'Hoe zullen de nieuwe bewoners reageren?' Groter Haestinge en een beter zwembad in Sint-Maartensdijk 'Sluiting bibliotheek educatieve ramp' ZLM WOONHUIS- VERZEKERING? Raad beslist woensdag 9 juni Veelal met pijn in hun hart Tholen offert zwembad voor gemeentehuisbieb en vmbo-school Bezoekers 2 zwembaden Gymtoestellen,podiumdelen en dranghekken zelf ophalen Nieuw raadhuis wordt nog ontzien Wij geven onze keuzes voor betere Extraatje vervalt voor ambtenaren Donderdag 29 april 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Dorpsplan Poortvliet al gelijk van de baan Acties Tholen moet voor de komst van het nieuwe gemeente huis en de vmbo-school het Markiezaatscollege, alsmede de vestiging van de centrale bibliotheek voor de gehele gemeente, zwembad de Spetter inleveren. Sint-Maar tensdijk wordt voor het verlies van het gemeentehuis en het Markiezaatscollege gecompenseerd met een ver nieuwd zwembad, een groter Haestinge en handhaving van de bibliotheek. Concentratie sportvelden Geen hangplek Euterpe en brandweer in gemeentewerkplaats „Dit is een basisvoorziening zegt Theo Baaij, terwijl hij maandagavond in de bibliotheek van Sint-Annaland in de rij staat om zijn uitgekozen boeken te laten regi streren voor de uitleen. „Hier is altijd volk en ik vind het een raar idee om de bibliotheek te gaan sluiten. Dat is een educatieve ramp!" Secretaris Kees Zuidweg van het bibliotheekbestuur zegt ,zeer onaangenaam' verrast te zijn door de rigoureuze bezuinigingsvoorstellen voor het bibliotheekwerk op Tholen en Sint-Philipsland. „Bijna maandelijks hebben we contacten met wethouder Velthuis en haar ambtena ren en dan moet je vrijdagmiddag via omroep Zeeland horen dat bijna alle bibliotheken dicht gaan. Hier gebeu ren gewoon gekke dingen.7' Niet erg slim Tholen te klein Besparing 50.000 euro Poortvliet stond als eerste op het programma om een dorpsplan te ontwikkelen om op die manier dat dorp een impuls te geven. .Leef baarheid in Poortvliet wordt project gemeenteraad', zo stond er in de Eendrachtbode van 15 april. Een week later blijkt er al een streep doorgehaald te zijn, want bij de be zuinigingsvoorstellen hebben b. en w. dat geschrapt. „Hierdoor kan een aanzienlijke besparing in geld, maar ook in tijd plaatsvinden", schrijven b. en w. aan de raad. In plaats van Poortvliet wordt nu Scherpenisse/ Sint-Maartensdijk aangepakt in het kader van de vernieuwingsimpuls' die voor de smalstad is afgesproken, wanneer daar het gemeentehuis en het Markiezaatscollege verdwijnt naar Tholen. Hiervoor wordt geld uit de pot .communicatieprojecten' gehaald. Het gaat om een eenmalig bedrag van 50.000 euro. VERVOLG VAN VOORPAGINA De gemeente moet snel dat presti gieuze plan voor het nieuwe ge meentehuis laten varen. Dan zijn alle financiële zorgen in één klap verleden tijd", aldus Versteeg. Zijn vrouw Elise valt hem bij met een opmerking waar klaarblijkelijk goed over is nagedacht „Ik las dat er door de bezuinigingen elf ar beidsplaatsen verdwijnen bij de ge meente en ze willen het ambtena renapparaat in de toekomst nog verder inkrimpen. Het ruimtepro bleem waar steeds mee wordt ge schermd, lost zich door deze gang van zaken automatisch op." Het echtpaar vindt vooral het mo ment waarop deze rigoureuze maatregelen door het college naar buiten zijn gebracht, erg slecht. De kruitdampen in de raadszaal zijn nog maar goed en wel opgetrokken na het gekrakeel over het vergeten vakantiegeld en de commotie die onlangs ontstond toen bleek dat Tholen de duurste gemeente van Zeeland was. „Niets rechtvaardigt in mijn ogen de bouw van zo'n duur gemeentehuis in een tijd waarin