SGP en PvdA niet voor hoger beroep Komst Aldi vertraagd, zaak nog niet verloren Auto belandt in de sloot Problemen jeugd lokaal aanpakken Linda Bosch wint prijs met onderzoek bij diabetespatiënten Paar uit smalstad wint geld fiets terug Verburgh Strijdpunten over zaak Aldi Kwart jeugd Tholen bij Halt voor vuurwerk JVC plasma PD 35 D 30 ZLM MOTORVERZEKERING? Scriptie Oud-Vossemeerse studente bekroond Donderdag 15 april 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Kleine partijen: uitspraak onbegrijpelijk 'Onbegrijpelijk' noemt ABT-raadslid J.J.P.A. Boulogne de uitspraak van de rechter inzake de Aldi-vestiging aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. „Je moet ook wat accepte ren", vindt daarentegen SGP-fractievoorzitter MJ. Klippel. „Laat de Lidl aan de Markt maar komen." Boulogne is nog lang zover niet. „Als er één reden is om in hoger beroep te gaan, moeten we dat bekijken." PvdA-raadslid M.A.J. van der Linde wil echter niet opnieuw het risico lopen nog een keer het deksel op zijn neus te krijgen. College durft niet te kiezen 1. Schot-Oudesluijs over uitspraak: Tholen Ommezwaai Tholen proef af stemming met jeugdzorg Gemeenten krijgen een rol in de jeugdzorg als, waar schijnlijk volgend jaar, de wet op de jeugdzorg in wer king treedt. Ze krijgen de preventietaak op hun bord, zonder dat daar overigens geld voor beschikbaar komt. Met de provincie - verantwoordelijk voor het zorgdeel - moeten afspraken gemaakt worden over de afstemming tussen gemeentelijk jeugdbeleid en jeugdzorg, en over de inzet van het bureau jeugdzorg op gemeentelijk ter rein. Voor de afstemming is in Zeeland een proef-project opgezet in Tholen en Goes. Druk Kankeronderzoek Meer brandstichting 91 cm plasma T.V. nu in prijs verlaagd! van 4.999,- NU €3.999,- uit voorraad leverbaar b.v. De afwijzing van het gemeentebeleid inzake de Aldi op het industrieterrein van Sint-Maartensdijk is bij de klei nere raadsfracties als een grote verras sing aangekomen. „Ik vind dit zo raar", zegt D66-raadslid J. van den Donker. „De rechter remt in feite een ontwikkeling. Ik vind het complete kolder dat zo'n discount niet aan de Sportlaan mag komen. Regels hebben hier een stupide uitwerking en dat is idioot. Ik vind dat we alsnog moeten zoeken naar mogelijkheden om de Al di toch aan de Sportlaan te krijgen. Eerst dien je te inventariseren of je in hoger beroep een kans maakt, want het heeft geen zin om er nog veel geld aan uit te geven. Aan de andere kant is het onzin wanneer zo'n supermarkt wel aan de Markt mag komen. Gezien de verkeerssituatie krijg je dan im mers een enorme belasting van de dorpskom." Klippel wijst erop, dat b. en w. vele jaren de Aldi-vestiging aan de Sport laan op basis van de regelgeving heb ben afgewezen. „De raad is op een gegeven moment omgegaan en onze fractie is toen meegegaan, maar wel onder de voorwaarde, dat de twee mogelijkheden (Sportlaan en Markt) openbleven. Wie wint, die wint en daarom mag Lidl aan de Markt nu van ons komen. Dat is ook de wil van de middenstand in Sint-Maartens dijk." Boulogne is niet gerust na de uit spraak van de rechter. „Misschien komt Aldi wel met een claim. In het buitenland zie je alles door elkaar: winkels, huizen en bedrijven. Ik dacht ook, dat het provinciaal beleid ten aanzien van supermarkten op bedrij venterreinen veel verder was dan de rechter denkt." Van der Linde vindt, dat de gemeente eerst knopen moet tellen. „Deze uit spraak kost ons geld en er zijn al veel ambtelijke uren ingestoken. Het liegt er niet om wat de rechter zegt en daar om moeten we onze kansen op succes bij hoger beroep, goed afwegen. Voor mij persoonlijk was de uitspraak geen complete verrassing. De rechter heeft de