'Het groeit hier als een tierelier' 4000 euro Lions voor Hartstichting Verburgh 'Blijvende bescherming voor grondgebonden landbouw' Veel hardrijders Paasdijkweg ZLM MOTORVERZEKERING? Huur voor het E.K. BE AM ER Predikanten roepen op om niet te stemmen Open tuinen Wedstrijd voor brandweer Tholen Donderdag 10 juni 2004 EEN DRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Inkomenspositie Plattelandsontwikkeling Sint-Annalandse Brigitte Jumelet laat anderen meegenieten van haar tuin Een bepaalde stijl heeft de tuin niet. Als bij Brigitte Ju melet een idee opborrelt, werkt ze dat uit. Ze is regelma tig zelf verrast over het resultaat. Dan denk ik: waauw, wat een leuke combinatie!" De Sint-Annalandse stopt het grootste deel van haar vrije tijd in haar tuin, een stuk grond met een oppervlakte van 6500 vierkante meter. Ze stelt die ook open voor publiek. Morgen en zaterdag is het één van de vijf open tuinen op Tholen en kan ieder een er een kijkje nemen. Wildernis Pluktuin Appelboom Smalstads koor zingt in Engeland Presentatie van agrarische sector op Kruijtenburg een bij Verburgh Kijk voor de voorwaarden op de site! www.verburgh.nl b. v. Lijst ChristenUnie-SGP zet zich in voor gezinsbedrijf Ook na het afschaffen van de landbouwsubsidies door de Europese Unie is er toekomst voor de Zeeuwse landbouw. Dat is de stellige over tuiging van E. Hage, voorzitter van de ZLTO-afdeling Tholen. Ook de circa vijftien andere aanwezigen op de verkiezingsavond van de Chris tenunie in de Wingerd in Tholen waren woensdag die mening toege daan. J. Blokland, lijsttrekker voor de Europese verkiezingen voor ChristenUnie-SGP, waarschuwde voor al teveel optimisme. „De Euro pese boeren mogen niet het slachtoffer worden van economische expe rimenten bedacht op Brusselse tekentafels." In zijn inleiding ging Blokland uitge breid in op de komende landbouwher vorming doop de Europese Unie. Kern van deze hervorming is de ont koppeling van de steun van de pro ductie. In plaats van steun per hectare graan, ontvangt een akkerbouwer met ingang van volgend jaar een bedrijfs- toeslag op basis van de premies die hij in 2000 en 2001 ontving. Ook voor vleesvee, schapen en geiten gel den straks vergelijkbare regelingen. Blokland vreesde afnemende accepta tie bij het publiek als de subsidies worden afgeschaft. „Zolang premies verbonden zijn aan productie, zullen burgers'in meer of mindere mate kun nen begrijpen dat boeren beschermd worden tegen een onzekere markt prijs. Maar wie accepteert over tien jaar de uitbetaling van een bedrijf- stoeslag op basis van wat een boer ooit in het verleden eens verbouwde." Zeeuwse boeren moeten volgens Blokland wel positief blijven staan te genover de Europese Unie. „Een ie der die pleit voor terugtrekking uit de EU moet wel beseffen dat we voor onze handel voor het grootste deel aangewezen zijn op de 450 miljoen consumenten die we in Europa mo gen bedienen. Je afsnijden van zo'n markt is afstand doen van het huidige welvaartsniveau." Blokland onder streepte dat de landbouw, ondanks alle kritiek op Bmssel, van de export mogelijkheden in de EU heeft gepro fiteerd. In 2001 voerde de vaderland se landbouw voor 45 miljard euro uit. Van die 45 miljard bleef 38 miljard euro binnen de EU. „Het belang van de EU voor de agrarische handel en productie is daarmee aangetoond. De toekomst van de landbouw ligt, hoe je het wendt pf keert, in Europa en heeft alles te maken met Europese ontwik kelingen." Het toekomstig landbouwbeleid van de EU moet volgens Blokland eerst en vooral de inkomenspositie van de boeren als uitgangspunt hebben. „Bijna vijftig jaar geleden stelde men zich tot doel een landbouwbe leid te ontwikkelen dat voldoende voedsel, een goede prijs voor de con sument en een stabiel inkomen voor de boer zou garanderen. De doelen zijn deels bereikt. Europa heeft geen voedseltekorten meer en de produc ten uit de land- en tuinbouw nemen nog maar 2,5 procent van de kosten van het levensonderhoud in. De in komsten van boeren staan de laatste jaren