Niet ondermaatse huisvesting, maar ondermaats bestuur is Tholens grootste probleem Thools computerbedrijf heeft revolutionair duo-systeem Tweewielerservice Van der Zande is al decennia lang een begrip Raad in Meulvliet ziende blind en horende doof! Magic Twin: één moederbord voor twee gebruikers ZLM AUTOVERZEKERING? Expositie van Thoolse molens Orchideeën in de Pluimpot Urker ensemble zingt in Tholen Donderdag 27 mei 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Alternatief Demagogie G.J. Hoek Verkiezingen Kostenbesparende aspecten liggen ten grondslag aan de ontwikkeling van een nieuwe vinding op computerge bied; de Magic Twin. Het speciale moederbord, dat twee computers tegelijk aan kan sturen, komt uit Taiwan en O.N.S. computers uit Tholen is het eerste bedrijf in Ne derland die het revolutionaire systeem kan leveren. On dernemer Tamara Baaten voorziet een grote toekomst voor de eeneiige tweeling uit Azië. Stemmen van lezers De gemeente Tholen heeft een be- stuursprobleem, de verwikkelingen rond de voorgenomen bouw van een nieuw gemeentehuis tonen dit aan. De besluitvorming hierover is vanaf het begin aanvechtbaar geweest. De noodzaak ervan is door het gemeente bestuur nooit overtuigend aange toond. In de argumentatie van het col lege van b. en w. speelden ruimtenood en ondermaatse huisvesting van de ambtenaren een hoofdrol. Bij de bere keningen van het noodzakelijke ruim tebeslag is het college evenwel voor bij gegaan aan een trend die ook bij overheidsinstanties dominant aan het worden is, namelijk om niet voor elke ambtenaar een vaste werkplek te creë ren. Ambtenaren bezetten hun werk plek immers veelal slechts voor een deel van de tijd. Hun werkzaamheden spelen zich deels buiten het gemeen tehuis af terwijl ze tijdens hun vakan tie en andere vrije dagen afwezig zijn. Het ligt dan voor de hand om flexibe le werkplekken in te richten. De moderne werkwijze met personal computers maakt dit verantwoord mogelijk. Dat is dan ook precies wat er op grote schaal gebeurt. Het ruim tebeslag wordt zo aanzienlijk beperkt. Dit voorkomt ook dat daarvoor onge schikte ruimtes als werkplekken in gebruik genomen moeten worden en ambtenaren daartegen in verzet ko- Maar meer ten principale rijst de vraag of de behoefte aan extra ruimte nu een geldig argument kan zijn om over te gaan tot de bouw van een nieuw, prestigieus gemeentehuis met alle ingrijpende gevolgen die hieraan voor de gemeenschap verbonden zijn. Als ruimtegebrek het probleem is, dan zou de meest directe oplossing de bouw van een eenvoudig uitgevoerd stadskantoor zijn, gesitueerd op een goedkope locatie nabij het bestaande gemeentehuis. Aan het representatie ve karakter van het huidige gemeente huis twijfelt immers niemand, het is veeleer een sieraad en past wonder wel bij het karakter van de gemeente Tholen. Dit zeer voor de hand liggende alter natief dat het college van b. en w. vanaf het prille stadium van besluit vorming is voorgehouden, is nooit se rieus in overweging genomen. Terwijl dit alternatief niet alleen financieel veel aantrekkelijker is, maar ook voorkomt dat de kern van Sint-Maar tensdijk door leegstand met degrada tie bedreigd wordt. Het gemeentebe stuur heeft dat voor de gemeenschap zeer belangrijke gevolg, dat de leef baarheid direct raakt, op onbegrijpe lijk luchthartige wijze afgedaan. De suggestie dat voor het bestaande ge meentehuis alternatieve aanwending in de commerciële sfeer zou bestaan, is zonder enige grond gebleken. Aan gezien ook de Rabobank zich binnen afzienbare tijd van de Markt in Sint Maartensdijk terugtrekt, is het gevaar van verloedering nog urgenter gewor den. Daar komt nog bij, dat het gemeente bestuur in gebreke is gebleven om de bevolking tijdig te informeren over de financiële gevolgen van de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Uit