Voedsel taboe, maar sponsors zijn welkom bij jongerenactie Jeugd oefent aan Kerkring en op industrieterrein Sint-Philipsland 'Meer inwoners, meer import, en meer winkeldiefstallen' Parket Middelburg wil strengere straffen voor veelplegers Donderdag 27 mei 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Twaalf deelnemers halen bijna 700 euro op voor voorlichting aids Hartaanval Camera's Ouders Foto Behendigheid oefenen en leren nadenken staan centraal bij wedstrijd Gevaren Verdubbeling Stijging van het aantal inwoners van de gemeente Tholen levert meer winkeldiefstallen op. Niet omdat Tholenaren het verschil tussen 'mijn en dijn' niet kennen. Maar de 'import' lijkt voor een belangrijk deel verantwoordelijk voor die stijging, omdat een deel het minder nauw neemt met het afrekenen van gekochte goederen dan de eilandbewo ners zelf. Dat is de ervaring van A. Molenaar, eigenaar van De Mars kramer in Halsteren en Tholen. Molenaar reageert desgevraagd op de onderzoeksresultaten naar de omvang van winkeldiefstallen in Neder land door MKB-Nederland en die van het Hoofdbedrijfschap Detail handel. Hij geeft toe dat de cijfers (landelijk twee miljoen winkeldief stallen per jaar) er niet om liegen. „Maar op Tholen lig ik er nog niet wakker van. Al mis ik wel eens wat. De sociale controle is hier nog groot. Dat zal door grotere groei van het inwoneraantal en de daarmee gepaard gaande import in de toekomst veranderen, vrees ik." Het Hoofdbedrijfsschap Detailhan- kunnen winkeliers er de stijging van del constateert dat er vorig jaar in Nederland per minuut 25 winkeldief stallen werden gepleegd. In waarde uitgedrukt zijn de schattingen dat er in dat jaar alleen al in supermarkten voor tenminste 180 miljoen euro on betaald de kassa is gepasseerd. MKB-Nederland noemt winkeldief stal 'de gesel van de hedendaagse detaillist'. A.J. Gunter, woordvoerder van de Cl000 in Sint-Annaland, kan erover meepraten. Hij schat het omzetver lies tussen de 10.000 en 20.000 euro op jaarbasis. „Het is niet normaal meer. Bij ons komen professionals binnen. Voor je het weet, staan ze met een vol karretje buiten zonder dat er betaald is. Ik vermoed dat ze de spullen in een gestolen auto laden en vervolgens maken ze zich zo snel mogelijk uit de voeten." Gunter rekende uit dat het deson danks te kostbaar wordt om de hele dag iemand vrij te maken die alleen op winkeldiefstal let. „Uiteraard let ten we op pubertjes die proberen zonder te betalen met een zak snoep weg te komen. Dat is van alle tijden. Maar dat professionele gedrag, waar bij winkeldieven voor duizend euro wegslepen, is bedreigend. Het is jammer dat ik het moet zeggen, maar ons personeel gaat steeds meer letten op mensen met een donker uiterlijk. We hebben de ervaring dat, wanneer we dat doen, sommigen van hen erg nerveus worden en doorgaans zonder iets te kopen snel de winkel verlaten. Daarmee wil ik zeker niet zeggen dat iemand met een donker uiterlijk een winkeldief is. Maar als we de klant niet kennen, letten we extra op." Dat ook Tholenaren willens en we tens de portemonnee weigeren te trekken, is hem ook duidelijk gewor den. „We hadden een vrouwtje van een jaar of-tachtig in de winkel. Die probeerde iets zonder te betalen mee te nemen. Toen ze werd betrapt, leek het of ze een hartaanval kreeg. We schrokken enorm. Later bleek dat het een truc was die ze ook in andere winkels had uitgehaald." In een economie die amper groeit (Nederland is met een groei van nau welijks één procent in 2003 hekken sluiter in Europa) en na een jaar waarin volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek de omzet voor de detailhandel in sommige branches (kleding, woninginrichting en elek tronica) met tien procent is gedaald, het aantal winkeldiefstallen niet bij hebben, zegt W.A. van der Linde, woordvoerder van de MKB-Zeeland. De landelijk cijfers mogen dan nog niet op Zeeland en Tholen van toe passing