Gemeente stript dam strandje m Adri Boot erelid van Rode Kruis Tekst in het Thoolse landschap BAS houdt rekening met verschillen kinderen Plaatselijk nieuws Afscheid van docente na 40 jaar Donderdag 22 april 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Het is een vreemd gezicht maar sinds zaterdag is de dam bij het strandje tussen Sint-Maartensdijk en Scherpenisse aan de zeekant helemaal kaal. De gemeente liet er een laag zand (met gras) verwijderen dat in de loop der jaren tegen de dijk was aangestoven. Het zand met de graszo den zijn op de bestaande kade van zand gelegd onder aan de dijk. Het talud wordt weer ingezaaid met een gras zaadmengsel zodat het over enkele maanden weer oogt als een groene dijk. Vissers naar WK Vrachtwagentrek op Koninginnedag Bijl kampioen bij De Roemers Van Putten wint bij De Pendelaars Geraniummarkt Ruim 4 kilo vis Zeeuwse middag Jacco Hage beste visser Geen aubade Weer beroep ds. Klein Burgemeester bij aubade Van de Weteringh sneldamkampioen Boterkoekenactie Kaashoek wint viswedstrijd Plattelandsvrouwen bestaan 70 jaar Bruisende lessen Hartritmestoornis Geen alcohol bij jeugdbrandweer Oranjefeest in AJP Verbetering van kwaliteit basisschool Tijdwinst Ambtenaar M. Laban (rechts) in gesprek met aannemer Van Haaften bij de kale dam aan het strandje. Vrijdag begon loonbedrijf Hage uit Scherpenisse met een kraan de laag weg te halen. De dam die in 1957 de Pluimpot afsloot van de Ooster- schelde, werd vervolgens over de gehele lengte van ongeveer twee honderd meter van zijn huid ont daan. In totaal ongeveer 300 kubie ke meter zand werd met de kraan verplaatst. De dam groeide steeds meer aan door opwaaiend zand van het strandje. Bij westenwind of storm waait het zelfs over de dam het na tuurgebied in. Tegen de dijk was op deze manier een bolling ontstaan die in het midden van het talud op sommige plaatsen was gegroeid tot veertig a vijftig centimeter. Onder aan het talud staan prullen bakken voor de recreanten. Ze wor den in het zomerseizoen na het weekeinde geleegd. Het werd steeds moeilijker om de deurtjes in de bak ken te openen om de vuilniszak eruit te halen omdat het zand steeds hoger kwam en de boel blokkeerde. Ook de betonnen onderberm werd steeds moeilijker toegankelijker voor voertuigen door het oprukken de zand. De gemeente onderhoudt de strand jes (uitbesteed aan Van Haaften uit Stavenisse) en pacht de dijk van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Kantonniers van het waterschap die vrijdag de dijk zagen, keken wel op van het ontgroende dijklichaam, maar volgens een woordvoerder van de gemeente moest het een keer ge beuren. En kon het niet vroeger in het jaar omdat het niet is toegestaan om tijdens het stormseizoen, van 15 oktober tot 15 april, aan de zeedij ken te werken. De gemeente gaat over enkele we ken ook een deel van de aange spoelde kokkelschelpen weghalen die zich ophopen aan de zuidkant van de zeedijk bij de dijkovergang naar de parkeerplaats in de Muye- polder. De schelpen worden ge bruikt om wandelpaden (onder meer in Tholen) mee aan te vullen. VERVOLG VAN PAGINA 2 Op 29 april vertrekt het eerste korps van hengelsportvereniging De Oos- terscheldevissers naar de wereldkam pioenschappen in Sicilië. Dit korps bestaat uit: A. Aarden, C. Andriesse, B. Boogaard, R. Buys en S. Lindhout. Coach en tevens reserve van het team is F. Bout. Afgelopen weekeinde wierpen de vissers