mede door de inzet van de Prinses Irene Brigade werd bevrijd. Dit legeronderdeel werd ge vormd door Nederlanders die naar Engeland gevlucht waren en mee wilden helpen aan het verdrijven van de Duitse bezetters. In Pont-Au- demer vond zondagmorgen de Frans-Nederlandse herdenking van D-Day plaats, zoals elk land dat aan de invasie deelnam zo'n lokale cere monie had. De Amerikanen bijvoor beeld direct aan de kust op de grote begraafplaats in Colleville sur Mer, waar ruim 9000 militairen begraven liggen die met name op het strand Omaha sneuvelden. In Pont-Aude- mer was naast de Prinses Irene Bri gade de Johan Willem Friso-kapel aanwezig, alsmede een Frans mili tair muziekkorps en een legergroep.' Van ieder land was er een vaandel- wacht. Na de inspectie door de ko ningin - „ze passeerde mij op 2 me ter terwijl we het geweer presenteerden", vertelt Gabriël Gunter - en de Franse premier wer den de beide volksliederen gespeeld en marcheerden de legergroepen en oud-strijders van beide landen onder applaus van langs de kant staande Nederlanders en Fransen door de met vlaggen versierde hoofdstraat naar het gemeentehuis, waar kran sen werden gelegd. Daar waren ook premier Balkende en minister van defensie Kamp aanwezig. Aanslui tend vond een receptie plaats met af gevaardigden van de verschillende onderdelen, maar Gabriël Gunter was er dit keer niet bij omdat hij bij een andere gelegenheid al aan de beurt was geweest. Vervolgens ging het in de bus naar het evenals Pont-Auaemer - waar op elke hoek een politieman stond - zwaar beveiligde Arromanches, waar zondagmiddag de internationa le herdenking plaatsvond met diver se staatshoofden. Arromanches ligt direct aan de kust en is bekend van de tijdelijke havenaccommodatie, die na de invasie in juni 1944 speci aal werd aangelegd voor aanvoer van versterkingen naar het front. Daar ging ook de Prinses Irene Bri gade aan land. In Arromanches was er een parade van legeronderdelen van alle landen die aan de invasie deelnamen, waaronder het gardere giment Prinses Irene voor Neder land. „We liepen langs de tribune met o.a. president Bush van Ameri ka, de Engelse en de Nederlandse koningin, president Chirac van Frankrijk en president Poetin van Rusland, maar ook premier Balke nende en de Duitse kanselier Schro der. Er was ook een luchtshow en een vlootschouw." De Sint-Annalander kende het gebied op zich wel omdat hij vorig jaar met het hele bataljon een bezoek aan de invasiestranden heeft gebracht en toen verschillende militaire begraaf plaatsen heeft bezocht. De van de ge schiedenisles bekende invasie ging zo al meer leven en dat deed het zondag met de herdenking van 60 jaar D-Day nog meer. De hele kuststrook was verstopt door bezoekers en verenigin gen die oude legervoertuigen in ere houden, zoals 'Keep them rolling.' Tot en met augustus duren de festivi teiten in Normandië nog. Zaterdag avond was er in alle door de invasie bekende kustplaatsen een groots vuurwerk in aanwezigheid van vele oud-strijders of familieleden van ge sneuvelde militairen die soms voor het eerst een bezoek brachten aan Frankrijk. Gabriël Gunter is als plaatsvervan gend groepscommandant van een pantservoertuig al vertrouwd met ce remoniële optredens. Al een paar keer vorynde hij de erewacht bij de maan delijkse aanbieding van geloofsbrie ven door nieuwe ambassadeurs bij paleis Noordeinde in Den Haag. Ook was de Sint-Annalander aanwezig bij het bezoek van de president van Zwi- terland aan koningin Beatrix in Am sterdam en bij de begrafenis van ko ningin Juliana in Delft. Gabriël Gunter is nu in afwachting van een eventuele uitzending naar Irak, begin volgend jaar. Eerder deed hij al mee aan een vredesoperatie in Bosnië, voormalig Joegoslavië. De gemeente zal zelf inwoners bena deren om snippers openbaar groen te koop aan te bieden. Eerst moeten groenstructuurplannen opgesteld worden, waaruit duidelijk zal worden welke stukken openbaar groen als zo danig weinig waarde hebben en bui ten de groenstructuur vallen. Grenzen ze aan eigendommen van particulie ren, dan zal de gemeente peilen of er belangstelling is voor overname. De afgelopen weken hebben nogal wat Tholenaren de gemeente ge vraagd om een aan hun perceel gren zend stukje openbaar groen te mogen kopen. Maar vrijwel geen van die verzoeken kan gehonoreerd worden, omdat de betreffende stukken juist wel onderdeel zijn van de groenstruc tuur. De. vragen waren reacties op uit spraken van wethouder F.J. Goossen in de gemeenteraad. Bij de behande ling van de Groenvisie zei hij dat on rendabele hoeken met snippers groen beter verkocht kunnen worden. 