Koi Joeniek Vier opties bieb Alleen duidelijke meerderheid voor bibliotheekbezuiniging In Kaljouws kas groeien de komkommers als kool Onzekerheid over raadhuis en Markiezaatcollege i/K HEIJNEN Gevolgen lijken mee te vallen Donderdag 27 mei 2004 60e jaargang no. 28 ZET DELTA U BIJ SLECHT WEER OOK ZONDER BEELD? Alleen de SGP en de VVD houden onverkort vast aan de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Tholen. De vijf andere fracties zijn min of meer tegen en willen in Sint- Maartensdijk blijven of pleiten voor uitstel om de kosten van het niet doorgaan van het plan in Tholen in kaart te brengen. Het CDA is als enige partij voor verplaatsing van het Markiezaatcollege van Sint-Maartensdijk naar Tholen. SGP en PvdA willen gezien de onzekere situatie over het vmbo nog geen uitspraak doen. De VVD en ABT zijn tegen nieuwbouw en de CU wil voorlopig nog geen nieuwbouw. Ten aanzien van de bibliotheken is er een meerderheid van SGP, PvdA en CU voor bezuinigin gen, wat zal leiden tot afbouw van voorzieningen, maar welke dat zijn mag het bibliotheekbestuur zelf bepalen. CDA, VVD, ABT en D66 willen van het lopende budget niets inleveren, al nemen ze de door de bibliotheekstich ting gevraagde extra 100.000 euro niet over. Raad bepaalt het 1e en 2e Pinksterdag geopend! gemeente Tholen Vergadering commissie algemeen bestuur Donderdag 3 juni 2004.19.30 uur in party-centrum "Haestinqe", Sportlaan 2. in Sint-Maartensdijk: grote zaal (sportzaal) VMBO-school 250 mille goedkoper Te weinig ruimte scholen Tholen Huisnummerbord voortaan zelf kopen Voorlopig ontwerp gemeentehuis nagenoeg gereed Brandweer en muziek in gemeentewerkplaats Personeelsvermindering In de kas van de familie Kaljouw aan de Oudelandse- weg in Sint-Annaland groeien de komkommers als kool. Boeren en bestuurders bezochten zaterdag het be drijf voordat ze plaats namen aan de ontbijttafel met worsteballen en gekookte ham en een busrit maakten over Tholen en Sint-Philipsland. Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl ad vert@eendrachtbode. n I admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Bankrék^aing.3Q.30 05 555, Güro 12 44 07 Aborltiement 15|5tf pgr halfjaar, 28,50 per ^aar.,pe£posA%l4^75 psnèarjjallemaal incasso. Lo^^~numn:ers-€-1',-' 'bpol^'ÖfehéDiies^voieirÖinsdag 16.00 uur. AdvertèiTTIopi IJS €"CC27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Dat blijkt uit de reacties van de ze ven raadsfracties na het Meulvliet- debat op 17 mei. De partijen heb ben na het gesprek met de inwoners aan b. en w. moeten doorgeven, wat hun standpunt is met betrekking tot de reeks van bezuinigingsvoorstel len. Die gegevens moesten woens dag voor Hemelvaartsdag binnen zijn in verband met het maken van de kadernota 2005. Daarover praat de raadscommissie algemeen be stuur donderdagavond 3 juni tijdens een speciale vergadering in Haes- tinge te Sint-Maartensdijk. Voor de inwoners is dat de laatste gelegen heid om van het spreekrecht ge bruik te maken. B. en w. hebben dinsdag de hele dag vergaderd over de kadernota. Het was een tijdrovend karwei. Vol gens wethouder K.A. Heijboer van financiën heeft de discussie ertoe geleid dat de concept-kadernota 'wordt bijgeschaafd en van een nieuw jasje wordt voorzien.' „Ver deeldheid kan er altijd zijn, maar het gaat om het vinden van meer derheden voor bepaalde voorstel len. Daar is hard en inventief aan gewerkt, waarbij de ambtenaren een