Vuilwatertanks Provincie Zeeland Kadernota Zorgvisie Zeeland 2004-2008 Duikteam finalist brand weerduiken 'PKN doet rare dingen; geld afgepakt' Christengemeente mag niet op industrieterrein ARBEIDSONGESCHIKTHEIDS VERZEKERING VAN ZLM? Energie Klimaat Commissiestukken Donderdag 10 juni 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 24/2004 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl De stuurgroep heeft de kadernota opgesteld op basis van de nota "Een nieuwe aanpak voor de Regiovisie Zorg 2004-2008". Provinciale Staten Vergadering van Provinciale Staten Statenvergadering via de radio te beluisteren Initiatief voorstel itschrijven Middag wel vrij Speciale stichting De Christengemeente Tholen probeert de gemeenteraad te bewegen om het bestemmingsplan aan te passen, zo dat het kerkgenootschap zich in de voormalige drukkerij NPN aan de Slabbecoornweg kan vestigen. B. en w. heb ben een verzoek daartoe afgewezen, maar het kerkbe stuur laat het er niet bij zitten. De raadsfracties van de ChristenUnie en Algemeen Belang Tholen hebben het college schriftelijke vragen gesteld. CU, ABT en D66 wel voor goedkeuring De provincie Zeeland heeft eind 1999 het initiatief genomen om subsidie te verstrekken aan personen die aan boord van hun schip een vuilwatertank inbouwen. Met ingang van dit jaar is een einde gekomen aan deze subsidiemogelijkheid. In totaal is er in de afgelopen vier jaar 80 keer gebruik gemaakt van de regeling, terwijl er voor 120 aan vragers geld gereserveerd was. Op 7 juni heeft gedeputeerde M. Kramer twee milieupremies uitgereikt, één aan jachthaven De Vereniging voor Watertoerisme "Schelde" in Vlissingen, die zeven vaste ligplaatshouders met een vuilwatertank heeft en één aan Jos Boone B.V. in Middelburg, die 23 vuilwatertanks verkocht heeft. Beide hebben een bedrag ontvangen van 340,-. Inzamelstation Op 1 april is in de prijswinnende jachthaven in Vlissingen ook het vuilwaterinzamelstation in gebruik genomen. Door onduidelijkheden rond de vergunningen heeft het enige tijd geduurd voordat het station daadwerkelijk in gebruik genomen kon worden. Meer informatie is te vinden op www.zuiverzeeuws- water.nl. Abdij In de commissie Ecologie en Water van 9 juni is ter kennisname op de agenda een notitie opgenomen, die de aanzet moet vormen voor een nieuw provinci aal Uitvoeringsprogramma Energie Klimaat 2004- 2006. In de afgelopen jaren 2001-2003 heeft het college middelen beschikbaar gesteld voor de uitvoering van het Actieprogramma Energiebesparing en Duurzame Energie. Voor de tweede fase van 2004- 2006 heeft het college besloten alleen nog een bedrag beschikbaar te stellen voor de extra forma tieplaatsen, mede gezien de grote hoeveelheid beschikbare externe middelen voor energiebespa rende maatregelen en duurzame energie. Het colle ge gaat er vanuit dat de beschikbaar gestelde uit voeringsmiddelen uit de afgelopen collegeperiode voldoende zijn voor de rest van de looptijd tot en met 2006. Wat de speerpunten zijn en welke accenten er in de uitvoering van het provinciale klimaat- en energiebe leid gelegd moeten worden zijn de kernvragen waar voor in deze notitie een interactieve aanpak wordt voorgesteld. Voor de toevoeging "klimaat" is gekozen omdat deze beter aansluit bij het kader van waaruit de pro vincie Zeeland werkt aan de thema's waar het (lan delijk) klimaatbeleid zich op richt. Iri de notitie wordt verder ingegaan op de richting gevende resultaten van de energieconferentie en de uitkomsten van de klimaatscan in 2003 en de eer dere suggesties in het huidige