Regio VVV probeert senioren te lokken Uw ogen, olfÜ iBrg Loodsen maken plaats voor huizen 'Raad moet minder vergaderen en moet meer de straat op gaan' Wegbezuinigen van banen onacceptabel Veiling incasseert 23 mille verlies 'Adventure pare' in de maak op Speelmansplaten RROFKHUIS *1 1 K' IA Blom tegen reclame voor tabak en alcohol Vrijdag 21 mei 2004 '55-plussers zijn nog actief en fit' Regio VVV Zuid-Beveland en Tholen gaat proberen om 55-plussers te lokken. De VVV zal deze groep senioren actief gaan benaderen om hier hun vakantie te komen doorbrengen. De campagne moet het aantal overnachtin gen in het voor- en naseizoen doen stijgen. Dat was de boodschap van directeur L. Ausems van de regio VVV woensdag tijdens de opening van het toeristisch seizoen in het paviljoen op de Speelmansplaten in Tholen. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Keuken Ondernemer wil grote chalets voor groepen Uitbreiden van evenementen, kwaliteit verbeteren en re creanten laten overnachten in chalets. Dat zijn de speer punten van het beleid voor de Speelmansplaten bij de Oesterdam. Ondernemer Mike Verweij gaf woensdag een rondleiding en een toelichting aan collega's, VVV- medewerkers en vertegenwoordigers van de gemeenten van de regio VVV Zuid-Beveland en Tholen. Comfort Provinciale subsidie interactieve beleidsvorming Beroepszaak Aldi Griffier A. van de Sande ontvangt maandtrofee van netwerk overheid De raad moet minder vergaderen en meer de straat op gaan om te horen wat de burger bezighoudt. Dat kan door elk jaar een burgerdag te houden en door op één dag vier of vijf woonkernen te bezoeken. Ook zouden raadsleden een dag stage moeten gaan lopen om als volksvertegen woordiger direct kennis te nemen van de problemen die er in instellingen spelen. Het instellen van een burgerpa nel kan ook helpen. Die omschakeling kost tijd. Nu wordt nog teveel volgens de oude methode gewerkt. Nee zeggen Kerstpakket Wantrouwen Minder droogloon en weinig verhuur Meer in bulk Dalend ledental Volgens Ausems zijn deze senioren potentiële klanten omdat gebleken is dat ze actief en fit zijn. „Bovendien hebben zij tijd op momenten dat an deren dat niet hebben. Ze zoeken be halve cultuur ook aan actieve vakan tie. We willen inspelen op hun individuele wensen. Ze weten name lijk heel goed wat ze willen. Ze wil len niet opgaan in de massa. Daarom moeten we maatwerk leveren." Dat betekent onder meer dat er ge kozen kan worden uit verschillende arrangementen en activiteiten. Vol gens Ausems moeten de Thoolse en Zuid-Bevelandse ondernemers die gezamenlijk aanbieden om het voor de senioren zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Op die manier kan het seizoen verlengd worden. Om deze groep te bereiken wordt er een aparte seniorenbrochure ge maakt en gaat de regio VVV naar de beurs voor 50-plussers. Volgens de directeur gaat het goed met het toerisme in de streek. Vorig jaar waren er weer meer gasten dan het jaar ervoor, zo zei ze. Wat wel opvalt is dat het aantal verstrekte brochures is toegenomen. Ondanks dat er er ook via de website van de VVV informatie is in te zien. „We hebben meer brochures uitgereikt op beurzen en aan de balies. Lang niet iedereen maakt gebruik van de digi tale snelweg. Er wordt wel veel op gezocht, maar vragen daarna toch als toetje een ouderwetse brochure op." De bijeenkomst werd bijgewoond door ondernemers, VVV-medewer- kers en vertegenwoordigers van de deelnemende gemeenten uit de re gio. Naast Tholen zijn dat de ge meenten Borsele, Goes, Kapelle en Reimerswaal. Voorzitter