Koster Jo van der Zande (72) stopt na jaren trouwe dienst Vera en Sonja zijn lief maar dochter van Chantal steelt show PLEUNE Water kruipruimte niet te bestrijden met vette klei Voor mode en wonen Werk Oud- Vossemeerse parochie stond nooit tegen Bericht van een dwalende Donderdag 15 april 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Wanneer ze precies begonnen is als koster van de rooms- katholieke Willibrorduskerk in Oud-Vossemeer weet ze niet meer. Maar de in 1981 aangetreden pastor Van den Brüle was er nog maar pas toen Jo van der Zande-Haver- mans die taak op zich nam. „Een lange, maar mooie tijd", zegt de 72-jarige vrijwilligster. Nadat ze het vorig jaar al een beetje rustiger aan ging doen, besloot me vrouw Van der Zande onlangs dat het tijd werd om het werk als koster aan anderen over te dragen. Veel ophef wilde het manusje-van-alles van haar afscheid niet ma ken, maar na de H. Mis op eerste paasdag werd de koster door het kerkbestuur toch in de bloemetjes gezet. Dankbaar werk Betrokken dorpsgenoot Stapje terug Delta verbreekt afspraak eenzijdig Alternatief nodig voor Leguitsedijk €ÜILIL!CT1N Sportgehandicapten ZOA Amnesty Open dag bij trekpaarden Brooijmans trekt zo'n 150 belangstellenden Het was fris, het miezerde af en toe, maar zaterdag be zochten ongeveer honderdvijftig belangstellenden de open dag bij trekpaardenhouder Ko Brooijmans op hoe ve Candia aan de Bartelmeetweg in Tholen. Met Vera als handpaard en Sonja als roeppaard, en het dartele drie weken oude merrieveulen van Chantal van Bleijendaal. Geduld Gemiste kans in Graefnisse Sint-Philipsland Inzakkingen 15 cm beneden bouwland Geen willig oor 't Zuyderdijk vergaderingen, klokken luiden, de kleding van de voorganger en zijn misdienaars gereedleggen en uit wassen en de agenda met misinten- ties bijhouden, het behoorde alle maal bij mijn taak. Je moet als koster op veel dingen letten en er voor waken dat niets een waardige viering in de weg kan staan. Boven dien heeft iedere voorganger zijn specifieke wensen en gewoontes. En bij uitvaartdiensten, huwelijken, doopplechtigheden en dergelijke heb je ook nog met de persoonlijk wensen van de nabestaanden of fa milie te maken. Je bent als koster de rechterhand van de voorganger en ik moet zeggen dat ik vooral met pas tor Wiel Wiertz en pastor Gemma Verlijsdonk heel prettig heb samen gewerkt. Pastor Wiertz wilde altijd graag een glaasje water bij zich op de altaartafel en als ik dat per onge luk een keer vergeten was, gaf hij me onder de dienst stiekem een sein tje. Hij is hier 10 jaar werkzaam ge weest en wij kenden elkaar door en door. De Limburgse pastor was een heel warme persoonlijkheid. Voor hem heb ik verschillende kazuifels gemaakt en ondanks zijn vertrek naar Breda heb ik nog regelmatig contact met hem. Vorig jaar vierde pastor Wiertz zijn 12,5-jarig pries terjubileum en hij vroeg mij of ik drie speciale kazuifels voor die fees telijke gelegenheid zou willen ma ken. Zo'n eervolle opdracht doet je natuurlijk wel iets." Voor haar inzet binnen de katholieke kerkgemeen schap in Oud-Vossemeer ontving Jo van der Zande in 1996 de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pon- tifice. Uit gegevens van het kerkbestuur blijkt dat Jo van der Zande de acht ste koster is die sinds 1841 binnen de Oud-Vossemeerse Willibror- dusparochie actief was. „Teruggere kend komt dat neer op een gemid deld dienstverband van zo'n 20 jaar en jij zit daar dus ruim boven", sprak voorzitster Emmy Geluk tot de koster. Mevrouw Geluk keek in een korte toespraak terug op hoe Jo van der Zande eind jaren zeventig aantrad als opvolgster van Lauw de Koning. „Je hebt in de