van burgers grote financiële offers worden gevraagd. Als je als particulier geen geld hebt om een duur nieuw huis te kopen, dan ben je toch ook genoodzaakt om in je oude woning te blijven zitten." „Belachelijk die plannen", zegt mevrouw C. van Dijke. Ook zij er gert aan al het geld dat aan het bruggetje over de Veste wordt be steed. „Zoiets stelt werkelijk niets voor en het kost een vermogen." Ze heeft in de winkel zojuist haar handtekening gezet als protest te gen de gemeentelijke plannen. Ook Jaco van Zetten, bestuurslid van Stichting Thoolse Evenementen en Promoties (STEP) kan geen waar dering opbrengen voor de geldbe- sparende maatregelen die de ge meente nu door wil voeren. „Onlangs is het speeltuintje aan de Parksingel al verdwenen en als de plannen van de gemeente door gaan, dan verdwijnen er straks naast het zwembad nog meer voor zieningen waarvan met name de jeugd veel gebruik maakt. Waar moeten de jongeren van Tholen straks hun vertier nog zoeken", zo vraagt Van Zetten zich af. Esther Beerens weet daarop wel een ant woord. Volgens de Thoolse, die met drie van haar kinderen aan het winkelen is, zullen er veel jongeren de wijk nemen naar Brabant. „Wij gaan zeker niet met ons gezin naar Smurdiek om te zwemmen, want op dezelfde afstand zijn er veel grotere en overdekte zwembaden te vinden." De hoge gemeentelijke lasten voor de burgers staan volgens de onder vraagde Tholenaren niet in verhou ding met het voorzieningenniveau en enkele inwoners die in Tholen geboren en getogen zijn, vragen zich hardop af hoe de nieuwe inwo ners van hun woonplaats op de on heilstijding van de gemeente zullen reageren. Je zult je met je gezin pas in de wijk Stadszicht gevestigd hebben met het idee datje in de zo mermaanden heerlijk naast de deur kunt zwemmen. Als het aan Elga van der Zande en haar medestrijder Natasja Radings ligt, zal er nog flink gestreden worden voordat het tot sluiting van het Thoolse zwem bad komt. Het tweetal heeft de handtekeningenactie deze week uit gebreid over alle woonkernen in de gemeente Tholen en de dames had den dinsdag al 2000 handtekenin gen binnen van verontruste inwo ners. „Er is erg veel ongenoegen onder de mensen en we worden van alle kanten aangesproken door mensen die ons initiatief van harte steunen. We zijn nu bezig met het mobiliseren van de schooljeugd. Aan de basisscholen hebben we het verzoek gericht om mee te werken aan ons protest. De jongste leerlin gen kunnen in een tekening laten zien wat zij er van vinden dat het zwembad dichtgaat en de oudere basisscholieren mogen in een op stel hun mening geven over de ge meentelijke plannen. Het is de be doeling dat alle werkstukken naar de burgemeester worden gestuurd. Wat er nu aan maatregelen op tafel ligt kan echt niet en dat Zullen we als inwoners massaal kenbaar moe ten maken aan de gemeentelijke po litiek", zo besluiten de actievoer ders strijdbaar. Het zwembad in Sint-Maartensdijk blijft als enige open en Haestinge wordt uitgebreid. B. en w. vinden de sluiting van hel zwembad in Tholen geen bezuini ging, maar ,een idee om binnen de gemeente 1 openluchtzwembad open te houden en dat bad in kwali tatieve zin te verbeteren. In het licht van de ontwikkelingsfunctie van Sint-Maartensdijk wordt het bad daar geplaatst. In combinatie met de vernieuwbouw van Haestinge, ge pland in 2007, zouden daarvoor plannen ontwikkeld kunnen wor den. De vrijkomende middelen van de Spetter in Tholen worden in Sint- Maartensdijk voor hetzelfde doel ingezet. Door middel van dit idee beogen wij een discussie te starten over concentratie en kwaliteitsver betering van