Extra raadsvergadering wegens falen controles vakantietoeslag Sociaal beleid krijgt een Amerikaans tintje Ambtenaren maken een verslagen indruk Dé Gotdiin5t>eciaV- Van Belzen: dit schopt de hele begroting in de war Tulpenbollen uit Malland ///éi HEIJNEN Gratis Donderdag 15 april 2004 60e jaargang no. 22 WORDT DE KABEL BIJ U OOK WEER DUURDER?? De Ark nieuw leven ingeblazen Voorzitter van heemkundekring stopt ermee Castria-huurders kappen met Delta bromfietspremies 2004 ChristenUnie, Algemeen Belang Tholen en D66 hebben voor vanavond een extra raadsvergadering aangevraagd om b. en w. om opheldering te vragen over hoe alle con troles gefaald hebben bij het tekort van 8 ton aan perso neelskosten. „Dit schopt de hele begroting in de war", zegt CU-fractievoorzitter P. van Belzen, initiatiefnemer voor de extra raadsvergadering. „Wij zoeken de open baarheid op omdat de informatie in de begröting 2004 niet betrouwbaar bleek",'zegt Van Belzen. De vier coali tiepartijen SGP, PvdA, CDA en VVD willen voor een goede discussie vooraf schriftelijke informatie van b. en w. 'desgewenst aangevuld met een informatieve bijeen komst van het seniorenconvent (de fractievoorzitters).' Tweede grove fout Ramp Wethouder Velthuis naar Verenigde Staten Geen tijd Verzuim zwaar aangekomen bij gemeente Deze week Eerst 2, later 8 ton MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen mev ïttnmaken Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120 Tel. 0164-259698 HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING fff E-T EC H N O LOC I E HERELSESTRAAJ 121 HEERLE 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@éendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en SinJsPhfflpsland y/aafwopgenomen de AjJyèrtent ieblad onderdagT""-»--, '-4- 1 ken8£W.3gP5 55£>5it;o 12 44 07 ^onnèrnent_€^.15^0--per halfjaar, 28,50 per ja^s4e//!)6ï)t-#-47!3$ \fègêt&Sa\\erriaai incasso. Losse? Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een nieuwe wervingscampagne voor de protestants-christelijke basisschool de Ark in Oud-Vossemeer slaat zo goed aan, dat het leerlingental van 32 kan stijgen naar 40. De kleinste basis school in de gemeente Tholen lijkt daarmee de weg omhoog ingeslagen te zijn. Directeur C.L. van Dis is er blij mee. „Een aantal van 40 is name lijk het handigst om drie groepen in te delen. Om als kleine basisschool goed te kunnen hlijven draaien, heb je zo'n draagvlak nodig." Overigens verkeert de Ark nog lang niet in de gevarenzo ne, want de ondergrens is 23 leerlin gen en het ministerie geeft dan nog drie jaar de tijd om daar boven te ko men. De Ark, die in 2001 nog 46 kin deren had (in 1996 overigens 38), krijgt met de wervingsactie een im puls. „Een commissie bestaande uit personeelsleden, ouders en bestuurs leden heeft sinds een half jaar extra activiteiten georganiseerd. Er is een folder gemaakt en een fotoboekje, de banden met peuterspeelzaal de Pluus zijn aangehaald en potentiële kandida ten worden bezocht. De aanmeldin gen voor de komende twee jaar bie den perspectief", zegt Van Dis. Oud-Vossemeer is van de» kleinere woonkernen het enige dorp met drie basisscholen. De Ark onderging des tijds een aderlating toen de reformato rische Rehobothschool in Stavenisse werd gesticht. De laatste jaren gaan er echter ook Vossemeerse kinderen naar de Eben Haëzerschool in Tholen. Die zijn met name afkomstig uit de Chr. Geref. Kerk. De Ark probeert die tra ditionele achterban weer voor zich te winnen, naast ouders van de Gerefor meerde Kerk en de Nederlandse Her vormde Kerk, hoewel er van de laatste kerk ook velen naar de openbare Die Heenetrechtschool gaan. Geïnteresseerden in militaire verster kingen in Zeeland kunnen vanavond (donderdag) terecht in de koffieka mer van streekmuseum De Meestoof te Sint-Annaland. P.J. Stokman houdt over dit onderwerp een lezing voor de heemkundekring Stad en Lande van Tholen. Hij zal daarbij ook de militaire betekenis van Tholen in de 16e en 17e eeuw belichten. De Vest - de voormalige stadsgracht - herinnert nog aan de functie van Tholen als vesting die het stadje tot 1814 had. Op dit moment wordt bij de Molen- vlietsestraat de verbinding tussen twee delen van de Vest weer in ere hersteld. 