zijn, waakzaamheid is wat hem betreft geboden. Van der Linde krijgt uit publicaties over het onder werp de indruk dat ook diefstal door eigen personeel niet moet worden onderschat. „Daarover hoor je niet zoveel. Ontslag op staande voet en dat is het dan wel." Dat ook Thoolse winkeliers zich bedreigd voelen, is wat hem betreft volkomen logisch. „Uit de klachten die bij ons binnen komen, blijkt dat winkeldieven steeds brutaler worden. Als ze bij de kassa worden betrapt, is het geen uit zondering dat de kassajuffrouw wordt bedreigd. Ik wacht op je om zes uur, krijgt die te horen." Het winkeldiefstalbeeld in Tholen blijkt heel divers. Waar de super markt in Sint-Annaland alle zeilen bijzet om de schade binnen de per ken te houden,Vvindt Helma Verbrae- ken van de Meermarkt in Sint-Phi- lipsland dat er in haar winkel weinig wordt gestolen. „Zo'n vijf tot zes keer per jaar betrappen we iemand. Meestal met onbetaalde cosmetica- producten. Maar", heeft ze de in druk, „het aantal malen dat niet be taald wordt, is de afgelopen tijd wel toegenomen." Ze wijst op het aantal lege doosjes in de schappen. „Dan halen de mensen dagcrème uit de doosjes. De crème steken ze in hun zak en de verpakking zetten ze terug in het schap." Wisseltrucs rekent ze eveneens tot het fenomeen winkeldiefstal. Dan gaat het vooral om onbekenden. „Die maken dan een hoop heisa aan de kassa, zeggen dat ze met meer geld betaald hebben dan waarvan de caissière teruggeeft en zien soms kans de hand in de kassa te steken. We noteren de kentekens van de au to's waarmee die mensen zich uit de voeten maken en schakelen de poli tie in. Nee, we gaan er niet achter aan. Dat vinden we te gevaarlijk. Ge lukkig is er hier veel sociale controle. Daardoor blijft het tot nu toe bij incidenten." Die sociale controle is volgens W.L. van Luijk, eigenaar van Pe Spar in Sint-Maartensdijk, een van de be langrijkste oorzaken dat Tholen nog verschoond blijft van randstedelijke verhaalt ze van een klant die een ra diografisch bestuurbare auto (69 eu ro) uit de verpakking had gehaald, de doos liet staan en de inhoud onder de jas de winkel uit wist te smokkelen. „We hebben camera's hangen, maar we hebben de dader niet kunnen ach terhalen." Ze heeft het probleem aangekaart bij de ondernemersvereniging. Die heeft dat volgens Molenaar 'voorlopig voor kennisgeving aangenomen'. Als het om kinderen gaat, schakelt Heuseveldt doorgaans de ouders in. „Je hoopt dat die een zodanige in vloed op hun kroost hebben, dat ze het een tweede keer wel uit hun hoofd laten." Veel vertrouwen heeft ze daarin, gezien de ervaringen van de laatste jaren, niet gekregen. „Er stond hier onlangs een tienermeisje aan de kassa waarbij bleek dat ze haar zakken had volgestopt met speelgoed. Even later kwam er een aantal vriendinnen van haar de zaak in en de dader stond gewoon uitbun dig te lachen." Heuseveldt vindt dat de veiligheid in de winkels de laatste jaren is afgenomen. „Soms leggen de mensen in vol vertrouwen hun porte monnee even op de toonbank en doen dan nog een boodschap. Dat kan niet meer. Dat komt vooral door het toenemend aantal vreemden op het eiland. We hebben de indruk dat het in de randstad steeds moeilijker wordt om ongestraft te stelen, waar door ze de provincie intrekken." Voor die categorie zijn ook modeza ken erg in trek. Een grote tas, de pas kamer in met meerdere kledingstuk ken of gewoon het beveilingslabel er in de winkel afslopen, behoort vol gens de onderzoekers tot de favoriete tactieken. M.J. Pleune, woordvoer ster van de gelijknamige modewin kel in Sint-Annaland, kent de verha len uit publicaties. „Bij ons krijgen winkeldieven weinig kans. We staan met drie mensen in de zaak en hel pen de klanten graag persoonlijk. We hebben nooit iemand betrapt die iets zonder te betalen wilde meenemen." Pleune is sedert begin dit jaar voor zitter van de winkeliersvereniging Activa (38 leden). Er wordt soms tij