Drie zwaargewonden uit smalstad bij drie ongevallen in weekeinde Raad praat 17 mei met de inwoners over bezuinigingen Eva, Nicole en Jan planten linde voor prinses Amalia 350 OCCASIONS Polen vast in Bergsetfiepsluis Donderdag 6 mei 2004 60c jaargang no. 25 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl B. en w. akkoord met nieuwbouw dagactiviteiten centrum de Schutse In verwachting? m zie pagina 20 Meisje onder water, man tegen vangrailvrouw uit auto geslingerd Bij drie ongevallen tijdens het weekeinde zijn drie inwo ners uit Sint-Maartensdijk zwaargewond geraakt. Het let sel van de drie slachtoffers was in alle gevallen het ge volg van eenzijdige ongevallen, twee met een auto op Tholen en een met een motor bij Bergen op Zoem. Een van de slachtoffers, een 17-jarige meisje, is met de trau- mahelicopter naar het Erasmus medisch centrum in Rot terdam vervoerd, de andere twee per ambulance naar Lievensberg in Bergen op Zoom. ;rr nt Tholen Maandag 17 mei a.s. om 19.30 uur in sport- en gemeenschapscentrum Meulvliet. Zoekweg 8 in Tholen Deze week Be Bi Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Poolse gasten die op koninginne dag samen met vertegenwoordigers van de gemeente Tholen een boot tochtje maakten over het Zoommeer zijn vast komen te zitten in de Berg- sediepsluis. Dat vertelde burgemees ter W. Nuis op de jubileumviering van watersportvereniging De Kogge. Het gezelschap zou na de tocht langs het stadje Tholen via de Bergsediep- sluis geschut worden om terug gaan naar de buitenhaven waar de bus ge reed stond. Maar het duurde nogal lang voordat de boot met gasten van het zoete Zoommeer naar de zoute Oosterschelde kon. Zo lang dat ie mand zich afvroeg of het nog wel ging gebeuren. De schipper nam contact op met de sluiswachter die meedeelde dat de sluisdeur defect was. Het gezelschap van ongeveer twintig personen be sloot toen toch maar van boord te gaan maar moest daarvoor wel via de ijzerenbeugels de steile sluiswand omhoog klimmen. „Het was wel vijf of zes meter, maar het is erg laconiek opgenomen. We zijn toen naar de bus gelopen om het programma voort te zetten. Toen we bij de bus kwamen was de monteur inmiddels gearri veerd en heeft de deur gemaakt." B. en w. zijn dinsdag akkoord gegaan met de nieuwbouw van een dagactivi teitencentrum voor gehandicapten aan de Coentjesweg in Oud-Vosse- meer. Het gaat om de boomgaard van Chr. Hoek, vlak naast de voormalige aardappelhandel Verhees. „We heb ben een positief principebesluit geno men", zegt wethouder K.A. Heijboer. „Het gemeentebestuur wilde het dag activiteitencentrum de Schutse liever in Tholen zien, maar wij hadden nog geen geschikte plaats aangedragen. De Schutse uit Kesteren is daarmee nu zelf gekomen en er was een voor keur voor Oud-Vossemeer. Het colle ge heeft daarmee ingestemd, maar er moet nog wel een procedure gevoerd worden voor wijziging van het be stemmingsplan. Wij wachten daar voor de plannen van de Schutse af.' Het dagactiviteitencentrum is nu in tijdelijke huisvesting op een voor malig suikerbietenterrein in de Veer- straat gevestigd. Aangezien er veel vrijwilligers van de Gereformeerde Gemeente in Nederland in Oud-Vos semeer zijn (dat kerkgenootschap is er niet in Tholen) had het bestuur een sterke voorkeur om in dit dorp te blijven. Er werd gezocht naar een plaats aan de rand van het dorp, waar ook mogelijkheden zijn om dieren te houden, die verzorgd wor den door de gehandicapten en hun begeleiders. Advertentie I.M. Bergingsbedrijf Faasen uit Steenbergen takelt de wagen uit de sloot langs de Kastelijnsweg in de Muyepolder in Sint-Maartensdijk. Zaterdagmiddag even na vijf uur raakte een 17-jarige meisje bij een ongeval aan de Kasteleinsweg in Sint-Maartensdijk ernstig gewond