9 Raad houdt toch vast aan nieuwbouw gemeentehuis Koi Joeniek Dé Ootóijnsfecia - "I Markiezaat Tholen 'zonde van het geld' Jongerenraad tegen snoeien jeugdbeleid 'De extra aandacht is prettig voor bewoners' NPV steekt handje toe in de zorg 350 OCCASIONS Ds. J.C. Klein vertrekt uit Sint-Philipsland Werkloosheid in Tholen gestegen Inwonerslaat raadhuis en vmbo-school in Sint-Maartensdijk Geen leeftijdsgenoten op tribune Vrijdag 21 mei 2004 60e jaargang no. 27 Altij'd meer dan kijk op www.autoteam.nl In verwachting? Een meerderheid van de Thoolse gemeenteraad wil on danks zware kritiek van de inwoners toch vasthouden aan nieuwbouw van het gemeentehuis in Tholen. Het de finitief besluit moet wel een aantal weken of maanden uitgesteld worden, maar dan toch knopen doorhakken. De SGP hecht aan de goedkoopste oplossing en dat is volgens de grootste raadsfractie nieuwbouw in Tholen. De PvdA wil de ambtenaren fatsoenlijk laten werken volgens de arbo-richtlijnen, niet op zolderkamertjes. „De communicatie moeten we verbeteren, zodat we het over de feiten eens zijn", aldus M.A.J. van der Linde. Ook volgens de VVD hebben de ambtenaren recht op een goede werkplek. „Het gemeentehuis is geen gevangenis met 2 mensen in een cel", zei G.J. Hoek, die voor de li beralen het woord voerde in plaats van fractievoorzitter mevr. M. van Gorsel-de Oude. MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Smaken Klinklare onzin Hoge huren Van Kempen: verkeerde benadering Vaak unaniem Deze week Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-65700è E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Ds. J.C. Klein (42) verlaat de Her vormde Gemeente Sint-Philipsland. Hij vertrekt deze zomer naar Hei- en Boeicop, niet ver van Utrecht. Wat grootte betreft ongeveer gelijk aan Sint-Philipsland en ook wat keuze bij de kerkfusie betreft: eensgezind PKN. Ds. Klein kreeg eerder een be roep uit Wilnis, waarvoor hij be dankte, maar op dit tweede beroep zei hij ja. Kandidaat Klein uit Rid derkerk deed 19 september 1999 in trede in Sint-Philipsland, zijn eerste gemeente. In de hervormde ring Tholen zijn door het vertrek van ds. Klein de predikanten heel dun ge zaaid, want de Gereformeerde Bond heeft alleen ds. Vernooij (Tholen), ds. Lohuis (Scherpenisse) en ds. Kommers (Stavenisse) over. Boven dien is de laatste wegens zijn ge zondheid een aantal maanden uit de roulatie, zodat er twee predikanten zijn die tevens consulent zijn, voor Oud-Vossemeer (Vernooij) en Sint- Annaland (Lohuis). Ds. Klein is con sulent in Stavenisse, maar mogelijk is bij zijn vertrek ds. Kommers weer hersteld. Overigens leert de historie dat Sint-Philipsland maar één beroep hoefde uit te brengen om de vacature te vervullen, zodat er mogelijk eind dit jaar al weer een opvolger is voor ds. Klein. Het aantal werklozen op Tholen stijgt. In het eerste kwartaal van dit jaar za ten er 51 inwoners méér zonder werk dan twaalf maanden eerder. Het CWI meldt 671 Tholenaren die een baan zoeken, een stijging met 8,2%. Ten opzichte van eind 2003 steeg het aan tal Thoolse werkzoekenden met twin tig (3,2%). Een analyse van de cijfers leert, dat vergeleken met een jaar geleden voor al de werkloosheid onder mannen is gestegen (van 295 naar 342). Vrouwen zoeken er 329 een baan. Onder jonge ren tot 25 jaar nam de werkloosheid af (-23), maar de categorie tot 39 jaar (+34) en vooral de 39-plussers (+40) laten een groei zien. Kijkend