Drukbezochte rommelmarkt brengt 4825 euro op voor gehandicapten 'Tuinder is afhankelijk van prijs supermarkt' Verburgh Honderdste thuisbevalling in tien jaar bij zus Karin Met seniorendorp naar 40.000 inwoners Huur voor het E.K. Mijlpaal voor kraamverzorgster Jacoba Heijboer Donderdag 27 mei 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 een BEAM ER bij Verburgh Kijk voor de voorwaarden op de site! www.verburgh.nl b.v. Extra aandacht voor gasten bij Thoolse Horecadag Het was wel een heel bijzondere gelegenheid. Kraam verzorgster Jacoba Heijboer uit Scherpenisse kon bij haar eigen zus Karin de Jong bij de bevalling zijn. Haar honderdste boreling bij een thuisbevalling is haar neefje Nathan de Jong. D66 lanceert idee voor enorme groei De kleinste dorpen zouden qua inwonertal moeten ver dubbelen en de gemeente Tholen als geheel zou van ruim 24.000 naar 40.000 inwoners moeten groeien. Dat idee heeft D66 gelanceerd tijdens de bezuinigingsdebat ten. Volgens de democraten kan er door de enorme toe name van inwoners veel meer onroerende zaakbelasting binnenkomen, waardoor het draagvlak voor de gemeen schapsvoorzieningen beter wordt. Draagkracht nodig voor dorpshuis Bezuinigingen Zalmsnip Itawa Molens Hangplek Verkoper J. Rijstenbil (met hoed) prijst de meubels aan bij een van de bezoekers. De rommelmarkt van de stich ting ontspanning gehandicapten heeft zaterdag in Scherpenisse 4825 euro opgebracht. Dat is bij na 600 euro meer dan vorig jaar. Het bestuur van de stichting is dan ook erg tevreden met het be drag. Dat is bedoeld is voor de ontspanningsavonden die weke- lijk voor gehandicapten op Tho- len en Sint-Philipsland in Ons Huis aan de Langeweg worden gehouden. „Mede dankzij het mooie weer zijn er heel veel men sen geweest," zegt voorzitter M. Moerland uit Stavenisse. Het bleef ook langer druk dan ge woonlijk. „Meestal wordt het na een uur minder, maar het pu bliek bleef ook daarna komen. Er is op die manier ook aardig wat weg gegaan en hadden we min der op te ruimen." Al rond een uur 's middags ver zamelen de eerste belangstellen den zich voor het hek dat een half uur later open gaat. Een horde mensen stroomt het terrein op. De voorsten rennen zelfs naar de tweedhandsspullen die te kust en te keur liggen uitgestald. Meu bels, lampen, serviesgoed, bloe- menvazen, lampen, electronica, zelfs een partytent vol met knuf fels. Er is voor ieder wat wils. Een grasmaaier, een setje krulspel den, een duikpak, een kinderledi kant, een dressoir, een koffer, blikken in soorten en maten, een zaag, een bijl, een afzuigkap, fietsbanden, messen en vorken en opvallend veel asbakken. Mensen die hun aangekochte spullen willen opslaan, kunnen dat doen vlakbij de uitgang. Ook worden er stickers uitgedeeld met 'verkocht'. In Ons Huis is het zo druk dat er buiten een rij wach tenden ontstaat. De jaarlijkse rommelmarkt van de stichting is een begrip geworden. Hier maar ook buiten Tholen. Studenten die meubels zoeken voor hun kamer, slaan er hun slag, maar ook Duit se toeristen van de camping die verlegen zitten om een tuinstoel. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 www.verburgh.nl Hi-Fi. T.V. Video, Computersystemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M. Circa dertig Thoolse horecaonderne mers zetten donderdag 10 juni een stapje extra voor de gasten. Met spe ciale arrangementen hopen de deelne mers aan de Lokale Thoolse Horeca dag zowel inwoners als bezoekers van buiten de gemeente te verleiden tot een bezoek aan hun zaak. Het initiatief van de Thoolse afdeling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) moet bijdragen aan meer on derlinge samenwerking binnen de Thoolse horeca en het gezamenlijk op de kaart zetten van het toeristische product. De actiedag is een idee van Karei Saris, voorzitter van de afdeling Tholen van de KHN. Saris volgt sinds februari van dit jaar een cursus Land mark Education. Afsluitend onderdeel van de cursus