toen ze samen met haar 19-jarige vriend met de auto in een sloot be landde en minutenlang met haar hoofd onder water lag. Het tweetal kwam uit de richting van het dorp en raakte in de scherpe bocht bo venop de dijk (bij de vêêk'oek) door nog onbekende oorzaak van de weg af. De auto reed via de berm het ta lud af, over het pad onderaan de dijk, en kwam ongeveer twintig me ter verder op zijn kop in de sloot te recht. De bestuurder wist op eigen kracht uit de auto te komen. Zijn vriendin lag echter in de auto met haar hoofd onder water. Dick en Magda Geluk-Vroegop kwamen op het moment dat de auto van de dijk reed zelf van de zeedijk naar beneden lopen. Ze zagen het gebeuren. Voorbijganger Frans Bo- strc Gemeenteraad van Tholen geeft tekst en uitleg over financieel beleid Twee zwembaden of één zwembad waarin extra geïnvesteerd wordt Een bibliotheek in elke kern of kiezen voor meer kwaliteit? Meer geld naar onderwijs of meer geld naar het onderhoud van wegen? Tholen herziet haar financieel beleid. Enkele voorstel len daarvoor heeft u al kunnen vernemen in de kranten. Waarom herziet Tholen haar financieel beleid? Wat houdt dat in? Wat zijn de gevolgen? Wat vindt u ervan? De gemeenteraad van Tholen geeft antwoord op deze vragen en gaat hierover graag met u in gesprek op maandag 17 mei in Meulvliet in Tholen. Tot ziens op 17 mei aanstaande. De gemeenteraad van Tholen. Procedure bespreking en besluitvorming financieel beleid gemeente raad en college van B8iW: 11 mei 2004 discussiebijeenkomst tussen de raad en het college van B&W (inwoners hebben geen spreekrecht). 3 juni 2004 commissie Algemeen Bestuur (inwoners hebben spreek recht) 9 juni 2004 besluitvormende gemeenteraadsvergadering (inwoners hebben geen spreekrecht). (zie ook. www.tholen.nl) Advertentie I.M. gem van camping de Muije was ook in de buurt toen hij zijn hond uitliet en zag in een flits de onderkant van de auto. Geluk en Bogem renden naar de auto. Geluk riep aan zijn vrouw dat ze onmiddellijk naar Bert van Doeselaar moest gaan om 112 te bellen en een trekker te halen. Van Doeselaar heeft een kleine 'kin derboerderij' met paarden, kippen, duiven en een geit net aan de andere kant van de dijk, en was daar op dat moment aanwezig. Van Doeselaar: „De hele wereld is mobiel maar op dat moment had niemand een mo biele telefoon. Ik heb 112 gebeld. Geluk heeft eerst nog geholpen om een accu in de trekker te leggen. We hebben sjorbanden meegenomen en zijn naar de auto toegereden. Dat was zo maar honderd meter. Er wa ren toen ook al meer mensen van de camping gekomen." Door het bevestigen van banden rond de wielen is met behulp van de traktor van Van Doeselaar de auto een stukje omhooggetrokken waar door Bogem het slachtoffer kon be vrijden. Magda Geluk: „In onze ogen heeft dat allemaal uren ge duurd, maar in werkelijkheid was dat maar een minuut of zes." Bo gem bevestigt dat. Hij spreekt van zes of zeven minuten. Leerling verpleegkundige Helga Geilings van de camping begon on middellijk met reanimatie en kreeg daarbij al snel hulp van ambulance chauffeur Bart Janssen uit Sint- Maartensdijk. Zijn dienst zat er om vijf uur op. Op de post aan de Noordpoort in Sint-Maartensdijk hadden ze al van het ongeval ge hoord voordat ze daadwerkelijk werden opgeroepen. Het ging om een zogenaamde watermelding, een ongeluk in water. Met zijn eigen au to reed hij naar de zeedijk omdat zijn kinderen daar op dat moment speelden. Uit voorzorg had hij de sleutel van de slagboom meegeno men die de oprit naar de zeedijk af sluit. Hij merkte dat het daar niet te doen was. Even later ontdekte hij wel de plaats van het ongeval, rende er heen en begon met hartmassage bij het slachtoffer. Omdat het op de post rond vijf uur wisselen van de wacht