'Verdediging' is dit jaar ook het thema van de open monumenten dag, die in september wordt gehou den. Ter gelegenheid daarvan zal de heemkundekring dan een expositie inrichten in de Gasthuiskapel. Behal ve de vesting zal daar ook aandacht zijn voor de inundatie van het eiland Tholen in de Tweede Wereldoorlog. De bijeenkomst in Sint-Annaland be gint om half acht. Eerst is er dan de jaarvergadering van de inmiddels 103 leden tellende vereniging. Voorzitter R. Wielinga legt daar zijn functie neer. Hij werd bij de oprichting twee jaar geleden onverwacht preses door het terugtreden van S. Nieuwkoop, en stopt ermee nu hij periodiek aftre dend is. Vanaf kwart over acht zijn ook niet-leden welkom, bij de lezing. De huurders van woningstichting Castria kunnen hun elektriciteit voor taan van Cogas uit Almelo afnemen in plaats van het eigen Zeeuwse Del ta. Bij een gemiddeld verbruik be draagt het voordeel voor Castria- woordvoerder F.A.P.M. Bakx 60 euro per jaar. „Het gaat om een landelijke actie van de stichting Woonergie voor 750.000 gezinnen, waarbij ook Cast ria is aangesloten. Delta heeft hier voor ook een offerte mogen doen, maar Cogas was met een klein ver schil voordeliger." Alleen de zoge naamde goudkaart-leden van Castria, zie pagina 14. De bewoners van de nieuwe wijk Stadszicht in Tholen zullen met een onroerende zaakbelasting het gat van 8 ton in de gemeentebegroting 2004 niet kunnen dichten, maar naarmate er steeds meer huizen gereed komen, wordt de opbrengst voor de gemeente wel hoger. Van Belzen is niet voor die beslo ten vergaderingen. „We moeten juist geen achterkamertjespolitiek hebben, want de hele raad is voor het blok gezet. Het gaat om 8 ton tekort en dat midden in een bezui nigingsronde. Wij roepen het colle ge ter verantwoording, willen dis cussiëren over de oorzaak en over oplossingen hoe dit te voorkomen is. In de begroting 2004 is informa tie achterwege gebleven. De gege vens bleken niet betrouwbaar te zijn, terwijl dat natuurlijk wel moet! Anders kun je als gemeente raad immers niet meer sturen. Dit komt zo rauw op ons dak, dit kun nen we gewoon niet hebben. En we willen over zes weken natuurlijk niet opnieuw zo'n geintje. De hia ten moeten opgespoord worden." De fractievoorzitter van de SGP, M.J. Klippel, noemt het 'wrang' dat de fout midden in de bezuini gingsronde is ontdekt. „Het is kwa lijk dat zoiets is gebeurd, want de omvang van de geldstroom moet bekend zijn. Wanneer je de begro ting vaststelt, denk je dat daar alles in zit, ook het vakantiegeld. Dit is een les voor de raad. De controle binnen de eigen organisatie moeten we tegen het licht houden, want die bleek onvoldoende, ja die heeft ge woon gehaperd." ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Bou logne spreekt over 'een grove fout.' „Het is onvoorstelbaar dat zoiets kan gebeuren. De controles zijn tekort geschoten. En de fout kan dan wel bij personeelszaken gemaakt zijn, de afdeling financiën moet zoiets toch narekenen. Het is wel een menselijke fout, maar wel een hele zware, want dit heeft ge volgen voor meerdere jaren. In 2007 loopt de 8 ton misschien wel op tot 1 miljoen euro!" PvdA-fractievoorzitter M.A.J. van der Linde kreeg vrijdag 2 april als eerste raadslid van het tekort te ho ren, toen hij net op bezoek was bij burgemeester W. Nuis. „Je schrikt ervan, zo'n forse tegenvaller, want structureel is 8 ton verschrikkelijk veel. Als raadslid zou je blind op de begrotingscijfers moeten kun nen vertrouwen, maar voor de tweede keer binnen een jaar klop pen de cijfers niet. In september 2003 zijn er problemen geweest met het btw-compensatiefonds en de aanpassing aan de inflatie. Dat maakt me ongerust. Is dit hiaat een systeemfout? Het klopt in elk geval niet en wij willen weten hoe dit ge komen is en hoe we dit voortaan kunnen voorkomen. De budgethou ders hebben de fout niet geconsta teerd, evenmin als de portefeuille houders, kortom alles is mis gegaan. Wij willen duidelijkheid over de oorzaak." CDA-fractievoorzitter J.P. Bout spreekt over 'een tegenvaller.' „Als raad waren we naarstig bezig om de gaten te vullen en dan hoor je dit. Dat was echt even schrikken, want we zullen alle zeilen moeten bijzetten om dit tekort van 8 ton op te lossen." D66-raadslid J. van den Donker noemt het 'een ramp.' „Met ver keerde, onvolledige informatie kun je toch niet besturen. Vorig jaar hebben we ook zo'n akkefietje gehad, maar toen was het gemak kelijk te reparerén. In maart heb ben we echter al enorm geworsteld met Kleur Bekennen. We wisten toen al niet hoe we 1,2 miljoen eu ro moesten bezuinigen. Desnoods moeten we zulke posten voortaan acht keer controleren. De ambte naren moeten dan maar minder vergaderen. Er is echter een ont zettende overlegcultuur ontstaan bij de gemeente Tholen. Boven dien worden er een heleboel nota's gemaakt die snel verouderen. Als ze eerder goed hadden gecontro leerd, dan had de salarispost moe ten opvallen. Dat er op de compu ter een fout is gemaakt, dat kan ik me voorstellen. Maar bij de con trole is er bij niemand een lampje gaan branden." VVD-fractievoorzitter mevr. M.K. van Gorsel-de Oude noemt het ook .onbegrijpelijk' dat niemand de fout gezien heeft. „Er komt van avond een hartig gesprek met het college, want 8 ton is zomaar niet niks. We hebben vorige maand al lang gepuzzeld op bezuinigingen en dat is nu bijna voor niks ge weest. Heel vervelend allemaal. In hoeverre waren de personeelskos ten nu inzichtelijk en hoe voorkom je zo'n fout in de toekomst, daar gaat het vanavond over. Wij vin den het een hele kwalijke zaak. dat alle dontroles hebben gefaald. Je begrijpt het niet." Zie ook pagina 5. Werklozen op Tholen hoeven niet op voedselbonnen te leven zoals in de Verenigde Staten, maar het sociale beleid van de gemeente zal wel wat van Amerika over kunnen nemen. Dat is de mening van wethouder M.A.E. Velthuis die vorige week samen met afdelingshoofd A.D. Pleune van sociale zaken een driedaags studiebezoek bracht aan Milwaukee in de staat Wisconsin. „In de Verenigde Staten moeten werklozen veel meer zelf doen om weer aan werk te komen. De verant woordelijkheid bij het vinden van een baan wordt bij de mensen zelf gelaten. Mensen worden meer in hun waarde gelaten. Ze laten ze zelf activiteiten ontplooien. Wij kunnen delen van hun beleid hier gebruiken, maar een aantal zaken past niet in de Nederlandse wet- en regelgeving." Aan de studiereis namen zo'n twin tig personen uit Nederland deel. Vertegenwooordigers van gemeen ten zoals Beverwijk, Zoetermeer, Wijk bij Duurstede en Oosterhout. Maar ook instanties die zich met het reïntegratiebeleid bezighouden zo als de stichting Stimulans vlogen (via Chicago) naar Milwaukee aan het meer van Michigan. In het nieuwe beleid van de ge meente staat het zoeken naar werk centraal. Dat wordt werk boven in komen ('work first') genoemd. Vooral in de Verenigde Staten en Denemarken zijn hiervoor bijzonde re projecten ontwikkeld. 