Huisarts en kinderopvang niet in dorpshuis van Oud-Vossemeer Seniorenwoningen met patio op plaats kerk Oppepper voor de Thoolse pieper VBOK timmert aan de weg op jaarlijkse dag van het leven OPEN HUIS 350 OCCASIONS zaterdag 12 juni a.s. yr Donderdag 3 juni 2004 60e jaargang no. 29 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Lasten stijgen van 633 naar 670 euro per gezin Overgangstermijn voor kortingen op subsidies Lastenverlichting en profijtbeginsel Zwemmen wordt tien procent duurder In verwachting? zie pagina 12 Belangrijke pijlers onder project vallen vanwege hoge kostenweg Huisarts G.H.F.M. van de Weijer ziet af van de praktijk ruimte in het dorpshuis-nieuwe-stijl, in Oud-Vossemeer. De dokter vindt de huurprijs te hoog. Daarmee wordt een van de pijlers onder het project van de gemeente en wo ningstichting Castria weggehaald. De ruimte zal nu an ders benut worden, zodat ze later alsnog voor medische doeleinden gebruikt kan worden. De stichting Kobalt uit Bergen op Zoom (de gefuseerde Thoolse en Bergse stich ting voor kinderopvang) had zich al eerder teruggetrok ken uit het project. Ook hier speelt de huurprijs een voor name rol. De welstandscommissie heeft het bouwplan donderdag goedgekeurd. Voor de zomervakantie wil de gemeente het plan presenteren aan de bewoners voor de inspraak. Afhaken Acht huizen in plaats van dertig Schuiven Promotiecampagne trekt veel volk Deze week Ter gelegenheid van haar 75 jarig bestaan nodigen wij u uit op: van 11 uur tot 16 uur Bosweg 2, 4645 RB Putte - 0164 608800 - www.niftrik.nl f$ 1 Eendraohtbode, cte Thoolse Courant Postbus 465J7 2G Sint-Annaland Telefoon 0406^657007 b.g.g. 653474 Tf Iefax 0166 |S67Q08 iail: redactre@eendrachtbode.nl ,adyert@èendrachtbode.nl ""adrinin@eeridrachtbode.nl Homepage: www.'ééhdrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een berekening van de gemeente wijst uit, dat de woonlasten in 2005 stijgen tot 670 euro, terwijl een doorsnee gezin in een gemiddelde woning waarvan men eigenaar en gebruiker is, nu nog 633 euro be taalt. De onroerende zaakbelasting stijgt van 233 naar 245 euro, de ri oolrechten dalen van 213 naar 199 euro en de afvalstoffenheffing stijgt van 232 naar 256 euro. De Zalm snip, die dit jaar nog 45 euro be draagt, wordt in drie jaar afge bouwd, zodat er in 2005 maar 30 euro meer in mindering gebracht wordt. Dat leidt totaal tot een lasten stijging van 37 euro, dus 6%. Door subsidies te beëii gen en/of te beperken boekt c'i gemeente Tholen volgens de k tota 2005 een blijvend voordees in 118.450 euro per jaar. Nader mderzocht moet worden wat de (juridische) ge volgen zullen zijn en voor welke in stellingen de korting van de subsi die tot problemen zal leiden. Wellicht zal voor deze instellingen een overgangstermijn noodzakelijk zijn, aldus b. en w. Mocht blijken dat de bezuinigingen lager uitvallen (sommige raadsfracties willen streekmuseum de Meestoof en de Kunstroute Tholen niet korten op de subsidie), dan zal hiervoor dekking gezocht moeten worden om tot een sluitende kadernota 2005 te komen. Bij de aanbieding van de program mabegroting 2005 later dit jaar zal een overzicht gevoegd worden van de subsidiekortingen per instelling. Centraal in de kadernota 2005 staat volgens b. en w. van Tholen de las tenverlichting voor de burgers. Het geld moet echter toch ergens van daan komen en daarom wil het col lege daar waar mogelijk het profijt beginsel