is een project dat ten goede moet komen aan een plaatselij ke samenleving. Saris, voorheen uit bater van het horecagedeelte van camping Irenehoeve in Stavenisse en later exploitant van recreatieterrein De Speelmansplaten, koos voor een Thoolse Horecadag. Inmiddels is een werkgroep op poten gezet die de pro motiedag gaat voorbereiden. Elke deelnemer zal een eigen activiteit or ganiseren die aansluit bij het karakter van het bedrijf. Onder de deelnemen de bedrijven bevinden zich allerlei soorten café's, restaurants, afhaalcen- tra, cafetaria's en dorpshuizen. Alle Thoolse kernen worden bij de horeca dag betrokken. De komende veertien dagen wordt het precieze programma nader uitgewerkt. Een deel van de op brengst van de horecadag gaat naar het goede doel. Ook de gemeente Tholen heeft haar medewerking toe gezegd. Het ligt in de bedoeling om van de Horecadag een jaarlijks terug kerend evenement te maken. Ze is nu tien jaar actief in de kraamzorg. De 29-jarige Jacoba Heijboer wist dat de grens van hon derd in zicht kwam. Een mijlpaal. „Ik bewaar alle geboortekaartjes die ik in een boek plak, maar het was helemaal niet zeker dat de hon derdste keer bij mijn eigen zus zou wezen. Voor hetzelfde geld was ik een dag voor haar bevalling bij een ander geweest," zegt Jacoba die verrast is door de belangstelling van de krant. „Wie heeft dat ge daan?" Maar haar zus zegt dat ze daar zelf maar achter moet zien te komen. Per jaar komt de verzorgster bij 25 tot 30 vrouwen die van een kind zijn bevallen. Ze doet dat voor RST Zorgverleners uit Barneveld, een reformatorische stichting in de thuiszorg. Ze komt in heel Zeeland maar werkt vooral op Tholen en Zuid-Beveland. „Het zijn dus lang niet allemaal thuisbevallingen. On geveer tien per jaar. Als een vrouw in het ziekenhuis bevalt, dan begin ik de dag nadat ze met de baby is thuisgekomen." Nu was ze wel bij de bevalling van haar 31-jarige zus aanwezig. Karin de Jong die in verwachting was van haar vijfde kind, had haar op tijd gewaarschuwd. „Ja, het is mijn ei gen zus. Die bel je dan toch eerder dan een vreemde kraamverzorgster. Ze woont ook dichtbij, hier in het dorp." Het moment van bevallen is moei lijk te bepalen. Jacoba komt wel eens te laat, maar bij haar zus was ze ruim op tijd aanwezig om de ver loskundige (van de maatschap in Tholen) bij de bevalling te helpen. „Het is natuurlijk extra leuk om het bij je zus te doen. Je kent elkaar goed." Een kraamverzorgster komt tegen woordig acht dagen bij moeder en kind als het om een thuisbevalling gaat. Jacoba weet niet anders. „Het gaat vooral om de zorg voor moe der en kind. Dat is de hoofdzaak. Het huishoudelijk werk is bijzaak," zegt ze als vader de Jong met zijn oudste zoon thuiskomt met een tas boodschappen. Vrijdag was het de laatste dag voor de kraamverzorgster. De jonge de Jong is op 14 mei geboren, de acht dagen zijn om. Nathan is het zich allemaal nog niet bewust. Hij is net in bad gedaan, heeft schone kleer tjes aan, heeft de voeding achter de rug en doet zijn oogjes dicht om lekker te gaan slapen. De honderste 'bevalling' van zijn tante Jacoba zegt hem voorlopig nog niets, maar de kraamvrouw en de verzorgster zijn er trots op. jjfc v - és "li '4 -VC Kraamverzorgster Jacoba Heijboer met Nathan de Jong en haar zus Karin de Jong. „Groei, zowel qua woningbouw als het toerisme, is de enige mogelijk heid om de voorzieningen op peil te houden", brachten zowel commis sielid D. Suijkerbuijk als raadslid J. van den Donker respectievelijk in het gemeentehuis en in Meulvliet naar voren. „Die visie verwezenlij ken duurt 25 jaar, dus hoe vult u dan volgend jaar het gat van 1,2 miljoen euro?", wilde SGP-raadslid H. Ge luk weten. D66 had ook daar een op lossing voor: nieuwbouw van het gemeentehuis uitstellen voor 5 tot 10 jaar. „Het gemeentehuis is een soort vanzelfsprekendheid gewor den, maar het zou b. en w. sieren als met dit prestigeproject gestopt wordt", aldus