naar de periode dat werkzoekenden bij het CWI ingeschreven staan, blijkt de groep die een half jaar tot een jaar zonder werk zit te zijn afgenomen (van 110 naar 89). Er zijn 353 Thole naren langer dan een jaar werkloos, een toename met 55 ten opzichte van een jaar geleden. Ook het aantal men sen dat korter dan een half jaar als werkzoekende staat ingeschreven, steeg: van 212 naar 229. Het CWI verwacht dat het aantal werklozen nog zal toenemen. Voor herstel van de werkgelegenheid is een economische groei nodig van mini maal 2%, maar het ziet er naar uit dat die dit jaar op 1% blijft steken. zie pagina 6 Advertentie I.M. C. van de Berge (rechts) zet zijn betoog met een armgebaar kracht bij aan het tafeltje van het CDA met v.l.n.r. Rinus de Korte, Rina Ligtendag, Jan de Wilde en Jaap Bout. Daarmee was maandagavond in Meulvliet tijdens het gesprek van de gemeenteraad met de inwoners een verschuiving in de opvattingen pro nieuw gemeentehuis te constateren. Een week eerder was de raad tijdens de discussiebijeenkomst met b. en w. nog veel terughoudender en had de herbezinning ten aanzien van het gro te project de overhand. ABT hield vast aan uitstel tot 2010, het CDA wil de de gevolgen van uitstel eerst op pa pier zien, de CU denkt dat blijven in Sint-Maartensdijk goedkoper is, maar anders wil die fractie toch ook nieuw- Drukkerij 14 - 4651SL Steenbergen - Reinierpolder 2 (industrieterrein) Bij ons binnen vindt u diverse showvijvers met bijbehorende filtersystemen en grote keuze aan diverse afwerkingsmogelijkheden Unieke Koi Collectie: o.a. Handpick magnoy, Handpick Ornafish, Japanse Tevens diverse soorten koudwatervissen Vijveraanleg Uniek: op maat gemaakte RE. Vijvers in alle vormen en maten (tevens natuurzwembaden, geheel biologisch!) Diverse Accessoires o.a.: Oase, superfish, Colombo en Hikari Geopend: Dinsdag en donderdag: 10.00 - 17.00 uur Vrijdag: 10.00 - 20.00 uur Zaterdag 9.00 - 17.00 uur Zondag om de week 11.00 - 17|j Maandag en woensdag gesl< Advertentie I.M. Advertentie I.M. bouw in Tholen doorzetten. D66 wil nieuwbouw uitstellen. „Het oude ge meentehuis in Sint-Maartensdijk raak je aan de straatstenen niet kwijt en twee gemeentehuizen kunnen we niet betalen", zei J. van den Donker. Hij merkte nog op dat 30% van de bu reaus in het gemeentehuis leeg staat. Volgens het merendeel van de vijftien inwoners die in Meulvliet .op de zeepkist' stonden, moet het nieuwe gemeentehuis er niet komen. „Bezui nig op uw prestige en probeer uw bur gers te dienen", zei C. Rijnberg uit Sint-Maartensdijk, vorig jaar de ini tiatiefnemer voor de petitie met 8000 handtekeningen. „Zet het plan in de ijskast totdat er financieel betere tij den komen", was de mening van M. de Korte uit Tholen, die de stelling van b. en w. dat er dan mogelijk scha declaims van o.a. architect Sturm ko men 'klinklare onzin' noemde. „De budgetten van de nieuwbouw zullen namelijk met 3 tot 4 miljoen euro worden overschreden en dan zijn de inwoners de klos, die zitten met de gebakken peren." Ook voorzitter A. v.d. Velde van de stichting Stad uit Tholen was van me ning, dat het gemeentehuis en het Markiezaatcollege maar in Sint- Maartensdijk moeten blijven. „Er is dan geen geld nodig om Sint-Maar tensdijk te vitaliseren en dat geld is mooi te gebruiken voor de andere woonkernen." C. van den Berge uit Tholen noemde de bouw van een nieuw gemeentehuis in Tholen ,een misstap' en ,een geld verslindend