maatlat namelijk langs het ruimte lijke ordening beleid gelegd. Dat de raad destijds toch met de Sportlaan akkoord is gegaan, komt doordat wij de actie van de Doordrammers niet konden negeren, maar we moeten nu niet opnieuw het risico lopen het dek sel op onze neus te krijgen", aldus de PvdA-fractievoorzitter. J.R Bout noemt de uitspraak van de rechter ,een vervelende zaak.' „De rechter zou eens in Sint-Maartensdijk moeten kijken of de Sportlaan nu wel of geen bebouwde kom is. Wij heb ben destijds het amendement voor de Aldi ingediend om de kern te ontlas ten van een heleboel verkeer. Aan de Markt zo'n discount toelaten, vinden wij zeer onverstandig. Daar is de Markt totaal ongeschikt voor. Het is jammer, dat b. en w. zich in de recht zaal niet erg sterk gemaakt hebben voor de Sportlaan. Het college heeft niet durven kiezen. Daarom moeten we de mogelijkheden voor hoger be roep zeker bekijken", vindt het CDA- raadslid. CU-fractievoorzitter P. van Belzen noemt de uitspraak van de rechter .een beetje vreemd.' „In verband met de verkeersdrukte moeten supermark ten juist naar de rand van woonker nen. Dat willen we in Tholen immers ook. In andere, gemeenten mag het, maar hier niet." De VVD-fractie was niet voor com mentaar bereikbaar. Het college beraadt zich op de uit spraak van de bestuursechter in Middelburg over de Aldi-kwestie in Sint-Maartensdijk. De rechter ver nietigde het besluit van de gemeente om een vestiging aan de Sportlaan toe te staan. Ambtenaar mr. G. Vos moet de stukken nog bestuderen. „We heb ben zes weken de tijd om een stand punt te bepalen. Er is ook nog geen contact met Aldi geweest over de zaak. Maar los daarvan, wij moeten als gemeente een eigen plan trek ken. Er moet een nieuw besluit wor den genomen, met inachtneming van wat er door de rechter over is gezegd." Volgens Vos zijn er twee strijdpun ten: „De rechter vindt dat de vesti ging niet in de bebouwde kom komt te liggen en dat het in strijd is met het rijksbeleid. Daarover moeten we ons beraden. Ik kan me de uitspraak van de rechter wel voorstellen, maar dat wil nog niet zeggen dat je het er mee eens bent." De aangekondigde herziening van het streekplan kan een rol spelen in het bepalen van een standpunt door het college, zegt Vos. In de ont- werphota van de provincie wordt namelijk meer ruimte gelaten voor vestigingen van supermarkten bui ten de dorpskern, binnen een grens van 500 meter van het centrum. „Maar dat is nog geen beleid. Daar wordt wel over nagedacht. Daar zou men rekening mee kunnen hou den." De komst van de Aldi aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk is door de uitspraak van de bestuursrechter vertraagd, maar de zaak is nog niet verloren. Dat zegt mevrouw I. Schot-Oudesluijs over het vernietigen van het gemeentebesluit door de rechtbank om een vestiging van de Duitse discounter mogelijk te maken. De inititiatiefnemer voor de Aldi- vestiging heeft de uitspraak zelf nog niet gelezen. „Het beroep was tegen de gemeente. Die heeft deze zaak verloren. Maar de Aldi heeft de zaak niet verloren en wij ook niet. Wij waren geen partij, Aldi wel en kan dus in hoger beroep." Ze vond het moeilijk in te schatten welke richting het bij de rechts zaak op zou gaan. „Dat weet je toch nooit vantevoren. Maar een feit is dat de raad toen gekozen heeft voor de Sportlaan. Alle ne gentien raadsleden waren er voor. En in het dualisme beslist de raad. Ik hoop dat de gemeente in hoger beroep gaat bij de Raad van State in Den Haag. Aldi doet dat zeker. Dan moeten we maar zien of het bezwaar nog gehandhaafd blijft. Dit is nog niet verloren. Er leiden tenslotte meer wegen naar Rome." Mevrouw Schot is het niet met de rechter eens dat de loods