'Vijf of tien kilo afvallen vermindert risico op bepaalde kwalen belangrijk' 'Met hulp van iedereen binnenstad van Tholen leefbaar zien te houden' Ministerie mocht niet korten op akkerranden Naast stijging inwonertal, groei recreatie noodzakelijk kortingsacties korting grabbelen. Risico's EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Het aantal Nederlanders met een (ernstig) overgewicht is in twintig jaar tijd verdubbeld. Van de volwassenen is in middels ongeveer 45% te zwaar. Onderzoeken wijzen uit dat ook kinderen steeds dikker worden en dat baart zor gen. Want het zal gevolgen hebben voor de kosten van de gezondheidszorg. Ongeveer tien procent van de vol wassen bevolking kampt met een ernstig overgewicht (obesitas) en, daardoor, een verhoogd risico op ernstige ziekten. Dus is het zaak om het overgewicht aan te pak ken om erger te voorkomen. Mensen gezond houden in plaats van ze genezen. De artsen A.J.S.H. Brussen (die een huisartsenpraktijk voert in Poortvliet) en mevrouw S.S. Mulder uit Rilland zijn daarmee aan de slag gegaan. Ze bieden een programma waarin het ontwikkelen van een gezonde eet- en leefstijl centraal staat. Gezonde eet- en leefstijl basis van afvalprogramma Rillandse artsen Verkeerd eten Gedrag aanpassen Trilplaten De stichting Agrarisch natuur- en landschapsbeheer Tho- len is door de rechter in het gelijk gesteld in haar be zwaar tegen een door het ministerie van landbouw toege paste korting op de subsidie voor akkerranden. De stichting kreeg 85.263 euro minder uitbetaald omdat er bij de aanleg van bloemenranden rond akkers niet juist gehandeld zou zijn. Maar volgens de Middelburgse be stuursrechter berust dat besluit niet op een deugdelijke motivering. Bewonerscomité vindt dat inwoners met klachten voor de dag moeten komen De zomer komt eraan. Beter weer, meer mensen op straat, meer toeristen. De bewoners van de Thoolse bin nenstad verwachten dat daardoor de overlast ook weer zal toenemen. Overlast in met name de late avond en de nachtelijke uren, veroorzaakt door horecabezoekers. Een bewonerscomité zit sinds een jaar om de paar maanden aan tafel met politie en gemeente om tot een aanpak van de problematiek te komen. Alle bewoners van de binnen stad hebben een formulier gekregen, waarop ze concrete overlastgevallen kunnen noteren en doorgeven aan de politie. Binnenkort volgt een folder over de Zeeuwse mi lieuklachtenlijn, waar ook overlast door horecagelegen heden gemeld kan worden. Hulplijn Ogen van politie Kortingsacties t/m Za 5 juni: steeds wisselende per afdeling. Gra bbel-actie Ma 7 juni t/m Za 12 juni Tijdens deze periode kunt u bij al uw aankopen Start uitverkoop Ma 14 juni: Di 15 juni: gesloten i.v.m omprijzen start uitverkoop (deze dag zijn we open van 9.00 - 20.30 uur). Oerlemans P_ Oerlemanst-7 Het veranderen van de eetgewoonten is een belangrijk middel in de strijd om overtollige kilo 's kwijt te raken en op gewicht te blijven. Jaarlijks overlijden in ons land ongeveer 8000 mensen aan inactiviteit. Bij meer dan 65.000 Nederlanders per jaar wordt diabetes type 2 (ou- derdomssuiker) geconstateerd, waarvan ongeveer 70% toe te schrijven is aan overgewicht. Ook zo'n 20% van de hart- en vaatziekten is terug te voeren op te zwaar zijn. De Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Naties schat dat overgewicht en inactief zijn 20 tot 25% ver oorzaakt van verschillende vormen van kanker. Berekend is dat in Eu ropa 5% van alle gevallen van kanker (ruim 72.000 patiënten) toe te schrijven is aan overgewicht en obesitas (ernstig overgewicht). Verder laten studies zien dat obesitas een risicofactor is voor artrose (ge wrichtsaandoening). Haast wanhopige mensen op het spreekuur, die al vanalles gepro beerd hebben om van hun overge wicht af te komen. Het jojo-effect van allerhande diëten en gewichts reductieprogramma's, waarbij