Burger op zeepkist roert zich, ideeënmuur blijft nagenoeg leeg Vast in moeras met prestigeproject Grondig over bieb nadenken Hoon voor oproep Klippel 'niet zeuren' ABT houdt 90 mille over Negatieve spiraal smalstad doorbreken Beloon of bestraf met gelijke munt Nergens heb je zo'n goedkoop museum Dor hout kappen, snoeien is heilloos Doe maar gewoon, geen luxe en reisjes Rinus de Korte uit Tholen Joop de Boe uit Poortvliet Ellen Brasz uit Tholen Sprekers gaan van tafeltje naar tafeltje in sportzaal Meulvliet Andy van de Velde uit Tholen Vrijdag 21 mei 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Ongenoegen Kees Rijnberg uit Sint-Maartensdijk 25 euro per persoon Fusie POR-groep Sint-Maartensdijk teleurgesteld Willem Heijbroek van de Meestoof Als tegen half tien oud-CDA-gedeputeerde J. de Boe uit Poortvliet als laatste spreker van de zeepkist stapt, is de bijeenkomst maandagavond in Meulvliet al twee uren aan de gang. Omwille van de tijd is er geen ruimte voor nog meer sprekers. Er zijn er al vijftien geweest en allen konden rekenen op applaus nadat ze hun kritiek hadden geuit op de voorstellen van het gemeentebestuur om te bezuinigen. Voordat de raad aan zet is om te reageren verlaten de eerste bezoekers van de on geveer 275 de zaal. De burger roert zich op de 'zeepkist' maar de ideeënmuur blijft nagenoeg leeg. De opzet is anders dan anders. Dat wil zeggen: de gemeenteraad wil in het openbaar de mening horen van de burger over het herzien van het fi nancieel beleid. Op de zeepkist kan eerst tegen de raad worden gespro ken ('gesprek tegen de raad', zoals in de uitnodiging stond, kan eigen lijk niet omdat een gesprek een uit wisseling veronderstelt). Dan mag de raad reageren en daarna kan men in gesprek met de raad. De bezoe kers krijgen ook een geel blad met de vervolgprocedure en met een lijst van alle raadsleden met telefoon nummer en e-mailadres. Bij de ingang delen leden van de jongerenraad ook gele blaadjes uit om op te roepen naar de extra bij eenkomst te komen over de bezuini gingen die de jongeren treffen. Burgemeester W. Nuis is in een nieuwe rol. Nu even geen voorzitter van de raad noch van het college, maar gespreksleider. De raadsleden zitten op een groot en hoog podium. P. van Belzen (CU), nestor van de raad, toont cijfers om uit te leggen hoe veel 'de gemeente tekort komt de komende jaren. De misrekening van bijna 8 ton euro over de loonkosten van de ambtenaren, staat er promi nent tussen. 'Tjonge, tjonge,' klinkt het links en rechts in de zaal als Van Belzen dit punt aanroert. Een van de eerste insprekers, Rinus de Korte uit Tholen, gooit bijna roet in het eten van de opzet van de avond. Hij vindt het onbeleefd om met zijn rug naar de zaal te staan en keert de raad de rug toe. Maar dat accepteert Nuis niet. De Korte richt zich dan enigszins mokkend op de raadsleden en houdt zijn verhaal. Hij krijgt applaus als hij SGP'er M.J. Klippel aanvalt op diens opmerking dat de ingezonden brieven in de lo kale kranten vergift zijn, maar ook als hij Klippel citeert die eerst de mening van de burger wil horen. „Dat is winst." Voor de nieuwe opzet is ook waar dering. Andy van de Velde van Stichting Stad noemt het een voor uitgang dat er nu geen 'dure bu reaus' zijn ingehuurd om de zaak te leiden (zoals bij bestemming Tho len), maar dat de burgemeester dat doet. En dat de eigen omroep Tholen voor het geluid zorgt. Hij maakt complimenten en vraagt applaus. Voorzitter G. Boelhouwers-Stigter van de openbare bibliotheek houdt een pleidooi om al de voorzieningen overeind te houden. Ze heeft een sta pel van 2500 handtekeningen bij zich, maar komt er niet toe om ze na haar toespraak te overhandigen om dat PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde vraagt of de bieb er ook nog van uitgaat dat ze een ton extra krijgt. C. van den Berge uit Tholen krijgt een gul applaus als hij zegt dat er te veel ambtenaren zijn. Hij bekriti seert het feit dat een beveiligingsbe drijf uit Goes is ingeschakeld om in