Sint-Annaland had ineens zomaar een mannenkoor GEP steekt handje toe op school Creativiteit viert hoogtij bij de Plattelandsvrouwen Fiets bekroning koninginnedag Les in afvalscheiding en -verwerking tijdens afvalfietstocht scholieren Drie brugklassers naar doop van prinses Amalia Zelf bouwen aan Zeeland DEV met gastkoor en solisten Leukste klas in Meulvliet Begin fietspad Stavenisse is er Vrijdag 21 mei 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Uitstraling Nieuw Jeruzalem Heel wat geleerd Waterschap Tweedeklassers Calvijncollege bezoeken Thoolse bedrijven en instellingen Door Eendracht Verbonden vierde zaterdagavond met een 2,5 uren du rend programma het eerste lustrum. Het christelijk Sint-Annalands mannenkoor zong natuurlijk zelf, maar had het Zuid-Holland Koor uit Bergambacht als gast uitgenodigd. Met twee organisten, een dwarsflui- tiste en een trompetist werd het een muzikale avond met tussendoor ook samenzang. Voorzitter J.P. van Dijke herinnerde aan 1999, toen een gelegenheidskoor van 60 mannen werd gevormd ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van gemengd koor VZOS. „Al snel na ons optreden gingen er stemmen op om hiermee door te gaan. Adam Wessels, Han van Popering en Wim Mosselman waren de voortrekkers. Er werd een vergadering uitgeschre ven waarbij een lid van de Christelij ke Zeeuwse Zangersbond adviezen gaf over het oprichten van een zang vereniging. Aan het eind van die ver gadering was de man hoogst ver baasd dat er al een bestuur gekozen was, want dat had hij nog nooit mee gemaakt. Dat illustreerde hoe en thousiast we waren. Vrij snel daarna werden in het instructielokaal van rijschool Van Popering de bestuurs functies verdeeld. Statuten en huis houdelijk reglement opstellen, een bezoek aan de notaris en de oprich ting van DEV was een feit. Dirigent Rinus van Gorsel van het gelegen heidskoor en organist Leen Heijboer waren ook enthousiast. Zo waren we dus geheel compleet en Sint-Anna- land had zomaar ineens een mannen- koor!", zei voorzitter Van Dijke. De leden dienden suggesties in voor de naam en daaruit werd DEV geko zen. „Door Eendracht Verbonden is een zeer toepasselijke naam, want hoe verschillend onze achtergrond ook is, er heerst een uitstekende sfeer in ons koor. Misschien dat we mede daardoor een zekere uitstraling heb ben naar onze omgeving, want we hebben inmiddels leden uit Stavenis- se, Sint-Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet en Sint-Philipsland." DEV heeft inmiddels 225 repetities en 30 zangavonden achter de rug. Met andere koren werd in de N.H. kerk te Wemeldinge meegewerkt aan de cd ,Ja, overal is God.' Sinds twee jaar wordt met de echtgenotes en do nateurs een uitstapje gemaakt, waar bij als afsluiting wordt gezongen. Het eerste jaar in Wilnis, vorig jaar in Lienden en dit jaar staat Harder wijk op het programma. De voorzitter gaf God alle lof en dank voor de eerste vijf jaar van het mannenkoor. „In ons programma zullen het gezongen gebed en dank liederen dan ook een plaats hebben." Het Zuid-Holland Koor moest voor de gezamenlijke repetitie met DEV zaterdagmiddag al vroeg vanuit Ber gambacht vertrekken. In zijn openingswoord stond ds. P.C. Hoek stil bij de twee overleden zan gers Toon van Iwaarden en Adrie van Driel. Ook memoreerde hij het overlijden van de echtgenotes van drie leden. Hij las Psalm 25, dat na het gebed ook werd gezongen tijdens de samenzang. Mannenkoor en ZH Koor wisselden elkaar af met daar tussendoor nog solisten. Zo was er een duet van organist Lené de Graaf en pianist Leen Heijboer. Verder een duet van organist Leen