waar de Aldi in gevestigd kan worden, niet in de bebouwde kom zou liggen. „Dat is duidelijk wel het geval. Maar de Lidl is er ook nog niet in het centrum van het dorp, hoor. Bij ons kunnen alle auto's van bezoe kers op eigen terrein parkeren. Dat kan bij de Lidl in het centrum niet. Logistiek ligt die plaats veel moei lijker. Ook voor de verkeersveilig heid is het lastig. Veel te gevaar lijk, zo dicht bij de school." Ze wijst op de problemen in Tho len waar Cl000 - omdat de nieuw bouw aan het Slachtveld veel te lang duurt - lijdelijk gaat verhui zen uit het centrum (Eendrachts- weg) naar de hallen van Schot aan de Postweg. „Juist omdat ze voor overlast zorgen in het centrum. Dan zitten wij aan de Sportlaan nog dichter bij het centrum." Volgens mevrouw Schot verkijkt middenstandsvereniging Smalstad zich op de Lidl. Volgens haar kan de komst van de concurrent van Aldi in het dorp juist bestaande winkels de kop kosten. „De Lidl heeft ook een afdeling voor vlees, groente en brood. Dat is nadelig voor de bakkers, slagers en groen tewinkels. Aldi heeft geen vers markt. Dan is het juist heel nuttig dat deze winkels in Sint-Maartens dijk er zijn. En waarom zou er geen Zeeman kunnen komen? Dat geeft geen problemen met ver keer." Overigens adverteert Aldi deze week ook met groenten, fruit en zuivel .dagelijks vers' en ,vers uit de koeling.' Desgevraagd zegt me vr. Schot dat er ook wel verpakt vlees en brood verkocht worden, maar niet vers gesneden of gebak ken. Bestuurslid C. van Koeveringe van middenstandsvereniging Smalstad reageert verheugd op de uitspraak van de rechter. „Zeer verrassend dat de rechter zo snel was, want tij dens de zitting had hij 6 weken ge noemd. We kunnen niet anders dan hier blij mee zijn, want de midden standsvereniging is voor verster king van het kernwinkelgebied in Sint-Maartensdijk en dat is toch de Markt en niet de Sportlaan. B. en w. hebben ook vijf jaar lang ge vochten en alles uit de kast gehaald om een supermarkt op het indus trieterrein te voorkomen. Het colle ge moest tenslotte een ommezwaai maken door de uitspraak van de ge meenteraad, maar de rechter heeft dat gemeentebeleid afgewezen. Geen discount dus aan de Sport laan, maar wel aan de Markt, zoals het MKB-Reva-rapport destijds ook aangaf. En dat rapport is toch op verzoek van de gemeente ge maakt", aldus het bestuurslid van de middenstandsvereniging. De auto van de Brabander kwam naast de provinciale weg in de sloot terecht. Een 33-jarige Dinteloorder kwam dinsdagmorgen rond kwart voor acht in de Joanna Mariapolder met zijn auto in de sloot terecht. De man reed over de provinciale weg richting Sint- Annaland. Hij zag te laat dat vóór hem een auto afremde, gaf een ruk aan zijn stuur om een aanrijding te voorkomen, reed de berm in en kwam aan de noordkant van de weg in de sloot tot stilstand. Dat gebeurde op de helling even voorbij de Breeje. De bestuurder kwam met de schrik vrij, zijn auto raakte aan de voorkant bescha digd. Met 80 tot 85 procent van de kinde ren gaat het goed, met de rest iets minder. „Zo'n vijf procent heeft ge specialiseerde hulp nodig en met één procent gaat het écht goed mis", schetst wethouder mevrouw M.A.E. Velthuis de problematiek. In Tholen wonen 6840 jongeren tot 19 jaar. Wanneer ouders problemen met hun kinderen ervaren, of kinderen zélf problemen hebben, moet dat voor taan in eerste instantie lokaal aange pakt worden. Bij meervoudige pro blemen (zoals gedragsproblemen of problemen in de thuissituatie) komt het bureau jeugdzorg in beeld. De proef moet duidelijk maken hoe de aansluiting tussen die twee gemaakt kan worden. „Het bureau jeugdzorg kan lokaal adviseren en ondersteu nen. Daarom moet in kaart gebracht