Afrika prominent bij uitreiking van medailles vrijheden Roosevelt Op de fiets over een bewolkt Tholen Gereformeerde Gemeente maakt Klimroos en Mèkkerstee blij Iferburgh Basketbalveld Poortvliet is na vijf uur gesloten Jeugdraad komt extra bijeen Elke keer grotendeels hetzelfdemaar het blijft indrukwekkend JVC plasma PD 35 D 30 Donderdag 13 mei 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 15 Secretaris generaal Kofi Annan van-de Verenigde Naties was dan zaterdag de grote afwezige bij de uitreiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg, Afrika stal er toch de show. Het was Magguie Barakitse uit Burundi die nadat ze was onderscheiden met de medaille voor vrijwaring van gebrek, de zaal vroeg om op te staan en elkaar te hand te geven om samen te zingen en te dansen. Ze slaagde daar na enig aandringen in. Het strakke pro gramma beleefde een spontaan moment. Er werd zelfs even gelachen terwijl de zaal heel even onwennig mee- deinde op haar warme Afrikaanse stem. Zware wolken pakken zich zaterdagmorgen samen bo ven het Thoolse landschap. De thermometer bij Daco- mex in Sint-Maartensdijk geeft slechts elf graden aan. En er staat een fikse bries. Geen best weer om een rondje over het eiland te fietsen. Voor de landelijke fietsdag melden zich dan ook slechts 63 deelnemers. Bij de VVV in Sint-Maartensdijk vertrekken 34 fietsers, bij Haven zicht in Sint-Annaland stappen er 29 op hun tweewieler. Oom Max Vanwege overlast voor omwonenden Theater :'h 91 cm plasma T.V. nu in prijs verlaagd! uit voorraad leverbaar Barankitse was de tweede Afrikaan die werd onderscheiden. Zij voor vrijwaring van gebrek voor de hulp die ze aan kinderen bood en biedt in haar geboorteland Burundi, jaren lang geplaagd door oorlog en nu door aids. De medaille werd haar uitgereikt door de artieste Gerda Havertong en mevrouw Franklin D. Roosevelt junior. De andere Afrikaan Kofi Annan kreeg de hoogste onderscheiding voor alle vier de vrijheden: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van ge loof, vrijwaring van gebrek en vrij waring van vrees. Hij zou het mid delpunt van de belangstelling worden, maar zegde af omdat de problemen in de wereld daarom vroegen, zo luidde de officiële ver klaring. In plaats daarvan kwam zijn vrouw, de Zweedse Nane Annan. Zij nam op waardige wijze de honneurs waar en arriveerde als hoofdgast sa men met koningin Beatrix en com missaris van de koningin in Zee land drs W.T. van Gelder op het Abdijplein in het gezelschap van prins Constantijn en prinses Lau- rentien. De belangstelling van de media wordt elk jaar groter. Behalve Om roep Zeeland en de NOS was er ook een Zweedse- en een Zuid-Afri kaanse televisieploeg, plus zo'n vijftien fotografen om de twaalfde uitreiking van de onderscheidingen (in de Zeeuwse hoofdstad) bij te wonen. Het gebied rond de Abdij was afgezet door politie en militai ren. Vantevoren was het hele com plex doorzocht op mogelijke explo sieven. De bijeenkomst werd onder meer bijgewoond door burgemeester W. Nuis en zijn vrouw, statenlid G.D. Roeland (SGP) uit Sint-Annaland en zijn dorpsgenoot PvdA-Tweede Kamerlid Luuk Blom. De Thoolse delegatie was beperkt. Er waren verder geen andere statenleden uit onze gemeente. De voorouders van Roosevelt zouden vanuit Oud-Vos- semeer naar Amerika zijn verhuisd. Vanwege die link met Zeeland vindt de uitreiking afwisselend in New York en Middelburg plaats. Roeland woonde voor de vijfde maal de uitreiking van de awards bij. „Het is elke keer grotendeels hetzelfde, maar het blijft indruk wekkend. Zeker nu om te zien hoe de dame uit