Laat gemeentehuis in Sint-Maartensdijk en zwembad in Tholen Bouwstenen kunnen naar de stortplaats! Brandende kaarsen in raadzaal bij plechtige ondertekening Opbrengst markt boven verwachting Voor mode en wonen PLtzUNE style Vriendschapsbanden met Itawa Polen 10 jaar verlengd Je kunt 't als gemeentebestuur niet iedereen naar de zin maken, maar wel iedereen niet Jongeren doen z gje in Poortvliet n. P5 Te weinig geld voor steun aan de raadsfracties Wat wil jij later worden? Donderdag 6 mei 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Voorproefje 11 mei Sluiting zwembad schande voor pioniers Veel applaus, een heleboel vriendelijke woorden over en weer, uitwisseling van cadeaus en tenslotte de onderte kening van de overeenkomst tot samenwerking en vriendschap tussen de gemeenten Itawa en Tholen. In die entourage werden donderdagavond aan het begin van de raadsvergadering de tien jaar geleden voorzichtig be gonnen vriendschapsbanden tussen de Poolse stad en de gemeente Tholen verlengd. ,,De samenwerking is niet alleen goed bevallen, we zijn echt vrienden geworden' zei burgemeester W. Nuis. Aan dood ontsnapt Activiteiten nodig Opoffering Stemmen van lezers Met verbijstering heb ik het nieuws gehoord van de doldrieste plannen van b. en w. om alles wat ook maar even aantrekkelijk is in de ban te doen en het maar te sluiten wegens geldgebrek. Hoe denken jullie dit aan de burgers te gaan vertellen ter wijl deze mensen het vertouwen in jullie hebben uitgesproken tijdens de verkiezingen. Kleur bekennen, ja gingen jullie dat maar eens doen want daar is maar een kleur voor en dat is diep rood. Jawel tot achter de oren van schaamte, als je een presti geproject voor alles erdoor wil drukken wat ons als gemeente in zwaar weer brengt. Het is beter een geldverslindend project af te breken en de schade maar voor lief te ne men dan ons als inwoners van de gemeente Tholen in een financieel gat te storten. Realiseren jullie je wel wat dit voor gevolgen voor de politieke partijen kan hebben? Jullie zijn onze vertegenwoordigers en niet andersom. Mogelijk in de toe komst nog een gekozen burgemees ter, het kan bijna niet mooier. Hoe haal je het in je hoofd om een zwembad in Tholen te gaan sluiten. Hebben jullie dan eerst geen haal- baarheidonderzoek gedaan? Denken jullie nu echt dat de randkemen die tegen Brabant aanliggen naar het ene overgebleven zwembad komen? Nee hoor, die gaan naar Brabant toe: dat is korter bij dan St Maar tensdijk, dus in plaats te stimuleren, jaag je de eigen inwoners weg. Fraai hoor en dan nog maar denken dat je het zo goed doet. Ik weet best dat er mensen in andere kernen zijn die denken: nu Tholen zelf aan de beurt is, gaan ze koeren. Niets is minder waar want de groeikern Tholen zit echt niet op dat geldvers- lindenden gemeentehuis te wachten. Zoiets kun je pas doen als je geld genoeg achter de hand hebt dus laat dat gemeentehuis maar lekker in Sint-Maartensdijk en dan houden we geld genoeg over om bestaande projecten aan te houden en door te laten gaan. Als bij het bedrijfsleven zoiets ge beurt, spreekt men van mismanage ment. Je wordt bedankt voor je diensten en je kunt vertrekken, maar zelfs dat kent men niet meer op be stuurlijk niveau. Men gaat vrolijk verder, want wat is er gemakkelijker dan uit een ander zijn portemonnee te betalen. Ik vraag mij dan ook af wat er nog van de Zeeuwse mentali teit over is: eerst geld en dan kopen. Mogelijk begrijp ik dit niet zo goed, maar ik blijf er wel bij want dan gaat het mij goed. Deden onze gp- kozen bestuurders dit ook maar, dan hadden we al deze ellende niet. Dan het opengraven van de Vest. Het wordt er