afgelopen 25 jaar met diverse pastors en pastoraal medewerkers samengewerkt en de goede zorgen voor het kerkgebouw en de voorgangers waren jou altijd toevertrouwd." De kerkgangers slo ten zich met een luid applaus aan bij de lovende woorden van de voorzit ster van het kerkbestuur. Hoewel ze erg'blij is met de waarde ring van het kerkbestuur en de pa rochianen wil Jo van der Zande niet teveel poespas maken van het feit dat ze zo lang in de weer is geweest voor de katholieke kerk in haar dorp. „Ik vond het leuk om een steentje bij te dragen aan het parochiewerk. Toen ik (eind jaren zeventig) tijdens het fruitplukken bij Bram Hommel hoorde dat ze - na het overlijden van Lauw de Koning - op zoek waren naar een nieuwe koster, dacht ik: dat zou ik wel willen gaan doen. Fruitte ler Hommel was in die jaren erg ac tief binnen de parochie en hij seinde direct de toenmalige pastor Van den Brüle in. Na een gesprek met de pas toor ben ik begonnen en door de ja ren heen is er steeds meer werk bij gekomen. Het begon met het aansteken van de kaarsen en het ge reed leggen van de kleding van de voorganger en zijn misdienaars, maar na verloop van tijd werd ik een soort duizendpoot. De kerk in ge reedheid brengen voor de dienst, boodschappen halen voor de schoonmaaksters en de werkploeg van het kerkhof, koffie zetten bij Jo van der Zande maakte diverse kazuifels voor de voorgangers in de Willibrorduskerk in Oud-Vossemeer. Tijdens de Paasviering nam de 72-jarige afscheid als koster. Jo van der Zande woont al jarenlang op een steenworp afstand van de Willibrorduskerk aan de Dorpsweg. Naast koster is ze dus ook als dorps bewoner vaak emotioneel betrokken bij gebeurtenissen binnen de pa rochie. „Je leeft in een kleine ge meenschap en je kunt je gevoel als mens niet uitschakelen. Vooral als het om het overlijden van jonge mensen of goede bekenden gaat, voel je het verdriet ook bij jezelf. Ik heb dat echter nooit als een nadeel ervaren en het stemde mij tevreden als ik met mijn werk een steentje bij kon dragen aan een mooi en sfeervol afscheid van de overledene. Geluk kig kijk ik niet alleen terug op droe vige gebeurtenissen in onze kerk, want als koster was ik ook vaak aan wezig bij huwelijksinzegeningen, doopplechtigheden en wanneer kin deren hun eerste communie deden. Verder kijk ik ook met veel plezier terug op de tijd (12 jaar) dat ik in het kerkbestuur zat. In die periode was ik als vrijwilligster nauw betrokken bij de activiteiten die we organiseer den ten bate van de restauratie van onze kerk. Ik organiseerde samen met mijn dochter José bingo-avon den en we verkochten kaarsen en wijn om geld binnen te halen. Het kerkbezoek is ook in ons dorp wel teruggelopen, maar dit gebouw heeft voor veel gelovigen toch nog steeds een heel belangrijke functie." Het terugtreden als koster houdt voor mevrouw Van der Zande niet in dat ze al het vrijwilligerswerk dat ze voor de kerk doet nu ook meteen opzegt. „Ik wilde na al die jaren graag van een aantal ver plichtingen af. Je wordt een dagje ouder en als koster weet je dat er iedere week heel veel zaken gere geld moeten worden. Bovendien wordt er van je verwacht datje bij iedere dienst ruim voor aanvang aanwezig bent en na afloop heb je ook nog de nodige zorg over het opruimen en afsluiten van de kerk. Daarnaast hebben de inbraak in onze kerk en een vervelend voor val met een indringer tijdens de dienst me vorig jaar aan het den ken gezet. Ik ben hier tenslotte vaak als laatste om het licht uit te doen en de kerk af te sluiten en als je dan met dergelijke incidenten geconfronteerd wordt, dan schrikt dat je toch wel af. Als trouwe kerkbezoeker blijf ik natuurlijk