de zaal post te vatten terwijl er op Tholen ook zo'n bedrijf zit. Ellen Brasz uit Tholen krijgt ook de handen van het publiek op elkaar als ze de herhaalde herbestrating van de Kerkstraat en Botermarkt in Tholen hekelt. De sprekers zijn ook degenen die tot het laatste onderdeel blijven. Dan kan iedereen bij de tafels van de ver schillende fracties achterin de zaal alsnog in discussie gaan. Het ge sprek met de raad komt hier echt op gang, maar de zaal is dan al voor de helft leeggelopen. Het was immers al een lange zit. Niet alle sprekers hielden zich aan de hen toegekende vijf minuten. Zo gaat oud-directeur van de Rie- burch W. Brevet van de 'taskforce leefbaar Smerdiek/Scherpenisse', die ijvert voor een impuls van beide woonkernen als het gemeentehuis naar Tholen gaat, bij alle tafeltjes langs. Vooral toerisme en recreatie zou aan de zuidkant ontwikkeld moeten worden. Hij heeft niemand van de raad over hun ideeën of plan van aanpak gehoord. En daarin zijn Brevet en zijn andere pleitbezorgers teleurgesteld. Aan het CDA-tafeltje bij J.R Bout maakt hij zijn ongenoe gen kenbaar. De groep heeft onlangs voor de hele raad een toelichting ge geven over het opkrikken van beide dorpen. „We hebben er serieus aan gewerkt. Het is bij jullie goed ont vangen. Iedere fractie zegt dat ze er wat mee moeten doen. U mag nu niet zeggen: dan schuiven we het maar op. We moeten samen kijken of we er wat mee kunnen." Bout vindt dat ook, maar Brevet be grijpt niet waarom er niets door het raadslid over is gezegd. Bout heeft het rapport van Brevet zelfs nog niet helemaal gelezen, erkent hij ruiter lijk. „Er zijn ook zoveel andere stuk ken die ik moet lezen. Maar ik weet wel dat het om het stimuleren van de recreatie gaat." Brevet: „En daar hoor ik de hele avond niets over. Daar is juist geld mee te verdienen." Kraanmachinist Elenbaas uit Scher penisse hoort de discussie tussen J. van den Donker (D66) en Cees Rijnberg uit Sint-Maartensdijk aan. Raden waar het over gaat. Natuur lijk over de bouw van het nieuwe gemeentehuis. Rijnberg heeft wel veel steun uit de zaal gekregen om de nieuwbouw af te blazen, maar niet vanachter de bestuurstafel. Van den Donker over het bestaande on derkomen in de smalstad: „Het zijn allemaal hokjes." Rijnberg die sa men met zijn broer Henk is geko men: „Welnee, het zijn losse wand jes. Die kun je er zo tussenuit halen. Je wilt het niet. Dat is het." Rijnberg herinnert nog eens aan de 8000 handtekeningen tegen de nieuwbouw die zijn overhandigd aan het gemeentebestuur. „Dat gaan we serieus bekijken, werd er ge zegd. Maar we werden gewoon naar huis gestuurd." Van den Donker is het daar niet mee eens: „Nee, de argumentatie klopte niet." Rijnberg: „Ach kom." Op naar het volgende tafeltje. Op de ideeënmuur prijken twee A- viertjes. Eentje is van 'alle jeugd van Tholen.' Ze pleiten voor een leefbaar Tholen. 'Jullie straks op een mooie plek en wij zonder een fijne speelstek', luidt een van de zinnen. Het andere A-viertje op de ideeën muur is anoniem. 'Een nieuw ge meentehuis willen we niet, wel voorzieningen waar iedereen van geniet. Want de jeugd heeft de toe komst, maar als hier niks geen voor zieningen meer zijn, dan trekt ze weg. Gevolg: leegloop van de dor pen. En wat blijft er voor de oude ren over? Deze sector wordt op zo veel dingen gepakt. Zij hebben ook jaren belasting betaald, zorg dan dat er ook voor hen iets is...' Elenbaas is bij Van den Donker blij ven staan. Zegt tegen het raadslid: „Wie je ook spreekt, iedereen is te gen het nieuwe gemeentehuis. Juist nu we zoveel moeten bezuinigen, is dat toch niet zo vreemd?" Maar Van den Donker wijst erop dat het aan passen van het bestaande gemeente huis ook veel zou gaan kosten. „Toen is er van uitgegaan dat je zo veel vierkante meter per ambtenaar nodig hebt." Elenbaas vraagt zich of of er niet teveel ambtenaren zijn. „Ik weet zelf hoe het gaat. Ik ben kraanmachinist en werk veel aan straten en wegen. Of je nu vijf of tien man hebt, er wordt echt niet meer