buitengewoon mooi, maar de prijs die we er voor moeten betalen is hoog. Moge lijk dat we het programma ,over de balk gesmeten' maar moeten uitno digen, dan kan heel Nederland er van genieten hoe deze gekozen be stuurders met de financiën/belasting van onze gemeente omgaan. Dan onze jeugd. Haal alle facilitei ten weg bij onze jeugd en stuur ie de straat op, dan maar klagen over onze jongeren dat ze voor galg en rat opgroeien, maar realiseer wel bestuurders dat jullie daar een dikke vinger bij in de pap hebben. We le ven nu eenmaal niet meer 50 jaar te rug in de tijd. In mijn ogen behoren bestuurders een sociaal opbouwend geheel weg te zetten en niet te slo pen, want dan zit je bij de verkeer de werkgever. B. en w., bedenk nog eens wat voor gevolgen dit voor alle bewoners kan hebben en neem de beslissing die voor ons als gemeente van belang is, want het gaat om 24.000 inwoners. W. van Dijke,. Plantagestraat 5, Tholen. Er was eens een dorp op het platte land, met veel ruimte en rust, in de nabijheid van natuurschoon en vo lop zwemwater. Het leven gaat er zijn gangetje, tot plotseling het dorp aangewezen wordt als zijnde het centrum van een nieuw te vormen gemeente. De rust in het dorp is grondig ver stoord, er wordt een kolossaal ge meentehuis in het centrum geperst, de ambtenarij vestigt zich er, en op het eens zo rustige marktplein is het een komen en gaan van druk doene- rige ambtenaren die met de auto het ene na het andere werkbezoek afleg gen, Als enige woonkern krijgt het dorp ook een sporthal en een zwem bad, iets wat menigmaal jaloerse blikken oplevert van de overige in woners van de gemeente. Vanwege regelmatige uitbreiding van het personeel is het raadhuis al snel te klein. De ontwikkelingen gaan dan ook snel, voornamelijk in de grootste woonkern van de ge meente. Dat is een klein stadje, waarin in snel tempo grote nieuwe wijken worden bijgebouwd, inclusief een uitgestrekt industrieterrein. Het in woneraantal verdubbelt er zelfs en in het verloop van de tijd is er ook een zwembad verschenen. Een vuri ge wens van de bevolking gaat daarmee in vervulling, mede gezien het feit dat er in de nabije toekomst, als gevolg van het Deltaplan, in de directe omgeving geen zwemwater meer aanwezig zal zijn. Het gaat nog verder met de uitbrei dingen in het stadje. Projectontwik kelaars hebben een voet tussen de deur weten te krijgen en pal naast het zwembad verrijst een grote woonwijk inclusief een imposant kerkgebouw en waar men eens op de dijk een wijds uitzicht had, ziet men zich nu geconfronteerd met ho ge bebouwing rondom een baai met daarin aangemeerde zeiljachten. Hier waant men zich haast in Mona co. Voor de inwoners hoeft dit allemaal niet zo nodig. Tenslotte verdwijnen er veel authentieke plekjes. Maar ja, zo redeneert men, al deze uitbrei dingen leveren nu eenmaal veel geld op voor de gemeentekas en dat is weer nodig om het voorzienin genniveau op peil te houden. Wel vindt men bepaalde zaken nog al overdreven, zoals het aanleggen van een gracht bijvoorbeeld, com pleet met twee bruggen en dat in een plaats die toch al rijk is bedeeld met groen en water. Het gemeente huis barst nu echt uit z'n voegen, al le beschikbare ruimte is al volge bouwd, nieuwbouw is nodig en gewenst, maar het gemeentebestuur worstelt met de prangende vraag, waar komt dit gebouw. Al snel wordt duidelijk dat een overgrote meerderheid van de gemeenteraad vindt dat het raadhuis toch wel in het stadje thuis hoort. Dit is tegen de zin van enkele dorpsbewoners die te vuur en te zwaard ,hun' ge meentehuis verdedigen. Wekelijks spuwen zij hun gal in de vorm van een bombardement van ingezonden