binnen de parochie actief. Boven dien blijf ik de was doen voor de kerk en ook voor het bestellen van misintenties kunnen de mensen voorlopig nog bij mij terecht." Er is nog geen nieuwe koster ge vonden, maar Piet Etiënne, Anne ke Heydra en Emmy Geluk zullen voorlopig de taken van Jo van der Zande overnemen. Stemmen van lezers Wij blijven het totaal oneens met Delta over het afschaffen van de au tomatische incasso en het invoeren van krachtpunten. Van buren en an dere bekenden horen we hetzelfde. Delta zegt wel dat er een passend alternatief geboden is toen men he laas genoodzaakt was doelmatiger te gaan werken. Hoe efficiënt de on derhandelingen zijn geweest met de bedrijven die ons nu korting moeten geven, blijkt uit de nieuwe kracht- punten. De mensen begrijpen dat echter niet, want zij lazen dat Delta zijn winst in 1 jaar met 21 miljoen euro heeft vergroot van 36,5 naar 57,5 miljoen euro. Het allerbelangrijkste is echter, dat mensen een afspraak met Delta heb ben gemaakt om energie te leveren, waarvoor bij automatische betaling een korting wordt verleend. Die af spraak kan niet zomaar eenzijdig verbroken worden. Van onze ouders leerden wij al: afspraak is afspraak. En dat gaven wij ook aan onze kin deren door. Delta had een voorstel kunnen doen om te kiezen, maar sommigen zouden graag de oude re geling hebben gehandhaafd. Het is voor de consument heel erg jammer dat de wet op het cadeau stelsel in 1999 is vervallen. Delta zou echter de klanten kunnen laten kiezen, zodat trouwe klanten ook te vreden klanten blijven. Voor ons is de krachtenpuntenactie namelijk niet acceptabel. Delta heeft er vast niet bij nagedacht dat ouderen, mensen zonder auto en degenen die geen geld hebben om in een restau rant te gaan eten of naar een speel tuin te gaan, benadeeld worden. Delta biedt namelijk alleen kortin gen, dus geen geld. Er is niets gratis en wat schieten de klanten daar nu mee op? Voor veel mensen is de krachtpuntenactie een wassen neus. Ze gaan er op achteruit en betalen in feite meer voor hun energie. Geen goed alternatief dus! Uit de vele re acties die ik op mijn eerste stuk ont ving, blijkt wel dat veel mensen hun automatische betaling gaan stopzet ten. Zo houden zij zelf de controle op hun uitgaven en Delta stuurt maar acceptgiro's en houdt bij of er wel of niet betaald wordt. N. van Werkhoven-van Beveren, Bakkerstraat 24, Scherpenisse. Met belangstelling heb ik kennis ge nomen van de waterschapsplannen tot afsluiting van de Leguitsedijk. Ik heb begrip voor het feit, dat er corri gerend moet worden opgetreden. Waar ik problemen mee heb, is de gekozen oplossing: deze maatregel is buiten proportie. Vanuit mijn eigen werk bezien is de paal zeer lastig; het bezoeken van de percelen aan de Leguitsedijk wordt behoorlijk bemoeilijkt en ik kan me de irritatie die dit opwekt al voor stellen. Het lijkt me ook voor dienstverle ners en postbezorgers geen ideale si tuatie. Beroerder wordt het, wanneer iedere seconde telt en je aan de verkeerde kant van de paal zit. Niet iedere ambulancechauffeur zal op de hoogte zijn van deze uitvin ding. In feite wordt een doodlopen de weg gecreëerd, die niet als zoda nig wordt aangegeven. Er is niet veel fantasie voor nodig om zich een voorstelling te kunnen maken van de mogelijke gevolgen. Kortom: in het kader van Duurzaam Veilig acht ik het verstandig om een alternatief te zoeken voor de elastie ken paal op de Leguitsedijk. Wel licht beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Wil Boogaard, Fa. A.J. Boogaard, Veilingweg la, Sint-Annaland. Na lezing van de artikelen over de bezwaarde hervormden in de Een- drachtbode van 8 april kom ik