dens bijeenkomsten wel eens over het onderwerp gesproken en er is ook een lezing over winkeldiefstal geweest, maar verder staat het onder werp niet op de vergaderagenda. „Maar dat het gebeurt, daarvan zijn we wel overtuigd." Oorzaak van de narigheid is door gaans geldgebrek, blijkt uit onder zoeken. Voor de een vanwege de be perking van een uitkering in combinatie met de toch hoge gezins- lasten, voor de ander uit baldadig heid, maar ook om een verslaving te financieren. Zo staat vast dat bijvoor beeld een drugsverslaafde tenminste een milligram heroïne per dag nodig heeft. Het spul kost gemiddeld 30 eu ro per gram. De verkoop van de buit door winkeldiefstal betekent dan een belangrijke stap in de betaalrichting. Het openbaar ministerie ip Breda - een van de steden die met het feno meen van steeds meer stelende ver slaafden wordt geconfronteerd, zo schrijft de Raad voor de Nederlandse Detailhandel - straft sinds 1 februari van dit jaar veelplegers zwaarder dan ze deed vóór die datum. Een vergelijking met de gemeente Dordrecht, die die werkwijze nog niet hanteert, leert dat in Breda de straffen twee, soms drie maal zo zwaar zijn als in Dordt. Normaal krijgt een winkeldief daar een week onvoorwaardelijke gevangenisstraf, nu een maand. Het OM Breda stuurt veelplegers tevens een waarschu wing en meldt daarin dat ze in de ga ten worden gehouden en bij verden king van strafbare feiten meteen worden opgepakt, in voorarrest wor den gezet en dat er snelrecht wordt toegepast. Advocaten vinden de aanpak in ver band met de rechtsgelijkheid in Ne derland overigens onjuist. De effec ten van de Bredase strategie zijn nog niet bekend. De meeste detaillisten juichen het Bredase concept toe. Als het aan hen ligt, komt er daarnaast een wettelijk winkelverbod voor veelplegers en wordt er een databank ingericht met een foto van de dader. Op die manier kan elke winkelier met een computer in huis zo'n 'klant' direct herken nen. A. Verjaal van de gelijknamige elek tronicawinkel in Sint-Maartensdijk en vice-voorzitter van de plaatselijke middenstandsvereniging, weet niet of die strengere aanpak helpt. Wel gaat hij zich dit jaar op eigen maatre gelen beraden. „Nodig is het nog niet, maar je moet oppassen dat je niet bedrijfsblind wordt en denkt dat het ons niet zal overkomen." Hij vindt dat Tholen tot dusverre niet mag klagen. „Ik denk dat er bij mij eenmaal per jaar iets wordt gestolen. Collega's in de randstad zijn jaloers op onze situatie." Verjaal vermoedt dat het eiland in de toekomst de winkeldievendans ech ter niet ontspringt. „De narigheid van winkeldiefstal komt ook naar Tholen. Nu is het voor de onderne mers de gelegenheid om maatregelen te treffen en daarover met elkaar te praten." Een zoektochtje op internet naar het onderwerp winkeldiefstal leert dat voor Vendex (de moedermaatschap pij van de warenhuizen V&D en de Bijenkorf, Dixons en de Hema) die discussie een gepasseerd station is. In sommige bedrijven werken inter ventieteams om winkeldieven staan de te houden. Voorin de winkels staan monitoren zodat de klant zelf kan zien dat hij middels camera's in de gaten wordt gehouden. De kosten van winkeldiefstal worden door het bedrijf geschat op 100 miljoen euro per jaar. De maatregelen kosten on geveer 40 miljoen euro per jaar. Tot nu toe zou in sommige filialen het omzetverlies door diefstal met de helft zijn teruggebracht. Hemelvaartdag dat sommigen op vakantie zijn. We wilden het een week eerder doen, maar toen was het Visnet bezet en je moet het niet blijven uitstellen," zegt Chris. Stols verontschuldigt zich. Hij moet nu inkopen gaan doen. Eten voor de lichte maaltijd waarmee de actie wordt afgesloten. Soep, ap pelflappen, broodjes en salades. Vier van de twaalf doen voor de eerste maal mee, zoals Mariëlla van Zetten en Marret Baay. Beiden zijn dertien jaar. Hpt valt allemaal reuze mee, zeggen ze. Ze hebben nog geen flauw hongerig