Provincie Zeeland Informatiebulletin Milieutijdingen Week van de zee Titel voor damesteams van De Ruucstoppelen Spelen met de tijd op boerderij De Groen voor opnamen Wizard of Oz AA» <r\ Officiële Mededelingen J. Verhees brons N.K. bootvissen Koersballen Donderdag 13 mei 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 20/2004 Afdeling Communicatie, Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 14 00 infocentrum@zeeland.nl In Milieutijdingen aandacht voor ontwikkelingen op het gebied van Ruimte, Natuur, Milieu en Water Innovatieve Acties Provinciale Staten Omgevingsplan Zeeland Milieu Beschikking grondwa teronttrekking aanleg groene berging te Oud-Vossemeer Op de voorlaatste speeldag zijn zowel het eerste als het derde damesteam van De Ruucstoppelen uit Sint-Phi- lipsland kampioen geworden. Het eerste team zat er al enkele keren dicht tegenaan, maar promoveert na zeven seizoenen dan toch naar de hoofdklasse. Heren Annemarie van der Sterren uit Poortvliet maakt film voor musical Bedstede papier karton Nieuws Informatie Uitgebreide informatie is te vin den op www.scheldenet.nl. Mevrouw J. Duinkerke van het Schelde Informatiecentrum is bereikbaar voor informatie via e- mail info@scheldenet.nl of telefo nisch via 0118-672293. Het Schelde Informatiecentrum en de provincie Zeeland bieden tijdens de "Week van de Zee" boottochten aan. Van 20 tot 30 mei kan op een bijzondere manier kennis gemaakt wor den met de Westerschelde en alles wat zich op de rivier afspeelt. Een gids begeleidt de tochten en vertelt over bijzondere natuurwaar den, maar ook over scheepvaart. De tochten gaan steeds over een ander gebied van de rivier, afhankelijk van de opstapplaats. Voor fietsliefhebbers zijn er op 26 en 28 mei combinatietochten gepland op het traject Breskens-Terneuzen. De deelnemers kunnen op 26 mei naar keuze eerst van Breskens naar Terneuzen fietsen en dan met hun fiets de boot op gaan of vice versa. Op 28 mei wordt alleen vanuit Terneuzen gevaren. Bij deze combinatietochten is een fietsroute en een gratis bezoek aan het Visserijmuseum in Breskens inbegrepen. De overige tochten zijn rondvaarten en duren ongeveer twee uur. De tochten kosten 6.00 per persoon, kinderen tot 12 jaar betalen 4.00. Programma Het programma ziet er als volgt uit: 20 mei 10.00 uur Vlissingen, vanaf de Poseidonsteiger (bij het station); 21 mei 10.00 uur Hoedekenskerke, vanaf de Nieuwe Veerweg,; 22 mei 11.00 uur Breskens, vanaf de Handelshaven; 23 mei 11.00 uur vanaf Terneuzen, Oude Veerhaven; 25 mei 13.00 uur Walsoorden, vanaf de Haven; 25 mei 13.00 uur Hansweert, vanaf het Sluizencomplex; 27 mei 14.00 uur; 27 mei 14.00 uur Vlissingen vanaf de Poseidonsteiger 29 mei 20.00 uur Vlissingen vanaf de Poseidonsteiger; 30 mei 20.00 uur Terneuzen vanaf de Oude Veerhaven. Voor de fiets-/vaartochten geldt het volgende programma 26 mei 14.30 uur Terneuzen, vanaf de Oude Veerhaven en om 16.45 uur Breskens vanaf de Handelshaven; 28 mei 12.00 uur Terneuzen, vanaf de Oude Veerhaven. Kaarten Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW's in de opstapplaatsen. Voor de tocht vanaf Walsoorden zijn de kaarten verkrijgbaar bij de VW in Hulst en voor die vanaf Hoedekenskerke en Hansweert bij de VW in Goes. Donderdag 27 mei vindt de lan cering plaats van het programma Innovatieve Acties Zeeland (IAZ). Dit programma ondersteunt de ontwikkeling en toepassing van innovatieve ideeën op het gebied van kenniseconomie, technologi sche ontwikkeling en ICT