Royale steun veilingleden voor de komst van CZAV en Bijl Kinderboerderij in Sint-Maartensdijk gesloten; onnodig volgens platform Grootste ingreep is sloop deel showroom Rijksdienst beoordeelt aanvraag discount Lidl Een agrarisch centrum aan Langeweg in Sint-Annaland Stichting 't Lamsoortje wacht niet langer op gemeente 'Op 1 augustus graan ontvangen aan Langeweg' Promotiedag voor aardappelen Donderdag 8 april 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Het agrarisch centrum aan de Langeweg in Sint-Anna- land kan er komen. Met 34 stemmen voor, 8 tegen en 1 blanco gaven de leden van de veilingvereniging Sint-An- naland donderdagavond groen licht voor de bouw van twee vestigingen van CZAV en aardappelhandel Bijl naast het veilinggebouw. „Een overweldigende meerder heid waar het bestuur erg blij mee is", zei voorzitter G.H.M. Brooijmans. Heftruckgebruik Kostbaar bezit Niet op zondag Herinrichting Hoge Markt Bijna 4 kilo vis Konings wint met 2 botten Biljarten om eieren Het hek van de kinderboerderij 't Lamsoortje aan de Kastelijnsweg in Sint-Maartensdijk is sinds 1 april ge sloten. De stichting 't Lamsoortje wordt opgeheven. Het platform leefbaar platteland Tholen, de natuurvereniging en Staatsbosbeheer betreuren die beslissing en noemen haar onnodig. Het volledige bestuur van 't Lamsoortje stapt op nu er, stelt het, geen oplossing is gevonden voor het beheer van de kinderboerderij en het multifunctio neel centrum Scaldis Naturalis. De dieren van de kinder boerderij zullen volgens het bestuur voor een deel wor den weggehaald. De beesten die overblijven, worden waarschijnlijk door camping de Muie tijdens de zomer maanden verzorgd 'als er voldoende vrijwilligers zijn'. Fotoboekje Diefstal portemonnee Haven beveiligen tegen terreur Weinig vis Voortouw gemeente Brug te ver Schimmenspel Genegeerd Bijl in winter Ingang Lidl op Markt én Westvest De discount Lidl die zich in Sint-Maartensdijk wil vesti gen, gaat uit van twee ingangen, aan de Markt en de Westvest. Aan de Westvest wil de discount 33 parkeer plaatsen, voor een groot deel op de plek waar nu nog een showroom staat van Van Houte. Dat blijkt uit de tekenin gen die bij de monumentenaanvraag van Lidl voor de verbouw van twee monumentenpanden aan de Markt zijn toegevoegd. Het is geen officiële bouwaanvraag, maar het een staat niet los van het ander. Voor verbouw monumentenpanden Markt Discount Lidl heeft een monumentenvergunning aange vraagd om de twee monumentenpanden 26 en 27 op de Markt in Sint-Maartensdijk te kunnen verbouwen. De rijksdienst voor monumentenzorg buigt zich over de aanvraag. Het kan twee of drie maanden duren voordat de dienst een advies geeft. Pas de dienst akkoord gaat, kan Lidl een officiële bouwaanvraag bij de gemeente in dienen. De laatste weken was het bestuur wat onder spanning komen te staan door het circuleren van een anonie me brief, waarin stemming werd ge maakt ten opzichte van de CZAV. Tijdens de buitengewone ledenver gadering bleek daar ook de discus sie over te gaan, want over de me dewerking aan Bijl werd zelfs niet eens gestemd. „Je kunt beter drie bedrijven zoals Bijl hebben, want dat brengt voor de veiling heel wat meer op dan de CZAV", bracht L. Guiljam naar voren. Hij pleitte te vens voor het snijden in de kosten. Ook P.J. Menheere noemde de komst van Bijl een goed idee. „Maar de CZAV levert naar verhou ding weinig op. Ik vind ook, dat de veiling zelf nog grond over moet houden om in de toekomst te kun nen bouwen." J.J. Slager, die met zijn aardappel- handel graag dezelfde kansen als Bijl had gekregen, zag het plan niet zitten. „De veiling moet eerst de zaak