brieven in dit nieuwsblad. De ge meenteraad voelt zich door deze in dividuen aardig onder druk gezet en belooft - als goedmakertje - een miljoeneninjectie voor - onder an dere - het zwembad in het dorp. De inwoners van het stadje daarente gen, maakt het allemaal niet zoveel uit waar het nieuwe gemeentehuis komt. Liever zagen zij ook een uit breiding van hun zwembad, want vanwege de alsmaar uitdijende be volking, is het hierin 's zomers een drukte van jewelste. Plotseling, dient er zich een groot probleem aan. Mede tengevolge van een aantal flinke missers blijkt de gemeente niet over voldoende fi nanciën te beschikken om alle plan nen te verwezenlijken In onze volgende aflevering kunnen we lezen hoe de gemeenteraad dit op gaat lossen. Als deze überhaupt nog iets op gaat lossen. Hans van Zetten, Tholen. De mogelijkheid van een skeeler- baan in Stavenisse, inventaris voor het jeugdhonk Stavenisse, een voor stel van J&E entertainment voor 'The next generation' en een websi te. Dat zijn de onderwerpen waar over de jongerenraad maandag avond discussieert in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. De vergade ring, die om kwart over zeven be gint, is openbaar. Jongeren worden dan ook uitgenodigd om de verga dering bij te wonen. Ze krijgen aan het begin van de avond zelfs de ge legenheid om zaken die hen raken onder de aandacht te brengen. Op de agenda staan ook een aantal on derwerpen waarover de jeugdraad geïnformeerd wordt, zoals sluitings tijden horeca Sint-Annaland, de plaatsing van een container in Sint- Philipsland, speelvoorziening de Vest Tholen, de schietvereniging in Sint-Annaland en het beboeten voor het zich ophouden in het bushokje in Stavenisse. DAMES- HEREN EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7, 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M. Stemmen van lezers Tijdens en voor de verkiezingen werden aan de burgers allerlei sug gesties gevraagd om voorzieningen t.b.v. de burger te melden. (Bestem ming Tholen) Uiteraard ging een aantal burgers daarop in. Mogelijk hebben de colleges toen niet over zien dat dit verregaande consequen ties zou hebben voor de begroting voor de komende jaren. (Regeren is wel vooruitzien). Echter, al deze aan gedragen bouwstenen dreigen nu ge dumpt te worden op de stortplaats van 'niet haalbaar.' Zelfs bestaande voorzieningen worden bedreigd met verdwijning (gemeentehuis, zwem baden, enz). Het handhaven hiervan, waar de hele Thoolse gemeenschap sociaal en financieel baat bij heeft, is een beter alternatief. Hoe kun je bij eventuele bezuinigingen die voorzie ningen zonder meer laten verdwij nen? Moeten de burgers het gelag betalen voor falend beleid? Op dit beleid volgt dan ook nog een grove misrekening in de meerjaren begroting die werd gepresenteerd en goedgekeurd! Deze flinke flater wordt door de colleges vreselijk ge bagatelliseerd. Ze wordt van de ene verantwoordelijke naar de andere ge schoven, zodat eigenlijk niemand er voor hoeft op te draaien. Dat heet dan duidelijk en transparant bestu ren. Ook kan de eindverantwoorde lijke niet begrijpen waarom er een motie van wantrouwen werd inge diend! Voor de burgers is het niet zo moeilijk te begrijpen, weet u! De meeste begrotingstekorten worden zoveel mogelijk in het grijze gelaten, doch wijzen in de richting van de campagne Bestemming Tholen, Kleur Bekennen, nieuwbouw ge meentehuis, missers in de opzet en begroten van projecten en afdeling salarissen. De laatstgenoemde fout wordt betiteld met: treurnis, een zo veelste onbetekenende uitspraak van het CDA die de burger niets zegt. De PvdA nam het op voor de ambtena ren en vindt hen deskundig