binnen de provincie. Het programma, dat mede gefi nancierd wordt door de Europese Unie is vooral bedoeld als extra impuls voor innovatieve ontwikke lingen. Branche- en belangenverenigin gen, onderwijs- en kennisinstellin gen en overheden krijgen een kans om via een pilotproject inno vatieve methoden en/of toepass ingen in de praktijk te brengen. Projecten die aan de voorwaar den voldoen kunnen een bijdrage krijgen in de kosten gedurende de periode 2004 en 2005. Bijeenkomst Op een bijeenkomst op 27 mei van 14.00 tot 17.00 uur in Hotel Arneville, Buitenruststraat 22, Middelburg zal voorlichting gege ven worden over de thema's, de doelstellingen, mogelijkheden en voorwaarden van het Program ma. Belangstellenden moeten zich aanmelden op iaz@zeeland.nl. Eventuele vragen kunnen vooraf gesteld worden via hetzefde e- mailadres of telefonisch bij de heer J. Strobbe van de afdeling Economie van de provincie 0118- 631432. IPG Samen met een aantal Zeeuwse overheden heeft de provincie het initiatief genomen om een Infor matiepunt Grondstromen (IPG) op te richten. Op die manier kan vraag en aanbod van grondtrans port beter op elkaar afgestemd worden. Het raadplegen van het gege vensbestand over vrijkomende grond in kubieke meters, of juist de vraag naar grond, is gratis. Als marktpartijen zelf ook gege vens in willen voeren moet een abonnement aangevraagd wor den, waarna een aparte toegangs code verstrekt wordt. Voorlopig kost dat 500 per jaar. Meer informatie kan verkregen worden via de website www.vasb.nl of, voor op de prak tijk gerichte vragen, bij het aan spreekpunt IPG van de Dienst Landelijk Gebied in Goes (0113- 237327). Kop van Schouwen Het natuurmonument Kop van Schouwen krijgt een facelift, zodat de natuurkrachten van wind, water, flora en fauna het meer voor het zeggen krijgen. Om de natuurliefhebber meer te kunnen laten genieten wordt het netwerk van wandel-, fiets- en rui terpaden verbeterd. Afvalscheiding Om de gescheiden inzameling van huishoudelijk afval te verbete ren is de provincie in 2002, samen met de gemeenten en OLAZ, begonnen aan een project "Afval, haal eruit wat erin zit!". De resultaten van diverse deel projecten in 2003 zijn op 20 februari tijdens een conferentie in Goes bekeken en de tussenba lans is opgemaakt. Dit heeft geleid tot een aantal vragen op het gebied van inza- melfrequentie en tariefdifferentia tie en een aantal nieuwe sugges ties. Overige onderwerpen - De provincie werkt samen met de Zeeuwse woningcorporaties en het bureau Ecofys aan een Energie Prestatie Advies (EPA). - In het kader van het duurzame bedrijventerreinproject "Vitaal Sloegebied en Kanaalzone" heb ben ruim twintig medewerkers van chemische bedrijven deel genomen aan de startbijeen komst van de Masterclass Duurzaam Ondernemen. - Op 28 januari is het Innovatie platform aquacultuur geïnstal leerd. Zeeland biedt veel moge lijkheden om als proeftuin te fungeren. - Om aan het beleid voor water huishouding en natuur en land schap de nodige kwaliteitsim pulsen te kunnen geven hebben Provinciale Staten extra geld beschikbaar gesteld. - Met het gereed komen van het doorlaatmiddel in de Zandkreek- dam worden de overmatige algengroei en de zuurstofloos heid in diepere delen van het Veerse Meer aangepakt. - Het Regioteam Zuiver Zeeuws Water heeft in januari een themadag georganiseerd over diffuse bronnen onder het motto "Diffuus maak het hel der". - De actie "Zon in Zeeland" van 2001-2003 was een groot suc ces. Dit jaar komt