Provincie Zeeland Open dag fiets/voetveer Inrichting landelijk gebied Zorg om toekomst van De Betho Attentie akkerbouwers/veehouders Di-rect op Bevrijdingsfestival Acht ton gevonden door actualisering van de cijfers 1 mei Vrije dagen Kop van Schouwen Windenergie Tholen beperkt tot 25 megawatt Niels de Graaf teleurgesteld met vierde plaats (Officiële Mededelingen Donderdag 29 april 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 De commissie Ruimte behandelt op 28 mei het provinciaal uitvoeringsprogramma inrichting landelijk gebied 2004. Provinciale Staten Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 18/2004 Afdeling Communicatie, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118)63 14 00 infocentrum@zeeland.nl Nieuws uit de Staten Burgerinitiatiefvoorstel Streekplanherziening West Zeeuwsch- Vlaanderen Initiatiefvoorstel Onderzoek Zeeuwse Waterschappen Motie belangen schelpdiervisserij J.G.Timmerman Groenvoederdrogerij b.v Bijdragecode 875 (McSharryregeling) Voor al uw te drogen gras en/of luzerne. (Indien de juiste bijdragecode niet is ingevuld, is het onmogelijk om gras of luzerne te drogen!). DUS: voor nasnede graszaad (Engels - Italiaans raaigras, rietzwenk). gras onder granen of na granen gras gezaaid na niet subsidiabele gewassen zoals, luzerne bestemd voor groenvoederdrogerij Timmerman U kunt bij de drogerij nu al een contract aanvragen voor bovengenoemde mogelijkheden. Vult u uw contract samen met het McSharryfor- mulier in, dat voorkomt fouten. Diversen Naievingsstrategie m.b.t. het 3e bord voor de verkoop van agrarische streekpro ducten Landschaps verordening Zeeland 2001 Flink tekort bij sociale werkplaats Het begrotingstekort van 565.000 euro waarmee de so ciale werkplaats De Betho volgend jaar rekent, baart de Thoolse politiek zorgen voor de toekomst. SGP'er M.J. Klippel stelde dit punt aan de orde in de commissie wel zijn en onderwijs. Bij De Betho in Goes werken onge veer 60 Tholenaren, nog eens zo'n 30 zitten er in de groenploeg die vanuit de Slabbecoornpolder opereert. Wethouder mevrouw Velthuis zal de Thoolse zorg over brengen aan het dagelijks bestuur van De Betho, waar van ze deel uitmaakt. Abdij Nieuws Zeeland Zaterdag 1 mei houden de pro vincie Zeeland en BBA Fast Ferries open dag voor het fiets/ voetveer Vlissingen-Breskens. ledereen is tussen tien uur 's morgens en vijf uur 's middags welkom op de nieuwe veersche pen Prinses Maxima en Prins Willem-Alexander. Aan beide zij den van de Westerschelde ligt een schip. In een tent op het veerplein in Vlissingen presenteren zich de beide organisatoren en er zijn informatiestands van enkele andere organisaties, zoals de bouwer van de afmeerinrichtin- gen: Hakkers Werkendam. Ook de catering is er ondergebracht. Gratis overtocht De voormalige PSD-schepen Koningin Beatrix en Prins Johan Friso, die de reguliere dienst van het fiets/voetveer onderhouden, zetten iedereen vanaf tien uur die dag gratis over. Het is meteen hun laatste dag als veerboot op de Westerschelde, want zondags gaan de Prins Willem-Alexander en de Prinses Maxima de dienst onderhouden. Ballonnen Kinderen kunnen in de tent klaar hangende ballonnen voorzien van een kaartje met hun naam en De sociale werkvoorziening verkeert landelijk in zwaar weer, gaf de wet houder mevrouw M. Ligtendag-Quist (Thools vertegenwoordiger in het al gemeen bestuur) gelijk. Maar hele maal afschaffen, dat durft het kabinet in de ogen van Velthuis niet. Ook el ders in het land hebben de besluiten van de Tweede Kamer tot problemen geleid. De Betho staat er relatief ge zien dan nog beter voor, mede door de sluiting van de vestiging Tholen (het pand is nog altijd niet verkocht - red.). Staatssecretaris Rutte is in Goes we zen .kijken. „Maar van die kant valt geen steun te verwachten. De Betho zal het zélf moeten doen", aldus Velt huis. Ze gaf aan dat er langs drie spo- adres. Om half vier 's middags gaan alle ballonnen tegelijk de lucht in. Het kind van wie de bal lon het verst weg wordt gevon den, wint een Fast Ferries Arse naalarrangement