bij de Noord de lij nen uit voor de derde clubwedstrijd. Remie Lindhout won deze wedstrijd, waarbij de 39 deelnemers nog geen zven kilo vis boven water wisten te halen. De uitslag is: 1. Remie Lind hout 1194 punten; 2. J. Noom 680 p; 3. R. Vermaas 568 p; 4. B. Beringer 504 p; 5. G. van Ham 412 p; 6. F. Ponse 388 p; 7. Mevr. R. Vermaas 362 p; 8. J. Boogaard 352 p; 9. C. An driesse 340 p; 10. J. Lindhout 268 punten. Op Koninginnedag worden door het Evenementencomité Smalstad, de middenstand- en ondernemingsver eniging, recreatiecentrum Haestinge, muziekvereniging Euterpe en de ABN-AMRO bank tal van activitei ten georganiseerd. De feestelijke dag begint om 9.45 uur met de aubade op de Markt. Dirigent Peter de Rooi zal op deze dag voor de laatste keer mu ziekvereniging Euterpe begeleiden. Vervolgens zijn er tussen 10.30 en 12.00 uur op de beide basisscholen kinderspelen. Om 12.00 uur bespeelt G. de Waardt het carillon, 's Middags worden om 13.15 uur de winnaars be kendgemaakt van de kleurplaatwed strijd die de ABN-AMRO bank heeft georganiseerd. Tot 27 april kunnen de kleurplaten worden ingeleverd en ont vangt ieder kind een attentie. De mooiste kleurplaten krijgen als prijs een entreekaartje voor de Efteling. 's Middags is er een gezinspuzzeltocht door het dorp. Tussen 13.30 en 14.00 uur kunnen de deelnemers vertrekken voor een wandeling met opdrachten, 's Middags zijn er tussen 15.00 en 17.00 uur spelen voor ouderen. Teams bestaande uit zes mannen of acht vrouwen binden de strijd aan met di verse spelen waarbij de auto centraal staat. In de Pitsstraat moet men probe ren zo snel mogelijk bij een auto de vier banden te verwisselen. Ook is er een bandenhindemis met tractorban den en een bandenrace met bekertjes water. Tevens worden de krachten met elkaar gemeten bij het trekken van een vrachtwagen. Teams kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 663311 of het mailadres: pietgrof- fen@hetnet.nl. 's Avonds verzorgt J E partytime vanaf 18.30 uur een kin derdisco in Haestinge. Om kwart over acht worden de winnaars bekendge maakt van de gezinspuzzeltocht, waarna de feestelijkheden worden af gesloten met een Oranjeconcert door muziekvereniging Euterpe en een Oranjebal met muziek uit de jaren tachtig en het optreden van een ar tiest. Jaap Bijl is clubkampioen geworden bij klaveijasvereniging De Roemers. De uitslag is: 1. Jaap Bijl 101.130 punten; 2. Wim van Haaften 98.508 p; 3. Anneke Koetsier 96.275 p; 4. Joop Pijl 95.469 p; 5. Ditta van Gijls- wijk 95.218 p; 6. Perry Opree 94.820 p; 7. Leen Poot 93.470 p; 8. Leo May er 93.413 p; 9. John Smits 93.117 p; 10. Cees Opree 91.495 p; 11. Wolf gang Breuer 91.374 p; 12. Griet Ge luk 91.207 p; 13. Wim Geluk 91.093 p; 14. Ria van Putten 90.323 p; 15. Bert Emmelot 89.342 p; 16. Jan Op ree 88.406 p; 17. Piet Poot 81.246 p; 18. Toos Wiens 77.319. De marsen- prijs ging met 47 marsen naar Cees Opree. A.s. dinsdag 27 april verkoopt de zendingskrans weer buitenplantjes. Van half twee tot vier uur in ge bouw Calvijn (naast de Rabobank). U kunt ze ook van tevoren bestellen bij één van de bestuursleden, tel. nr. 0166-662264 of 0166-662972. Advertentie I.M. De uitslag van de laatstgehouden clubavond van klaveijasvereniging De Pendelaars is; 1. R. van Putten 5798 punten; 2. J. van Gorsel 5244 p; 3. G. van Ham 5076 p; 4. J. van Sp- lunter 4766 p; 5. J. van Zetten 4276 p; 6. M. Vermaas 3846 p; 7. L. Kamp man 3828 