Vogel vreugd viert gouden jubileum met actief bestuur op het water Id4U helpt bedrijven met hun uitstraling De nieuwe bruhhe ZLM REISVERZEKERING? Wwbntu<(j Uit de staten van Zeeland Geen onderzoek naar overheveling wegbeheer van de waterschappen Erelidmaatschap voor J.J. den Engelsman uit Sint-Annaland i - Een idee voor u en Van Meer drukt de kosten Tholen in bedrijf Donderdag 29 april 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Four Freedomsprijs voor Kofi Annan en Max Kohnstamm Grootse prestatie Legpenning 105 leden Exclusiviteit, betaalbaarheid en het bieden van een to taalconcept. Dat zijn de sterke punten van Id4U, het be drijf van Dominiek Bout. Zij is al een aantal jaren actief op Tholen, maar is er voortaan ook gevestigd. Van Meer op het bedrijventerrein Welgelegen biedt de grafisch ont werpster onderdak. Dominiek drukt niet alleen het druk werk, maar met het totaalconcept ook de kosten. Kunstroute Eerste burgerinitiatiefvoor stel Motie schelpdiervisserij fcniUiMfffl! Drs. Max Kohnstamm (90) krijgt op 8 mei in Middelburg de Four Freedoms onderscheiding voor vrijwaring van vrees. Kohnstamm was na de oorlog een voorvechter van een verenigd Europa. Hij fun geerde als secretaris van de hoge autoriteit van de Europese gemeen schap voor kolen en staal (een voorloper van de EU), was presi dent van het Europees universitair instituut en van het Actiecomité voor Europa, en adviseur van voor zitter Jacques Delors van de Euro pese Commissie. Premier Lubbers was in 1995 de laatste Nederlander die een Four Freedoms onderschei-, ding kreeg. Prinses Juliana, Max van der Stoel, Willem A. Visser 't Hooft, H. Johannes Witteveen, J. Herman van Roijen, kardinaal Ber- nardus Alfrink en professor Jan Tinbergen gingen hem voor. De onderscheidingen zijn in 1950 in het leven geroepen door het Franklin and Eleanor Roosevelt In stitute te New York. Ze zijn geba seerd op de vier vrijheden die de Amerikaanse president F.D. Roo sevelt formuleerde in een toe spraak tot het Congres: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. Zijn we duwe Eleanor ijverde er later voor dat ze werden opgenomen in de universele verklaring van de Rech ten van de mens. Koningin Beatrix noemde ze in haar laatste kersttoe spraak 'de morele pijlers van onze beschaving'. De onderscheidingen worden jaarlijks uitgereikt. Sinds 1982 gebeurt dat in de even jaren te Middelburg, wat voortvloeit uit de vermeende afstamming van de Amerikaanse Roosevelts uit een Thoolse emigrant. Kohnstamm bevindt zich in goed gezelschap. De Four Freemdoms Medal - voor een wereldwijde, be langrijke, moedige en persoonlij ke bijdrage aan de vrijheid in de wereld - valt namelijk de secreta ris-generaal van de Verenigde Na ties ten deel. de Ghanees Kofi An nan. De onderscheiding voor vrijheid van meningsuiting gaat naar oud-president van Estland en schrijver/filmer Lennart Meri. De Palestijnse recor van de Al-Quds universiteit in Oost-Jeruzalem. dr. Sari Nusseibeh, krijgt de 'award' voor vrijheid van godsdienst. En die voor vrijwaring van gebrek gaat naar de Boeroendese Mag- guie Barankitse. De uitreiking wordt bijgewoond door koningin Beatrix, prins Constantijn en prin ses Laurentien. Ook Artserr-zon- der-Grenzen-medewerker Arjan Erkel, onlangs vrijgelaten na een maandenlange gijzeling in Dage stan, is in Middelburg uitgeno digd. De leden van de vijftigjarige vogel vereniging Vogelvreugd genoten zaterdagmiddag van een mooie bootreis