Financiële krapte bij gemeente is rem op ontwikkelingen Meestoof Hedendaagse kunst leidt tot discussie Sloten in dorpen veiliger, en geschikter maken voor natuur Vijftig mille minder voor straatverlichting Provincie vindt afwijzing Aldi passen in beleid Museumfolder Donderdag 22 april 2004 In september verwacht het Thoolse streekmuseum De Meestoof de registratie als officieel museum te verkrij gen. „Een prachtig resultaat van de inspanningen van veel mensen gedurende een groot aantal jaren. Inspan ningen waarvoor ik veel respect en waardering heb", zei de nieuwe voorzitter S. Nieuwkoop zaterdag bij de ope ning van het expositieseizoen. Hij kon verder melden dat De Meestoof is aangesloten bij de museumkaart van de Nederlandse museumvereniging. Cultuurwethouder me vrouw Velthuis had lovende woorden voor de toeganke lijkheid van het Thoolse museum. Maar voor bepaalde wensen van het bestuur heeft de gemeente nu geen geld, liet ze weten. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Nieuwe voorzitter vindt streekmuseum passen in sterke punten van Tholen Variatie past in traditie streekmuseum Foto's van Stavenisse rond 1900. Ondergoed uit de eerste helft van de 20e eeuw. En schilderijen en andere kun stuitingen van Thoolse kunstenaars of waarvoor Tholen de inspiratiebron was. Het is tot eind oktober allemaal te zien in streekmuseum De Meestoof te Sint-Annaland. „Voor het eerst is bij ons hedendaagse kunst te zien. En ik heb bij de medewerkers gemerkt: dat geeft discussie. Die discussie mag wat mij betreft ook losbarsten", zegt secre taris W. Heijbroek van het streekmuseum. Museumkaart Watersportdag in Sint-Annaland De gemeente gaat samen met het waterschap Zeeuwse eilanden de ko mende jaren wateroevers veiliger maken voor kinde ren en geschikter voor de natuur. Dat gebeurt langs een aantal waterwegen in de bebouwde kommen van Sint-Maartensdijk, Oud- Vossemeer, Stavenisse en Sint-Annaland. Het zijn extra maatregelen die voortkomen uit het ont- werp-waterplan Tholen 2004-2008. Daarin staat dat er meer ruimte voor water nodig is. Alleen al aan waterberging is er in de bebouwde kommen 12 ha. nodig, maar dat is voorlopig vanwege de ho ge kosten niet haalbaar. Heemkundekring Verbreden Inhaalslag bij gebruiksvergunning verloopt te traag Open weelie Besparing In Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland, Oud-Vossemeer en Stavenisse College moet met nieuw voorstel komen Het college wil vanaf 2008 vijftig mille bezuinigingen op de openbare verlichting. Dat deelde wethouder F.J. Goossen maandag mee in de commissie gemeentelijke ontwikkeling. De leden hadden echter een voorstel onder ogen gekregen waarin nog sprake was om 61.000 euro extra in de meerjarenraming op te gaan nemen. Het col lege moest van de leden maar met een nieuwe voorstel komen. Het gaat goed met het museum, maar er zijn bij het bestuur volop wensen, ideeën en ambities, zei Nieuwkoop zaterdagmorgen in Sint-Annaland. Hij noemde het uit bouwen van de collectie, aanpassen en uitbreiden van het gebouw, (her)inrichten van de tuin en ver sterken van de personele ondersteu ning. Richting de gemeente is al eens de wens uitgesproken voor een beroepskracht. Maar die ziet mo menteel geen kans om dat te onder steunen, aldus de wethouder. Ze wees op de gemeente Kapelle die dat wél heeft gedaan, maar die nu in zijn bezuinigingsdrift zelfs over weegt om het betreffende museum te sluiten. Ook het ooit gelanceerde plan voor een 'museumplein', een concentratie van culturele instellin gen aan de