men sen eerst gewicht verliezen, maar de kilo's er later weer aankomen. Dat prikkelt om er iets mee te doen, zegt dokter Brussen. „Het is leuk om met preventie van ziekte bezig te zijn", vult collega Mulder aan. De aandacht moet wat haar betreft veel meer uitgaan naar het voorkomen van kwalen. „Vijf of tien kilo afval len betekent al een belangrijke risi covermindering", zegt ze. Hart- en vaatziektenouderdomssuikerziekte en gewrichtsaandoeningen zijn de klachten die uit overgewicht kunnen voortkomen. In de praktijk van me vrouw Mulder wordt van 60-plus- sers die bloed laten prikken, stan daard de suikerspiegel gemeten. „In vier jaar tijd is het aantal diabeten verdubbeld. Dat komt doordatje ge richt zoekt." Als de aandoening in een vroeg stadium herkend wordt, kan er wat aan gedaan worden vóór deze schade aanricht. Bijna altijd zijn mensen met diabetes ook te zwaar. Vallen ze af, dan kan al gauw het aantal tabletten dat ze moeten slikken én de hoeveelheid te spuiten insuline omlaag. De situatie van patiënten kan prima in de gaten worden gehouden door standaard de gegevens te raadple gen die in de computer staan. Ge wicht, lengte, bloeddruk en of ie mand al dan niet rookt, zijn zaken die geregistreerd worden. „Waar voor patiënten ook bij me komen, meestal worden lengte en gewicht opgenomen", zegt Brussen. Die twee grootheden zijn nodig om de 'body mass index' - de naar li chaamslengte gecorrigeerde hoe veelheid lichaamsvet - te bepalen. Het gewicht in kilo's wordt gedeeld door het kwadraat van de lengte in meters. Komt daar een waarde uit boven de 24,9 dan is er sprake van overgewicht. Boven de 29,9 spre ken we van ernstig overgewicht (obesitas). Acceptabel is een waarde die ligt tussen 18,5 en 24,9. Dat overgewicht een serieus pro bleem is, bleek onlangs op een ver gadering van de EU-ministers van volksgezondheid. Eurocommissaris Byrne vertelde daar dat in 2030 twee van de drie EU-burgers last zullen hebben van overgewicht, wat de economie jaarlijks tussen de 70 en 130 miljard euro gaat kosten.De Nederlandse Hartstichting, die dit jaar veertig jaar bestaat, constateert dat het geven van goede preventieve voorlichting nodig blijft. De stich ting introduceert de Junior Hartdag, een educatieve en sportieve lesdag rondom het hart, en de danswed strijd Heart Dance Award voor scholieren. Het televisieprogramma Zembla wijdde recent een uitzen ding aan dikke kinderen. Op dit mo ment lijdt 16 tot 17% van de kinde ren in ons land aan obesitas als gevolg van verkeerd eten en te wei nig bewegen. Een kinderarts zei in dat programma dat de oorzaak bijna altijd de eetgewoonten zijn. En dat obesitas een chronische ziekte is die blijvend behandeld moet worden. Met afvallen alleen is het niet over, de manier van omgaan met eten en bewegen moet veranderen. Het snoepje als beloning voor een kind is wat mevrouw Mulder betreft uit den boze. Om aan het programma van het Ril landse artsenpaar mee te kunnen doen, moeten mensen in ieder geval gemotiveerd zijn. Ze moeten zélf willen veranderen en willen trainen. Het programma staat los van de huisartsenpraktijk en de kosten wor den (nog) niet vergoed door de ziek tekostenverzekeraars. Elke woens dagavond komen de deelnemers - uit heel Zeeland en West-Brabant - in Rilland bij elkaar. De bedoeling is om dat de ene week in Rilland en de andere week in Poortvliet te gaan doen. „We zijn klein begonnen om eerst eens te zien hoe het gaat", al dus mevrouw Mulder. Zij en haar man kozen voor Medieet, een op wetenschappelijke leest geschoeide methode. Deelnemers vullen een vragenlijst in en tweewekelijks wordt er met behulp van een appa raat gemeten (mensen met een pace maker en zwangere vrouwen kun nen niet meedoen). Aan de hand daarvan volgt elke deelnemer een individueel programma. De meting geeft niet alleen het gewicht aan, maar