't Ouwe Raed'uus in Poortvliet pas dicht als De Poorthove is uitgebreid 'Niet volgens regels, wel in de geest van' Bezwaarden moeten uit het kerkgebouw OPEN HUIS zaterdag 12 juni a.s. mm mm mm mm mm DAMESMODE HERENMODE Thoolse jeugd geniet tijdens zonnige straatspeeldag 3 2toI Donderdag 10 juni 200< 60e jaargang no. 30 WORDT DE KABiL BIJ U OOK WEfR DUURDER? UK HEIJNEN Gift 2500 euro voor jeugdkamp Geboortemunten voor Deawon Ruim 50 auto's rit gehandicapten Eerst de burgers bij plan betrekkendan pas de tekeningen maken Dorpshuis 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet gaat pas dicht als er een nieuwe voorziening bij het woonzorgcentrum Poorthove is aangebouwd. Die toezegging deed wethou der M.A.E. Velthuis donderdag tijdens het bespreken van de bezuinigingsvoorstellen in de sportzaal van Haestinge. Volgens leidster van de kindersoos Rianne van Akkeren passen echter lang niet alle activiteiten in het woonzorg centrum. Er is onvoldoende ruimte beschikbaar. En op ge luidsoverlast zitten oude mensen niet te wachten, zei ze. KORTEMEESTRAAT 25 BERGEN OP ZOOM KORTEMEESTRAAT 35 BERGEN OP ZOOM Huisarts Overschrijding kredieten 7 ton in 2003 Ongedekt Andere werkwijze Samengebruik Sint-Annaland verboden Deze week Ter gelegenheid van haar 75 jarig bestaan nodigen wij u uit op: van 11 uur tot 16 uur Bosweg 2, 4645 RB Putte - 0164 608800 - www.niftrik.nl Kinderen uit Poortvliet, Stavenisse en Sint- Philipsland konden gisteren, op hun vrije woensdagmiddag, heerlijk op straat spelen zonder daarbij uit te moeten kijken voor het verkeer. Tijdens de 15e nationale straatspeel dag waren in deze drie dorpen straten afgeslo ten voor het verkeer en omgetoverd tot een waar speelparadijs voor de jeugd. mm mi m HEIJNEN SCHOTELANT:NNES VOOR EEN WERELDVERilNDING WWW ETECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEÉRIE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Kelder in Sint-Philipsland heeft de organisatie overgenomen van het jeugdkamp dat de voorgaande drie jaren door de - inmiddels opgeheven - stichting Jeugd- en jongerenwerk werd opgezet. Het Oranje Fonds heeft daarvoor een bijdrage van 2500 euro toegekend. Dit fonds vindt het belangrijk dat mensen volwaardig en zelfstandig lid van de samenleving kunnen zijn. Het kamp is bedoeld voor Thoolse kinderen van 8 t/m 12 jaar waarvan de ouders niet de mid delen hebben om hen op vakantie te laten gaan, of kinderen die proble men hebben op sociaal, emotioneel of medisch gebied. Dit jaar is het kamp van 30 augustus t/m 3 septem ber, in het Samuël Naardenhuis te Oostvoorne. Het thema is 'Reis rond de wereld', meldt jongerenwerker In- grid Bras van de gemeente. Er kun nen maximaal 42 kinderen mee. Ver der gaan 14 vrijwilligers mee en een jongerenwerker die de leiding heeft. Alle 442 kinderen in ons land die op dezelfde dag zijn geboren als prinses Amalia, 7 december vorig jaar, krij gen vandaag een muntenset aangebo den. Het gaat om de acht vorig jaar geslagen euromunten én een zilveren penning met het wapen en de beelte nis van de prinses, die in opdracht van kroonprins Willem-Alexander en prinses Maxima worden uitgereikt. In onze gemeente is Deawon de Keijzer de gelukkige. Het meisje is in Bergen op Zoom geboren, maar inmiddels woont het gezin in Sint-Philipsland. Haar moeder krijgt de muntenset van middag uit handen van burgemeester Nuis. Prinses Amalia wordt zaterdag in Den Haag gedoopt. 240 brugklas sers uit het hele land zijn uitgenodigd om daarbij aanwezig te zijn. Onder hen Vincent van Poortvliet en Anne- marie de Rooij uit Oud-Vossemeer en Ben Polderman uit Stavenisse. Voor de tweede gehandicaptenrit van het dagactiviteitencentrum De Schut- se in Oud-Vossemeer is de animo nóg groter dan vorig jaar. „We hebben 54 auto's, dat zijn er ruim 20 meer. En al lemaal van Tholen", meldt vrijwillig ster Ella de Rooij. Voorafgegaan door politie en motorrijders zal de kara vaan zaterdagmiddag 3 juli vanaf de Vossemeerse Veerstraat via Sint-Phi lipsland een tocht door alle plaatsen in de gemeente maken. „Ook Stave nisse kan dit keer, omdat het die dag geen braderie is. Maar