echter continu onder druk. Uit onderzoek van het Landbouw Eco nomisch Instituut (LEI) blijkt dat tussen 1905 en 2001 de inkomens van de boeren in Europa met 6 pro cent zijn gedaald. In sommige secto ren is dat nog meer." Blokland had zijn twijfels over de ko mende ontkoppeling van de steun van de productie, afgedwongen onder druk van de Wereldhandelsorganisa tie en de recente uitbreiding van de EU met tien nieuwe landen. „Op an dere continenten heeft de ontkoppe ling als instrument gefaald. Ontkop peling werkt niet als stabiele interne markten ontbreken. Maatregelen die daaraan tegemoet komen, ontbreken in de plannen van de Europese land- bouwcommissie. Bescherming aan de grenzen tegen grote fluctuaties in de wereldmarktprijs ontbreken in het voorgestelde beleid, evenals de regu lering van de productie op de interne markt. Ook ik zie graag een einde aan het interventiestelsel en de exportsub sidies, maar dan wel via productiebe perking en niet via voortdurende prijsdaling." De Nederlandse boeren en de over heid moeten volgens Blokland ook de kansen pakken die er liggen op het gebied van plattelandsontwikkeling. Parallel aan de landbouwhervorming wordt het budget voor de plattelands ontwikkeling verhoogd. Doelen waar deze steun aan besteed mag worden, worden verruimd. Onderdeel van het nieuwe beleid is het belonen van boe ren voor bijvoorbeeld groene dien sten en bedrijfsactiviteiten die niet meteen door de markt beloond wor den. Voor het Rijk en de provincie Zeeland is in deze een belangrijke taak weggelegd, aldus Blokland. „Plattelandsontwikkeling is cofinan ciering. Voor elke euro die Europa geeft moet er één euro door de lande lijke of provinciale overheid worden bijgelegd. De Franse overheid heeft hier al op ingespeeld. Franse boeren kunnen gebiedscontracten sluiten, waarmee ze betaald worden voor het onderhoud van het landschap. In plaats van het budget aan te wenden voor de agrarische gemeenschap heeft de Nederlandse overheid het in het verleden bijna uitsluitend ge bruikt voor de aankoop van natuurge bieden. Invulling van het Europees beleid laat op het Nederlands grond gebied dus te wensen over." De gecombineerde lijst ChristenU- nie-SGP gaat zich in het Europees parlement volgens Blokland met na me inzetten voor de blijvende be scherming van de grondgebonden landbouw. Daarbij dienen gelijke ei sen te worden gesteld aan importpro ducten en Europese interne produc ten. „Als we in Europa eieren uit de legbatterij verbieden, moeten die ook niet kunnen worden ingevoerd. Het toepassen van productiebeheersing is een belangrijk instrument, evenals het handhaven van melkquotering. De suikerquota moeten in stand blij ven. Tegelijkertijd moet de dumping van suiker op de wereldmarkt wor den tegengegaan. Daarnaast zetten wij in op een plattelandsbeleid dat voornamelijk ten goede moet komen aan de agrarische gemeenschap. Ex portsubsidies moeten worden afge schaft. Zulke subsidies blokkeren ontwikkelingslanden in de ontwikke ling van hun potenties. De armste landen moeten in onze visie ook vrije toegang krijgen tot de Europese markt. Met het Europees landbouw beleid zetten we ons in voor het be houd van het landschap, het gezins bedrijf, de werkgelegenheid en veilig voedsel. Toch zijn al deze mooie woorden niets waard, als we niet zor gen voor een redelijk inkomen voor de boer." Volgens voorzitter E. Hage van de ZLTO Tholen, samen met Blokland de inleider van de avond, zullen de gevolgen van de ontkoppeling voor de Thoolse boeren meevallen. Een groot deel van het bouwplan op Tho len bestaat uit producten die niet door Europa worden gesubsidieerd. De prijzen van suikerbieten en graan worden wel ondersteund. Hage plaatste kanttekeningen bij het beeld dat de boer in de regio volledig af hankelijk is van Europese fondsen. „Bij het grootste gedeelte van onze producten wordt de opbrengstprijs bepaald in de vrije markt. Het beeld dat de boer aan de speen van Europa ligt, klopt niet. In ieder geval niet op Tholen." Hage stipte ook de alsmaar