voor vier perso nen. De gevonden kaartjes aan de ballonnen moeten worden op gestuurd aan de BBA. In de regio's Vlissingen en Bres- kens wordt huis-aan-huis een fol der met kleurplaat bezorgd. Wie verder weg woont en aan de wedstrijd wil meedoen, kan de kleurplaat tot 29 april ophalen bij de kaartverkoop in Vlissingen en Breskens. Kleurplaten kunnen niet worden thuisgestuurd. In de tent in Vlissingen zijn drie optredens van het Schelde- loodsenkoor: 12.00, 13.30 en 15.00 uur. Bovendien zijn er twee BBA-dweilorkesten, die zowel op de wal in Vlissingen als op de PSD-schepen van zich laten horen. Parkeren Het feestterrein in Vlissingen is per auto alleen te bereiken via de Westerhavenweg. De route is met borden aangegeven: Open dag Fast Ferries. Fietsers, wandelaars en veerge- bruikers kunnen via het veerplein terecht. ren wordt gewerkt. Door banen bij de staf te schrappen, kan de organisatie goedkoper gaan werken. Verder wordt bekeken of boventallig perso neel een baan zou kunnen krijgen bij gemeenten die meedoen aan het Reï'n- tegratiebedrijf Midden-Zeeland (de gemeenschappelijke regeling waaron der de Betho valt). En ook zal er naar nieuwe opdrachtgevers gezocht moe ten worden. Volgens Velthuis wordt dat moeilijk omdat het maken van producten in Oost-Europa veel goed koper kan gebeuren. De Betho zal volgens haar meer de kant op moeten van dienstverlening (bijvoorbeeld schoonmaken). De zorg van de commissie was van- In de komende periode is het provinciehuis gesloten op vrijdag 30 april in verband met de vie ring van Koninginnedag. Op woensdag 5 mei zijn de medewerkers van de provincie ook niet bereikbaar vanwege een verplichte roostervrije dag. Met vragen kunt u wel terecht op het e-mailadres van het informa tiecentrum van de provincie via infocentrum@zeeland.nl. Op 20 april hebben geïnteres seerden tijdens een informatie avond in Renesse tekst en uitleg gekregen over de ontwerp- beheersvisie voor het natuur monument Kop van Schouwen. Het ontwerp is door Gedepu teerde Staten op 6 april vastge steld en schriftelijke reacties kun nen nog tot en met vrijdag 28 mei ingediend worden bij de Provincie Zeeland, Postbus 155, 4330 AD Middelburg of per e-mail pvr@zeeland.nl. De visie ligt tot die datum ter inzage bij het gemeentehuis van Schouwen-Duiveland, Laan van St Hilaire 2 in Zierikzee tijdens de gebruikelijke openingstijden en bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Nieuwe Burg 42 in Middelburg. Het informatiecentrum is ge opend op werkdagen van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Op 30 april koningin nedag en 5 mei is het provincie huis gesloten. Nadere informatie is te verkrijgen bij de heer P.J. van der Reest van de afdeling Landelijk Gebied en Water van de provincie Zeeland, telefoon 0118-631730. staan. Ook het derde bord moet voldoen aan de eisen uit artikel 4 Landschapsverordening Zeeland 2001, te weten: het bord wordt op een bepaal de wijze gemeten (onderdeel a) het bord mag niet verlicht zijn de oppervlakte bedraagt maxi maal 1,5 m2 de hoogte bedraagt maximaal 2,50 m boven het maaiveld het bord verkeert in goede staat van onderhoud. Voldoet het derde bord niet aan die eisen dan zal er wel degelijk handhavend worden opgetreden. Mocht de nieuwe regeling voor het derde bord in de loop van de procedure gewijzigd worden als gevolg van nieuwe inzichten of inspraak dan zal opnieuw over de handhaving worden besloten. zelfsprekend gericht op de Thoolse werknemers van De Betho. Daarbij werd nog gevraagd naar het resultaat van de inspanningen om mensen te detacheren buiten de sociale werk plaats. Dat is - na de verhuizing van Tholen naar Goes - voor acht mensen geprobeerd, aldus Velthuis. „Maar de mensen besloten zelf om in Goes te blijven werken. Ze zagen op tegen opnieuw een verandering, of tegen het hogere werktempo waarmee ze bij detachering geconfronteerd zouden worden." D66'er D.R Suijkerbuijk vond dat het Betho-bestuur een grote verantwoordelijkheid draagt om voor deze categorie mensen werkgelegen heid in stand te houden. Maar