Sluiting zwembad Tholen slaat in als een bommetje Eervolle vermelding voor bijlage de Ramp Handtekeningenactie tegen bezuinigingsgolf Twee kerken erbij na scheuring hervormden ///fa HEIJNEN Polen op bezoek voor verlengen van stedenband (Brom)fietsers niet over pad Vossemeersedijk Gemeente plant Amaliaboom Op 2 na alle bibliotheken weg, 't Ouwe Raed'uus dicht Donderdag 29 april 2004 60e jaargang no. 24 ZET DELTA U BIJ SLECHT WEER OOK ZONDER BEELD? Landelijke fietsdag terug op Tholen Wie weinig belasting wil betalen, kan ook niet op veel voorzieningen aanspraak maken. Dat blijkt uit de bezui nigingsvoorstellen van totaal 6,2 miljoen euro voor de periode 2005 tot en met 2008 die b. en w. vrijdag hebben aangekondigd. De voorgenomen 16% verhoging van de onroerende zaakbelasting daalt naar 5%, maar alle bibli otheekvoorzieningen verdwijnen, behalve in Tholen en Sint-Maartensdijk. Het zwembad in Tholen gaat dicht, evenals het dorpshuis in Poortvliet. Op wegenonderhoud wordt bezuinigd en de molens in Scherpenisse en Sint- Philipsland worden niet gerestaureerd. De gemeente be taalt de vervoerskosten voor het schoolzwemmen niet meer, evenmin als het godsdienstonderwijs op de open bare basisscholen. Uit op Tholen krijgt 10% minder sub sidie en het personeelsbestaand van de gemeente wordt met 11 mensen verminderd. Geen paniekvoetbal Flinke impuls Haestinge Kritiek op brug de Veste en gemeentehuis Slecht ogenblik In Sint-Annaland (200) en Tholen 100) Deze week jvj J&mL iÖ >44#^. if ^jsebibuo^ /<^BEW. E)f>\ Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TEC H N O LOC I E HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0165-304050 Burgemeester W. Nuis van Tholen en zijn collega J. Maskiewicz van Ilawa zullen vanavond aan het begin van de gemeenteraadsvergadering de ver lengde overeenkomst tot samenwer king en vriendschap ondertekenen. Dat is onderdeel van het bezoek dat een delegatie van de Poolse stad deze week aan Tholen brengt. De stedenband van Tholen en Ilawa (in het vroegere Oost-Pruisen) be staat sinds 1994. Evenals de eerste overeenkomst, geldt de verlenging voor tien jaar. Ze richt zich met name op de ontwikkeling van gezondheids- ouderen- en gehandicaptenzorg, uit wisselingsprogramma's voor sport, cultuur, onderwijs en recreatie, uit wisseling van kennis en ervaring op het terrein van de (gemeentelijke) ad ministratie en democratie, en projec ten die passen bij de samenwerking binnen de Europese Unie (Polen is vanaf zaterdag lid van de EU). Vol gende week reizen tafeltennissers van Smash '76 uit Sint-Annaland naar Ilawa, terwijl een aantal Poolse kunstenaars tijdens de Kunstroute in Tholen exposeert in het Kunstcen trum in de Dalemsestraat. De Poolse delegatie bestaat uit een twintigtal personen: de gemeenteraad en de burgemeester van Ilawa, als mede enkele kunstenaars die ontvan gen worden door de stichting Tholen-Ilawa. De Polen zijn dins dagavond gearriveerd. Gisteren zijn ze ontvangen door het gemeentebe stuur, maakten een korte rit door Tholen en bezochten Rotterdam. Vandaag zullen ze de uitreiking bij wonen van koninklijke onderschei dingen en verder staan ontmoetingen op het programma met dijkgraaf Gosselaar van het waterschap en met de Thoolse gemeenteraad. Morgen wonen de gasten verschillende ko ninginnedagactiviteiten bij, maken een vaartocht en na een afscheidsdi ner vertrekken ze weer. Het VVV-kantoor aan de Haven in Sint-Maartensdijk en café Havenzicht aan de Voorstraat in Sint-Annaland zijn op zaterdag 8 mei vertrekpunten voor de landelijke fietsdag. Tussen 9 uur 's morgens en 1 uur 's middags zijn daar