bovenmatige inspanning heb ben geleverd. Hoewel de tijd tussen het Meulvliet-debat en 3 juni eigen lijk te krap bemeten is (Hemel vaartsdag en de vrijdag daarna vie len weg en volgende week Tweede Pinksterdag) loopt de uitwerking van de kadernota als een trein. Je vraagt je soms wel af, of de ge meenteraad altijd de redelijkheid inziet van het verwerken van zo'n groot aantal reacties." Op basis van de fractiestandpunten geeft het college verschillende sce nario's aan voor een aantal hete hangijzers. „Tijdens de openbare discussie van 3 juni kunnen ver schillende fracties een aantal nuan ces aanbrengen", zegt wethouder Heijboer. „Wij kunnen nu ook nog geen complete gegevens verstrek ken ten aanzien van zowel het ge meentehuis als het Markiezaatcolle ge. Over het laatste onderwerp zijn er nog besprekingen met het ROC gaande en dat wachten we gewoon af. Voor wat betreft het eventueel stoppen van de plannen voor het nieuwe gemeentehuis in Tholen zijn we nog met onderzoek van verschil lende aspecten bezig. Daarbij zijn we ook afhankelijk van informatie van derden. Ik kan er nog geen zin nig woord van zeggen of dat voor 3 juni lukt. De gemeenteraad moet 9 juni in elk geval een serieuze afwe ging kunnen maken. Een wethouder heeft niets te vertellen, de raad be slist", aldus Heijboer. Tijdens de twee debatten in het ge meentehuis en Meulvliet benadrukte ook burgemeester Nuis, dat niet de wethouders of de burgemeester het beleid bepalen, maar de 19 gekozen raadsleden. „Die maken het uit en niemand anders, al is het praten over bezuinigingen een heel vervelend onderwerp." Wat het nieuwe gemeentehuis in Tholen betreft, handhaaft de PvdA het pleidooi voor een adempauze. Die tijd moet ook benut worden om de bevolking goed voor te lichten over de noodzaak van adequate huisvesting voor de ambtenaren. De PvdA wil een klein gemeentelijk kantoor en het bestuur in de histori sche gebouwen in Sint-Maartensdijk laten. Het archief moet bij een regio naal centrum ondergebracht worden. Ook de CU denkt aan het bouwen van een kleiner gemeentehuis in Tholen of uitbreiding van de huidige accommodatie in Sint-Maartensdijk. Het CDA wil laten berekenen wat het doorschuiven of zelfs helemaal afzien van het Thoolse plan kost. ABT en D66 zijn tegen nieuwbouw in Tholen. SGP en VVD houden daar allebei aan vast. Raadslid M.J. Klippel wees eerder al op een bere kening van juli vorig jaar, waaruit bleek dat een nieuw gemeentehuis in Tholen 12 euro per inwoner per jaar goedkoper zou zijn dan uitbreiden in Sint-Maartensdijk. Dat er wat moet gebeuren, is voor VVD-raadslid G. J. Hoek duidelijk. „Het gemeente huis in Sint-Maartensdijk is voor 100 ambtenaren gebouwd en nu zit ten er 185. Die zeer hard werkende mensen hebben recht op een goede werkplek. Wel wil ik via een extern onderzoek eerst kijken of er nog ef ficiencymaatregelen mogelijk zijn, want in het gemeentehuis kan een zekere mate van bedrijfsblindheid zijn ontstaan." ZIE VERDER PAGINA 13 Bij ons binnen vindt u diverse showvijvers met bijbehorende filtersystemen en grote keuze aan diverse afwerkingsmogelijkheden Drukkerij 14 - 4651 SL Steenbergen - Reinierpolder 2 (industrieterrein) Unieke Koi Collectie: o.a. Handpick magnoy, Haridpick Ornafish, Japanse Tevens diverse soorten koudwatervissen Vijveraanleg Uniek: op maat gemaakte RE. Vijvers in alle vormen en maten (tevens natuurzwembaden, geheel biologisch!) Diverse Accessoires