punten. Scherpenisse De activiteitencommissie van de Groen van Prinstererschool organi seert zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur een geraniummarkt op het school plein aan de Watertorenstraat. Een groot assortiment planten wordt te koop aangeboden. Zo zijn er fuchsia-, bacopa-, cardilon- en sofinaplanten. Tevens zullen er Spaanse margrieten, Franse geraniums en diverse zomer- perkplanten te koop zijn en wordt er potgrond verkocht. Tevens is er een terras aanwezig waar koffie wordt ge serveerd. Bij de derde bekerwedstrijd van hen gelsportvereniging De Zeebaars werd aan de Gorishoeksedijk door de 39 deelnemers 4,202 kilo vis gevangen. De uitslag is: 1. H. van Tiggele 840 punten; 2. Mevr. A. Bijl-Jansens 775 p; 3. Mevr. G. v.d. Werff-Tichem 435 p; 4. D. van Vossen 365 p; 5. Mevr. E. van As-de Graaf 285 p; 6. H. Fase 275 p; 7. Freek Fase (eerste bij jeugd) 255 p; 8. D. Bijl 220 p; 9. N. de Graaf 150 p; 10. D. Opree 150 p; 11. Mevr. T. Deurloo-Bos 150 p; 12. Arthur de Rij ke (jeugd) 150 punten. geen aubade opgenomen, 's Mor gens zijn er vanaf tien uur spelletjes voor de kinderen van de peuter speelzaal en de basisscholen op het grasveld aan het Kerkplein. Ook kinderen tot de leeftijd van 12 jaar die niet op school gaan in dit dorp mogen aan de spelletjes deelnemen. Na afloop van de spelletjes worden de prijzen uitgereikt in het Ouwe Raed'uus. 's Middags wordt vanaf drie uur op het sportpark van SPS gekostumeerd voetbal gespeeld, waarbij diverse beroepen zullen worden uitgebeeld. Teams van zes personen kunnen zich hiervoor op geven bij A.J. Schot van het Oranje comité (tel. 612882). 's Avonds is er om 20.30 uur in het Ouwe Raed'uus een Oranjebal, die verzorgd wordt door Metro Drive uit Steenbergen. Deze afsluiting van het Oranjefeest is vrij toegankelijk. Het activiteitencomité organiseert woensdag voor inwoners en oud inwoners van vijftig jaar en ouder een Zeeuwse middag in 't Ouwe Raed'uus. Het uit zes personen be staande Schouws cabaret Kant-ooi brengt liedjes, sketches en confe rences in het Zeeuws. De bijeen komst begint om 14.00 uur en is gratis toegankelijk. Indien nodig wordt vervoer voor de bezoekers geregeld. Hiervoor kan contact worden opgenomen met Ina Bolier, tel. 612737. De derde wedstrijd van hengel sportvereniging De Knorhaan is gewonnen door Jacco Hage. Hij ving acht botten die samen een lengte hadden van 243,6 centime ter. Met een bot van ruim 36 centi meter haalde hij tevens de grootste platvis boven water. Mischa Mi- chels werd met twee botten die een lengte hadden van 43,5 centimeter de winnaar bij de jeugd. De uitslag is; 1. Jacco Hage; 2. Johan v.d. Bleek; 3. Fred Michels; 4. Hans de Bruin; 5. Piet de Jong; 6. Rinus Lisseveld; 7. Mischa Michels; 8. Talitha Michels; 9. Tonnie de Baat; 10. Roy Bevelander; 11Jurian Ha ge en 12. Erik Brasz. Op zaterdag 15 mei wordt de vierde clubwed- strijd georganiseerd bij de zeedijk te Stavenisse. Deze wedstrijd be gint om 13.45 uur. Sint-Philipsland Poortvliet In het programma voor Koninginne dag heeft het Oranjecomité dit jaar Ds. J.C. Klein mbet deze week beslis sen of hij het beroep naar de hervorm de gemeente te Wilnis aanneemt. Tij dens zijn beslissingstermijn kreeg de hervormde predikant ook nog een be roep van de hervormde gemeente te Hei en Boeicoop. Burgemeester W. Nuis zal met zijn echtgenote op Koninginnedag de aubade bijwonen. Vanaf half negen verzamelen