'Centraal staat dat meedoen aan maatschappe lijke activiteiten de beste remedie is om (weer) aansluiting te vinden in de maatschappij en op de arbeids markt en dat te behouden,' zo staat er in de ontwerpnota van de ge meente. Velthuis: „Het gaat er om dat ie mand de hele week bezig is met het zoeken naar werk. Dat kan ook door cursussen te volgen, of sociale vaar digheden aan te leren die nodig zijn om te solliciteren bijvoorbeeld. Dat kan door het centrum voor werk en inkomen en andere partners worden gestimuleerd. Flankerend beleid. Dat past ook binnen de nieuwe wet werk en bijstand. Het kan hier een afgeleide worden van wat in Ameri ka gebeurt." De groep was drie dagen lang van 's ochtends tot 's avonds met het on derwerp bezig, zegt de wethouder. „Rondkijken, en er over praten. Ook met andere gemeenten. Daar heb je hier geen tijd voor." Volgens Velthuis gaat het er in Ame rika hard aan toe als de werklozen alleen maar voedselbonnen krijgen en geen uitkering. „Zoiets kan hier niet, maar het principe dat iedereen een bijdrage kan leveren spreekt ons wel aan. In de nota wordt gesproken over een 'soort van sociale dienstplicht.' Ie mand» die zich als werkloze meldt, wordt dan verplicht om twintig uur activiteiten te verrichten om aan sluiting te vinden bij de maatschap pij en bij de arbeidsmarkt en dat te behouden. De nalatigheid om de vakantietoeslag, periodieke verhogingen, bevorde ringen, e.d. op te nemen in de begroting 2004 is 'zwaar aangekomen in de ambtelijke organisatie en meer specifiek bij de eerstverantwoordelijke medewerker(s).' „Allen maken een verslagen indruk en er is hen alles aan gelegen een dergelijke onvolkomenheid in de toekomst te voorkomen. Ze beseffen maar al te goed, welke invloed een dergelijke fout, zowel politiek als maatschappelijk, heeft. Daarbij komt dan ook, dat zij maar al te goed weten, dat in gemeenterechtelijk opzicht de eindverantwoordelijkheid daarvoor door anderen gedragen moet worden. Dit alles neemt niet weg, dat de formele verantwoordelijkheden liggen bij de medewerkers." Dat schrijven b. en w. van Tholen in een brief aan de gemeenteraad over het tekort van 8 ton, waarover van avond door de raad wordt gespro ken. Door het niet ramen van de 797.000 euro is de financiële ruimte die er feitelijk niet was, ingevuld met andere uitgaven of minder ver gaande bezuinigingen. Dat werkt door in de meerjarenbegroting en daar zit de pijn, zeker nu de finan ciële situatie onder druk staat en er al flink bezuinigd moet worden. Het college noemt 17 controlemo menten op bij de personeelslasten, waarvan er 8 niet correct of hele maal niet zijn uitgevoerd. Bij Logi ca CMG, het bedrijf dat de salaris administratie voor de gemeente uitvoert, zijn abusievelijk de gege vens voor 2003 opgevraagd in plaats van 2004. Het gevolg was, dat de vakantietoeslag van 518.500 euro niet werd opgenomen, evenmin als 115.000 euro voor normale pe riodieke verhogingen. Ambtenaren die pas in 2003 waren aangetrokken, bijvoorbeeld in april, werden in 2004 niet voor een volledig jaarsala ris gerekend, waardoor een gat van 83 mille ontstond. Een tekort van 54.500 euro ontstond omdat geen rekening gehouden was met bevor deringen. Voor woon-werkverkeer werd voor een aantal afdelingen te laag geraamd, wat een tekort van 18 mille veroorzaakte. Aan toelagen werd nog 8000 euro over de kop ge keken, totaal dus 797.000 euro. Het college benadrukt, dat er geen sprake is van ongeoorloofde perso neelsuitbreiding. „Door een ambtelij ke fout is er een te laag bedrag ge raamd. De nieuwe programmabegro ting is wel onder grote tijdsdruk tot stand gekomen en achteraf kunnen we constateren, dat dit ten koste gegaan is van