intern eens reorganiseren. Vol gens de prognoses zakken de kos ten, maar het werk neemt toe, dus hoe valt dat te rijmen?" J. van Leijs- sen zag in de toekomst ook proble men opdoemen gezien de erfpacht constructie. De overgrote meerderheid vond het echter een prima plan omdat de ex ploitatie van de veiling erdoor ver beterd wordt. „De afgelopen tiental len jaren hebben vele bestuurders gezocht naar mogelijkheden om in de stillere periodes onze werkne mers toch productief werk te laten doen. De nood werd de laatste tijd wel erg hoog, maar nu is de redding nabij. Met de CZAV en Bijl hebben we een unieke kans om de toekomst van de veiling weer wat extra ver trouwen te bieden. Dit is voor ons de kans om extra inkomsten binnen te halen omdat zowel CZAV als Bijl gebruik willen maken van onze hef trucks en mensen", zei Brooijmans. De CZAV betaalt eenmalig 70.000 euro aan de veiling, wat neerkomt op 8,5 euro per nr en vervolgens per jaar 1 euro per m2 aan erfpacht canon. Het gaat totaal om 8227 m2 grond die dus eigendom blijft van de veiling. Bijl betaalt eenmalig 23.292 euro en eveneens 1 euro per jaar als canon. Dat bedrag wordt echter el jaar verhoogd aan de hand van de CBS-prijsindex. De erfpacht geldt voor een termijn van 25 jaar met een verlenging van 5 jaar. Elke 5 jaar wordt de canon aangepast aan de stijging van de grondprijzen. Daarnaast is er nog de inzet van hef trucks en medewerkers van de vei ling. Van Bijl levert dat in 2005 nog eens 14.000 euro op voor heftruck- gebruik, alsmede verhuur van 1500 m2 overkapping van 16,5 euro per m2, dus 37.000 euro. Bijl gaat ook de neerzethal nog 9 maanden ge bruiken (de veiling heeft die 3 maanden nodig voor de vroege aardappelen) en dat levert nog 30 euro per m2 op. De CZAV heeft nog 2 jaar een eigen man in vaste dienst en wanneer die met pensioen gaat, moet het veiling- personeel ook meer voor dat bedrijf gaan doen. Vanaf 2006 is gerekend met 7000 euro voor gebruik van een heftruck met chauffeur. De transacties leveren de veiling dit jaar een positief resultaat op van 18.600 euro, maar volgend jaar is nog een tekort van 10.500 euro ge raamd. In 2006 en volgende jaren is er weer steeds een beperkt over schot van 5300 tot 4900 euro bere kend. „Dit zijn reële cijfers. We hebben aan de voorzichtige, veilige kant geraamd", zei veilingdirecteur D.L. Hage in zijn toelichting bij een prognose voor de komende vijf jaar, die hij samen met de externe ac countant had opgesteld. Zo zijn de inkomsten aan provisies en kisten- verhuur tot en met 2008 bevroren op 263.000 euro, dus zonder enige stijging, terwijl de bemiddeling naast de veilingklok toch meer om zet moet gaan opleveren. De kosten, dit jaar nog 351.000 euro, zullen in 2008 dalen tot 339.000 euro. „We hebben nu overcapaciteit en die kunnen we met CZAV en Bijl be nutten", zei Hage. Voor deze niet gemakkelijke zaak had het veilingbestuur advies inge wonnen bij Toine de Bakker van DLV makelaardij uit Goes. In juni 2002 kregen de veilingleden van voorzitter Brooijmans al te horen, dat de CZAV aan de Langeweg op grond van de veiling een loods wil de bouwen voor de uitgifte van kunstmest, pootgoed en bestrij dingsmiddelen met een groot voor terrein voor de op- en overslag van granen. „Vorig jaar mei hadden we bijna overeenstemming, maar door de ellenlange procedure waren we op een gegeven moment weer vrij Adviseur Toine de Bakker, veilingsecretaris Rien van Gorsel, directeur David Hage en voorzitter Gerard Brooymans praten glunderend na over de goede afloop. man. Later vroeg de CZAV ons toch weer om te kunnen bouwen en nu is de vergunning van de gemeente zo goed als rond. Bij