Suijkerbuijk. Wethouder K.A. Heijboer hield hem voor, dat de raad het geld voor het gemeentehuis heeft gereserveerd. terwijl de fractievoorzitters elke maand over de voortgang van het project zijn bijgepraat. „We voeren nu een debat over de maatschappe lijke aanvaardbaarheid", zei Suij kerbuijk. „We vegen alle bezuini gingen van tafel met uitstel van het gemeentehuis. Anders moet je een heleboel posten als 1600 euro voor het vrouwennetwerk gaan schrap pen. D66 betreurt het, dat het colle ge niet creatief denkt." D66 stelde voor om Stavenisse (1679 inwoners per 31 december 2003), Poortvliet (1717), Scherpe nisse (1755), Sint-Philipsland (2556) en Oud-Vossemeer (2609) uit te laten groeien naar 3500 inwoners. Sint-Annaland (3325) en Sint-Maar tensdijk (3601) zouden naar 5000 inwoners moeten opstoten en Tho len (7144) naar 8500 mensen. In na volging van onderzoeker A. Sievers tijdens een symposium op de Bouw Rai in Amsterdam pleitte D66 voor een seniorenstad of -dorp van zo'n 4000 inwoners op Tholen. Een nieuw dorp, dat volgens de demo craten geweldige perspectieven biedt voor de middenstand. „Ieder een vertrekt uit de kleine kernen en met groei kun je dat tot staan bren gen", aldus Suijkerbuijk. Volgens raadslid Van den Donker is er abso luut draagkracht nodig voor het handhaven van voorzieningen, want in de huidige kleine dorpen kun je er geen dorpshuis meer op na houden. Ondanks die strerke groei blijft er volgens D66 nog voldoende rust en ruimte op Tholen over voor de ont wikkeling van de recreatie, met na me voor onthaasting. VERVOLG VAN VOORPAGINA Ten aanzien van de bibliotheekvoor zieningen is de SGP voor het bezui nigingsvoorstel van het college, waarbij in elk geval de gevraagde 100.000 euro niet overgenomen wordt. De SGP wil meer vrijwilli gers inzetten en denkt alleen de ves tigingen Tholen, Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Sint-Philipsland open te kunnen houden. Voor de Pv dA is eveneens het collegevoorstel de insteek, maar die partij wil met het bibliotheekbestuur overleg voe ren over de invulling van de bezuini gingen. Het CDA zegt: bibliotheken open houden, maar wil wel 10% be zuinigen op de subsidie. Dat laatste zegt ook de CU. VVD, ABT en D66 willen niet bezuinigen op het biblio theekwerk. Wat het Markiezaatcollege betreft, wil de SGP geen uitspraak doen. De PvdA noemt de vmbo belangrijk, maar de situatie onzeker, zodat ook die fractie geen definitieve uitspraak doet. De VVD en ABT zijn tegen nieuwbouw in Tholen en wil de school in Sint-Maartensdijk handha ven. De CU zegt: voorlopig geen nieuwbouw. Ook D66 is voor uitstel. Alleen het CDA is voor de verhui zing van de vmbo-school met een gemeentelijke bijdrage van 3 mil joen euro als het ROC zelf 5 miljoen euro betaalt. Over tal van andere bezuinigings voorstellen zijn de standpunten van de fracties als volgt: Onroerende zaakbelasting: meer derheid voor stijging van 5% in plaats van 16%, VVD vindt 8% aan vaardbaar, PvdA is voor basisva riant. Zalmsnip (korting op afvalstoffen heffing): meerderheid voor afschaf fen in 3 jaar; VVD en CU willen voordeel 45,38 euro per huishouden direct afschaffen. Brutering afvalstoffenheffing: meerderheid voor terugdraaien, be halve de PvdA, want volledig brute ren levert 380.000 euro aan dek kingsmiddelen op; per huishouden betekent dat echter een lastenver zwaring van 40 euro. Terugdringen kopieën: meerder heid tegen omdat men stukken op papier wil hebben; alleen de PvdA en D66 willen alles zoveel mogelijk digitaal en vinden een besluitenlijst op papier voldoende. Dorpsplannen: meerderheid voor impuls Sint-Maartensdijk/Scherpe- nisse voor 50.000 euro in plaats van meerdere plannen voor leefbaarheid kleine kernen; PvdA is akkoord met 1 project, maar dat kan ook bijvoor beeld Poortvliet zijn. Opening gemeentehuis: meerder heid voor sluiting vier middagen, PvdA en VVD tegen. Communicatie: meerderheid voor beperking communicatieprojecten van 3 naar 