die kant wilde de commissie de discussie niet op laten gaan. De begroting van RMZ lag ter inzage en daarop kon tot 4 juni gereageerd worden. Iedereen vond het nodig om dat te doen. Het windenergieplan bij landbou wer Arne Geluk in de Annavos- dijkpolder tussen Sint-Annaland en Stavenisse maakt de meeste kans van slagen, zo blijkt uit een beleidsnotitie van het provinciaal bestuur. Alle procedurele voorbe reidingen zijn afgerond en de planologische procedure (artikel 19) kan worden opgestart. De NB- Elk jaar stelt de provincie samen met de Dienst Landelijk Gebied (DLG) een provinciaal uitvoerings programma (PUP) vast. Het PUP bestaat uit vijf onder delen: de realisatie 2003, grond verwerving, (land)inrichting, ge biedsgericht beleid via de rege ling Subsidiëring Gebiedsgericht Beleid (SGB) en overige catego rieën en beheer. In dit PUP wordt aangegeven welke lopende verplichtingen af gerond moeten worden en welke nieuwe verplichtingen aangegaan kunnen worden. Het totale plan kan opgevraagd worden bij het provinciaal infor matiecentrum, Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middel burg, telefoon 0118-631400, e-mailadres infocentrum@zee- land.nl. Minder In 2003 is er minder grond ver worven dan in de jaren daarvoor. Dat komt vooral door de bezuini gingen van het kabinet, waardoor minder geld beschikbaar was Liefhebbers van muziek komen zo als altijd aan hun trekken op het Bevrijdingsfestival Zeeland, ko mende woensdag in Vlissingen. Hoofdact is Di-rect, die vanaf kwart voor elf 's avonds het festival afsluit met poppunk. Daarvoor is vanaf tien uur de bekende groep Rowwen Hèze te horen. Om half een 's middags opent de cabaret groep De Vliegende Panters het festival, waarna Yeleen, Sêna, Lee Sankey en Beef optreden op het hoofdpodium. Op het C-culturepo- dium aan het Bellamypark treden vanaf twee uur acht Zeeuwse mu ziektalenten voor het voetlicht: Ur- De landelijke finale van de bak kersvakwedstrijd is voor Niels de Graaf uit Poortvliet teleurstellend verlopen. Hij werd slechts vierde. Omdat de Poortvlietse bakker de regionale wedstrijd met afstand won, had hij zichzelf goede kansen toegedicht op het Nederlands kam pioenschap. Met het niveau van de overige deelnemers had de tegen vallende prestatie van De Graaf niets te maken. „Het was gewoon slecht geregeld, dat vond mijn le raar ook. De dertien deelnemers stonden bij elkaar in één lokaal en hadden acht oventjes tot hun be schikking. Je moest dus op elkaar wachten, maar de gist blijft onder tussen gewoon werken." Zijn bruinbrood was prima, aldus de bakker in opleiding die bij Cock Leijs in Sint-Maartensdijk werkt. „Maar toen ik mijn krentenbrood klaar had om in de oven te zetten, zat daar al een brood in. Dat was dus iets minder." Hoewel hij het jammer vindt dat het zo gelopen is, is Niels de Graaf allerminst uit het veld geslagen. „Volgend jaar pro beer ik het gewoon opnieuw." vergunning (natuurbeschermings wet) kan ook aangevraagd wor den. Het gaat totaal om 15 mega watt. De gemeente Tholen heeft 4 projecten van totaal 45 mw, maar het station waarop aangesloten moet worden, kan maar 25 mw verwerken. Om dit te verhogen, moeten erg dure voorzieningen getroffen worden, waarvan nog niet zeker is of dit rendabel is. Bij de projecten Willempolder van 12 mw en Gemaalweg van 9 mw wordt nog gewerkt aan de vogel en habitattoets. Het project van eveneens 9 mw bij Stavenisse is nog in voorbereiding. voor grondaankopen. Door de bezuinigingen kan het aanvankelijk gestelde doel van 2015 voor verwerving van alle gronden uit het Natuurg,ebieds- plan die met de Ecologische Hoofd Structuur te maken heb ben niet gerealiseerd worden en is de termijn verlengd tot 2018. Of die termijn wel haalbaar is, kan niet met zekerheid gezegd worden. Doelstellingen Halverwege dit jaar worden de beleidsplannen en uitvoerings programma's voor de gebieden Rondom Het Veerse Meer en West-Zeeuwsch-Vlaanderen defini tief vastgesteld. Op deze gebieden in Zeeland wordt de SGB-regeling van kracht, voor zover het om con crete uitvoeringsprojecten