tot de conclusie, dat ik volgens ds. Van der Bas en ds. Blom een mens ben met de volgende kwalificaties: - ik dwaal in onwetendheid; - ik ben ongehoorzaam aan God; - ik handel bijbels onverantwoord; - ik breng God schade en schande toe; - ik kan voor Gods aangezicht niet bestaan; - ik ben met blindheid geslagen; - ik heb Gods gunst verspeeld; - ik heb een geweten waar je een boerenwagen in om kunt keren; - ik haal waarheid en leugen door elkaar. Geachte predikanten, ontvang de hartelijke groeten van een PKN'er, die ook probeert een christelijk le venspad te bewandelen. Overigens leert de historie mij dat kerkscheidingen meestal veel te ma ken hebben met macht en geld en weinig met geloof, hoop en liefde. A.J.Gelok, Wijk bij Duurstede. De collecte voor het nationaal fonds sportgehandicapten heeft in Scher penisse 509,45 euro opgebracht. In Tholen is voor de ZOA vluchtelin genzorg 1577,76 euro gecollecteerd. In Tholen, Halsteren en Bergen op Zoom heeft een collecte voor Am nesty International ruim 3000 euro opgebracht. Mevrouw Laban uit Tholen wist liefst 584 euro bijeen te brengen. Landelijk is voor de mensenrechtenorganisatie ruim 700.000 euro ingezameld en die op brengst ligt zo'n 47% hoger dan vorig jaar. Ina van den Boogaart-Geuze (midden) uit Poortvliet en Anneke Mooij uit Stavenisse bij de paarden Vera (links) en Sonja. hand', zoals dat heet. pat paard wordt door Van Dijke gemend en heet dan ook het handpaard of lin- kerpaard. Het touw of leidsel dat Van Dijke in de hand heeft, wordt de longe genoemd of in het dialect de loeie. (Volgens de Dikke van Dale komt het van het Franse lon ge, een touw of band waaraan men een paard in een cirkel laat lopen). Het wordt in de streektaal ook wel de 'snokliene' genoemd. Voor liefhebbers was dit weer eens een kans om de banden met de trek paarden aan de halen. De publieke belangstelling voor de Belgische knollen was zowel 's ochtends als 's middags groot. Brooijmans heeft de bezoekers niet geteld, maar schat dat er tussen de 150 en 200 geweest zijn. Het erf stond vol met auto's, maar ook in de berm van de Bartel meetweg stonden wagens van be zoekers geparkeerd. Niet alleen van Tholen, maar ook uit de rest van Zeeland, Noord-Brabant en enkele met Duitse nummerplaten. Leonard van Dijke uit Sint-Anna land liep met de bruine merrie Vera en de vos Sonja in het weiland. Hij had beide paarden aan één lijn voor een 'sleepwerktuig' (doorgesneden trekkerbanden). Brooijmans: „Dat is moeilijk voor paard en man. Je ziet het niet veel meer. Maar met de vrije hand kun je een werktuig be dienen, een ploeg, een eg, een zaai- niachine, eigenlijk alles wat er ach ter de paarden hangt." De negenjarige Vera 'staat in de Het is de bedoeling dat Vera leidt en altijd een klein beetje voor loopt op haar buurvrouw in het span. Om te zorgen dat Sonja geen loopje neemt met de voorschriften, wordt ze zodanig vastgemaakt met de strengen aan de zwingel of zwien- ge, dat ze zich vanzelf moet inhou den als ze te hard van stapel loopt. Maar Van Dijke probeert ze ook zelf regelmatig tot de orde te roe pen. Het is een kwestie van oefenen en geduld betrachten. En de bezoekers vinden het alle maal prachtig. Ook de zussen Ina van den Boogaart-Geuze (59) en Plonie Geuze (48) uit Poortvliet. Ze groeiden op op het gemengde be drijf van hun vader M.J. Geuze aan de Bram Groenewegeweg tussen Sint-Annaland en Poortvliet. De trekpaarden bij Brooijmans roepen allerlei herinneringen op. „Dit is veel mooier dan een trekker," zegt Ina. Een van de omstanders vindt dat een trekker veel sneller is, maar de paardenliefhebster antwoordt re soluut: „Als ze niet vast zitten in de modder