Burundi zonder papier maar uit het hart haar dankwoord uitsprak en dan heel even de hele zaal meekrijgt." Zij wees de aanwezigen op de el lendige situatie waarin veel kinde ren en vrouwen in haar land moeten leven. Waar ongeveer twintig pro cent van de kinderen voor hun vijf de jaar sterft, waar 230.000 kinde ren wees zijn als gevolg van aids en waar nauwelijks vijftig procent van de kinderen tussen de zeven en twaalf jaar op school zitten. Baran kitse zei te dromen van een betere wereld voor deze kinderen opdat ze op kunnen groeien in waardigheid en harmonie. Oud minister president Ruud Lub bers en Anna Eleanor Roosevelt (kleindochter van F.D. Roosevelt) reikten de medaille aan mevrouw Annan uit. Ze bedankte voor de hulde en gaf het woord aan haar man die via een beeldscherm de zaal toesprak. De Ghanees Annan noemde het een grote eer de prijs te ontvangen. Het heeft voor hem een speciale betekenis vanwege de ver- Magguie Barankitse uit Burundi omhelst de 12-jarige Lynette Driessen, dochter van een van de medewerkers van de afdeling communicatie van de provincie in de kloostergangen van de Abdij. Naast haar Anna Eleanor Roosevelt, de kleindochter van FD Roosevelt. binding met Franklin en Eleanor Roosevelt. Hij bracht een eerbetoon aan Franklin Delano Roosevelt die voortdurend als bron van inspiratie is voor allen die bij de Verenigde Naties werken, zo zei hij. De onder scheiding van Annan werd ook nog luister bijgezet door een optreden van de Ghanese zangeres Rebecca Koningin Beatrix en commissaris van de koningin drs. W.T. van Gelder begeleiden mevrouw Annan op het Abdijplein, vergezeld door prins Constantijn en prinses Laurentien. Atanga en haar groep. Oud minister Hans van den Broek en emeritus Arthur Schlesinger van het Roosevelt instituut reikten de onderscheiding voor vrijheid van meningsuiting uit aan schrijver, ci neast en oud-president Lennart Me- ri van Estland. Hij herinnerde eraan dat dezelfde Roosevelt een pact sloot met Churchill en Stalin waar in zijn geboorteland overgeleverd werd aan het communistische Sov jet Unie. Aan de andere kant was het ook Roosevelt die het funda ment legde voor de buitenlandse politiek van de VS waarbij de an nexatie van de Baltische Staten door Rusland niet werd erkend. Burgemeester Job Cohen en domi nee F. Forrester Church mochten de onderscheiding omdoen bij Sari Nusseibeh voor vrijheid van gods dienst. Nusseibeh uit Oost-Jeruza- lem is academicus en activist die al jaren probeert te werken aan een vreedzame oplossing voor het con flict tussen Palestijnen en Israëli's. Nusseibeh zei dat de Palestijnen er voor vechten om in vrijheid te kun nen leven. Vrij van bezetting. Van de jongste kinderen in de vluchte lingenkampen tot hun president Ar afat die de laatste drie onder huisar- Acht jaar geleden deed Tholen voor het laatst mee aan de landelijke fiets dag, maar dit keer haakt de VVV weer in op het evenement dat - voor de 31e keer - wordt georganiseerd door het Nederlands bureau voor toe risme congressen. Die keuze heeft ermee te maken, dat er voor de plaat selijke organisatie minder werk aan is dan aan de Thoolse fietsdag. De Thoolse dijkenroute van ongeveer 34 kilometer, uitgezet door Mas An- driesse uit Scherpenisse, voert de deelnemers door het westelijke deel van het voormalige eiland: de polders tussen Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Sint-Annaland, de Weihoek en Malland. Bij het VVV-kantoor mel den zich zaterdag twee mensen die de fietsroute te voet willen afleggen, vertelt Iki Timmer. Ze krijgt enthou siaste reacties van fietsers die zich