Heijboer met dwarsfluitiste Berdien Dekker-van Willigen en nog een duet van orga nist Lené de Graaf met trompetist Maurice Ditmer. Voorzitter Van Dij ke had Berdien Dekker enkele jaren geleden ontmoet tijdens een zang avond in Goedereede. De dwarsflui tiste en de trompetist begeleidden ook de samenzang. Het werd voor de luisteraars een lan ge zit, zodat het welkom was dat di rigent Peter Boele van het ZH Koor zich buiten het programmaboekje om spontaan omdraaide en het lied Nieuw Jeruzalem in samenzang liet uitvoeren met orgelbegeleiding van Arie de Korte. DEV o.l.v. Rinus van Gorsel voerde nog één van de liede ren van het gelegenheidskoor uit 1999 uit: Wees mij genadig Heer. „In vijf jaar is er heel wat geleerd", concudeerde ds. W.C. Meeuse, die als luisteraar in de kerk zat, maar toch nog een taak kreeg omdat ds. Hoek na zijn openingswoord wegens zeer dringende redenen vertrok. Ds. Meeuse, nu predikant in Bilthoven, was bij de oprichting van DEV nog in Sint-Annaland werkzaam. Hij woonde toen ook de eerste uitvoe ring van het mannenkoor bij. „Dat het mannenkoor door eendracht ver bonden mag zijn en blijven", was de wens van de predikant, die met ge bed de zangavond afsloot, voordat de samenzang van Psalm 150 klonk. DEV had een programmaboekje ge maakt met advertenties van spon sors. Voorzitter Van Dijke zei ver baasd, te zijn over de overweldigende belangstelling van winkeliers en an dere bedrijven, die hij - naast de col lecte - bij de luisteraars aanbeval. De collecte onder de circa 250 luiste raars bracht 685 euro op. Voorzitter Van Dijke keek terug op ,een buiten gewoon mooie avond.' „Alleen duurde het programma te lang. Daar moeten we de volgende keer goed rekening mee houden." Jochem van Gelder, bekend van radio en tv door programma's als Buya en Praatjesmakers, komt naar Tholen. Op woensdagmiddag 20 oktober staat hij, op uitnodiging van Step, in Meul vliet met zijn show 'De meester gek!'. In deze show, gericht op kinde ren van 6 t/m 12 jaar, is Van Gelder de meester van 'de leukste klas van Ne derland'. Er worden lessen gegeven, maar nét even anders dan normaal. Zo wordt het rekenen een disco-tel- show. Via een afvalspelshow gaat de meester op zoek naar de 'sleukste' (slimste leukste) leerling van de klas. Kinderen doen dus actief mee in deze voorstelling, die een combinatie is van spel, show, toneel en muziek. Medewerkers van GEP in Bergen op Zoom gingen op de gemeenschapsdag van het bedrijf aan de slag op de Oosterscheldeschool in Scherpenisse. Een groep personeelsleden van General Electric Plas tics uit Bergen op Zoom heeft onlangs een schommel toestel geplaatst op het plein van de Oosterschelde school in Scherpenisse. Wereldwijd houdt GEP ieder jaar een gemeenschapsdag, waarop medewerkers zich vrijwillig inzetten voor projecten die een toege voegde waarde hebben voor een gemeenschap in de omgeving van een GEP-vestiging. Een leerkracht van de Oosterscheldeschool kwam op een cursus in ge sprek met de vrouw van een GEP-medewerker die bij de organisatie van de gemeenschapsdag betrok ken is. En zo kwam de school in Scherpenisse voor dit project in beeld, vertelt directeur P.M.M. Tange. Het leveren van mankracht is de hoofdzaak voor GEP, aldus projectleider J. Bruinooge. In dit geval zorgde het bedrijf ook voor acht a negen kuub plaat- zand en kruiwagens. Tange: „We hadden ook nog wat stoeptegels nodig. GEP bleek onlangs op een ba sisschool in Halsteren een plein te hebben betegeld en daar lagen er nog. We mochten ze meenemen en heb ben die zelf gehaald." Twaalf mensen van GEP heb ben vorige week woensdag vier