democratisch oogpunt had dit voor de verkiezingen van 2002 moe ten gebeuren, toen de kwestie volop speelde en deze gevolgen ook zicht baar gemaakt hadden kunnen worden. Prof. dr. A. van der Zwan. Een zo belangrijk en ingrijpend be sluit dat ook toen al zo omstreden was, had mede inzet van de verkiezin gen moeten vormen. Dit is nagelaten en pas na de verkiezingen heeft het gemeentebestuur hierover duidelijk- eid heid verschaft. De lastenverzwarin gen voor de burgers bleken aanzien lijk en kwamen als een verrassing. Binnen het tijdsbestek van 10 jaar is de gemeente Tholen van gemeente met de laagste lasten tot koploper op lastengebied geworden. En dat voor een gemeente waarvan de bevolking voor het merendeel tot de modale ver dieners behoort. Deze zaak is nog verergerd door de jongste bezuinigin gen die zijn aangekondigd, waardoor elementaire voorzieningen geschrapt gaan worden. De gemeente Tholen is zo op weg een dure gemeente te wor den met een laag voorzieningenpeil. Deze situatie had het gemeentebe stuur nooit mogen laten ontstaan. Het gemeentebestuur houdt vol dat de voorgenomen bouw van het nieuwe gemeentehuis hier buiten staat. Dit kan het gemeentebestuur niet menen, de lasten voor rente en aflossing ten behoeve van de bouw zijn buiten pro portie en drijven de uitgaven voor es sentiële voorzieningen uit. De exploi tatielasten van het nieuwe gebouw komen daar nog eens bovenop. In de planningfase heeft het gemeen tebestuur geen rekening gehouden met het overbekende ervaringsfeit dat na een periode van vette jaren, zich onvermijdelijk magere jaren aankon digen. De financiering van een zo ma jeur project als dat van een nieuw ge meentehuis moet daar tegen bestand zijn. Maar het gemeentebestuur heeft zich daar geen rekenschap van gege ven. Nota bene is nu ook een inkrim ping van het aantal ambtenaren aan gekondigd wat het argument van de ruimtenood verder ondergraaft. Hoe zeer de gemeenteraad met de rug te gen de muur is komen te staan, blijkt uit de demagogische uitlatingen van het gemeenteraadslid G.J. Hoek: ,Het gemeentehuis is geen gevangenis met twee op een cel.'. Wie zich op zulke argumenten moet beroepen, staat wel heel zwak. De gemeenteraad lijkt na alle verzet waarvan de bevolking blijk heeft ge geven en niet alleen recent maar van af het begin, de bouw toch te willen doorzetten. Ze meent hiertoe gelegiti meerd te zijn. Maar die opvatting gaat voorbij aan wat de kern van democra tische besluitvorming is. Een besluit genomen door gekozen vertegen woordigers is niet om die reden al de mocratisch te noemen. Daartoe moet ook de besluitvorming zelf deugdelijk zijn en op redelijke gronden berusten. Dat is alleen het geval als de gevolgen grondig bekeken en de alternatieven op evenwichtige wijze gewogen zijn terwijl de bevolking er tijdig en op adequate wijze over geïnformeerd is. Op al die punten is de besluitvorming over het nieuwe gemeentehuis op evi dente wijze tekort geschoten. Nu dit zo is, rest uit democratisch oogpunt slechts één besluit, namelijk opschor ten van de besluitvorming en herstel van de bestuurlijke gebreken zodat de bevolking zich er bij de verkiezingen van 2006 over kan uitspreken. Niet ondermaatse huisvesting van ambte naren is Tholen's urgente probleem, maar ondermaats bestuur. A. van der Zwan, Poortvliet. Tamara Baaten toont het Magic Twin moederbord dat twee computers tegelijk aanstuurt. Mevr. Baaten kam de nieuwe uitvin ding eigenlijk puur toevallig op het spoor, maar het moment waarop dat gebeurde kwam voor het Thoolse be drijf wel op een perfect moment. „We waren net met een opdracht be zig voor een iet-bedrijf waarvoor we 44 computers moesten leveren. De pe's zijn voor een opleidingscentrum van Philips bestemd. Op het moment dat deze opdracht speelde, kregen we een artikel onder