gevoel gekregen. Er zijn nog geen mo menten geweest dat ze heel erg zin kregen om te eten. Mariëlla: „Je bent ook de hele tijd bezig. Dan merkje het niet." Nee, ook zij hebben niet lang ge slapen. Tot een uur of drie keken ze films. Ze lazen en lagen te pra ten. Marret: „Ik had zin om mee te doen. Het is ook voor een goed doel." En het is ook gezellig, zegt Mariëlla die .ook geen moeite had om sponors te vinden. „Ik heb een paar mensen in de straat gevraagd en ze deden allemaal mee." Ook voor Marret was het zoeken naar geldschieters geen probleem. Met het geld kan World Vision iets aan het aidsprobleem doen. Voor tien euro is er al een HIV-set te koop voor 500 testen. Voor 25 euro kun nen medicijnen worden gekocht die slachtoffers een maand tegen extra infecties beschermen. Voor dertig euro kan een ziekenhuis koffer worden aangeschaft (met verband, jodium en pijnstilers). En voor vijftig euro is het mogelijk voorlichting te geven over HIV en aids aan schoolmeesters, dorps hoofden, artsen en groepsleiders. Zaterdagochtend rond elf uur ligt er nog eentje te slapen, maar de an dere elf deelnemers aan de actie Zip your lip kijken naar de film For rest Gump in het Visnet in Tholen. Met videofilm kijken, muziek draai en, spelletjes doen en een speurtocht verdrijven ze de tijd en de trek. Sinds vrijdagavond zeven uur mogen ze niets eten. 24 uur lang alleen water en thee. Voedsel is taboe, maar sponsors zijn welkom. Sleutelhouder Bram Noorthoek heeft een belangrijke taak. Hij moet de deur openen van de container aan de Kerkring waar brand is uitgebro ken. Hij is een van de leden van de jeugdbrandweer Sint-Philipsland die zaterdag in actie kwamen. Niet om mee te doen aan de selectiewed strijden, maar om ervoor te zorgen dat andere ploegen konden deelne men. Alle leden kregen zo een taak, ook elf leden van het grote korps, twee van de blusgroep Stavenisse en een van Sint-Maartensdijk. Zo spelen Patrick Priem en Martin van der Welle monteur van het ener giebedrijf om de stroom af te zetten en zijn Liesanno Riedijk en Rien van Duuren even politie-agent. En zorgt onder meer Hermen Geluk voor het overbengen van de jurystaten naar het wedstrijdsecretariaat. Zaterdag is het een af- en aanrijden van brandweer wagens. Maar liefst 24 ploegen van elk zes personen doen mee. De jeugd brandweer van Sint-Philipsland mocht niet deelnemen omdat de ploeg (junioren en aspiranten) zich al eerder plaatste voor de volgende ronde. De junioren (van 12 tot 16 jaar) moe ten in de Schoolstraat een hindernis- baan nemen en een brandje blussen en de aspiranten (16 tot 18 jaar) zijn op het industrieterrein bezig om de brand in het constructiebedrijf van Van Dijke te bestrijden. Het gaat er serieus aan toe. Elke ploeg heeft zijn bevelvoerder die van een jurylid een opdracht krijgt die binnen een half uur moet zijn afgerond. De hindernisbaan is trainen in behendig heid. Over een 'slootje' springen en door een tunnel kruipen. De pompbe- diener moet ook een slang uitrollen van ongeveer honderd meter. Echt menes wordt het als de ploeg een brand moet blussen in een container. Die bevat drie deuren waarvan er een op slot is. De bevelvoerder moet op zoek naar de sleutelhouder om ook deze deur te kunnen openen en zijn verkenners op pad te sturen. Via een verdeelstuk worden twee stralen inge zet op twee gaten in de wand. De eer ste straal moet echter gericht worden op dat deel van de container dat nog niet in de hens staat. Uitbreiding voorkomen, heet dat in brandweerter men. Als de sirene gaat loeien is de brand meester en moeten ze als een haas te rug naar het eindpunt. Op het industrieterrein wordt geoe fend zoals de volwassenen dat doen met lagedrukspuiten, alleen nog zon der perslucht. Hier is brand uitgebro ken in het magazijn van het bedrijf van Van Dijke aan Kwekerij weg 6a. Voor nummer acht staat een werkne mer (de sleutelhouder Marits Verwijs) "van het bedrijf