Zoektocht naar foto van knippende kapper heeft verrassend resultaat PLEUNE Vtfii Scherpenissenaar redt Vossemeerder Voor mode en wonen Belofte maakt schuld (2) Wat een onzin, import en diefstal Zeg maar Kees Ondeugende gedachten bij taal Nog kleine tekorten in 2005/2006 Donderdag 3 juni 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Een foto van zijn vader aan het werk in de kapperszaak, daar was Flip de Rijke uit Stavenisse de laatste tijd naar stig naar op zoek. „Zo'n foto was er simpelweg niet in de familie." Pakweg 25 jaar geleden kreeg De Rijke al eens een krantenknipsel onder ogen over Stavenisse en kele weken na de Ramp. Met meerdere illustraties, onder andere van zijn vader die, met laarzen aan, stond te knip pen. „Maar destijds hechtte ik daar nog weinig belang aan." Inmiddels is dat anders. En na een zoektocht heeft de Stavenissenaar twee afbeeldingen in handen gekre gen. Inmiddels probeert hij op dezelfde manier foto's te vinden van de bouw van de hervormde kerk in het dorp. Rotterdams Dagblad Belangstelling voor oude foto 's Stavenisse toegenomen bij Flip de Rijke Bouw kerk Dubieuze informatie verstrekking b. en w. aan gemeenteraad. Vervoer zwemmen bespaart 11,2 mille De gedachte aan de krantenfoto kwam bij Flip de Rijke weer naar boven door het organiseren van een tweetal fototentoonstellingen, al weer enkele jaren geleden. Het daarvoor gebruikte materiaal wordt bewaard door de stichting Actief Stavenisse (SAS) en De Rijke be heert dat. Krijgt ook regelmatig fo to's aangereikt. „Zo kreeg ik een foto van slager Gunst en toen dacht ik: dat is er niet van vader als kap per. In 1953 zijn namelijk alle fa miliefoto's verloren gegaan. En toen ik naderhand een foto in han den kreeg van de opening van de Spar-winkel van Willem Priem, kwam de gedachte opnieuw op." De organisatie van de Rampher denking en -expositie vorig jaar be paalde de Stavenissenaar er op nieuw bij. Zijn zus zou het betreffende krantenknipsel hebben, maar kon het nergens vinden. „Dus besloot ik zelf te gaan zoeken." Het probleem was, dat De Rijke niet wist in welke krant het artikel had gestaan. Hij raadpleegde eerst het archief van de Eendrachtbode en spitte daarna de PZC van 1953 door. Zonder resultaat. „Maar wél vond ik in de PZC van 20 februari een artikel zonder foto, waarin ver meld stond dat de bakker en de kapper in Stavenisse weer aan het werk waren. Dat was een aanwij zing dat de foto vóór 20 februari gemaakt moest zijn." Toen ook het archief van De Stem in Breda niets opleverde, besloot Flip de Rijke naar de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag te gaan. Daar worden al le Nederlandse kranten bewaard, ze zijn op microfiche gezet. „Mijn vrouw Mattie, zoon Gerrie, ikzelf en Ouke Hoedemaker van de SAS - die ervaring had met het zoeken in kranten in de KB - begonnen ieder aan een bakje fiches. We pakten eerst de landelijke kranten." Na an derhalf uur was het De Rijke zelf die vond wat ze zochten. „Ik had eerst het Handelsblad van Amster dam bekeken, de tweede krant her inner ik me niet meer, maar toen nam ik Het Vrije Volk. En op 17 fe bruari 1953 was daarin de gezochte foto gepubliceerd." Niet alleen kapper Gerard de Rijke stond in de krant, maar ook bakker Tazelaar. Een fotokopie van het artikel ging mee naar Stavenisse. Maar daarop waren de foto's niet erg duidelijk - de grijstinten wor den zwart bij kopiëren - en dus be sloot Flip de Rijke op zoek te gaan naar de originele foto's. Het Vrije Volk bleek in 1991 te zijn opgehe ven en