A.A. Me loen van de regio VVV verwelkom de de gasten op de Speelmansplaten in het 'toeristisch café' dat voor de vijfde maal werd gehouden. En be doeld is voor ondernemers en be trokken wethouders en ambtenaren om 'in eikaars keuken te laten kij ken.' Volgens Meloen is de nieuwe club die drie jaar geleden werd opgericht gezond. „Bovendien heeft de poli tiek ontdekt dat toerisme en recre atie een belangrijke pijler is van de economie. Dat leren alle nota's die zijn verschenen. Portefeuillehouders zouden dat samen met de VVV uit moeten dragen." Op het terrein kunnen groepen al 'paintball' spelen (verfballetjes op elkaar schieten met luchtdrukwa pens) en squadrijden op een zand- en hindernisparkoers, maar dit seizoen kunnen bezoekers er ook boogschie ten. In het bosje is voor de baan een open ruimte gemaakt. Op het noord westelijk deel van het terrein moet op die manier een 'adventure pare' ontstaan waar deelnemers zich actief kunnen uitleven in groepsverband. Zo kunnen deelnemers er ook kratten stapelen (tot tien meter), vlotten bou wen, waterfietsen, waterskieën en banaanvaren. Verweij is er drie jaar geleden mee begonnen en is nu het project verder aan het ontwikkelen, zo zei hij. Het terrein is van oor sprong bedoeld voor dagrecreatie maar volgens Verweij is die basis te smal. „Er zijn gemiddeld maar 24 zomerse dagen in Nederland. Die vormen geen basis voor een heel jaar." Om het terrein ook bij minder mooi weer beter te benutten richt hij zich op groepsevenementen, van 10 tot 200 personen. Families, bedrijfsper- soneel en scholieren kunnen er te recht om aan verschillende activitei ten mee te doen. Een programma naar keuze met of zonder barbecue als afsluiting. Volgens Verweij is het nu zaak om het aantal evenementen uit te breiden en meer groepen te ontvangen. Zo wil hij het restaurant verplaatsen van de ingang naar het middenterrein. Het gebouw zou ook ruimte moeten bieden aan groepen die er willen ver gaderen. „Er zijn steeds meer bedrij ven die niet alleen willen vergaderen maar ook actief bezig willen zijn. Daarnaast wil ik de verblijfsrecreatie ontwikkelen. Voor groepen die een tweedaagse activiteit willen. In grote chalets voor vijftien personen. Sim pel ingericht en waar de mensen zelf hun eten kunnen bereiden." Die chalets zouden dan aan de west kant met uitzicht op het water moe ten komen, daar waar het terrein een bocht maakt naar het loopbruggetje naar het eiland die de binnenplas scheidt van de rest van het Zoom meer. Ook de watersport zou verder ont wikkeld moeten worden. Met vis- bootjes voor de lustzoekende gast, maar ook voor waterskiërs en dege nen die met jetski's willen varen en gebruik kunnen maken van het aan gewezen snelvaargebied. Verder wil de ondernemer de kwali teit van het terrein en de bestaande voorzieningen verbeteren. Zo is de slagboom bij de ingang al naar ach teren verplaatst zodat de bezoeker gemakkelijker eerst naar de receptie kan komen. De entree wordt ook verbreed zodat er bij de ingang meer plaats komt om te parkeren. Ook de douches en kleedruimten worden aangepakt. „Klanten zijn tegen woordig heel wat gewend. We wil len hen een goed comfort bieden." Aan de zuidkant van de ingang is aan de plas een nieuw plateau ge maakt om met de (nieuwe) water fietsen of kano's het water op te kun nen gaan. Varen of waterfietsen is van belang, zegt Verweij als er niet gezwommen mag worden in ver band met de aanwezigheid van blauwalgen. Ook is het de bedoeling de bestaande vaste steigers te ver vangen en er drijvende van te ma