komen afmelden, maar ook van de beide bedrijven die de deelnemers aandoen: veehouderij Houdijk aan de Zuidmoerseweg in Stavenisse en glastuinbouwbedrijf Van Luijk aan de Weg van Kodde in Sint-Annaland. Bij Van Luijk staan rond het middag uur een achttiental fietsen op het erf, waar de ZLTO-vlag prominent wap pert. Binnen is er koffie voor een groep dames uit Poortvliet, een aantal Sint-Annalandse fietsers en vier le den van toerclub De Bidon uit Sint- Maartensdijk. Daarna wordt rondge keken in de kas, waar op biologische wijze tomaten en paprika's worden geteeld. Het is voor het eerst dat Van Luijk zijn bedrijf op deze wijze open stelt voor publiek. De mensen vinden het interessant, ze krijgen enkele fol ders mee. De p.r.-afdeling van de ZLTO-afdeling is bij dit onderdeel betrokken. Even na half twee meldt het echtpaar Kustusz uit Halsteren zich af bij de VVV. Ze deden voor de eerste keer mee en zijn enthousiast. Zowel over de route als over wat ze bij de open gestelde bedrijven te zien en te horen kregen. Het computergestuurd laten eten en drinken van de koeien bij de moderne veehouderij van maatschap Houdijk heeft indruk gemaakt. „We waren daar al vroeg, keken er eerst zelf rond en kregen toen nog een rondleiding", vertelt mevrouw Kus tusz. Zij en haar man verblijven op de camping Kruijtenburg in Poort vliet en stapten daar 's morgens om half negen op de fiets naar het start punt in Sint-Maartensdijk. Op een paar spikkels na blijft het zaterdag droog en na de middag breekt zelfs nog een kort moment de zon door. In de Oudelandseweg bij de smalstad biedt molen de Nijverheid een fees telijke aanblik. Molenaar Jos Guequièrre heeft de vaderlandse driekleur aan elk van de wieken be vestigd. Een blikvanger die eraan herinnert dat het ook nationale mo lendag is. Guequièrre is slecht te spreken over de geringe publiciteit die daaraan is gegeven. Rond het middaguur zijn nog maar drie men sen een kijkje komen nemen. De fietsroute loopt er langs, maar wel pas het laatste deel. De molenaar is druk in de weer met het in orde bren gen van de slepende rem. Hij maalt wekelijks, want er is weer vraag naar meel sinds veel mensen een brood bakmachine hebben aangeschaft om zelf brood te maken. „Dit jaar heb ik al 350 kilo verkocht, er zijn inmid dels een vijftien vaste klanten", ver telt hij. Alle deelnemers aan de fietstocht krijgen bij terugkeer een medaille en ook kunnen ze meedoen met een prijsvraag van een fietsfabrikant. Niet alleen op Tholen is de deelname tegenvallend. Landelijk doet 11% minder mee aan de landelijke fiets dag, de 200.000 deelnemers worden net niet gehaald. rest staat. En dat de buren, de Israë li's de vrijheid van angst zouden moeten kunnen bereiken zodat ze samen verder kunnen leven. Hij kreeg een lang applaus. Tenslotte mocht prins Constantijn Max Kohnstamm de medaille voor vrijwaring van vrees omdoen. De enige Nederlander in het gezel schap (bijna negentig) is een van de grondleggers van de Europese Unie. Hij stond aan de wieg van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de voorloper van de EU. Constantijn noemde zijn peetvader oom Max. Volgens de prins blijft Kohnstamm pal achter zijn opvat tingen staan, ook in het aangezicht van terreur. En dat is van belang voor mensen die alleen korte ter mijn oplossingen nastreven. Kohnstamm zei in zijn dankwoord dat de wereld op een kruispunt staat. Naties kiezen voor het leven in angst of ze erkennen eikaars pro blemen en tonen zich bereid die sa men op te lossen. De snelle veran deringen geven voeding aan angst. Maar het is zaak om die angst