1 met maximum van 5000 euro; CU is voor volledig uit voeren of anders volledig afschaf fen. Stedenband Itawa: minder ambte lijke bijstand; alleen PvdA tegen; meerderheid voor beperking subsi die tot 10.000 euro, PvdA wil 20.000 euro, VVD 15.000 euro. Brandweer: meerderheid voor aan koop hulpverleningsvoertuig in 2007, al zegt de SGP daarbij: elke aanschaf apart beoordelen; PvdA is voor uitstellen of schrappen; CDA voor doorschuiven. Adoptiekinderen: meerderheid voor stopzetten 2500 euro stichting Wereldkinderen (10 kinderen) en Woord en Daad (5 kinderen); CU en ABT tegen. Wethouders: CU als enige partij voor 3 of zelfs 2 wethouders in plaats van 4. Zwerfdieren: meerderheid voor be perken opvang zwerfdieren van 3 tot 2 weken; alleen ABT tegen bespa ring 2500 euro. Leges evenementen: meerderheid voor verhoging leges evenementen vergunning braderieën, meerop brengst 3000 euro; VVD en CU te gen; SGP wil voor commerciële evenementen kostendekkendheid; PvdA voor gedifferentieerd invoeren verhoging, afhankelijk van doel groep en omvang evenementen. Terugdringing detaillering: ieder een voor minder ambtelijke tijd ste ken in overleg met organisaties over evenementen (bereikbaarheid, par keeroverlast, afzettingen); CDA en VVD willen ook kapvergunning af schaffen of beperken. Bureau Halt: meerderheid voor af schaffen subsidie bureau Halt en stichting Nederlandse campagne te gen geweld; besparing 20.000 euro; VVD en CU willen bureau Halt wel blijven subsidiëren. Burenoverlast: meerderheid voor temporiseren integraal veiligheids programma; bezuiniging 14.000 eu ro per jaar, maar er wordt dan geen veiligheidswijzer uitgebracht en plat form burenoverlast gaat niet door. Wegenfonds: meerderheid voor la gere storting wegenfonds; CU (wil juist 50.000 euro extra) en ABT te gen bezuinigingen; VVD wil niet al le overschotten naar dit fonds door sluizen. Strooibeleid: meerderheid voor be perking strooibeleid op 30 km we gen, besparing 8000 euro; CU en ABT tegen. Duurzaam veilig: meerderheid voor andere invulling duurzaam veilig met uitvoering 2e fase van 366.000 euro gefaseerd over 5 jaar; PvdA wil poorten en drempels versoberen, VVD wil stoppen met poortconstruc ties, CU wil post volledig schrappen. Verlichting: meerderheid voor spa ren door minimaal onderhoud, 11.000 i.p.v. 61.000 euro extra; al leen ABT voor 11.000 euro extra. Riolering: meerderheid voor tempo riseren stijging rioolrecht; alleen CU wil programma handhaven. Molens: meerderheid voor afvoeren molenrestauraties Sint-Philipsland en Scherpenisse en 60.000 euro overhevelen naar Sint-Annaland; CU en ABT tegen uitstel; VVD ABT en D66 denken aan privatise ren molens voor woonruimtes. Grondprijzen: meerderheid voor gunstiger exploitatie bedrijfsterrei nen door hogere prijzen en lagere kosten; CU en ABT voor verhoging; PvdA wil eerst marktpositie weten; SGP wil discussie in commissie. Schoolzwemmen: meerderheid voor afschaffen vervoerskosten schoolzwemmen; alleen CU tegen; besparing 4800 euro. Godsdienstonderwijs: meerderheid voor afschaffen vergoeding gods dienstonderwijs openbaar basison derwijs; alleen CU tegen; besparing 9200 euro. Noodlokalen Tholen: meerderheid voor 4 noodlokalen van 290.000 eu ro in Tholen; alleen CU voor perma nente voorziening basisscholen. Calvijncollege Tholen: meerder heid voor permanente uitbreiding; alleen ABT tegen. Leerplichtambtenaar:meerderheid voor vermindering 200 uren; alleen VVD tegen. Onderwijsachterstand: meerder heid wil wegvallen 80.000 euro rijksgeld voor onderwijsachterstand niet compenseren; alleen ABT voor. Muziekschool: meerderheid voor 5% bezuiniging op variabele kosten; alleen PvdA tegen. Kunstroute Tholen: meerderheid voor besparing 10% op subsidies 4000 euro en schrappen 2500 euro Kunstroute, alsmede besparen 100 uren op gemeentelijk kunstbeleid; alleen PvdA, CDA. VVD en D66 voor handhaving subsidie Kunstrou te. Subsidies sport: meerderheid voor verlaging met 