ken. Tweede Kamerlid Luuk Blom uit Sint-Annaland is voor beperking van reclame voor tabak en alcohol. Hij zegt dat in een vraaggesprek met het reclamevakblad Adformatie, waarbij vier kamerleden van PvdA, LPF, VVD en CDA aan het woord komen. Blom, zelf een notoire roker, heeft ingestemd met de ban op ta baksreclame. „Al is de uitvoering soms te ver doorgeschoten. Ik ben over het algemeen ook niet zo'n mo ralist, dus als je het mag verkopen, mag je het ook promoten. Een uit zondering maak ik voor tabak en al cohol in verband met de aanzuigen de werking voor onze jonge medemens." De leukste tv-reclame vindt het Sint- Annalandse kamerlid .Vrienden van Bavaria'de slechtst de advertentie van Postkrediet. Speelgoedfolders kijkt hij door voor zijn twee zoons van 5 en 6 jaar. Als de PvdA'er een gratis campagne zou mogen voeren, dan zou dat een reclamecampagne worden om het solidariteitsgevoel weer terug te geven aan de Neder- landers. Telefonische verkoop vindt hij het ergste wat er is. Politici zouden van de communicatiewereld kunnen le ren, dat het niet om de boodschapper gaat, maar om de ontvanger. De Pv dA is volgens Blom een sterk merk, evenals Belga sigaretten, Jupiler en Chimay bier, alsmede Milk en Fruit. Op de vraag van het in Amsterdam zetelende reclamevakblad of hij bij Aldi of Albert Heijn koopt, zegt de Sint-Annalander: uitsluitend bij de plaatselijke middenstand. Bel voor een gratis oogmetioo-^A^ fc door vakbekwame specialiisft^PK ImkLf tfiurrom zou ffmet minder optiek - oogmeetkunoig centrum jenocgd^mit'mt ?7? Grote Kerkstraat 18 Steenbergen telefoon (0187) 56 68 41 Advertentie I.M. Met gemak trekt een kraan de golfplaten van de loods uit elkaar. Aan de rand van Sint-Philipsland wordt momenteel de slopershamer gehanteerd. De voormalige loods en van het loonbedrijf Fase, ze zijn hier zo' n veertig jaar geleden neergezet, leggen het loodje. Met een kraan worden de golfplaten wanden van de halfronde bouwsels getrokken. Er zijn al heel wat mensen een foto komen maken. vertelt een van de werklieden. Na de loodsen is de schuur van Ko Verwijs aan de beurt. De dakpla ten (asbest) zijn er al afgehaald, de voormalige winkel/werkplaats - ooit als bollenschuur gebouwd - gaat tegen de vlakte. De 74-jarige Verwijs blijft er nuchter onder. „Alles is betrekkelijk en er zijn be langrijker dingen in het leven", zegt hij. Als het terrein vrij is van bouwsels, kunnen de nutsvoorzie ningen aangelegd worden. Want op deze plek komen woningen, het plan is 't Zuyderdijk gedoopt. Acht rijtjeshuizen, zeven twee- of drie-onder-een-kap en vier vrij staande villa's worden er gebouwd (variërend in prijs van 186.750 tot 362.000 euro, meldt een bord aan de rand van de bouwplaats). Wan neer er mee begonnen kan wor den, is nog niet bekend. De uit voerder van aannemer Gebr. van den Nieuwendijk uit Stellendam, die een kijkje komt nemen, kan daar niets over zeggen. Maar over niet al te lange tijd zal deze plek aan de Sint-Philipslandse Zuiddijk er totaal anders uitzien. De provincie Zeeland geeft 9800 euro subsidie aan de gemeente Tholen voor het project interactie ve beleidsvorming. Er is al een voorschot betaald, zo dat er nog 1959 euro wordt over- Openluchtdienst. In de boomgaard van de familie Van Dijk aan de Lah- geweg te Oud-Vossemeer wordt op eerste pinksterdag om vier uur 's middags een kerkdienst in de open lucht gehouden door drie gezamen lijke kerken. Iedereen is er welkom. gemaakt. Het geld was bestemd voor het project leren voor duur zaamheid. De gemeente Tholen is mede zelf in hoger beroep