o.a.: Oase, superfish, Colombo en Hikari Geopend: Dinsdag en donderdag: 10.00 - 17.00 uur Vrijdag: 10.00 - 20.00 uur Él Zaterdag 9.00 - 17.00 uur Zondag om de week 11.00 17, Maandag en woensdag gesldl Op de voorlopige agenda staan o.a. de volgende punten: Advies over de beleidskeuze inzake het beoogde kwaliteitsniveau Brandveiligheid en Hulpverlening 2004-2007 en de daarvoor benodigde formatie (incl. juridische ondersteuning) op te nemen in de Kadernota 2005 Advies over de Kadernota 2005 (hierin staan o.a. de voorgenomen bezuinigingen) Deze vergadering is openbaar en als inwoner kunt u ge bruik maken van twee vormen van spreekrecht. Er is aan het begin van de commissievergadering gelegenheid voor inwoners om in maximaal 5 minuten zaken onder de aandacht te brengen van de commissieleden die niet op de agenda staan. Dit noemen we het Algemene spreekrecht bij commissievergaderingen. Daarnaast is er het spreekrecht per agendapunt bij de commissiever gadering: er is per agendapunt discussie mogelijk met de commissieleden. Als u gebruik zou willen maken van het spreekrecht, dient u dit van tevoren door te geven aan het griffiesecretariaat (tel. 0166-668350). De (voorlopige) agenda met bijbehorende voorstellen liggen voor iedereen vanaf vrijdag 28 mei a.s. tot en met donderdag 3 juni a.s. tijdens de openingsuren van het gemeentehuis ter inzage in de publieke leesruimte en in de openbare bibliotheken van Tholen, Sint-Anna- land en Sint-Maartensdijk. Vanaf dinsdag 1 juni a.s. staat de concept-kadernota ook op www.tholen.nl. Voor verplaatsing van het Markiezaat college van Sint-Maartensdijk naar Tholen - kosten 8 miljoen euro - zou de gemeente Tholen volgens directeur Peters van het ROC West-Brabant eerst 3 miljoen euro moeten betalen. In de laatste onderhandelingen heb ben b. en w. echter weten te bewerk stelligen, dat daar 250.000 euro af is gegaan, zodat de Thoolse bijdrage be perkt kan blijven tot 2.750.000 mil joen euro. Wat de overige voorwaar den zijn, is niet bekend. Wel is het zo, dat door een wetswijziging de ge meenteraad geen formele verantwoor delijkheid meer draagt voor de huis vesting van het voortgezet onderwijs als dit onderdeel uitmaakt van een ROC. De rijksvergoeding is echter te gering om een nieuwe vmbo-school in Tholen volledig voor rekening van het ROC te laten komen. B. en w. zijn nog in gesprek met het ROC op welke wij ze en onder welke condities de nieuw bouw toch nog haalbaar zal zijn. Prognoses geven aan, dat er 8 groe pen bij drie van de vier basisscholen aan de Molenvlietsedijk/Zoekweg in Tholen moeten komen. Daarvoor is te weinig ruimte, zodat b. en w. wil len volstaan met 4 a 5 noodlokalen. Eben Haëzer gaat van 13 naar 16 groepen, de Regenboog van 10 naar 13 en Ter Tolne van 8 naar 10. De Kraal blijft 5 groepen houden en ook de school voor speciaal onderwijs de Veste aan Schuttershof kan met 3 groepen volstaan. Nieuwbouw in combinatie met een herschikking aan de Molenvlietsedijk is een oplossing. Maar b. en w. kiezen nu voor nood voorzieningen (kosten 290.000 euro) en dat betekent nadrukkelijk uitstel van een definitieve oplossing. Wie een nieuw huis bouwt, moet voortaan zelf voor het huisnummer bordje zorgen. Voorheen kreeg men dat van de gemeente, wat ook unifor miteit in de hand werkte. Sommigen vervingen het gemeentelijk bordje echter door een eigen ontwerp huis nummer. Door vanaf 2005 geen huis nummerbordjes