we zullen wél een stukje door de polder moeten in verband met de aanleg van het fiets pad langs de provinciale weg." Me vrouw De Rooij is weer bijzonder te spreken over alle medewerking bij dit evenement voor de bezoekers van het dagactiviteitencentrum. Liefst 26 transportbedrijven verlenen hun me- dewer- king en ook de middenstand laat zich van zijn beste kant zien. Poortvliet was aan zet. Rianne van Akkeren (zittend linksen Rina Bolier in gesprek met WD-raadslid M.K. van Gorsel-de Oude. J. Balk (rechts) luistert mee. De sluiting van 't Ouwe Raed'uus hoort in het rijtje bezuinigingsvoor stellen van het college. Vanaf 2007 zou dat jaarlijks een besparing ople veren van 29.000 euro, staat in de ontwerp-kadernota 2005 waarin het financiële beleid voor de komende ja ren wordt toegelicht. Gisteravond moest de gemeenteraad daarover de knopen doorhakken. Tijdens de eerste openbare gelegen heid, half mei in Meulvliet in Tholen, was er niemand in de zaal op de zeep kist die zich direct tegen de sluiting van het dorpshuis verzette. Maar donderdag was dat anders. Op de pu blieke tribune met ongeveer 45 be zoekers, zat een groep verontruste Poortvlietenaren. Rianne van Akke ren voerde het woord over de aange- uitverkoop Gimbfêie Advertentie I.M. kondigde sluiting van 't Ouwe Raed'uus in haar woonplaats. Ze kréég een aantal raadsfracties en wet houder Velthuis in ieder geval zo ver dat ze beloofden het dorpshuis pas te sluiten als er een vervangende ruimte beschikbaar is. Ze was een van de acht insprekers tijdens de vergadering van de commissie openbaar bestuur. Mevrouw Van Akkeren zei dat ook inwoners van Poortvliet worden ge troffen door de bezuinigingen. En dat de handtekeningenactie tegen de voorstellen ook betrekking heeft op het sluiten van andere openbare voor zieningen dan alleen zwembad De Spetter in Tholen. „Ook de leefbaar heid in ons dorp speelt een rol. Er zit ten ook handtekeningen uit Poortvliet bij. Het was treurig in Meulvliet. Zo veel burgers die ontevreden zijn." Ze vroeg zich af of er voor Poortvliet ook geen dorpshuis-nieuwe-stijl kon komen. Want als 't Ouwe Raed'uus sluif, dan zullen de activiteiten van de amateurschilderclub, de yoga, de evenementen van het activiteitenco mité, de kindersoos (60 per week), maar ook bruiloften en uitvaartdien sten, elders ondergebracht moeten worden. „Uw optie is om die in de Poorthove onder te brengen, maar daar is geen ruimte voor. En de bewoners zitten er niet op te wachten." Ze had alle raadsleden na de avond in Meulvliet een e-mail gestuurd, vertelde ze. „Uit de antwoorden bleek dat iedereen te gen sluiting is. Ik heb ook gevraagd of ze eens wilden komen kijken. VVD en ABT hebben een bezoek ge bracht. B. en w. konden er geen tijd voor vrij maken." Ze riep ook de jongerenraad op om zich eens op de hoogte te komen stel len. Die besprak de voorstellen en stelde dat 't Ouwe Raed'uus wel dicht kon omdat er een alternatief wordt geboden in De Poorthove. „Praat met vrijwilligers en wordt geen meeloper. Laat 't Ouwe Ra ed'uus open. De Poorthove is te klein. Er is maar één optie en dat is een nieuw dorpshuis waar 150 perso nen in kunnen. Betrek de gebruikers bij de nieuwbouw. Anders staat er str aks weer een gebouw leeg." Ze kreeg applaus voor haar inbreng vanuit de zaal. Drs. A.L. Piet (CU) zei het met haar eens te zijn. ,,'t Ouwe Raed'uus moet blijven óf er komt een nieuw dorps huis bij De Poorthove." M.J. Klippel (SGP) zei dat zijn frac tie voor een zaal is bij De Poorthove. Hij vond dat de zaal in 't Ouwe Ra ed'uus ongezellig was en moeilijk bereikbaar voor ouderen en gehandi capten. Van Akkeren leidde daaruit af dat de SGP niet tegen sluiting is. Ze wees er op dat het stukje grond dat naast de Poorthove braak ligt, vols trekt onvoldoende is. „Ga het maar eens opmeten. Met een zaal voor vijf tig personen kunnen wij niks doen." Klippel vond dat de sluiting uitge steld moet worden tot er een 'goe de voorziening' klaar is. J.P. Bout (CDA) sloot zich daar bij aan. J.J.P.A. Boulogne (ABT) stelde vast dat het dorpshuis ook gebruikt wordt door de huisarts, de biblio theek (uitleenpost) en de prikpost. Toen de raadsfracties hun reacties op de voorstellen konden geven, stelde J. van den Donker (D66) dat hij 't Ouwe Raed'uus open wilde laten. D66 is tegen alle bezuinigin gen die de leefbaarheid aantasten, zei hij. Voor zijn fractie is de groei van het aantal inwoners belangrijk om voor extra inkomsten te zorgen. Namens de VVD zei G.J. Hoek dat het dorpshuis dicht kan. De functie kan volgens de liberalen onderge bracht worden bij de Poorthove. Volgens M.A.J. van der Linde (Pv dA) zal er voor Poortvliet een dorpshuis 'op maat' moeten ko men. „Als we De Poorthove ver bouwen, dan moeten daar de activi teiten in kunnen." De CU vond dat de activiteiten in 't Ouwe Raed'uus niet 'zomaar onder te brengen zijn bij de Poorthove,' zo betoogde P. van Belzen. Velthuis gaf op dit punt aan het eind van de vergadering na half twaalf aan dat 't Ouwe Raed'uus alleen dicht gaat als de uitbreiding van De Poorthove klaar is. Maar P. Slager begreep niet waarom het dorpshuis gesloten moet worden. „Waar wilt u het geld halen voor het afschrijven van het gebouw als het leeg staat?" Ook mevrouw Van Akkeren was er nog niet gerust op. Zij vroeg zich af waarom er niet eerder is gespro ken met de betrokkenen in het dorp. „In de Poorthove wonen alle maal oude mensen. Die krijgen te maken met geluidsoverlast. Bekijk of 't Ouwe Raed'uus is te verbou wen. Betrek de burgers erbij. Eerst praten, dan pas tekeningen ma ken." Is er na de vergeten vakantietoeslag van 8 ton nu weer een incident met 7 ton die uitgegeven zou zijn zonder toestemming van de gemeenteraad. Volgens inspreker M. de Korte uit Tholen donderdagavond in de raads commissie algemeen bestuur wel. Wethouder van financiën K.A. He ijboer erkent dat er 'niet precies volgens de regels gehandeld is, maar wel in de geest van.' CU-raadslid drs. A.L. Piet vindt het echter 'abso luut onacceptabel.' „We hebben eerst de misser met de vakantietoeslag gehad en nu dit weer. Het begint wel slordig te worden." Bij de controle van de gemeentere- meenterekening op 26 mei door de kening 2003 constateerde accoun tantskantoor Deloitte een over schrijding van 11 kredieten, waarbij in 8 gevallen de overschrijding klei ner was dan 5000 euro. Met betrek king tot het project wettelijke rege lingen (veiligheidsvoorzieningen in scholen e.d.) was er volgens wet houder Heijboer in 2003 inderdaad 700.000 euro vroegtijdig van het krediet 2004 gebruikt. „Dat werk is versneld uitgevoerd omdat er anders gemeenschapsruimten van scholen gesloten hadden moeten worden. Die dreigende sluiting is voorko men, maar we hadden dat duidelijk aan moeten geven. Overigens had de gemeenteraad op 30 oktober de begroting 2004 goedgekeurd, dus het budget was er, zij het voor 2004. Formeel hadden we in december, ja nuari en april de raad moeten mee- - delen hoe de stand van zaken was. Collega Van Kempen was hiervoor als projectwethouder aangewezen omdat het veelal om onderwijsvoor zieningen ging." Raadslid Piet geeft toe, dat de uitga ven begroot waren. „Maar er is toch sprake van een ongedekte over schrijding van kredieten in 2003. Overigens waren de voorzieningen voor de legionellabestrijding en brandveiligheid nodig, maar het had gemeld moeten worden. Wat ons be treft, had de bespreking van de ge- raadscommissie middelen met de accountant ook openbaar mogen zijn", aldus het CU-raadslid. Naast de versnelde uitvoering van de veiligheidsvoorzieningen in scholen, werden volgens het ac countantsrapport nog twee posten in 2003 overschreden. De voorbe- reidingskosten voor nieuwbouw van het Markiezaatcollege en nieuw bouw van het gemeentehuis. „Over beide projecten is de raad steeds op de hoogte gehouden, in commissie- dan wel in stuurgroepverband", al dus b. en w. Op 29 januari 2004 stel de de raad 11,6 miljoen euro beschikbaar voor het nieuwe ge meentehuis en daarmee werd de overschrijding uit 2003 verrekend. Voor het Markiezaatcollege worden de voorbereidingskosten in minde ring gebracht op het krediet voor de nieuwe vmbo-school in Tholen. B. en w. verwijzen naar de financië le verordening, waar in artikel 9 lid 