toepassen. Daarbij wordt wel gezorgd voor een sociale achter- vang. De zorg voor sociaal zwakke ren wordt zoveel mogelijk behou den. Verbetering van de dienst verlening aan de burgers krijgt prio riteit. De gemeente gaat de kerntaken bezien en andere taken afstoten en/of uitbesteden. Een nog doelmatiger be drijfsvoering, professionalisering van de ambtelijke organisatie en aan scherping van het financieel beleid kan ook tot verbeteringen leiden. Het zwembad in Tholen blijft open met een jaarlijks exploitatietekort van 168.000 euro, maar de zwem- gelden voor zowel Tholen als Sint- Maartensdijk gaan in 2005 en 2006 met tien procent omhoog om de stij gende personeels- en andere exploi tatiekosten te kunnen opvangen. Vanaf 2007 zal de verhoging be perkt blijven tot drie procent. De huuropbrengsten van dorpshui zen, andere gemeenschapscentra, peuterspeelzalen, sporthallen en sportterreinen wordt eveneens de komende twee jaar met tien procent verhoogd en vanaf 2007 met drie procent. Advertentie I.M. Het herziene schetsontwerp voor het dorpshuis nieuwe stijl in Oud-Vossemeer met in het midden de hoofdingang aan de Bou Kooijmanstraat. Links het dorpshuiszaal en rechts het woonzorgcomplex dat doorloopt naar de Schoolstraat. Met het afhaken van Van de Weijer valt een van de belangrijke pijlers onder het project weg. De huisarts kan zich niet vinden in de huurprijs. Hij vindt dat hij te veel moet betalen voor de ruimte die hij zou kunnen huren in 'de gezondheidshoek' aan de Bonenblokstraat, onderdeel van het totale complex. „De prijs is te hoog. Ik heb eens geïnformeerd bij de collega's in Tholen. Wat zij met zijn drieën be talen (in de Oesterschelp - red.), ben ik in mijn eentje kwijt. Dat wordt gewoon te duur. Behoud van ge zondheidszorg in kleine kernen is een grqot goed, maar de gemeente had me wel wat tegemoet moeten komen. Ik zit nu te klein en ik kan eigenlijk niet dié zorg geven die ik graag zóu willen geven." De huisarts is al langer op zoek naar een vervangende ruimte voor zijn spreek-, behandel- en wachtkamer aan de Raadhuisstraat, vlakbij de Vossenkuil. Hij had al eerder te ken nen gegeven een stuk grond te wil len kopen om er zijn praktijkruimte op te bouwen. „Ik kreeg te horen dat er iets nieuws gebouwd zou worden en dat ik een deel van het gebouw zou kunnen hebben. Daar ben ik toen mee akkoord gegaan. Er is een plan voorgelegd, maar dat is toen veranderd in het plan wat het nu uiteindelijk is geworden. En dat is een andere locatie dan ik gepland had." Behalve dat de kosten volgens hem te hoog zijn, gaat het Van de Weijer ook te lang duren. „Ik heb er vaak over gebeld. Eerst zou het halver wege 2004 worden, toen 2005, toen pas eind 2005. Het wordt iedere keer later. Toen ik hoorde dat het nieuwe plan zeker 2007 zou worden heb ik gezegd dat ik af zou haken." Andere factoren spelen ook een rol, zegt hij. Zo wil minister Hooger- vorst groepspraktijken stimuleren. „Die worden financieel beloond. Ik zou een dief van mijn eigen porte monnee worden als ik hier in mijn eentje verder zou gaan. Misschien moet er dan wel een groepspraktijk komen midden op het eiland. Dat zou dan wel triest zijn voor de men sen in de dorpen. De gemeente had beter over de brug moeten komen. De opzet van het geheel is prima, maar ze willen de dokter er voor la ten betalen. Ze ontkennen dat het te duur is, maar het is een grote-ste- denprijs die gevraagd wordt. En dat voor een dorp van