voortdurende problemen met gewas beschermingsmiddelen aan. Ondanks het Europese landbouwbeleid kan bijvoorbeeld in België veel meer als het om gewasbescherming gaat. Met name voor uientelers in de regio is het probleem nijpend. „Midden in het groeiseizoen dreigen de vergunnin gen voor belangrijke middelen te worden ingetrokken. We hopen dat het tij keert." In twee groepen ging het tiental aan wezigen vervolgens aan de slag met door gespreksleider A.L. Piet aange reikte stellingen. Na de discussie volgde een einddebat, waaruit de conclusie te trekken viel dat goede agrarische ondernemers altijd een bo terham zullen blijven verdienen. Wel zal de boer in de toekomst volgens de zaal meer een manager worden. Ook werd aandacht gevraagd voor de op vang van afvallers in het proces van schaalvergroting. Marjan Tolhoek, lid van de schaduwfractie van de Chris tenunie in provinciale staten, wees op de grote hoeveelheid formulieren waar de boer als gevolg van Europa mee te maken heeft. Deels is dat vol gens haar nodig om fraude bij de op gave van gegevens te voorkomen. Anderszins leiden de formulieren bij de boer vaak tot ergernis. Ook Blok land pleitte voor een doelmatiger for- mulierenbeheer. „Het behandelen van de aanvragen kost nu meer dan de boer in handen krijgt." Hage brak ten slotte een lans voor de boer als land schapsbeheerder. Volgens Hage is de boer daartoe meer geschikt dan de na tuurorganisaties. „Wij kunnen dat be ter dan de mannen die met groene pakjes rondlopen." Zestig jaar na D-day, de invasie in Normandië waarmee de strijd om de vrijheid tegen de Duitse bezetting door de geallieerden begon, roepen een aantal predikanten op om van daag niet van het democratische stemrecht gebruik te maken. 'Werk niet mee aan het moderne Europese Babel!', is de klemmende oproep van dertien predikanten. Aan de ene kant maken ze bezwaar tegen het verlies van de nationale identiteit. Volgens de dominees neemt zelfs de CU/SGP- fractie geen anti-Europa-houding meer aan, maar wil zij alleen positief- kritisch meedenken. Aan de andere kant wordt de samenwerking van CU en SGP veroordeeld. 'De CU is een verwaterde partij die tal van onbijbel se standpunten huldigt. Onder andere staat de CU een 'geestelijke vrijheid' voor alle gezindten voor. De CU is ook een partij waarin de secularisatie al ver doorgedrongen is en hand over hand toeneemt.' Een steen des aan stoots zijn voor de bezwaarde predi kanten ook de CU-vrouwen die op de gezamenlijke kandidatenlijst staan. 'Volgens Gods Woord komt alleen de man het regeerambt toe. De CU/SGP- eurolijst doet dus opnieuw openlijk afbreuk aan deze Bijbelse ordening; hij draagt in het openbaar het revolu tionaire emancipatiestreven uit.' Ds. A.P. van der Meer van de Oud Gere formeerde Gemeente Sint-Philips- land en zijn aanstaande collega van Stavenisse, ds. G. Gerritsen uit Hard- inxveld behoren tot de onderteke naars. Ook de oud-predikant van Sint- Maartensdijk, ds. A. den Hartog van de Nederlandse Hervormde Gemeen te in hersteld verband te Kesteren, en ds. J. van der Sleen van de Vrije Her vormde Gemeente Scherpenisse steu nen de oproep om vandaag niet te gaan stemmen. Ook predikanten van de Gereformeerde Gemeente (ds. J. Karens uit Kruiningen) en Gerefor meerde Gemeente in Nederland (ds. F. Mallan uit Alblasserdam) onder steunen het initiatief. De tuinen van familie Balk in Poortvliet (Zuidplantsoen 5), fam. De Bruin-Jumelet in Sint-Annaland (Breedenvlietsedijk 3), fam. Van Gurp in Sint-Maartensdijk (Stenepad 1) en fam. Kok in Scherpenisse (Lan- geweg 46) zijn tijdens de open-tuinendagen voor het publiek gratis toegankelijk op vrijdag van 13 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur. De tuin van fam. Van der Zwan in Poortvliet (Schelphoekseweg 3) is alleen op vrijdag te bezichtigen, van 10 tot 21 uur. In sommige tuinen is een beperkt assortiment vaste planten te koop. En wie dat wil, kan een gift achterlaten voor de stichting Hulphond. Brigitte Jumelet geniet ervan om anderen haar tuin te laten