de gesprekken over de verbetering van de aardap- pelafzet en de inzet van bemidde ling naast de klok, is Bijl met de vraag gekomen om het bedrijf uit Poortvliet te verplaatsen naar Sint- Annaland en ook naast de veiling te bouwen. Als bestuur hebben wij erg enthousiast op dat initiatief gere ageerd omdat Bijl tevens een deel van onze hal wilde huren, evenals personeel", zo legde Brooijmans uit. Omdat de veiling de grond als kost baar bezit niet wilde verkopen, kwam er een erfpachtconstructie uit de bus, waarover De Bakker de le den uitvoerig informeerde. Zowel de CZAV als Bijl mogen hun erf pacht verkopen, maar pas over 10 jaar en dan moeten ze dat eerst aan de veiling aanbieden. Na 30 jaar is de veiling weer helemaal vijj en gaan de opstallen van zowel CZAV als Bijl over voor de dan geldende waarde in het economisch verkeer. Wanneer ze het onderling niet eens worden, komen er drie taxateurs aan te pas met een bindende prijs. Voor CZAV en Bijl gelden identie ke voorwaarden', al heeft de eerste met 8227 m2 veel meer grond nodig dan de laatste met 2958 m2. Speci fiek voor Bijl is de huur van de overkapping van de veiling, waar aan hun nog te bouwen loods grenst. Als de veiling die overkap ping wil verkopen, dan kan Bijl die overnemen, maar dan moeten de deuren dichtgemaakt worden. Aan de andere kant van de loods komen dan nieuwe deuren. „Dat was een compromis om tot een oplossing te komen", legde Hage uit. De gebou wen van de veiling en Bijl komen namelijk aan elkaar vast te zitten. C. Nieuwenhuis informeerde nog naar andere gegadigden in de toe komst. Achter de percelen van Bijl en CZAV is er nog een strook grond beschikbaar. Hage verwachtte ech ter niet, dat de twee bedrijven die nodig zullen hebben. „Bijl krijgt in Sint-Annaland al eens zoveel capa citeit als in Poortvliet." De leden gingen unaniem akkoord met de constructie met Bijl, maar voor de CZAV vroeg men stem ming. L. Guiljam vond ook, dat er in het contract met CZAV vastge legd moest worden dat er niet op zondag gewerkt zal worden. Voor zitter Brooijmans zei zijn hand in het vuur te durven steken, dat zoiets niet zal gebeuren. C. Nieuwenhuis accepteerde dat niet. „Dat moet je niet bij zeggende woorden laten, het moet zwart op wit staan." De voorzitter zei die mening van de le den te respecteren. Bij de stemming bleken er maar liefst 10 volmachten te zijn, wat zelden voorkomt. Daarmee werd duidelijk, dat er vooraf ongerust heid was gezien het circuleren van de anonieme brief. Bij de tegen stemmers zaten ook 2 volmachten, maar een royale meerderheid steun de de voorstellen van het bestuur. Voorzitter Brooijmans sprak daar nogmaals zijn dank voor uit. 'Op zich ben ik al heel gelukkig met de grote opkomst. Anderhalf jaar zijn we bezig met de uitwerking van de ze plannen en wanneer je dan het vertrouwen van de leden krijgt, doet het bestuur dat goed. We ho pen ook, dat we met de nu gepre senteerde begroting in de goede richting zitten." VERVOLG VAN PAGINA 2 Scherpenisse Deze week is er een begin gemaakt met de herbestrating van de Hoge Markt. In verband met de werk zaamheden is de Hoge Markt vol gende week afgesloten voor het doorgaande verkeer. Vorig jaar is het gedeelte bij restaurant De Gou den Leeuw herstraat en zijn er par keervakken aangelegd voor de be zoekers van het restaurant. Nu wordt het resterende deel opnieuw bestraat. Voor de panden Hoge Markt 7-11 zullen de zes parkeer vakken worden uitgebreid met een zevende parkeervak. Ter hoogte van Hoge Markt 4 komen drie parkeer plaatsen. Bij de herbestratingswerk- zaamheden zal tevens de rijbaan van de Hoge Markt van ander be stratingsmateriaal