Bierensstraat, moet in de ijskast. „Helaas zet dit alles een rem op de ontwikkelingen, maar we la ten het museum zeker niet in de steek." De overdracht van de ge bouwen aan Marsaki gaat door, al dus Velthuis. Een datum kan het museumbestuur nog niet noemen, want er lopen nog afrondende ge sprekken over bijvoorbeeld de kos ten van een bodemonderzoek. De registratie vond de wethouder een felicitatie waard. „Ik begrijp dat een voorwaarde daarvoor is, dat alle voorwerpen geregistreerd worden. Dat is omslachtig en vereist ken nis." De klus wordt momenteel geklaard door Marja Zoon uit Oud- Vossemeer. Ze volgde een archief cursus, maar vond in die branche tot nog toe geen werk. Toen ze hoorde dat De Meestoof een vrijwilliger zocht, meldde ze zich aan. En dat de De uitspraak van de Middelburgse rechtbank inzake de Aldi-discount aan de Sportlaan in Sint-Maartens dijk is in overeenstemming met het provinciaal beleid. Dat hebben ge deputeerde staten van Zeeland dins dag vastgesteld na kennisname van de uitspraak. B. en w. van Tholen hadden 16 september 2003 vrijstel ling verleend voor de Aldi aan de Sportlaan, terwijl het perceel vol gens de provincie op een industrie terrein ligt en niet tot het kernwin kelgebied kan worden gerekend. De provincie vond het gemeentelijk be sluit in strijd met geldend rijks- en provinciaal detailhandelsbeleid en de gemeente had volgens de regels rekening moeten houden met gel dend beleid van hogere overheden. Gedeputeerde staten verzochten - gezien hun toezichthoudende taak op de gemeente - daarom de minis ter van Vrom beroep in te stellen te gen het gemeentebesluit. De minis ter zag daarvan af omdat er diverse partijen al bezwaar hadden aangete kend, waarbij ze het rijks- en pro vinciale beleid mede in hun be roepschriften hadden betrokken. De rechtbank deed 5 april uitspraak en verklaarde het merendeel van de be roepen gegrond. Een belangrijke overweging hierbij was dat de vrij stelling in strijd is met het rege ringsbeleid inzake detailhandel, naast het argument dat het bewust perceel volgens de rechtbank niet in de bebouwde kom ligt. Twee watersportbedrijven en de VVV organiseren zaterdag van elf tot vijf uur een actieve open dag in de haven van Sint-Annaland. Doel is het promoten van het vaargebied de Krabbenkreek en omgeving, zegt mevr. I. van Veenendaal van zeil- jachtverhuur Enjoy Sailing. Zij werkt samen met Busmariteam en de VVV Zuid-Beveland/Tholen. Vanaf elf uur staat de koffie klaar, waarna er tot vijf uur op diverse jachten kan worden gevaren onder begeleiding van een schipper. Ook is er de nieuwste zeil kleding, nautische schilderkunst en informatie over de Zeeuwse Delta. De provincie Zeeland heeft dinsdag 18.000 euro subsidie toegekend voor de aanleg van een passanten- en win kelsteiger in de Sint-Annalandse jachthaven. Dit was ook het bedrag dat de watersportvereniging had ge vraagd en gedeputeerde staten had den die bijdrage al eerder toegezegd. De totale investering bedraagt overi gens 450.117 euro. Het nieuwe pas santensteiger wordt momenteel aan gelegd achter de graansilo van de CZAV. vrijwilligers belangrijk zijn voor het streekmuseum, onderstreepte de voorzitter nog eens. „Zonder hen geen museum. Heel de winter bent u bezig geweest om alles voor het seizoen 2004 in gereedheid te bren gen." Nieuwkoop wilde niemand tekort doen, maar lichtte er toch twee mensen uit: Henk Boer die alle technische zaken op zich neemt (hij wil er dit najaar na achttien jaar mee stoppen) en Rianne v.d. Berge die als vormgeefster