ogen waarin mel ding werd gemaakt van het Magie Twin systeem. Wij zagen direct de grote financiële voordelen voor (met name) onze zakelijke klanten. Zij kunnen nu volstaan met de aanschaf van de helft van de benodigde com puters. Iedere gebruiker houdt wel zijn eigen toetsenbord, muis en moni tor maar de overige hardware wordt ondergebracht in één gezamenlijke computerkast. Ieder kan afzonderlijk zijn of haar werk doen op de compu ter. Als er slechts een cd-rom of dvd- speler is geïnstalleerd, kun je uiter aard maar van een cd of dvd tegelijk gebruik maken, maar je kunt wel met allebei de Magic Twin computers ge bruik maken van één licentie voor software. En daarnaast levert het ge combineerd computergebruik een be hoorlijke elektriciteits- en ruimtebe sparing op. Vooral voor bedrijven - waar vaak heel veel computers ge bruikt worden - levert de twee-in- een-pc erg veel voordeel op", aldus Tamara Baaten. Een standaard sys teem uitgerust met het het Magie Twin moederbord is volgens de Thoolse ondernemer slechts 120 euro (exclusief BTW) duurder dan een normale computer. „Maar je hebt dan in één klap wel twee volwaardige computers tot je beschikking." Of de nieuwe vinding de Europese markt gaat veroveren, zal de tijd moeten leren maar vooral vanuit de zakelijke markt is er volgens ingewij den binnen de ict-branche veel be langstelling. „Voor hen is de kosten besparing een bepalende factor, maar ik ben er van overtuigd dat ook de particuliere sector zich snel zal mel den om kennis te maken met de Ma gie Twin. Nu in vrijwel ieder huis een pc aanwezig is en er steeds meer mensen op het internet zijn aangeslo ten, wordt automatisch het privé-ge- bruik steeds intensiever. Vooral men sen met grotere kinderen krijgen tegenwoordig haast geen kans meer om zelf even achter hun computer te kruipen. Het duo-systeem is voor hen de ideale oplossing. De twee gebrui kers die op het Magic Twin systeem zijn aangesloten, kunnen door middel van verlengsnoeren gemakkelijk 10 meter uit elkaar zitten te werken zon der dat dit ten koste gaat van het sig naal dat via de kabel wordt doorgege ven." Voor tegelijk internetten via een inbelverbinding of voor het af zonderlijk afluisteren van geluidsbe standen moeten extra voorzieningen worden getroffen. Kunstcentrum Tholen organiseert na de zomer een tentoonstelling met als titel Alle molens van Tholen'. Alle inwoners die een kunstzinnige afbeelding hebben van één van de negen molens of deze nog gaan ma ken kunnen aan de expositie deelne men. Het gaat om originele schilde rijen of (pen)tekeningen van De Jager (Oud-Vossemeer), De Kore naar (Poortvliet), De Korenbloem (Scherpenisse), de molen van Sta- venisse, De Vier Winden en de Standerdmolen (Sint-Annaland), De Nijverheid (Sint-Maartensdijk), De Hoop (Sint-Philipsland) en De Hoop (Tholen). Het werk dat voor de expositie wordt afgestaan wordt later weer aan de eigenaren terugge geven. Belangstellenden kunnen te lefonisch contact opnemen met de organisator van deze tentoonstel ling: Francesco Antonietti, tel. 600322. De wilde orchideeën staan cen traal bij een excursie langs de Oosterscheldedijk en door natuur gebied de Pluimpot bij Sint-Maar tensdijk, op zaterdag 5 juni. Staatsbosbeheer en de natuurver- eniging tekenen voor dit door een gids geleide uitstapje, waarbij ook de vogels, wieren en zeediertjes aandacht krijgen. Begin- en eind punt van de twee uren durende ex cursie is gebouw Scaldis Naturalis aan de Kastelijnsweg. Inlichtingen en kaartverkoop bij de VVV in Sint-Maartensdijk, tel. 0166-663771. De zomertoernee van het Urker Mannen Ensemble voert dit dozijn zangers op vrijdag 25 juni naar Tholen. In de Grote Kerk brengen ze die avond hun repertoire dat bestaat uit geestelijke liederen, gezangen en psalmen, klassieke werken als het Hallelujah uit Han dels