gedaan hoor." W. Brevet pleit bij de SGP voor het opkrikken van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. Naast hem Chr. Koopman, links J.M. Aarnoudse en rechts H.W. van Eenennaam. M. de Korte uit Tholen wil bij de raad aan de bel blijven trekken totdat er geluisterd wordt. Hij bekritiseerde raadslid Klippel, die ingezonden stukken over de bezuinigingen vergif' had genoemd. Volgens De Korte begrijpen alle inwoners dat er thuis, in het bedrijfsleven en bij de over heid bezuinigd moet worden. „Wat wij niet begrijpen, is dat het ge meentebestuur niet eerder geluisterd heeft. Daardoor is het vertrouwen ter discussie komen te staan." De Korte wil het zwembad openhou den, de bibliotheekvoorzieningen handhaven, de 2500 euro voor de Kunstroute blijven subsidiëren en het recreatiefietsen stimuleren. Om te be zuinigen kiest de Tholenaar voor handhaving van het Markiezaatcolle- ge in Sint-Maartensdijk en uitstel van het nieuwe gemeentehuis. „Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten. Raad en college hebben zich echter ingegraven, maar wel op een slechte plaats. U zit vast in een moeras en het gemeentehuis is een prestigezaak geworden. Al snel komt de fase van de waan: het moet en zal doorgaan. Je kan niet meer helder denken. Raadsleden staan onder druk, maar laat je niet meeslepen en kom terug op jullie besluit. Dat getuigt van visie en moed. Het college bespeelt de raad met argumenten over schade claims, maar dat slaat echt helemaal nergens op. Klinklare onzin en com mercieel zeer onverstandig van het college, want architect en andere be trokkenen denken dan dat de gemeen te cadeautjes gaat uitdelen. Ze houden hun buik vast van het lachen. Kom op, college, u wilt toch niet voor een zacht eitje versleten worden. Zet een commerciële man of vrouw in met haaro^dejanden^e^ hard met architect en andere betrok kenen. Niet uit zwakte, maar uit sterk te, want de gemeente is een heel aan trekkelijke klant die nog meer opdrachten heeft. Betaal alleen reke ningen waarvoor al diensten geleverd zijn. En de aangekochte grond, die loopt echt niet weg. U kunt altijd nog kiezen: bouwen of de grond verko pen. Zet voorlopig het nieuwe ge meentehuis in de ijskast totdat er fi nancieel betere tijden komen." De Kortè zei verder dat uit langjarige ervaring en statistieken blijkt, dat de budgetten voor overheidsopdrachten aanzienlijk worden overschreden. Op de circa 12 miljoen euro die voor het nieuwe gemeentehuis in Tholen ge pland is, voorspelde de Tholenaar 3 tot 4 miljoen overschrijding, zodat het 15 a 16 miljoen euro wordt. „Wees verstandig, graaf u niet verder in, want als het straks financieel echt gaat knijpen, dan gaat u de boot in en de inwoners zijn de klos. Wij als inwo ners moeten dan ook wakker blijven en als de raadsfracties niet willen lui steren, moeten ze maar bij de komen de verkiezingen voelen. Als echter het tij keert en er beleid gevoerd wordt dat door de burgers wordt gedragen, dan steken we onze duim omhoog!", aldus De Korte. De vijftien insprekers in Meulvliet kregen maandagavond royaal ap plaus van de 280 aanwezigen, maar voor de zeven fractievoorzitters was er aanmerkelijk minder waardering. SGP-fractievoorzitter M.J. Klippel werd zelfs weggehoond toen hij opriep tot 'niet zeuren, maar samen de schouders eronder.' „Heeft u dan nog niet begrepen wat de wensen van de burgers zijn?", vroeg C. Rijnberg uit Sint-Maartensdijk zich af. Hij richtte zijn pijlen vooral op het nieuwe gemeentehuis in Tholen. „Dat grootste en oudste project is zoveel mogelijk buiten beeld gehouden bij de bezuinigingsvoorstellen, maar de geplande 11,7 miljoen euro worden ver overschreden en de exploitatie kosten zullen andere zaken verdrin gen." Hij hield de VVD voor dat die partij I zetel door de gemeentehuis kwestie had verloren. „De meerder heid van de burgers - de petitie lever de destijds 8000 handtekeningen op dus 67% van de inwoners - heeft twij fels over het beleid van de raad. An nuleer dus dit gote project, dan