de schoolkinderen en muziekvereniging Concordia zich bij de muziektent. Ook zangkoor VZOS en kinderkoor De Regen boog verlenen dit jaar medewer king aan de aubade. Vervolgens wordt er vanaf De Wimpel een rondgang gemaakt door Concordia voor de kinderen van peuterspeel zaal Turn Turn. Voor de basisscho lieren zijn er spelletjes op de schoolpleinen. In het verenigings gebouw van de Hervormde Kerk organiseert heemkundekring Phi- lippuslandt van 10.00 tot 22.00 uur een tentoonstelling, waar door middel van 160 foto's een indruk wordt gegeven hoe het Oranjefeest door de jaren heen op het dorp werd gevierd. De brandweer orga niseert 's middags een autopuzzel- rit. Vanaf half twee start de in schrijving in de brandweerkazerne, waarna om drie uur 's middags de eerste auto mag vertrekken, 's Avonds worden om 20.30 uur in de kazerne de prijzen uitgereikt. Voet balvereniging Noad '67 organiseert tussen 15.00 en 18.00 uur een stra- tenvoetbaltoernooi en ook wordt er een wedstrijd gespeeld waarbij de voetballers verkleed in actie ko men. 's Avonds wordt er tussen 18.30 en 20.00 uur op het terrein voor De Wimpel een kinderbrade rie gehouden. Bij slecht weer wijkt men uit naar De Wimpel. Voor de vijfde keer op rij is Jan v.d. Weteringh kampioen geworden met het sneldammen. Hij won alle tien de wedstrijden. Op drie punten achterstand eindigde A. Slager, evenals vorig jaar op de tweede plaats. De uitslag is: 1J. v.d. We teringh 20 punten; 2. A. Slager 17 p; 3. G. v.d. Velde 15 p; 4. J. v.d. Velde 13 p; 5. J. Noorthoek 12 p; 6. A. v.d. Weteringh 11 p; 7. W. Drenth 10 p; 8. J. v.d. Reest 5 p; 9. N. Flikweert 4 p; 10. R. Backer 2 punten; 11J. Roggeveen 1 punt. De stichting Woord en Daad komt woensdagavond 28 april tussen 18.30 en 21.00 uur met boterkoe ken langs de deur. De opbrengst van deze actie gaat naar de uitbrei ding van vakschool Léo in Burkina Faso. Deze vakschool werd de af gelopen jaren door de reformatori sche hulpstichting Woord en Daad opgestart en biedt plaats aan 320 leerlingen. De netto-opbrengst wordt door de organisatie voor ont wikkelingssamenwerking (ICCO) verdubbeld. Bij afwezigheid op de verkoopavond kunt u de boterkoe ken telefonisch bestellen via R. van 't Hof, tel. 572883. De vissers van hengelsportvereni ging De Makreel vingen zaterdag 5,2 kilo vis. De uitslag is: 1. Jan Kaashoek 815 p; 2. Ko Polderman 635 p; 3. Pieter Verwijs 535 p; 4. Jarco Verwijs 395 p; 5. Bram van Oeveren 365 punten. Uitslag junio ren: 1. Arjan van Moort 935 p; 2. Dennis Moerland 310 punten. De afdeling van de Nederlandse bond voor Plattelandsvrouwen be staat 14 mei zeventig jaar. Het be stuur wil het jubileum vieren met een feestelijke avond in het Dorps huis te Anna Jacobapolder. De 59 leden krijgen samen met een part ner een koud buffet geserveerd. Tijdens de viering is er ook een fo totentoonstelling. Het Nederlandse Rode Kruis afdeling Tholen/Sint-Philipsland heeft het lesseizoen 2003/2004 afgesloten met een oefening met lotusslachtoffers. Voor deze gelegenheid was de afdeling te gast in het splinternieuwe tim merbedrijf Van Poortvliet aan de Geulweg te Sint- Maartensdijk. Met medewerking van de eigen lotus slachtoffers, lotusslachtoffers van de kring Noord- en midden Zeeland en een drietal jeugdlotussen werden in to taal 14 ongevalssituaties nagebootst die de leden in groepen van 2 tot 3 personen moesten opsporen en behan delen. Een en ander werd gejureerd