project.' Hij achtte het be ter om vijftien ambtenaren de laan uit te sturen. „Doe maar gewoon, dan is er genoeg voor iedereen", was het advies van mevr. E. Brasz uit Tholen, die het geld voor reisjes naar Polen en Ame rika beter wilde gebruiken. Mr. J.A. de Boe uit Poortvliet rekende voor, dat de gemeente 550.000 euro bespaart wanneer de bouw van het nieuwe gemeentehuis wordt uitge steld. Aan de lening van 5,75% die er voor is afgesloten, verliest de ge meente 150.000 euro, vprtelde de voormalige gedeputeerde/burgemees ter.' W.J.J. Brevet van de POR-groep Sint- Maartensdijk/Scherpenisse zei dat b. en w. vergeten zijn om de kosten voor het achterlaten van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk bij de stichtings- kosten van de nieuwbouw in Tholen te tellen. Ook de bezuinigingen bij de biblio theken werden door verschillende in woners afgekeurd. Namens de Dorps gemeenschap Sint-Annaland openden Jan Pieter Koopman en Kevin Wiel aard in pyama de rij met insprekers met een voordracht over de dreigende sluiting van de bibliotheek. „Onze bi bliotheek hoort gewóón in het dorp thuis", zei een verontruste directeur G.T. Bril van De Casembrootschool. Voorzitter mevr. G. Boelhouwers- Stigter vond dat de fatsoensnormen overschreden waren omdat b. en w. met rigoureuze bezuinigingsvoorstel len kwamen terwijl wethouder Vel thuis met het bibliotheekbestuur in gesprek was over uitvoering van het door de raad aangenomen biblio theekplan. Volgens de voorzitter is de Thoolse bibliotheek zo duur omdat de gemeente zulke hoge huren vraagt voor de panden. Het college heeft weer een stijging van 10% aangekon digd. Raadslid Van der Linde hield haar voor, dat de bibliotheek 592.000 euro subsidie van de gemeente ont vangt en voor handhaving van de be staande situatie al 100.000 euro extra heeft gevraagd. Hij signaleerde een spanningsveld tussen de vakspecialis ten en de Tholenaren die gewoon boe ken willen lenen. Zie ook pagina 5 en 13. C. Zuidweg uit Tholen, oud-leraar van 't Rijks in Bergen op Zoom, wond er maandagavond in Meulvliet geen doekjes om: verplaatsing van het Markiezaatcollege van Sint-Maartensdijk naar Tholen is zonde van het geld.' „Een vmbo-school in Tholen heeft weinig levensvatbaarheid. Straks zitten we in Tholen met twee gebouwen waar weinig activiteit is: het politiebureau en het Markiezaatcollege. Gebruik het bespaarde geld voor handhaving van de bibliotheekvoorzieningen, want als je daar 10% op bezuinigt, betekent dat de doodsteek voor de bibliotheek", al dus Zuidweg, die secretaris is van het bibliotheekbestuur. Meerdere insprekers wilden het Mar- kiezaatcollege ,even op de lange kiezaatcollege in Sint-Maartensdijk laten en voor de SGP stond de verhui zing ook ter discussie gezien gewij zigde geldstromen in het onderwijs. Alleen realiseerde raadslid Klippel zich, dat je dan over een aantal jaren tegen problemen aanloopt. De prog noses geven immers aan dat de vmbo- school in Sint-Maartensdijk in de toe komst niet levensvatbaar is. Vandaar ook destijds het besluit van de raad om naar Tholen te gaan, waar meer leerlingen verwacht worden. De Pv dA noemde handhaving van een openbare vmbo-school heel belang rijk. „Wat verdwijnt, komt niet te rug", zei het CDA, dat met een gewij zigde financiering nog wel mogelijkheden zag voor de verplaat sing naar Tholen. ABT zag daar geen heil in en wilde uit het oogpunt van .gelijke monnikken, gelijke kappen' dan