gaat. Met ingang van dit jaar heeft het rijk vijf nieuwe doelstellingen ge formuleerd: milieu, verdroging, natuurvriendelijke oevers, toe gankelijkheid landelijk gebied en proceskosten. ban Vision, Essence, 0118-Vier, Sc- war, Duidelijke taal, Groover, The Ultimatorz, For The Alliance enm Flavour. In De Piek is er vanaf één uur een dj-wedstrijd. Dance-acts ontbreken evenmin, zoals de popu laire dj Laidback Luke die in het Dijktheater te horen en te zien is. Maar er is meer, zoals het unieke Schilderij van de vrijheid. Op de Zeilmarkt kan iedereen onder lei ding van schilderes Bo de Jong tek sten of symbolen toevoegen aan een door haar ontworpen wand schildering van 15 bij 2 meter, geti teld 'Vrij naar buiten'. Er zijn 30 sjablonen voor ontworpen. Verder kunnen jongeren hier vanaf twee uur discussiëren, luisteren naar mu ziek en naar stand-up comedians. Dit onderdeel heet 'Reflexionz of Freedom'. De onderwerpen van ge sprek zijn gerelateerd aan de be grippen vrijheid en verdraagzaam heid. De provincies wordt gevraagd het accent te leggen op het ge bied van milieu en verdroging. De keuzes voor 2004 hebben betrekking op de Zuidkust van Schouwen, West-Zeeuwsch- Vlaanderen, Rondom Het Veerse Meer en Schouwen Oost. Beheer De Kop van Schouwen, de Oosterschelde en de Manteling van Walcheren vallen onder de Natuurbeschermingswet. De be- heersvisies voor deze gebieden vormen tevens de basis voor beheersplannen ten behoeve van grondeigenaren en -gebruikers. Aangezien de beschikbare finan ciële middelen beperkt zijn, zal er een verdeling plaats moeten vin den. Met een nieuwe opzet van bud getfinanciering voor de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ), hoopt de provincie te bereiken dat mogelijkheden maxi maal benut worden om vrijwilli gers in te schakelen en boeren tegen vergoeding te laten mee werken aan het beheer van natuur en landschap. De nota Soortenbeleid, die de provincie in 2001 heeft vast gesteld, dient als basis om te bepalen aan welke soorten aan dacht besteed moet worden en hoe het beschikbare geld ingezet moet worden. Dit jaar zal er vooral aandacht zijn voor vleermuizen, vlinders, steenuil, kleine hagedis, Noordse woelmuis en nestbescherming van met name grutto, kluut en andere kwetsbare soorten. Het was begin april schrikken, toen de gemeente ontdekte voor 8 ton vakantietoeslag en andere loonkosten vergeten te hebben in de begroting 2004. Daardoor liep het al verwachte tekort van 1,2 miljoen euro in de meerjarenra ming op tot 2 miljoen. Sinds de extra raadsvergadering van 15 april is die 8 ton echter al weer opgelost. „Actualisering van de cijfers heeft geleid tot een bijstelling van 8 ton", vertelde gemeentesecretaris S. Nieuwkoop, tevens sectordirec teur middelen, vrijdag bij de pre sentatie van de bezuinigingsvoor stellen. Het niet afschaffen van de onroerende zaakbelasting in 2005, wijziging van de rentetoerekening (van 3,5 naar 2% wat 190.000 euro oplevert) en btw-compensatie (3 ton) leiden met nog andere zaken tot 8 ton. Er bleef dus nog 1,2 miljoen aan benodigde bezuiningen in 2005 over en dat bleek al meer dan ge- Tijdens de vergadering van Pro vinciale Staten van 16 april is onder andere gesproken over: Het burgerinitiatiefvoorstel inzake kwaliteit en vitaliteit van Walche ren in relatie tot de plannen over de nieuwe Rijksweg N57 en rond weg Serooskerke, is ontvankelijk verklaard. Dat wil zeggen dat het voorstel aan alle voorwaarden voldoet. In de statencommissie Economie en Mobiliteit van 19 april is het burgerinitiatief inmiddels ook be handeld. Voor inhoudelijke discus sie wordt dit eerste Zeeuwse bur gerinitiatief op de agenda voor de statenvergadering van 14 mei geplaatst. De streekplanherziening voorziet in enige aanpassingen en aanvul lingen in het Streekplan Zeeland 1997. Hiervoor dienen voor enke le van de beoogde ontwikkelin gen in het ontwerp gebiedsplan Meer informatie over actuele zaken en bijeenkomsten van Provinciale Staten of staten commissies kunt u bekijken op de website: www.zeeland.nl onder provinciale