uren aangepakt op de school. „Op een gezellige manier natuurlijk", zegt Tange. Over een oppervlakte van 7,5 bij vier meter moest dertig centimeter klei uitgegraven worden, het schommeltoestel geplaatst en gesteld, zand erin, te gels gelegd en daar rubber tegels bovenop. Een vier tal ouders zorgde voor het afvoeren van de grond. Om het schommeltoestel (incluesief rubber tegels) aan te kunnen schaffen, organiseerde de Oosterschel deschool de afgelopen anderhalf jaar onder meer een kerstmarkt en verkocht loten voor Jantje Beton. Ver der kwamen er bijdragen van de ouderraad en van oud-directeur Henk Bos. Behalve in Scherpenisse gingen ook mensen van Ge neral Electric aan de slag op een vakantieverblijf voor gehandicapte kinderen in Ossendrecht en een school in Raamsdonksveer. Het bedrijf kent nóg een vrijwilligersorganisatie die maandelijks iets aanpakt, GE Elfun met 150 tot 160 leden in de Bergse vesti ging. En ook is er de Helpende Hand, die geen mens kracht levert maar juist een financiële bijdrage. Ze zijn er verguld mee. Annemarie de Rooij en Vincent van Poortvliet uit Oud-Vossemeer en Ben Polder man uit Stavenisse mogen naar de doopdienst van prinses Amalia in Den Haag. Voor deze plechtigheid, op 12 juni in de Grote of Sint-Ja- cobskerk, zijn 240 brugklassers uit genodigd uit het hele land. „Een poos geleden al kregen we een brief van de commissaris van de konin gin. Die vroeg ons om voor een bij zondere gebeurtenis - hij kon niet zeggen welke - twee leerlingen te selecteren. Het moesten een jongen en een meisje zijn uit verschillende plaatsen", vertelt vestigingsdirec teur P. Kunst van het Calvijn college in Tholen. De brugklascoördinator van de school prikte willekeurig twee leerlingen, en dat werden Ben Polderman van de vmbo-afdeling en Annemarie de Rooij van havo/vwo. Zij zullen met dertien andere Zeeuwse scholieren naar Den Haag gaan. De provincie laat een bus rij den en organiseert tevoren een ken nismakingsbijeenkomst. De com missarissen van de koningin hebben bemiddeld bij de uitnodiging door het Koninklijk Huis, vertelt me vrouw I. Vermaire van de provincie. Er zijn vijftien scholieren van zeven scholen uitgenodigd, waarbij naar een verscheidenheid in regio's en gezindten is gekeken. Vincent van Poortvliet is via de pro vincie Noord-Brabant uitgenodigd. Hij zit op het Mollerlyceum in Ber gen op Zoom. Deze scholengroep vaardigt acht leerlingen af verdeeld over de drie vestigingen. Alle 240 uitgenodigde scholieren krijgen na mens het Koninklijk' Huis in Madu- rodam een lunch en een rondleiding aangeboden. In de uitnodiging wordt de jongelui gevraagd om fees telijke kleding aan te trekken. Jeans worden niet op prijs gesteld, ook dienen armen en buik bedekt te zijn. Prinses Catharina-Amalia Beatrix Carmen Victoria der Nederlanden is op 7 december vorig jaar geboren in Den Haag, Ze is de tweede in de lijn van troonsopvolging, na haar vader kroonprins Willem-Alexander. De doopdienst zal geleid worden door ds. C.A. ter Linden, die ook het hu welijk inzegende van de ouders van de prinses. Er schuilt heel wat creativiteit in de leden van de Plattelandsvrouwen. Dat bleek vrijdag in Anna Jacobapolder, waar de afdeling Sint-Philips land het 70-jarig bestaan vierde. Het werd een bijzonder feestelijke en gezellige bijeenkomst, met als hoogtepunt de huldiging van een aantal jubilarissen. Ieder van hen kreeg een fraai aandenken, ontworpen door de tuinclub. Tuttie Fruttie, was de aansprekende titel van de lustrumviering, waar in gezelschap van de partners en de Thoolse zusterverenigingen werd teruggeblikt. De avond kende een