ook het Calvijncollege in Tholen geen 320.000 euro geven voor uitbrei ding. VVD en CU waren eveneens te gen verplaatsing. D66 wilde het Mar- baan' zetten. „Ik zou het heel erg be treuren wanneer de verhuizing niet doorgaat", laat wethouder Van Kem pen weten. „Raadsfracties leggen ver keerde accenten en gaan uit van een verkeerde benadering. Het belang van de kinderen moet voorop staan en geen financiële overwegingen. Als de raad het Markiezaatcollege in Sint- Maartensdijk wil laten, heeft onze ge meente over twee jaar geen openbare vmbo-school meer", aldus Van Kem pen. Hij ontkent overigens dat er met het Regionaal Opleidings Centrum ROC al een akkoord is over de finan ciële gevolgen van de verhuizing. Vol gens ROC-directeur P. Peeters betaalt de gemeente Tholen 3 miljoen van de nieuwbouw, die totaal 8 miljoen euro kost. „We zijn hierover nog in onder handeling", zegt Van Kempen. „Het laatste woord is daar nog niet over ge zegd. De besprekingen zijn niet afge rond, zodat er geen definitieve uitslag is. Zie ook pagina 13. De jongerenraad is tegen het schrappen van de subsidie aan het Haltbu reau en projecten die sport van jongeren stimuleren, tegen het versobe ren van de bibliotb, ek, het verminderen van de subsidies aan sportver enigingen en het opschorten van ontmoetingsplaatsen voor jongeren. Ook het maatschappelijk werk en het gemeentelijk jeugdbeleid moeten ontzien worden. Dat is de uitkomst van de extra bijeen komst dinsdagavond van de jongeren raad Tholen over de aangekondigde bezuinigingsmaatregelen van het col lege. Van de jeugdraad waren zes le den aanwezig. Aan de oproep die de jongeren aan de jeugd de avond er voor in Meulvliet deden om de bijeen komst te bezoeken, werd geen gehoor gegeven. Tot teleurstelling van voor zitter Hermen Geluk van de jongeren raad was er geen enkele leeftijdsge noot op de publieke tribune aanwezig. Wel drie raadsleden en vrijwilliger A.A. van Westen van Jong Vosmaer uit Oud-Vossemeer. De jongerenraad behandelde een lijst met 19 plannen waar het mes in zou moeten om het financiële beleid van de gemeente op orde te krijgen. Op vallend was dat er ook heel wat steun was voor de bezuinigingsoperatie. Zo is de jongerenraad voor het afschaffen van de vergoeding voor het brengen en halen van basisschoolkinderen naar de zwembaden. Voor het plaatsen van noodgebouwen bij de basisscho len in Tholen in plaats van een nieuw gebouw. En hoeft de schoolbegelei dingsdienst RPCZ niet langer meebe taald te worden door de gemeente. En kan er ook minder geld naar de mu ziekschool en de muziekverenigin gen, kan het opvoedbureau worden opgeheven en zal de peuterspeelzaal de buikriem aan moeten halen. De jeugdraad was het ook eens met het sluiten van 't Ouwe Raed'uus. in Poortliet als de activiteiten naar Poort- hove worden overgebracht en het slo pen van de voormalige kleuterschool in Sint-Maartensdijk is ook akkoord. De vergoeding voor godsdienstonder wijs op de openbaar basisscholen mag worden afgeschaft. En de vestiging van het Markiezaatcollege mag zelfs helemaal uit Tholen verdwijnen. De raad nam punt voor punt de voor stellen voor. Ze werden toegelicht door de wethouders W.C. van Kem pen (onderwijs) en M.A.E. Velthuis (jeugdbeleid). Na een ronde toelich ting en een pauze werden de punten stuk voor stuk besproken. Het werd wikken en wegen zonder ellenlange discussies. Voor elk punt werd ge stemd. Vaak was dat unaniem voor of unaniem