gegaan tegen af wijzing van de Aldi discount aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk omdat dit bedrijf zelf al in hoger beroep was gegaan. „Dan moet je als gemeente toch een verdediging leveren", zegt wethouder K.A. Heijboer. Daarom hoeft de ge meente er met een eigen hoger be roep niet zoveel meer tijd in te steken. B, en w. hebben de kosten, waarop de twee grootste raads fracties in eerste instantie wezen, geen rol laten spelen bij hun be slissing. De pleitnota van het col lege bij de Middelburgse recht bank blijft ook in de hoger beroepszaak het uitgangspunt voor b. en w. van Tholen. Nestor P. van Belzen (CU) van de raad met de trofee, A. van de Sande (rechts) en burgemeester W. Nuis tijdens de prijsuitreiking in de kantine van het gemeentehuis. Het zijn enkele voorstellen en op merkingen van raadsgriffier A.G. van de Sande. Hij schreef de nota 'Van binnen naar buiten', over de toekomstige jaarplanning van de raad. De griffier licht daarin toe hoe de raad veel meer haar eigen agenda kan bepalen en hoe burgers daarbij betrokken kunnen worden. Sinds 2 maart 2002 is het duale stel sel van kracht geworden. Vele ge meenten worstelen met de verander de taakverdeling tussen college en raad. En zoeken naar manieren om dat vorm te geven. Van de Sande draagt daar als raadsgriffier zijn steentje aan bij. Zijn stuk werd als document op het gemeenschappelijke netwerk (Gem- Net) geplaatst dat door gemeenten, waterschappen, provincies, ministe ries en andere organisaties uit de publieke sector geraadpleegd kan worden. Het werd door anderen ge durende de maand maart zo vaak geraadpleegd dat Van de Sande van GemNet vrijdagmiddag een trofee kreeg aangeboden: de Wiel award. GemNet is een besloten informatie kanaal voor overheden en kent zo'n 65.000 gebruikers. Door de infor matie op het GemNet te plaatsen kunnen andere belangstellende overheidsdienaren de website raad plegen. In het geval van Van de Sande gaat het om de categorie du alisme. Andere beleidsmakers kun nen er hun voordeel mee doen en hoeven niet steeds zelf het wiel uit te vinden. Vandaar de Wiel award. Het delen van kennis is het doel. Dat kan via Gemnet gemakkelijk en snel. Hoe sneller een nota gemaakt kan worden, hoe eerder het beleid kan worden vastgesteld, des te beter is het voor de burgers, zo lichtte P. Bloemers van GemNet toe. Het is dus geen internet maar een 'streng beveiligd netwerk' waar bij na alle gemeenten in Nederland op geabonneerd zijn. Het stuk van Van de Sande met als ondertitel 'even wicht zoeken in taken', werd vaak aangeklikt en gedownload. Bloemers overhandigde de trofee, een halve bol met een wiel in een transparante staander, en een bos bloemen aan Van de Sande. De grif fier had een vlieger meegebracht om uit te leggen waar het bij het streven naar dualisme om gaat en waar de bestuurders tegenaan lopen. Om de vlieger in de lucht te houden is tegenwind nodig, zo zei hij. „Het dualisme is wel ingevoerd maar nog geen praktijk. Er is nogal wat kri tiek op de uitvoering. De waarde ring bij wethouders is nogal laag. Het dualisme is vervuild geraakt, zegt grondlegger Elzinga en in Delft vindt men dat de raad verambtelijkt is. Allemaal tegenwind. Toch zeg ik dat we juist dit soort reacties nodig hebben om het besturen duaal te maken. De kansen moeten we ne men." Hij beschreef hoe het op Tholen is verlopen. Het is volgens Van de Sande niet alleen iets voor de raad en het college maar voor heel de ambtelijke organisatie. „Met als doel dat de burgers er beter van worden." De kern van het