zien. Wie vanuit Sint-Annaland richting Stavenisse gaat en links de Bree denvlietsedijk oprijdt, waant zich in een andere wereld. De stilte over valt je. Even voorbij een huis met schuur leidt een met gras overwoe kerd asfaltpad links naar beneden. Tussen het groen van de bomen doemt een oud boerenhuis op, opge trokken uit ijsselsteen. Het is de boerderij Landzicht - met de achter kant naar de dijk van de Oudeland- polder - die getuige de muurankers in 1803 is gebouwd of verbouwd (er zou hier al een hoeve hebben ge staan van kort na de inpoldering in 1476). Brigitte Jumelet en haar man kochten de hofstede - een rijksmo nument - vijf jaar geleden en knap ten deze geleidelijk aan helemaal op. De tuin is het domein van Bri gitte. Ook die wordt geleidelijk aan onder handen genomen. „Er waren dichtbegroeide gedeelten waar je helemaal niet kon komen", vertelt ze. Struweel en enkele oude versle ten bomen zijn weggehaald. Vorig jaar viel bovendien de deels inge storte boerenschuur ten prooi aan de slopershamer. „Het eerste stukje dat ik aanpakte, was amper honderd vierkante meter groot. Maar ik stond met de handen in het haar toen ik die wildernis zag. Ik heb mijn moeder gebeld, een enorme liefhebber van tuinen, en zij kalmeerde me. Maak met kalk de fi guren die je wilt en zet met touwtjes de borders af, adviseerde ze me. En dat heb ik gedaan. We belden twee keer per week met elkaar en dan ging het over de tuin en over plan ten. Maar vorig jaar is mijn moeder overleden en ik mis die gesprekken. Maar ik denk dat ze een beetje mee kijkt naar wat ik er hier van maak." Foto's die van bovenaf de dijk ge maakt zijn, illustreren hoe de aanleg is begonnen. Brigitte: „Mijn man heeft geholpen bij het uitzetten van de grote lijnen. Ik wilde er een pla- tanenlaan in en een beukenhaag, en die zijn er ook gekomen." Een tuin architect in de arm nemen, ziet de Sint-Annalandse niet zitten. „Zelf weet ik precies wat er overal in de grond zit." Ondanks dat is ze soms verrast over wat er groeit en bloeit, met name over de combinaties. Dagelijks is Brigitte Jumelet in haar tuin bezig. Driekwart van wat er in staat, heeft ze zelf gekweekt of ge stekt. „Het vermeerderen, en dat het onder je eigen handen groeit, dat is zo leuk", vertelt ze enthousiast. Via bladen en internet zoekt ze adres sen waar tegen betaalbare prijzen bomen en struiken te koop zijn. Want een tweede hypotheek nemen voor de tuin, dat ziet ze niet zitten. En hoewel er volop bomen en strui ken staan, omschrijft Brigitte zich zelf als een 'vaste-plantenmens'. Ze houdt van kleuren. „Moet je over twee maanden maar eens komen kijken, dan word je wild van alle verschillende kleuren. Maar in april is het ook mooi in de tuin, met alle oervormen van de planten." Tips doet ze op bij bezoeken aan tuinen en kwekerijen, of bij het tuinclubje van de plattelandsvrouwen in Sint- Philipsland. Als de Sint-Annalandse je door haar tuin voert, kun je door de manier waarop ze erover vertelt alleen maar enthousiast raken. Ieder hoekje heeft zijn eigen naam. De heester tuin is dit jaar aangelegd, met een fraai zitje erin. Aan een tuinhuisje wordt nog gebouwd. Druiven, cli- matissen, rozen, het is allemaal te vinden aan de Breedenvlietsedijk. In een ander deel staan papaver en klaproos. Die gaan nog wel uit de grond, maar voorlopig houden ze het onkruid tegen. Brigitte wijst op een hazelaar en een abeel. „Het groeit als.een tierelier", roept ze en thousiast. En wijst daarbij meteen naar engelwortel met een flinke stam. Met een kraan is vorig jaar een walletje aangelegd op de com- posthoop van vroeger. Er zijn strui ken en bomen geplant, maar uit de compost kwamen spontaan vaste planten op. Brigitte vindt het prach tig allemaal. Ze wijst op de perfecte combinatie van planten met donker blad, pastel- en grijstinten, volgens haar bij toeval zo ontstaan. Tegen de dijk ligt niet alleen een stuk sloot, maar aan de andere kant van het toegangspad een oude veedrinkput. Daaraan grenst de groentetuin, waarin Brigitte tal van