Messiah, en spirituals. Het koor treedt op in Urker dracht en in recensies worden de tekstex pressie en verstaanbaarheid gepre zen. Tijdens het optreden bege- leidt de bekende organist Martin Mans het ensemble muzikaal. Het repertoire van de zomerconcerten staat op de cd 'Wonderbare Kracht' die bij de uitvoeringen verkrijgbaar is. Het concert in Tholen begint om acht uur. Toe gangskaarten zijn verkrijgbaar bij de VVV in Sint-Maartensdijk en boekhandel Oostdijk in Tholen. C. Rijnberg (rechts) tijdens het Meulvliet-debat met raadslid M.J. Klippel. Een reactie op de bespreking in Meulvliet van 17 mei. - Raadsleden en vooral de PvdA, willen beweren dat zij de burgers alsnog heel duidelijk moeten uitleg gen waarom een nieuw gemeente huis noodzakelijk is. Uit de voor drachten van de 15 sprekers in Meulvliet blijkt dit een volledige utopie en in flagrante tegenstelling tot de werkelijkheid te zijn. Een kind van de lagere school doorziet deze prietpraat! Hoogstwaarschijn lijk wilden de fractievoorzitters het applaus op de commentaren niet ho ren, of waren horende doof! (van wege hun vooringenomenheid, ter wijl het schaamrood beter had gestaan.) - Zodra er (spaarzaam) bekendheid Assurantiekantoor Van Dijke Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 f Jan P.M. Ovcrhci'kc Ten Ankerweg 72 - Tholen Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M. werd gegeven aan de nieuwbouw, hoewel het jaren onder de dekman tel werd gehouden (dat weet Van der Linde ook), werd door de bur gers in alle toonaarden negatief ge- reageerd.(zie onder) De door het college geproduceerde argumenten voor nieuwbouw worden doorbro ken door ABT en door D66, die op merkte dat ca 30% van de bureaus in het gemeentehuis leeg staat. Tel uit je winst en tel uit de vermeende argumenten voor betere huisves ting! - De suggestie dat ambtenaren een goede huisvesting behoeven, beoogt toch niet de onnodige nieuwbouw? De vergelijking door de VVD, als twee mensen op één kamer worden ondergebracht met een gevangenis, is buiten alle proporties! Hoe kun je als liberale partij zo'n domme ver gelijking aan de burgers voorleg gen! Mogelijk leidt dit weer tot ver lies van een zetel, zoals bij het voorstemmen van de bouw van het nieuwe gemeentehuis! - Gedurende drie jaar blijkt uit de media, de petitie en de verschillen de zogenaamde ,inspreekavonden', dat geen burger ook maar één argu ment van de colleges kan waarderen i.v.m. hun (financieel) beleid. Al het zogenaamd betrekken van de burger bij beslissingen aangaande het ge meentebeleid, zijn luchtballonnen geweest om de burger te laten gelo ven dat ze nog ,mee mocht denken.' (Mooi niet!). Na al deze stunten (die weer veel geld hebben gekost) is duidelijk dat de burger geen enkele invloed heeft gehad! - Ook een opsomming door dhr. De Boe van de nadelen als de bouw doorgaat, wordt allereerst onbeant woord gelaten en als het te duidelijk wordt, door burgemeester Nuis af gekapt. Ook de scherpe kritiek op het vooruit lenen van 6 miljoen te gen 5,5% rente gedurende voorlo pig 2 jaar (kost een slordige 330.000 per jaar!) kon geen (nee- niemand) van de politieke partijen verdedigen. Welke opdrachtgever sluit een hypotheek af twee jaar voordat hij gaat bouwen? -Hoewel er niets dan negatieve ge luiden over het verplaatsen van het Markiezaatcollege naar Tholen wer den geuit, zelfs door dhr. Van Bel- zen en andere raadsleden, blijft dhr. Van Kempen in onderhandeling. Dat is het sterke punt van het CDA, spijt hebben van terugdraaien van onnodige investeringen. Voor hem staan financiële overwegingen niet voorop. Zou hij het voor zichzelf ook zo doen? Volgens de SGP heeft de vmbo-school in Sint-Maartens dijk geen toekomst, maar beweert dat het in Tholen wel toekomst heeft, terwijl oud-leraar Zuidweg vindt dat een vmbo-school weinig levensvatbaarheid