Bewoners akkoord plan Hoogaarsstraat Presentatie boek en familiedag brengen 330 Van der Slikke's in Sint-Maartensdijk Gids Peter Blokpoel voelt zich thuis in Thoolse natuur Regels voor burgers toegankelijker maken Inspraak 'welstand' in Meulvliet flopt Valse rouwadvertentie dieptepunt bedreigingen Overschot 2,5 ton in 2003 Hagenaar licht schooljeugd voor over waterschap Slechts zes belangstellenden Geld Wulpdal voor Haestinge Raad bekijkt veiligheid Donderdag 8 april 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 In de Eendrachtbode van 1 april is een rouwadvertentie geplaatst van de 36-jarige Marianne Jannette Timmer uit Poortvliet terwijl ze nog leeft. Zogenaamd door haar man en drie kinderen, maar hier was sprake van pure misleiding. Het blijkt om een onderdeel te gaan van een reeks van bedreigingen die de betrokkene al sinds vorig jaar juli ondervindt. „Maar dit is echt het dieptepunt", zegt mevr. Quist-Timmer. Verklaring Rehoboth Kozijnen Kunde burgemeester belangrijker dan hoe hij wordt benoemd Thoolse inbreng Sinds Peter Blokpoel tien jaar geleden vanuit zijn ge boortestad Den Haag naar Strijenham (bij Poortvliet) verhuisde, is hij actief binnen de Thoolse natuurvereni- ging. De serene rust en al het natuurschoon in zijn nieu we woonomgeving sprak hem enorm aan en nadat hij sa men met vier andere leden van de vereniging een cursus had gevolgd bij de Nederlandse Vereniging voor Natuur en Milieu-educatie (IVN) ging Blokpoel in zijn vrije tijd aan de slag als natuurgids bij Staatsbosbeheer en het wa terschap Zeeuwse eilanden. De groepen die hij door het Thoolse natuurschoon leidt, bestaan meestal uit kinderen van de bovenbouw van basisscholen. Gastdocent Kritiek beroepsgroep op welstand Dokter Handhaven Zij heeft donderdagmorgen direct bij de politie aangifte gedaan van smaad. Deze klacht wordt onder steund door de uitgever van de Een drachtbode. „In de bijna 60-jarige geschiedenis van onze krant hebben we dit nog nooit meegemaakt", zegt uitgever W. Heijboer. „Het is echt pure misleiding. Elke week ko men er tientallen advertentie-op drachten bij ons binnen en de des betreffende opgave wekte geen argwaan. Alles was compleet. Bo vendien verwacht je niet, dat ie mand je op zo'n manier om de tuin probeert te leiden. Dit betreuren we natuurlijk zeer, vooral voor het des betreffende gezin." De politie heeft de zaak in onder zoek en was al veel langer op de hoogte van bedreigingen. Dat begon vorig jaar juli toen dhr. Quist in een ziekenhuis werd opgenomen. Be dreigende telefoontjes, brieven met laster en twee maanden geleden het bekrassen van de auto met de tekst ,Marjo moet dood' volgden elkaar op. „Maar zo'n rouwadvertentie is het laatste waaraan je denkt", zegt de Poortvlietse, dit het voorval ,heel vernederend' vindt. „Het moet ie mand zijn die goed ziek is, want wie haalt er nu zoiets in zijn hoofd? Dit is afschuwelijk voor ons hele gezin, mijn man en kinderen. Iedereen wil toch veilig wonen, maar nu leef je constant in grote angst en onder spanning. Het is gewoon een nacht merrie en het weekeinde zijn we maar gevlucht in verband met het ramptoerisme, waarvan we gigan tisch veel last hadden. Al die reac ties ook van de pers en diverse men sen, je wordt er doodmoe van. Het is echt verschrikkelijk. We zoeken dan ook elders woonruimte." door Her- Het gezin wordt bijgestaan Slachtofferhulp en door de vormde Gemeente Rehoboth uit Sint-Maartensdijk. In een verkla ring spreekt de kerkenraad van ,een lugubere grap waar geen woorden voor zijn.' „De kerkenraad is al lan ger op de hoogte van het feit dat Marja, maar ook onze predikant vanaf september 2003 lastig geval len en bedreigd worden, zeer