een belangrijke in breng heeft bij de exposities. Nieuwkoop meldde dat De Meestoof vanaf dit jaar is aangeslo ten bij de museumkaart. Wie zo'n kaart koopt, kan een jaar lang gratis naar meer dan 400 musea in ons land. „Via de Nederlandse museum vereniging ontvangen wij voor die bezoekers een vergoeding", legde de voorzitter uit. Hij vond de aanwezigheid van wet houder Velthuis - die andere colle geleden verontschuldigde wegens drukke werkzaamheden na een hec tische week - getuigen van de be trokkenheid van de gemeente bij het museum én van het belang en de waarde die ze toekent aan cultuur en cultuuroverdracht. Vaak wordt ge zegd dat cultuur duur is en dat het maar een beperkte groep mensen trekt, aldus Velthuis. In tegenspraak daarmee is volgens haar de toegan kelijkheid van De Meestoof, de gro te herkenbaarheid van de bijeenge brachte voorwerpen. „Mede daarop is de grote betrokkenheid gebaseerd van de vrijwilligers, leden en bezoe kers van het museum. Ze ervaren De Meestoof als een stukje van hen zelf." Nieuwkoop zei het begrip cultuur niet te willen beperken tot de schone kunsten, monumenten en wetenschappen. „Ik hanteer de rui- Er zijn een heleboel maatregelen nodig om te voldoen aan de eisen die tegenwoordig aan waterkwali teit, waterberging, en beheer en on derhoud worden gesteld. De raad heeft bepaald dat het een Thools huishouden niet meer dan tien euro mag kosten. Daarvan worden in de loop der jaren zes extra maatregelen uitgevoerd. Dat gebeurt bovenop de normale (bagger)werkzaamheden. Een daarvan is het maken van de verbinding tussen de Midden en Noord vest in Tholen dat nu plaats vindt. De andere werkzaamheden vinden later plaats. Dat is de aanpak in 2008 van de watergang achter de Bloemenlaan/Gladiolenstraat in Sint-Maartensdijk waar de steile oe vers schuin worden afgegraven. Hiervoor moet grond aangekocht worden van verschillende eigena ren. Deze maatregel moet zorgen dat er aan de westkant van het dorp ook meer water opgevangen kan wor den. Verder is er in de smalstad voorzien in een uitbaggeren van de oude geul achter de Wal (langs de voetbalvelden) in 2006. Ook hier worden de oevers verder afgevlakt en geschikter voor de natuur ge maakt. In Tholen is de bestrijding van de wateroverlast ter hand genomen door de Midden en Noord Vest te verbinden. Het dient straks ook voor extra berging van water dat niet langer via het riool wordt afge voerd maar direct op het oppervlak tewater. Ook de afvoer van overtol lig water wordt ermee verbeterd, zo verwacht de gemeente. In Oud-Vossemeer worden in 2008 de oevers van watergang die even wijdig aan de Patrijzenweg loopt, X me, sociologische opvatting van het begrip; cultuur heeft in deze opvat ting betrekking op het gehele leven van de leden van de samenleving. Niet alleen op de beoefening van kunsten en wetenschappen, maar evenzeer op bijvoorbeeld het ge bruik van krulspelden, het drinken van borrels en het houden van ko nijnen." Ook in De Meestoof wordt die uit leg van het begrip Cultuur volgens de voorzitter gehanteerd. Er zijn voorwerpen en afbeeldingen te vin den die betrekking hebben op tradi ties, gewoonten en gebruiken die specifiek zijn voor Tholen of voor een bepaalde woonkern in de ge meente. Zaken die veel Tholenaren nog kennen, hetzij uit de eigen bele ving of uit overlevering. En zaken die mensen van elders in een andere vorm kennen, of die nieuw voor hen zijn. „Hier ben je dan bij de kern, bij het bestaansrecht van het streek museum aangeland. Je eigen cultuur en daarmee ook je