worden voorzien. Ook worden er nieuwe bomen ge plant. In plaats van de drie bestaan de bolaccacia's komen er nu vijf bo men. Gezien het oude karakter van de Hoge Markt was men eerst van plan hier lindes te planten, maar de ze bomen bleken bij nader inzien te breed en veroorzaken ook plak bij auto's die onder de bomen staan ge parkeerd. In plaats van lindes is nu de keus gevallen op een zuilvormi ge boom, de Acer platanoides Co- lumnare. Door 51 hengelaars werd deelgeno men aan de tweede bekerwedstrijd van hengelsportvereniging De Zee baars. Met nog geen vier kilo vis bleef de vangst beperkt. De grootste vangst had H. Fase. De uitslag is: 1 H. Fase 890 p; 2. Martijn Westdorp 810 p; 3. J. Kodde 480 p; 4. J. van Tiggele 470 p; 5. H. van Dijke 440 p; 6. mevr. J. Faber-Harrison 340 p; 7. Johan Bijl 280 p; 8. D. Westdorp 150 punten. Poortvliet het in bruikleen af te staan. Ze kun nen contact opnemen met Kleppe, tel. 667160. De foto's worden ge scand en komen daarna terug naar de eigenaren. Het fotoboek over Poortvliet moet dit najaar verschij nen. Bij de tweede klassementswed strijd van hengelsportvereniging De Knorhaan werd in totaal vijf meter vis gevangen. Rien Konings werd met 2 botten, die samen een lengte hadden van 68,5 centimeter, de winnaar van deze wedstrijd. Ju- rian Hage werd met een bot van 33 centimeter winnaar bij de jeugd. Kees van 't Hof ving met een bot van 37,4 centimeter de grootste platvis. De uitslag is: 1. Rien Ko nings; 2. Jacco Hage; 3. Kees van 't Hof; 4. Wim Quist; 5. Jurian Ha ge; 6. Mischa Michels; 7. Piet de Jong en 8. Johan v.d. Bleek. Op zaterdag 17 april staat de derde klassementswedstrijd op het pro gramma. Bij de zeedijk te Stave- nisse worden dan vanaf 13.30 uur de lijnen weer uitgeworpen. J. Goudzwaard won bij biljartver eniging 't Centrum de paaseieren- wedstrijd. Bij het toernooi waren er maximaal 50 eieren te winnen. Voor de biljarter met de hoogste serie en de biljarter met de meeste poedels lagen ook nog tien eieren gereed. Deze gingen naar naar W. Bijl en J. Uijl. J. Goudzwaard keerde met de meeste eieren huiswaarts. Met 100 caramboles in 25 beurten won hij het toernooi. De overige klasserin gen zijn: 2. R. Gebraad; 3. J. van Dijke; 4. L. Bijl; 5. A. Burgers; 6. W. Bijl; 7. R. Polderman; 8. R. Elings; 9. G. de Jonge; 10. R. Elen- baas; 11. A. Schot; 12. C. Nagelker- ke; 13. R. Poot; 14. M. Uijl; 15. S. de Wit en 16. J. Uijl. Ook werden er nog enkele partijen gespeeld in de onderlinge competitie. S. De Wit won in 11 beurten van M. Uijl en scoorde een gemiddelde van 3,18. De uitslagen zijn: S. de Wit-M. Uijl 10-2,05; A. Burgers-G. de Jonge 9,32-10; R. Elings-R. Elenbaas 10- 8,13; J. Uijl-M. Uijl 10-7,65; R. Elenbaas-A. Schot 7,50-10; W. Bijl- J. Uijl 10-7,95; A. Burgers-R. Elings 10-10; C. Nagelkerke-R. Elenbaas 4,94-10. Over de exploitatie van het project speelt tussen kinderboerderij en platform al geruime tijd een con flict. De gemeente zegde toe te be middelen en adviseren. Uiterlijk 1 april zouden burgemeester en wet houders met een mogelijke oplos sing komen. Dat is niet gelukt doordat één van de partijen de be nodigde informatie over de finan ciën pas op 1 april op het gemeen tehuis inleverde, laat de gemeente weten in een persbericht. Wel zijn een aantal zaken in gang gezet. Een externe deskundige werkt aan een advies over de financiële as pecten van het instandhouden van kinderboerderij en multifunctio neel centrum. Verder wordt juri disch advies ingewonnen over de bestaande erfpachtovereenkom sten (het project is gerealiseerd op grond van campingeigenaar Bak ker van De Muie) en de conse quenties van