via internet kwam de Stave nissenaar erachter dat deze krant was opgegaan in het Rotterdams Dagblad. Daar zou dus het archief kunnen zitten. „Ik belde op, kreeg en mevrouw aan de lijn en legde haar de zaak uit. Wie schetst mijn verbazing toen ze me binnen een minuut kon vertellen dat er drie fo to's waren: twee met mijn vader er op en één van Tazelaar." Hoewel de rest van het archief van Het Vrije Volk niet in Rotterdam be rust, is voor 1953 een uitzondering gemaakt omdat dit deel regelmatig wordt geraadpleegd, zo bleek. De Rijke vroeg of hij de foto's kon ko pen. „Maar ze vond mijn verhaal zo leuk, dat ik de foto's kreeg en ze werden me digitaal toegestuurd." De Stavenissenaar toont een uitge printe versie. Zijn vader, in witte kappersjas en met kaplaarzen aan, is aan het knippen. De modder zit aan de laarzen, maar de tegelvloer in de winkel aan de Voorstraat is schoon. „Ze waren met een paar mannen bezig geweest aan de wa terleiding en hebben toen ook de vloer van de kapperszaak schoon- gespoten", weet de Rijke. Hij wijst op de kolenkit tegen de muur, die nog helemaal vuil is. Er zou zo'n 20 centimeter modder in de zaak hebben gelegen. De tabakskast is leeg. En aan de zolder hangt een peertje als verlichting. De man die geknipt wordt, is timmerman Leen Roozemond. „Die zei na het spui- ten tegen mijn vader: dan kun je me meteen wel knippen." Volgens de officiële versie kreeg kapper De Rijke toestemming om naar het verlaten dorp terug te gaan, om er de aanwezige hulpverleners te knippen en te scheren. „Maar ik heb mijn twijfels. Ik weet dat mijn vader al eerder onofficieel terug naar het dorp is geweest", vertelt Flip de Rijke. Hij is blij met de fo to, bovendien was het verrassend dat er een tweede opname was naast de ene die in de krant was af gedrukt. Door de tentoonstellingen in het dorp is bij De Rijke de belangstel ling voor het verleden toegenomen. Hij heeft inmiddels familieonder zoek als hobby. Maar de interesse is breder. Zo heeft De Rijke er zich over verbaasd, dat er bij de foto exposities geen beelden waren van de hervormde kerk in aanbouw, in 1911. „Het grootste gebouw in Sta venisse, daar zullen toch wel foto's van zijn gemaakt toen dat is ge bouwd." Eén prent is inmiddels opgedoken via dorpsgenoot Kees van Beveren. Een groep werklie den en enkele heren in het nette pak staan erop, bij de fundamenten. De Rijke begon weer een speur tocht. Hij ging naar het Nederlands Architectuurinstituut in Rotterdam, op zoek naar het archief van archi tect Jesse die de kerk ontwierp (een identiek gebouw, maar dan zonder toren, staat in Katwijk). Zo kwam hij op de naam van de aannemer, de gebroeders Bax uit Zierikzee. Via een nakomeling daarvan in Grand Rapids - 'gewoon de enige Bax in het telefoonboek gebeld' - kwam De Rijke in contact met een Nederlandse afstammeling die fa milieonderzoek deed. Maar materi aal van de aannemers bleek er niet te zijn. Vervolgens richtte de Sta venissenaar zijn pijlen op de opich- ter, Soeters uit Sint-Annaland. Hij kreeg via familieleden de bevesti ging dat deze op de foto staat met een opgerolde bouwtekening in zijn hand. De maker van de foto - fotograaf Pagée uit Zierikzee - le verde evenmin aanknopingspunten op. Inmiddels is De Rijke benieuwd of iemand hem kan helpen aan een af beelding van de noodkerk die tij dens de bouw in het dorp heeft ge staan (op de plek waar nu het her tenkamp is). Actief Stavenisse heeft inmiddels ongeveer 2000 fo to's verzameld van het dorp en de inwoners. „We beheren dat