Veel vermaak in oranjestad Tholen Olympisch vuur in Stavenisse Druilerig begin in Scherpenisse Zingen in Sint-Philipsland Koekhappen in Poortvliet Vlaghijsen opening in Sint-Maartensdijk Touwtrekken in Sint-Annaland Vossemeer trekt aan touwen Donderdag 6 mei 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 De inwoners van Tholen moesten tijdens koninginnedag keuzes ma ken want er was de hele dag van al les te doen in het kleurrijk versierde stadje. Leden van muziekvereniging Concordia bliezen letterlijk hoog van de toren tijdens de traditionele reveille waarmee ze het startsein ga ven voor de feestelijkheden. Het is waarschijnlijk de laatste keer dat de gemeente Tholen toestemming ver leent voor dit muzikaal hoogstandje vanaf de toren van de Nederlandse Hervormde kerk. Als eigenaar van het kerkgebouw is de gemeente aan sprakelijk bij eventuele ongelukken en zij vindt het risico te groot wor den. Jan Slabbekoorn, secretaris van stichting Samen Thoolse Activitei ten Doen (STAD), heeft wel begrip voor de afweging die de gemeente moet maken, maar hij hoopt dat de traditionele openingsklanken van de koperblazers toch ook in de toe komst nog over Tholen zullen schal len. „We hopen in overleg met de gemeente tot een oplossing te ko men waardoor de veiligheid van de muzikanten is gegarandeerd.' Tijdens de aubade op de Markt stond wethouder F.J. Goossen stil bij de ontwikkelingen binnen de ko ninklijke familie. Er waren het afge lopen jaar vreugdevolle gebeurtenis sen zoals huwelijken en geboortes maar het overlijden van prinses Ju liana zorgde in de harten van vele Nederlanders toch ook voor ver driet. „Dit is voor ons een prima dag om uiting te geven aan onze warme gevoelens voor ons koningshuis", aldus de wethouder. Na samenzang van het volkslied vertrokken de schoolkinderen naar sportpark De Bent voor een spelletjesochtend waaraan 400 kinderen deelnamen. Bij die grote groep sloten zich rond het middaguur nog eens ruim 350 leerlingen van de Eben Haëzer- school aan. Zij hadden in de ochten duren een eigen feestprogramma op en rond het schoolgebouw gehou den, 'maar voor het deelnemen aan de ballonnenwedstrijd sloten zij zich aan bij de andere kinderen uit Tho len. In totaal gingen er zo'n 750 bal lonnen de lucht in. Voor de volwas senen was er 's ochtends op de Markt een grote rommelmarkt - ge organiseerd door de scouting en het christelijk jeugdwerk - en 's mid dags werd er een gezinspuzzeltocht gehouden waarin een duidelijk ver band werd gelegd met de Thoolse kunstroute. Er deden 71 puzzelaars, waaronder veel complete gezinnen aan de speurtocht mee. Manon Ver kamman en Daphne en Jacqueline van Os waren de winnaars. Op de Oesterputten kon de oudere jeugd swingen bij de Queensday musicmix en op diezelfde plaats vochten 3 da- mes- en 4 herenteams een sportieve strijd uit bij het touwtrekken. Bij de dames wonnen de Oranjebittertjes voor de Stoofstraat en het Feest team. Bij de heren zegevierden the Oldies voor de Tol, de Sjonnies en de Voorstad. De feestelijkheden in Tholen werden in de avonduren af gesloten met een viswedstrijd aan de Veste en een wedstrijd voor versier de fietsen. „Alle activiteiten zijn pri ma verlopen en -we hebben gelukkig geen hinder gehad van het zware on weer dat 's avonds losbarstte", al dus Jan Slabbekoorn die zich als een van de vele vrijwilligers jaarlijks in zet voor het koninginnedagprogram ma in zijn woonplaats. Meedoen was op koninginnedag in Stavenisse belangrijker dan winnen, zei voorzitter Flip de Rij ke van de stichting Actief Stave nisse vrijdagmiddag in navolging van de olympische gedachte. „Maar winnen is wel zo leuk na tuurlijk", voegde hij er direct aan toe. De Olympische Stavenisse Spelen op het havenplateau ble ken een trekpleister. Het muurtje bij dorpshuis de Stove fungeerde als tribune. Er waren veel belang stellenden. Van de 12 ploegen hadden er 6 veel werk gemaakt van hun presentatie. De jury die de originaliteitsprijs moest uitde len, stond