heeft in Tholen! Over halsstarrigheid gesproken. Kijk ook eens naar de reactie van de jongeren! Zo ziet u maar dat er .de gelijk gepraat' wordt in de colleges! - Geen van de politieke partijen is wezenlijk ingegaan op aangedragen argumenten van de burgers! Allen spraken alleen over de eigen voorin genomen standpunten, zoals de SGP in een onbetekenend lang re laas bij monde van dhr. Klippel. Hij hield halsstarrig vast aan zijn inge nomen standpunt, hoewel dit voor de zoveelste keer is gewijzigd, denk maar aan de collegevergadering van 11 mei! Zijn betoog eindigde met ,niet zeuren, samen de schou ders eronder' en daarmee bedoelde hij dat wij als burgers zijn beleid maar moeten slikken. Denkt hij op deze manier dichter bij de burger te komen? Is dat niet erg aristocratisch getint? Hij kreeg dan ook geen ap plaus, alleen boeh - Samenvattend kozen alle partijen ervoor om de burger zoveel moge lijk om de tuin te leiden door de zo genaamde inspreekavonden. Mijns inziens hebben zij bedoeld de tot berstens toe geladen ballon van kri tiek zo langzamerhand leeg te laten lopen, zodat het verzet van de bur ger zou worden gebroken. Dat de colleges ook hierin falen blijkt uit de ingezonden stukken in de Een- drachtbode: in 2001 27 negatieve reacties op het beleid, 2002 33 ne gatieve reacties, vorig jaar 35 nega tieve reacties en een petitie en dit jaar t/m mei 42 negatieve reacties! Mijn referaat was in hoofdzaak (in clusief data) gedocumenteerd uit de Eendrachtbode, waarover burge meester Nuis twijfels opriep, zodat ik mij afvroeg of hij meer vertrou wen had in de Thoolse Bode dan in de Eendrachtbode. Al met al kon hij ze echter niet weerspreken, want het waren uitspraken van raads- en col legeleden in commissie- en raads vergaderingen. Willen de colleges dan nog beweren dat zij de burgers mee zullen krijgen na .duidelijke voorlichting'? Wie kan een college waarderen dat zo verschrikkelijk gemakkelijk met geld van de burger omgaat? En dan nog helemaal onnodig en zonder te luisteren naar haar burgers. Begrijpt u dan nog waarom de burgers diver se keren werden opgeroepen om samen het beleid te maken? De col leges drammen gewoon door, zoge naamd voor een betere huisvesting en omdat het huidige gemeentehuis een gevangenis schijnt te zijn omdat 2 personen op één kamer hun werk kunnen verrichten? Ook de domme opmerking dat ambtenaren niet op zolderkamertjes kunnen werken is meer dan belachelijk. Te zot voor woorden! Ziende blind en horende doof! C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Het fietsseizoen is weer in volle gang en dat is goed te merken bij twee- wielerspecialist Van der Zande in de Kalisbuurt in Oud-Vossemeer. Het is een komen en gaan van klanten in de ruime showroom en moderne werkplaats. Bij het familiebedrijf, dat in 1932 werd opgericht, staat in middels de derde generatie aan het roer, maar aan de filosofie die groot vader (en oprichter) Jan en vader Frans er jarenlang op nahielden - het leveren van topkwaliteit en het bieden van goede service - is anno 2004 nog niets veranderd. Als huidige directeur staat John van der Zande sa men met zijn echtgenote Addy en een team enthousiaste medewerkers dag in dag uit gereed voor de klanten. En dat die aanpak wordt gewaar deerd, blijkt wel uit het feit dat mensen uit heel Zuid-West Nederland de weg naar de Oud-Vossemeerse tweewielerspecialist weten te vinden. schillende modellen staan. Het moet dus al gek gaan, willen de mensen bij ons niet kunnen slagen. Sommigen vinden het een nadeel dat er bij ons zoveel te koop is, zij gaan twijfelen waar ze nu de voorkeur aan moeten geven. Kiezen voor sportief, recre atief of functioneel gebruik, wordt het een nostalgisch model of ga ik voor een supermoderne fiets, hoeveel ver snellingen wil ik en welke kleur zal het worden? De keuze