routebeschrijvingen te koop (bij de VVV nu al). Na een flink aan tal jaren onderbreking doet Tholen weer mee aan dit landelijke evene ment, een initiatief van ANWB. VVV en Tros. Thema is 'Het decor van Ne derland', onderweg kunnen deelne mers een kijkje nemen bij veehouderij Houdijk in Stavenisse en glastuin bouwbedrijf Van Luijk in Sint-Anna land. Het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding is als goed doel aan de fietsdag verbonden. Deel nemers die voor 5 uur 's middags een afgestempelde routekaart inleveren, krijgen een medaille als aandenken. Het fiets- en brommerverkeer tussen Oud-Vossemeer en Tholen wordt vanaf maandag gedurende twee we ken omgeleid via de Langeweg en Welgelegen. Doordat een oprit aan de Oud-Vossemeersedijk ter hoogte van de Drie Zwaantjes verlegd moet worden, is het fietspad afgesloten. De aanpassing langs de provinciale weg is een uitvloeisel van de ruil verkaveling, omdat een akkerbou wer vanaf zijn boerderij zijn nieuwe percelen moet kunnen bereiken. Ter plaatse zal ook het fietspad een iets ander verloop krijgen. Bij de opnieuw ontgraven Vest in Tholen wordt maandagmiddag een koningslinde geplant ter gelegenheid van de geboorte van erfprinses Cat- harina-Amalia, de dochter van het kroonprinselijk paar. Burgemeester Nuis, wethouder Goossen en twee leerlingen van de Die Heenetrecht- school zullen de boom planten. De groepen 7 en 8 van de Oud-Vosse- meerse basisschool zijn uitgenodigd voor deze wel erg verlate boomfeest dag. Deze jaarlijkse dag werd we gens het overlijden van koningin Ju liana uitgesteld van 24 maart naar begin april. Op Tholen waren toen geen activiteiten. Het planten van 'geboortebomen' ter ere van ko ningskinderen zou een traditie zijn. Eerdere voorbeelden op Tholen zijn niet bekend, wél zijn bomen geplant bij de inhuldiging van koningin Bea trix. De linde die Tholen nu plant, heeft ze - net als alle andere gemeen ten in het land - gekregen van Staats bosbeheer. tii'w u%i» -ittHi&ft Mm lm smmtiMt m Ikuk# m jtaétf t- wl <ttm teeff,*,, i nm C(A',S Klf.i y, i,i \\U VfMM i\ Als het aan Elga van der Zande en Natasja Radings rechts) uit Tholen ligt, blijft zwembad de Spetter gewoon open. De twee dames kwamen na de bekendmaking van de gemeentelijke bezuinigingsplannen direct in actie om handtekeningen in te zamelen. Ze hadden er gisteren al 2000. „Het was een pijnlijke operatie, we zijn behoorlijk door het stof ge gaan", zegt burgemeester W. Nuis, die met het hele college en de amb telijke top aanwezig is om de hoofdlijnen van de bezuinigingen toe te lichten. Een week na de extra raadsvergadering over het gat van 8 ton blijkt er een pak met bezuini gingsvoorstellen te liggen, waarin duidelijke keuzes worden gemaakt. Bij de voorbereiding door de amb tenaren en de beslissingen van het college hebben .publicaties en in gezonden stukken over het ge meentelijk beleid, de lastendruk en .prestige projecten' een rol ge speeld, geven b. en w. aan. Het fi nanciële beleid is in de volle breed te tegen het licht gehouden en afgestemd op de langere termijn. Er is duidelijkheid verschaft waar de werkelijke prioriteiten liggen. „Dit zal de komende jaren van ie dereen de nodige discipline vragen. De eerstkomende jaren is er ook nauwelijks ruimte voor nieuw be leid. Er zijn echter meer dan ge noeg activiteiten en projecten in voorbereiding waardoor het alles zins verantwoord is om even ,een pas op de plaats' ten aanzien van de ambities te maken. Na Kleur Be kennen wordt het langzamerheid tijd voor ,Werk in uitvoering', al dus b. en w. Burgemeester Nuis maakt duide lijk, dat er naar blijvende, funda