vanaf Sint-Annaland naar Tholen, de twee plaatsen waar om de beurt de jaarlijkse tentoonstelling wordt gehouden. Districtsvoorzitter Dirk Verburg kwam niet alleen het bestuur van de gouden club gelukwensen, maar ook twee jubilarissen huldi gen. De 75-jarige Jap den Engels man was 50 jaar lid en zijn neef Merien den Engelsman (57), bei den uit Sint-Annaland, is een kwart eeuw actief bij Vogelvreugd. De eerste werd tevens benoemd tot erelid. Ook Arie Schot en Ko Perestam uit Tholen waren vijftig jaar lid, maar stelden geen prijs op een huldiging en deden ook niet aan de bootreis mee. Met de vrouwen van de leden was het aan boord van de Frisia ech ter een hele drukte en in Tholen kwa men nog verschillende receptiegan- gers aan boord, zoals bestuurders van andere vogelverenigingen, spon sors en wethouder W.C. van Kempen namens het gemeentebestuur. De wethouder bracht de hartelijke ge lukwensen over en zei het hartstikke leuk te vinden, dat mensen zoveel plezier kunnen beleven aan hun hob by. „Op tentoonstellingen geniet ik van de prachtige kleuren en vele va riaties. Ik vind het bijzonder knap dat er zoveel kweekwerk aan voorafgaat. Vogelvreugd bestaat al vijftig jaar en een stuk continuïteit is belangrijk voor een vereniging. Heel veel suc ces gewenst verder en op naar het volgende jubileum", zei de wethou der. De districtsvoorzitter zwaaide het bestuur lof toe, want dat draagt in be langrijke mate ook bij tot de conti nuïteit. „Ik zie steeds dezelfde ge zichten bij Vogelvreugd en dat is een goed teken. U hebt een heel actief bestuur, dat de op vijf na grootste vereniging van Zeeland leidt. Gedu rende vijftig jaar is hier een grootse prestatie geleverd." Verburg hield de leden voor, dat er in een halve eeuw heel wat veranderd is bij de vogelkwekers. „Kijk bijvoor beeld maar naar de gastverblijven van de vogels, die zijn eens zo breed geworden. En kon je twintig jaar ge leden met 88 punten nog kampioen worden, nu moet je er 91 halen, Vo gelvreugd gaat met zijn tijd mee en daarom zie ik de toekomst voor deze vereniging met optimisme tegemoet. Op naar de zestig jaar en veel suc ces", aldus de districtsvoorzitter. J.J. den Engelsman was bijna mede oprichter van Vogelvreugd. Hij is in middels vijftig jaar lid en op 75-jari- ge leeftijd nog steeds een actief vogelliefhebber. „Dat is een enorme prestatie", zei districtsvoorzitter Je zat' nie gloave, mè m'n kriehe in Thole 'n nieuwe bruhhe. Nie over 't kanaal - want daer is gelukkig niks mis mee, dus die ouwe m'n nog mèr 'n stuitje - mè over de veste! Da zit zo: van de veste was 'n êêle tied heleje 'n gedêêlte gedempt in zodoende kö je van de Ten Anker- weg geweun deurrieje nae de Meulevietsestraete. Mè da's noe verbie! Dat gedempte gedêêlte most wêêr uut- gegraeve wööre in daerom most die nieuwe bruhhe he- maekt wööre. A Reacties mm lezers op-da rubriek, zijn welkom, bij de dialectgroep- Tholen, tel. 0166-602226 Ze bin weken heleje d,r a mee b.ehonne in je kan elke dag wel 'n krootje ménsen zien die at stae te kieken naer 't kerwei, iederéén is be nieuwd oe at 't gae wööre. Ouwe Tholenaers kunne nog wete oe at 't vroeher was, want in 't behin van de derti ger jaeren is dat stik veste hedempt mee bagger uut de resterende vesten. Voor dien tied was t'r géén dam of bruhhe nae de Meulenvliet- sediek. Je kon toentertied al léén mèr deur de Vos- semêêrsepoorte of deur de Ouwelandsepoorte Thole binnen komme. Hoe kijken we als Tholenaren er tegenaan. Misschien geeft het ons een speciaal gevoel om over die brug het cen trum van Tholen in te rij den.Wanen we ons mis schien in Middelburg of in Zierikzee? 