tegen. De jongerenraad brengt het college door middel van een brief op de hoog te van de adviezen. Op woensdag 3 juni is er nog een kans om het stand punt van de jongeren toe te lichten in de commissie algemeen bestuur waar het publiek in kan spreken. Jos Smit uit Tholen werkt mee aan tijdschrift en brengt roman uit Liecke van der Aa denkt veel aan de mensen die haar leven hebben gered Smerdiek dames blij met sportprijs, zegt Josca Jansen EN VERDER... Vlag uit voor woning verstandelijk gehandicapten Siloah in Tholen Burger op zeepkist roert zich. maar ideeënmuur blijft nagenoeg leeg GELD VERDIENEN IS VAAK NOG GEMAKKELIJKER DAN GELD GOED UITGEVEN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De aftrap voor de zorgestafette van de Nederlandse Patiënten Vereniging in Zeeland was dinsdag op Tholen. De plaatselijke afdeling organiseerde een busrit en een bij eenkomst met zang en dia's voor de bewoners van De Schutse in Sint-Annaland en Ten Anker in Tholen. Ouderen in de woonzorgcentra in Sint-Philipsland, Sint-Anna land, Stavenisse, Poortvliet en Sint-Maartensdijk, alsmede bewoners van de De An- newas in Sint-Annaland en De Klimroos in Tholen kregen een plantje cadeau. Tegen twaalven dinsdagmiddag rijdt de bus met 22 bewoners het terrein van zorgcentrum De Schutse op. Ze hebben een rondrit over Tholen gemaakt, en onderweg vertelde Henk Elenbaas wat bijzonderheden. Alle plaatsen zijn aangedaan, en op camping De Pluimpot is een koffiestop gehouden. De bewoners, tien van hen in een rolstoel, worden begeleid door zes vrijwilligers en iemand van het zorgcentrum. Ze hebben genoten, zo blijkt uit de reacties. Voor de achterblijvers is in de grote zaal koffie met gebak geserveerd. Daarna worden samen liederen gezongen. Na een onderbreking voor de soep, neemt bestuurslid Cees Verloop van de NPV de mensen aan de hand van een diaserie mee door de gemeente. Van alle woonkernen zijn beelden te zien, beken de gebouwen, maar ook plaatjes van het landschap, van reeën en schapen. Verloop maakte de beelden de afgelopen weken zelf. Het programma wordt ermee afgesloten, waarna de bewoners teruggaan naar hun kamers. Met de zorgestafette wil de NPV de aandacht vestigen op de pro blemen in de gezondheidszorg. En tevens een steentje bijdragen aan de zorgondersteunende ta ken. Bestuursleden, vrijwilligers en een aantal leden - totaal zo'n dertig mensen - begeleidt de ouderen bij de activiteiten, helpt hen in en uit de bus en haalt en brengt hen naar hun kamers. „Voor de bewoners is alleen de aandacht die ze vanmorgen krijgen al prettig", zegt mevrouw Van Ommen van de Schutse. De vrijwilligers zouden ook helpen bij het rondbrengen van de maaltijden, maar de tijd is te krap. De mensen die ook 's middags in Ten Anker weer van de par tij zijn, moeten tussendoor ook nog eten. Dat is in het zorgcentrum in Tholen geregeld. Voorzit ter Chris Koopman meldt zich ook aan de FM. Boogaardweg, hij heeft plantjes bezorgd in de verschillende woonzorgcentra. De mensen zijn blij verrast, vertelt hij. Om het programma te kunnen bekostigen, heeft de NPV een aantal sponsors gevonden. „En we hebben 750 euro sub sidie van de gemeente gekregen. Een deel daarvan gebruiken we nu ook, zodat het geld weer ten goede komt aan de mensen", aldus Koopman. Vrijwilligers van de NPV helpen de bewoners van De Schutse uit de bus bij terugkeer van een rit over Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1