10% wat jaarlijks 10.000 euro bespaart; PvdA, CDA en D66 tegen schrappen kleine sub sidies voor jeugd en ouderen. VERVOLG VAN VOORPAGINA In de kas van Kaljouw wordt bijna het gehele jaar elke dag geoogst. In de winter ligt de productie stil. Dan komen de komkommers in de win kel niet van Hollandse bodem maar uit Spanje, vertelde Kaljouw die in 1990 het bedrijf aan de Oudeland- seweg overnam. Kaljouw teelt uitsluitend komkom mers. De afzet is nog steeds goed te noemen. Een groot deel van de vruchten gaan naar Duitsland en Engeland maar ook naar de Skandi- navische landen. „Het is allemaal daghandel. Ik ben wel aangesloten bij een handelsbedrijf. De prijs kan sterk variëren. Ik heb het wel mee gemaakt dat de komkommers in het begin van het seizoen voor 30 cent in guldens verkocht werden en aan het eind voor 1,30 gulden." Van eind januari tot eind oktober komen er komkommers uit de kas die 2,5 ha. groot is en modern is in gericht. De planten groeien in em mers. Gevuld met korrels puim steen. Niet in de open grond. Dat voorkomt dat ziektes zich gemak kelijk kunnen verspreiden. Er staan 16.000 emmers in de kas, goed voor 33.000 planten. Met die em mers kan Kaljouw ongeveer zeven tot acht jaar vooruit. Dat betekent ook dat er niet veel afval is, zo ver telt hij. Elk plant wordt afzonderlijk van water voorzien (druppelbe- vloeiing) waarin ook de meststof fen worden toegediend. Buiten is het elf graden maar bin nen voelt het met twintig graden prettig aan. De temperatuur wordt overdag op twintig graden gehou den, 's nachts op achttien. De kas wordt verwarmd via een buizenstel sel net boven de grond. De buizen dienen ook als transportsysteem voor de karretjes met kisten die tus sen de rijen gereden kunnen wor den voor de pluk. Het verwarmen geschiedt met koelwater uit een wa terkrachtinstallatie, van de motor die op aardgas elekticiteit produ ceert. De kas is voorzien van enkel glas. Er wordt niet met lampen gewerkt zoals in een aantal kassen bij Ril land. De planten kunnen tegen te felle zon beschermd worden door een soort gordijn onder het dak - een energiescherm - waarmee de hele kas is uitgerust. Door een druk op de knop begint het scherm zoe mend dicht te lopen. Ziektes worden zoveel mogelijk be streden met biologische middelen. Daarvoor worden insecten ingezet. De vruchten worden geplukt als ze ongeveer 400 gram wegen. De planten die de bezoekers te zien krijgen zijn op 17 april geplant. On geveer twee weken daarna kan er al geoogst worden. „Ze groeien vrij snel. Van bloem tot vrucht duurt tien dagen. Per vierkante meter per jaar oogsten we 150 tot 160 kom kommers." Kaljouw biedt werk aan vijf vaste krachten, zichzelf inbegrepen. Hij maakt voor de pluk, het sorteren en inpakken gebruik van scholieren of uitzendkrachten. Van maart tot sep tember. „Op het ogenblik zijn 'het allemaal jongeren. Die hoeven dan niet naar een hangplek." Kaljouw probeert een zo hoog mo gelijke opbrengst te realiseren en de kostprijs laag te houden. „Maar we zijn afhankelijk van de supermark ten. Die vechten onderling voor el ke halve cent. Daarom moeten we de kosten laag zien te houden." Kaljouw beschikte tien jaar geleden over 1 hectare, nu is dat meer dan verdubbeld. Bij het ontbijt stond zijn product in schijfjes gesneden op tafel. De be zoekers konden zich te goed doen aan Thoolse producten, zoals wor- steballen, spekkorsten en gekookte ham met bruin of wit brood. Aan het eind van de rondrit met de bus werd de kas van de gebroeders Moerland bezocht aan de Oostweg in Sint-Annaland. Daar worden bloemen onder glas geteeld voor het zaad. Kleine veldjes van ver schillende soorten. Bijzonder aan de teelt is dat de plantjes onder ny lon netten staan waar bijen worden losgelaten die voor de bestuiving zorgen. MiïiiiïiWiftifiii iïiii Bij tafel staan SGP-raadslid H. W. van Eenennaam en zijn vrouw. Links van hem J.P. Bout van het CDA.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13