ruim 2500 inwo ners." De voortgang van het project De Vossenkuil, een dorpshuis met een jeugdhonk, peuterspeelzaal, medi sche voorzieningen en 22 senioren woningen van 1,8 miljoen euro, loopt er echter geen gevaar door, zo verzekert directeur JJ. Kloet van woningstichting Castria: „Het is jammer dat het niet doorgaat. De huisarts vond het per saldo te duur, terwijl wij gekeken hebben naar de prijzen in andere vergelijkbare ge bieden. Het is natuurlijk ieder zijn vrije keus." Volgens Kloet is de architect ge vraagd om de ruimte die nu niet door de huisarts wordt ingenomen geschikt te maken voor woning bouw. Maar zodanig dat ze later wel gebruikt kan worden voor het onder brengen van (para)medische beroe pen. „Zodat we later toch terug kun nen vallen op het concept van het behoud van de leefbaarheid in de kleine kernen." De constructie van het gebouw hoeft met het afhaken van de huisarts niet gewijzigd te worden, wel de nadere uitwerking. Kloet betreurt het dat de praktijkruimte van Van de Weijer niet in het dorpshuis-nieuwe-stijl komt. Maar hij wijst er op dat een huisarts ook op een andere manier voor de gemeenschap behouden kan blijven. „Als een huisarts het zelf op een andere manier organiseert, is dat ook prima. Van de Berge in Sint-An- naland doet dat ook. Het is te allen tijde de keus van de huisarts zelf. De gemeente maakt zich hard om voor waarden te scheppen om een huis arts te behouden en wij doen daar graag aan mee. Je start in zo'n pro ject met een aantal kandidaten. Dan zullen er definitieve keuzen moeten worden gemaakt. Dat gebeurt als er kostenberekeningen zijn gemaakt. Als er kandidaten afvallen, zullen we naar andere moeten zoeken." Volgens ambtenaar en projectleider A. de Kok van de ISV-werkgroep Oud-Vossemeer (gemeente, Castria en Marsaki) valt met het terugtrek ken van Van de Weijer een belang rijk bestanddeel uit het geheel weg, maar blijven er wel andere medische zaken over. Zoals de tandarts, de fy siotherapeut, de prikdienst en de ou der- en kindzorg (consultatiebu reau). Maar: „Niets is zeker zolang er nog geen handtekeningen zijn ge zet, maar met deze partijen gaan we verder. De ouder- en kindzorg heeft nog niet voor honderd procent toe gezegd vanwege een interne reorga nisatie (bij Allévo - red.). Dat is voor ons wel vervelend, maar wel begrij pelijk. Ze zijn uitermate geïnteres seerd en het zou ook heel mooi zijn als de ouders er met hun kinderen naar toe kunnen komen." Ook zijn nog niet alle huizen in de Schoolstraat leeg. Er zijn nog zes bewoners, zegt De Kok. „Die hoe ven er nu nog niet uit. Er moet eerst nog een hele procedure worden ge volgd om het bestemmingsplan aan te passen. Dat kan wel negen tot twaalf maanden duren. We zitten nog maar in de voorbereidende fa se." ZIE VERDER PAGINA 7 Op de plaats van de Gereformeerde Gemeente aan de Hoogaarsstraat in Tholen wil projectontwikkelaar Aan de Stegge uit Roosendaal acht seniorenwoningen bouwen. Een eerder plan voor dertig appartementen werd door de welstandscommissie afgekeurd. Van het ene naar het an dere uiterste. Donderdagochtend lichtte architect J. Mathijssen het nieuwe plan toe. Het betreft de bouw van acht senio renwoningen met een binnenterrein op het bouwvlak van de Gerefor meerde Gemeente die niet meer in gebruik is en aan Aan de Stegge is verkocht. Aanvankelijk was er een plan ingediend voor appartementen voor totaal dertig woningen in drie bouwlagen, maar