de aansnellende spuit gasten aan te roepen. Hij weet dat er brand is uitgebroken, maar niet pre cies waar. De ploegen proberen zo snel mogelijk aanwezig te zijn, maar plaatsen het verdeelstuk voor num mer 8 omdat ze door de sleutelhouder op een dwaalspoor zijn gebracht. Ze moeten op nummer 6a zijn. Een val strik, maar wel leerzaam want op de ze manier komen ze slangen te kort waardoor de brand niet effectief bes treden kan worden. Een bevelvoerder die goed 'doorvraagt' komt er achter waar hij precies moet zijn. Zeker als maar ze haalt nu de schade in, in een slaapzak op een matras. Voor sommige deelnemers is het al de vijfde keer dat ze meedoen. Chris Stols bijvoorbeeld is elk jaar van de partij. „24 uur niet eten is wel te doen, hoor. We houden ons zelf zoveel mogelijk bezig. Zo hebben we gisteravond levend stratego gespeeld en vanochtend al een speurtocht door Tholen gehou den." Het aantal deelnemers is wat min der dan vorige jaren. Meestal doen er tussen de vijftien en twintig jon geren mee. „Misschien vanwege verkenners opzij van het gebouw gaan kijken en daar het 'knetteren' van de vlammen kunnen horen. Wedstrijdleider Cor Bos slaat de ver richtingen gade. „Het opstellen van het verdeelstuk is heel belangrijk. Als het niet goed staat, moet het verplaatst worden. Dat kost tijd. De nadruk bij de oefeningen van tegenwoordig is dat de deelnemers zelf meer moeten nadenken. We zetten niet alles klaar en blussen maar. Dan doen we niet meer. Het is van belang dat ze zich af vragen wat de gevaren zijn en hoe het pand eruitziet?" Een van die gevaren was een gasfles vlakbij de vuurhaard. Die over het hoofd zien, zijn strafpun- ten. De beide panden 8 en 6a staan in open verbinding met elkaar. Ze vor men een enorme hal, maar dat is bui ten niet te zien. De eerste drie ploegen op beide vel den mogen verder naar de gewestelij ke wedstrijden in Beverwijk op 26 ju ni. Sint-Philipsland moet het dan onder meer opnemen tegen de junio ren uit Waalre (1), Moerdijk (2) en Goes (3). En de aspiranten uit Vinke- veen (1) Moerdijk (2) en Oud-Beijer- land (3). De twaalf deelnemers, waarvan enkelen nog in hun slaapzak, komen de ochtend in het Visnet door met het kijken naar films. toestanden. „Onze klanten houden elkaar, maar houden ook onbeken den in de gaten. Onze klanten zijn zuinig op de buurtsuper. Daarbij, nie mand hier staat graag te boek als winkeldief. Daarnaast hebben we ca mera's hangen.Wat ik tot nu toe er vaar, is dat het aantal zichtbare win keldiefstallen minimaal is." Camera's hangen er ook in de dro gisterij van Bram Goedegebuure in Sint-Annaland. Hij moet het vooral hebben van de klanten uit het eigen dorp en ervaart dat in zijn zaak dief stal slechts 'sporadisch' voorkomt. Zelfs tijdens de toenemende drukte in het vakantieseizoen heeft hij nog nooit de politie hoeven bellen, zegt hij. „We letten uiteraard goed op en ik denk wel dat er af en toe wat wordt meegenomen. Maar zeker niet in die mate waarover in onderzoeken wordt gesproken. Ik denk dat op Tholen de mentaliteit van de inwo ners anders is dan die van de mensen in de stad." Van der Linde deelt die opvatting ge deeltelijk. „In Zeeland ervaren we dat veel winkeliers het onderwerp liever mijden en geen aangifte doen. Schaamte, angst voor represailles en kritiek op de afwikkeling van politie en jusitie zijn daarvan de voornaam ste oorzaken", zegt hij. „De politie vindt winkeldiefstal nogal van on dergeschikt belang. Justitie vervolgt een winkeldief vaak niet." Van der Linde hoort ook kritiek op de aangif teprocedure. „Aangifte doen is moeilijk en vergt veel tijd." Ook door de beperkingen van de winke lier bij het staande houden van een winkeldief zakt de winkelier de moed om hem aan te geven in de schoenen. „De dief verweert zich doorgaans tijdens de aanhouding. Bij een vechtpartij loop je het risico dat je zelf in de bak belandt." De aangif teprocedure leidt ook bij Molenaar