voor een moeilijke keu ze, maar Jamaica Bobslee stond er gekleurd op en ging met de eer strijken voor Cargamel en de smurfen. Jongeren die zich The Idiots noemden, vormden een persiflage op het tv-programma the Idols. Zeus heette de ploeg die bestond uit mannen die verkleed waren als Romeinse strijders. De Baby's waren een groep jongens die zich met luiers verkleed had den als zuigelingen met als coach een moeder', die ook door één van de jongens werd gespeeld. De deelnemers toonden in al die ver schillende uitmonsteringen hun vaardigheden bij de skelterrace, de kruiwagenrace, zandzak wer pen, bouwen met kratten, water overbrengen, vrachtwagen trek ken, spijkerbroekhangen en boomstam zagen. De Mutsen, de ploeg die getooid was met oranje mutsen naar het model van een kerstman, stak er met kop en schouders bovenuit. Ze zegevier den met 735 punten. 2. Teammas- ter 585 p 3. The Flintstones 480 p 4. Café 't Blienkt 475 p 5. De Boertjes 435 p 6. The Idiots 415 p 7. Geestjuhs 415 p 8. Zeus 400 p 9. Cargamel en de smurfen 370 p 10. De baby's 255 p 12. Loenatik 205 p. Uit spijkerbroekhangen werd gewonnen door Jorrit Andriesse met 2.47 minuten voor Erik de Rooij met 2.37 en Patrick van Haaften met 2.20 min. Voor de spelen begonnen, draaide dj Ko Jeroense een moderne versie van het Wilhelmus. Tussendoor was er muziek en op het havenplateau was er ook een frituur en con sumptiewagen. 's Avonds werden de festiviteiten in de Stove beslo ten met een bal. Het grijze wolkendek voorspelde niet veel goeds toen de kinderen van de basisscholen en peuterspeelzaal De Scarpejaantjes zich om kwart voor negen meldden voor de koninginne dagviering. Desalniettemin vertrok ken de peuters en de kinderen van de Oosterscheldeschool vol goede moed en met kleurrijk versierde fietsen, driewielers, steppen en skelters ach ter muziekverenging Euterpe voor een rondgang door het dorp. Bij te rugkomst op het'schoolplein opende wethouder M.A.E. Velthuis namens de gemeente Tholen de aubade. De wethouder sprak van een bijzondere koninginnedag. „Het is de eerste keer dat we deze dag in Nederland vieren zonder dat prinses Juliana in. ons mid den is en zij was het toch die tijdens de jaarlijkse koninginnedagvieringen echt haar verjaardag vierde. De oud- vorstin was zelf de laatste jaren dan wel niet meer aanwezig bij de open bare festiviteiten op haar verjaardag, maar velen stonden op 30 april wel degelijk stil bij de grote verdienste die de onlangs overleden prinses voor ons land heeft gehad", aldus mevrouw Velthuis. Na de woorden van de wethouder werd het Wilhel mus gezongen en met het luiden van de schoolbel werd het startsein gege ven voor een spelletjesochtend op het schoolplein. De Groen van Prinste- rerschool werkte afzonderlijk een feestelijk spelletjesprogramma af waarbij veel ouders hun kinderen kwamen aanmoedigen. De leidsters van de' peuterspeelzaal verkochten ondertussen zelfgebakken appelflap pen. Na de middag vormde het - Pluimpot terrein het strijdtoneel voor een zeskamp waaraan 6 gelegen-^ heidsteams deelnamen. Diverse deel nemers haalden een nat pak bij een kussengevecht öp een spekgladde balk boven een waterbak en ook het spel waarbij teamleden elkaar ge-, blinddoekt pap moesten voeren le verde hilarische taferelen op. Een team van transportbedrijf Geuze uit Sint-Annaland ging met de wisseltro fee aan de haal en de winnaars kon digden al gelijk aan dat ze volgend jaar terug zullen komen om hun titel te verdedigen. Met een oranjebal in dorpshuis Holland Huis werd de ge-1 slaagde koninginnedag in Scherpe- nisse afgesloten. Een dag, uniek in de wereld. Dat is volgens burgemeester Nuis de ko ninginnedag in ons land, zo zei hij vrijdagmorgen in Sint-Philipsland. De burgemeester was er met zijn vrouw heen gekomen voor het af nemen van de aubade. Hij bracht niet alleen de negen gedecoreerde inwoners en hun partners mee, maar ook een delegatie uit het Poolse Ilawa. De aubade was een stuk uitgebrei der dan voorgaande