meer te verstrekken, bespaart men jaarlijks 3000 euro. Het voorlopig ontwerp voor het nieuwe gemeentehuis in Tholen is nagenoeg gereed. Mede gelet op de bedragen die al geïnvesteerd zijn en de nog steeds actuele argu menten voor nieuwbouw, zou het voor de hand liggen om dit project voort te zetten, schrijven b. en w. in de kadernota. „Gezien het ge ringe maatschappelijke draagvlak voor de nieuwbouw is het aan de raad om aan te geven of er politiek draagvlak voor is, al dan niet in af geslankte of aangepaste vorm." Met de komst van een tweede brandweerauto in Sint-Maartens dijk kan de brandweer in zijn ge heel van de Oostsingel naar de gemeentewerkplaats op het indus trieterrein verhuizen. De aanpass ingen vergen 150.000 euro, maar dan vervalt de huidige kazerne. Ook muziekvereniging Euterpe kan in de gemeentewerkplaats, waardoor er 10.000 euro bespaard wordt op onderhoudskosten van de voormalige kleuterschool aan de Radda Barnenstraat, die ges loopt wordt. Advertentie I.M. De ZLTO-afdeling Tholen had de bestuurders uitgenodigd om ze te informe ren over de stand van zaken in de land- en tuinbouw in onze streek. In de maand mei als de meeste gewassen er al mooi bij 'staan. De opkomst was redelijk, zegt voorzitter E. Hage van de afdeling. Het college van burgemeester en wethouders was bijna compleet. Er waren raadsleden, maar ook burgerleden uit de verschillende adviescommissies. Maar Hage miste de sectorhoofden van de gemeente. „We wilden het graag in mei doen omdat Tholen dan op zijn mooist is. De datum was al lang bekend, maar op het laatste moment kom je erachter dat het ook het weekeinde is met Hemel- vaartdag cn dan zijn toch veel mensen weg." Niettemin vond Hage de och tend, die al om half acht in de kas begon, zeer geslaagd. En die reacties heeft hij ook van de gasten gekregen. „Mensen hebben elkaar beter leren kennen en meer begrip voor elkaar gekregen. Dat was ook de bedoeling van deze och tend." Tijdens de busrit gaf Hage zelf tekst en uitleg. Over gewassen, maar ook over zaken die te maken hebben met het nieuwe bestemmingsplan bui tengebied. „Ik heb de deelnemers bijvoorbeeld gewezen op hoogwatervlucht- plaatsen voor vogels op landbouwpercelen, op nieuwbouw van bedrijven zo als van Houdijk in Stavenisse en de nieuwe schuur bij Groenewegen voor het wassen en verwerken van wortels in Sint-Maartensdijk. Uitgangspunt was dat wc de gasten niet zouden vermoeien met politiek, maar meer uitleg zouden geven over waar wij als boeren mee bezig zijn." Bij Gorishoek in Scherpenis- se kwam het toerisme ter sprake. „Het uitzicht is prachtig, maar als daar de wegen volstaan met auto's van toeristen is het voor de boeren soms erg nauw om er met landbouwmachines langs te kunnen." Zie verder pagina 13. Rino Kaljouw geeft uitleg over de kweek van komkommers in zijn kas. Rechts van hem M. den Engelsman, P. Abrahamse en G. Gaakeer, links achter hem J. Oudesluijs (PvdA), M. Klippel (SGP), mevrouw Nuis en burgemeester Nuis. Op personeel moet de gemeente in 2005 een ton bezuinigen. Daarvoor wordt een plan van aanpak ge maakt. De keuzes worden overgela ten aan het college, maar er mogen geen gedwongen ontslagen vallen. Er komt geen efficiencyonderzoek. Tilanuspenning voor zilveren EHBO-lid Jaap Hage uit Tholen Voedsel taboe bij jongerenactie Zip your lip EN VERDER... Gevoel van onmacht na brandstichting paardenstal in Tholen Groep akkerbouwers waagt sprong in