't Is wè héén echte bruhhe, mèr allee ie liekent 'r op. In 't bluuf nie bie 'n bruhhe al léén, neeje d'r wöör oak 'n hedêêlte van d'n ouwe stads- walle hersteld, want de stadswallen bin rond 1840 a geslecht in toen is t'r pland- soen van hemaekt ('t Bosje). Op die nieuwe an te lehhen walle kom een ouw kenon te staen, dus zodoende kriege m'n zommedêên twee bruh- hen in twee kenonnen. Mè noe ebbe ze bie de hemêênte 'n hrööt probleem. Want a je mee dat kenon zou wille schiete, dan mö je na- tuurluk oak soldoaten ebbe die at dat kunne bediene. In dat motte nie zomè soldo aten weze, mè ze zulle dae- voor wel 'n opleiding motte kriehe; 'n soort gele riejers. Je mot d'r nie van staen kie- ke at 'r zommedêên 'n affer- tentie in de krante staet: 'ge vraagd: vrijwilliggers voor de bemanning van het geschut op de wal. Opleiding wordt bekostigd door de gemeente Tholen terwijl voor passende uniformen zal worden ge zorgd.' Wie weet hoeveel aanmeldingen er komen. Het za toch nie zo weze at 't kenon d'r alléén mè stae te zwiegen. D'r zü toch wel 's saluutschoten helost motte wööre at één of ander oagge- plaest persoon de stad Thole bezoekt? Lae m'n éénvoudig beginne, bevobbeld at Sin- terkloas inhaele wóórd We zijn toch benieuwd hoe het effect zal zijn wanneer straks alles klaar is en de veste weer geheel, of zoveel mogelijk, in de vroegere staat hersteld is. Straks kun nen we dus duidelijker zien hoe in vroeger tijd de verde digingswerken van een ves tingstad werden aangelegd waardoor de wallen en ves ten van bovenaf gezien een soort ster met punten vorm den. Destijds moest zo'n stad herhaaldelijk verdedigd wor den tegen vijanden en dat heeft dus ook zeker zin gehad om de vijand op deze manier te verdrijven. Tegen de ach tergrond van het boven staande omtrent verdedi gingswerken, besef je pas goed dat we thans in een to taal andere situatie verkeren als het om onze veiligheid gaat. Mèr a 'k noe de vorderiengen van 't wérk zien, dan èmmen wè moed at over een weke of drieje de bruhhe open haet voor oalle verkêêr. Noe vrêêze m'n nog voor één dieng, in dat is at 'r mis schien bruhheheld betaeld za motte wööre, zo as vroeher bie de Thoolse bruhhe. Wwant a je heregeld in je portemenee mö soeke naer 'n (euro)dubbeltje, dan is 't net of a je echt vuuftig jaer in d'n tied teruggezet bin, in dat za d'n opzet toch nie gewist weze. Dan zou je oak nog bruhhewachters motte ebbe. Lae m'n noe mè stoppe. Tot over drie weken! Jacob en Tonny Duijzer, Tholen. Gouden jubileum J.J. den Engelsman (rechts) werd tot erelid van Vogelvreugd benoemd en ontving tevens een legpenning. M. den Engelsman, eveneens uit Sint-Annaland, kreeg de zilveren speld ter gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap. Verburg. „Je bent immers de enige die zolang lid is en ook nog aan de tentoonstellingen meedoet. Al jaren heb je tropische vogels, bijzondere soorten. Verder hanteer je wel vaste patronen. Je houdt het steeds bij vijf tien kooien. Regelmatig haal je goe de punten op tentoonstellingen en we kunnen gerust zeggen, dat de vereni ging op mensen als Den Engelsman drijft. Het districtsbestuur heeft dan ook veel waardering voor je en daar om mag ik vanavond een legpenning uitreiken, waarin je naam is gegra veerd." Voorzitter Karei Bicker voegde daar namens