dat wees de wel standscommissie af omdat het 'te massaal' zou zijn in de omgeving met voornamelijk eengezinswonin gen. Het nieuwe plan wijkt met acht wo ningen drastisch af van het eerste. Dat wekte enkele weken geleden enige verbazing bij de gedelegeerde architect H.J. Groenenwegen van welstand. Hij vond dat er in het nieu we ontwerp wat meer ruimte zou mogen. De binnentuin was erg klein, vond de architect, en het geheel maakte een wat gesloten indruk. Maar volgens architect Mathijssen hebben oudere mensen geen behoef te aan grote tuinen. En wel aan een patio waar de huizen aan grenzen en waar de bewoners makkelijk met el kaar in contact kunnen komen. „Als je het opengooit, gaat het ten koste van het aantal woningen," zei hij te gen J.H.A. Roelofs die Groenenwe gen verving. Roelofs wees er op dat de bewoners wel een eigen tuintje krijgen, maar er wel een schutting langs kunnen zetten waardoor er van contact geen sprake meer is. Mathijsen was daar echter niet bang voor. „Dit is een bestaand concept. Het is ook in Heerle toegepast. En daar zijn ook geen schuttingen ge plaatst. Het is juist een ondersteu ning naar elkaar toe." De architect bevestigde dat het om een 'groepsgedachte' gaat, zoals Roelofs opmerkte. „Het loopt daar goed. We hebben hier in Tholen weinig ruimte." Het open maken van het geheel zou betekenen dat er woningen gestapeld moeten wor den, dus dat er appartementen moe ten komen. En daarmee wordt vol- geps Mathijssen de kleinschalige opzet teniet gedaan. Ook vond hij dat de bewoners aan de andere kant van hun woning nog voldoende uitzicht hebben. Het bouwvlak is bovendien beperkt. „Eerst wilden we iets bouwen in de vorm van de kerk, maar dat bleek te duur. Dat is helemaal van de baan. Als we in dit plan naar buiten gaan schuiven, dan ga je te dicht op de erfscheiding zitten en blijft er geen ruimte over voor paden waar men sen met een rolstoel over moeten kunnen." Roelofs vroeg zich af of er niet meer grond beschikbaar is voor woning bouw. Maar de grond rond het kerk gebouw is van de gemeente, zei de ontwerper. Roelofs zei 'welstands halve' geen problemen te verwach ten, maar wilde wel nog foto's zien van het bestaande project in Heerle. Glunderende gezichten gisterenmorgen in de Sint-Annalandse veiling. Bij de start van het aardappelseizoen werd 71 eurocent betaald voor een kilo Doré's en dat was stukken hoger dan de 46 cent vorig jaar bij de eerste veiling. De telers konden de tevredenheid vieren met aardappel soep en aardappelcake, want gisteren werd ook het startsein gegeven voor de promotiecampagne 'Met de Thoolse aardappel aan tafel.' „De landbouw manifesteert zich geweldig vandaag", zei een trotse ZLTO- voorzitter Lies Hage. Honderden bezoekers woonden de eerste aardappeldag bij. Telers, hande laren, afnemers en andere belangstel lenden. „Uw aanwezigheid is voor ons de kroon op een goed vootjaar", zei veilingvoorzitter Gerard Brooij- mans, die de noodzaak van een betere afziet onderstreepte. Voorzitter Th.A.M. Meijer van het hoofdpro ductschap akkerbouw (oud-Tweede Kamerlid en voorzitter van de parle mentaire enquêtecommissie Bijlmer ramp) kwam met het idee om de Amerikanen aan de Thoolse aardap pelen te krijgen. „Negentig procent eet ongezond gemaksvoedsel. Ze zijn een beetje vergeten hoe smakelijk en gezond een gewone aardappel is." Meijer bleef echter ook dichterbij huis. Telers, afnemers en verwerkers kunnen elkaar direct