actieprogramma voor de periode na 2004. Ook is er aandacht voor de doelstellingen (wat moet met het uitvoeringspro gramma worden bereikt), de taken en rol van het Projectteam Energie Klimaat en het beschikbare budget. In het tweede deel van de notitie staat een voorstel voor een procesaanpak om tot een goed en con creet uitvoeringsprogramma te komen en de notitie wordt afgesloten met een globale planning. Bij het opstellen van het nieuwe uitvoeringsprogram ma worden partijen uit de Zeeuwse samenleving betrokken om op die manier ook in Zeeland een beter resultaat in C02-reductie te bereiken. Nieuws Bovengenoemde notitie en alle andere stukken behorende bij de agenda's van vergaderingen van commissies uit Provinciale Staten zijn in te zien bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Nieuwe Burg 42 te Middelburg. Het informatiecentrum is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Het postadres is Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, het telefoonnummer 0118-631400 en het e-mailadres infocentrum@zeeland.nl. Gedeputeerde Staten (GS) vraagt Provinciale Staten in hun vergade ring in te stemmen met de con cept kadernota Zorgvisie Zeeland. Deze is opgesteld door de stuur groep. In deze stuurgroep zijn de verschillende bij de Zeeuwse zorg betrokken partijen vertegen woordigd, zoals zorgvragers, zorgaanbieders, woningcorpora ties, zorgkantoor, zorgverzeke raars, gemeenten, GGD en de provincie. De Zorgvisie Zeeland is de opvol ger van de nota's geestelijke gezondheidszorg en verslavings zorg, zorg voor mensen met een verstandelijke beperking, zorg voor ouderen en zorg voor men sen met een functiebeperking. Deze vier regiovisies lopen in 2004 af. De partijen willen ook na 2004 blijven werken met een regio visie, aangezien de ervaring ge leerd heeft dat deze bijdraagt aan een goede afstemming bin nen de zorg in Zeeland. In tegenstelling tot het tot nu toe gevoerde beleid zullen er niet meer vier plannen per sector ge maakt worden, maar één integraal plan, één Zeeuwse zorgvisie. Het aantal actiepunten is ook ver minderd door zo concreet en rea listisch mogelijk te formuleren. Totstandkoming De (concept) Zorgvisie Zeeland 2004-2008 is als volgt tot stand gekomen: Het Klaverblad en Scoop hebben, in opdracht van de stuurgroep, de ontwikkelingen in kaart ge bracht waar de Zeeuwse zorgvra gers en de Zeeuwse zorg mee te maken krijgen. Op basis daarvan heeft de stuur groep onderwerpen geselecteerd waaraan de komende jaren geza menlijk moet worden gewerkt. Deze thema's moeten voldoen aan de volgende criteria: het onderwerp is van voldoende ge wicht; het onderwerp overstijgt de "verantwoordelijkheid" van een partij; er is voldoende draagvlak voor het onderwerp; er is een duidelijke probleemstelling; het is te verwachten dat partijen resul taat behalen. Op basis van deze criteria wordt duidelijk dat niet alle onderwer pen/thema's in zorgvisie-verband aangepakt kunnen worden. Voor de volgende vijf thema's ligt dat wel voor de hand: Instandhouding voorzieningen niveau; arbeidsmarkt; wonen, zorg en welzijn; maatschappelijke toegankelijkheid en preventie. Voortgang In de tweede helft van dit jaar wordt rond ieder thema een werkgroep gevormd. Per thema heeft de stuurgroep een op dracht geformuleerd. Aan de ver tegenwoordigers van de bij de Zorgvisie Zeeland betrokken par tijen zal gevraagd worden deze nader uit te werken. Voordat de Zorgvisie een feit is, moet deze worden vastgesteld door het provinciebestuur. Dit is om twee redenen van belang. De provincie stelt menskracht