heb je gelijk de grootste bezuiniging bin nen." Rijnberg noemde het 'een on doordachte stunt' om de inwoners bij de discussie over Bestemming Tholen 2025 om nieuwe plannen te vragen. Hij hekelde het .onnadenkend en ei genwijs' beleid van de colleges. Rijn berg vond het ook vreemd dat er geen voorbehoud was gemaakt bij de grondaankoop voor het gemeente huis. Zijn stelling dat bij de 11,7 mil joen stichtingskosten nog uitgaven voor de inrichting zullen komen, klopt volgens PvdA-fractievoorzitter Van der Linde niet. „Dat bedrag is all- in!" Rijnberg voorzag echter toch nog een overschrijding, want er moet bij het nieuwe gemeentehuis toch ook een kunstwerk komen. „Een Mondri aan of een Appel." Als de bibliotheek in Sint-Annaland wegvalt, is dat een verschraling voor het dorp. Dat bracht directeur G.T. Bril van De Casembrootschool namens de Dorpsgemeenschap Sint-Annaland naar voren tijdens het bezuinigingsdebat in Meulvliet. Hij sprak zijn verontrusting uit over de mogelijke sluiting van de bibliotheek in Sint-Annaland. „Onze bibliotheek hoort gewoon in het dorp thuis, want er wordt veelvul dig gebruik van gemaakt door oude ren, maar ook de schooljeugd komt er regelmatig. Onze school heeft een in tensieve samenwerking met de bieb. De onderbouw gaat er jaarlijks naar toe met de leerkrachten en de kinde ren krijgen er duidelijke uitleg. We werken ook elk jaar samen tijdens de kinderboekenweek. Bij projecten zorgt de bieb voor onze leskisten in de kinderjury. Ik hoop dat de gemeente raad grondig nadenkt voordat er stap pen tot sluiting genomen worden." Het betoog van Bril werd onder steund door Kevin Wielaard en Jan Pieter Koopman, die in pyama een voordracht hielden over de dreigende sluiting van de bibliotheek in Sint- Annaland. Een ludieke opening van de rij insprekers, waarvoor het eerste applaus opklonk in Meulvliet. Voorzitter mevr. G. Boelhouwers- Stigter van de bibliotheekstichting was 'meer dan boos en zwaar teleur gesteld' over de houding van het ge meentebestuur. Ze maakte zich zor gen over minder draagkrachtigen en minder mobiele inwoners, wanneer er bibliotheken moeten sluiten. Daar voor overhandigde ze nog 2500 hand tekeningen van meer dan verontruste lezers. De voorzitter wees de raad op het vastgestelde bibliotheekplan. waarop nu teruggekomen wordt. „Als je a hebt gefcegd, moet je ook b zeg gen." Ze bestreed de uitspraak van wethouder Velthuis, dat Tholen de bi bliotheek is met de hoogste subsidie in Zeeland. Mevr. Boelhouwers noemde dat 'flauw' gezien de hoge huren in de dure panden van de ge meente. „Wij kunnen de verantwoor delijkheid voor dit beleid niet nemen, want kwaliteit valt niet meer in te vul len. Met vrijwilligers de zaak aan de gang houden, is vrijwel onmogelijk, want dat is in strijd met de cao", aldus de bibliotheekvoorzitter. „Het is bij de gemeente net als bij u thuis", legde SGP-fractievoorzitter M.J. Klippel uit. „We willen niet meer belasting betalen en ook niet bezuinigen, maar toch moet het. De bibliotheek moet goedkoper werken en dat kan door veel meer vrijwilli gers in te zetten, maar we waren een roepende in de woestijn. De biblio theek kost echter elk jaar 25 euro per persoon." De SGP ziet alleen voor Tholen, Sint-Maartensdijk, Sint-An naland en Sint-Philipsland nog een mogelijkheid om de bibliofheek te handhaven. Het CDA noemde.het ook 'niet realistisch' om ervan uit te blijven gaan dat iedere woonkern een bibliotheekvoorziening kan behou den. Ging J.P. Bout echter vorige week nog met een bezuiniging van 10% akkoord, dat percentage stelde hij maandagavond in Meulvliet weer ter discussie. Ook de CU wilde met de bibliotheken in afgeslankte vorm verder gaan. P. van Belzen zei, dat versoberen een groot verschil is met verzuipen, het woord dat het biblio- theekbestuur hanteert voor de gevol gen van de bezuinigingen. ABT, VVD en D66 waren als enige partijen tegen kortingen op het bibliotheek budget. „Maar niet alles blijft wat er nu is", voegde raadslid Hoek daaraan toe. Ook