en loy aal, hoewel Van der Linde even later toch vindt dat er bij de planning en controle fouten zijn gemaakt. Beho ren deze mensen niet tot de (deskun dige en loyale) ambtenaren? Hoewel alle raadsleden veel kritiek hebben op de gemaakte fouten, wil niemand een motie van wantrouwen steunen. Dat heet dan in gewoon Nederlands: de kool en de geit sparen. Het niet trekken van consequenties wordt door D66 afgedaan met: het wacht geld kost ook veel geld. Is dat een reden om bij falend beleid gewoon door te gaan? Heeft ooit een werkne mer zo'n kans gekregen bij ontslag: zijn loon een aantal jaren doorbe taald te krijgen, PvdA? Deze rege ling voor ambtenaren - die zoge naamd solidair zijn met andere werknemers - zou nodig moeten worden herzien! Dit is pure discrimi natie t.o.v. overige werknemers! Al deze verwikkelingen overziend, kunr nen we wachten tot de gemeente 'failliet' is, of dat de burgers de eind jes niet meer aan elkaar geknoopt krijgen. Moeten zij opdraaien voor de ambities en 'met gemak overle ven van wethouder(s)'? Alle moeite die burgers zich getroost hebben voor het aandragen van bouwstenen is tevergeefs geweest en daarmee ook de geldverslindende campagne van Bestemming Tholen, Kleur Be kennen en voorbereidingen nieuwe gemeentehuis. Politiek is een niet te doorgronden bedrijf, dat inkomsten kan genereren (bij weerloze burgers) waar elke ondernemer jaloers op kan zijn C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Het actiecomité wil alle inwoners van de hele gemeente oproepen om dinsdag 11 mei om 19.30 uur naar Sint Maartensdijk te komen om daar te laten horen dat we het niet eens zijn met de bezuinigingsplan nen die b. en w. gepresenteerd heb ben. Daar vindt dan het overleg plaats van de gemeenteraadsleden met b. en w. De gemeenteraad houdt een extra informatieavond op 17 mei om Mie inwoners van Tholen de gelegenheid te geven om te reage ren op de voorgenomen bezuinigin gen. Het actiecomité wil echter toch op 11 mei om 19.30 uur zoveel mo gelijk mensen oproepen om naar de Markt in Sint Maartensdijk te ko men om de gemeente alvast een voorproefje te geven van de onvre de van de Tholenaren. Ellen Brasz, Plantagestraat, Tholen. Vorig jaar kreeg ik een koninklijke onderscheiding, mede voor mijn in zet om het zwembad in Tholen te realiseren. Is het college wel op de hoogte wat wij(vaders en moeders) gedaan hebben voordat we een zwembad hadden? Weten zij, dat we ieder jaar met laarzen aan de oester putten schoonmaakten om de bevol king de gelegenheid te geven om te kunnen zwemmen? Wethouder Boender (SGP) was een voorstander van zwemmen omdat hij ervan op de hoogte was, dat zoveel inwoners niet konden zwemmen. Het besluit om het zwembad te sluiten zou een schande zijn voor al die 'pioniers.' Voor onze gezondheid moeten we bewegen, maar de gelegenheid wordt ons afgenomen. Leny Goorden, Tholen. De wet dualisering gemeentebe stuur zorgt voor extra kosten. Tegen het licht van de slechte financiële positie van de gemeente Tholen komt dat op een hoogst ongelegen moment. „Gelet op het feit dat we de komende jaren erg krap bij kas zitten, maak ik dan ook een voorbe houd bij de verordening op de amb telijke bijstand en de fractieonder steuning", zei SGP-fractievoor- zitter M.J. Klippel. Hij ging er daar om mee akkoord dat er geen stuk ken naar commissieleden gesjuurd worden. Een wens van hem bleef wel om 90 euro te betalen per lid van een steunfractie. De raad ging akkoord met een instructie voor de griffier, die de gemeenteraad en de commissies ondersteunt Burgemeester Nuis en loco-burgemeester Dutka ondertekenden de verlenging van de vriendschapsband