wel, ja." Ze aait samen met Anneke Mooij uit Stavenisse de paarden, die even stil staan zodat Van Dijke vragen kan beantwoorden. Ina: „We had den thuis een Annie en ook elk jaar een vooltje van haar. Dat kon na tuurlijk niet mee als er op het land gewerkt moest worden. Dan moest het in de stal achterblijven. Tussen de middag kwamen vader en het paard naar huis om te eten. Dan liet hij het paard gewoon zelf alleen naar huis gaan. Die rende dan naar huis, want ze hoorde het veulen al roepen. Die wou dan drinken. Dan had de merrie veel melk. Dat spatte alle kanten op. Als ze dichterbij huis kwam, dan zag je het veulen naar buiten rennen naar haar moe der. Dat was schitterend. Elk jaar weer. Plonie (48) was elf jaar toen haar vader in 1967 zïjn eerste trekker kocht. „Maar ik ben van paarden blijven houden. Mijn vader heeft Arinie ook altijd gehouden daarna. Het is een levendig iets. Een paard is een kuddedier. Een veulen wordt bijna altijd 's nachts geboren, zodat ze 's ochtends als het licht wordt al mee kan met de kudde. Mijn vader ging dan ieder uur kijken, maar een veulen wordt geboren als de boer het niet ziet." Ze geniet nu van de jonge merrie, de dartele dochter van zevenjarige Chantal van Bleij endaal die in de wei ernaast loopt. Zoals vele bezoekers maakt ze fo to's van de dochter die op gepaste afstand in de buurt van Chantal blijft. Als herinnering aan hun 'paeretied' heeft Plonie nog altijd een paarden- hoofdstel aan de muur hangen, zegt ze lachend. Bij haar zus Ina hangt een gareel in de kamer. Terwijl de zussen herinneringen op halen komt Mark Brooijmans uit Bergen op Zoom (neef van Ko) met twee paarden van de overkant waar hij een stuk land met een 'sleper' heeft geëffend. Nu spant hij de paarden voor de wagen en mogen de kinderen en hun ouders een stuk je meerijden. De wagen is in een mum van tijd vol. Stemmen van lezers Door mij zijn op 1 december 2003 en op 2 maart 2004 brieven gestuurd naar het college van b. en w. van de gemeente Tholen. Daarin heb ik in de eerste plaats vragen gesteld over de hoogteligging van de straten en het vloerpeil van de woningen die nieuw gebouwd worden in het uitbreidings plan Graefnisse. Dit i.v.m. het feit dat er vele honderden m3 klei moeten worden afgevoerd. Vandaar mijn eer ste vraag richting gemeente. We zou den immers blij moeten zijn, nadat eerder zoveel woningen te laag wer den gebouwd, dat we nu een uitbrei dingsplan hebben dat - wat hoogte betreft - dicht bij de oude kern en de wijk Sluisblok in de Henriëttepolder komt.Waar ik me nog meer over ver baasde is, dat degenen die in Graef nisse bouwen de afvoer van de grond zelf moeten betalen. Bovendien - zo hoorde ik van mensen die daar bou wen - moet er een borgsom betaald worden indien, tengevolge van het afvoeren van de kléi, de straten eventueel stuk gereden worden. Op mijn eerste brief kreeg ik 8 janu ari 2004 een telefonische reactie wat erg ongelegen viel. Ik gaf te kennen dat ik liever een gesprek daarover in Sint-Maartensdijk wilde voeren, maar dan kon de ambtenaar mis schien weer niet. Ook aan een schrif telijk antwoord kleefden bezwaren. Er zouden dan misschien weer vra gen open blijven. Kortom, ik heb via de telefoon met de betreffende amb tenaar gesproken. „Waarom mag er niet hoger gebouwd worden?" was een van mijn vragen. „De helling van de straat naar de woning en het af spoelen van zware klei in de wadi" zou bezwaren voor de gemeente en voor bewoners met zich mee kunnen brengen. Mijn vraag waardoor de zo grote hoeveelheid overtollige zware kleigrond was vrijgekomen, was ook vrij gemakkelijk uit te leggen. Het I.T.