Vogelvreugd nog het erelid maatschap aan toe, wat met een oor konde en bloemen werd bevestigd. Den Engelsman is namelijk niet al leen vijftig jaar actief vogelkweker, maar hij diende de vereniging ook nog acht jaar als voorzitter. „Ik ben een man van eenvoud, maar ik vind deze huldiging toch wel leuk'bekende een glunderende ju bilaris. De districtsvoorzitter had ook nog een zilveren speld bij zich en die was voor M. den Engelsman, die 25 jaar lid van Vogelvreugd was. Hij kweekt nog steeds vogels, maar is in tegen stelling tot zijn naamgenoot niet ac tief op tentoonstellingen. Vogel vreugd telt 105 leden, waarvan er 30 actief zijn op tentoonstellingen. Het hoogtepunt was 117 leden, maar door verlies aan jeugdleden is dat aantal gedaald. Vogelvreugd heeft le den van heel Tholen en Sint-Philips- land. Daarnaast zijn er leden uit Oos- terland en Putte, waar clubs ter ziele gingen. „Wij kunnen ons helemaal zelf bedruipen", zegt voorzitter Bic ker trots. In de Minneputtestraat in Tholen heeft de vereniging een ma- terialenberging, waar ook de be stuursvergaderingen worden gehou den. In de laatste week van no vember is altijd de onderlinge ten toonstelling en ter gelegenheid van het gouden jubileum is dat deze keer een bijzondere expositie in de Welle- vaete te Sint-Annaland. Daar kunnen ook niet-leden vogels inzenden om te laten beoordelen door de keur meesters. Bestuurslid Leo Quist noemt Vogel vreugd een unieke vereniging.' „In geen enkele andere vereniging in de gemeente zijn Sint-Annaland en Tholen al zoveel jaren met elkaar verbonden." Ttrcr Het bestuur van Vogelvreugd bestaat uit v.l.n.r. secretaris Adrie Bazen, Leo Quist, Rien Goedegebuure, ringcommissaris Iman de Graaf, voorzitter Karei Bicker, Jaco van Zetten en penningmeester Wim Zoetemeijer. Dominiek Bout is met een eigen bedrijfje begonnen na de verhui zing van NPN drukkers - waar ze jarenlang werkte - naar Breda. „Door dat vertrek en het verdwij nen van Holland Print is er naar mijn idee hier een markt ontstaan voor drukwerk van hoge kwaliteit en voor heldere ontwerpen." Het gezin Bout woonde eerder in Tho len, maar tegenwoordig in België waar Dominiek opgroeide en - in Antwerpen - haar opleiding kreeg aan de Hogeschool voor grafische en schone kunsten. Dat ze bij Van Meer neerstrijkt, is niet toevallig. De ondernemer is een goede klant, waarvoor Dominiek Bout de com plete huisstijl ontwierp. „Inmid dels heb ik een behoorlijk aantal vaste klanten, ook op Tholen heb ik al een leuke klantenkring opge bouwd." Steeds meer bedrijven en instellin gen kiezen voor kwalitatief hoog waardig drukwerk. Niet verwon- derlijk, aldus Dominiek. Het geeft immers een bepaalde uitstraling, laat zien dat er moeite is gedaan. „Het is toch heel iets anders dan een velletje via de fax." Meestal moet voor het laten maken van ontwerpen een flink bedrag neer geteld worden. Doordat Dominiek Dominiek Bout vond op Tholen onderdak bij Rob van Meer, wiens bedrijf tot de klantenkring van Id4U behoort. Bout een compleet concept kan bieden, is het bij Id4U betaalbaar. „Het drukken besteed ik uit aan een drukkerij in België. Die kan een prima kwaliteit leveren en, dankzij de afspraken die we ge maakt hebben, tegen scherpe prij zen." Restyling van logo's, huis stijlen, het samenstellen van catalogi, folders en posters, het zijn allemaal zaken waarvoor be drijven en instellingen terecht kunnen bij Id4U. Maar ook parti culieren bedient het bedrijf. Bij voorbeeld