mentele oplossingen gezocht is. „Er is heel veel tijd en energie in gestoken. Van onderaf in het ge meentehuis is naar bezuinigings mogelijkheden gekeken, zodat er een grote mate van betrokkenheid, breed in onze organisatie aanwe zig is. Noodgedwongen is het am bitieniveau bijgesteld, maar laten we niet al teveel paniekvoetbal spelen. Er is niet eenzijdig bezui nigd. Er bestaat evenwicht tussen de harde (wegen) en zachte (wel zijn) sector, maar onze keuzevrij heid was beperkt door wettelijke taken. Alles bij elkaar zijn het ver antwoorde keuzes geworden, want je moet altijd je verstand gebrui ken. Als je namelijk dingen over boord gooit, komen die niet zo gauw terug", aldus Nuis. Zou dat op het zwembad in Tholen kunnen slaan, dat gesloten wordt? Wethouder van sportzaken F.J. Goossen is niet vrolijk geworden van de keuzes, laat hij weten, maar hij houdt vol dat het ge meentebestuur ,de ambities vast houdt' en ten aanzien van de zwembaden ,een kwaliteitsslag' maakt. „Je kunt niet letterlijk om de hoek met kinderen gaan zwem men, maar de 128.000 euro die we besparen door sluiting van het zwembad in Tholen in 2006 gaat wel naar het zwembad in Sint- Maartensdijk. Dat bad wordt ver sterkt (het wordt niet overdekt- red) en dat past in de opwaarde ring van Haestinge", aldus Goos sen. Wethouder van welzijn mevr.drs. M.A.E. Velthuis is blij dat de dorpshuizen (op Poortvliet na) ge handhaafd blijven. „Haestinge krijgt een flinke impuls met 2,5 miljoen euro, exclusief btw, voor vernieuwbouw. Het wordt dus geen volledige nieuwbouw, maar in 2007 kan de eerste paal geslagen worden. In Sint-Maartensdijk ver dwijnt wel de oude kleuterschool aan de Radda Barnenstraat en de activiteiten die daar plaatsvinden worden elders ondergebracht. Elk dorp krijgt een dorpshuis nieuwe stijl en dat is het goede nieuws voor de leefbaarheid van de kleine kernen. We blijven dus pal achter de vernieuwing van Ons Dorpshuis in Anna Jacobapolder, de nieuwe Vossenkuil in Oud-Vossemeer en uitbreiding van de Wellevaete staan. In Poortvliet gaat de dorps huisfunctie van 't Ouwe Raed'uus over naar woonzorgcentrum Poor- thove." Daarentegen wordt flink gesneden in de bibliotheekvoorzieningen. „De bibliotheek op Tholen is te duur door het grote aantal filia len", zegt Velthuis. „En met zo'n spreiding kun je ook geen kwali teitsslag maken. Daarom kiezen we voor 2 vestigingen: een centrale bi bliotheek in Tholen met alle func ties en een filiaal in Sint-Maartens dijk." Zie ook pagina Velen staan te trappelen om hun ongenoegen te uiten over de gemeente lijke bezuinigingsplannen, met name de sluiting van zwembad de Spet ter in Tholen. Wie op zoek is naar spontane reacties vanuit de Thoolse bevolking hoeft niet lang te speuren. Slechts een enkeling heeft er begrip voor dat de Thoolse beleidsmakers onder druk van de penibele financiële situatie een forse stap terug moeten doen. De overgrote meerderheid is verbolgen over het schrappen of beperken van zoveel voorzieningen die het leven in onze gemeente de moeite waard maken. Dat zwembad de Spetter in Tholen op termijn gesloten wordt, is voor veel inwoners van Tholen helemaal een onverteerbare zaak. Twee be zorgde Thoolse huisvrouwen, Na tasja Radings en Elga van der Zan de, zijn kort na de bekendmaking van de bezuinigingsvoorstellen di rect aan de slag gegaan om handte keningen in te zamelen tegen het verdwijnen van het Thoolse zwem bad en andere belangrijke openbare voorzieningen. Een dankbaar werk je zo blijkt al snel want de actiebe reidheid onder de inwoners van Tholen is enorm. „Jong en oud pra ten bijna nergens anders over