tot frustraties. „Soms staat de win keldief nog eerder buiten het politie bureau dan degene die de aangifte doet." Politie en justitie nemen dit jaar maat regelen. Bij de politie worden proe ven genomen met het doen van aan gifte per computer. Het systeem werkt volgens Van der Linde nog lang niet vlekkeloos, omdat computersystemen van de diverse diensten niet zijn ge koppeld en de systeemverschillen zo groot zijn dat informatie die door de ene computer wordt aangeleverd, niet door de andere kan worden verwerkt. „Maar er wordt gewerkt aan verbete ring." Justitie in Middelburg doet sinds kort mee aan het landelijke 'veelpleger project'. Dat houdt in dat lieden die bijvoorbeeld meerdere malen zijn op gepakt wegens tasjesroof, vernieling of winkeldiefstal, zwaarder worden gestraft dan tot nu toe gebruikelijk was. Woordvoerster Esther Boot spreekt van 'langer ophokken'. „In plaats van veertien dagen de cel in, bijvoorbeeld een maand". Uit de Zeeuwse cijfertjes van het openbaar ministerie in Middelburg blijkt, dat het aantal winkeldiefstallen in 2003, vergeleken bij 2002, iets is "teruggelopen. In 2002 werden door justitie 404 zaken behandeld, tegen 368 vorig jaar. De oorzaak van de da ling is niet bekend. Molenaar ligt nog niet wakker van het Thoolse aandeel in het aantal Zeeuw se zaken. Dat is volgens Boot logisch. „Er is in Tholen weliswaar sprake van een verdubbeling, maar dan praten we over twee berechte winkeldiefstallen in 2002 en vier in 2003." Dat neemt niet weg dat er in 2003 in de gemeen te Tholen dertien maal aangifte van winkeldiefstal is gedaan. Een deel is geseponeerd en een deel is doorver wezen naar het jongerenstrafrecht via bureau Halt. Het cijfer over 2002 bleek niet meer te achterhalen. Winkeldiefstal heeft voor de politie in Zeeland echter geen prioriteit, vertelt woordvoerder Alwin Don. „Ik heb contact gehad met de Thoolse politie. Die komt niet verder dan de diefstal van een pakje sigaretten. In Tholen zijn er kennelijk nog weinig proble men op dat gebied. Op andere terrei nen hebben we afgesproken dat de Thoolse politie dit jaar tenminste 213 verdachten van criminele feiten, waaronder winkeldiefstal, gaat aan houden. Dat noemen we een inspan ningsverplichting. Voor heel Zeeland ligt dat aantal op 5700." Voor supermarkteigenaar Gunter zal het allemaal wel. „Laat de overheid eerst maar eens doen wat ze belooft." De ervaringen van De Marskramer over het optreden van de politie Tho len zijn positief. „Er wordt, als wij de politie nodig hebben, alert gere ageerd." Bianca Heuseveldt heeft in de ruim tien jaar dat ze eigenaresse is van speelgoedwinkel 't Vosje in Tholen geen ervaring met de Thoolse her mandad. „We hebben een bordje in de zaak hangen dat we bij diefstal aangifte doen bij de politie. Maar wat doe je als twee kinderen van een jaar of zes met trillende lippen be kennen dat ze een zakje knikkers hebben gepikt?" Niettemin vindt ze dat het wat stelen betreft in haar zaak van kwaad tot erger gaat. „Niet al leen kinderen nemen steeds meer weg, ook ouderen jatten speelgoed", Patrick Priem, Bram Noorthoek en Liesanno Riedijk (v.l.n.r) spelen bij de wedstrijden voor monteur, sleutelhouder en politie-agent. De deelnemers zochten zelf naar mensen die geld beschikbaar wilde stellen voor hun actie om de lippen op elkaar te houden (zip your lip). Familie, vrienden, kennissen en bu ren werden gevraagd een bijdrage te geven om daarmee een goed doel te steunen. Ze haalden samen 694,47 euro op voor World Vision, een or ganisatie die projecten steunt om aids in Afrika te voorkomen en slachtoffers te helpen. De meesten hebben 's nachts niet veel geslapen. Er is lang naar films gekeken, er is veel gekletst. Een van hen heeft geen oog dichtgedaan Bianca Heuseveldt heeft camera 's geïnstalleerd in haar speelgoedwinkel, want met stelen gaat het van kwaad tot erger.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9