met speciaal ontworpen trouw- of geboortekaarten. Op een website die nog in ontwikke ling is (www.ysers.skynet.be/ID4U) zijn ontwerpen van Dominiek te zien. Ze maakte onder meer de huisstijl en logo's van Internation al Diamonds Association en Flying Diamonds. Een grote pro jectontwikkelaar uit Rotterdam liet haar een exclusieve brochure ontwerpen voor luxe appartemen ten in de binnenstad. „Prince Kunststoffen in Tholen, Castria Wonen, Art Object in Bergen op Zoom en Pharmalabel en De Wild Belgarde uit Roosendaal behoren ook tot onze klantenkring." Bij voorkeur werkt Dominiek Bout op afspraak en gaat dan zelf naar de klant toe. „Voor hen is dat een stuk gemakkelijker en ook ik kan op die manier mijn tijd het beste indelen." Inmiddels is ze zowat iedere dag op Tholen te vinden. Waar Dominiek ook al enkele ja ren werk voor levert, is de Kunst route in Tholen. „Vaandels, vlaggen, posters, folders en uitno digingen heb ik allemaal gemaakt. Dat vind ik gewoon leuk om te doen, ik sponsor dat", vertelt ze. Via haar toenmalige overbuur vrouw Sarien Bout, die bestuurs lid was van de organiserende Kunstkring Tholen, raakte Domi niek bij dit project betrokken. Id4U is telefonisch bereikbaar (06-16322950 of 003236664175) of via e-mail: ID4U@skynet.be. (Advertentie LM.) De PvdA in de staten van Zeeland wil het wegbeheer op het platteland overhevelen van de waterschappen naar de provincie. De waterschappen voeren deze taak naar het oordeel van de PvdA niet goed uit. Deze fractie be schouwt het in andere handen geven van het wegbeheer als een stap naar opheffing van de waterschappen als apart bestuursorgaan. Deze discussie werd gevoerd aan de hand van een initiatief voorstel van de PvdA. Aanlei ding daartoe is o.a. het rooien van meidoorns op Walcheren afgelopen najaar door het wa terschap Zeeuwse Eilanden. Het rooien van die meidoorns sterkt de PvdA in haar opvat ting dat een brede belangen behartiging van het wegbe heer niet in goede handen is bij het waterschap. Het initia tiefvoorstel nodigde uit om gedeputeerde staten opdracht te geven om te onderzoeken hoe de waterschappen het be heer van de plattelandswegen nu uitvoeren en wat het kost. Ook zou bekeken moeten wor den welke gevolgen de over heveling van deze taken heeft als het wegenbeheer op het platteland geheel wordt on dergebracht bij de provincie. Het PvdA-voorstel kreeg uit eindelijk alleen steun van GroenLinks (2), D66 (1) en SP (1). Behalve dat een ruime meerderheid van CDA,VVD, SGP en CU de noodzaak voor een dergelijk onderzoek niet of onvoldoende vond aange toond, wilde men niet vooruit lopen op een landelijke discus sie over de positie van de waterschappen. Eén taak uit het pakket van het waterschap weghalen, is niet zinvol. Bo vendien ligt de wegentaak voor de Zeeuwse waterschap pen wettelijk vast. De water schapsinkomsten voor wegbe heer komen nu via de gemeenten (uit het gemeente fonds) en een ander deel wordt opgebracht uit de eigen belastingopbrengsten van het waterschap. De provincie heeft geen mogelijkheid zelf belasting te heffen, dus om de bekostiging veilig te stellen zou speciaal voor Zeeland een wetswijziging nodig zijn. De mogelijkheid tot het indie nen van een burgerinitiatief voorstel bestaat sinds kort en is één van de mogelijkheden om burgers meer bij de poli tiek te betrekken. Door 2 inwo ners uit Veere is de mogelijk heid opgepakt om een dergelijk burgerintiatief in te dienen bij de provincie. Vijf honderd