smaakvol begin, waarbij de platte landsvrouwen zelf een uitstapje door het verleden uitbeeldden. Met zelfgemaakte sketches en liedjes viel er te genieten van de creativi teit van de 'vrouwen van nu'. De ontwikkeling die de plattelands vrouwen hebben doorgemaakt, kwam ludiek aan de orde: de au thentieke klederdracht werd uitge trokken in een heuse striptease. In een hilarische sketch werden be stuur en feestcommissie op de kor rel genomen: uitgebeeld werd een vergadering waarin de openings speech van de voorzitter op allerlei manieren werd neergezet, zowel in het Zeeuws als het 'Hollands'. Daarna nam voorzitter Ineke Kik zélf het woord om iedereen te ver welkomen. Een feest is natuurlijk geen feest als er niet gegeten en gedronken wordt. Er werd in Ons Dorpshuis dan ook een koud buffet geser veerd. Tussendoor werd op de klanken van 'Het is uit het leven gegrepen' (bekend van Farce Ma jeur) een eigen tekst gebracht, die de feestvierders massaal meezon gen. Daarna kregen de leden die 25, 40, 50 en 55 jaar lid zijn, een blijk van waardering voor hun trouwe lidmaatschap. Van de elf ju bilarissen waren er drie niet aan wezig, de dames H. Meulmeester (25 jaar), B. Beurkens en J. van Nieuwenhuijzen (beide 40 jaar) kregen hun presentje thuisbezorgd. De creativiteit van de hedendaagse plattelandsvrouwen werd nog eens geïllustreerd door Esther v.d. Vlies, die het verleden op de korrel nam door te verhalen over een uitstapje naar Parijs en dat te voorzien van enkele pikante details. Terwijl de aanwezigen zich te goed konden doen aan het buffet, volgden nog diverse voordrachten. In haar dankwoord bedankte mevrouw Kik naast de aanwezigen iedereen die zijn steentje aan de avond had bij gedragen. Zoals de Sint-Philips- landse bedrijven voor hun giften, want zonder hen zou het lustrum minder uitbundig zijn gevierd. Dat de laatste feestvierders pas om half twee 's nachts naar huis gingen, toont aan dat de viering van het ze ventigjarig bestaan van de Sint- Philipslandse afdeling van de Plat telandsvrouwen geslaagd was. De jubilerende leden van de Plattelandsvrouwen. Op de voorste rij staan v.l.n.r. L. Hiemstra (55 jaar), N. de Jager, A. van Nieuwenhuijzen en T. van Dijke (allen 25 jaar). Achter hen, eveneens v.l.n.r., de dames R. Wisse (25 jaar), J. van Dijke (50 jaar), T. van Dijke (55 jaar) en M. Maas (40 jaar). Een rondvlucht boven Zeeland met de commissaris van de koningin als piloot. Dat valt er te winnen met een digitaal spel via de website van de provincie (www.zeeland.nl/omge- vingsplan). Het Deltaspel is bedoeld om - met name jongeren - te betrek ken bij het Omgevingsplan Zeeland. Iedereen kan in dit leerzame spel plannen maken voor de inrichting van Zeeland, waarbij vooral de ge volgen bij extreme neerslag en ex treme droogte aan bod komen om de belangrijke rol van water in ruimtelijke plannen te onderstrepen. Deelnemers krijgen te maken met kansen, beperkingen en dilemma's. Onder de spelers met de beste score Kees Matthijssen reikt de fiets uit aan Dia en Peter van Tilbeurgh. De verloting van de Dorpsgemeenschap Sint-Anna land ter gelegenheid van koninginnedag leverde Dia van Tilbeurgh uit de Raiffeisenstraat een kinderfiets op ter waarde van 200 euro. Via leverancier Kees Matthijssen uit Poortvliet werd die prijs verzilverd in de vorm een herenfiets voor Peter van Tilbeurgh, want die kwam beter van pas dan een kinderfiets. De tweede prijs, een beauty-verwen-arrangement voor twee personen ging naar Dave Blauth aan de Hoen- derweg. De vierde prijs, een waardebon van 75 euro, ging naar Amanda Hermans, Burg. Baasstraat. Ook