er een ver volg met "Zon en Warmte in Zeeland", waarbij het accent ligt op gebruik van warmte uit de grond. Tot slot is er aandacht voor de brochure "Leren voor duurzaam heid", waarin een beeld wordt gegeven van duurzaamheid in de praktijk. Milieutijdingen is, net als de bro chure, te bestellen bij het infor matiecentrum. Een gratis abonne ment op de nieuwsbrief kan hier ook aangevraagd worden. Zeeland Hoe ziet onze provincie er over vijftien jaar uit? Zijn er meer mo gelijkheden voor recreatie dan nu of is het juist het bedrijfsleven dat een grotere rol speelt en meer plek opeist? Heeft het water wel genoeg ruimte in onze natte provincie en hoe gezond is dat water eigenlijk? Zitten we nog wel veilig achter onze dijken, want de zeespiegel stijgt toch? Zijn er genoeg woningen en voorzienin gen in onze steden én op het platteland? Hoe beeldbepalend zijn de windmolens aan de Zeeuwse horizon van 2020? Hoe belangrijk zijn watersport en aquacultuur voor de Zeeuwse economie? Hoe ziet de agrari sche sector, toch vanouds heel bepalend in onze provincie, er in de toekomst uit? Uw mening telt Dit zijn zomaar wat vragen waar op het Omgevingsplan Zeeland een zo duidelijk mogelijk ant woord moet geven. Het plan is nu in de maak en u kunt er uw bijdrage aan leveren door uw visie te laten horen. Communiceer met de statenleden door vragen te stellen of door te reageren op stellingen. Laat we ten wat belangrijk vindt, want het gaat om uw omgeving. De discussienota 'Koersen voor onze omgeving' Op 20 april hebben Gedeputeer de Staten de discussienota vast gesteld, de eerste inhoudelijke stap richting Omgevingsplan Zee land. Deze nota is een gestructu-, reerde verzameling van stellingen en varianten op het gebied van ruimte, milieu en water in Zee land. Met deze discussienota in de hand gaan Provinciale Staten in gesprek over de meest wense lijke koers voor onze omgeving. Dat gebeurt ondermeer in drie regionale bijeenkomsten waarin statenleden met .gemeenteraden en vertegenwoordigers van belan genorganisaties de discussie aan gaan. Daarna, in oktober, zullen Provinciale Staten met hun con clusies komen en aangeven welke koers het Omgevingsplan Zeeland zal volgen. Prijs winnen op www.zeeland.nl! Uw mening over de 'Zeeuwse omgeving' is voor statenleden belangrijk. Via de provinciale web site - contact, kunt u vragen, opmerkingen of ideeën, bij de in de Staten vertegenwoordigde politieke partijen, kwijt. Ontdek de invloed van water op de ruimtelijke ontwikkeling van Zeeland. Speel het waterspel en maak kans op een rondvlucht boven Zeeland met de Commis saris van de Koningin drs. W.T. van Gelder, www.zeeland.nl - Omgevingsplan Zeeland "O c Ü5 qj Koersen voor qj onze omgeving rsi li- Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provinciale Staten of staten commissies kunt u bekijken op de website: www.zeeland.nl onder provinciale staten. Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan de gemeente Tholen een vergunning Grond waterwet met voorschriften ter bescherming van de bij het grondwaterbeheer betrokken belangen verleend voor het ont trekken van grondwater ten be hoeve van de aanleg van een groene berging te Oud-Vosse- meer. De vergunning ligt van 13 mei tot en met 23 juni 2004 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren en in het gemeen tehuis van Tholen, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk, op werkdagen 's morgens van 9-12, 's middags of 's avonds na telefonische afspraak (0166-668200 