voorzieningen", schrijft het college aan de raad. Daarmee lijkt het zwembad een voorloper van een verdere discussie over sluiting van nog meer voorzie ningen. „Niet alles kan en zeker niet tegelijk", aldus b. en w. De sluiting van het zwembad in Tholen levert een bezuiniging van 128.000 euro per jaar op plus nog 300 manuren van ambtenaren. Eén van de suggesties was verder om de sportsubsidies met 10% te verlagen, wat een besparing van 10.000 euro zou opleveren. „Met name het bestaan van kleine vereni gingen zal dan gevaar lopen", stel len b. en w. vast, maar toch wordt die post als bezuiniging geboekt. Ook het sportgala en de sportstimu- leringsprojecten Who's next en Galm worden beëindigd, wat 7600 euro oplevert plus nog 100 manuren per jaar. Voor de langere termijn zou vol gens b. en w. gestreefd kunnen worden naar concentratie van sportvoorzieningen/-terreinen. Ook een verdere privatisering van het onderhoud kan overwogen worden, maar dan zijn er wel risico's ten aanzien van de continuïteit van de accommodaties. Met name dc klei ne verenigingen zijn niet in staat voldoende vrijwilligers te leveren. Voor de gemeente zou deze maat regel wel 800 manuren per jaar aan bezuiniging opleveren. Het niet uitvoeren van de jongeren ontmoetingsplaats JOP in 2006 le vert eenmalig een besparing op van 9200 euro, wat ten gunste komt van de algemene reserve. Daar naast kan het speelterreinenbeleid versoberd worden, wat 8400 euro oplevert. Ambtelijk kan er daar door 600 manuren bezuinigd wor den. Vorig jaar werd zwembad dc Spetter in Tholen bezocht door 45.514 zwemmers en zwembad Haestinge in Sint-Maartensdijk door 36.441 zwemmers. In ^002 waren die aantallen veel dichter bij elkaar met respectievelijk 36.376 en 36.675. Per categorie is de onderverdeling als volgt: vrij zwemmen de Spetter 37.215 (28.442) in 2002, Haestin ge 26.402 (23.837), schoolzwemmen S 4305 (4126), H 3669 (4784), diplomazwemmen S 3994 (3808) en H 6370 (8054). Opvallend is het lage aantal diplomazwemmers in de Spetter ten opzichte van Haestin ge. Dat maakt duidelijk dat veel kinderen uit Tholen in de overdekte zwembaden in Bergen op Zoom en Steenbergen zwemlessen volgen. Assurantiekantoor Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Jan P.M. Overheeke PPÜjjüiMM Ten Ankerweg 72 - Tholen Tel: (0166) 602 888 Afstoten van taken door gemeente werken en verdergaande mechanisa tie behoort ook tot het bezuinigings pakket. Allerlei in- en externe hand en spandiensten die niet tot de kern taak van de buitendienst behoren, worden beëindigd. Zo worden er nu nog 5 ambtenaren ingeschakeld om bijvoorbeeld op koninginnedag de vlag 's morgens uit de kerktoren te steken en 's avonds weer binnen te halen. Veiligheidsmaatregelen voor braderieën, wegafzettingen voor commerciële activiteiten, het over brengen van gymtoestellen naar sportzalen, het transport van podi- umdelen, stoelen en andere mate rialen voor presentaties (ook on dernemingsavonden), werkzaamheden voor interne ver huizingen in het gemeentehuis, hulp bij ontruimingen van Castria Wonen en werkzaamheden voor de stedenband met Polen worden alle maal afgestoten. Dat spaart niet al leen loonkosten, maar ook de huur van een container van 63 euro per maand. Ook de mechanisatie krijgt bij ge meentewerken meer accent. Zo wordt er een veegmachine inge huurd voor de fietspaden en par keervakken, het watergeven van de bomen wordt gemechaniseerd, voor 60 euro per uur wordt gedu rende 7 dagen een bladzuiger in gehuurd en er komt een mechani sche hagenknipper op een trekker. De Thoolse gemeenteraad beslist woensdag 9 juni over de bezuini gingsvoorstellen