is, kwamen beide ambulances naar de Kaste leinsweg. Ook de brandweer was snel ter plaatse. Het ambulancepersoneel nam de eerste hulp aan het slachtoffer over tot de traumahelicopter kwam. Janssen: „Bij zo'n geval heb je een dubbel team nodig. Alle diensten heb ben goed samengewerkt." De helicopter landde eerst op de dijk. Om dichter bij het slachtoffer te ko men, zette de piloot het toestel op de akker naast de sloot op de grond. De brandweer zette de weg af. Omdat er sprake was van een slachtoffer in het water was ook de duikploeg uit Tho len opgeroepen, maar die hoefde niet in actie te komen. Juist rond vijf uur begon het enorm af te koelen en stak er een koude wind op. Met een windscherm wer den het slachtoffer en de hulpverle ners door de brandweer en enkele omstanders uit de wind gehouden. Het meisje werd met de helicopter naar het Erasmus medisch centrrum in Rotterdam vervoerd. In verband met het onderzoek werd de bestuur der aangehouden. Bij de blaastest bleef hij ruim onder de wettelijke norm. De auto was behoorlijk be schadigd en werd door bergingsbe drijf Faasen uit Steenbergen uit de sloot gehaald. Zondagmiddag zaten de camping- gasten enigszins te bekomen van de overwachte gebeurtenis tijdens hun vakantie. Ze zijn er nog vol van en hebben onrustig geslapen. De 46-ja- rige Bogem uit Huizen (Noord-Hol land) liet net zijn hond uit langs de dijk toen hij in een schim de auto over de kop zag gaan. Hij rende er op af en trof de bestuurder al aan de kant van de sloot aan „Ik vroeg of er nog iemand in de auto zat. Dat be vestigde hij. Ik ben toen in de sloot gesprongen en zag alleen een arm en een been. De voorruit lag boven op haar. Ik kon er niet bij. Toen ben ik de camping aan gaan schreeu wen." Beveiligingsbeambte Bogem kreeg hulp van Helga en chauffeur Fred van der Rest uit Dordrecht. Geluk was er al. Ze probeerde de auto op te tillen, maar dat lukte niet. Helga Geilings (33) uit Hoogerhei- de is leerling verpleegkundige en haalde juist een week geleden haar aantekening reanimatie. ZIE VERDER PAGINA 5 De gemeenteraad heeft het initiatief genomen om maandagavond 17 mei om half acht in Meulvliet te Tholen met de inwoners te praten over de bezuinigingsvoorstellen. De raad licht toe waarom het financieel be leid herzien moet worden (het tekort van 1,2 miljoen euro in 2005) en wil vervolgens van de bevolking weten, wat men vindt van de voorstel len van het college. Uit de hele gemeente kan men zijn zegje doen over de sluiting van het zwembad in Tholen, de overheveling van de activi teiten uit 't Ouwe Raed'uus naar de Poorthove in Poortvliet en de op heffing van alle bibliotheekvoorzieningen, behalve die in Tholen en Sint-Maartensdijk. Tegen dat laatste voorstel komt ook het bibliotheekbestuur zelf in het ge weer. „Er zal actie gevoerd worden voor behoud van de bibliotheekvoor zieningen in de gemeente Tholen", zegt directeur W. Otterman. Hij komt volgende week met een nadere invul ling. Ook voorzitter Ph. de Rijke van de stichting Actief Stavenisse zegt in actie te zullen komen om de bibliobus in Stavenisse te behouden. „Ook wij zijn inwoners van de gemeente en tel len net zo goed mee als de mensen in Tholen. Burgemeester Van der Mun- nik zei destijds wel dat de inwoners van Stavenisse niks willen, maar we zullen de gemeenteraad van het tegen deel overtuigen", zegt De Rijke strijdvaardig. De raad heeft na het bekend worden van het tekort van 1,2 miljoen euro in 2005 het college opdracht gegeven om met bezuinigingsvoorstellen te komen. Daarvoor hebben de ambtena ren meer dan voldoende bouwstenen aangereikt, waaruit b. en w. een keuze hebben gemaakt. Uitgangspunt is ook, dat de onroerende zaakbelasting vol gend jaar maar met 5 in plaats van 16% omhoog gaat. Zou