identiteit bewa- afgevlakt. Veiliger voor kinderen en beter voor dé natuur. Ook de Win- kelzeese watergang in Stavenisse en in Sint-Annaland worden aangepast aan de nieuwe eisen. In Stavenisse wordt in 2007 het talud van de wa terloop flauwer gemaakt. Aan de zuidoever ontstaan op die manier ook natuurlijke overgangen. In Sint- Annaland wordt in 2008 hetzelfde gedaan, deels aan de oostkant en deels aan de westkant van de water gang. Wat de kwaliteit betreft wordt geko zen tussen verschillende ecologi sche niveau's (laagste, middelste en hoogste). Voor de Winkelzeese wa tergang is voor het middelste niveau gekozen omdat die ligt in een ge bied met een hoge natuurwaarde. Voor de andere watergangen is het laagste niveau van toepassing. Dat ren en overdragen aan anderen. Mooier gezegd spreek je dan van cultuuroverdracht: het aan anderen doorgeven van voorstellingen, op vattingen, waarden en normen, zo wel ten aanzien van materiële ob jecten als van immateriële zaken. Daarom heeft een streekmuseum op Tholen bestaansrecht, is het goed dat er zoveel voorwerpen en afbeel dingen bewaard en tentoongesteld worden binnen de streekhistorische basiscollectie." Naast die basiscol lectie kent De Meestoof een aantal specifieke thema's: de meekrap, merklappen, de visserij, het onder wijs (voor de openingsbijeenkomst persten de genodigden zich weer traditioneel in de krappe school- bankjes), klederdracht en Zeeuwse (rouw)sieraden, de Noorse woning, de doe-schuur en de keramiek van Chris Lanooy. Volgens Nieuwkoop past het streek- heeft te maken met de kosten. In het plan zijn ook het bestaande gemeentelijk rioleringsplan, het ge meentelijk grondwaterplan en het waterbestrijdingsplan (opgesteld na de wateroverlast in 1995 en 1998) opgenomen. De gemeente en het waterschap gaan samen bekijken hoe het beheer en onderhoud van de waterlopen moet plaatsvinden. Nu is niet altijd duidelijk wie wat waar doet. Af spraken over het onderhoud ontbre ken. Waterlopen waar geen achter stallig onderhoud aan is, gaan van de gemeente over naar het water schap. Waterlopen waarvan het on derhoud wel achterstallig is gaan pas over naar het waterschap als die achterstand is weggewerkt. Het kan ook worden afgekocht. Een aantal waterlopen waarvan niet duidelijk is museum naadloos in de sterke pun ten van Tholën, zoals cultuur, histo rie, natuur, watersport, rust en ruim te. Als die punten in samenhang versterkt worden, kunnen ze een passende impuls geven aan de soci aal-economische ontwikkeling van de gemeente. „Ik heb de ontstaans geschiedenis van het museum gele zen en kan niet anders concluderen dan dat de initiatiefnemers, me vrouw Renes-van Geer en de heer Geuze, in 1973 op het juiste mo ment hebben toegeslagen." Er zijn wensen en daarbij speelt geld een rol. „Met - financiële - steun van ve len, in combinatie met de nodige vindingrijkheid, is het tot nu toe ge lukt om verschillende plannen te re aliseren. Wij hopen op u te kunnen blijven rekenen, ook in deze finan- cieel-economisch moeilijke tijden. Laat ons alsjeblieft niet in de steek", aldus de voorzitter. Hij ver volgde dat niet alleen geld een rol speelt, maar ook de manier waarop verenigingen, organisaties en instel- wie het onderhoud moet uitvoeren, wordt gezamenlijk gedaan. Voor de toekomst, het waterbeheer voor de 21ste eeuw, moet er meer ruimte komen voor water in het ste delijke gebied. In Sint-Philipsland wordt nu een proef uitgevoerd. Voor Tholen zou dat betekenen dat er 12 ha. nodig is binnen de bebouwde kommen. De maatregelen