ook de verhouding tussen wa ter, lichaamscelmassa (spieren, or ganen en botten) en vet. Vervolgens wordt ingezet op het reduceren van de hoeveelheid vet, waarbij de spiermassa wordt ontzien. „Maar niet alleen het afvallen, de hoeveel heid calorieën, telt. Mensen moeten hun gedrag aanpassen. Ze moeten op een gezond gewicht komen en gaan sporten", zegt mevrouw Mul der. „Alles mag, eten moet leuk blij ven. Maar we willen af van de tus sendoortjes en leggen veel nadruk op de drie eetmomenten elke dag." De arts legt uit dat de insulinespie- gel in het lichaam ervoor zorgt dat vet wordt opgebouwd en water wordt vastgehouden. Tussendoor tjes onderbreken het afbreken van lichaamsvet. En wie gaat eten, krijgt daardoor weer trek. In het programma worden haalbare doelen gesteld: in de eerste fase ver liezen vrouwen 10 kilo vet en man nen 15 kilo. De eerste twee dagen moet de hoeveelheid koolhydraten in het lichaam opgemaakt worden. Daarom wordt vijf keer per dag een maaltijdvervanger gebruikt. Vanaf de derde dag wordt één gewone maaltijd gebruikt en twee keer een maaltijdvervanger. Als water- en vetgehalte gereguleerd zijn, stapt men over op twee gewone maaltij den en één keer een vervanger. Is het doelgewicht bereikt, dan gaat men weer drie gewone maaltijden gebruiken. Voor de samenstelling daarvan is de voedingspiramide (koolhydraten voorzien in 50 tot 60% van de energiebehoefte, eiwit ten in 15 tot 20% en vetten in 20 tot 30%) het uitgangspunt, legt P. Schoegje van de leverancier te Al- mere uit. Vetreductie vergt tijd. Het programma richt zich op een halve tot een hele kilo vetreductie per week Op de bijeenkomsten worden advie zen en tips gegeven, onder meer le ren de deelnemers er hoe ze gezon de maaltijden kunnen samenstellen. Bewegen is een andere essentieel onderdeel, maar dat is voor veel mensen een drempel. De Rillandse artsen passen in het programma het gebruik toe van trilplaten, wat een positieve invloed heeft op hormo nen en spieren. „Coördinatie en ba lans worden erdoor verbeterd en het uithoudingsvermogen sneller opge bouwd", aldus mevrouw Mulder. Ze geeft een voorbeeld van de resul taten. Een deelnemer met een lengte van 1,70 meter zag het gewicht af nemen van 74,4 naar 67,1 kilo. Het vetgehalte ging omlaag, maar de spiermassa groeide met een kilo aan. Regelmatig bewegen en ontspannen wordt gestimuleerd. Volgens me vrouw Mulder is geleidelijkheid daarbij belangrijk. Een korte perio de van erg intensieve inspanning is niet zinvol, want pas na twintig mi nuten sporten begint de afbraak van vet in het lichaam. Een fietstocht of boswandeling zijn ook al gezonde bezigheden. De duur van het Me- dieet-programma is ongeveer vijf maanden. In de zomermaanden neemt de drukte bij de horeca in de Thoolse binnenstad, en daarmee de overlast voor de omwonenden, weer toe. De stichting deed in 2000 met succes een beroep op de subsidieregeling ag rarisch natuurbeheer van het ministe rie. In september 2001 werd voor 41,17 hectare akkerrand een subsidie verleend van 604.180 euro. In de tus sentijd waren - door bedrijfsbeëindi ging, de aanleg van een gasleiding en de herverkaveling - enkele situaties gewijzigd. Nog vóór het inzaaien in april 2002 verzocht de stichting om 5,81 hectare akkerrand op andere plaatsen te mogen aanleggen dan aan vankelijk de bedoeling was. „Telefo nisch ging Laser (de betreffende dienst van het ministerie - red.) daar mee akkoord", legt secretaris Han van Vossen van de stichting uit. On danks herhaalde verzoeken stuurde Laser geen schriftelijke bevestiging. Bij het besluit van september 2001 was geen kaart gevoegd waarop de randen waren ingetekend. In juli 2002 controleerde de Dienst landelijk ge bied op verzoek van het ministerie de ligging van de akkerranden, aan de hand van de kaart die de stichting na de wijzigingen van april had gemaakt. Dat was in orde, maar in november berichtte het ministerie dat het ver plaatsen van de akkerranden werd af gewezen. Het eerdere besluit werd aangepast, de oppervlakte verlaagd naar 35,36 ha en het subsidiebedrag naar 518.917 euro. Een bezwaar schrift van de Thoolse stichting werd ongegrond verklaard en zij stapte daarop naar de rechter. De beslissing van het ministerie was gebaseerd op een omschrijving in een bijlage bij de subsidieregeling '...faunarand gedurende het hele tijd vak op dezelfde plaats, met ingezaaid kruidenmengsel of braakligging...'