tussen Tholen en en Itawa met 10 jaar. Op de tafel links en rechts de twee kandelaren die Dutka aanbood als blijvend aandenken bij een plechtig en feestelijk moment. Vlaggetjes van Nederland, Polen en Europa sierden de tafels in de raad zaal, waar naast de 19 raadsleden en het college van b. en w. een grote Poolse delegatie aanwezig was. Alle toespraken van burgemeester Nuis en raadsnestor P. van Belzen, alsme de loco-burgemeester B. Dutka en de vice-voorzitter van de gemeente raad van Itawa werden vertaald in het Pools en in het Nederlands, zo dat de plechtigheid zo'n anderhalf uur in beslag nam. De toetreding van Polen tot de Europese Unie per 1 mei gaf nog een extra tintje aan de bijeenkomst. Dutka nodigde de Tholenaren uit om in 2005 het 600- jarig bestaan van Itawa bij te wonen en bood het gemeentebestuur twee kandelaars aan. Daarin stonden al brandende kaarsen, die als entoura ge dienden op het tafeltje waarop de documenten voor verlenging van de stedenband werden getekend. Bur gemeester Nuis bood de delegatie uit Polen een ets van Tholen aan voor het gemeentehuis in Itawa. Na de val van de Berlijnse muur werden de Nederlandse gemeenten enthousiast gemaakt om vriend schapsbanden aan te knopen. Op 6 juli 1994 werd de eerste samenwer kingsovereenkomst getekend. „We wisten nog niet zoveel van elkaar, maar het enthousiasme van toen be staat nog steeds. Wisselingen in de beider gemeenten hebben daar geen afbreuk aan gedaan", zei Nuis. Volgens Dutka zijn de inwoners van Itawa heel gemotiveerd om met de samenwerking door te gaan. „Ze vinden het heel belangrijk en vruchtbaar, met name de medische hulp, waardoor sommigen aan de dood zijn ontsnapt." Poolse ver pleegkundigen hebben stage gelo pen in het Bergse ziekenhuis Lie- vensberg. Er is ook medische apparatuur vanuit Lievensberg naar Itawa gegaan. De keuken van ver zorgingstehuis Maartenshof uit Sint-Maartensdijk kreeg een plaats in het ziekenhuis van Itawa. Verder gingen er ook rolstoelen uit Neder land naar de Poolse stad. „We hebben de afgelopen tien jaar zeer zinvolle projecten opgestart", zei de Thoolse burgemeester.' „Niet alleen in de onderlinge relatie van besturen, maar ook door bezoeken van bedrijven en de Kamer van Koophandel. Verder was er een uit wisseling van middelbare scholie ren, een jeugdorkest, sporters en kunstenaars. De overeenkomst van 1994 heeft goed gewerkt. We heb ben veel van elkaar kunnen Ieren, maar inwoners en bedrijven kunnen er nog meer bij betrokken worden. Vriendschap moet je uitbouwen en onderhouden, dus zijn er activitei ten nodig. De toetreding tot de Eu ropese Unie per' 1 mei biedt voor beide gemeenten kansen. We zijn blij Polen in de EU te begroeten en hopen op veel vrij verkeer op be stuurlijk, economisch en cultureel terrein'zei de Thoolse burgemees ter. Dutka, die burgemeester J. Maskie- wicz verving omdat zijn vader was overleden, vertelde dat bij het refe rendum over de toetreding tot de EU, 90% van de inwoners van Ita wa voor stemde. „Onze inwoners zoeken mogelijkheden voor een be tere toekomst en zullen dus ook sei- zoenswerk in Nederland zoeken. In de nabije toekomst zal de handel tussen onze landen toenemen." Desgevraagd zei Dutka dat er nog geen Concrete plannen bestaan om inwoners van Itawa in te zetten voor bijvoorbeeld de fruitpluk of de glas tuinbouw op Tholen. Namens de gemeenteraad zei P. van Belzen dat de vriendschapsband in de loop der jaren is gegroeid, maar nog niet volgroeid is. „Aan de voor avond van het toetreden van Polen tot de EU wordt op gemeentelijk ni veau de stedenband tussen Itawa en Tholen vernieuwd. Tussen de lidsta ten breekt een periode