die nodig zijn om dat te bereiken kosten 2,4 miljoen euro. Daarbij gaat het om het opvangen en vasthouden van water zoals bij de Vest in Tholen, het bergen (langs de randen van de woonkernen) door bestaande waterwegen te verbreden of nieuwe aan te leggen (dat kan bij de aanleg van dorpsbossen bijvoor- lingen met elkaar samenwerken. „Dat dit tot iets moois kan leiden, bewijst ons museum, waar ook de heemkundekring Stad en Lande van Tholen een plekje gevonden heeft." Door de wethouder het eerste toe gangskaartje te overhandigen, open de Nieuwkoop het museumseizoen 2004. Op haar beurt haalde me vrouw Velthuis een doopdoek van een schilderij weg, om die opening te illustreren. De aanwezigen zagen een beeld van de Thoolse haven met vissersschepen, in 1915 geschilderd door Hendrik Jan Wolter. Het is het vierde werk in een serie van deze la tere directeur van de Amsterdamse kunstacademie. Eén heeft De Meestoof al, twee andere zijn in het bezit van de gemeente. „Dit werk wordt een nieuwe aanwinst voor het museum, hoewel we de financiering nog rond moeten krijgen", zei se cretaris W. Heijbroek. Wolter wordt momenteel sterk gewaardeerd, zijn schilderijen moeten al gauw acht tot twaalf mille kosten. beeld) en afvoeren naar waterlopen buiten de woonkernen. Landelijk zijn er afspraken gemaakt over de verdeling van de kosten tus sen gemeente en waterschap. Voor lopig wordt er van uitgegaan dat de kosten gelijk verdeeld worden. Een en ander moet uitgevoerd wor den tussen 2008 en 2015. In de ge meentebegroting van 2009-2015 zou er 171.500 euro gereserveerd moeten worden voor waterberging. De raad moet zich daar nog over buigen. Voor stimuleringswerken heeft het rijk 100 miljoen euro in petto, maar over de verdeling over de verschillende gemeenten is nog niets bekend. Eind dit jaar sluiten de gemeente en het waterschap een overeenkomst af waarin ze afspre ken om de maatregelen uit het wa terplan uit te voeren. Het idee om een visie op Tholen in schilderijen als thema voor een ex positie te nemen, werd uitgebreid. Er moest immers ook wat in de vi trines van het museum komen. De keus viel op keramiek, werk van kunstenaars die zijn beïnvloed door de van Tholen afkomstige keramist Chris Lanooy. „Het is vreselijk uit de hand gelopen, er was zeer veel aanbod", aldus Heijbroek. Kera miek, aquarellen, videokunst en 'in stallaties' worden getoond. „Heel veel variatie, dat past in de traditie van De Meestoof." Beeldende kunst waarin tulpenvormen herkenbaar zijn, en een kolom met mosselschel pen. Van de uit Sint-Maartensdijk afkomstige Nelleke van Gorsel hangt er zelfs een met foto's geïllus treerde familiestamboom. Heij broek wijst op werk van directe leerlingen van Lanooy, zoals Frans Slot. Diens navolger Laurens Gol- dewijk uit Lichtenvoorde is in De Meestoof te zien, verder keramiek van Tholenaar Hans Westerweel en van Tessa Braat uit Zierikzee. De schilderijen bestrijken de 17e tot de 20e eeuw. Heel veel is de Thool se waterkant in beeld gebracht, zo blijkt. Bijvoorbeeld door Hendrik Jan Wolter, die Tholen in 1915 be zocht. Hij was een aanhanger van het luminisme, een stroming die de nadruk legde op bijzondere, soms zeer sterke, lichteffecten. Vader en zoon Van Dort uit Bergen op Zoom verschillen redelijk van elkaar, zo is te zien. Van senior hangt in het mu seum bijvoorbeeld het werfje van Roukema. Het leven in de Ooster- schelde werd door Lanooy vastge legd op een kamerscherm, Baart- mans vertrouwde beelden van het verdronken Stavenisse aan het lin nen toe. Van Ben van