medewerking aan een nieuwe structuur. Er zijn al deskundigen gepolst voor een tij- Kees Kleppe uit Scherpenisse gaat een fotoboekje maken van het dorp. In 1975 verscheen een dergelijk boekje voor het laatst, en toen in combinatie met Scherpenisse. Klep pe is druk doende materiaal te ver zamelen, want hij heeft zo'n 90 fo to's nodig van uiteenlopende on derwerpen. „Reisjes van verenigin gen of scholen, huisartsen, burge meesters, gemeenteraad, Strijen- ham, bedrijven, de landbouw", somt hij op. Mensen die dergelijk materiaal hebben, wordt gevraagd Sint-Philipsland Een 52-jarige man is vorige week woensdag in een bedrijfspand be stolen van zijn portemonnee. De man had zijn jas, met daarin zijn portemonnee met waardepapieren, over een stoel gehangen. Toen hij het bedrijfspand wilde verlaten, constateerde hij de diefstal. Jarco Kosten, die werkzaam is bij de politie, is geslaagd voor de oplei ding Havenbeveiliger. De opleiding is bedoeld voor de beveiliging van havens en zeeschepen tegen terro ristische aanslagen of dreiging daar van. De opleiding is voor het eerst in Nederland gegeven naar aanlei ding van de terreuraanslag van 11 september 2001 in Amerika. De leden van hengelsportvereniging De Makreel haalden zaterdag slechts 2,7 kilo vis boven water. De uitslag bij de senioren is: 1Jan Ver wijs 925; 2. Jan van Moort 355; 3. Pieter Verwijs 305; 4. Jan van Kolt- hoorn 195; 5. Sjaak v.d. Maas 50. Uitslag junioren: 1. Jan Lennard Kempeneers 625; 2. Carlo van Oe- veren 255; 3. Arjan van Moort 50. delijk bestuur dat de vorming van een' nieuwe stichting zou moeten voorbereiden. En als het nodig is zal de gemeente ondersteuning bieden om het beheer van de kin derboerderij te garanderen. Het bestuur van 't Lamsoortje heeft de gemeente telefonisch laten weten, niet langer op een oplossing te willen wachten, meldt het persbe richt. Verantwoordelijk wethouder W.C. van Kempen wilde geen na der commentaar geven. Sinds november zoekt een werk groep naar oplossingen. Daarin zijn naast 't Lamsoortje, het plat form en grondeigenaar Bakker ook de gemeente, de natuurvereni ging en Staatsbosbeheer vertegen woordigd. 'De werkgroep heeft duidelijk aanwijsbare positieve zaken weten te bereiken', stellen de vertegenwoordigers van na tuurvereniging, Staatsbosbeheer en platform in een gezamenlijke verklaring. Volgens hen heeft de gemeente 't Lamsoortje gevraagd mee te werken omdat er nog tijd nodig is om een aantal zaken uit te werken. Ondanks het aanbod van een financiële bijdrage werkt het bestuur van de kinderboerderij niet langer mee. De werkgroeple den van genoemde drie organisa ties zeggen, die opstelling van voorzitter mevrouw I. v.d. Zwan- Slager van 't Lamsoortje ten zeer ste te betreuren. Ze roepen het be stuur op, zich op hun besluit te beraden. 'Het besluit om de kin derboerderij te sluiten is onnodig en dient geen enkel rationeel doel', aldus de overige werk groepleden. Maar oor de stichting is het 'einde verhaal', schrijft mevrouw Van der Zwan. De gemeente heeft ge weigerd te participeren in het zoe ken naar een oplossing, licht 't Lamsoortje het besluit toe. In plaats daarvan werd een onder zoeksbureau gevraagd, maar de studie die daaruit volgde bleek volgens 't Lamsoortje een farce. Er werd uitsluitend verwoord wat de betrokkenen te berde hadden gebracht. „Er werd verzuimd de problematiek van de werkgelegen heid op de kinderboerderij mee te nemen in de onderzoeksop dracht." Volgens het bestuur is het rapport nooit naar buiten gebracht en hebben de betrokken partijen nooit de eindversie ontvangen. De stichting heeft begin november aan wethouder Van Kempen struc turele hulp