staten. noeg voor rigoureuze maatregelen. De subsidies zijn lokaal zoveel mo gelijk ontzien, maar op bijdragen aan landelijke en provinciale instel lingen wordt sterk bezuinigd. Uit op Tholen en de sportverenigingen moeten het met 10% minder doen, het nog maar kort ingestelde Servi- ceburau Voor Elkaar moet 20% in leveren, wat 9700 euro oplevert. De subsidies aan bejaardensociëteiten en -reizen, Meer Bewegen voor Ouderen en volksdansen wordt ge stopt, wat 13.000 euro oplevert. Aan manuren betekent dat op het gemeentehuis ook nog 500 uren minder werk. De sluiting van 't Ou we Raed'.uus in 2007 levert een be sparing van 29.000 euro per jaar op. De activiteiten worden overge- 'Natuurlijk vitaal' randvoorwaar den aangegeven te worden. Provinciale Staten stemmen una niem in met de voorgestelde standpuntbepaling van Gedepu teerde Staten en hebben de Streekplanherziening vastgesteld. Door de PvdA is een initiatiefvoor stel inzake Onderzoek naar brede belangenafweging Zeeuwse Waterschappen ingediend. Het doel van dit voorstel is het instel len van een onderzoek naar het wegbeheer door de Waterschap pen. Aanleiding is het door het Waterschap gevoerde berm- beleid. Provinciale Staten stemmen niet in met het voorgestelde en er wordt geen onderzoek ingesteld. Statenleden hebben de mogelijk heid om buiten de agenda om moties in te dienen. Door de WD, Zeeuws Belang!, SGP, PvZ, CU en CDA is naar aanleiding van het advies van de commissie Meijer inzake het Waddenzee beleid een motie ingediend. Hierin wordt het college van Gedeputeerde Staten verzocht om bij de minister van LNV en de Tweede Kamer de economische belangen van de schelpdiersector in het algemeen en de werkgele genheid in het bijzonder onder de aandacht te brengen. Daarnaast wil men de minister wijzen op de elementen die het advies van de commissie Meijer bevat over het indienen van alternatieve visme- thoden. Alle invloed dient door de provincie aangewend te worden om optimale kansen te creëren voor een duurzaam beleid. De motie is aanvaard. bracht naar woonzorgcentrum Poorthove. Twee dorpshuizen zijn niet van de gemeente (al betaalt die er wel fors aan mee), maar van zelf standige stichtingen. De subsidie aan Haestinge en de Wimpel wordt met 10% verminderd, wat 22.500 euro oplevert. Het beëindigen van de subsidie aan vrouwenverenigin gen levert 1750 euro Het opvoedbureau krijgt geen geld meer en dat betekent een bezuini ging van 12.000 euro. Vermindering van de activiteiten op het terrein van het jeugd- en jonge renwerk zal 250 manuren per jaar besparen. Het achterwege laten van de uitvoering van de nota Gezond en Wel bespaart 36.000 euro en 125 manuren. (plant - zilveruien, vroege aardappelen, tulpen, conserven, erwten enz.) dierpremievrije graspercelen. Bel voor meer informatie met uw drogerij 0113*301651 (kantooruren). In de vergadering van 20 april 2004 hebben gedeputeerde sta ten besloten overeenkomstig de nota Handhaving Omgevings beleid, dat het plaatsen van een derde bord voor de verkoop van agrarische streekproducten wordt gedoogd onder voorwaar den. Dit besluit is genomen ten einde het plaatsen van een derde bord voor de verkoop van agrari sche streekproducten nog dit sei zoen mogelijk te maken. Daar mee wordt vooruit gelopen op de inwerkingtreding van de gewijzig de Landschapsverordening Zee land 2001 op 1 januari 2005. De voorwaarden waaronder ge doogd wordt zijn de volgende: Tot 1 januari 2005 of evenzoveel later als de wijziging van de Landschapsverordening Zeeland 2001 in werking treedt is het toe gestaan om twee borden te plaat sen bij het verkooppunt of op het agrarisch bouwblok en een derde bord elders te plaatsen binnen een straal van 1 km gemeten vanaf het bedrijf waar de verkoop plaatsvindt. Via deze borden mogen uitsluitend agrarische streekproducten te koop aange boden worden. Er mag derhalve dan ook geen bedrijfsreclame op Statengriffie Balans 25 Postbus 6001 4330 LA Middelburg Subsidies bejaardensoos en volksdansen verdwijnen

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 23