worden wat de wensen en behoeften zijn", aldus mevr. Velthuis. Op wel ke taken is het bureau aanspreek baar, hoeveel uren zijn daarvoor be schikbaar, onder welke voorwaarden kan de instantie ingeschakeld wor den en door wie, dat zijn zaken die besproken en vastgelegd worden. Bureau jeugdzorg kampt nog met een wachtlijst en het is de taak van de provincie om die weg te werken. Door de preventie op gemeentelijk niveau te leggen, moet voorkomen worden dat opnieuw wachtlijsten ontstaan. In dat kader is het belang rijk dat de verschillende instanties op elkaar afgestemd worden. „Dan kun je ook eerder bijsturen als er problemen zijn", geeft de wethou der aan. Ze noemt als voorbeeld de Ouder- en Kindzorg die alle kinde ren tot vier jaar in anderhalf jaar tijd acht of negen keer ziet. „Soms ziet men daar al dat het niet goed gaat." De GGD ziet kinderen op vijf- en negenjarige leeftijd en vervolgens pas weer op de middelbare school. „Voor Tholen geldt een bijzondere situatie, omdat 50% van de kinderen in Brabant naar het middelbaar on derwijs gaat. Hun gegevens komen dan bij de Brabantse GGD." Het il lustreert slechts hoe belangrijk het is dat er afstemming plaatsvindt, zegt de wethouder. De gemeente krijgt als taken het ver strekken van informatie, het signale ren van problemen door instellingen, de zorg voor toegang tot het hul paanbod en voor pedagogische hulp, alsmede de coördinatie van de jeugd zorg op lokaal niveau. Het buurtnet- werk in Sint-Maartensdijk is van dat laatste een voorbeeld. De wethouder noemt ook opvoedcursussen als voorbeeld van de preventieve aan pak, alsmede deskundigheidsbevor dering op lokaal niveau. „Verder is het belangrijk dat cliënten weten waar ze moeten zijn. Eén plek of te lefoonnummer, en niet de mensen van het kastje naar de muur sturen." De proef wordt in opdracht van het samenwerkingsverband welzijns zorg Oosterschelderegio - waarvan mevr. Velthuis voorzitter is - uitge voerd door Scoop. Er is daartoe een regionaal jeugdzorgoverleg georga niseerd, waaraan naast beide ge meenten en de provincie het bureau jeugdzorg Zeeland, het maatschap pelijk werk, de GGD en Allévo Ou der- en Kindzorg meedoen. Bekeken wordt hoe het onderwijs erbij be trokken kan worden. „De mensen in het onderwijs geven aan dat ze geen hulpverleners zijn. Maar anderzijds krijgen zij de kinderen met proble men wél in de klas." Het project moet tegen de zomer afgerond zijn. „Er zit veel druk achter. Want het bureau jeugdzorg wordt door ge meenten benaderd en het moet ook aan de slag", zegt wethouder Velt huis. De uit Oud-Vossemeer afkomstige studente Linda Bosch ontvangt vandaag de prestigieuze zilveren vlamprijs van de Nederlandse vereniging voor bio-medisch labo ratoriumonderzoek (NVML). De 22-jarige studente krijgt de prijs voor haar eindexamenopdracht aan de hogeschool in Leiden. In haar scriptie heeft Linda de on derzoeksresultaten naar geneti sche afwijkingen bij patiënten met diabetes type 1 vastgelegd. Deze resultaten kunnen worden gebruikt voor vervolgonderzoek naar erfelijkheid en voor de ont wikkeling van medicijnen. Linda Bosch heeft het ouderlijk huis in Oud-Vossemeer enkele jaren ge leden ingeruild voor woonruimte in studentenstad Leiden. Hier volgde ze tot vorig jaar een studie biologie en medisch laboratoriumonderzoek. Het laatste jaar van de opleiding aan de hogeschool bracht Linda door op de afdeling immunologie aan het Erasmus Medisch Centrum in Rot terdam. Hier werkte de studente aan haar afstudeerstage, het zoeken naar genetische afwijkingen bij diabetes patiënten met de auto-immuun va riant (type 1). „Ik vergeleek de on derzoeksresultaten met het beeld zoals dat er bij gezonde mensen en diabetes type 2 