-riool zou aanvankelijk met sleuf bekisting worden aangelegd, maar door inzakkingen is meer klei vrijge komen dan aanvankelijk werd ge dacht. Daarom moet er nu veel grond worden afgevoerd. Ik heb te kennen gegeven dat ik zulks onmogelijk acht. Maar het adviesbureau dat voor pro jectontwikkelaar Stienstra vooraf de berekeningen voor dit plan gemaakt heeft, zou ook een foutje gemaakt kunnen hebben. Er was namelijk eerst sprake van een tekort aan grond voor Graefnisse. Dat was niet erg. In Oud-Vossemeer hadden ze ook een plan in voorbereiding en daar zou grond over zijn voor Sint-Philips land. Het klonk niet geloofwaardig en als je Graefnisse binnenrijdt of -loopt, is het te zien dat het een fabel tje is. Niet honderden, maar duizen den kubieke meters moeten worden afgevoerd. Als ze hadden gezegd dat ze de grond van de waterpartijen wa ren vergeten erbij te tellen, dat had geloofwaardiger geklonken. Ik acht dat niet uitgesloten, maar om dat te kunnen berekenen, zou het technisch rapport van het ingenieursbureau ter inzage moeten komen. Iemand met een beetje inzicht heeft dat rapport niet eens nodig. De Plataanstraat, die van zuid naar noord door het plan loopt, ligt op 0,50 m NAP. Het aan grenzende bouwland van landbouwer M.A.C. van Dijke, dat aan Graefnisse grenst, ligt plaatselijk op 60 cm NAP. Aan de Zuiddijk, de Lange Weide ligt een gedeelte lager, maar dat is een karreveld. Omdat ik op mijn eerste brief geen bevredigend bericht kreeg, heb ik een tweede schrijven gericht aan het col lege van b. en w. Daarop volgde een gesprek met twee ambtenaren in het gemeentehuis. Ik heb daar gezegd dat er zijstraatjes van de Plataanstraat be neden het bouwland van M.A.C. van Dijke liggen. Dat werd niet van mij geloofd. Om bewijs te kunnen leve ren, heb ik het in plaats van met het blote oog nog een keer met rei en wa terpas gecontroleerd. Op de door mij gemeten plaats - bij de vijver - con stateerde ik dat de straat 15 cm bene den het bouwland ligt. Maar er werd voor mij nog een gesprek geregeld met mensen van projectontwikkelaar Stienstra en iemand van de technici die de berekeningen voor het plan Graefnisse heeft verzorgd. Op 1 april j.l. heeft dit gesprek in aanwezigheid van twee ambtenaren van de ge meente plaatsgevonden. In mijn vragen aan de gemeente had ik mijn verontrusting uitgesproken dat de kruipruimten van een aantal koopwoningen vol geworpen zijn met vette klei. Die vraag legde ik de woordvoerder van Stienstra in de di rectiekeet van KWF bij Graefnisse voor: Hij had daarop een helder ant woord. „Als we dat niet doen, staan de ruimten steeds vol water. Dan kunnen ze toch beter met klei gevuld zijn." Ik heb toen even gewacht of er door iemand van de aanwezigen werd ge reageerd, maar geen stem noch op merking. Daar moeten de ambte naren van de gemeente van geschrok ken zijn. Ik waagde te vragen of de volgende kruipruimten ook weer vol- gegooid zouden worden, ook als de bewoners dat eventueel liever niet willen. „Natuurlijk, als je ze bij de eerste opvult, moetje dat bij de ande re ook doen". Als alternatief heb ik nog rivierzand aangedragen, wat en kele bewoners zelfs op eigen kosten wilden aanbrengen. Commentaar: „Je denkt toch niet dat we die kruip ruimten vullen om van dat beetje grond af te komen?" Is het normaal dat de mensen de afvoer van de grond zelf moeten betalen? Daar is Stienstra's zegsman duidelijk in: „Daar kiezen ze toch voor". Mevr. Den Haan-van Iterson heeft voor mij op de informatieavond ge lijk gehad toén ze zei: „Waarom moet er een projectontwikkelaar tussen zit ten?" Er was geen willig oor voor mij en daarom heb ik ze gezegd dat ik na afloop van het gesprek direct de pro vincie Zeeland zou bellen. Ik