voorzitter Boelhouwers merkte op dat de schaalvergroting in de bibliotheekwereld niet aan Tholen voorbijgaat. De volgende dag werd dat bevestigd door een verklaring van de zes open bare bibliotheken in de Oosterdelde- regio, dat ze uiterlijk 1 januari 2007 gaan fuseren. Of het een volledig sa mengaan wordt of een tussenvorm moet uit diverse studies nog blijken. Dick Eveleens heeft in opdracht van de bibliotheekbesturen en colleges van b. en w. een onderzoek ingesteld naar de meerwaarde van samenwer king. In Zeeuws-Vlaanderen zijn de biebs al gefuseerd. Donderdag a.s. ontvangt wethouder Velthuis het plan van aanpak. Een stuurgroep zal het samenwerkingsproces begeleiden. Volgens Eveleens gaat het om een 'kwaliteitsslag.' Gespreksleider W. Nuis bij Kevin Wielaard (zittend) en Jan Pieter Koopman op het podium in Meulvliet. ABT heeft een tegenbegroting inge diend, die tot 2008 sluitend is. „Alle bezuinigingen verdwijnen bij ons, we honoreren alle insprekers en dan houden we nog 90.000 euro per jaar over!", meldde fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne trots in Meulvliet. „Als alles goed gaat, is er zelfs nog 290.000 euro inzetbaar." Zijn groot ste bezuiniging is het verminderen met 25% van de personeelskosten, maar ABT houdt dan wel rekening met een sociaal plan voor afvloeien de ambtenaren. Ook is er 100.000 euro voor kwaliteitsverbetering van de bibliotheken opgenomen. „Er zijn nogal wat fracties die geen keu zes durven maken, wij wel", aldus Boulogne. Burgemeester Nuis in formeerde of de tegenbegroting door een onafhankelijke derde na gerekend was. „Dat is door de ge meente gedaan", antwoordde de ABT-fractievoorzitter. Volgens een gemeentewoordvoerder is de tegen begroting alleen technisch beoor deeld, waarbij bleek dat er de nodi ge fouten in voorkwamen. Maar uiteindelijk bleef het toch een over schot van 90.000 euro, al had ABT becijferd dat de marge 3.733.885 euro zou' zijn. En de gemeente woordvoerder benadrukt dat de op positiepartij aan zo'n overschot komt door de zware bezuiniging op personeelskosten. Boulogne vindt, dat de andere frac ties en b. en w. te weinig met zijn voorstellen hebben gedaan. „Er is een nieuwe benadering nodig, waar bij er veel meer op projectbasis uit besteed moet worden. Dan heb je ook minder opleidings- en compu- terkosten. We moeten op Tholen het Helmond-model invoeren", zegt de ABT-fractievoorzitter. De POR-groep die via particulier initiatief is ingesteld om de leefbaar heid van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse op te krikken na vertrek van het gemeentehuis en het Markiezaatcollege naar Tholen, is teleur gesteld in de medewerking van het gemeenbestuur. Dat maakte W.J.J. Brevet maandagavond duidelijk in Meulvliet, waar zijn mede-inspre kers juist op behoud van het gemeentehuis en de vmbo-school voor Sint-Maartensdijk aandrongen. De POR-groep deed dat zelf niet. Wel maakte Brevet duidelijk, dat de pen, maar maatregelen blijven uit. gemeente bij de discussie over de bouw van het nieuwe gemeentehuis in Tholen vergeet om de kosten van het overblijvende raadhuis in Sint- Maartensdijk te tellen. „Besluitvor ming is er alleen over het eerste on derdeel. Om de een of andere reden is de tweede kostenpost vergeten. Het zou goed zijn, dat u daar duidelijkheid in schept." De POR-groep heeft 13 april de gemeenteraad ingelicht over de 'zeer negatieve en bezorgde ge voelens die leven onder de bevolking van Sint-Maartensdijk en Scherpenis se ten aanzien van de achteruitgang van de leefbaarheid in deze dorpen', liet Brevet weten. „De meest aanspre kende oorzaken zijn de allerbelab berdste entree van het dorp, het steeds opnieuw uitstellen en zelfs afstellen van nieuwbouw of verbouw van Ha- estinge, een slechte parkeersituatie op de Markt, een mogelijk vertrek van het gemeentehuis en het Markiezaat college naar Tholen. De raad heeft het steeds over een impuls voor de dor- Wij hebben een voorstel gedaan om de negatieve spiraal te doorbreken door samen met de