door de docenten van de afdeling. Om de spanning enigszins te verhogen, was in de oefening een wedstrijdele ment in verwerkt. Winnaar werd een groepje leden dat net geslaagd is voor het EHBO-diploma. Indachtig aan het Olympische motto: 'Meedoen is be langrijker dan winnen', was er voor alle groepen een attentie. De prijsuit reiking werd afgesloten met het uitde len van de EHBO-diploma's aan de geslaagden. Voor de firma Van Poort vliet was er een attentie in de vorm van een tinnen bord. De avond werd afgesloten door schei dend docente Adri Boot-Mangold in het zonnetje te zetten. Zij is al meer dan 40 jaar lid van het Rode Kruis in verschillende hoedanigheden: als 17- jarige helpster begonnen via verschil lende functies doorgegroeid naar uit eindelijk kaderinstructeur EHBO en O&V en bestuurslid. Omdat de jaren nu gaan tellen, heeft Adri Boot beslo ten om haar taken neer te leggen en wat meer van haar vrije tijd te gaan genieten. De jongere generatie mag aan de bak. Ze houdt de deur wel op een klein kiertje, want er mag te allen tijde een beroep op haar uitgebreide kennis gedaan worden en zelfs wel een keertje om in te vallen. Namens bestuur en leden van de afdeling Tho- len/Sint-Philipsland werd Adri het erelidmaatschap van de afdeling aan geboden in de vorm van een oorkon de. Als afscheidscadeau kreeg zij symbolisch een kristallen trein; im mers een trein rijdt weg, maar komt altijd weer terug. Haar collega-docen ten boden Adri een schitterend bloem stuk aan in een enorm champagne glas, voor de altijd bruisende lessen.' Tijdens de algemene ledenvergade ring vanavond, donderdag 22 april, zal Adri voor de laatste keer een offi ciële functie uitoefenen. Helemaal af gelopen zijn de lessen toch nog niet. De afdeling verleent op 10 juli aan staande traditioneel weer hulp tijdens de zevendorpentocht in Oud-Vosse- meer. Als voorbereiding hierop wordt de cursus Eerste hulp bij wandellet sels gegeven. Dit is een van de nieu we aantekeningen bij het EHBO-di- ploma in zijn huidige vorm. Dit diplo ma is tevens een verplichting voor de leden die hulp gaan verlenen tijdens de vierdaagse van Nijmegen. Als laatste worden nog voor de grote vakantie alle leden van de afdeling geschoold tot AED-bediener. AED staat voor automatische externe defi brillator. Dit is een apparaat waarmee een hartritmestoornis kan worden be handeld met een stroomstoot. Deze apparaten mogen worden bediend door ,leken' met een geldig reanima- tiediploma na het volgen van een be dienersopleiding. De Nederlandse re gering heeft hier de wettelijke voor waarden voor gemaakt. Het Nederlandse Rode Kruis is hierin meegegaan en heeft voor de afdelin gen de voorwaarden opgesteld. De af deling Tholen St. Philipsland heeft momenteel een drietal bevoegde re- animatiedocenten in haar bestand. Zij zullen de leden scholen. In de maand mei verwacht de afdeling een eigen AED-apparaat, dat geplaatst zal wor den in de hulpverleningsbus en dus beschikbaar zal zijn tijdens alle inzet ten waar de leden assistentie verlenen. Het complete docententeam van het Thoolse Rode Kruis. Als automobilist of fietser kun je er achteloos overheen rijden. De smal le weg perst zich hier even door de coupure in de dijk. Je hebt je aan dacht nodig bij de weg die stijgt en in een bocht ligt. Er kan hier ook verkeer komen, maar de kans is niet erg groot. Dit is de nauwe overgang van de Klaas van Steelandpolder naar de