waar schijnlijk door de ontstane situatie in onze gemeente. Wij vragen de gemeenteleden om dit gezin te on dersteunen in deze moeilijke perio de. Ondanks het feit, dat de leden wellicht enig verband zien in de si tuatie tussen predikant en kerken raad (gemeente) en mevr. Quist, wil dit niet zeggen dat wij als christe nen er niet moeten zijn voor onze medemens in nood. Het is belang rijk voor het gezin dat de leden hen opdragen in het gebed nu zij al ge ruime tijd met dit soort daden wor den geconfronteerd. En hen ook laat zien, dat u als leden met hen bewo gen bent", aldus de kerkenraad van Rehoboth. Eind dit jaar kan de gemeente naar verwachting de herinrichting uit voeren van het plein aan de Hoogaarsstraat in Tholen. Dat kregen de bewoners woensdag te horen in Meulvliet, waar het plan werd gepre senteerd. Het idee zoals de bewoners dat in januari met elkaar uitwerk ten, wordt met enkele kleine aanpassingen gerealiseerd. De meerder heid van de bewoners stemt daarmee in. Het pleintje aan de Hoogaarsstraat krijgt aan drie zijden beplanting (2,5 tot 3 meter breed) tussen het voetpad en de parkeervakken. In dat groen (Prunus 'Van Nes') komen zeven bomen (Gleditsia 'Sunburst') te staan. Verder worden zes groene lan taarnpalen geplaatst. Aan de west kant komen vijf parkeervakken (langsparkeren) en aan de oostkant tien (kopsparkeren) waarvan de bei de buitenste gehandicaptenplaatsen zijn. De rijbaan op het plein wordt zeven meter breed. Deze opzet telt één kopsparkeervak meer dan in het ontwerp van de bewoners, terwijl de beplantingsvakken ook wat zijn aan gepast, vertelde wethouder F.J. Goossen. Het ontwerp was in januari door zes aanwezigen met knip- en plakwerk in elkaar gezet. Naar de tweede bij eenkomst waren zeven bewoners gekomen (er staan 16 huizen aan het plein). Totaal negen bewoners maakten kenbaar met het idee ak koord te gaan, de overige reageer den niet op het aan hen toegestuurde ontwerp. De gemeente heeft 62.000 euro beschikbaar om het karwei uit te voeren, waarbij de bewoners ook - vrijwillig - de waterafvoer van de dakgoot kunnen aansluiten op een gescheiden riolering (it-riool). J.M. Heijboer van Castria Wonen vertel de, dat er langs de voorgevel van de woningen aan de noordkant al een drainage ligt in verband met grond- wateroverlast. Deze leiding kan op het it-riool aangesloten worden. Pas nadat Castria renovatiewerk aan de huizen heeft uitgevoerd, wordt het plein onder handen genomen. Volgens de wethouder zullen de ko zijnen vóór de zomervakantie ver vangen worden, en worden douche en keuken na de vakantie aangepakt. Heijboer vulde aan dat voor de ko zijnen nog wel een vergunning van de gemeente moet komea Zolang die er niet is, worden de nieuwe ko zijnen niet besteld. Het werk aan het plein zal een week of drie in beslag nemen. K. Bicker was bang dat er andere voertuigen dan auto's in de parkeer vakken - die 5,5 meter diep worden - neergezet zullen worden (de ver- keerswetgeving staat dat toe - red.). Verder hekelde hij het gedrag van fietsers en bromfietsers, die rijden in voetgangersgebieden. Dat geeft overlast en kans op ongelukken. „Ze vinden alles maar normaal tegen woordig. En niemand die er wat van zegt." Goossen zei dergelijke op merkingen vaker te horen, ook uit andere plaatsen. „Maar je doet er als gemeente niets tegen." Wat een burgemeester moet kunnen om zijn functie goed te vervullen, is belangrijker dan hoe hij wordt be noemd. Dat schrijft de Zeeuwse commissaris van de koningin Van Gelder in zijn jaarverslag. Nadat minister De Graaf van bestuurlijke vernieuwing zijn hoofdlijnennotitie voor de gekozen burgemeester pre senteerde, is een discussie op gang gekomen. Daarin wordt volgens Van Gelder de bestaande benoe mingsprocedure te zwart afgeschil derd en het nieuwe systeem te roos kleurig. 