het diepe met meekrapteelt 'Meer inwoners, meer import en meer winkeldiefstallen' Kraamverzorgster Jacoba Heijboer doet hondersdste thuisbevalling bij zus WHS verliest spits Patrick Ketting aan Goes KLEINE ZIELEN BEGINNEN TE REDENEREN OP MOMENTEN WAAROP ZIJ AF ZOUDEN MOETEN GAAN OP HUN GEVOEL Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Het herstel van de verbinding van delen van de Vest in Tholen heeft tijdens de bezuinigingsdebatten nogal kritiek van inwoners gekregen. Maar wie het resultaat ziet, zal moeten erkennen dat het met de nieuwe brug een opwaardering van de stadskern van Tholen heeft opgeleverd. De voornaamste reden voor dit project was echter het bereiken van een betere waterhuishouding. De verfraaiing is mooi meegenomen. Vier opties bieden b. en w. van Tholen de gemeenteraad in de kaderno ta 2005 aan voor de bibliotheekvoorzieningen. Financieel is handhaving van de huidige situatie verwerkt, maar dan zonder de kwaliteitsimpuls van 100.000 euro, maar wel met een jaarlijkse verhoging van de subsi die tot 550.000 euro per jaar. Nu krijgt de bieb nog 590.000 euro van de gemeente. Daarmee lijken de gevolgen voor de huidige situatie mee te vallen, al wordt de door het bibliotheekbestuur gewenste kwaliteitsim puls dan niet verwezenlijkt. Optie a is het sluiten van alle biblio theekvoorzieningen, met uitzondering van Tholen die op het huidige niveau gehandhaafd blijft. De besparing hier van is 116.000 euro. Het gevolg is wel, dat de huuropbrengsten van de huidige accommodaties (gemeentelij ke gebouwen) komen te vervallen. Optie b is een kwalitatief goede hoofdvestiging in Tholen en een op gewaardeerde nevenvestiging in Sint- Maartensdijk. Hiermee komt de bi bliobus in Scherpenisse en en Stavenisse te vervallen. Om op ter mijn te komen tot deze optie, kan als tussenoplossing gekozen worden voor uitleenposten in Sint-Annaland en Sint-Philipsland. Dit levert een bespa ring van 50.000 euro per jaar op. Optie c is uitvoering geven aan het vastgestelde bibliotheekbeleid, wat een extra gemeentelijke bijdrage vraagt van 100.000 euro. Optie d is handhaving van de huidige situatie, zonder kwaliteitsimpuls, maar wel met een structurele verho ging van de subsidie tot 500.000 euro per jaar. Deze optie is verwerkt in de kadernota 2005. Wanneer daarvoor gekozen wordt, levert dat in 2007 nog een besparing op van 38.900 euro per jaar. Door andere subsidies te beëindi gen en/of te beperken wordt een blij vend voordeel van 118.450 euro per jaar bereikt. Een verdere privatisering van het onderhoud van sportterreinen kan overwogen worden. Sluiting van 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet en onderbrenging van de dorpshuisactiviteiten in de uitbreiding van woonzorgcentrum De Poorthove levert een besparing van 29.000 euro op vanaf 2007. Door de voormalige kleuterschool in Sint-Maartensdijk te sluiten, wordt 20.700 euro bespaard. De belangrijkste bezuinigingen vol gens de kademota 2005 zijn: commu nicatieprojecten, verlagen subsidies, tijdelijk verlagen onderhoudsfondsen wegen en gemeentelijke gebouwen, lagere gemeentelijke bijdrage nieuw bouw Markiezaatcollege, correctie rijksvergoeding sociale uitkeringen Wet Werk en Bijstand en bezuiniging op personeelskosten. B. en w. vinden, dat de raad naar de toekomst toe meer principiële keuzes moet maken en pri oriteiten dient te stellen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1