handtekeningen is voldoende om zo'n voorstel op de agenda te krijgen. Men wil bereiken dat de provincie nog eens goed kijkt naar de gevolgen van de aanleg van een nieuwe N57 op Walche ren. De ondertekenaars vrezen dat die weg de leefbaarheid en de rust aantast. Unaniem werd besloten om dit burgerinitia tief ontvankelijk te verklaren. Inhoudelijk wordt erover ge sproken in de statenvergade ring van 14 mei 2004. De streekplanherziening West- Zeeuws-Vlaanderen biedt in dat gebied meer ruimtebeslag voor verblijfsrecreatie en het opent de mogelijkheden voor de bouw van woningen bij Cadzand-Bad. De recreatie-on dernemers moeten bij uitbrei ding van hun bedrijf flink mee betalen aan de inrichting van de nieuwe natuur en land schap. Het zogenaamde groen voor rood-beginsel. Het kost ruimte en daarom is dat ge koppeld aan meer groen. Met de SGP-fractie tegen, steunde de staten deze streekplanwijzi ging. Een meerderheid van de staten wil daarbij geen onder scheid maken tussen grote en kleine bedrijven. Voor ieder- J. van de Merbel, CDA. een geldt een bedrag van 34.000 euro per hectare. Een amendement van CDA en VVD om de bijdrage voor vooral de kleinere bedrijven te beper ken, leed schipbreuk met 20 tegen 18 stemmen. PvdA, D66, SP, GL en SGP vonden het ma ken van dit onderscheid on juist. E.Wijffels (CDA) betoog de dat kleinere ondernemers (vooral familiebedrijven) door die extra uitgaaf voor grote problemen komen te staan en alleen grote recreatiebedrijven in staat zijn deze plannen te re aliseren. Hij wilde verschil ma ken in betaling tussen bedrij ven waar het hele jaar gerecreëerd kan worden en die waar alleen in het vakan tieseizoen mensen verblijven. De discussie over de verdeling van twintig miljoen investe ringsbudget voor stads- en dorpsvernieuwing over de Zeeuwse gemeenten voor de periode 2005 - 2010 wordt la ter voortgezet. Er was geen meerderheid te vinden voor één van de drie keuze-model len. Het college van gedepu teerde staten heeft toegezegd te komen met een tussenmo del waarbij meer geld gaat naar Terneuzen en Goes en waarbij meer recht wordt ge daan aan de problematiek in die gemeenten. Zeeland moet krachtig stel ling nemen tegen het rapport van de commissie-Meijer over de toekomst van de schelpdiervisserij in de Wad denzee. Met name de eis dat de sector binnen zeven jaar andere, natuurvriendelijker vismethodes toepast, is on aanvaardbaar. Dat was de strekking van de motie die op initiatief van de VVD en mede door CDA, SGP, CU, PvZ en Zeeuws Belang werd inge diend. De motie kreeg ruim voldoende steun, maar PvdA, GL, SP, en D66 stemden tegen al waren ook deze partijen overtuigd van het econo misch belang van de schelp diersector voor de Zeeuwse economie. Namens het college kon de verantwoordelijke gedepu teerde al aangeven dat minis ter Veerman op de hoogte is gesteld van de Zeeuwse visse- rijbelangen in het algemeen en de werkgelegenheuid in het bijzonder. Binnenkort is er overleg met de visserijge meenten en de sector. Het is daarbij nodig om niet alleen maar te roepen dat de termijn tekort is om binnen zeven jaar andere vangstmethodes toe te passen, maar we moeten de Zeeuwse inbreng ook on derbouwen en voorstellen doen, aldus gedeputeerde Poppelaars. Assurantiekantoor Vt Burgemeet 25 - Poortvliet Tel: (0166) 612 509 p Jan P.M. Overboekt - I>s u ra Kil! ii 4 u "*T* V Ten Ankerweg 72 - Tholen - Tel: (0166) 602 888 Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9