gemeente de juiste impulsen te geven. Tot onze teleur stelling hebben wij hierop geen enke le reactie ontvangen." De POR-groep kan zich enerzijds pri ma vinden in de voornemens van b. en w. om in 2007 de vernieuwbouw van Haestinge voor 2,5 miljoen euro, exclusief btw, uit te voeren. Tevens is er een eerste aanzet gegeven om op korte termijn te komen tot het maken van een dorpsplan voor Scherpenisse en Sint-Maartensdijk. Brevet uitte echter zijn zorgen over de uitvoer baarheid, want als er nu tot en met 2008 geen enkele financiële mimte is, komt er geen servicecentrum en dorpshuis nieuwe stijl in Scherpenis se, geen verbetering van de entree en de Markt in Sint-Maartensdijk en geen verbinding naar de recreatieve ontwikkelingen aan de zuidkant van de twee dorpen. „De al opgelopen achterstand zal door het voorgenomen vertrek van nog meer diensten, verder oplopen." De POR-groep is voor het nemen van pakketten van samenhan gende maatregelen die concreet en uitvoerbaar zijn. „Anders heeft samen met elkaar optrekken geen enkele zin. Dit staat ook haaks op wat de raads fracties 13 april hebben gezegd. Laten we er met z'n allen alert op zijn dat de patiënt er niet zieker op wordt, want chirurgisch ingrijpen kan maatschap pelijk wel eens vele malen meer gaan kosten. En dat kan toch nooit de be doeling zijn van het gemeentebestuur van Tholen", klaagde Brevet. De SGP pleitte in elk geval voor een woonzorgcentrum in Scherpenisse. De VVD zorgde voor de meeste bij val. „De impuls voor Sint-Maartens dijk moet doorgaan, want de stem ming is zeer negatief. Het zit de bevolking zeer hoog. We moeten compenseren wat weggaat naar Tho len, maar wat de POR-groep allemaal gepresenteerd heeft, is soms wel heel erg fantastisch", zei raadslid G.J. Hoek. Hij pleitte er wel voor om het zwembad in Sint-Maartensdijk op te knappen, ook al gaat de sluiting van Tholen niet door en kan de 128.000 euro daarvan niet ingezet worden. „Anders voldoet zwembad Haestinge niet meer aan de eisen." D66-raadslid J. van den Donker sprak over 'een terechte claim van Sint- Maartensdijk voor compensatie.' Voorzitter A. v.d. Velde van de stichting Stad zei zich voor de gek ge houden en bestolen te voelen. „We krijgen het gemeentehuis en een vm bo-school in Tholen, maar het zwembad wordt ons ontstolen. We krij gen een brug en een wateropvang, maar een speeltuin en veilig ijs verdwijnen. Projecten waar ik en vele inwoners van Tholen helemaal niet om gevraagd hebben of het nut niet van inzien." Van de Velde had er begrip voor, dat het gemeentebestuur er alles aan doet om ook in de kleinere kernen de leef baarheid zo hoog mogelijk en betaal baar is te houden. „Investeer dan in Tholen ook in projecten die wij als bewoners willen en waar we wat aan hebben, maar vernietig niet wat wij al hebben. De gemeente heeft nu nog een belofte aan de jeugd openstaan, dat er een goed en acceptabel alterna tief komt voor de speeltuin die ver nietigd is." De Tholenaar had ook kritiek op de subsidieverlaging voor verenigingen en stichtingen. „De gemeenteraad wil er ook enkele ontzien, maar ik ver zoek om ieder met gelijke munt te belonen of te bestraffen en te kijken naar de draagkracht die de organisa tie heeft onder de bevolking en wat ze bijdraagt aan de leefbaarheid. Aantallen leden en donateurs kunnen hierbij helpen." Van de Velde wilde het gemeentehuis en de vmbo-school in Sint-Maartens dijk laten. Dan hoeft de smalstad niet gecompenseerd te worden en het uit gespaarde geld kan voor andere ker nen gebruikt worden. Overigens heeft het gemeentebestuur volgens de Tholenaar al wat geleerd, want in te genstelling tot de debatten over de toekomstvisie Tholen 2025 werd met de burgemeester als gespreksleider en de geluidsinstallatie van omroep Tholen, nu zuinig aan gedaan. Bij Bestemming Tholen werden dure krachten van elders ingehuurd. „Er is nergens in Zeeland een museum te vinden dat zo weinig kost. Desondanks is de kwaliteit van het gebodene goed. De samenstelling van de jaarlijks