heb dat ook gedaan, maar u zult begrijpen dat een procedure meer tijd vergt dan een gesprek van een half uur. Enkele uren later belde de ambtenaar mij terug met het advies op internet te kijken naar 'kruipruimteloos bouwen.' Dat heb ik gedaan en ik heb ook de ko pers aangeraden dat te doen. De vol gende dag stond de kraan de klei in de kruipruimten te draaien. Als alter natief heb ik nog rivierzand en schel pen voorgesteld. Ik ben er van over tuigd dat klei en water door capillaire werking wordt omgezet in slijk, dat onder een vloer niet voldoende droogt. Daarentegen is zand doorla tend. De provincie Zeeland belde me enkele dagen later terug wat ik be reikt had. Ook heb ik genoemd dat ik het jam mer vond dat de straten in het nieuwe plan zo laag liggen t.o.v. van de hoogte van het maaiveld dat is ont staan nadat alle vrijgekomen grond uit waterpartijen, straten, rioleringen en wadi's op het bouwterrein is ver spreid. De straten en de vloeren van de wo ningen in Graefnisse hadden 20 cm hoger kunnen liggen zonder dat er één kruiwagen grond aan- of afge voerd had behoeven te worden. Twintig cm grond op één hectare is 2000 m3. Een gemiste kans in een nieuwe wijk. Geen van de naastlig gende wijken De Luijster I, II en III zou daar overlast van hebben onder vonden. Evenals Graefnisse krijgen deze wijken binnenkort een geschei den afvoersysteem. Bovendien ligt het gescheiden door een (open)ber- gingsriool. Tot slot heb ik gevraagd of in het tweede deel van fase 1waar nu mee wordt geadverteerd, hoger gebouwd gaat worden, omdat de straten daar 15 cm onder het aangrenzende bouw land liggen. De mogelijkheid is er maar ik kreeg als antwoord: Je bent nu nog goed ter been, maar als je la ter soms in eën rolstoel terecht komt mag de helling niet te sterk hellend zijn. Ik wil daar nog bijvoegen dat de straten in Graefnisse sowieso al 10 cm hoger hadden moeten liggen om dat er geen trottoirs zijn. Maar wat hoger bouwen zal misschien in het vervolg toch bespreekbaar zijn. Ik zou de bouwers van het nu volgen de gedeelte van Graefnisse en niet minder van het plan bij Ko Verwijs, 't Zuyderdijk, willen aanraden de dia loog met elkaar en met de gemeente 1 aan te gaan. Alleen lukt mij dit niet! Ik wil er wel aan meewerken. Ter il lustratie wil ik nog dit noemen. Mijn vader bouwde in 1939, kort na de aanleg van de Rijksweg, de Punthoe- ve. Aannemer Laurens Allewijn (ge meenteopzichter) raadde hem aan het vloerpeil van de Rijksweg over te ne men. Zodoende kwam onze vloer op 1,21 m NAP. Er stond op 1 februari 1953 toen we daar meer dan 30 uur op zolder zaten, 2,35 meter water op de vloer, dus ook op de Rijksweg. Reken maar om naar de nieuwe wijk(en). De gemeente Tholen investeert mo menteel om de wateroverlast in een groot deel van Sint-Philipsland op te heffen. In Graefnisse, en indien het niet vroegtijdig wordt ingezien ook in 't Zuyderdijk, investeren momen teel projectontwikkelaars, al dan niet in samenwerking met de gemeente, in problemen voor de toekomst. Tot slot. Als de toekomstige bewo ners vragen over hoogte enz. hebben, verwijst de aannemer ze naar Stien stra, Stienstra naar de gemeente en de gemeente naar Stienstra. Dat laatste blijkt volgens de heer W.J. de Voogd van der Straaten juist te zijn. Als het gehele plan opgeleverd is, is de ge meente verantwoordelijk, zo ver klaarde hij tegenover mij. J. Kempeneers, Mosselkreekstraat 12, 4675 BP Sint-Philipsland. DAMES- HEREN- EN KINDERMODE TEXTIEL- INTERIEURVERZORGING Voorstraat 5-7„ 4697 EH St. Annaland, tel. 0166-657084 e-mail: pleune@sint-annaland.com www.sint-annaland.com/pleune.htm Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 3