en wie je ook aanspreekt, geen mens kan begrip opbrengen voor de voorge nomen gemeenteplannen", aldus een van de actievoerders. Over me dewerking hebben de twee vrouwen geen klagen want in vrijwel iedere winkel en andere openbare gelegen heid ligt wel een handtekeninglijst en alleen zaterdag werden al zo'n 500 handtekeningen opgehaald. De heer L.J. Verhage uit Tholen is zelf al enigszins op leeftijd, maar hij kan zich goed voorstellen dat vooral de jongere generatie zeer teleurge steld is over het feit dat het zwem bad wellicht verdwijnt en andere voorzieningen ook niet ongeschon den uit de omvangrijke bezuini gingsronde zullen komen. „De te ring moet naar de nering gezet worden, maar in mijn ogen wordt er vaak op verkeerde dingen beknib beld terwijl er anderzijds veel geld over de balk gesmeten wordt", al dus de heer Verhage. Hij noemt als voorbeeld de torenhoge kosten voor het bruggetje dat momenteel over de Veste wordt aangelegd. „Ik denk vaak; kan dat nu niet anders?" Brengt de heer Verhage zijn mening nog genuanceerd onder woorden, bij de jongere generatie is dat absoluut niet aan de orde. Woede en onbegrip overheersen en veel inwoners met jonge kinderen zien met de sluiting van het zwembad de bui al hangen. Robert en Elise Versteeg uit de Da lemsestraat verwoorden hun gevoe lens als volgt: „Je geloof toch niet dat er hier iemand uit Tholen zijn kinderen in Sint-Maartensdijk op zwemles doet? Je bent van hieruit net zo snel in Steenbergen of Bergen op Zoom en daar heb je het voordeel dat ze in een overdekte voorziening een heel jaar door terecht kunnen." Hun dochtertje Marit zit in de zo mermaanden in De Spetter op zwemles. „Als je ziet wat er hier in Tholen de laatste jaren allemaal is bijgebouwd, dan staat dat toch in geen verhouding met het voorzie ningenniveau. ZIE VERDER PAGINA 5 In Sint-Annaland en Tholen komt er een nieuwe kerk bij door scheuring van de plaatselijke Hervormde Gemeenten. De bezwaarden gaan niet mee in de Protestantse Kerk in Nederland (PKN), de fusie van hervormden, ge reformeerden en lutheranen die 1 mei een feit wordt. Vanaf zondag 2 mei ontstaat er daardoor in Sint-Annaland een vierde kerkgenootschap en in Tholen een zevende. De bezwaarden houden in Sint-Annaland hun dien sten gewoon in de PKN-kerk, maar in Tholen wijken ze uit naar de ge meenschapsruimte van het Calvijncollege aan de Zoekweg. Ouderling J.C. Verheul schat het aan tal bezwaarden in Tholen op ruim 100 mannen, vrouwen en kinderen. „Deze mensen willen met elkaar ver der pn zo'n groep is ook levensvat baar." Hij vormt samen met ouder ling J.P.C. van Zielst de tweemans kerkenraad. Tijdens een bijeenkomst van de bezwaarden in Meulvliet leek Verheul er alleen voor te staan omdat Van Zielst alsnog met de PKN mee ging. Later bedacht hij zich echter. „We kunnen in geweten niet mee", zegt Verheul. „We hopen met de Her vormde Gemeente wel in gesprek te blijven, want onze hoop is toch, dat we nog bij elkaar kunnen komen." Nu liggen de verhoudingen echter nog te gevoelig, want in tegenstelling tot Sint-Annaland lukte het in Tholen niet om de diensten in de Grote Kerk, de koorkerk of de Wingerd te hou den. Daarom wordt vanaf zondag 2 mei uitgeweken naar het Calvijncol lege, waar 's morgens om 8.45 uur emeritus-predikant ds. C. Oorschot uit Tholen voorgaat en 's middags om vier uur ds. P.C. Hoek uit Sint- Annaland preekt. Dit zijn echter geen vaste tijdstippen omdat men zich aanpast naar de predikant die in Tho len kan komen. „Er is nog sprake van een noodsituatie", zegt Verheul. J. van Vossen, die al in de Grote Kerk hulpkoster was, fungeert als