verhaal is dat de raad van binnen in het ge meentehuis naar buiten op straat moet gaan om te horen wat de pro blemen zijn waar een oplossing voor gevonden moet worden. Raadsleden zouden ook op bezoek moet gaan in de verschillende dor pen of moeten overleggen met een burgerpanel om na te gaan wat de problemen zijn in de gemeente. Dat past binnen de taak als volksverte genwoordiger. Verder zou de raad zelf meer aan onderzoek kunnen doen door thema's aan te pakken. Bijvoorbeeld kijken naar het func tioneren van servicebureau Voor El kaar, het gemeentelijk minima beleid, het subsidiebeleid, het jeudgbeleid, het wagenpark van de buitendienst. „Raad zoek je klanten op. Maak je eigen agendapunten." In het plan van aanpak stelt hij voor om twee projectgroepen te maken die de kernbezoeken uitvoert en gaat pra ten over het woonbeleid in de ge meente. Burgemeester W. Nuis feliciteerde Van de Sande met de trofee en de eer. En was benieuwd naar de taken die de raad zich in het nieuwe stel- stel heeft opgelegd. Taken waar de raad veel belang aan hecht zijn: openstaan voor de mening en advies van de burger en geloofwaardig zijn, duidelijk zijn en nee durven zeggen. „Ik wens de raad sterkte." Ook P. van Belzen, de nestor van de raad was aanwezig bij de uitreiking van de Wiel trofee. Het is immers aan de raad om er mee aan de slag te gaan. Ondernemingsraad: niet per se nieuw gemeentehuis De ondernemingsraad van de gemeente Tholen vindt het schrappen van elf banen onacceptabel. Dat schrijft hij in een brief aan de gemeen teraad naar aanleiding van de voorgenomen bezuinigingen. De o.r. wijst er op dat eerder al is afgezien van geplande uitbreiding van de personeelssterkte, wat de werkdruk zal verhogen. Daarnaast banen wegbezuinigen heeft consequenties voor het uitvoeren van taken. De o.r. schrijft dat opmerkingen die enkele raadsleden hebben gemaakt, met name over efficiënter werken, als een blijk van wantrouwen wor den ervaren. 'Het personeel wordt geconfronteerd met een onzekere toekomst', aldus de brief. Daarin schrijft de o.r. ook, niet per se een nieuw gemeentehuis te willen. Bij het vaststellen van de kadernota 2004 besloot de gemeenteraad om in 2004 een ton te bezuinigen op de de personeelskosten en vanaf 2005 struc tureel twee ton. Wensen van secreta rie-afdelingen voor meer personeel sneuvelden al bij het voorbereiden van de kademota. Dit als gevolg van de teruglopende economie, waardoor er geen geld voor was en een verdere lastenverhoging voor de inwoners niet haalbaar bleek. De financiële si tuatie gaf ook aanleiding om af te zien van de in het raadsprogramma Kleur Bekennen geplande personeelsuit breiding. Deze uitbreiding was be doeld voor kwaliteitsverbetering en oppakken van nieuwe ontwikkelin gen. Veronderstellen dat de uitbrei dingen niet nodig waren, noemt de ondernemingsraad in zijn brief 'niet realistisch'. Het schrappen ervan zal leiden tot een hogere werkdruk. En om dan nog eens een half miljoen ex tra (tot 2008) op het personeel te be zuinigen, is volgens de o.r. onaccepta bel. Deze maatregel zal 'wellicht niet zonder gevolgen zijn c.q. consequen ties hebben voor de uitvoering van ta ken'. Ook met andere bezuinigingen op de bedrijfsvoering kan de o.r. zich niet verenigen. Minder geld stoppen in het vervangingsfonds - voor tijdelijke vervanging van langdurig zieke amb tenaren en bij vacatures - kan volgens de raad problemen geven. Als er een vacature ontstaat, wordt het bespaar de salaris in dit fonds gestort. Door dat de eerste maand niet te doen - in de praktijk