. VERVOLG VAN VOORPAGINA Na afloop is Helga Koopman tevre den over het verloop van de och tend. De dag van het leven is eigen lijk de enige keer in het jaar dat de werkgroep nadrukkelijk aan de weg timmert. Verder houdt ze zich bezig met de jaarlijkse collecte, voorlich tingsactiviteiten (zoals foldermateri aal bij huisartsen) en ledenwerving. Onlangs nog is er in de groepen 5 t/m 8 van de Juliana van Stolberg- school verteld over het werk van de VBOK. Het landelijk dienstencen trum van de 105.000 leden en dona teurs tellende vereniging heeft daar voor lesmateriaal ontwikkeld. Ook is mevrouw Koopman de sponsors dankbaar. „We hebben dit keer erg veel bijdragen mogen ontvangen." Na aftrek van de kosten gaat de op brengst van de jaarlijkse activiteit naar het dienstencentrum van de VBOK, dat het geld inzet waar het het hardst nodig is. De VBOK is een algemene vereni ging met als doelstelling het leveren van een maximale bijdrage aan het respect voor en de bescherming van Maar volgens de stichting zijn er geen vaste faunaranden verplaatst, want er was nog niet ingezaaid. Het ministe rie heeft vóór het inzaaien ook niet la ten weten dat wijziging niet mogelijk was. De bestuursrechter stelde vast dat het ministerie in september meld de dat een beschikkingskaart (met daarop de ligging van de percelen) zou worden nagezonden aan de stich ting, maar dat een dergelijke kaart niet in het dossier zat noch tijdens de zitting is overgelegd. Integendeel, bij de behandeling van de subsidieaan vraag heeft het ministerie de door de stichting ingestuurde kaart met wijzi gingen gehanteerd. Omdat dus de be- heerseenheden niet zijn vastgesteld door het ministerie, kan er volgens de rechter geen sprake zijn van wijzigin gen. En dus handelde het ministerie in strijd met de algemene wet bestuurs recht. De minister dient volgens de rechtbank een nieuw besluit te ne men. Bovendien moet hij de proces kosten en het griffierecht - totaal 876 euro - - vergoeden aan de Thoolse stichting. Van Vossen is tevreden met de uit spraak. Maar tegelijkertijd bekriti seert hij het ministerie omdat de sub sidieregeling inmiddels drastisch is gewijzigd. „Wij kregen 2445 euro per hectare per jaar, voor een periode van zes jaar. Maar na twee jaar wordt dat bedrag minstens gehalveerd. Er zijn met de overheid moeilijk afspraken te maken", zegt de secretaris van stich ting. Overigens mag Tholen niet mopperen, want ze wordt als knelge- val aangemerkt en dat betekent dat de oorspronkelijk toegezegde bedragen uitbetaald blijven worden voor de volledige periode. het ongeboren kind vanaf de con ceptie. Ze biedt hulp bij ongewenste zwangerschap en na zwangerschaps- verlies, en geeft voorlichting op scholen en aan verenigingen (heeft ook een website). De vereniging - in 1971 opgericht door onder meer en kele artsen - kent een telefonische hulplijn, gespreksgroepen en indivi duele begeleiding. Ze heeft ook een opvanghuis. Naast zo'n vijftig be roepskrachten telt de VBOK onge veer 1700 vrijwilligers die zich in zetten voor het werk van de vereniging. Op dit moment wordt dat via posters in bushokjes en op NS-stations onder de aandacht ge bracht. Die campagne is onder meer een reactie op het gegeven dat de laatste jaren het aantal abortussen in ons land - vooral onder