gevraagd om de kin derboerderij in stand te kunnen houden. Toen heeft de stichting volgens het bestuur al laten weten, dat zij zich op zou heffen als er voor 1 januari geen concrete toe zeggingen zouden worden gedaan. Eind november is het bestuur door de natuurvereniging Tholen ge vraagd om mee te werken aan 'een poging om met het platform en Staatsbosbeheer tot een gezamen lijk optreden te komen om de ge meente alsnog te bewegen mee te werken om de kinderboerderij en Scaldis Naturalis van de onder gang te redden'. De gemeente zou overwegen mee te doen. maar dat gebeurde volgens de voorzitter niet. Volgens Van der Zwan waren alle partijen bij het eerste overleg van mening dat de gemeente het voortouw zou moeten nemen en in ieder geval een voorzitter van de werkgroep zou moeten leveren. Maar dat was volgens het bestuur van 't Lamsoortje 'meteen al een brug te ver'. Het werd een notu list, ambtenaar G. Logt. Volgens 't Lamsoortje zou de ge meente eind augustus al bepaald hebben dat er een nieuw bestuur voor de kinderboerderij en Scaldis Naturalis zou moeten komen. De gemeente zou zelf bekijken of er een interim-bestuur aangesteld kon worden. 'Het lag voor de hand te denken dat de gemeente dan ook met concrete hulp zou gaan komen'. Volgens Van der Zwan zijn 't Lamsoortje en het platform het er op dat moment over eens dat de gemeente de ruimte moet krijgen om een nieuw bestuur te vormen. Daar zouden dan geen le den van de bestaande besturen in vertegenwoordigd zijn. Dan zou den ook beide bestaande besturen op 31 maart tegelijk aftreden. Begin januari was er weer overleg met de wethouder. Er was toen volgens Van der Zwan nog geen enkel zicht op nieuwe bestuursle den. „Tot mijn verbazing bleek dat het platform opeens minder definitief was over het gezamen lijk aftreden van beide besturen. Er werden plotseling mitsen en maren aangevoerd." 't Lamsoortje verzocht de wethouder om met subsidie over de brug te komen voor een werkgelegenheidsproject waarvoor ze een voorstel had uit gewerkt. „Maar het platform kwam toen met de mededeling dat er tot 31 maart iemand bereid was zeven dagen in de week de boer derij te runnen. Het bestuur be dankte voor deze geste." Er moesten volgens de wethouder voor 1 februari cijfers op tafel ko men van beide besturen, aldus Van der Zwan. Volgens haar begint er dan 'een schimmenspel over de cijfers van het platform'. „Wij hebben ze wél ingediend, inclusief die van het jaar daarvoor." Nadien is er geen contact geweest met de gemeente. 'Er rest ons geen ande re oplossing meer dan over te gaan tot opheffing van de stichting zo als reeds aangekondingd in no vember 2003. Het spijt ons zeer voor al die mensen die er met hun kinderen of kleinkinderen hun da gelijkse of wekelijkse rondje maakten. We hebben tot het uiter ste geprobeerd om sluiting te voorkomen'. Volgens Van der Zwan heeft het bestuur de spullen al ingeleverd bij de notaris. Naast haar bestond dat uit secretaris Diana van der Werf, penningmees ter Rien Meerman en de leden Joost Bakker, Anja Punt en Mimi Roelvink. De gemeente had van de kinder boerderij een werk-bezigheidspro- ject kunnen maken nadat Het Gors zich in 2002 bij gebrek aan cliën ten terugtrok, vindt het bestuur van 't Lamsoortje. Het stoort hen ook dat de gemeente 'alleen maar oog had voor de problemen van het multfunctionele centrum om dat ze daar financed bij betrokken was'. 