tst 13). Degenen die bedenkingen heb ben ingebracht tegen de ontwerp- vergunning, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerpvergunning en belang hebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben inge bracht tegen de ontwerpvergun ning kunnen tot en met 23 juni 2004 tegen de vergunning be roep instellen bij de Afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De vergunning wordt op 24 juni 2004 van kracht, tenzij overeen komstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet be stuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de Voorzit ter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot W. Buizer (tel. 0118- 631168). Jan Verhees van 't Scharretje uit Oud-Vossemeer is derde geworden op het Nederlands kampioenschap bootvissen. Ook Emiel Learbuch uit Sint-Maartensdijk, uitkomend voor de Streijenvissers eindigde bij de beste tien: hij werd vijfde. Beiden kregen een medaille, Verhees bo vendien een delftsblauw bord. Om dat er veel wind stond, werd er za terdag gevist op de Oosterschelde. Er werd vooral schar en bot gevan gen. Learbuch sloeg een paling van 62 cm aan de haak en werd mede daardoor op zijn boot winnaar. Hij ving 237 cm vis, Verhees had 292 cm. Beiden hebben zich geplaatst voor de naselectie. Ook Vossemeer- der Arjan Rijnberg (346 cm vis) mag daaraan meedoen, doordat de win naar op zijn boot er vanaf zag. Leo Havermans uit Oud-Vossemeer werd op zijn boot derde (97 cm) en viel buiten de prijzen. Het team van de Oosterscheldevis- sers uit Sint-Maartensdijk dat vorige week in Palermo op Sicilië meedeed aan het wereldkampioenschap, ein digde als laatste van de vijftien deel nemers. Er werd weinig gevangen in de Middellandse Zee, bovendien is veel vis te klein. Het team bestond uit Adrie Aarden, Kees Andriesse, Benny Boogaart, Rob Buijs, Sjaak Lindhout en coach Flip Bout. Op het wereldkampioenschap voor de jeugd, in het Zuid-Spaanse Alme- ria, is Nederland - met Martijn Westdorp in de geleden - onlangs achtste en laatste geworden. Tennis Doordat Zierikzee punten liet liggen, behaalde De Ruucstoppelen maandag tegen Souburg de titel. De Sint-Philips- landers wonnen met 4-0. Toch ging het niet eenvoudig, want er waren twee driesetters nodig. In de eerste partij be gonnen Lijdie Kot en Betsie Huijsmans voortvarend (6-3), maar in de tweede keerden de kansen (2-6). Er was een ex tra set nodig, die overtuigend werd ge wonnen door de Sint-Philipslandse da mes (6-1). Anja Jansen en Elly van Dijke zetten in de volgende partij de eerste set vlot naar hun hand. In de tweede kwamen ze met 2-4 en met 4-5 achter, zodat het spannend werd. Met 7- 5 kon het duo een derde set voorkomen. Tegen het degelijke spel van Huijsmans en Jansen had het Souburgse duo geen verweer, zodat met 6-1 en 6-3 het derde Sint-Philipslandse punt binnen werd ge haald. Het koppel Kot/Van Dijke stond voor zijn gevoel nog maar net op de baan toen het de eerste set al had verlo ren (1-6). Met hard knokken voor ieder punt wonnen ze de tweede (6-4). De noodzakelijke derde set gaf lange rally's te zien en deze viel in het voordeel van Ruucstoppelen uit (6-3). In een rechtstreekse confrontatie met Biervliet - dat één punt minder had - pakte Ruucstoppelen 3 het kampioen schap door met 4-0 te winnen. Anja Everaers en Els v.d. Giesen wonnen de eerste set met 6-1 en de volgende met 6- 3. De tegenstander bleek last te hebben van zenuwen, waardoor veel ballen uit werden geslagen of in het net. In de vol