Rooij, die in Sint-Maartensdijk woonde en werk te, is al eerder werk in De Meestoof geëxposeerd, dus helemaal een pri meur is de hedendaagse kunst niet voor het museum. Bijzonder zijn Goossen lichtte toe dat in de zoek tocht naar bezuinigingen de openba re verlichting niet kon achterblijven. Die extra 61.000 euro per jaar vanaf 2008 om te voldoen aan de landelij ke richtlijnen is een vrome maar ook een irreële wens, zo hield hij de frac ties voor. „Het zou mooi zijn als het kon, maar het kan logischerwijs niet." Hij deed het voorstel om het huidige beleid te handhaven en vanaf 2008 niet 61.000 euro maar 11.000 euro extra uit te trekken. „Dat levert een besparing op van 50 mille, maar dat betekent wel dat het onderhoud op een mager niveau blijft, ook de sane ring van oude masten en dat er alleen uitbreiding komt volgens de normen die de politie aan verlichting stelt." Het komt er volgens Goossen op neer dat de looptijd van de masten met 'een aantal jaren wordt ver lengd' en dat de 'kwaliteit achteruit gaat lopen.' Het voorstel verbaasde de fracties. J.M. Aarnoudse (SGP) vond dat het voorstel van Goossen zo afweek dat er maar een nieuw moest komen. De andere fracties deelden die mening. J. van de Donker (D66) zei dat hij in In vijf Zeeuwse gemeenten, waaron der Tholen, zijn in 2002 en 2003 minder gebruiksvergunningen ver leend dan was gepland. Tekort aan personeel en de lange tijd die proce dures in beslag nemen, zijn de oor zaken. Tot die conclusie komt de provincie op grond van een door de regionale brandweer uitgevoerde in ventarisatie. Overigens is in alle ge meenten op dit terrein een flinke in haalslag gemaakt, stelt Middelburg vast. De stand van zaken op 31 de cember 2001 en op 31 december 2003 is vastgelegd. Tholen en nog drie gemeenten hebben geen gege vens van 2001 verstrekt, zodat een vergelijking niet gemaakt kan wor den. In het kader van het toezicht op het actieprogramma brandveiligheid zal de provincie de te verbeteren za ken bespreken met de burgemees ters van de betrokken gemeenten. Een gebruiksvergunning richt zich op het brandveilig gebruik van ge bouwen. Ze werd actueel na de café brand in Volendam tijdens de jaar wisseling 2000/2001. De gemeente Tholen voerde na die brand en alle ook een drietal door de reizende kunstenaar Berend Kunst gemaakte krijtportretten, gemaakt halverwege de 19e eeuw en in het bezit van de familie Stoutjesdijk van boerderij de Peuke bij Tholen. Verder hangt er een schilderij van Dingena Tiche laar van rond 1810, waarbij de bij zonder kleurige klederdracht in het oog springt. Op de zolder van het hoofdgebouw wordt ondergoed getoond dat in de eigen collectie zit. Borstrokken, corsetten, gebreide onderjurken, Ja eger ondergoed en de onderbroek zonder kruis - de open weelie. Veel al wit, maar kleurtjes werden ook vroeger niet geschuwd, zo blijkt. Mevrouw Hommel uit Bergen op Zoom ontdekt het jarretelgordeltje van rond 1950 dat van haar afkom stig is. „Daar zocht het museum specifiek naar, want dat hadden ze niet", vertelt ze. Bij de kleding zijn naaigarnituren en wasmiddelen geëxposeerd die herinneringen op roepen aan lang vervlogen tijden. Die oude tijden komen ook terug in de foto's in de schuur bij het muse um. Cornelis Droogendijk (1885- 1918) uit Stavenisse legde rond de eeuwwisseling veel van zijn woon plaats vast. De glasnegatieven zijn bewaard gebleven en nu op groot formaat afgedrukt. Opvallend scherp en helder zijn de beelden, maar de mensen die erop staan ogen soms merkwaardig klein. Het zal een