'Dat wij er mede voor ge zorgd hebben dat het gebouw ge bouwd' kon worden en dat dit ge bouw het hoofdgebouw van de kinderboerderij zou worden en dat deze afspraken door het platform met voeten werden getreden, is door de gemeente volledig gene geerd. We werden afgedaan als een particulier inintiatief, wij moesten maar zelf de gevolgen van deze tegenvallers opvangen'. Zowel de CZAV als aardappelhandel Bijl reageren verheugd op de be slissing van de ledenvergadering van de veiling Sint-Annaland. „We zijn hier heel blij mee en niet alleen voor ons, maar voor heel Sint-Annaland is dit een belangrijke ontwikkeling. Aan de haven kan er immers nu ook verder gewerkt worden", zegt CZAV-directeur A.W. Bierens. Hij verkoopt zijn bestaande graansi- ning van de nieuwe vestiging te kun- lo en kunstmestloods met kantoren aan projectontwikkelaar Grotenhuis, die er een appartementengebouw voor terug wil plaatsen. Een soort waterfront Sint-Annaland, vlakbij de jachthaven. „Ons streven is om 1 oktober het gebouw aan de haven te kunnen overdragen aan Grotenhuis. We hadden geen zin om in de pro blemen te komen en daarom hebben we op de beslissing van de veiling gewacht." Bierens was op zich onaangenaam verrast door de anonieme brief waarmee geprobeerd werd ten op zichte van de CZAV verwarring te zaaien. „Er zitten niet anders dan positieve bedoelingen achter onze plannen. We hebben heel veel reac ties op die brief gekregen en geluk kig bleek het een storm in een glas water. Nu er een agrarisch centrum in Sint-Annaland kan ontstaan, biedt dat voor iedereen voordelen gezien de geplande uitwisseling van men sen en materieel", aldus Bierens. Hij voert de laatste besprekingen met aannemers voor de staalcon structie van de loods, de bouw van het kantoor en de aanleg van de weegbrug. „Met het voorterrein wil len we 1 augustus klaar zijn om de graanoogst daar al te kunnen ont vangen. Voor de rest hebben we nog wat meer tijd." De CZAV denkt met een open dag in september de ope nen vieren. Bijl is veel korter met de nieuw bouw bezig, maar heeft al wel een aannemer: Hendrickx uit Ossen- drecht, die zowel de loods, het kan toor als de kantine gaat bouwen. In tegenstelling tot de CZAV, die de bouw- en milieuvergunning op een oor na binnen heeft, moet Bijl dat traject nog helemaal afleggen. „We hebben bewust eerst gewacht op de toestemming van de ledenvergade ring van de veiling en we zijn blij met die positieve beslissing", zegt Kees Bijl. „Wanneer de procedure bij de gemeente drie maanden vergt, kunnen we in augustus met de bouw beginnen, zodat we in de winterpe riode van Poortvliet naar Sint-Anna land kunnen verhuizen. Dat is qua planning van het werk het mooiste voor ons bedrijf." Over de verkoop van zijn bestaande panden aan de Paasdijkweg/Lage- weg in Poortvliet hoeft Bijl niet wakker te liggen. „Van diverse kan ten is al belangstelling getoond. Ook de gemeente is gegadigde. Gezien de bedrijfsbestemming van de pan den zijn de gebouwen breed inzet baar", aldus Bijl, die Toine de Bak ker van DLV makelaardij als adviseur in de arm heeft genomen. De veiling Sint-Annaland is samen met de veiling Scherpenisse bezig om aan het begin van het seizoen een promotiedag voor vroege aard appelen te organiseren. „We streven naar een professionele aanpak", zei voorzitter G.H.M. Brooijmans. „De promotie zal vooral op de detaillist geriéht zijn, want dat is een speci fieke, interessante markt voor de veilingen." De voorzitter meldde, dat Kees Bijl inmiddels 82 ha aardappelen bij te lers heeft ondergebracht voor de nieuwe methode van bemiddeling, die de veilingklok moet ontlasten. Hij is nog in onderhandeling over 50 ha, maar de oorspronkelijke ra ming van 200 ha zal voor dit eerste seizoen te hoog gegrepen zijn. Bij de 82 ha zitten o.a. Doré's, Berbers, Lady Rosetta's. De voorraden oude aardappelen slinken behoorlijk en gezien de berichten