'Dat is leuk voor het contrast, maar niet reëel', aldus de commissaris. Op dit moment heb ben gekozen volksvertegenwoordi gers zicht en invloed op de procedu re, en maken de uiteindelijke keuze. En hoewel dat laatste binnenska mers gebeurt - zoals bij alle sollici taties - wordt de profielschets (die bij de keuze een doorslaggevende rol speelt) in alle openbaarheid door de gemeenteraad vastgesteld. In het nieuwe systeem zouden zaken als toetsing op kwaliteit, geschiktheid, integriteit en loopbaanbeleid wei eens problemen op kunnen leveren. En een conflictregeling ontbreekt daarin nog volledig, stelt Van Gel der vast. Waar de minister er alles aan gelegen is om bij de raadsver kiezingen op 7 maart 2006 ook overal de burgemeester te kiezen, vindt de Zeeuwse commissaris dat snelheid niet ten koste mag gaan van kwaliteit. Verder stelt hij dat er een goede regeling moet komen voor de zittende burgemeesters. Zo wel voor hen die er in 2006 mee willen stoppen, als voor hen die kandidaat willen zijn en niet zouden worden gekozen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Na de fout bij personeelszaken hebben ook alle controles op de af deling financiën niet gewerkt, waardoor het ontbreken van de va kantietoeslag en de periodieke ver hogingen niet boven tafel kwam bij het samenstellen van de gemeente begroting 2004. Wethouder Heijboer is blij dat er ook nog een meevaller is van een ton door jubileumdividend van de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG). Maar 1 ton plus op een te kort van 2 miljoen is ook maar een pleister op de wonde, want de on verwachte tegenvaller is behoorlijk fors aangekomen. De toch al niet eenvoudige klus om bezuinigingen te zoeken, komt nog meer onder druk te staan. Het temporiseren van werken (bijvoorbeeld rioleringen, nieuwbouw de Vossenkuil, uitbrei ding de Wellevaete, verplaatsing Markiezaatscollege, bouw nieuw gemeentehuis), het volledig schrappen van uitgaven en het han teren van de kaasschaafmethode voor een heleboel gemeentelijke uitgaven in 2004 en volgende jaren is nog actueler geworden dan het vorige maand al was. In juni ver schijnt de kadernota die meer in zicht verschaft in de ramingen voor 2005. Het jubileumdividend van de BNG is eenmalig. De bank keert nu 90 in plaats van 40% van de winst uit. Het dividend zal dit jaar meer dan verdubbelen. Voor Tho len wordt de meeropbrengst naar verwachting tussen de 80.000 en 100.000 euro. Het overschot op de gemeentereke ning 2003 blijkt 249.656 euro te zijn. De voornaamste oorzaak is veelal het uitstel van geplande wer ken. Jan van der Slikke uit Tholen ontvangt uit handen van auteur Jan Aris van der Slikke (links) een exemplaar van het boek Geslacht Van der Slikke. 'Het boek werd zaterdag tijdens een druk bezochte familiedag in Sint-Maartensdijk gepresenteerd. Wie zaterdag in Haestinge te Sint-Maartensdijk de naam Van der Slik ke riep, wist direct talloze blikken op zich gericht. Ruim 330 familiele den uit binnen- en buitenland waren namelijk op de uitnodiging voor het bijwonen van een familiedag ingegaan. Tijdens de bijeenkomst pre senteerde J.A. van der Slikke uit Den Burg (Texel) zijn boek over de ge schiedenis van de familie Van der Slikke van 1570 tot heden. Uit het na slagwerk blijkt, dat de eerste Van der Slikke zich circa 1615 vanuit Schouwen-Duiveland in Stavenisse vestigde. Op de voorkant van het boek staat (de na de watersnood gesloopte) boerderij ,Het Scheld' in Stavenisse afgebeeld. Dit was volgens auteur Jan Aris van der Slikke de eerste boerderij