de fam. Droogendijk uit de Kerkeblokstraat won 75 euro. J. Moerland en J. Hendrikse wonnen elk een waardebon van 50 euro. Annemarie Ridderhof kreeg een waardebon van 25 euro. Nog niet opgehaald is de derde prijs van 100 euro (nummer 2400) en de tiende prijs, een waardebon van 25 euro (nummer 3799). Prijzen afhalen bij Coby den Engelsman, Vei- lingweg. De Dorpsgemeenschap dankt de sponsors Rabobank Tholen, Tweewielerservice Kees Matthijssen uit Poortvliet, Beautyfarm Decent uit Putte, Sierbestra ting Van Haaften-den Engelsman, Pleune Young Sty le, C1000 Gunter, Multimate en middenstandsver eniging Activa voor de financiële steun. Ook alle vrijwilligers en deelnemers die aan het welslagen van de viering van koninginnedag in Sint-Annaland hebben meegewerkt, hartelijk dank. Zaterdag 30 april 2005 hoopt de Dorpsgemeenschap weer op zo'n goede koninginnedag. (Advertentie I.M.) (meedoen kan tot I oktober) wordt de rondvlucht verloot. De kaders voor het Omgevingsplan (opvolger van het Streekplan) wor den in het najaar door provinciale staten vastgesteld. Het beleid voor ruimtelijke ordening, milieu en wa ter, en het sectorbeleid voor natuur, landschap en wonen - voor een pe riode van 15 tot 20 jaar - wordt in het plan geïntegreerd. Tot oktober kunnen inwoners - via de al ge noemde website - aan de statenle den vragen stellen of ideeën ken baar maken over het inrichten van Zeeland. Het ontwerp-plan moet mei 2005 klaar zijn, het uiteindelij ke plan - na inspraak - een jaar later. De werkzaamheden voor het aan leggen van een fietspad langs de noordoostkant van de provinciale weg, vanaf de Weelweg tot aan Stavenisse, zijn maandag begon nen. Het werk duurt tot 31 augus tus. Gedurende die tijd is één weghelft voor het verkeer afgeslo ten. Men wordt over één rijstrook geleid met behulp van verkeers lichten. De komende maanden wordt er op verschillende plaatsen gewerkt aan de provinciale weg tussen Tholen en Stavenisse. De bestaan de asfaltbetonlaag wordt gefreesd en een nieuwe aangebracht. Begin juni gebeurt dat ter hoogte van de kruising met de Kettingdijk en de Vrouwendijk bij Tholen. Eén weg helft zal worden afgesloten en met behulp van verkeerslichten wordt het verkeer over de andere rij strook geleid. Gedurende twee weken itï juni/juli wordt de rond weg bij Poortvliet voor alle ver keer afgesloten. En bij Scherpe nisse zal op twee dagen in juni of juli het verkeer met behulp van verkeerslichten over één rijstrook geleid worden tijdens werkzaam heden aan de weg. Tussen Sint- Maartensdijk en Stavenisse zal voor die werkzaamheden het ver keer in juli twee weken en in sep tember nog eens drie weken om geleid worden. Ook het waterschap pleegt de ko mende weken, tot eind juli, onder houd aan een aantal plattelands- wegen. BAM Wegen uit Bergen op Zoom neemt de Oostweg bij Sint-Annaland, de Roolandsedijk tussen Oud-Vossemeer en Poort vliet, de Langeweg bij Poortvliet, de Lageweg, de Eerstedijk en de Ruigendijk bij Sint-Maartensdijk en de Postweg bij Tholen onder handen. Tijdens het werk zijn de wegen voor het verkeer afgeslo ten, omleidingen worden met bor den aangegeven. Ieder gezin heeft te maken met huishoudelijk afval, groente-, fruit- en tuinafval (gft), klein chemisch afval en zaken - zoals glas, papier en kle ding - die afzonderlijk moeten worden afgevoerd. Bij bedrijven en in stellingen zit men uiteraard met dezelfde afvalstromen, maar dan in veel grotere hoeveelheden. Hoe gaan zij met hun afval om? Wat ge beurt er met het ingezamelde afval en hoe zien de verantwoordelijke mensen uit het bedrijfsleven de toekomst van hun bedrijf in relatie met het milieu? Tijdens een afvalfietstocht bezochten de tweedeklassers van het Calvijncollege uit Tholen donderdagochtend per groep drie ver schillende bedrijven om een antwoord op al deze vragen te krijgen. De leerlingen van het Calvijncollege deden dit jaar voor de derde keer mee aan het milieuproject van het IVN (consulentschap Zeeland), een ver eniging voor natuur- en milieu-edu catie. 