gende partij hadden Joke Bomas en Lia van Dijke lange rally's. Ze kwamen met 1-3 .achter, maar wisten met 6-4 te win nen. In de volgende set ging het hard te gen hard, deze werd met 7-5 in het voordeel van de Sint-Phi lipslanders be slist. Het duo Everaers/Van Dijke won de derde partij met 6-4 en 6-1. Tenslotte kwamen Bomas en Van der Giesen in actie. Ze wonnen de eerste set met 6-4. In de volgende set maakten ze fouten. Biervliet ging juist beter spelen en won met 3-6. Ook de derde set verliep moei zaam, maar in de tie-break trok Ruuc stoppelen aan het langste eind. In Terneuzen verloor Ruucstoppelen 2 met 1-3 van Animo 3. Liesbeth van Dij ke en Riet Sondermeyer verloren de eer ste partij na lange rally's met 2-6 en 6-7. Ook Rian Baauw en Rietje Verwijs wis ten er geen derde set uit te slepen (3-6, 4-6). In een twee uren durende spannen de partij met lange rally's en twee keer een tie-break delfde het koppel Van Dij- ke/Verwijs vervolgens het onderspit (6- 7, 6-7). Ook de slotpartij, van Sonder meyer en Baauw, nam twee uren in beslag. Maar de driesetter leverde wél het enige punt op (6-3,4-6,7-6). De dames van TOV 2 en Ovezande 2 deelden de punten: 2-2. Corry Egberts en Cindy Reijngoudt wonnen de eerste partij in een driesetter (0-6, 6-4, 6-1). Maar Els Frigge en Juliëtte Geluk moes ten de eer aan de tegenstander laten (3- 6, 4-6). Vervolgens zette het koppel Eg- berts/Geluk TOV weer'op voorsprong (6-1, 6-4). In de laatste partij wisten Frigge en Jessie Aarden dat niet vast te houden, ze verloren met 3-6 en 4-6. Het herenteam van Sint-Annaland wacht in de zondagcompetitie nog altijd op de eerste overwinning. Ook het laat ste thuisduel, tegen de Zoom 4, eindigde in een ruime nederlaag: 5-1. De eerste enkelpartijen, van Luud van Dijke en Merien Poot, gingen kansloos verloren (6-1, 6-1 en 6-3, 6-0). Arjan Mosselman speelde daarna niet slecht, maar zijn te genstander was net iets beter en won (6- 2, 7-5). De winst zat er bij die 3-0 ach terstand niet meer in. Robert van 't Hof zorgde dat in ieder geval de Thoolse eer gered was, hij won simpel met 6-3 en 6- 2. De dubbelpartijen moesten uitwijzen of er nog een gelijkspel in zat voor Sint- Annaland. In de eerste partij maakten Van Dijke en Curtis Goedegebuure ech ter weinig kans (6-2, 6-1). Van 't Hof deed het samen met René Moerland iets beter, maar zij wisten evenmin te win nen (6-4, 6-3). Sint-Annaland staat ge deeld laatste en heeft met twee uitwed strijden voor de boeg dringend behoefte aan een overwinning. Bij Jacoba van Beieren houden zowel het tweede herenteam als het 55-plus team uitzicht op de titel. De laatste com petitiedag zal de beslissing moeten brengen. Het tweede team won zaterdag met 1-5 van Sjeft 2, terwijl de 55-plus- sers Stoof 2 met 12-0 opzij zetten. Jaco ba van Beieren I speelde 3-3 tegen Domburg. Vincent de Kerf trof ook nu weer een niveau-4-speler en hij won. Datzelfde deden Jan Leeuwenhaagh en Kees Lindhout. Maar Timo Bocxe had geen antwoord op de aanvallen van zijn tegenstander. Ook de dubbelpartijen werden verloren, waarbij Leeuwenhaag en De Kerf een driesetter speelden. Het tweede team kan zaterdag in Kou- dekerke tegen koploper De Stoof kam pioen worden, nadat ze met een 1-5 overwinning uit Aardenburg kwamen. De eerste dubbelpartij, van Niels Bijl en Martijn v.d. Graaf, was al snel beslist (6-4, 6-2). Ook John Geluk en Patrique Wildenberg konden een zege op hun palmares bijschrijven (6-3, 7-6). Na de lunch volgden de enkelspelen. Bijl