patiënten uitzag. Uit mijn onderzoek bleek, dat er bij de diabetes type 1 patiënten vijf genen verhoogd aanwezig zijn. Dit kan duiden op het feit dat deze geneti sche cellen een rol spelen bij de ont wikkeling van de ziekte. Er is welis waar nog meer onderzoek nodig om erachter te komen wat de waarde van mijn bevindingen is, maar voor alsnog Zijn de medici erg enthou siast over de gegevens die ik in mijn afstudeeropdracht heb vastgelegd. Doel van dit onderzoek is uiteinde lijk dat er een diagnostische test ontwikkeld kan worden waarmee is m 'ÊA Studente Linda Bosch uit Oud-Vos prestigieuze zilveren vlamprijs van vast te stellen of en hoeveel kans er is op erfelijke overdracht van deze vorm van suikerziekte." Dat de onderzoeksresultaten van Linda Bosch in de medische we reld erg hoog worden aangeslagen, blijkt wel uit het feit dat ze van daag tijdens een congres in het Sint-Elisabeth ziekenhuis in Til burg de zilveren vlamprijs in ont vangst mag nemen. De NVML kent deze prijs jaarlijks toe aan de Ne- semeer won met haar scriptie de de NVML. derlandse student bio-medisch la boratoriumonderzoek met het beste eindexamenresultaat. Op dit mo ment volgt de prijswinnares een tweejarige opleiding oncologie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en daarna gaat ze zich volledig toe leggen op het verrichten van kan keronderzoek in Nederland. „Er liggen uitdagingen genoeg op het gebied van medisch onderzoek en het behalen van deze prijs zie ik als een stimulans om met dit belangrij ke werk door te gaan", aldus de trotse studente. Het aantal jongeren tot 19 jaar dat voor een alternatieve straf naar het Halt-bureau is verwezen, steeg vorig jaar in de Oosterschelderegio met 22%. Het betrof 347 jongeren die in de fout gingen. Daarvan zijn er 35 door de Thoolse politie verwezen, tegen 41 in 2002 (een daling met 14%). Eén jeugdige Tholenaar is voor schoolverzuim door de leer plichtambtenaar van Bergen op Zoom naar Halt verwezen. Van de 36 Thoolse jongeren die hun straf via Halt uitvoerden, pleegden er 32 het delict in hun woongemeente. Volgens het jaarverslag van de organisatie is Tholen-stad daarbij koploper. Een kwart van de gevallen (9 verwij zingen) in Tholen had betrekking op vuurwerk. 'De politie in de gemeente Reimers- die al eerder met Halt te maken had waal verwees vorig jaar opvallend den. Eenzelfde percentage betrof veel jongeren (72) naar Halt. Ook in Goes (99) en Borsele (38) steeg het aantal ten opzichte van 2002. In Schouwen-Duiveland ging het om 43 jongeren, Noord-Beveland 19 en Kapelle 18. Van elders werden 23 jongelui doorverwezen, waaronder vijf door de politie Midden- en West-Brabant, drie door de spoor wegpolitie en één door een leer plichtambtenaar. Dit laatste gebeur de voor het eerst, doordat in West-Brabant als experiment ook spijbelaars naar Halt worden ge stuurd. Dat van de 347 verwijzingen de meeste in november (40) en decem ber (53) plaatsvonden, had alles te maken met de jaarlijkse vuurwerk actie (met 54 verwijzingen, waar van de helft in Goes). Maar ook de maanden april (46) en juni (38) ste ken in negatieve zin schril af tegen de rest van het jaar. Van alle door verwijzingen ging het in twaalf pro cent van de gevallen om jongeren meisjes, die dus flink in de minder heid zijn. Qua leeftijd blijken de 14- jarigen de 'beste klanten' van Halt: 77 van hen werden vorig jaar door verwezen, alsmede 55 van 15 jaar, 53 van 16 jaar en 47 van 13 jaar. Twaalf jaar of jonger waren 55 cliënten van het Halt-bureau. De aard van de delicten was als volgt: vernieling 81, baldadigheid 53, vuurwerk 49, brandstichting 32, diefstal 32, winkeldiefstal 21, graf fiti 10, mishandeling 9, heling 8, op lichting 5, verboden