archief zelf. Er is overwogen om het te de poneren bij het gemeentearchief of bij het streekmuseum. Maar som mige mensen hebben voorwaarden gesteld toen ze hun foto aan ons af stonden en daarom is besloten om de verzameling bij de SAS te hou den", licht De Rijke toe. Hij weet dat er veel fotomateriaal verloren gaat. Mensen neigen er naar om oude foto's, waarvan ze niets meer kennen, maar weg te gooien. „Niet doen. Geef ze aan ons", is het ad vies van Flip de Rijke. In het kielzog van een dame die probleemloos in een voorlichtingsfilmpje over anorexia nervosa zou kunnen meespelen, betreden we de arena van sport school Sport-pleasure. Samen met mijn boezemvriend krijg ik uitleg over de meest vreemdsoortige martelwerktuigen die her en der in het zweterige zaaltje staan opgesteld. Terwijl de tengere instructrice haar best doet om ons de spel regels en instellingsmogelijkheden van de apparaten uit te leggen, dwaalt mijn blik af naar twee jongedames die in weinig verhullende sportpakjes ritmische bewegingen maken op een soort behandeltafel die ik herken van de poliklini sche bevalling van mijn echtgenote. Nog voor ik zelf ook maar enige inspan ning heb hoeven te leveren, ga ik het fenomeen sportschool al behoorlijk leuk vinden. Enerzijds uit ongeduldigheid en anderzijds omdat ik graag een positie ve (en sportieve) indruk op de twee mooie meisjes wil maken, geef ik aan de in structrice te kennen dat we de bedoelingen helemaal begrijpen. Hoog tijd voor actie dus. Mijn voorkeur gaat vrijwel direct uit naar een soort transportband waarop je uren kunt lopen zonder werkelijk vooruit te komen. En omdat ik uit mijn oog hoek heb gezien dat dat apparaat zich toevallig vlak naast de pijnbank bevindt waarop de knappe vriendinnen zich in het zweet werken, besluit ik hier mijn circuit te beginnen. Ik schakel de rolbaan voorzichtig in op de laagste snelheid en zelfs met mijn corpulente lichaam kan ik het beenritme tijdens het versneld wandelen fluitend volhouden. Als een volleerd marathonloper maak ik voor de schijn wat kreunende en zuchtende geluiden en ongeduldig wacht ik op het moment dat ik, net als alle andere sporters in de zaal, ook van die grote zweet plekken op mijn shirt krijg. Oeps, daar word ik lelijk verrast door een onver wachte interventie van de vriendelijk kijkende sportdocente. Voor ik het in de gaten heb, lig ik achter de, nu opeens veel sneller ronddraaiende, loopband. We zullen het eens een beetje moeilijker makengrijnst de broodmagere charlatan, terwijl ze de instelling van het apparaat stiekem op stand 3 heeft ge zet. De lol is er nu voor mij snel af bij dit onderdeel en ik richt mijn aandacht dus maar op een minder intensieve sportuitdaging. In een hoekje staat een roeisimulator en ik heb zojuist gezien hoe een man op leeftijd die oefeningen met gemak zo'n kwartiertje volhield. Een stevige bodybuilder ziet mij twij felend rond het apparaat lopen en informeert wat ik zoek. „Moet ik soms eerst ergens geld ingooien, die peddels staan zo vast als een deur?" De kolos met glimmende torso voelt met zijn enorme handen even aan de roeispanen en tot mijn verbijstering haalt hij ze met speels gemak enkele keren heen en weer. „Oh, moet dat zo", grijns ik gemaakt grappig, terwijl ik met mijn tweede po ging wacht tot ik zeker weet dat er niemand mijn kant op kijkt. Het gezegde 'je moet roeien met de riemen die je hebt' is in dit geval niet aan mij besteed. Wat ik ook probeer, er is geen beweging in te krijgen en ik overpeins welke sportie ve uitdaging