klopte dankzij zijn goede vorm de te genstander in drie sets (6-7, 6-3, 6-1). Wildenberg had het moeilijker. Zijn op ponent bleef maar rennen, zonder moe te worden, en klopte de Tholenaar (5-7, 2-6). Geluk en Van der Graaf wonnen vrij eenvoudig, met respectievelijk 6-0, 6-4 en 6-0,6-2. Game 3 uit Clinge is al bijna verzekerd van het kampioenschap na de'0-6 zege op Jacoba van Beieren 3. Bij de Thole- naren hadden alleen Michael Bazen en André van Damme in hun enkelpartijen een kleine kans op de winst. Maar dat lukte niet. Bazen verloor met 4-6, 7-6, 2-6 en Van Damme met 4-6, 6-1, 5-7. Ook het 35-plus team bleef tegen Zer Oist met lege handen staan. Het werd in Serooskerke 4-0, waarbij alle dubbel partijen in twee sets werden beslist. De heren Padt, Aerts, Van Dijke en Hommel behaalden tegen Stoof 2 uit Koudekerke de maximale score (12-0). Dus ook zonder captain Wim Brevet bleven de titelkansen voor het 55-plus team overeind. Jacoba van Beieren krijgt vandaag Haene op bezoek, maar de beslissing valt waarschijnlijk op de laatste competitiedag als Slagvast - de enige overgebleven concurrent - op be zoek komt. Duivensport I)e Zwaluw Oud-Vossemeer, 140 dui ven van 16 deelnemers. Gelost in Strombeek om 15.20 u, voor 74 km met noordwestenwind. Eerste duif 16.25.12 u. is 1147,116 m/min, laatste duif 16.34.14 u. is 1009,3 m/min. A. Havermans 1, 4, 6, 11, 26, 29, 34; P. Hommel 2, 15, 21, 22, 35; P. de Wilde 3, 12; J. Capelle 5, 24; A. Capelle 7, 13, 33; D. Vaders 8; I. Berkey 9, 10, 20, 23; C. Hommel 14, 30, 31; M. de Graaff 16; F. Bal 17, 27; J. Buitenhuis 18, 25, 28; A. Vis 19; P. Vis 32. De Zwaluw, Oud-Vossemeer, 136 dui ven van 16 deelnemers, los in Strom beek 14.45 u. Eerste duif 15.48.42 u. is 1175,06 m/min, laatste duif 15.56.06 u. is 1049,127 m/min. J. Capelle 1, 16, 27, 33; F. Bal 2, 17, 19, 29, 31; D. Vaders 3, 4, 5, 7, 25; P. Vis 6, 13, 21; A. Capelle 8, 9; P. Hommel 10, 24; M. de Graaff 11, 14, 15; P. de Wilde 18, 28, 34; I. Berkey 20, 30, 32; J. Toete nd 22, 23; C. Hommel 26. Uitslagen van de gespeelde wedstrijden van Meulvliet: 1. W. Bijl 38 p; 2. R. Vroegop 28 p; 3. D. Lindenberg en W. Schot 24 p; 5. J. Bos 23 p; 6. L. Verschoor 12 p; 7. B. Schot 9 p. Sint-Maartensdijk: I. C. van Mierlo en A. Wielaard, én B. Bijnagte en W. Lutt 40 p; 3. M. Dane en A. Poot 35 p; 4. J. Bij nagte en C. van Gorsel 34 p; 5. J. Nijstad en W. Bijl 21 p. Oud-Vosseineer: 1. mevr. C. van Mierlo 40 p; 2. mevr. D. van Dijke 29 p; 3. mevr. L. van Poortvliet 25 p; 4. mevr. C. Lind hout 20 p; 5. mevr. N. Minheere 19 p; 6. W. Lindhout 17 p; 7. mevr. A. Bosters 9 p. Vuilcontainers aan haven in brand gestoken. Onbekenden heb ben de afvalcontainers bij de haven in Sint-Annaland in brand gestoken. Daardoor zijn drie containers volle dig uitgebrand. De zijwand van de havenontvangstinstallatie is zodanig beschadigd, dat ze vervangen moet worden. Het vuur moet zijn gesticht lussen donderdagavond acht uur en vrijdagmorgen acht uur. De afvalin stallatie is eigendom van de ge meente, die voor enkele duizenden euro's gedupeerd is. Annemarie van der Sterren maakt opnamen voor de film op het erf van Peter en Rien de Groen aan de Hogeweg in Poortvliet. Knotwilgen aan de rand van het erf, een schuurtje met afgebladderde verf, een hoopje boomstammen en een adembenemend vergezicht over het weidse Thoolse land onder een blauwe lucht. Met een beetje fanta sie is dit Kansas in 1939 waar Dorothy Gale terecht komt in de wonder lijke wereld van The