jaren. Nadat Michel Meijer en Gabie v.d. Ree, geassisteerd door Erik van Duuren, de vlag hadden gehesen, klonken achtereenvolgens het Wilhelmus, het Zeeuwse volkslied en de Zilver vloot. Het kinderkoor De Regen boog zong drie vaderlandse liedjes en daarna bracht ook VZOS drie nummers ten gehore. De koren, de schoolkinderen met hun feestelijke mutsen en de muzikanten van Con cordia stonden opgesteld bij De Wimpel in de Eendrachtstraat. Er was ook behoorlijk publieke be langstelling. In zijn toespraak zei burgemeester Nuis dat het omhoog zien gaan van onze vlag hem iedere keer weer heel wat doet. Spontaan werd vanuit het publiek een drie werf hoera ingezet voor de konin gin. Met behulp van een tolk spra ken zowel Nuis als de loco-burgemeester van Ilawa over de onderlinge stedenband. Op wat druppels na bleef het droog, maar toen de peuters op hun versierde fietsjes achter de muziek een rond gang gingen maken, viel er wat meer regen. Op de pleinen van de scholen vermaakten de kinderen zich met allerlei spelletjes. De Po len, die een kijkje kwamen nemen, deden enthousiast mee. Ze werden in het verenigingsgebouw van de kerk door voorzitter Jan Kempe- neers van de heemkundekring rond geleid langs de fototentoonstelling. Op een twintigtal panelen waren beelden te zien van oranjefeesten vanaf 1923. Het aanbod was groot en er was een behoorlijke verschei- denheid. Ook bezoeken van konin gin Juliana aan het dorp en van koningin Beatrix aan Sint-Maar- tensdijk waren in beeld gebracht. De expositie trok een behoorlijke belangstelling en de mensen kon den naar hartelust dorpsgenoten herkennen op de plaatjes. Ook wer den doorlopend dia's over Sint-Phi lipsland getoond. De autopuzzelrit trok 's middags een dertigtal deelnemers. Het stra- tenvoetbal van Noad '67 werd ge wonnen door het team Wilhelminas- traat/Schoolstraat, dat in de finale met 7-2 won van Stationsstraat/Ju- lianastraat. Er deden zeven teams mee. Rond een uur of zes begon het te regenen en daarom werd meteen besloten om de kinderbraderie niet buiten, maar binnen te houden. De grote zaal van het dorpshuis stond helemaal vol met spullen die de jeugd aan de man wilde brengen. Met een aantal nieuwe onderdelen in het programma klonk de konin ginnedag in Sint-Annaland als een klok. Alleen liepen de deelnemers bij de staart van de aubade 's mor gens en 's avonds bij de optocht met versierde fietsen nog wel een nat pak op. Tussendoor was het echter prima weer voor de kinderspelen aan de Ring, die aansluitend op de door wethouder Heijboer afgeno men aubade plaatsvonden. Accele rando trad voor het eerst naar buiten o.l.v. de nieuwe dirigent Steven Wiché, die ook het gezamenlijk met VZOS uitgevoerde Land of hope and glory leidde. Aubade en kinder spelen brachten midden in het dorp weer veel volk op de been. In de veilinghallen hield Accelerando zijn traditionele rommelmarkt die met het rad van avontuur, de verkoop bij opbod en niet te vergeten de con sumpties bruto 8000 euro opbracht, evenveel als vorig jaar. 's Middags was het op het haven plateau een drukte van belang. Van af de Havenweg hadden de toe schouwers een goed uitzicht op het spuitbal, want daar kon je maar be ter een eindje vandaan blijven, wil de je niet nat worden. Brandweer lieden van de toekomst werd de gelegenheid geboden om de eerste beginselen van de spuittechniek on der de knie te krijgen. Het spuitbal, dat onder leiding stond van Johan Vroegop, werd gewonnen door de Deurzetters o.l.v. Kees van Dijke, de ploeg die ook vele keren de zes kamp op het sportveld heeft gewon nen. Dit onderdeel was na vele jaren nu vervangen door het spuitbal en het touwtrekken op het havenpla teau. Wedstrijdleider Ad Oosdijk had de 10 ploegen in drie groepen ingedeeld. Het ging er soms fana tiek aan toe. Voor de Deurzetters, die alle wedstrijden gewonnen had den, was het zuur om in de finale te verliezen van Havenzicht I o.l.v. Denise Maasland. Vooraf hadden de organisatoren gezegd, dat de beste