'Voor het onderhoud zijn ze niet doelmatig en de vraag van inwoners om stukjes aangrenzende tuingrond te kunnen bijkopen, is voor ons leidend. Het economisch principe telt, dus wat de gemeente betreft kunnen de snippers weg' zei de wethouder in de raad. Maar zo eenvoudig blijkt het dus niet te liggen. Bij de afdeling Tholen/Sint-Phi- lipsland van het Rode Kruis zijn voor verschillende opleidingen de volgende mensen geslaagd. Huibert Hoek (lotusslachtoffer) uit Sint-Philipsland; Chris de Neeff (lotusslachtoffer en instructeur EH BO) en Joke de Neeff-Verspeek (i/istructeur wandelletsel) uit Scherpenisse; Vincent Nooren (BLS/AED-instructeur en instruc teur wandelletsel) en Pieter den Braber (BLS/AED-instructeur) uit Sint-Maartensdijk; Astrid van Hout (instructeur wandelletsel) uit Oud-Vossemeer; Henk van Don gen (instructeur EHBO) uit Zierik- PvdA, CDA en VVD willen dat de nieuwbouw van het gemeentehuis in Tholen wordt uitgesteld. Er is momenteel te weinig draagvlak onder de burgers. Eerst moeten alle cijfers op een rijtje zijn gezet van nieuw bouw in Tholen en aanpassing van het bestaande onderkomen in Sint- Maartensdijk. En die moeten aan de bevolking worden gepresenteerd voordat er een besluit wordt genomen. ten worden. Vervolgens moeten die aan het publiek worden gepresen teerd waarna de raad een beslissing kan nemen bij het behandelen van de gemeentebegroting. „De nieuw bouw van het gemeentehuis is het meest besproken, bekritiseerde en bespotte onderwerp." A.L. Piet (CU) zei dat zijn fractie het bestaande onderkomen wil handhaven. Bij ruimtegebrek zal er volgens hem bijgebouwd moeten worden bij de gemeentewerkplaats op het industrieterrein. „Deze twee locaties afzetten tegen nieuwbouw en het bediscussiëren met de bevol king." De SGP is voor de goedkoopste op lossing. M.J. Klippel wil weten wat de gemaakte kosten voor de nieuw bouw zijn en of het college nog ach ter het kostenplaatje (juli 2003) voor de smalstad staat. De VVD voelde ook wel voor op schuiven. Al mag het volgens G.J. Hoek niet te lang duren; weken, en kele maanden, geen jaren. „In de huidige vorm doormodderen is geen optie. Alles op een rijtje zetten, een keuze maken en duidelijk zijn." Die pleidooien kwamen van VVD'er G.J. Hoek, PvdA'er M.A.J. van der Linde en CDA'er J.P. Bout donderdag tijdens de bespreking van het toekomstig financieel beleid in Haestinge. Van der Linde: „Voor zo'n belangrijke investering is het draagvlak minimaal. Wij willen een time-out. Het voorlopig ontwerp is gereed. De raad kan dat tegen het licht houden. We moeten de cijfers en het ontwerp aan de bevolking presenteren. De raad moet de regie in handen nemen. Een normaal mens kan er geen touw meer aan vastknopen." Hij kreeg er applaus voor uit de zaal. Volgens Van der Linde kan er tijdens de begrotingsbehandeling eind oktober een besluit genomen worden over het wel of niet bouwen van een nieuw stadhuis in Tholen. Zo zei hij op een vraag van H. Ge luk (SGP) die wilde weten hoe lang de PvdA het wil uitstellen. Van der Linde kreeg steun van J.P. Bout van het CDA. Ook hij vond dat het plan in de ijskast moet. En dat alle cijfers van verbouw en nieuwbouw op een rijtje gezet moe- Hoek nam de ambtenaren in be scherming. „Het zijn hardwerkende mensen waar veel tegenaan is ge schopt." Hij pleitte voor een doel matigheidsonderzoek en voor het versterken van de positie van de ambtenaren. D66 en ABT zijn tegen de nieuw bouw. Volgens J. van den Donker (D66) moeten de grote investerin gen worden opgeschoven, zoals die voor het nieuwe gemeentehuis. „Het bestaande raak je aan de straatstenen niet kwijt." Inspreker Rinus de Korte uit Tholen gaf aan het eind van de avond rond half twaalf Van der Linde (die toen al vertrokken was) een pluim op de hoed. „Ook al is het niet mijn partij - ik ben ondernemer - ik heb veel respect voor hem. Hij voelt wat de burgers denken." De Korte hamerde erop dat het gemeentebestuur 'geen vertrouwen' heeft van de bevolking. Ook vond hij dat hij bij zijn eerste inspreekbeurt te veel was afgekapt door de voorzitter van de commissie algemeen bestuur, E.M. van der Wal-Vermeulen. „Hoe meer u dat doet, hoe erger dat wordt. Maar ik wil geen rel schoppen. Ik ben voor het herstel van het vertrouwen." Inspreekster P. Slager had zich de hele avond zitten ergeren. Ze stelde dat de gemeente geld uitgeeft dat er 'helemaal niet is'. En ze begreep niet dat er voor een nieuw gemeen tehuis is gekozen terwijl er nog geen bestemming voor de leegko mende gebouwen is gevonden. „U krijgt de bovenverdieping van de bi bliotheek nog niet eens verhuurd. U heeft de uienfabriek bij Sint-Maar tensdijk gekocht, maar er is nog niets mee gebeurd." Ze vond dat het beleid van het gemeentebestuur de afgelopen vijfjaar voor 'geen meter deugt.' A. Beeke uit Scherpenisse had eer der op de avond gewezen op de be richten dat de arbowetgeving op de helling gaat. Volgens Europese nor men zou er 30 tot 40 procent van de arbonormen overboord gaan, zei hij. „Maar van jullie hoor ik alleen maar arbo, arbo, arbo. Daar schuiven jul lie het op af." Ook omroep Tholen roerde zich op nieuw. Zowel voorziter Tichem als penningmeester Jacobs pleitten voor het behoud van de lokale om roep en kondigden aan de uitkomst van hun eigen onderzoek onder de luisteraars te presenteren. En oud-wethouder J. Versluijs be trad als inwoner van Scherpenisse weer even de potitieke arena door te pleiten voor het behoud van de leef baarheid in zijn dorp en in Sint- Maartensdijk. ""SU Waterdragers, een van de twee ploegen gemeenteambtenaren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9