vertekening zijn door de ge bruikte apparatuur. Behalve foto's van Stavenisse zijn er opnamen bij van de overstroming te Oud-Vosse meer in 1906. Voor de bezoeker van streekmuseum De Meestoof valt er dus weer het no dige te zien. Het museum aan de Bie rensstraat in Sint-Annaland is open tot eind oktober, op dinsdag tot en met zaterdag tussen twee en vijf uur. de vorige vergadering op 1 maart ak koord was gegaan met die 61.000 euro extra en dat dit nu ineens niet meer kan. Dat het aantal lichtmasten uitgebreid moet worden omdat er nieuwe wijken bijkomen, is op zich wel logisch, zo betoogde hij. Maar het zou volgens Van den Donker be ter zijn wanneer 'duistere achterpa den' beter verlicht worden. „Want er zijn nu straten en wegen op plaatsen met nieuwe masten waar het 's nachts wel dag lijkt." Volgens Goossen is het wel mogelijk om 'enge plekken' beter te gaan ver lichten, maar daar zou een werkplan voor opgesteld moeten worden. Waarbij er van uitgegaan wordt dat er 50.000 euro minder te besteden is. De wethouder zei dat hij niet eerder met een ander voorstel kon komen omdat er nog niet eerder over de be sparing was gesproken. „We lopen hiermee vooruit op de bezuinigings ronde." Maar met die uitleg namen de fracties geen genoegen. Het aan gepaste voorstel wordt nu besproken op 21 juni. bestuurlijke ophef eromheen een oppervlakkige controle uit bij hore cagelegenheden en gemeentelijke gebouwen. Er bleken geen ernstige gebreken, maar kleine aanpassingen werden op meerdere plaatsen ver langd. Daarna ging men aan de slag met de gebruiksvergunning, die voor zo'n 350 gebouwen op Tholen en Sint-Philipsland nodig is. Bij de brandweer werd extra personeel (deels tijdelijk) aangetrokken om de inhaalslag gefaseerd te maken. Tho len koos ervoor om eerst de gebou wen aan te pakken met 'een ver hoogd risico, zei de burgemeester vorige week in de commissie alge meen bestuur bij een bespreking van het integraal veiligheidsprogramma. Bejaardencentra, peuterspeelzalen, kinderdagverblijven en scholen zijn om die reden als eerste onder de loep genomen. Windenergie. Gedeputeerde staten hebben besloten tot een verschui ving in het windenergiebeleid, waarbij medewerking aan lopende projecten wordt verleend voor zo ver ze vanuit landschapschappelijk en natuurwetenschappelijk oogpunt aanvaardbaar zijn. Overigens wordt windenergie beperkt tot enkele grootschalige objecten. De Vereniging van Zeeuwse Musea presenteerde tijdens het afgelopen museumweekeinde een vouwfolder waarin de 29 aangesloten musea aan bod komen. Daarmee wil de vereniging het rijke aanbod van de Zeeuwse collecties onder de aandacht brengen van de Zeeuwen en toe risten die de provincie aandoen. Ze hoopt dat die de weg zullen weten te vinden naar de musea, die een goed overzicht bieden van het Zeeuwse erfgoed van de vroege geschiedenis tot heden. Naast adres, openingstijden en toegangsprijzen wordt van elk museum kort be schreven wat er te zien is. Van de opgenomen illustraties hebben er zes betrekking op De Mefcstoof in Sint-Annaland. De museumwegwijzer kreeg als titel 'De makkelijkste weg naar 29 Zeeuwse musea'. Het verbinden van de Noord en Midden vest in Tholen is volgens wethouder F.J. Goossen een van projecten om meer water op te kunnen vangen in een stedelijk gebied. van de haven, geschilderd door Van Dort sr. - bekeken in het iVM wKBÊÊÊMÊÊÊrm Sol iSi Met belangstelling worden de schilderijen over Tholen - zoals dit beeld streekmuseum te Sint-Annaland.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9