ik wellicht wél aan zou kunnen. Mijn zelfverzekerdheid heeft in middels plaats gemaakt voor een lichte faalangst en ik ben op mijn hoede om geen gezichtsverlies te lijden bij mijn vriend die zich helemaal in zijn element voelt. Misschien moet ik maar een blessure simuleren, want het wordt steeds drukker in het sportlokaal en de kans dat ik afga wordt met de minuut groter. Ik irriteer me trouwens ook steeds meer aan de spierbundels die me minachtend aankijken en ik kan niet nalaten om een sneer aan zo 'n gedrongen Michelin- poppetje uit te delen. „Ja jongen, bij sommige mensen concentreren de spieren zich nu eenmaal op andere plaatsen van het lichaam. Dat het bij mij meer om een biermassa dan om een spiermassa gaat, is ook deze nors kijkende reus niet ontgaan. Want hij wendt zich met een bulderende lach van mij af. Deze reactie is voor mij het sein om m 'n biezen te pakken. Mijn maat heeft eigenlijk nog geen zin om mee te gaan, maar als ik hem met een knipoog uitnodig om na het omkleden door te gaan met 'mijn favoriete onderdeel', is hij snel om. We be sluiten stilzwijgend om de sport- en vitaminedrankjes te mijden en we zoeken onze toevlucht in een naburig tentje waar iets sterkers geserveerd wordt. Het onbehaaglijke gevoel en de onderhuidse frustratie over mijn falende conditie en gebrekkige spierkracht ebben met iedere consumptie verder weg. En het is ongemerkt haast avond voor ik me weer thuis af laat zetten. Mijn sportkleding kan zo terug de kast in, want er is geen spoor van transpiratie op te vinden. Maar desondanks ben ik een hele ervaring rijker (en vele illusies armer). DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7, 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e-mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M. I)e 84-jarige Bram Douw uit Oud- Vossemeer is zondagmiddag gered door de 22-jarige Adriaan Klippel uit Scherpenisse, nadat hij met zijn auto in de watergang langs de Broekseweg was gereden. Douw kwam uit de richting Sint-Anna land. Het regende en na een lange periode van droogte was het weg dek glad. In de bocht van de Bar- telmeetweg naar de Broekseweg, in de huurt van boerderij de Blauwe Bloem, begon de Nissan Bluebird te glijden. Na een stuurcorrectie gleed de Vossemeerder door de grasberm een links naast de weg gelegen watergang in. De auto kwam plat neer en ging niet op zijn kant. Passanten waarschuwden de hulp diensten, maar ondernamen geen reddingspogingen. Adriaan Klip- pel deed dat wel. „Ik moest om vier uur mijn vriendin op de carpool plaats aan de Krabbenkreekweg ophalen en reed voorbij de plaats van het ongeluk. Er liepen 10 tot 12 mensen rond die meldden, dat de duikploeg gewaarschuwd was en dat ze niet bij de man konden. De man zat ondertussen nog in zijn auto in het water. Ik heb mijn klompen uitgedaan en ben in het water gestapt. Je zakte weg in de modder. Het rechter voorportier van de auto kreeg ik niet open. Met de achterdeur lukte het wel. Douw had zijn veiligheidsgordel zelf al uit kunnen doen. Ik heb hem naar de passagiersstoel kunnen trekken en aan de binnenkant kon ik het voor portier toen wel openkrijgen. Hij sloeg zijn arm om mijn schouder waarna we samen op de kant klau terden. Douw zal zo'n tien minuten in het water hebben gelegen en de auto zakte daarna snel weg. Eigen lijk is het onbegrijpelijk en schan dalig dat er niemand eerder inge grepen heeft. Zelf was ik tot aan mijn horst nat, maar ik ben blij dat ik het gedaan heb. Je moet bij zoiets niet te lang nadenken, maar