Poortvliet- en Mallandpol- der aan de zuidkant van Tholen. En daar passeer je de duiker die zich niet gemakkelijk laat zien. Je moet uitstappen of afstappen om het ste nen object te bekijken. Het is een verscholen monument, die gemet selde duiker in de Zuiddijk. Aan de zuidkant, aan de kant van Oud-Strijenpolder is een gedenk plaat tegen de muur aangebracht. Via een steile trap kun je er aardig in de buurt komen. Zo dicht dat je de tekst goed kan lezen. Het is er stil. Er zijn geen andere bezoekers. De wachtdeuren die zich automa tisch kunnen sluiten als het (zee)wa- ter de polder van Poortvliet en Mal- land in gaat stromen, staan open. Er vliegen geen eenden op uit het water. En de schapen op de dijk zijn In een artikel over de drugsinfobus van het Zeeuws consultatiebureau voor alcohol en drugs werd enkele weken geleden de indruk gewekt dat er alcohol wordt geschonken op feestjes van de jeugdbrandweer. Dat is echter absoluut niet het geval. „Bij de junioren wordt dat onder geen beding toegestaan", zegt lei der Arco Kunst. „En bij de adspi- ranten kan het bij uitzondering ge beuren. Maar niet zonder dat de ouders in een brief toestemming hebben geven. En zelfs dan mogen er hooguit 1 of 2 glazen gedronken worden. Daar wordt streng op toe gezien door de leiding, die tenslotte verantwoordelijk is." In het ge noemde verhaal vertelt een lid van de jeugdbrandweer dat hij 'een beetje licht in het hoofd werd' na het drinken van Red Buil. Dat is een zogenaamd energiedrankje, waarin totaal geen alcohol zit. Wel bevat het cafeïne, en bij overmatig ge bruik kan onder meer hoofdpijn op treden. De verschillende energie drankjes zijn populair en worden ook bij de jeugdbrandweer gedron ken. Maar met alcohol heeft dat dus niets te maken. De Oranjevereniging in Anna Jaco bapolder heeft voor koninginnedag een feestelijk programma voorbe reid. De kinderen worden met ver sierde fietsen en kinderwagens bij Ons Dorpshuis verwacht, waar met medewerking van Concordia om tien uur de aubade plaatsvindt. Een half uur later beginnen de kinder spelen, en in het dorpshuis staat een springkussen. Om half een begin nen de volksspelen voor de oudere jeugd en volwassenen. En 's avonds om negen uur sluit in Ons Dorps huis het koninginnebal deze dag af. niet gewend aan pottekijkers. Op de kruin van de dijk houden ze afstand en verdwijnen even snel als ze geko men zijn. Het is hier het domein van brandnetels en opkomend fluite- kruid onder populieren die nu nog geen schaduw geven. Op de gedenkplaat staat te lezen wie de eerste steen heeft gelegd. Honderzestig jaar geleden. Zijnde den 5 julij 1844, door Pieter Dane van Stapele, oud 10 jaren, zoon van den Penningmeester. Welke steen zou dat zijn geweest? De duiker be staat uit duizenden ijsselsteentjes. van die gele zachte kleine steentjes die na een aantal jaren de kleur van de omgeving aannemen. En wat is er van deze jongen geworden? Werd hij later ook Penningmeester van het polderbestuur? Of zocht hij zijn heil elders. De functies zijn met hoofdletter geschreven. De namen van dat bestuur staan ook op de plaat: MM. de Lange Dijkgraaf. P. van der Slikke, M. Oudesluys, M. Geuze, J. Elenbaas Gezworenen. E.K. van Stapele Penningmeester en J.A. van de Rhee Boekhouder. Als enige basisschool op het ei land doet de School met de Bijbel uit Sint-Annaland mee aan het BAS-project. Dinsdag stond dat onderwerp centraal op de ouder avond in