niet-alle- daagse soorten teelt. Heilige boon tjes bijvoorbeeld en rucola voor in de sla. Het gedeelte met de brameh-, frambozen- en bessenstruiken heeft de naam 'desserttuin' gekre gen. „Na het eten lopen we hier te snoepen. Het is toch veel lekkerder om de vruchten direct van de struik te eten dan ze in een schaal op tafel te zetten. Ze zijn toch on bespoten." Tussen de struiken zijn snijbloemen geplant, zoals dah lia's. „Dat wordt de pluktuin. Mensen kunnen hier hun eigen boeket komen plukken." Want Bri gitte Jumelet wil de mensen laten meegenieten van haar tuin. Ook buiten de open dagen. „Ze moeten tevoren wel even bellen." Er wordt entree gevraagd, maar daarvoor krijgen de bezoekers koffie of thee gepresenteerd, met zelfgemaakte cake ('met eieren van onze eigen kippen'). Brigitte leidt de mensen desgewenst rond, maar men kan ook op eigen gelegenheid rond struinen. Bij de VVV heeft ze fol dertjes neergelegd en dat heeft al tot reacties geleid. „Zo is er weer iets meer te doen op het eiland, dat is leuk voor de toeristen." Een groep ouderen uit Steenbergen kwam pasgeleden kijken en later deze maand komt er uit Hattem bij Zwolle een volle bus. In de voormalige boomgaard wordt een kweektuintje aangelegd. Er staat een hazelnoot, peren- en pruimenbomen. Een een fraai ge vormde oude appelboom. „Ik weet niet welk ras dat is." Een veldje vlakbij het huis is tot 'dertig-gra den-weitje' omgedoopt. „Als het in de zomer zo heet is, dan is het daar minstens zeven graden koeler doordat het helemaal in de scha duw ligt." Voor Brigitte Jumelet ligt er nog werk genoeg in het ver schiet in haar tuin. „Het is nooit klaar, je bent altijd bezig. Maar ik zou niet anders willen", zegt ze. Tijdens de open-tuinendagen heeft ze wat extraatjes voor de bezoe kers. Ze heeft enkele mensen ge vraagd hun zelfgemaakte wijnen te laten proeven. En van enkele ama teurs zullen er beelden en schilde rijen te zien zijn. „Onder meer van mijn zus Marcella, die maakt zulke leuke dingen." De Sint-Annaland se wil op 20 en 21 augustus haar tuin nog eens voor het publiek openstellen, vooral omdat dan de pluktuin fraai in bloei zal staan. Twee mannenkoren, twee uitersten. In het duizend jaar oude kerkje van Stoneleigh in Engeland zongen zater dag het negen man sterke Smalstads mannenkoor en het ruim zestig leden tellende mannenkoor uit Radcliffe- on-Trent (bij Nottingham). De Thole- naren brachten zowel liederen uit de Middeleeuwen als werk van heden daagse componisten. De Engelsen zongen uit het hoofd het meestal be kende repertoire. De uitvoering was onderdeel van een reis van het Smal stads mannenkoor. De avond tevoren zongen ze in Radcliffe in de metho- distenkerk. De Tholenaren verbleven twee dagen bij gastgezinnen en de laatste nacht in een hotel in Coventry. Daar werd zaterdag de ruïne bekeken van de in de Tweede Wereldoorlog verwoeste kathedraal. Bij aankomst luidden de klokken in de oude toren: het klokkenluidersgilde repeteerde voor de herdenking van D-day op zondag. In de indrukwekkende nieu we kathedraal mocht het mannenkoor enkele liederen zingen en dat maakte op zowel de Tholenaren als de toe hoorders diepe indruk. Op 26 september doet het Smalstads mannenkoor in het Westland mee aan het concours Tonen 2004. En op 9 ok tober reist het met dirigent Kees van Dis en pianist Tom van Gurp naar Leuven voor de korenmanifestatie van de Zuidelijke Nederlanden. Het jaarconcert van het koor is op 13 no vember in de kerk van de hervormde gemeente Oud-Vossemeer. Rijvaardigheid ouderen. De ge meente en 3 VO organiseren weer een rij vaardigheidstoets voor automobi listen ouder dan 50 jaar, de zoge naamde broemcursus. Dit gebeurt op dinsdag 2 november in Meulvliet in Tholen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij de gemeente, waarbij ze een voorkeur kunnen op- geven voor de ochtend of de middag. De blusgroep Tholen van de brand weer tekent zaterdag voor de orga-v nisatie van een gewestelijke wed strijd in de klasse tankautospuit hogedrukinzet. Negen winnaars