wisselende exposities, conservering en beheer worden dor diverse specialisten hoog gewaardeerd. Korting op de gemeentelij ke bijdrage betekent dat de vaste lasten niet meer kunnen worden op gebracht en de kachel en/of het licht uit moeten." Bestuurslid drs. W. Heijbroek van de nen afzienbare tijd worden geprivati- Meestoof uit Sint-Annaland hield maandagavond in Meulvliet een plei dooi om het streekmuseum bij de be zuinigingsvoorstellen te ontzien. „Minder dan een maand geleden is door wethoüder mevr. Velthuis tijdens de opening van het seizoen verzekerd, dat op de Meestoof niet zal worden gekort. Dat is nu wel het geval en daardoor laten we niet alleen de be zoeker in de kou staan, maar zal ook de collectie onherstelbare schade worden toegebracht." Heijbroek be nadrukte, dat de Meestoof sinds jaar en dag uitsluitend door vrijwilligers wordt gerund, die geen reis- of andere onkostenvergoedingen ontvangen. De gemeentesubsidie is slechts voldoen de voor de huur van de panden en de vaste lasten. De gebouwen zullen bin- seerd door Marsaki b.v., onderdeel van Castria, dat een vrij omvangrijk achterstallig onderhoud heeft ge taxeerd. De tentoonstellingen oog sten waardering en de bezoekers roe men ook de gastvrijheid, deskundigheid en persoonlijke bena dering van de suppoosten, die ook re gelmatig cursussen volgen. Alle kos ten voor inrichting van permanente en tijdelijke exposities worden door par ticulieren (de vereniging telt bijna 900 leden) verschaft en daarnaast zijn er vele sponsors die op diverse onderde len bijdragen. Zo kunnen nog steeds belangrijke aanwinsten worden ver kregen. Het museum is open voor ie dereen en in de nieuwe opzet is het mogelijk voor groepen een lunch te gebruiken, te vergaderen, trouwrepor tages te maken, kinderpartijtjes te or ganiseren en vele andere activiteiten. Zelfs de voorbereiding voor opname in het museumregister, waarvoor een deeltijd-medewerker is gevraagd maar niet gekregen, wordt nu door geschoolde vrijwilligers uitgevoerd. Een voorlopige registratie is enige ja ren geleden verkregen en de aanvul lende gegevens zijn pas aangeleverd. Daarmee zou de Meestoof één van de maximaal acht geregistreerde musea in Zeeland worden. De PvdA bedien de Heijbroek op zijn wenken. Van der Linde liet weten het streekmuseum het volle pond te blijven geven, even als de kunstroute Tholen. Ook de jeugd en de ouderen wilde hij ontzien bij de 10% korting op de subsidies. Het CDA wilde geen bezuinigingen op kleine verenigingen en bij ABT werd niemand gekort, behalve de gro te projecten en de ambtenaren. „Geen subsidie voor instellingen die het niet nodig hebben", liet de SGP weten. D66 was tegen alle bezuinigingen op welzijn. „Een heilloze weg", noemde mr. J.A. de Boe uit Poortvliet maandag avond in Meulvliet het snoeien in de gemeentefinaneiën. ,Je moet dor hout kappen, want met snoeien jaagt het gemeentebestuur iedereen te gen zich in het harnas. Wat er dwars zit: de verplichtingen ten aanzien van de bouw van een nieuw gemeentehuis!" De Boe rekende uit zijn hoofd voor, dat uitstel van de nieuwbouw in Tho len een besparing van 550.000 euro oplevert. Voor het gemeentehuis is een geldlening afgesloten tegen een rente van 5,75%. Omdat dit nu tegen een veel lager percentage kan, verliest de gemeente volgens de Poortvlietse meester in de rechten 150.000 euro aan voorfinanciering. „Dan moet u op de bibliotheekvoorzieningen, het op- voedbureau, e.d. gaan bezuinigen." De Boe begreep ook niet dat een loonsverhoging voor de ambtenaren van 2,25% in de begroting is opgeno men, terwijl voor heel Nederland de nullijn geldt. Op 8 miljoen euro aan personeelskosten (op een begroting van 52 miljoen) levert dat een bezui niging van 150.000 euro op. Het schrappen van 15,86 arbeidsplaatsen spaart 7 ton uit. Totaal kwam de Poortvlietse CDA'er aan 1,6 miljoen euro aan bezuinigen. Dan hoeft er volgens hem geen 200 uren op de leerplichtambtenaar gekort te worden. Hij adviseerde de gemeenteraad om b. en w. eens om 'de