koster; organisten zijn de heren Griep en Hakvoort. De kerkenraad van de Hervormde Gemeente Tholen ver liest met deze afsplitsing twee ouder lingen, nadat eerder de kerkenraads leden A.M. Stuys (naar de Gereformeerde Gemeente) en A. Ag- terdenbos (naar Poortvliet) al stop ten. Ook diaken Schakel gaat niet mee naar de PKN, maar onzeker is nog of hij bij de bezwaarden diaken wordt. Zie ook pagina 3. Jap den Engelsman krijgt legpenning en wordt erelid van gouden Vogelvreugd Kunstcentrum moet ontmoetingsplek worden waar kunstenaars volop de ruimte krijgen EN VERDER... Mevrouw van Beveren in Poortvliet honderd jaar Toename ligplaatsen Zoommeer noopt tot grotere capaciteit Bergsediepsluis Sluiting bibliotheek is educatieve ramp Noad '67 handhaaft zich in tweede klasse NIEMAND HEEFT RECHT OPAL ZUN RECHTEN Dit nummer bestaat uit 24 pagina's 'Een belangwekkend voorbeeld van geschiedschrijving.' Zo noemde de jury van de Prijs voor de Nieuwsbladjournalistiek 2004 de bijlage over de Ramp, die 30 januari 2003 ver scheen in de Eendrachtbode, de Thoolse Courant. De redactie kreeg daarvoor donder dag een eervolle vermelding tijdens de NNP-dag in Hooglanderveen bij Amersfoort. Nadat de jury eerst een eervolle vermelding aan de Culemborgse Courant had toegekend, steeg de spanning bij de Thoolse afvaardiging. Er waren nog twee genomineerden over van de totaal 59 in zendingen, een record aantal. De tweede eervolle vermelding was voor de Eendrachtbode, de hoofdprijs ging naar Niek van der Oord van de Nieuwe Ooststellingwerver uit Friesland voor een artikel over een dwangarbeider in een werkkamp voor joden in 1942. Naast de Tweede Wereldoorlog was voor Tholen en Sint-Philipsland de watersnood van 1 februari 1953 een historisch ijkpunt. Volgens de jury heeft de redactie van de Eendrachtbode ,de lezers een grote dienst bewezen met de speciale bijlage over de Ramp die zich 50 jaar geleden heeft voltrok ken.' „Dankzij de vele interviews (de krant laat toenmalige hulpverleners aan het woord en biedt ruimte voor slachtoffers om zich - soms voor de eerste keer - uit te spreken over de dramatische ge beurtenissen) wordt een scherp beeld geschetst van de emoties die de ramp destijds heeft teweeg gebracht en de sporen die zij heeft nagelaten. Het beeldend taalgebruik en de illustratie van de arti kelen met soms indrukwekkend archief-fotomateriaal, aangevuld met actuele eigen foto's, maar vooral de vele ooggetuigenverslagen leveren naar de mening van de jury een belangwekkend voorbeeld op van oral history." De jury, die bestond uit drs. R.E.M. Asselbergs, W. Bekius en J. Wielaert, overhandigde Kees de Koning een ingelijste oorkonde. Hij had het leeuwenaandeel geleverd van de rampbijlage, waaraan ook Arie de Viet en Ben van der Aarssen meewerkten met artikelen en/of foto's. Het is de zesde keer dat de redactie van de Eendrachtbode werd bekroond. In 1991 werd de hoofd prijs gewonnen met een artikel over de Thoolse wortels van de Zuid-Afrikaanse presidentsvrouw De Klerk. In 1997 (visserijserie), 1999 (de Sapman uit Sint-Maartensdijk) en 2002 (dynamische drempels Poortvliet) waren er eervolle vermeldingen voor Arie de Viet, die vorig jaar de Prijs voor de Nieuwsbladfotografie won met een foto van een taxatiedag in streekmuseum de Meestoof. Naast een oorkonde kregen de drie redacteuren van de Eendrachtbode donderdag ook nog bloe men, waarna ze van diverse kanten gefeliciteerd werden. Ben van der Aarssen links), Kees de Koning en Arie de Viet met de eervolle vermelding van de Prijs voor de nieuwsbladjournalistiek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1