aan met vrij verkeer van goederen, kapitaal en diensten, waaraan gewerkt en aan gewend moet worden. Voortzetting van ons groeimodel heeft als doel, dat we elkaar nog beter leren kennen en waarderen. Niet omdat het zo goed staat, dat er een internationale stedenband is opgebouwd en dat dit aan het begin van de bebouwde kom een ieder duidelijk wordt gemaakt. Wel, zoals een bekend schrijver over ontwikkelingssamenwerking het aanduidde, omdat het betekent dat we een antwoord proberen te geven op de broken dreams' die telkens in de geschiedenis van veraf en dicht bij opduiken. Vriendschap vernieu wen vraagt bereidheid van beide zij den, vraagt in zekere zin opoffering en de bereidheid elkaar te ontmoeten en op deze wijze samen te zoeken naar wat mensen bindt", aldus de raadsnestor. De vice-voorzitter van de gemeente raad van Itawa was tien jaar geleden ook op Tholen. „Toen had ik niet ge dacht dat onze contacten zolang zouden doorgaan. De samenwerking bleek een nuttige activiteit en van daag verlengen wij onze vriend schapsband voor nog eens tien jaar." Na de ondertekening overhandigde de de Poolse delegatie aan alle raadsleden nog een munt, waarna ze vertrokken naar hun hotel in Ril land. De Thoolse raadsleden konden toen aan de gewone agendapunten beginnen van deze raadsvergade ring. 's Morgens hadden de Polen de lintjesregen in Meulvliet bijge woond en 's middags hadden ze met dijkgraaf W.A. Gosselaar van water schap Zeeuwse Eilanden gesproken en volgde er een ontmoeting met de gemeenteraad. Woensdag hadden ze een rondrit over het eiland gemaakt met nog een rondvaart door wereld haven Rotterdam. Vrijdag 30 april woonden ze de vieringen van ko ninginnedag bij met 's avonds het afscheidsdiner met de gemeente raad, b. en w., de ambtelijke top en het bestuur van de stichting Tholen- Itawa. Als klein jochie werd me die vraag talloze keren gesteld. Ik hield me voor mijn middelbare schooltijd natuurlijk absoluut nog niet bezig met dergelijke vraag stukken en daarom kwam ik als antwoord altijd maar bij het clichématige 'brandweermanuit. Uit ervaring wist ik inmiddels dat volwassenen toch per se iets van je toekomstplannen wilden horen en met zo'n diplomatiek antwoord wist je zeker dat je even van het gezeur afwas. Je moest de mensen niet te diep in je kinderhartje laten kijken. En als je teveel van jezelf prijs gaf, dan werd er toch maar minderwaardig om je toekomstdromen en plannen gelachen, zo was mijn mening. In mijn hart droomde ik immers al van kinds af van volle voetbal stadions waar het publiek massaal mijn naam scandeerde. In de dagelijkse voetbalpartijtjes speelde ik met mijn vriendjes alle wedstrijden uit de eredivisie na en iedereen op het trapveldje droeg bij die potjes de naam van zijn idool. We hadden zelfs een klasgenootje die als een soort Herman Kuiphof commen taar gaf bij het wedstrijdverloop. „Daar gaat Piet Keizer er op links met de bal vandoor, hij gaat een, twee, ja zelfs drie ntan voorbij. Ter hoogte van de ach terlijn kijkt hij om zich heen naar afspeelmogelijkheden. Krol komt zich van achteruit aanbieden, maar Keizer kiest voor de bal binnendoor naar Gerrie Miihren. De spijkerharde verdediging van Feyenoord kijkt apathisch toe hoe de bal in het team van de lichtvoetige Amsterdammers wordt rondgespeeld. Heerlijk was dat gevoel als je als jong mannetje bij het dominerende team zat. Door de enthousiaste reporter in ons midden werd je de hemel in geprezen als je een goede actie plaatste. En als je per ongeluk een keer balverlies leed, dan werd dat met een vergoelijkend 'jammer'afgedaan. De commentator maakte weliswaar zelf deel uit van ons team, maar