de zorgvuldigheid." ZIE VERDER PAGINA 7 Koster Jo v.d. Zande stopt bij Willibrorduskerk na jaren trouwe dienst Cirkel is rond voor Thoolse zaalvoetbalpionier Cees Verkerke Vossemeerse Linda Bosch wint zilveren-vlamprijs met afstudeerscriptie J EN VERDER... Leefbaarheid in Poortvliet wordt project gemeenteraad Kraan valt op huizen in aanbouw in Waterfront ONTBREEKT HET NIET AAN MOED, HET ONMOGELIJKE WORDT NOG MOGELIJK Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Advertentie I.M. die op tijd hun huur betalen en geen overlast veroorzaken, mogen mee doen. „Castria verzorgt de admini stratie voor Cogas en ontvangt daar een vergoeding voor", zegt Bakx. De wisseling van energieleverancier, waarbij de elektriciteit overigens uit dezelfde kabel blijft komen, is een ge volg van de vrije energiemarkt. De te lage raming van de personeels kosten is 29 maart in het gemeente huis ontdekt. Toen stapte het hoofd personeelszaken naar de gemeentese cretaris om hem in kennis te stellen van de fouten, zonder dat de omvang nog duidelijk was. Dinsdag 30 maart werden b. en w. ingelicht, waarbij een eerste raming van 225.000 euro werd genoemd. I april bleek het tekort ech ter 797.000 euro te zijn. Dat werd die zelfde dag aan b. en w. gemeld, waar na 2 april de gemeenteraad in een vertrouwelijke brief werd ingelicht. Advertentie I.M. Langzaam lopen Pieter en Rianne Abrahamse-Burgers de rijen tul pen langs. De tulpen bloeien nu volop. De paarse bloemen staan recht overeind in de voorjaarszon. Zo ver het oog reikt is het een zee van paars op de akker aan de Nieuweweg van de buurtschap Malland in Poortvliet. Vader Adrie en zoon Pieter Abrahamse vormen er een maatschap en telen er onder meer bloembollen. Tulpenbollen op bijna vijf hectare grond. Be halve de paarse zijn er ook rode en oranje. „Ze zijn dit jaar door de kou een week later dan andere jaren. Dat betekent dat de oranje tulpen zullen bloeien rond koninginnedag," vertelt Pieter Abrahamse. Een mooi voor uitzicht over enkele weken, zo'n versierd landschap voor het vorstenhuis op 30 april. Om de tulpen zuiver van kleur te houden, gaan alle bloemen die een af wijking vertonen eruit. Rianne heeft een keukenmesje in de hand om het exemplaar met een wit randje langs de bloemblaadjes, of een vlekje schimmel, uit de rij te snijden. Ze gaan in een grote plastic zak die ze met zich mee draagt. Pieter loopt met een injectienaald in de hand langs de bloemen. Er zit een verdund mengsel met bestrijdingsmiddel in. Als de bloemsteel is afgesne den, spuit hij wat overblijft in met het spul waardoor die ene bol helemaal afsterft terwijl de andere bollen gewoon kunnen blijven staan. Op die ma nier blijft alleen puur paars over. En daar gaat het bij deze teelt om. Per kleur lopen ze drie keer door het perceel. Een selectieronde komt op ongeveer 55 kilometer uit. Voetje voor voetje, want elke bloem moet in principe bekeken worden. Het is een arbeidsintensief werk. Het vergt veel geduld en concentratie om de kleine ongerechtigheden in het bloemen veld op te sporen. Het gaat bij deze teelt dus niet om de bloem, hoe mooi die ook oogt, maar om de bol. De bol waaruit de tulp ontstaat. Op tweede paasdag kregen de bloemen de kans te schitteren omdat eindelijk de zon volop scheen. Een paarse akker in Malland. De bollenteelt is nog relatief nieuw op het bedrijf van bijna 50 hectare. Drie jaar geleden begon de maatschap eraan. Niet op contract, maar als vrij product. Daarnaast wordt liatris geteelt, maar ook pioenrozen en typi sche akkerbouwproducten als suikerbiet, graan en vroege aardappelen. Pieter en Rianne Abrahamse in het veld met tulpen aan de Nieuweweg in Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1