terrein 5, wa penbezit 3. Valse naam. verkeersovertreding en schoolver zuim kwam elk één keer voor. Bal dadigheid en brandstichting namen fors toe, het aantal diefstallen liep terug. Van de 347 doorverwijzingen werden er uiteindelijk 310 afgehan deld, waarvan 269 via Halt en 33 met een Stop-reactie (kinderen jon ger dan 12 jaar). Bij 165 gevallen ging dat zonder schaderegeling, bij 71 mét zo'n regeling. In de richtlij nen van het openbaar ministerie zijn de schadebedragen verhoogd. Bij diefstal mag de waarde van wat is weggenomen hoogstens 150 euro zijn, bij vernielingen is 900 euro het 'maximale schadebedrag en bij een groepsdelict is 4500 euro de grens om een zaak via Halt af te wikkelen. Overlast in het openbaar vervoer is voortaan ook een zaak die via Halt kan lopen. Halverwege het jaar bleek dat Halt onvoldoende uren beschikbaar had voor de repressieve taak (het orga niseren en begeleiden van jonge ren), waarop is besloten om de pre ventie-uren (vooral overleg en deelname in werkgroepen e.d.) met eenderde te verminderen. Van de 83 preventie-uren in Tholen is ruim de helft (46 uren) besteed aan voorlich ting, de rest aan advies (27) en ad ministratie (10). Naar verwachting fuseren in de loop van 2004 de Halt bureaus Oosterschelderegio (waar van de Thoolse burgemeester Nuis penningmeester/secretaris is) en Walcheren, met als doel efficiënter te werken. Mare Kranendonk rechts) feliciteert Henk en Annie op den Brouw met hun prijs ter gelegenheid van de heropening van fietsspecialist Terlouw in Tholen (Advertentie I.M.). Blij verrast waren Henk en Annie op den Brouw uit Sint-Maartensdijk za terdag met het telefoontje van Mare Kranendonk van fietsspecialist Peter Terlouw in Tholen. Ze krijgen het aankoopbedrag terug van een fiets die ze er onlangs kochten. In ver band met de heropening van de ver nieuwde winkel aan de Bebouwden- dam was er een actie: wie tussen 2 en 10 april bij Terlouw een nieuwe fiets kocht, maakte kans om het aan koopbedrag terug te winnen. Zater dag trok Kranendonk uit de ver koopbonnen in een fietstas die van de familie Op den Brouw. Het echt paar had twee Altra Navigator fiet sen gekocht en krijgt er dus één gra tis (waarde 749 euro). „We hadden in verschillende winkels gekeken. En toen zag ik in de Eendrachtbode de advertentie van Terlouw, met een aantrekkelijke aanbieding en kans om een prijs te winnen", vertelt me vrouw Op den Brouw. Zij en haar man fietsen heel wat kilometers op een jaar. „Tweede paasdag hebben we voor het eerst op de nieuwe fiet sen gereden, een tochtje naar de Oesterdam", zegt Henk op den Brouw. Het paar zocht fietsen met de modernste snufjes. De gekochte fietsen hebben een aluminium fra me, acht versnellingen en verlich ting die op een sensor werkt en via een naafdynamo. Ook zit er een an ti-diefstalchip in. De laatste jaren viel de familie Op den Brouw vaker in de prijzen. „Vroeger wonnen we nooit iets. Maar twee jaar geleden kocht ik een auto bij Niemantsver- driet op de show in Scherpenisse en wonnen we een radio/cd-speler", vertelt Op den Brouw. „En toen er twee dagen een percentagebord langs de provinciale weg stond dat de snelheid van het passerende ver keer vermeldde, won mijn vrouw daarbij een fototoestel." De open dagen bij Terlouw werden bijzonder druk en over de verkopen is Mare Kranendonk meer dan tevreden. Antwerpsestraat 12 - 14 - 16 4611 AG Bergen op Zoom tel. 0164 - 237940 Fax 245360 www.xerburgh.nl Hi-Fi. T. V. Video, Computersystemen, Printers, Netwerken Advertentie I.M. Mi n Assurantiekantoor Dijk Burgemeet 25 - Poortvliet - Tel: (0166) 612 509 Jan P.M. Overheeke Ten Ankerweg 72 - Tholen Tel: (0166) 602 E Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9