tieners en al lochtone vrouwen - toeneemt. Om dat het werk van de VBOK zich veelal achter de schermen afspeelt, is het niet eenvoudig om de mensen er warm voor te maken. „We moe ten er altijd hard aan trekken, er blijkt nog veel onwetendheid rond de VBOK te bestaan", zegt Helga Koopman van de Thoolse werk groep Laat Leven. Ruim een jaar geleden is onder de bewoners (van Markt, Stoof- en Hoogstraat, Kerk- en Bakstraat, Be- bouwdendam, Vis- en Brugstraat, Wal, Eendrachtsweg en Dalem- sestraat) een enquête gehouden om een beeld te krijgen van de proble matiek. De ergernissen over vernie lingen en baldadigheid, onrust, har de muziek, wegscheurende auto's waren er al langer. Soms voelde men zich ongeveilig door intimide rend gedrag. Mensen praatten er on der elkaar over, maar de politie bleek meestal niet op de hoogte te zijn. Dat de gemeente niets met de klachten deed, maakte veel bewo ners moedeloos, schetsen Erna Schot en Paul Habets de situatie van ruim een jaar geleden. Het tweetal vormt samen met Werner Lindhout en mevrouw Nieuwenhuis het aan spreekpunt voor de instanties. Ver der heeft het buurtcomité in de ver schillende straten contactpersonen. „Maar de mensen moeten niet den ken: zij knappen het wel op. Ze moeten niet verslappen, maar hun eigen verantwoordelijkheid ne men", zegt mevrouw Schot. „Met de hulp van iedereen moeten we proberen de binnenstad van Tholen leefbaar te houden." De problematiek kreeg de aandacht en de politie trok extra geld uit om in het weekeinde permanent mensen te kunnen inzetten in het uitgaans centrum van Tholen. Bleken klach ten aan de meldkamer te Middel burg in het verleden de politie op Tholen niet te bereiken, nu is het zo dat de dienstdoende agent bereik baar is en na een melding meteen kan ingrijpen. Omdat de politie niet overal tegelijk kan zijn, gaan er nog altijd dingen mis. En daarom heeft het comité, in overleg, het klachten formulier ontworpen. Daarop kan aangegeven worden wat voor over last (zoals geluid, urineren, vernie ling, alcohol op straat) er plaats vond, waar en wanneer dat gebeurde, eventueel nadere infor matie over de veroorzaker, en of het bij de politie is gemeld. Dit formu lier moet in de brievenbus van het politiebureau gestopt worden. „Daar wordt gecontroleerd of de meldkamer de klacht heeft doorge speeld. En de klager krijgt altijd een reactie terug. Dat is belangrijk. Maar ook dat er geregistreerd wordt dat er overlast is geweest", aldus mevrouw Schot. Mensen kunnen het formulier ook anoniem invullen. Maar dan kan de politie wettelijk niets ondernemen. Enig begrip hebben Habets en Schot wel voor de terughoudendheid van mensen. Want het is gebeurd dat bij iemand die regelmatig klaagde, tot drie keer toe een regenpijp is afge broken. De politie is de bewoners echt ter wille. Schot: „Ze zegt dat de burgers de ogen zijn van de poli tie." Habets vult aan, het gevoel te hebben dat de bewoners serieus worden genomen. Het is mede daar om dat het comité de mensen vraagt om hun klachten ook daadwerkelijk te melden. „Die signalen zijn nodig voor de controle en handhaving", zegt Habets die zelf milieu-ambte naar is in West-Brabant. Hij geeft aan dat mensen zich moeten realise ren, dat bij te harde muziek in een café de politie kan vragen om die zachter te zetten, maar meer niet. „De naleving van de milieuvergun ning is een zaak van de gemeente. Natuurlijk moeten mensen hier hun boterham kunnen verdienen. Volle terrassen, dat is fijn en een beetje la waai mag ook. Maar we moeten de zaak wel leefbaar zien te houden." Het comité ziet dat de horeca ook maatregelen heeft genomen om de overlast te beperken, maar volgens hen kan er nog meer. Ondernemers kunnen hun klanten aanspreken op ongewenst gedrag bijvoorbeeld. Dat de gemeente onlangs constateerde dat er minder klachten zijn, wil het tweetal nuanceren. Enerzijds