be schikbaar voor de werkgroepen en de provincie wil voor een deel financiële middelen uit het Be leidskader Sociale Zorg besteden aan de uitvoering van de Zorg visie. De statencommissie Sociale en Bestuurlijke Zaken behandelt het voorstel op 11 juni, waarna het voorstel op 9 juli aan Provinciale Staten ter goedkeuring voorge legd zal kunnen worden. Het concept van de Zorgvisie is te vinden op www.zeeland.nl. Klik op Bestuur en organisatie, ga naar Beleid en kies Zorgvisie Zeeland 2004-2008. Downloaden met "wat?" is vervolgens mogelijk. ■MMHHHMi Zeeland De vergaderingen van Provinciale Staten zijn openbaar. Belang stellenden zijn van harte welkom om op de publieke tribune de debatten bij te wonen. Datum: vr 18 juni Aanvang: 10.00 uur Locatie: Statenzaal, Abdij 10 te Middelburg Voorz.: drs. W.T. van Gelder Griffier: drs. B.L. Allewijn statengriffier@zeeland.nl de heer M. Dalebout die om persoonlijke redenen zijn functie als statenlid neerlegt. - Jaarrekening Provincie Zeeland 2003. - le bestuursrapportage 2004. - Voorjaarsnota t.b.v. program mabegroting 2005. - Jaarrekening 20Ó3 Fonds nazorg Gesloten Stortplaatsen. - Interprovinciale reglementering waterschap Brabantse Delta. - Jaarstukken Zeeland Seaports. - Intrekking verordening op de waterkering en waterbeheersing Zeeland. - Inbreng IPO (Inter Provinciaal Overleg). - Benoeming tweede plaatsver vangend voorzitter PS. - Initiatiefvoorstel inzake Ver pleegkundigenproject Ambon. Sinds kort kunt u via de radio fre quentie 91,0 fm op de kabel sta tenvergaderingen van de Provin cie Zeeland beluisteren. De heer CA Ollebek (PvdA). Agendapunten: - Beëdiging van nieuw Statenlid de heer C.A. Ollebek (PvdA) uit Axel. De heer Ollebek vervangt De voorstellen die in de Staten op de agenda staan kunnen door leden van Gedeputeerde Staten en door leden van Provinciale Staten ingebracht worden. In dat laatste geval spreken we van een initiatief voorstel. Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provin ciale Staten of statencommissies kunt u bekijken op de website: www.zeeland.nl onder provinciale staten. 4 tt tii illllllllil I—Hl il i II ill" 'I— Wil "i I WWW— Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg H§ VERVOLG VAN VOORPAGINA ..De kerkenraad heeft tot nu toe al tijd de opvatting gebezigd om het elkaar niet onnodig moeilijk te ma ken." Het samengebruik van het kerkge bouw en verenigingsgebouw het Trefpunt aan de Ring was daarvan een voorbeeld, wat vrij uitzonder lijk is na de landelijke kerkfusie op 1 mei. Dat blijkt onder meer in Tholen, waar de bezwaarden hun kerkdiensten ïn het Calvijncollege houden omdat ze in de Grote Kerk niet terecht kunnen, evenmin als in de koorkerk of verenigingsgebouw de Wingerd. In Poortvliet en Sint- Maartensdijk ligt de zaak anders omdat daar het overgrote deel van de gemeente niet met de PKN is meegegaan. Overigens doet zich daar ook het eigendomsvraagstuk voor, want de PKN is als juridische voortzetting van de Nederlandse Hervormde Kerk eigenaar van de gebouwen en gelden. Via een pro ces bij de burgerlijke rechter wordt dit door de bezwaarden overigens nog betwist, al maken uitspraken in de kwestie Katwijk aan Zee duide lijk, dat de PKN in het gelijk ge steld is. n Sint-Annaland had de commissie ienheid en samenwerking (waarin ifgevaardigden van beide groepen titting hebben) een overeenkomst gesloten over gezamenlijk gebruik an de gebouwen en verdeling van e kosten. Dat voorstel kan door et ingrijpen van de commissie van ijzondere zorg echter niet uitge- ocrd worden. De banksaldi en an- :re