om te zetten in hoop. Als dat lukt dan kan ook de vrijwaring van angst worden bereikt en behouden. De bijeenkomst liep door alle toe spraken uit. Na het officiële deel vertrokken de gasten naar de ruimte voor het 'staatsieportret' naast de kloostergang. Daar sprak de konin gin met de laureaten maar ook met Arjan Erkel die twintig maanden gegijzeld werd gehouden in Dage stan. De jeugd van Poortvliet kan 's avonds na vijf uur geen gebruik maken van het basketbalveld op het terrein bij de Jenaplanschool aan de Schoolstraat. De school sluit om die tijd het hek omdat omwonenden klaagden over overlast. Daar zou iets aan gedaan moeten worden, zo stelde de jongerenraad Tholen dinsdag op de bijeenkomst in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Er waren tien belangstellenden. Het punt kwam naar voren toen een van de jongeren op de publieke tri bune vroeg of er een skatebaan in het dorp zou kunnen worden aan gelegd. Daar is echter geen geld voor, zei jongerenwerker Ingrid Bras. Toen er gevraagd werd waar de jeugd van het dorp dan wel speelt, bleek de oogst wat mager tjes. Er is een grote speeltuin bij de School met de Bijbel en een trap veldje aan de Deestraat. Er is ook een basketbalpaal maar die staat bij de Jenaplanschool en het hek gaat om vijf uur dicht omdat het spelen 's avonds overlast gaf voor omwo nenden, zo lichtte ze toe. Volgens Femke van Hoorn zou het echter mogelijk moeten zijn om een potje basketbal te spelen. „Voetballen wordt ook op straat gedaan." Voorzitter Hermen Geluk was het met haar eens. „Het lijkt wel of omwonenden helemaal niet tegen de jeugd kunnen." In Poortvliet is ook een kindersoos en organiseert het activiteitenco mité evenementen voor de jeugd. Ambtenaar M. van der Weele vroeg aan de jeugd op de tribune of ze wel zouden gaan basketballen als de paal op het trapveld zou staan. Het antwoord bleef een beet je vaag. Zij zou in ieder geval na vraag doen. De raad boog zich ook over het on derwerp pesten. Daar zou op scho len aandacht aan besteed moeten worden, zo vindt de jongerenraad. Dat kan in de vorm van theater. Bij navraag bij Scoop blijkt dat theatermakers niet alleen maar een programma over pesten alleen aan bieden, maar dat het een onderdeel is van het programma. Bovendien wordt het lastig om op het reforma torische Calvijncollege in Tholen theater te brengen. Hermen Geluk stelde voor om theater te bregen op scholen waar het kan en een ander programma aan te beiden op scho len waar het niet kan. De raad sprak ook over het voorstel van J&E entertainment uit Sint- Maartensdijk die disco's wil ver zorgen voor de jeugd onder de zes tien jaar. Volgens Jan de Viet die het voorstel toelichtte, is er geen vervolg gegeven aan de negen-ker nenslag op de oesterputten in Tho len, terwijl er wel behoefte is aan kinderdisco's. Het zou volgens hem niet zo groots opgezet hoeven te worden. Maar in de verschillende dorpshuizen zou kunnen zodat de kosten beperkt blijven en er minder tijd hoeft te worden gestoken in het organiseren van het evenement. De raad besloot om met J&E rond de tafel te gaan zitten om de mogelijk heden te bekijken. De bezuinigingen baren ook de Thoolse jongerenraad zorgen. Daarom wordt er dinsdag om half acht 's avonds een extra openbare bijeenkomst gehouden in het ge meentehuis in Sint-Maartensdijk. Volgens de plannen van het colle ge wordt er in 2006 geen jongeren ontmoetingsplaats gemaakt. Dat levert een besparing van 9000 euro op. Ook komen er minder speel- voorzieningen en het jeugdbeleid moet het met tien procent minder doen. Dinsdagavond riep voorzitter