111 tweedeklassers gingen, nadat milieuwethouder W.C. van Kempen hen op school had toege sproken, in kleine groepjes op pad om te zien hoe Thoolse bedrijven en instellingen met hun afval omgaan. Op de fiets werden drie van de 21 deelnemende bedrijven bezocht en in een werkboek konden de scholieren hun bevindingen opschrijven om la ter op school uit te werken. Van Kempen vertelde de leerlingen bij de aftrap van het project dat een goed milieu toch echt bij jezelf begint. En de wethouder benadrukte dat de ge meente slechts een kleine rol speelt in het handhaven van een schone sa menleving. „Als burgers niet mee werken en onverantwoord met hun afval omgaan - zoals bijvoorbeeld het illegaal dumpen van vuilnis in de pol der - is het voor ons als overheid on begonnen werk om de gemeente net jes schoon te houden", aldus de wethouder. Dat er voor ondernemers, met vaak héél veel verschillende soorten afval, een belangrijke maat schappelijke taak is weggelegd, staat volgens de wethouder buiten kijf en hij wenste de deelnemers aan de af valfietstocht dan ook een hele leerza me ochtend bij hun bedrijfsbezoeken. Een zestal leerlingen uit klas 2b start zijn afval-ontdekkingstocht bij zorg centrum Ten Anker. Ze werden ont vangen door facilitair/technisch medewerker Marcel Nieuwenhuize. Marcel is 12 uur per week bezig met het ophalen en gescheiden opslaan van al het afval van de 120 bewoners van het verzorgingshuis en de ver- pleegafdeling. Hij geeft tijdens een korte rondleiding uitleg over de vele soorten afval en de manier waarop die worden verwerkt. Van gewoon huishoudelijk afval tot incontinentie- materiaal en van het afval uit de keu ken tot medisch afval (injectiespui ten, verbandmiddelen en dergelijke), alles verdwijnt in zakken van ver schillende kleuren en voor alle soor ten afval staat een aparte container aan de achterkant van het gebouw. „Ik moet zeggen dat de bewoners van Ten Anker, ondanks hun hoge leef tijd, hun afval erg goed gescheiden houden. Af en toe vind ik wel eens een glazen pot of fles bij het overige afval, maar doorgaans wordt papier, plastic, glas en klein chemisch afval keurig apart gehouden. Vrijwel iede re dag komt er hier een vrachtwagen langs om een bepaald soort afval op te halen. Dat moet ook wel, want jul lie zullen begrijpen dat het vuil van zo'n grote woongroep snel een heel grote berg is", legt Nieuwenhuize uit. De leerlingen kunnen zich daar inder daad wel iets bij voorstellen- als zij met opgetrokken neuzen een kijkje mogen nemen in de container waarin incontinentiemateriaal ligt opgesla gen. Met een lijst vol aantekeningen gaan de leerlingen na de uitleg in Ten An ker nog op bezoek bij vishandel Bout en aannemer Deurloo. Van hun be vindingen moeten de tweedeklassers op school een werkstuk maken, en van één van de drie bezochte bedrij ven moeten ze een afvalposter ont werpen. Het schoolproject van het IVN wordt financieel ondersteund door het openbaar lichaam afval- stoffenverwijdering Zeeland (Olaz). Leerlingen van het Calvijncollege krijgen van Marcel Nieuwenhuize uitleg over hoe er bij zorgcentrum Ten Anker wordt omgegaan met al het afval.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9