handelen", aldus Adriaan Klippel. Hij kreeg van de inmiddels gearri veerde Thoolse ambulance, die met een patiënt op weg was naar het ziekenhuis, een deken. En van de Sint-Annalandse brandweer vuil niszakken om op zijn autostoel te leggen. Thuis in Scherpenisse on der de douche en droge kleren aan. Douw kreeg van de brandweer een foliejas om zich warm te houden, nadat hij door ambulanceperso neel was onderzocht. Hij kwam in de brandweerauto op verhaal, waarna de politie hem thuisbracht. Alles was nog goed afgelopen. De auto vertoonde geen grote schade, al zat het gras wel onder de motor kap, maar de klap was meegeval len. De gewaarschuwde duikploeg van de Thoolse brandweer hoefde niet uit te rukken. De Sint-Anna- landse brandweer assisteerde bij de verkeersregeling (de auto's kon den door de berm en over het fiets pad) en de berging van de auto door Faasen uit Steenbergen. Stemmen van lezers den. Maar er moeten toch ook ouders zijn die het normaal vinden dat hun kinderen thuiskomen met goederen waarvan de herkomst twijfelachtig is. Bovendien zou de politie meer op dienen te treden. Dus beste ondernemers en mede- Tholenaren, waak er a.u.b. voor om, heel makkelijk, de beschuldigende vinger naar één bepaalde groep te wij zen. En dat we niet, zoals een onder nemer zegt, op huidskleur gaan let ten! De volgende stap is dan misschien wel dat mensen aangeke ken gaan worden op hun (in mijn ge val Rotterdamse) uitspraak. Dat de redactie van de E.B. een der gelijk artkel plaatst, waarbij de indruk wordt gewekt dat het, afgaande op de aanhef, om een gigantisch probleem gaat en hiermee een steentje bijdraagt aan het discrimineren van een bepaal de groep, vind ik uitermate teleurstel lend. Hoewel elke diefstal er natuur lijk één teveel is, blijkt het allemaal nog wel mee te vallen. Ik lees echter van geen enkele ondernemer dat door de komst van nieuwe bewoners hun kassa vaker rinkelt, maar dat terzijde. Ons gezin heeft er voor gekozen om naar Tholen te verhuizen en daar heb ben we totaal geen spijt van, sterker nog, we hopen hier nog lang te wonen en te genieten van het prachtige ei land. De geredde Bram Douw passeert in een foliejas de brandweer op weg naar de politieauto. Ik ben verdrietig en zeer boos naar aanleiding van het in de EB d.d. 27 mei verschenen artikel over winkel diefstallen. In dit artikel wordt name lijk door diverse ondernemers be weerd dat het groeiende aantal winkeldiefstallen het gevolg is van de toenemende 'import.' Wat een onzin! Om één bepaalde bevolkingsgroep op dergelijke wijze af te schilderen is niet alleen discriminerend (er zijn in elke groepering wel eens rotte appels, ongeacht herkomst, huidskleur of ge loof), maar ik vraag mij bovendien af wie wordt er tot de import gerekend en hoe lang ben of blijf je import? Is dat een kwestie van maanden, jaren, generatie(s)? Daarnaast wordt er bij de 'oer' Thole- naren de indruk gewekt dat alle im port het niet zo nauw neemt met nor men en waarden. Het probleem is echter niet de import, maar groten deels de wijze van opvoeden en de helaas in grote steden reeds ingebur gerde verandering van mentaliteit on der de jeugd. Als mijn kinderen het in hun lijf zouden halen met gestolen speelgoed o.i.d. thuis te komen, zou ik er persoonlijk op toezien dat ze mondeling hun excuus aan de winke lier zouden aanbieden en de winkelier de geleden schade uiteraard vergoe- Harry Meijndert, Binnenkamer 46, Tholen. Het was 17 mei geen gemakkelijke bijeenkomst voor een raadslid. Niet vanwege de soms