in de regio ver sterken om de West-Europese consu ment te bedienen. Het oud-Tweede Kamerlid hoopte dat de initiatieven van de twee Thoolse veilingen mogen leiden tot versterking van de agrari sche economie en het instandhouden van de leefbaarheid. Hij riep de over heden en met name de niet aanwezige gedeputeerde Poppelaars op de pro motiecampagne blijvend te ondersteu nen. Rini Matthijssen, hoofd bedrij ven Rabobank Tholen, deed dat door 10 euro per kilo te betalen voor de eerste aardappelen. Hij kocht 125 kilo om de verbondenheid met de agrari sche sector te onderstrepen en zater dag de bewoners van de Thoolse ver zorgingstehuizen van nieuwe aard appelen te voorzien. De eerste 'gewo ne' prijs werd gezet door de Poort- vlietse handelaar Rinus Bijl, die 71 cent betaalde voor 180 kisten Doré van gebr. Guiljam uit Sint-Annaland. Zie ook pagina 7. Zoektocht Flip de Rijke naar foto van knippende pa is succesvol Leerlingen Markiezaat college verkopen pennen voor verzorging paarden Initiatiefnemer Saris wil met horecadag bijdragen aan positiever imago branche EN VERDER... Marina van schipperspaar Goudriaan-de Vos gedoopt in haven Sint-Annaland Met hulp van iedereen de binnenstad van Tholen leefbaar zien te houden WIE IN HET VUUR VALT, VERSPEELT KLEDINGSTUKKEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Polynorm van niftrik Advertentie I.M. De kleurige ballonnen blijken zaterdag een trekker in de stand van de Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind (VBOK) op de Markt in Sint-Maarteasdijk. De jeugd vindt het prachtig om ze, tegen betaling, kapot te prikken. Voorzitter Helga Koopman van de Thoolse VBOK-werkgroep houdt de bollen - die hoog hangen zodat veel kinderen opgetild moeten worden - vast, maar sommigen kun nen daar niet op wachten en jagen de prikker met gang tegen de bal- lonwand. Halverwege de ochtend moeten de dames van de VBOK nieuwe ballonnen opblazen omdat de eerste allemaal lek gestoken zijn. Uit elke ballon valt een briefje, waarop staat of men prijs heeft. Is dat niet het geval, dan mag een kind iets uit de grabbelton halen. Ook de paard-en-wagen van de heer Hengstmengel heeft niet te klagen over klandizie; velen stappen op voor een ritje door de smalstad. En er zijn raadspelletjes: naar een slagroomtaart, de naam van een pop en het aantal rolletjes snoep in een kruiwagen. Er staan voortdurend mensen bij de stand en het zijn niet alleen kinderen. De zelfgemaakte advocaat, de cake, boterkoek, kwarktaart en stroopwafels gaan grif van de hand. Natuurlijk ligt er in de stand foldermateriaal over het werk van de vereni ging. Ook worden de uitslagen gemeld van twee wedstrijden. De foto wedstrijd - waaraan de deelname niet tegenviel, aldus de voorzitter - is gewonnen door Ilse Vos uit Sint-Maartensdijk. De tweede prijs is voor El ke Lindhout en de derde voor Berdien Koopman. Alledrie krijgen een kunstwerkje, dat een hand voorstelt met een baby erin. De schooljeugd kleurde petjes, maakte schoentjes en een puzzel. Hier zijn de winnaars: Lenny Stokman en Jelle v.d. Lede (groep 1/2), Celeste o.d. Brouw en Em- rnelie de Jong (groep 3/4), Jacco Hage en Rick Kwaak (groep 5/6) en Yvonne de Jong en Angela Stokman (groep 7/8). Zie verder pagina 5. 2 W Voorzitter Helga Koopman (rechts) en haar werkgroepleden hebben het druk in de stand, waar vooral ballonnen prikken een trekpleister is.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1