Her men Geluk van de jongerenraad in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet al le jeugd op om mee te komen pra ten over de plannen. Leden van de jeugdraad zullen ook maandag aanwezig zijn op de bijeenkomst in Meulvliet in Tholen waar de be volking zijn zegje kan doen. „Er is nog tijd genoeg om te reageren," zei Geluk. Frans Boogaard wees erop dat de jongerenraad gevraagd en onge vraagd advies kan geven aan het college, zodat er niet per se maan dag al gereageerd hoeft te worden. Ambtenaar M. van der Weele deel de stukken uit waarop staat aange geven wat de plannen zijn. Zij leg de uit dat overal op bezuinigd wordt behalve op wat wettelijk verplicht is. Na een kijkje in de kassen van Van Luijk stapt een groepje Poortvlietse dames weer op de fiets. Enthousiast vulden jongeren een mandje of vaas met plantjes, als geschenk voor moederdag. De voorjaarsverkoping van de Gereformeerde Gemeente in Tholen heeft netto ongeveer 4300 euro opgebracht. Een deel daar van komt ten goede aan de kerk bouw, de rest wordt gedeeld door de beschermde woonvorm De Klimroos in Tholen en het dagactiviteitenproject De Mèk kerstee in Ouddorp. J.C. van Voorst spreekt van een prachtig resultaat van de verkoping, die vrijdag en zaterdag in de zalen bij de kerk is gehouden. Een ver koop van plantjes voor de kerk bouw, initiatief van het echtpaar Pieper, was een jaar of vier, vijf geleden het begin, legt Van Voor st uit. Inmiddels is de verkoping behoorlijk gegroeid. De belangstelling was beide da gen groot. En het aanbod heel gevarieerd. Kleding, kousen, nieuwe en tweedehands boeken, tuin- en perkplanten, speelgoed, snoep, kaas, koek en dergelijke. Een aantal standhouders droeg een deel van de opbrengst af. Roombroodjes werden ter plek ke gemaakt. De vrouwenvereni ging had bloemstukjes gemaakt (zowel kunst als echte). De stand met snoep werd bemand door een groepje meisjes die deze zelf helemaal hadden ingericht. Pe ter de Vos, die in De Klimroos woont, had er plezier in om cake en stroopwafels te verkopen. „Met name voor de bloemen en planten hebben we met bestel- lijsten vooraf gewerkt. En die spullen moesten ook weer be zorgd worden", aldus Van Voor st. Er waren deze dagen dan ook heel wat vrijwilligers op de been. Omdat het weer zaterdagmorgen tegenviel, werd de kindervrij markt binnen in plaats van bui ten gehouden. In de kerk ver zorgden de organisten inloop concerten. Voor de kinderen waren er extra activiteiten. Het versieren van een eierkoek viel erg in de smaak. Maar ook het vullen van een bakje of mandje met plant jes voor moederdag, bleek popu lair bij de jeugd. In de fietsen stalling konden ze kijken naar enkele geitjes, afkomstig van de Mèkkerstee. Deze biologische geitenboerderij en kaasmakerij was met een stand aanwezig. Aangeboden werden producten die in de eigen hoerderijwinkel verkocht worden. De Mèkker stee biedt mensen met een lichte psychiatrische, psychosociale of verstandelijke handicap een zin volle dagbesteding. Ze verzorgen dieren, maken kaas, leiden be zoekers rond, serveren koffie, doen administratief of onder houdswerk of werken op het land. Het project is een initiatief vanuit de Gereformeerde Ge meenten. Een deel van de op brengst van de verkoping gaat naar deze instelling. Ook De Klimroos krijgt een bijdrage. Deze is, aldus Van Voorst, met name bedoeld voor de personen- bus die is aangeschaft om de be woners te vervoeren. m b. tl. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 www.verhurgh.nl Hi-Fi. T.V. Video, Computersystemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 15