die verhoging in tact blijven, dan zou er veel minder bezuinigd hoeven te worden, maar de raad wilde juist de lastendruk van de inwoners verminderen. Ter voorbereiding op het gesprek met de bevolking op 17 mei praat de raad 11 mei nog met b. en w„ waarbij amb tenaren achtergrondinformatie geven over de bezuinigingsvoorstellen. In woners mogen hier wel op de publie ke tribune meeluisteren, maar er is dan geen spreekrecht. Het is ook geen officiële commissie- of raadsvergade ring. Op 3 juni is er wel een officiële verga dering van de commissie algemeen bestuur en dan hebben de inwoners wel spreekrecht. Hier worden de be zuinigingsvoorstellen besproken met het oog op de definitieve besluitvor ming in de raadsvergadering van 9 ju ni. De bevolking krijgt dus zowel 17 mei in Meulvliet als 3 juni in het ge meentehuis te Sint-Maartensdijk gele genheid om kanttekeningen te plaat sen bij de bezuinigingsvoorstellen. Dirigent Peter de Rooy van Euterpe op koninginnedag bij zijn laatste aubade in Sint-Maartensdijk. Hij vertrekt naar Frankrijk en als voorproefje bood het evenementencomité Smalstad als dank voor zijn jarenlange medewerking een fles Bordeaux aan. Zie voor een uitgebreid verslag van koninginnedag in woord en beeld pagina 9. Tachtigjarige spil M. Schot van Protestantenbond krijgt lintje Onderscheiding voor inzet J. Potappel bij jeugdwerk en ziekenzorg Wim van Gorsel bereikt mijlpaal 50.000 kilometers bij toerclub De Bidon EN VERDER... Overheid mag Kunstroute Tholen niet in de steek laten, zegt gedeputeerde ZOALS GOUD IN VUUR WORDT BEPROEFD ZO BLIJKT TROUW IN TEGENSPOED Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Eva Potappel, Nicole den Hollander en Jan Westerweel van Die Heene- trechtschool uit Oud-Vossemeer hielpen maandagmiddag mee met het planten van de linde op het nieuwe stukje park langs de Vest in Tholen. De boom werd geplant ter ere van de geboorte van prinses Amalia op 7 december. De leerlingen uit groep zeven en acht ondersteunden burge meester W. Nuis en wethouder F.J. Goossen bij het dichtgooien van het plantgat voor de koningslinde. Het was een flinke put om te dichten maar met vereende krachten werd het kar- wij snel geklaard. De twintig leerlingen van de school waren op de fiets naar Tholen gekomen om het planten bij te wonen. De Amaliaboom staat al in blad op het nieuwe nog kale deel van het park. Er werd tijdens het planten met graafmachines gewerkt aan het ontgraven van de Vest. Nuis vroeg de kinderen of ze wisten waarom er met zoveel herrie gegra ven werd. Een van de leerlingen zei dat er water in moest komen, een ander zei dat dit water goed was voor de bomen en weer een ander zei dat het goed was voor de huizen. De burgemeester legde uit waarom het nodig is. namelijk voor het opvangen van water om wateroverlast te voorkomen. Ook vroeg hij welke speciale band de gemeente Tholen heeft met het konink lijk huis. Omdat de koningin graag op Tholen kwam, zei een van hen. Maar Nuis legde uit dat de koninging vrouwe van Sint-Maartensdijk is en dat dit iets extra's geeft aan het planten van de koninklijke boom. Eigenlijk zou het plan ten begin april plaatsvinden. Door het overlijden van prinses Juliana ging dat niet door en werd de boomplantdag uitgesteld. Het plaatsen van een linde is een traditie bij de geboorte van koningskinderen. De linde is geschonken door staatsbosbeheer. Er komt nog een hekje bij de staan met een kroontje en een plaatje met een tekst. De leerlingen kregen een lineaal van de stichting nationa le boomfeestdag en een vaantje. Leerlingen van Die Heenetrechtschool uit Oud-Vossemeer helpen burgemeester Nuis en wethouder Goossen mee met het dichtgooien van het plantgat.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1