van b. en w. Een week eerder, donderdag 3 juni, wordt de kadernota behandeld in de raadscommissie algemeen bestuur. In die commissie hebben inwoners spreekrecht om te proberen een aan tal voorstellen bij te sturen, maar voor die tijd kan de raad zelf al be langhebbenden raadplegen en in houd geven aan de volksvertegen woordigende rol. Op 11 mei heeft de raad informeel overleg met b. en w., waarbij ambtenaren een toelich ting geven op de plannen. Na deze bijeenkomst wordt de definitieve kadernota 2005 opgesteld. De ambtenaren hebben de nieuw bouw van het gemeentehuis in Tholen wel genoemd in de bezui nigingsoperatie, maar b. en w. hebben dit project voorlopig ont zien. „Omtrent het al dan niet door laten gaan van de nieuw bouw van het gemeentehuis en daarmee ook de nieuwbouw en impuls voor het oud archief, is geen expliciete keuze gemaakt", schrijft het college aan de raad. „Inmiddels is de gemeente met verschillende partijen overeen komsten aangegaan: adviseurs en grondtransactie. Wanneer alsnog van nieuwbouw wordt afgezien, zullen die overeenkomsten moe ten worden ontbonden. Wat dat in juridisfch en financieel opzicht voor gevolgen kan hebben, zal on derzocht moeten worden." B. en w. zeggen bij de bezuini gingsplannen .weloverwogen keu zes' gemaakt te hebben. „Gehoord echter bepaalde uitlatingen in de extra raadsvergadering van 15 april waarop in ieder geval niet bezuinigd mag worden, beseffen wij maar al te goed, dat de aanbe velingen ter discussie gesteld en wellicht ook geschrapt zullen wor den. We erkennen dat de raad, die uiteindelijk het laatste woord heeft, politieke en maatschappelij ke overwegingen in zijn afwegin gen en uiteindelijke keuzes be trekt. De raad mag er echter vanuit gaan, dat wij naar eer en geweten tot deze aanbevelingen zijn geko men. Niettemin geven wij onze keuzes graag voor betere", aldus b. en w. Op de vraag of het college unaniem tot de bezuinigingsvoor stellen was gekomen, zei burge meester Nuis dat b. en w. .schou der aan schouder' een besluit hebben genomen. De afdelingshoofden, financiële consulenten en beleidsmedewer kers van de gemeente Tholen heb ben een cruciale rol vervuld bij de totstandkoming van de bezuini gingsvoorstellen. Door van onderop te werken was er volgens b. en w. vanaf het begin betrokkenheid en draagvlak voor de aanbevolen bezuinigingen. „Dit is een belangrijk, bijkomend resultaat van de ombuigingsopera tie. Het is begrijpelijk, dat medewer kers opkomen voor de activiteiten waarvoor zij verantwoordelijk zijn. Dan verdient het waardering dat diezelfde medewerkers, veelal met pijn in hun hart, met begrip voor de gegeven situatie, hun aan deel uit eigen activiteiten leveren in de bezuinigingen." B. en w. brengen het extraatje voor de ambtenaren terug van 140 naar 35 euro, wat een besparing oplevert van 22.500 euro. De gift was nog een overblijfsel van de oude onbe laste feestdagenregeling en het vo rig jaar afgeschafte onbelaste kerst pakket. Die 140 euro was dus belast. Vanaf 2004 mag de gemeen te weer een kerstpakket van 35 euro geven. De gemeente bespaart ook 11.000 euro op de opleidingskosten. De raad had eerder het opleidingsbud get op 2% van de loonsom bepaald, maar door behoorlijke aanwas van nieuw personeel is dat veel hoger uitgevallen. Door terug te gaan naar die 2% kan er 11 mille bespaard worden. Een nieuwe uitgaaf daar entegen is 13.000 euro voor deelna me aan het regionaal kenniscen trum West-Brahant voor werving, training, loopbaan- en uitstroomon dersteuning van ambtenaren. Via een vacaturestop en natuurlijk verloop worden 11 arbeidsplaatsen geschrapt. Er vallen