twee tegen elkaar zouden uitkomen om het publiek een finale te kunnen bieden. En daarbij bleken de Deur zetters toch net tekort te schieten. Havenzicht II werd derde bij de he ren. Bij de dames/jeugd ging de eer ste prijs naar de Hartsnokkers voor WIK I en WIK II. Bij de jeugd van 10 jaar ging de zege naar de Door- zettertjes voor de Sevengirls. Om zes uur vormden zich aan de Ring een optocht van maar liefst 325 versierde fietsen en karren, voorafgegaan door Accelerando. Tijdens de rondgang bekeek een ju ry van gymnastiekvereniging WIK alle inzendingen. Bij de Wellevaete vond de prijsuitreiking plaats. In de sportzaal presenteerden het Casembrootkoor o.l.v. Carla West dorp en het Schorrekoor o.l.v. Pierre van Broekhoven het programma Oranje Boven. Een volle zaal met 300 luisteraars genoot van dit muzi kaal optreden. Dorpsgemeenschap voorzitter Tjid Heijboer verrichtte met medewerking van de jarige Jor- dy Hage (6) de trekking van de ver loting, waarna band de Sperties voor de muzikale finale zorgde. Dorpsgemeenschap-voorzitter Tjid Heijboer keek terug op een prachti ge en gezellige koninginnedag in Sint-Annaland. Sint-Maartensdijk trof mooi weer op koninginnedag en de ge zinspuzzeltocht en de kleurwed- strijd waren een succes, maar de deelname aan het pitsstraatspeK en het vrachtwagen trekken was teleurstellend. De aubade op de Markt begon met het hijssen van drie vlaggen door leerlingen van de twee basisscholen. Na het Wil helmus, het Zeeuwse volkslied en Piet Hein hield wethouder Van Kempen een toespraak, waarin hij herinnerde aan het overlijden van koningin Juliana. „We heb ben vandaag gemengde gevoelens, maar we moeten de draad weer oppakken en daarvoof geeft ko ningin Beatrix zelf het voorbeeld. Onze hartelijke gelukwensen voor de vorstin, Pieter van Vollenho ven die vandaag 65 jaar wordt en prins Willem Alexander die een paar dagen eerder 37 jaar is ge worden. Een driewerf hoera voor onze vorstin", zo kreeg de wet houder de kinderen wel mee. Bij de beide basisscholen werden ver volgens spelletjes gedaan, waar weer veel ouders en grootouders gingen kijken. Cariilonspel van Gerard de Waardt rond het mid daguur vormde een muzikaal in termezzo. De gezinspuzzeltocht trok 's mid dags 84 deelnemers en midden standsvereniging Smalstad deelde negentien prijzen uit. Voor het pitsstraatspel was de deelname met slechts 2 ploegen teleurstel lend. Vier autobanden moesten zo snel mogelijk gewisseld worden door 6 mannen of 8 vrouwen. Ju- piler/Zeeuwse Babbelaar won voor Heineken/Zeeuwse Babbe laar. Voor het vrachtwagentrek- ken waren 3 deelnemers. De Buurvrouw won voor de Zeeuwse Babbelaar en middenstandsver eniging Smalstad. De ABN Amro- bank reikte nog prijzen uit voor de kleurwedstrijd, waaraan 180 kinderen deelnamen. Baukje Broeren won een spaarpot in de groep tot 3 jaar, Rick Deurloo een pardoespet in de groep tot 5 jaar, Janner Bos een Ajaxbal in de ca tegorie tot 8 jaar en Annemarie Ponse een cd-rom in de groep tot 11 jaar. De extra prijs van 4 kaar ten voor attractiepark de Efteling ging naar Maroeska Struik, 's Avonds konden de feestgangers binnenblijven. Eerst voor de kin derdisco in Haestinge, waar ver volgens Euterpe een concert gaf, voor het laatst o.l.v. dirigent Peter de Rooy. Namens het evenemen tencomité Smalstad sprak voor zitter Koos de Feijter een dank woord tot de dirigent en hij onderstreepte dat met een fles Bordeaux, wijn uit de streek waar de familie de Rooy gaat wonen. En de luisteraars zwaaiden hem toen vervolgens met papieren zakdoekjes uit. Met muziek uit de jaren tachtig werd de koninginne dag in Sint-Maartensdijk beslo ten. Het touwtrekken op koninginnedag in Oud-Vossemeer krijgt een ver volg. Mede-organisator Chris Bur gers is tevreden over het verloop van dit evenement, waaraan negen teams meededen. „We hopen een volgende keer wel op meer deelname vanuit de buurtverenigingen", zegt Bur gers. De wisseltrofee werd door Ni co Hol overhandigd aan bouwclub Grööt