3 staat, dat de raad met het vaststel len van de financiële positie het in vesteringskrediet authoriseert. Voor dat b. en w. tot uitvoering overgaan, dient de raad vooraf zijn wensen en bedenkingen kenbaar te maken bij investeringen groter dan 250.000 euro en investeringen met groot po litiek of maatschappelijk belang. ZIE VERDER PAGINA 5 Het gezamenlijk gebruik van de Nederlandse Hervormde kerk in Sint- Annaland door zowel de Hervormde Gemeente (PKN) als de bezwaar den (NHG in hersteld verband) moet per 30 juni beëindigd worden. Ook dient ds. P.C. Hoek per 31 oktober de pastorie verlaten te hebben. Dat heeft de door de synode ingestelde commissie van bijzondere zorg gesteld na gesprekken met de kerkenraden van beide groepen. „De commissie kan de maatregelen dwingend opleggen, al is er wel een bezwarenprocedure door de kerken raad mogelijk", zegt ouderling D. Quist van de Hervormde Gemeente (PKN). Volgens diaken H.W. van Eenennaam van de bezwaarden is van dat dwingend karakter geen sprake. Hij zegt zoveel hoop op en vertrouwen in de PKN-kerkenraad te hebben, dat de bezwaarden niet uit het kerkgebouw gezet zullen worden. De diaken, die voorzitter is van een speciaal opgerichte stich ting tot behoud van de Nederlands Hervormde Gemeente in Hersteld Verband te Sint-Annaland, verwijst naar Veenendaal. Daar is van een soortgelijke situatie sprake en de centrale kerkenraad legde het advies van de commissie naast zich neer. Volgens Quist is hier de wens de va der van de gedachte. „Artikel 44 van de overgangsbepalingen bij de nieuwe kerkorde geeft namelijk dui delijk aan, dat de plaatselijke ker kenraad niet bevoegd is tot het tref fen van maatregelen voor gebruik van het kerkgebouw en de toedeling van financiële middelen die toebe horen aan de Hervormde Gemeente. Dit ligt dus vast in de overgangsbe palingen en als kerkenraad zijn we gehouden aan de regels van de ker korde." Overigens is het volgens Quist nog de vraag of de kerkenraad opheffing van de via een compromis tot stand gekomen samenwerking wenselijk vindt. Verder of de datum van 30 ju ni redelijk is om de bezwaarden een andere ruimte voor de kerkdiensten te doen vinden. „De gemeente geeft uiteindelijk de doorslag." ZIE VERDER PAGINA 13 Het groeit als een tierelier in tuin van Brigitte Jumelet uit Sint-Annaland WHS pakt Tholencup tegen verrassende finalist Stavenisse Het is dorstig weer voor de wandelaars bij de vierdaagse Sint-Philipsland EN VERDER... 4000 euro van Lionsclub voor Hartstichting Goedhart wil productie verhogen om aan vraag te kunnen voldoen 65-jarig echtpaar Potappel in Tholen houdt wel van levendigheid OPRECHT ZIJN EN WAAR IS NIET ZONDER GEVAAR Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Polynorm van Advertentie I.M. Op de Markt in Poortvliet konden de kinderen onder meer sjoelen, bellenblazen, touwtjespringen, stoepkrijten, in het zand spelen en graffiti spuiten. Voor de kleinsten was er een ballenbak en mini-spingkussen. De leden van het activiteiten comité Poortvliet - dat het speelfestijn voor de tweede keer organiseerde - trakteerden de 80 deelnemertjes op drinken en snoep en van een plaatselijke horeca-ondernemer kregen ze ook nog een ijsje aangeboden. Ina Bolier, lid van het organi serend comité, was al met al heel tevreden over het verloop van de middag. „We hadden natuurlijk het weer mee en alle kinderen hebben heerlijk genoten van de vrijheid op straat. Het is alleen jammer dat we de straatspeeldag niet in de Stoofstraat konden houden. Daar is het altijd zo druk met ver keer dat kinderen er absoluut niet aan spelen toe komen. Van de gemeente hadden we toestemming om die drukke straat tij delijk af te sluiten, maar de BBA wilde zijn busroute niet ver leggen. De spelvreugde onder de jongens en meisjes was er gelukkig niet minder om." Op advies van jongerenraad Joth had de gemeente Tholen in de drie dorpen voor een groot springkussen gezorgd, waarvan gretig gebruik werd gemaakt. De kleintjes beleven tijdens de straatspeeldag op de Markt in Poortvliet veel plezier in de ballenbak.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1