bezittingen, zowel van de dia- mie als de kerkvoogdij, behoren t de PKN. Het beheer van de fi- tnciën en de ledenadministratie as tot voor kort in Sint-Annaland handen van bezwaarden, maar is middels overgedragen aan de CN-mensen. Ten aanzien van de aconale administratie moet dat ig gebeuren. Hervormde Gemeente Sint-An- land maakt krachtens wettig ge- men besluit van de generale sy- de per 1 mei deel uit van de ,)tcstantse_ Kerk in Nederland KN). Volgens de voorlopige tatregelen en voorzieningen die commissie van bijzondere zorg de kerkenraad heeft voorge- d, dienen er tenminste 2 ouder gen, 2 ouderlingen-kerkrent- ester en 3 diakenen te zijn. Dat de kerkordelijk voorgeschreven samenstelling van de kerkenraad, naast de predikant. De PKN-ker- kenraad heeft nu 5 ouderlingen en 2 diakenen, maar een aantal kerkbe stuurders gaat ermee stoppen. Het financiële beheer van het diaconale vermogen berust bij het college van diakenen en dat van de kerkvoogdij bij het college van kerkrentmees- ters. De geldwerving (vrijwillige bijdragen, zitplaatsengeld, vaste bijdragen, waarvoor vorig jaar al in maart de acceptgirokaarten werden verzonden) gebeurt zoals gewoon lijk onder alle in de ledenadminis tratie opgenomen hervormden, dus ook de bezwaarden die zich for meel niet hebben laten uitschrijven. Leden die zich rekenen tot het nieu we kerkgemeenschap dienen zich volgens de PKN-kerkenraad te la ten uitschrijven. De kerkenraad vergadert vanavond om zich op de maatregelen van de commissie van bijzondere zorg te bezinnen. De commissie komt 18 juni opnieuw naar Sint-Annaland om het standpunt van de kerken raad te vernemen. Deze maand nog volgt er een gemeenteavond. Het kerkgebouw van de Hervormde Gemeente Sint-Annaland staat vol gens de commissie van bijzondere zorg met ingang van 30 juni dus uitsluitend ter beschikking van de PKN om op de gebruikelijke tijden van 10.00 en 18.00 uur erediensten te beleggen. Nu zijn er op zondag om 9.00 en 16.30 uur diensten van de PKN en om 11.00 en 18.30 uur voor de bezwaarden. Dat medege bruik moet worden beëindigd, zo dat de NHG in hersteld verband zondag 26 juni voor het laatst in het kerkgebouw aan de Ring mag. Dit geldt ook voor verenigingsgebouw het Trefpunt. Over rouw- en trouw- diensten kan nader overleg ge pleegd worden. En als het aan Quist ligt, is de zondagmiddag ook be schikbaar voor de bezwaarden ofn- dat de commissie alleen handha ving van de voor 1 mei gebrui kelijke tijden van 10.00 en 18.00 uur eist. Van Eenennaam blijft hopen op handhaving van de bestaande sa menwerking. „Maar de PKN doet rare dingen, want mijn geld en dat van vele anderen staat sinds 1 mei ook op de bankrekening van de PKN. Ten diepste is dat van ons af gepakt." Over een andere huisves ting wil de diaken nog niet praten. „Er zweven wel gedachten in ons hoofd, maar die uiten we nog niet. Volgens ons adviseert de commis sie van bijzondere zorg alleen. De gebouwen blijven eigendom van de plaatselijke gemeente, zodat de PKN-kerkenraad net als in Veenen- daal kan zeggen: commissie, jullie kunnen ons wat, wij regelen het plaatselijk zo." Van Eenennaam zegt op zich 'bij zonder dankbaar' te zijn dat het sa mengebruik sinds 1 mei zo gere geld is. „Als kerkenraadsleden zijn we altijd broederlijk met elkaar om gegaan en de goede verstandhou ding is gebleven, al hebben we al leen een verschil van inzicht over de PKN. Het zou toch erg zijn, wanneer we nu door broeders van hetzelfde huis buiten gesloten zou den worden. Het samengebruik staat op papier. De voor 1 mei zit tende kerkenraadsleden