echte cijfers' te vragen. De Boe herinnerde de raad ook nog aan de vergeten vakantietoeslag van 8 ton, wat volgens b. en w. veroorzaakt was omdat salarisautomatiseerder CMG dat door een verkeerd jaartal niet aangeleverd had. „Maar CMG draait toch een programma wat u als gemeente vraagt!" Mevr. Van Amstel van het opvoedbureau hield een kort pleidooi om de 12.000 euro subsidie voor die laagdrempelige voorziening te handhaven. Ook VVD-raadslid Hoek had zich eerder verzet tegen af schaffing, maar volgens wethouder Velthuis is het bereik niet enorm hoog en doet het weinig pijn om het op voedbureau weg te bezuinigen. Dat is volgens het college ook het ge val met de bijdrage aan de lokale om roep. Volgens voorzitter E. Tichem gaat het om 900 euro van de gemeen te. „De rest komt van het rijk, maar dat is niet geoormerkt geld, al ligt er een dwingend advies om dat toch aan de lokale omroep te geven." Tichem trok het onafhankelijke luisteronder zoek dat het lage bereik van omroep Tholen aantoonde, in twijfel. „Wij stellen tijdens onze donateursactie een echt luisteronderzoek in en daar uit blijkt onze belangrijke maatschap pelijke functie. Zo'n 95% van de mensen zegt dat we bestaansrecht hebben en dat moet je niet voor 900 euro afpakken", zei de Sloth-voorzit- ter. 'Als zeer verontruste moeder van drie opgroeiende kinderen' nam me vr. E. Brasz uit Tholen het in Meulvliet op voor jeugdvoorzieningen. Ze keerde zich tegen luxe en hield een pleidooi om 'gewoon te doen.' „Doe maar gewoon, dan is er genoeg voor iedereen!" De mensen in Tholen zitten volgens mevr. Brasz helemaal niet te wachten op het gemeentehuis en het Markie zaatcollege. „Tholen als groeikern is leuk, maar de winkels zijn er niet naar en die er zijn, moeten vechten met molentjes. Tholen moet exclusief, maar wat hebben we aan dure, luxe artikelenwinkels? We willen gewoon een normaal winkelbestand, zodat we niet overal de brug voor over moe ten." De Thoolse vond de verplaat sing van de speeltoestellen van de Ten Ankerweg naar de'oesterputten geen vooruitgang. „Als ouder laat je je kind daar niet graag spelen, want het terrein ligt afgelegen, ingeklemd tus sen dijken die grenzen aan het water. Er staat wel een schitterende speeltuin in Stadszicht. Het staat wel mooi, zo'n dure speeltuin in zo'n dure wijk. Wij - in de Plantagestraat - moeten het doen met twee wipkippen, een duo- wip en een bankje. Het skatepleintje is wel aangelegd, maar er wordt geen onderhoud aan gepleegd. Ach ja, ver schil mot er wezen he?" Mevr. Brasz ging ook nog op de inmiddels terug gedraaide sluiting van zwembad de Spetter in, waarbij ze wethouder Goossen bekritiseerde wegens zijn uitspraken dat veel Tholenaren de overdekte zwembaden in West-Bra bant bezoeken. Volgens de inspreek- ster gaat dat echter voor de gemiddel de, gewone Tholenaar niet op, want die heeft niet de middelen (geen twee de autotootje) om dat wekelijks vele maanden lang te doen. „Nee, de ge wone Tholenaar heeft een gezins abonnement en een leskaart en laat het kind het liefst in de Spetter op zwemles gaan, gewoon op de fiets. Het komt wel steeds vaker voor, dat kinderen uit de kleinere kernen niet meer naar zwemles gaan, maar het moeten hebben van het schoolzwem men. En dat is flink aanpoten in twee schooljaren." De Thoolse noemde het zwembad een veilige plek voor het opgroeiende kroost. „Daar komt je kind niet in aanraking met drank, drugs en sex. Er is toezicht en begeleiding." Zij deed nog het voorstel om het winkeltje in de Spetter door een uitkeringsgerech tigde te laten runnen, waarbij de op brengst aan het zwembad ten goede zou komen. Mevr. Brasz hekelde het groenbeheer van de gemeente, het ze ven keer herstraten van de Boter markt/Kerkstraat, de reisjes naar Amerika en Polen en gemeenteperso- neel dat op cursus moet, maar niet komt opdagen. „Gebruik het potje met geld dat gevuld is door de bevol king van Tholen verstandig!", aldus de inspreekster in Meulvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5