enige vorm van partijdigheid was hem vreemd. Er klonk ook oprechte jubel in zijn stem door als hij een tegen doelpunt van zijn eigen ploeg moest aankondigen. Van een carrière als profvoetballer is het bij mij helaas nooit gekomen. Ik bleef steken op het niveau dat zich een klas of vijf, zes onder de eredivisie bevindt. De lol was er echter bij mij nooit minder om. Onderling hadden we het in ons elftal heel erg gezellig en vooral tijdens de 'derde helft' liet ik me nogal eens gelden. In het veld was ik een waterdrager die zich volledig wegcijferde voor het teambelang, maar eenmaal in de kantine nam ik vaak het voortouw om de sfeer te verhogen. Nee, ondanks het geschoffel in de marge van het regionale amateurvoetbal had ik mijn voetballoopbaan voor geen goud willen missen. Mijn zoontje krijgt tegenwoordig ook steeds vaker de vraag 'wat wil je later wordente beantwoorden. Hij is echter een stuk minder terughoudend dan ik destijds was en hij durft er ronduit voor uit te komen dat hij een loopbaan bij een beroemde betaald-voetbalorganisatie ambieert. Wat betreft talent vertoont junior echter veel overeenkomsten met zijn ouwe heer, dus ik leef nu al in de wetenschap dat zijn naam nooit in de notitieboekjes van kritische scouts zal verschijnen. Desalniettemin laat ik hem voorlopig lekker van zijn kinderdroom genieten. Want hoewel de voetbalcapriolen van de huidige jeugdgeneratie zich veelal beperken tot de wekelijkse training en wedstrijd, denk ik vaak terug aan de vele uren dat ik zelf met mijn kornuiten aan het ballen was. De maatschap pij is door de jaren heen weliswaar flink veranderd en de interesses van jonge ren liggen, door een enorm groot aanbod van allerlei dingen, veel meer uit el kaar dan in mijn eigen jeugdtijd het geval was. Ik vind het misschien juist wel daarom heel erg leuk dat de toekomstdroom vati mijn zoon zoveel overeenkom sten vertoont met hetgeen mij zo 'n vijfendertig jaar geleden voor ogen stond. De voorjaarsmarkt van het co mité Woord en Daad heeft zater dag in Stavenisse een brutobe- drag van 1430 euro opgeleverd. „Een gigantisch bedrag", zegt se cretaris Jaap Westdorp van het comité. „Het is de eerste keer dat we dit in Stavenisse doen. Je weet niet vantevoren wat je er van kan verachten, maar de opbrengst is boven verwachting." Op het Van der Lek de Clercq- plein werden plantjes verkocht, een jarig perkgoed, vaste planten, met planten opgemaakte bloem- bakjes, filmbeeldjes, vazen, tuin aarde, nestkastjes en speelgoed voor de zandbak. Maar ook een kunststof vij verbak met een be- luchtingspomp en tuinspotjes. De belangstelling was vanaf het begin groot. „Het heeft eigenlijk de hele ochtend goed gelopen. We hebben ook wat extra plantjes aan moeten voeren. Sommige be zoekers hebben ook planten be steld." Mede door het zonnige weer trok de markt jong en oud, te voet, op de fiets of met de auto. Een uitgelezen dag om op het plein een keus te maken voor de aankleding van de tuin. Behalve Stavenissenaars kwamen ook campinggasten om inkopen te doen. Voor Westdorp is de voor jaarsmarkt voor herhaling vat baar. „Zeker als je ziet hoeveel je in een paar uur tijd kan verko pen." De opbrengst is bestemd voor de uitbreiding van een vak school in Leo in het het Westafri- kaanse Burkina Faso (het voor malige Opper Volta). Het nettobedrag wordt verdubbeld door het ICCO (het overkoepe lend orgaan voor ontwikkelings samenwerking die de ingediende projecten beoordeeld). Op de voorjaarsmarkt was veel belangstelling voor perkplantjes, secretaris J. Westdorp (midden) is erg tevreden over het verloop. 7

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3