over vorst- en regenschade in het buitenland, zijn de verwachtingen voor het komende aardappelseizoen optimistisch bij de telers. De tekeningen zijn bedoeld om de rijksdienst voor munumentenzorg een indruk te geven van de plannen van Lidl in de omgeving van de panden. De grootste ingreep zou aan de Westvest plaatsvinden waar een deel van de showroom moet worden afgebroken om parkeer plaatsen te scheppen en losruimte voor vrachtwagens. Over de gehele lengte zou dan de bestaande showroom voor een deel verdwij nen, zodat voor de Lidl ongeveer ruim 1000 m2 vloeroppervlakte over blijft die nodig is voor de be drijfsvoering. Op deze plaats zijn volgens de teke ning 21 parkeerplaatsen voorzien. Aan de overzijde van de Westvest twaalf (tussen de Rehobothkerk en De Rieburch). Dat zijn voor een deel reeds bestaande. In totaal 33, terwijl er ook van uit wordt gegaan dat er drie parkeerplaatsen aan de Markt voor het pand gebruikt kun nen worden. Ook is er een parkeerplaats ('opstel plaats') aan de Westvest voor een vrachtwagen voorzien die de super markt moet bevoorraden. Aan deze kant is ook een rek voor fietsen ge tekend en een glasbak. Het parkeer terrein wordt langs de rijbaan afge zet met groenbeplanting. Bezoekers aan de discount zouden volgens de tekening op twee plaat sen naar binnen kunnen met hun winkelwagentje. Aan de Westvest, ongeveer achter het pand met de cafetaria waar (niet zichtbaar vanaf de straat) een plaats voor winkelwa gens is ingeruimd. En aan de Markt- kant in de buurt van de bestaande ingang van Van Houte. Daar zouden de winkelwagentjes inpandig wor den gestald (in de hoek naast het pand van Van der Maarl-Walhout). De grootste verandering vindt dus plaats aan de Westvest. Aan de ge vels aan de Markt verandert nage noeg niets. In het winkelpand staan vier kassa's getekend, maar of de plannen doorgaan is nog lang niet zeker. Er is voor de vestiging een vrijstellingsprocedure nodig die on geveer negen maanden in beslag kan nemen als er geen bezwaren in gediend worden. Maar eerst moet er een bouwaanvraag zijn ingediend en dat is nog niet gebeurd. Het gaat om twee voormalige woon huizen die nu onderdeel zijn van Van Houte interieurs, tussen het café op de hoek en de kledingwinkel De Bolle Bo. Het is de bedoeling dat in deze panden een winkel-presentatie ruimte en een woning komen. Om dat te bereiken, zullen een aantal muren doorgebroken moeten wor den, zowel beneden als boven. De voorgevel blijft onaangetast. De bei de voordeuren die nu niet gebruikt worden, worden in functie hersteld. Een voor de toegang tot de woning die op de verdieping wordt gemaakt, de ander als toegang voor depresen- tatieruimte. Daarbij wordt als voor beeld het VVV-kantoor genoemd of een makelaardij, aldus de toelich ting bij de aanvraag van ontwerper Hans van Houtum uit Best. Alle binnenmuren worden van pleisterwerk ontdaan ('gestript') zo dat het oorspronkelijke metselwerk weer zichtbaar wordt. Vrijgekomen wanden worden in het nieuwe bouwplan opgenomen, 'zodat de historische waarde van het pand voor iedereen tot uiting komt'. Er is ook een glaswand in het pand voor zien die hieraan bij moet dragen. Voor de bovenwoning is een nieuwe trapopgang nodig. Bekeken zal wor den of de dakconstructie nog vol doet en aan de achtergevel worden de rabatdelen vervangen en van iso latie voorzien. De monumentenaanvraag ligt tot en met woensdag 14 april ter inzage in de publieke leesruimte van het ge meentehuis. Tot nu toe is volgens een woordvoerder van de gemeente één zienswijze (kan een bezwaar zijn) ingediend over de aanvraag.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 9