kunnen we dan ook voorhouden: denk aan je afspraken." Volgens Quist zijn er alleen voor stellen gedaan door de commissie van eenheid en samenwerking, waarin hij samen met ouderling W.P. Goedegebuure namens de PKN zat, terwijl de diakenen Van Eenennaam en H. de Ruiter de be zwaarden vertegenwoordigden. De speciale stichting van de be zwaarden is 7 mei via een notaris in Heinkenszand opgericht. Volgens Van Eennenaam louter en alleen om de gelden na 1 mei veilig te stellen. „Vanuit de noodsynode is dat aan bevolen. Stel je voor dat het tot een zelfstandig kerkelijk leven komt, dan hebben we in elk geval midde len. De PKN kan dan niet zeggen dat de collecten in onze diensten voor hen binnengekomen zijn. Maar formeel hebben we ons lid maatschap niet opgezegd." De diaken zegt verder een brief van de PKN-synode gekregen te heb ben, waarin hij van zijn ambt wordt ontheven. „Het kromme is, dat ik nooit ambtsdrager bij de PKN ben geweest. Maar ze pakken dat nu wel van mij af, terwijl ik dat ambt van de Heere heb gekregen. Ik had mijn periode van drie keer vier jaar er nu op zitten, maar ik heb van on ze hogere kerkelijke organen voor twaalf jaar ontheffing gekregen om ambtsdrager te blijven." De stichting tot behoud NHG in hersteld verband Sint-Annaland be staat uit voorzitter H.W. van Eenen naam, secretaris H. de Ruiter, pen ningmeester D.C. Goedegebuure en de bestuursleden C. Scherpenisse en E. Goedegebuure. Volgens de voorzitter omvat de groep bezwaar den ruim 400 mensen. „Waarom wijzen b. en w. de aan vraag van de Christengemeente zonder meer af, terwijl andere ge meenten zoals Vlissingen, Hoog vliet en Zwijndrecht geen moeite hebben met een wijziging van de bestemming", aldus de twee raadsfracties. Oudste P. Bruinincx van de Christengemeente heeft in middels met alle fracties - 'behal ve de VVD, die wilde niet komen omdat die partij tegen goedkeu ring is' - gesproken, waaruit hij concludeert dat de CU, ABT en D66 voor aanpassing van het be stemmingsplan zijn. SGP, PvdA en CDA houden het verzoek nog in beraad. B. en w. wijzen erop, dat het industrieterrein uitsluitend be stemd is voor bedrijfsdoeleinden en niet voor maatschappelijke ac tiviteiten. De CU heeft het ruimte probleem van de Christengemeen te in de voormalige huishoud school de Oesterschelp al in au gustus 2002 aan de orde gesteld. „Waaruit bestaat het positief mee denken van het college", willen CU en ABT weten. B. en w. heb ben verwezen naar nieuwbouw in een nieuwe wijk zoals de Gerefor meerde Gemeente Tholen, maar volgens de twee partijen is dat geen optie omdat dit voor de Christengemeente financieel niet haalbaar is. Het pand van NPN vinden ze uitermate geschikt voor de samenkomsten en verenigings activiteiten. Als het aan de twee raadsfracties ligt, dan heropenen b. en w. onder bepaalde voorwaar den de onderhandelingen om tot een bevredigende oplossing te ko men. Het vertrek van de Christen gemeente aan de Simon Lindhout- straat betekent namelijk ook, dat er in versneld tempo mogelijkhe den kunnen komen voor uitbrei ding van Ten Anker. Castria Wonen heeft daarover vo rig jaar onderhandelingen gevoerd in verband met de plannen voor uitbreiding van de Ten Ankerflat. „Er zat echter een te groot ver schil in onze taxaties en boven dien hadden we toen nog geen an der gebouw", zegt Bruinincx. „Dat hebben we nu wel en de aan koop van het NPN-pand is voor ons financieel haalbaar. Met een paar aanpassingen kunnen we van 275 zitplaatsen nu naar 500 tot 600 plaatsen. Beschikken we in de Oesterschelp over 2400 m2, bij NPN