geen gedwon gen ontslagen. Op de bedrijfsvoe ring en het personeel wordt volgens burgemeester Nuis 'fors bezui nigd.' De gemeentewerkplaats in Sint- Maartensdijk wordt voor 150.000 euro aangepast voor medegebruik door de brandweer en muziekver eniging Euterpe. De laatste zoekt vervangende ruimte voor de oude kleuterschool aan de Radda Bar- nenstraat, die gesloopt wordt. Dit jaar had de gemeente al rekening gehouden met 20.000 euro lagere onderhoudskosten van de kleuter school, maar die bezuiniging wordt niet gehaald. Euterpe gaat dan niet meer naar Haestinge wan neer de gemeentewerkplaats aan gepast wordt. Er lopen nog andere contacten om de gemeentewerk plaats te verhuren. De brandweer zit nog prima aan de Oostvest, maar mogelijk dat in de toekomst vernieuwing nodig is. Er komt een tweede voertuig. De aanpassing van de gemeentewerk plaats in 2005 is 1 van de 4 uit zonderingen die in de meerjaren raming nog mogelijk zijn; voor andere nieuwe activiteiten is geen ruimte. Uitbreiding mechanisatie buiten dienst in verband met afstoten taken in 2005 is de tweede, vervanging brandweerauto Sint-Maartensdijk in 2007 de derde en vervanging vrachtauto buitendienst in 2008 de vierde uitzondering op de investe ringsstop. Advertentie LM. Jong en oud maken maandagavond gebruik van de bibliotheek in Sint-Annaland. Baaij, in het dagelijks leven direc teur van de School met de Bijbel, betreurt het zeer dat zo het mes wordt gezet in het bibliotheekwerk. „De weinige kinderen die nog wei nig lezen hebben straks geen moge lijkheden meer om zich te ontwik kelen. Met name voor werkstukken en projecten doen veel leerlingen een beroep op de bibliotheek. Mijn zoontje verslindt daarnaast een he leboel boeken. We hebben in Sint- Annaland een goed geoutilleerde bi bliotheek. Als die wegvalt, dan kun je nog om boeken bij de Gerefor meerde. Gemeente." Baaij ziet nog perspectief wanneer er nieuwe ba sisscholen komen. „Dat zou dan een brede school moeten worden waarin het bibliotheekwerk is onderge bracht. Dies van Beveren komt alle drie da gen dat de Sint-Annalandse biblio theek open is. „In de leeshoek neem ik altijd de kranten door. Aan boe ken mogen we maar vijf exempla ren per week lenen en dat is voor mij en mijn vrouw te weinig." Jannie Ridderhof-Keur is eveneens een vaste klant in de bibliotheek. „Ze hebben geen oordeel om zo'n voorziening te sluiten. Het is een mooi gebouw waarin veel inwoners komen. Het zou zonde zijn om zo'n goed lopende bibliotheek te slui ten." Mevr. Ridderhof is er niet voor om de contributie te verhogen om zo het tekort van de gemeente te beperken. „Nee, de uitleen hoeft niet duurder te worden." Mevr. Van Popering wint er ook geen doekjes om. „Laat het nieuwe gemeentehuis in Tholen maar ach terwege, maar pak de burgers niet. En dat doet het gemeentebestuur wel met sluiting van de bibliothe ken." Scholier Linda Fase komt boeken uitzoeken voor spreekbeurten of werkstukken. En tegelijk kijkt ze ook wat tijdschriften door. „Als dit niet meer zou kunnen, zou ik na schooltijd - ik zit op 't Rijks - naar de bibliotheek in Bergen op Zoom moeten." Het personeel is ook overvallen door de bezuinigingsvoorstellen van b. en w. „Je schrikt ervan als je zo'n bericht hoort. Wij vinden het erg", vertelt Sjany Leeuwenhaag-Koop man. Haar collega Petra Das noemt het .niet erg slim' van het gemeente- bestuur om zo sterk op de bibliothe ken te bezuinigen. „Het ziet er niet best uit voor ons. 