van voorronden nemen het tegen elkaar op. De winnaar mag naar de landelijke wedstrijd, op 11 septem ber in Ermelo. Tussen acht uur 's morgens en vier uur 's middags ko men ploegen in actie van de brand weer Fijnaart, Huijbergen, Scha- rendijke, Oosterland, Biervliet, Hilvarenbeek, Gemert, Philips Lighting Terneuzen en Philips Me dical Best. Rond vijf uur zal loco burgemeester Heijboer in Meul vliet de prijzen uitreiken. Bij een onlangs gehouden snel heidscontrole bleken op de Paas dijkweg in Poortvliet verhou dingsgewijs de meeste bestuurders de geldende maximum snelheid aan hun laars te lappen. Ruim zes procent reed daar te hard: tussen 7.50 en 10.15 Uur werden 23 be stuurders bekeurd van de 371 die er passeerden. Op de Nieuwe Postweg bij Tholen werd tussen 10.25 en 12 uur gepost. Van de 693 passerende bestuurders gin gen er zes in de fout. Tenslotte werd 's middags tussen 13.15 en 15.15 uur gecontroleerd op de Broekseweg tussen Oud-Vosse meer en Sint-Annaland. Er pas seerden 474 bestuurders, waarvan er acht te hard reden. President A. van Doren van de Lionsclub biedt mevrouw Vellekoop een symbolische cheque aan van 4000 euro voor de Hartstichting. Liefst 4000 euro kon president A. van Doren van Lionsclub Tholen vrijdagmiddag overhandigen aan mevrouw Vellekoop van de Neder landse Hartstichting. Het geld was de opbrengst van de haringparty die de club voor het tweede jaar or ganiseerde en waarvoor de 28 leden toegangskaarten aan de man brachten. Bovendien sponsorde vis handel De Eendracht de haring voor het goede doel. Op de binnen plaats van de Gasthuiskapel verza melden zich tal van ondernemers en relaties van de Lions uit de regio, en zij lieten zich de Hollandse nieu we goed smaken. Voor wie geen lief hebber was, stond er een schaal met gebraden kippenbouten. Onder het genot van een drankje was er volop gelegenheid om te netwerken. Lionspresident A. van Doren was blij met de grote belangstelling. Hij zei dat het veertigjarig bestaan van de Hartstichting de reden was om de actie voor die instelling te voe ren. Mevrouw Vellekoop bood als blijk van waardering een jubi leumboek aan. Ze vertelde dat de stichting in 1964 is opgericht door een groep verontruste cardiologen. In de vier decennia dat de stichting actief is, is het aantal mensen dat het er met een hartkwaal levend vanaf brengt, gestegen van 65% naar 95%. Van de gelden die de Hartstichting inzamelt, gaat 40% naar onderzoek en 20% naar pa tiëntenverenigingen. Ook voorlich ting is een belangrijk werkterrein. Twee keer per week vis eten is ge zond, stak mevrouw Vellekoop de haringliefhebbers een hart onder de riem. Op landschapscamping Kruijten burg in Poortvliet wordt zaterdag 26 juni een agrarische open dag georganiseerd door de p.r.-com missie van ZLTO Tholen. De land en tuinbouw presenteert zich in verschillende stands. Zo is er de bloemzaadteelt, met dia's van bloemenvelden en uitleg over teeltwijze en verwerking. De groeiwijze, oogst en verdere .ver werking van de Thoolse vroege aardappel wordt onder de aandacht gebracht. Er is levende have te zien en er kunnen fruit- en melk producten geproefd worden. Ver der kunnen oude machines en trac toren bekeken worden en op de camping worden rondleidingen verzorgd. De heemkundekring Stad en Lande van Tholen is pre sent met een foto-expositie over het begin van de landbouwmecha nisatie en het verdwenen werk mét de paarden. Het doel van de agrarische open dag is om mensen kennis te laten nemen van verschillende facetten van de land- en tuinbouw en de veeteelt in de streek, met daarnaast een stukje nostalgisch verleden. De organisatie past binnen de lan delijke week van het platteland. Belangstellenden kunnen tussen elf en vijf uur terecht op de cam ping aan de Kruijtenburgseweg. Assurantiekantoor Van Dtjke Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Ten Ankerweg 72 Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 www.verburgh.nl Hi-Fi. T.V. Video, Computersystemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7