is er in de wintermaanden minder overlast dan in de zomer. En verder kan het zijn dat de extra politie-inzet zijn vruchten afwerpt. De bewoners bekritiseren ook het gedrag van sommige automobilisten en bromfietsers. „Er zijn er die met gierende banden door de straten scheuren. Terwijl in de hele binnen stad een maximumsnelheid geldt van 30 km/u. Het zijn jongeren die stoer willen doen, maar zich niet re aliseren wat de gevolgen kunnen zijn van hun gedrag", aldus Habets. „Soms houd je je hart vast voor de kinderen", vult mevrouw Schot aan. Gh Stemmen 1 van lezers Afgelopen donderdag stond een arti kel in de Eendrachtbode waarin de D66-raadsfractie pleitte voor groei van de gemeente Tholen naar 40.000. Dit plan was ontwikkeld naar aanlei ding van de discussie over de bezuini gingen van de gemeente die met na me de leefbaarheid in de kernen raken. Maar is bezuinigen nu wel zo slim? Of is dit een paniekactie vanuit het college, zonder zich af te vragen of er niet meer mogelijkheden zijn om de toekomst van Tholen veilig te stellen. Regelmatig schrijven lezers in deze rubriek van de Eendrachtbode dat regeren vooruitzien is. Hoe kunnen we de toekomst van Tho len nu nog meer veilig stellen dan al leen met groei van het inwonertal. Heel simpel volgens mij: groei van toerisme! Tholen heeft een schat aan toeristische mogelijkheden, met als hoofdzaak water en ruimte. Ook met een groei van het inwonertal zullen rust ruimte en water niet worden aan getast. Uitsluitend met kwaliteitsver betering van de huidige toeristische industrie zijn we er niet. Er zal ook een uitbreiding plaats moeten vinden, waarbij het streven is naar verblijfre- creatie voor mensen die willen ont haasten. Als voorbeeld de haven van St. Philipsland met zijn karakteristie ke molen en inmiddels populaire strandje aan de ,kaai*. Deze molen kan zijn noodzakelijk opknapbeurt krijgen als deze wordt gekoppeld aan de investering in de nabij gelegen his torische getijdehaven in het laatste ge deelte van het nationaal park de Oos- terschelde voor verblijfsrecreatie. Een uitbreiding met een kleinschalig res taurant in deze karakteristieke molen, terwijl het strandje dan een plek kan krijgen binnen het geheel van de re creatie in St. Philipsland. Wordt deze impuls gekoppeld aan de toch al ge plande woningbouw in het voormali ge 'Pakuus', dan is de entree van St. Philipsland er een van allure. Dit zal extra inkomsten genereren voor zo wel gemeente als plaatselijke midden stand. Een win-win situatie is ge creëerd. Door lokale (mogelijke) recreatieve ontwikkeling te koppelen aan de investeringen in woningbouw die nu en in de toekomst gepleegd worden, kunnen prachtige initiatieven ontstaan die financieel via Europese subsidies bijna geen investering vra gen van de gemeente maar op de lan gere termijn de leefbaarheid in de ker nen veilig stelt. De huidige politiek, zoals die door het college van burgemeester en wethou ders wordt gevoerd, leidt tot het teniet doen van de huidige voorzieningen en tast de leefbaarheid zodanig aan dat zowel voor bewoners, bezoekers als bedrijven, Tholen minder aantrekke lijk wordt. Hetgeen weer leidt tot ex tra bezuiniging om wat er dan nog is in stand te houden: iedereen vertrekt dan uit de kleine kernen en daarmee bijten we ons zelf in de staart. Dit moet met de grootst mogelijke in spanning worden voorkomen. Theo Gorissen, Steunfractie D66 Tholen. Tijdens acties en uitverkoop spaart u geen punten en is het niet mogelijk een modecheque in te leveren Acties geldig met uilzondering van standaardartikelen Kaaistroat 4 Steenbergen tel. (0167) 56 34 30 Openings! den winkel Maandag 13.00 - 17.30 uur Dinsdag t/m donderdag: 09.00 - 17.30 uur Vrijdag 09.00 - 20.30 uur Zaterdag 09.00 - 17.00 uur volop gratis parkeergelegenheid Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5