het Trefpunt, het vereni gingsgebouw van de N.H. kerk. Dhr. H. Blanke, directeur van een school voor speciaal basisonder wijs te Middelharnis en tevens werkzaam op het seminarium voor orthopedagogiek aan de ho geschool Utrecht, gaf uitgebreid informatie over Bouwen aan een Adaptieve School. Toen vorig jaar bij het maken van het nieuwe schoolplan bleek dat er enkele aspecten van het onderwijs voor verbetering vatbaar waren, werd BAS aanbevolen. Blanke presenteerde het project aan het schoolteam, waarna besloten werd dit meerjarig traject te gaan vol gen om op een systematische ma nier het onderwijs te verbeteren. Adaptief onderwijs wil zeggen dat kennisoverdracht niet puur gezien wordt als het doorgeven van infor matie maar veel meer als het ver groten van het vermogen van het kind om zelf gekozen doelen te bereiken. „We moeten in het on derwijs, net als thuis in het gezin, rekening houden met verschil len", benadrukte Blanke. „Als we voldoen aan de basisbehoeften van het kind (de aanwezigheid van een goede relatie tussen leerkracht en leerling en tussen leerlingen onderling, het hebben van zelfver trouwen en een reëel zelfbeeld) en als we een veilige omgeving we ten te scheppen (d.m.v. wisselwer king, goede organisatie, instruc tie) zal er een pedagogisch klimaat zijn, waarin het kind vol doende uitdaging, vertrouwen en ondersteuning vindt om te kunnen leren." Het traject is verdeeld in zeven ontwikkelingslijnen, die ieder weer onderverdeeld zijn in een aantal cellen. Directeur M.D. Baaij vertelde hoe het project gestalte krijgt: cel voor cel wordt onder handen genomen door het team, aangestuurd door een stuurgroep en bij praktische karwei tjes zoals het maken van een exposi tieruimte, geholpen door een aantal handige opa's. Andere cellen zijn bijvoorbeeld teamleren (leren van elkaar en communiceren met el kaar) en effectieve leertijd. Van dit laatste kregen de ouders een video te zien met daarin de resultaten van de verandering: bij het begin van de schooltijden krijgen de leerlingen vijf minuten de tijd om rustig naar binnen te komen, eventueel hun zegje te doen bij de leerkracht en dan hun plaats op te zoeken. Dit in tegenstelling tot de vroegere situatie waarbij de leerlingen rij voor rij naar binnen kwamen, wat meer tijd kostte en veel minder gezellig was. De duizend lesuren per schooljaar moeten goed benut worden en wan neer je elke dag twee keer drie mi nuten verliest bij het ingaan van de school, loopt dat flink op. Ook de aankleding van het gebouw - zo werd de entree gezelliger gemaakt - speelt een rol in het BAS-project. Om de ouders een indruk te geven van wat het is om om te gaan met verschillen, kregen ze de opdracht om te discussiëren over een aantal regels die thuis in het gezin kunnen gelden. In vier groepen ging men aan het werk. Hief bleek dat ook ou ders tegelijk consequent en flexibel moeten zijn, omdat ieder kind uniek is in zijn karakter en in zijn kunnen. De avond werd geopend door voor zitter M.C. den Engelsman, die psalm 25 2 liet zingen en las uit Johannes 4. Omdat alles afhankelijk is van Gods zegen, ook het bouwen aan een adaptieve school, zongen de ouders tot slot psalm 127: Vergeefs op bouwen toegelegd, zo God Zijn hulp aan 't werk ontzegt. Dhr. Baaij eindigde met dankzegging. Advertentie I.M. De gemetselde duiker, een verscholen monument in de Zuiddijk in Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13