Wizard of Oz. Annemarie van der Sterren staat achter de filmcamera. Spelen met de tijd op de boerderij van Peter de Groen en zijn vader Rien aan de Hogeweg in Poortvliet. Hier vonden Annemarie en Mark Meesters uit Roosendaal de ideale lo catie om opnamen te maken voor de film die gebruikt wordt in de musical The Wizard of Oz. Hier kan het oude Kansas tot leven komen. Dorothy Ga le gespeeld door Marloes Wulffele ontmoet in een van de scènes profes sor Marvel (Peter Werksma). Het spel wordt in kleur opgenomen maar uit eindelijk wordt de snoezige gele jurk van Dorothy in 'sepia', in bruinachti ge tinten, getoond. Van der Sterren en Meesters doen cul- tureel-maatschappelijke vorming in Rotterdam en lopen stage bij de stich ting kunstzinnige vorming Rotterdam die het initiatief voor de musical The Wizard of Oz heeft genomen. De der dejaars studenten doen ook de musi calopleiding waarvoor ze een jaar ge leden met bijna tachtig kandidaten auditie moesten doen. Zeventien wer den uitgekozen als castleden. Anne marie, Mark en Wilbert van der Heul zijn niet alleen bij de productie be trokken maar spelen straks ook mee in de musical. De film is daar een niet onbelangrijk onderdeel van. De won derlijke wereld waarin Dorothy ver zeild raakt na in de glazen bol van de professor te hebben gekeken, komt na de film in kleur tot leven op het podi um. In de musical spelen Annemarie, Mark en Wilbert allerlei verschillende figuren die in deze wereld bevolken: een boom, een vleermuis, een vogel verschrikker en een wachter. Regisseuse Henriëtte Benzacken neemt met de acteurs de scènes door. Ze let op de gebaren en de mimiek van de acteurs en de attributen die bij de scène behoren. Komen ze goed in beeld, begrijpt de kijker wat de acteur bedoeld? In overleg wordt het stand punt van de camera bepaald. Er wordt gedraaid en gestopt en opnieuw over legd. Wilbert loopt tussen de opna men naar de acteurs toe om de make up te controleren of het haar van de professor er wat verwarder uit te laten zien. Marvel neemt ondertussen een slokje water en Annemarie haalt een stoeltje voor de regisseuse. Het gaat er gemoedelijk aan toe maar iedereen is betrokken bij elkaar. Een amateur filmer uit West-Brabant is naar de set gekomen nadat hij er over in de krant had gelezen. Hij had een grote crew met veel apparatuur verwacht, maar de camera op het statief waarmee de opnames worden gemaakt is klein en simpel. En van extra licht- of geluids apparatuur is helemaal geen sprake. Zoals dat bij filmopnames gebruike lijk is worden de scènes verschillende malen opgenomen. Dorothy loopt bij herhaling met een koffer het beeld in en veinst verbazing als ze daar de pro fessor in zijn mooie zwarte pak ziet zitten op een boomstam, geplaatst op een pallet van boer De Groen. Marvel nodigt haar met een gracieus gebaar uit om bij hem te komen zitten en zet zijn kroon op. Dorothy moet eerst geld betalen voordat de professor haar meeneemt in de glazen bol naar een andere wereld.... Om een geschikte locatie te vinden toerden Mark, Annemarie en haar va der over Tholen. Ze kwamen uitein delijk bij Peter de Groen terecht, een neef van Annemaries moeder. Ook café Centrum in Poortvliet speelt een rol in de film. Annemarie werkt daar in het weekeinde en wist dat er boven nog een bedstede was die nu voor de laatste scène van de film wordt ge bruikt. De musical wordt op 19 en 20 juni in theater Hofplein in Rotterdam opgevoerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 19