is er een gebouw van 2000 m2 en nog eens 1500 m2 grasland dat we voor parkeerdoeleinden kunnen benutten." De Christengemeente had na het afketsen van de besprekingen met Castria aan bouwkundige Walpot al opdracht geven om een uitbrei dingsplan voor de Oesterschelp te maken. Met een verdieping erop zouden er 475 zitplaatsen kunnen komen. „Maar er zou dan meer overlast voor de omgeving ont staan, want de helft van de kerk gangers komt van buiten Tholen, dus komt met de auto", aldus Bruinincx. Hij hoopt daarom dat b. en w. onder druk van de ge meenteraad alsnog overstag gaan. „In Goes loopt er een soortgelijk verzoek en directeur Kloet van Castria wil met ons opnieuw on derhandelen, want over de aan koop van het naast ons gelegen politiebureau had hij al een ak koord bereikt." B. en w. zullen schriftelijk ant woord geven op de vragen van de CU en ABT. De wedstrijdploeg, staande v.l.n.r. brandwacht Wim v.d. Maas, chauffeur William Riedijk, gastduiker Paul Musters (Steenbergen) en Arvid Gaakeer. Zittend v.l.n.r. brandweercommandant Koos de Feijter, Mark Loos, Johan van Stee en duikleider Adri Geuze. Het duikteam van de blusgroep Tholen deed zaterdag voor het eerst mee aan een wedstrijd. In Koudekerk aan de Rijn eindigden de Thole- naren op de derde plaats, waardoor ze op 2 oktober mee mogen doen aan de landelijke finale 'brandweerduiken' in Vlissingen/lVliddelburg. Tholen had voor het technische deel de meeste punten, maar twee ande re teams noteerden een kortere werktijd. Op de loswal aan de Rijndijk in Ha- zerswoude-Rijndijk was een veewa gen, met daarin twee koeien, gekan teld. Een van cje (levensecht nagemaakte) dieren kwam in het water terecht. Ook een jerrycan met daarin een agressief schoonmaak middel verdween onder water. Drie waterfietsende toeristen zagen het ongeluk gebeuren. Zij vielen van schrik van hun waterfiets, waarbij één van hen verstrikt raakte in een stuk touw en onder water vast kwam te zitten. Dat was de situatie waarmee de wedstrijdploegen ge confronteerd werden. Ze kregen de melding 'koe te water'. Ter plaatse bleek uit een snelle observatie dat er meer aan de hand was, dat er slacht offers bij betrokken waren. Het red den van de drenkelingen was de eer ste prioriteit, waarna de koe met een werklijn naar de wal werd gehaald. De duikers brachten de onderkoelde drenkelingen naar de kant, omwik kelden hen met warmtehoudende folie en droegen hen over aan het opgeroepen ambulanceperso neel. Toen ze op de kant stapten, vroeg één van hen waar zijn vriend was. Verder vragen leerde, dat deze nog ergens onder water moest zijn. Met een gerichte zoekactie werd ook deze gevonden en met behulp van een 'dolfijn-brancard' op de wal gebracht. Meteen werd er gereani meerd, wat door het ambulanceper soneel werd overgenomen. Een door duikleider Adri Geuze opge roepen kraanwagen takelde vervol gens de koe uit het water, waarbij de gewaarschuwde dierenarts aanwij zingen gaf over het aanbrengen van de hijsbanden. Als laatste werd de jerrycan opgespoord en aan de wal gebracht. Vrijdagnacht was het duikteam - sa men met de groep Sint-Maartens dijk - in actie gekomen bij Goris- hoek, waar twee duikers in moeilijkheden waren gekomen. Ze dreven af en werden met behulp van de brandweervlet en een vissersboot ongedeerd uit het water gehaald. ,_J? Jan P.M. Ovcrbecke Assurantiekantoor Vi ?s D <e Burgemeet 25 Poortvliet Tel: (0166) 612 509 Ten Ankerweg 72 - Tholen Tel: (0166) 602 888 mmMmmmMmMKMMmMMmmmmmmmMmmmmmMIIIMmKÈi Advertentie I.M. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13