Pesööt, die over de sterkste trekkers bleek te beschikken. Twee de werd carnavalsvereniging De Vlooietrappers en derde de Snok- kers. De vierde finalist, Houtje Touwtje (de beste twee van twee poules plaatsten zich voor de finale), viel buiten de prijzen. Op het terrein van café Hof van Holland aan de John F. Kennedystraat was met zand een baan gemaakt waarop de teams (vier heren en twee dames) het tegen elkaar opnamen. Verschillende deel nemers hadden zich een ludiek kos tuum laten aanmeten. De gezellig heid was bij deze krachtmeting immers zeker zo belangrijk als het resultaat. De dag begon traditiegetrouw met de aubade (en het oplaten van ballon nen) op het plein voor het dorpshuis, waar wethouder Van Kempen het ge meentebestuur vertegenwoordigde. Hij ging meteen daarna naar Sint- Maartensdijk, maar kwam later terug om op het sportveld de spelletjes te bekijken. Daarbij was het een drukte van belang, de schooljeugd ver maakte zich prima. Ieder kind kreeg van de Oranjestichting een waarde bon, waarvoor het zelf een cadeautje kon kopen, 's Middags trad in de gymzaal een goochelaar op. De fancyfair van peuterspeelzaal De Pluus was dit keer in het dorpshuis. Om die reden was de bingo voor de oudere inwoners al daags voor ko ninginnedag gehouden. Ze werd met 72 deelnemers een succes. Vrijdag middag was een grote hoeveelheid uiteenlopende artikelen te koop op de rommelmarkt, maar ook werden handwerken- en wafels aan de man gebracht en het rad van avontuur draaide. Buiten konden kinderen een ritje maken op een pony. Sjoelen, grabbelen, eendjes vissen en spijker broek hangen waren spelletjes waar aan meegedaan kon worden op de vrolijke klanken van een accordeon. Hoewel het pas drukker werd toen om drie uur de goochelshow was af gelopen, was de opbrengst ongeveer gelijk aan die van voorgaande jaren. „Die wordt gebruikt voor de aan schaf van spelmateriaal of een bij voorbeeld een speelhuisje", zegt Jacqueline Hommel van de Pluus. Een tocht met versierde fietsen en kinderwagens achter muziekvereni ging OVM sloot zoals ieder jaar de koninginnedag af. zich prima met ondermeer koek happen, spijkerbroek hangen, ring- werpen, puzzelen en een behendig heidsrace. Na de middag verplaatsten de feestelijke activitei ten zich naar het sportcomplex van voetbalvereniging SPS waar een gekostumeerd voetbaltoernooi op het programma stond. Twaalf gele genheidsteams van 6 spelers namen het tegen elkaar op en langs de kant van het veld stond veel publiek om de heren en dames aan te moedi gen. Om het speciale sportevene ment een feestelijk en ludiek tintje te geven, had de organisatie de voetballers de opdracht gegeven om een bepaalde beroepsgroep uit te beelden. In het veld verschenen schilders, bouwvakkers, militairen, milieumedewerkers, boeren, interi eurverzorgsters en sportleraren. De bouwvakkers o.l.v. Kees v.d. Maas werden eerste voor de Groene ba retten o.l.v. Dineke Uyl en de Schooljochies o.l.v. Job Segers. Zij ontvingen consumptiebonnen voor het oranjebal, waarmee de geslaag de koninginnedag 's avonds afge sloten werd in een vol dorpshuis 't Ouwe Raed'uus, waarbij enkele in woners gastoptredens verzorgden naast de Steenbergse drive-in dis cotheek die de organisatoren had den gehuurd. spraak van een wethouder waren de drie organisatoren Adrie Schot, Henry Elenbaas en Jan van Tiggele er weer in geslaagd een leuk en ge varieerd programma in elkaar te zetten, 's Ochtends was er op het grasveld naast het kerkplein een spelletjesparcours uitgezet waaraan 120 kinderen deelnamen. De peu ters en basisscholieren vermaakten Tot teleurstelling van veel inwoners uit Poortvliet werd koninginnedag dit jaar niet met een aubade geo pend. De feestelijkheden op 30 april vielen dit jaar in de voorjaars vakantie en hierdoor kon het Oran jecomité niet op medewerking van de plaatselijke basisscholen reke nen. Ondanks het ontbreken van de traditionele samenzang en de toe-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9