ongezouten kri tiek. Wie daar niet tegen kan, moet niet in de politiek gaan. Wel vanwe ge het feit dat er door de vergaderor de maar moeilijk direct gereageerd kon worden op de meningen van de burgers. Na het eerste deel van de bijeen komst ging dat in de zaal een stuk beter. Ik heb dan ook met verschil lende mensen van gedachten kunnen wisselen over de problemen waar de gemeente mee te kampen heeft en de gevolgen daarvan voor mensen en hun organisaties. Zo ook met de heer Rijnberg. Meneer Rijnberg komt met uitgestoken hand op me af. Ik zeg netjes ,dag meneer Rijnberg.'. Rijn berg joviaal: ,zeg maar Kees.' We werden het niet eens, maar hadden naar mijn mening een goed gesprek. Ik heb in de bijeenkomst gesteld dat we van mening kunnen verschillen over de oplossingsrichtingen, maar dat we het over feiten eens moeten zijn anders kun je geen goede dis cussie voeren. Meneer Rijnberg is als zeer betrokken burger uitgebreid geïnformeerd. Toch hanteert hij in zijn toespraak tot de raad een ver keerd uitgangspunt (13,8 miljoen euro is inclusief kantoorinrichting, niet exclusief). Ik vraag meneer Rijnberg waarom en of de informa tie niet duidelijk was. Meneer Rijn berg zegt dat hij het gegeven niet in zijn informatie gevonden had. Ik kan me dat voorstellen, want je ver drinkt onderhand in het papier en de cijfertjes. Ik licht het voor meneer Rijnberg toe en ik leg uit dat de le ning voor het nieuwe gemeentehuis midden 2004 effectief wordt. Samen zijn we het eens dat onze werkne mers volgens norm en regelgeving gehuisvest dienen te worden, al voegt meneer Rijnberg er zuinig aan toe dat dit dan wel de minimale nor men behoren te zijn. Tot mijn spijt merk ik uit de inge zonden brief in de Eendrachtbode van 27 mei, dat de heer Rijnberg mijn toelichting volstrekt negeert. Je mag dan toch de vraag stellen wie hier horende doof en ziende blind is. Na de naar mijn mening positieve bijeenkomst op 17 mei en een goed gesprek van man tot man ervaar ik de brief van de heer Rijnberg dan ook als een aanval in de mg. Ik zal niet de sterke bewoordingen gebrui ken die meneer Rijnberg zich per mitteert. Alleen dat het me teleur stelt. Ik ben van mening dat we in Tholen zo niet met elkaar dienen om te gaan. Dag Kees! Chiel van der Linde, fractievoorzitter PvdA. In mijn kritiek op de gemeente aan gaande de behandeling van 't Lam- soortje bestempelde ik het voorstel van b. en w. om de 220.000 euro ho ger uitvallende rijksvergoeding so ciale voorzieningen te storten in het begrotingsgat, als een oneigenlijk gebruik van bestemmingsgelden. Gelezen de brief van b. en w. aan de raad, d.d. 22 april 2004, houdende aanbevelingen voor bezuinigingen, moet ik van mening veranderen. Genoemd voordeel blijkt namelijk te zijn doorgeteld in de meerjaren begroting, zodat daarmee het door mij gedachte oneigenlijk gebruik structureel zou plaatshebben, het geen onaannemelijk mag worden geacht. Maar hoe steekt de zaak dan wel in elkaar? In hun brief aan de raad zeggen b. en w. dat de bezuini ging in het programma sociale voorzieningen vooral gerealiseerd is door hogere inkomsten en niet door vermindering van uitgaven. Even wel wordt in de toelichtende bijlage gesteld, dat op basis van ervarings cijfers le kwartaal 2004 een door berekening heeft plaatsgevonden van de uitgaven sociale zekerheid en t.o.v. de oorspronkelijke begro ting een voordeel kan worden inge boekt van 220.000 euro per jaar. Deze verklaringen lijken mij uit drukkelijk met elkaar in tegen spraak. Hoe dan ook, de inzichte