't Zou beter zijn om het nieuwe gemeentehuis niet te bouwen. Ik vind het verschrikkelijk dat er zo op jeugdvoorzieningen als de bibliotheek en andere zaken wordt bezuinigd. Op deze manier kunnen ze de subsidie aan bureau Halt wel verhogen." Secretaris Zuidweg is niet te spre ken over de aanpak van b. en w. „Als je constant in gesprek bent met iemand en je wordt dan zo overval len met bezuinigingen, dat is heel slecht. Woensdag hadden we nog een bestuursvergadering en toen was hier niets van bekend. Zo'n be zuinigingsoperatie heeft gevolgen voor alle woonkernen en ook voor het personeel. Bezuinigen is 1. maar waar liggen de prioriteiten? In 2001 hebben we samen met de gemeente een nieuw beleidsplan gemaakt en dat wordt nu helemaal terzijde ge schoven. De bibliobussen in Stave- nisse en Scherpenisse werken prima en daarmee wordt nu weer gestopt. Dit is gewoon een achteruitgang, vooral voor de minder mobiele mensen in onze gemeente." Wanneer alleen de bibliotheken in Tholen en Sint-Maartensdijk zou den overblijven, zou met name de vestiging Tholen verbeterd moeten worden. „Dat gebouw is veel te klein om er een centrale bibliotheek voor het hele eiland van te maken. Bovendien ook voor mensen die per auto uit de dorpen komen, slecht be reikbaar. Er moeten dus in Tholen ook veel kosten gemaakt worden." Het bibliotheekbestuur is niet van plan aan de bel te trekken, want Zuidweg voelt zich zwaar gepas seerd. „Wij besturen de bibliotheek zo niet meer. Een maand geleden hebben we nog uitgebreid met de raadscommissie welzijn gesproken en nu krijg je dit. De gemeente moet niet vergeten, dat de kosten van de bibliotheek vooral in de salarissen van het personeel en de huur van de gebouwen zitten. En die huurlasten legt de gemeente ons op. Bovendien stijgen de huren harder dan de sub sidie. Net zoals de gemeente op sportgebied een taak ziet, zo hebben ze dat ook voor het bibliotheek werk", aldus Zuidweg. In de toelichting bij de bezuini gingsvoorstellen sprak wethouder Velthuis over een .kwaliteitsslag' bij de bibliotheken die niet gehaald kan worden met zoveel vestigingen. Stavenisse en Scherpenisse verlie zen hun bibliobus en die komt er dus niet meer in Oud-Vossemeer en Poortvliet. Sint-Annaland en Sint- Philipsland worden volgens de wet houder .voorlopig gehandhaafd als uitleenpost.' B. en w. denken echter aan 1 centrale bibliotheek in Tholen met een uitleenpost in Sint-Maar tensdijk en 'optioneel door vrijwilli gers bemensde uitleenposten in Sint-Annaland en Sint-Philipsland.' Ook de dorpshuizen nieuwe stijl zouden in deze opzet een aanvullen de functie kunnen krijgen. Wethou der Velthuis denkt ook aan moge lijkheden om boeken rechtstreeks naar scholen te laten sturen. Uitvoering van het door de gemeen teraad vastgestelde bibliotheekplan betekent een extra gemeentelijke bijdrage van 100.000 euro per jaar ten opzichte van de huidige raming. De raad klaagt al jaren over steeds stijgende kosten en daarom is ge zocht naar alternatieven. Alleen in Tholen een bibliotheek handhaven en in alle dorpen een bibliobus laten rijden, zou 116.000 euro besparen. De gemeente mist dan echter ook huuropbrengsten, zodat overwogen kan worden om het dorpshuis in Poortvliet, de bibliotheek in Sint- Annaland en het pand Markt 58 in Sint-Maartensdijk dan af te stoten. Het college heeft gekozen voor de tweede optie: een kwalitatief goede hoofdvestiging in Tholen en een op- gewaarde nevenvestiging in Sint- Maartensdijk. Om op termijn tot de ze optie te komen, kan als tussenoplossing gekozen worden voor uitleenposten in Sint-Annaland en Sint-Philipsland. Deze mogelijk heid levert vooralsnog een bespa ring op van 50.000 euro per jaar. Maurits Roeland snuffelt in de stripboeken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5