wordt dan nog geen ver vanging gezocht - komt vanaf dit jaar 35.000 euro minder in het fonds te recht. Daar bovenop nog eens 20.000 euro bezuinigen, zoals wordt voorge steld, kan volgens de o.r. problemen geven bij langdurige ziekte. Een so berder feestdagenregeling - alleen het kerstpakket handhaven - bespaart de gemeente weliswaar 22.500 euro, maar maakt haar als werkgever min der aantrekkelijk, waarschuwt de o.r. Datzelfde geldt voor het bezuinigen op de opleidingskosten (11.000 euro). Bovendien kan dat ertoe leiden dat personeel en organisatie in hun ont wikkeling geremd worden, wat ge volgen heeft voor de kwaliteit van het werk en voor de dienstverlening. De o.r. schrijft, meer dan eens te heb ben aangegeven niet per se een nieuw gemeentehuis in Tholen te willen. Wél goede huisvesting voor de amb tenaren, die voldoet aan de arbo-nor- men en aan de eisen van deze tijd, en waar de 'klanten' op een passende wijze ontvangen kunnen worden. De o.r. hoopt dat de gemeenteraad die verantwoordelijkheid voor een goede huisvesting zwaar laat wegen, hoewel hij zich realiseert dat een deel van de bevolking dat totaal niet belangrijk vindt. De o.r. wijst er echter op, dat onderzoek in het verleden aangaf dat nieuwbouw de goedkoopste oplos sing is. 'In het licht daarvan verzoe ken wij u niet alleen te luisteren naar de burgers van buiten het gemeente huis, maar ook naar hen die daarbin nen werken en leven'. Ook de ondernemingsraad onderkent dat er op bepaalde terreinen binnen het gemeentelijk apparaat 'mogelijk efficiënter gewerkt kan worden'. Zo'n verandering in werkzaamheden kost echter tijd en inzet naast de normale taken. De huidige werkdruk - soms ook te weinig capaciteit - maakt het uitvoeren van dat proces op dit mo ment niet mogelijk. Het personeel heeft volgens de o.r. een groot verant woordelijkheidsgevoel ten aanzien van het dagelijks werk, wat het moei lijk maakt om daar kritisch naar te kij ken. Sommige gemeenteraadsleden (VVD en D66 - red.) stellen volgens de o.r. zonder meer dat er bezuinigd kan worden door efficiënter te wer ken, door verbetering van de bedrijfs voering en door inkrimpen van perso neel. In zijn brief noemt de o.r. dat 'een blijk van wantrouwen ten aan zien van de loyaliteit en kwaliteit van het werk geleverd door de ambtena ren'. De raadsleden die dat zeggen, realiseren zich niet de uitwerking van hun woorden op zowel het gemeente- personeel - geconfronteerd met een onzekere toekomst - als de bevolking. 'Het imago van de gemeente (ambte lijke organisatie) wordt hierdoor ver der geschaad'. De gemeenteraad wordt er verder op gewezen, dat de personeelssterkte alles te maken heeft met de wensen die de raadsfracties In Kleur Bekennen hebben opgenomen. Daarom zal de raad zich over dat uit gestippelde beleid moeten beraden, waar bij het wrang kan zijn voor een speciaal daarvoor aangetrokken per soneelslid als juist dat onderdeel wordt geschrapt. Ook over het door schuiven van mensen naar andere posten wordt door de gemeenteraad heel gemakkelijk gedacht, schrijft de o.r. Een opleiding kan nodig zijn, ter wijl ook op dat budget bezuinigd wordt. Een vacaturestop en het schrappen van banen zal de werkdruk verhogen, wat gevolgen kan hebben voor de werkdruk en de productivi teit. Dit én efficiënter werken zullen de organisatie minder flexibel maken om nieuw beleid uit te voeren, aldus de o.r, die blij is dat de inkrimping volgens burgemeester en wethouders zonder gedwongen ontslagen kan. Tenslotte wijst de ondernemingsraad op de dienstverlenende taak die een gemeente heeft. 