lijkheid is in ieder geval ver zoek. Pogende de zaak toch te doorzien, kom ik tot de conclusie dat de on- derwerpelijke rijksvergoeding ken nelijk foutief - veel te laag - was in geschat, terwijl de daarmee corresponderende uitgaven wel vol ledig in de begroting waren opgeno men. De desbetreffende inkomsten- post moet dan gewoon - d.w.z. zonder omfloerste verhalen en waarbij ook het probleem van onei genlijk gebruik zich niet voordoet - gecorrigeerd worden met de forse verhoging van 220.000 euro. Een correctie dus, zoals ook de misser van 797.000 euro aan de uitgaven kant - wegens te laag geraamde per soneelslasten - gerepareerd is. De komende aanpassing van de begro ting 2004 zal uitwijzen of mijn voormelde conclusie al dan niet juist is. Uiteraard is aan de gemeen teraadsfracties de beoordeling of zij te dezer zake door b. en w. naar be horen zijn geïnformeerd. Rien Meerman, Sint-Maartensdijk. De laatste weken lezen wij dat het Eu ropese Parlement een groot tekort aan tolken heeft. Hoe kan het ook anders, men spreekt er 19 talen. Het Pink sterevangelie gaat ook over talen. Daar was het taalprobleem opgelost, de boodschap was voor ieder ver staanbaar. Criticasters op de voorste rij hadden wel een verklaring. Ook ons(?) college van b. en w. haalt de krant: 'Als jullie braaf zijn. dan bouwen wij voor jullie een mooi pa leis, misschien wel met een waterpar tij (maar wel sober), maar dan kunnen jullie niet meer zwemmen en je moet maar eens wat minder gaan lezen'. Heel Tholen vliegt in de gordijnen, was dit duidelijke taal? Was dit ver staanbaar Thools? NEE. Was het war taal? JA En op de voorste rij mompel de men: Zouden zeNee toch? Tinus van Damme, Sint-Maartensdijk. Het afschaffen van de tegemoetko ming in de vervoerskosten voor zwemonderwijs aan het openbaar basisonderwijs bespaart 4800 euro per jaar en voor het bijzonder basis onderwijs 6400 euro. Totaal dus 11.200 euro. Er bestaat geen wette lijke verplichting voor de gemeente om vervoerskosten voor school zwemmen te betalen. Met deze af schaffing worden de kinderen in de woonkernen buiten Tholen en Sint- Maartensdijk benadeeld. De leerlin gen van de basisscholen in die twee plaatsen met een zwembad kunnen lopend naar de Spetter of bad Haes- tinge. In de andere dorpen zullen ouders moeten gaan rijden als er geen bus meer betaald kan worden. Overigens blijkt in de praktijk, dat verschillende ouders hun kinderen op jongere leeftijd al naar zwemles sturen in Steenbergen of Bergen op Zoom. Ook uit Tholen en Sint- Maartensdijk, waar een openlucht zwembad bij de deur is. Het aanvaarden van de voorstellen volgens de kadernota 2005 brengt het tekort van 1,3 miljoen euro aanzienlijk terug, maar b. en w. verwachten toch nog een klein te kort van 139.100 euro. Het in 2006 geraamde tekort van 1,6 miljoen euro wordt door de kadernota te ruggebracht tot 81.700 euro. Ver der in de toekomst is er in 2007 in plaats van een tekort van 1,5 mil joen euro een overschot van 168.050 euro. Ook in 2008 zal naar verwachting het geraamde te kort van 1,3 miljoen euro door de bezuinigingsmaatregelen in de ka dernota 2005 resulteren in een overschot van 177.750 euro. De foto van zijn vader aan het werk in de kapperszaak, enkele weken na de Ramp, is een uniek plaatje in de verzameling van Flip de Rijke. De auto van de bejaarde Vossemeerder in de watergang langs de Broekseweg, terwijl de twaalf uitgerukte Sint-Annalandse brandweerlieden op de bergingsauto wachten.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3