is uiteraard al tijd aan de klant zelf maar wij staan ze bij de aanschaf van een fiets natuur lijk graag met raad en daad bij. Wij verkopen jaarlijks zo'n duizend nieu we en vierhonderd gebruikte fietsen aan mensen die van heinde en verre speciaal naar ons toe komen vanwege het ruime assortiment en de prima service die wij ze bieden. Dergelijke cijfers zijn natuurlijk mooi, maar het succes schept ook verplichtingen. Kwaliteit is zeer belangrijk, vandaar „Meegaan met de tijd, kwaliteit leve ren en altijd gereed staan voor de klanten," daarin ligt volgens John van der Zande de kracht van zijn bedrijf. In zijn ogen kun je als tweewielerspe cialist alleen overleven als je de steeds kritischer wordende consu ment tevreden kunt stellen met een goed product en eerlijk advies over "wat voor zijn of haar doel de beste fiets, brommer of scooter is. „De keu ze is enorm, wij hebben in onze showroom bijvoorbeeld al 450 ver dat wij ook uitsluitend fietsen, fietson derdelen en accessoires van bekende topmerken verkopen. Op problemen achteraf zitten wij niet te wachten. Mocht een klant echter met stukken staan, dan wordt hij of zij in de mees te gevallen direct door een van onze monteurs geholpen. Alleen voor gro tere reparaties en uitgebreid onder houd werken wij op afspraak", aldus Van der Zande. Naast het ongekende aanbod van dames- en herenfietsen, kinderfietsen, mountainbikes, race fietsen en fietsen met een hulpmotor, heeft Van der Zande ook een aparte showroom waarin de nieuwste collec tie brommers, scooters, valhelmen, regenkleding en accessoires te vinden is. „En ook voor de gemotoriseerde tweewielers geldt dat we ze zowel nieuw als gebruikt helemaal afleve- ringsklaar maken. We bieden onze klanten bovendien de mogelijkheid om bij ons de verzekering van hun fiets, brommer of scooter te regelen. Gemak dient de mens en doordat ze bij ons terecht kunnen voor het totaal- pakket - aanschaf, verzekering, repa ratie en onderhoud - komen de klan ten steeds bij ons terug. We hebben door de jaren heen bovendien een he le hechte relatie opgebouwd met onze leveranciers zodat we ook te allen tij de op hen terug kunnen vallen als we iets niet op voorraad hebben in onze showrooms of in ons uitgebreide ma gazijn. Gelukkig slaan we onze han den niet vaak op een lege plek en er kloppen zelfs regelmatig collega-rij wielhandelaren bij ons aan wanneer ze om een bepaald model of om reser ve-onderdelen of accessoires verlegen zitten. Het is fijn als je elkaar op deze manier kunt helpen." Vader Frans van der Zande heeft zich weliswaar wat meer teruggetrokken uit de zaak, maar John en Addy heb ben toch nog veel steun van hem. „Hij springt regelmatig bij en is vaak op pad om fietsen, brommers en scooters af te leveren of op te halen bij de klanten. Als oud-ondememer kent mijn vader natuurlijk nog erg veel mensen, vooral in Brabant. Hij geniet van de ontmoetingen met oude bekenden en zakelijke relaties die hij onderweg ontmoet en ons neemt hij een berg tijdrovend werk uit handen. Tijd die wij goed kunnen gebruiken om de nog steeds groeiende klanten kring goed van dienst te kunnen zijn." Tweewielerservice Van der Zande is te vinden aan de Kalisbuurt 49-59 in Oud-Vossemeer. De openingstijden zijn maandag, dinsdag en donderdag van 8 uur tot 19.00 uur, woensdag van 8 uur tot 18.00 uur, vrijdag van 8 uur tot 20.00 uur en zaterdags van 8 uur tot 16.00 uur. Voor informatie kunt u bovendien terecht op www.tweewie- lerservice.com of tel. 0166-672481. 2-Users at the SarneTimo Tweewielerservice Van der Zande uit Oud-Vossemeer is al jarenlang een begrip in heel de regio. John en Addy van der Zande zijn daar best trots op en samen met hun medewerkers doen ze er alles aan om die goede naam hoog te houden. Advertentie I.M.)

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7