'Een goede dienst verlening staat of valt met voldoende, goed, enthousiast en capabel perso neel. Met de voorgestelde bezuinigin gen op het gebied van de bedrijfsvoe ring is dat ons inziens niet mogelijk', aldus de o.r. die de gemeenteraad veel wijsheid toewenst bij de te nemen be slissingen. De veiling Sint-Annaland heeft over 2003 een verlies van 23.008 euro geleden tegenover een winst van 11.480 euro in 2002. Een fors verschil dus, maar verklaarbaar door het zonnige jaar, waardoor er ruim 19 mille minder aan droogloon voor de bloem- en graszaden binnenkwam. Ook het wegvallen van de winterstalling voor boten leverde 9500 euro minder aan inkomsten op. Naast die dalende inkomsten ste gen de bedrijfskosten ruim 14.000 euro, met name door het vrijvallen van de post voorzieningen assuran tie eigen risico. De bedrijfsbaten daalden van 298.380 naar 270.568 euro, terwijl de exploitatielasten toenamen van 296.879 naar 311.082 euro. De veiling verwacht 8353 euro vennootschapsbelasting terug te krijgen, waardoor het nadelig saldo 2003 op 23.008 euro zal uitkomen. Het verlies wordt af geboekt op de reserve, die daar door daalt van 358.084 naar 335.076 euro. Een vorig jaar ge plande aanschaf van een elektri sche heftruck is doorgeschoven naar februari 2004, maar toch werd er vorig jaar nog voor 17.684 euro geïnvesteerd in c.v„ zonwering, versteltoestel, transportband, on derwaterweger en temperatuur be wakingssysteem voor de drogerij. Vroege aardappelen vormen de ba sis van de veiling en wat dat be treft, was het ook zeer matig. Al bij de aanvang van het seizoen op 3 juni lagen de prijzen op een te laag niveau. Temeer omdat de kilo-op brengsten overwegend tegenvielen. Het bleef droog en met name de la tere teelten lieten het veel te vroeg afweten in de groei. Half augustus gingen de prijzen dan ook weer op lopen, maar de meeste vroege aard appeltelers konden hiervan niet meer profiteren. Partijen met een hoog onderwatergewicht waren ui terst blauw gevoelig, wat de nodige problemen met zich mpebracht. Doordat de kilo-opbrengsten aan zienlijk lager uitvielen dan nor maal, was de hoeveelheid kisten ruim voldoende. Vorig jaar zijh 10.000 nieuwe kisten en 2000 pal lets aangeschaft. Voor dit jaar zijn geen bestellingen geplaatst omdat de afzet in bulk of in ton's kisten zal toenemen. Er werd vorig jaar 16.964.078 kilo (in 2002 was dat 19.646.231) omgezet voor 3.230.404 euro (2.962.412). De bloemzaaddrogerij kreeg mede door het mooie weer veel minder aanbod. Ook de terugloop van het areaal violen geeft veel minder in komsten. Het drogen van graszaad duurde ook wat korter, maar de be- handelingskosten zijn flink toege nomen. Vanaf vorig jaar heeft dé overslag van het gehele areaal graszaad van Selectiebedrijf Zuidr West uit Oud-Vossemere bij de Sint-Annalandse veiling plaatsge vonden. Ook van partijen die niet gedroogd hoefden te worden. De botenstalling leverde alleen van januari tot en met april 2003 nog inkomsten op voor de veiling. Busmariteam heeft vorig najaar aan de Koelhuisweg een eigen ac commodatie gebouwd. Het ledental liep terug van 86 tot 82 door drie bedrijfsbeëindigingen en het overlijden van ere-voorzit- ter A.L.C. Brooijmans. Hij maakte 27 jaar deel uit van het veilingbe- stuur waarvan ruim 12 jaar als voorzitter. Het personeelsbestand bleef sta biel met 9 medewerkers. In juni, juli en augustus werd voor de fust- loods een uitzendkracht ingescha keld en ook op het kantoor was er een vakantiekracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 7