waar in Van der Slikke heeft gewoond. Van heinde en verre waren de fami lieleden naar Sint-Maartensdijk ge komen om kennis te maken met mensen die ze al jarenlang niet - of zelfs nooit eerder - hadden gezien. De naamplaatjes - met daarop tevens de woonplaats - op hun borst verge makkelijkte de speurtocht naar bloedverwanten en het gaf een goed beeld, hoe de familie Van der Slikke zich door de jaren heen heeft ver spreid door heel Nederland en ver daar buiten. Er zijn zelfs familiele den uit Saoedi Arabië, Canada, Frankrijk en België naar Haestinge gekomen om bij de familiedag aan wezig te zijn. Bovendien komt er een grote groep uit Texel, het gebied waar Adriaan van der Slikke (de opa van Jan Aris van der Slikke) zich in het begin van de twintigste eeuw vestigde. De gepensioneerde drogist heeft acht jaar lang aan het familie onderzoek, dat uit 47 stamreeksen bestaat, gewerkt. Het uitpluizen van het verleden bleek geen sinecure en in zijn toespraak bedankte de schrij ver nadrukkelijk gemeente-archiva ris en oud-studiegenoot J.RB. Zuur deeg uit Tholen voor zijn medewerking. De heer Zuurdeeg kon wegens privé-omstandigheden niet bij de overhandiging van het eerste exemplaar van het boek aan wezig zijn, maar uit de woorden van de schrijver bleek wel, dat hij bij zijn genealogisch onderzoek nooit tever geefs een beroep op de Thoolse ar chivaris deed. Het resultaat van ja renlang spitwerk is een fraai vorm gegeven boekwerk van ruim 400 pa gina's, voorzien van meer dan 160 foto's. Een deel van de familie Van der Slik ke is Zeeland door de eeuwen heen trouw gebleven. Volgens het adres senbestand van Jan Aris van der Slikke wonen er momenteel 36 ou dergezinnen uit verschillende stam reeksen en generaties in de gemeente Tholen. Daarbij zijn niet hun uithui zig wonende kinderen en kleinkinde ren gerekend. Melkveehouder Jan van der Slikke, wonend aan de Ka- dijk in Tholen, is één van hen. Hij is er als de kippen bij als de vooraf be stelde familieboeken worden uitge deeld. „Sinds er aan de samenstel ling van het boek gewerkt werd, hebben we nogal eens contact gehad met andere familieleden. Als je weet dat er in het verleden van je familie gegraven wordt, ben je toch nieuws gierig wat dat allemaal oplevert." Voormalig dijkgraaf I.C. Hage uit Oud-Vossemeer zit op dat moment al te bladeren in zijn boek. Hij is op zoek naar zijn grootouders. „Mijn moeder was een Van der Slikke en dan ga je toch direct naar gegevens of een afbeelding van haar zoeken." Voor de meeste bezoekers is er ech ter teveel te bepraten om het familie boek al gelijk aandachtig door te le zen. Zo zijn de 91-jarige A.H. van der Slikke uit Bennebroek (bij Haar lem) en de 86-jarige J.N. van der Slikke uit de Burgemeester van der Hoevenstraat in Tholen druk in ge sprek. Beide mannen vinden het een schitterende dag en aangezien het naar Noord-Holland verhuisde fami lielid tot 1930 in Stavenisse heeft ge woond, worden er volop oude herin neringen opgehaald. Jong en oud loopt door elkaar heen en er worden links en rechts afspraken gemaakt en adressen uitgewisseld voor latere contacten. „Dat was ook de opzet van deze dag en ik vind het fijn dat men zo massaal op de uitnodiging is ingegaan", zo stelt de initiatiefne mer uit Texel tevreden vast. Van het boek Geslacht Van der Slikke' zijn nog een paar exemplaren te koop bij J.A. van der Slikke (tel. 0222- 314287). Vrijwilliger Peter Blokpoel zet zich als natuurgids en voorlichter van het waterschap in voor de natuur. Met zijn dagelijks werk heeft zijn hobby als natuurgids en voorlichter niet veel te maken, zo geeft de 49-ja- rige Peter Blokpoel toe. Hij is als acti viteitenbegeleider werkzaam op de jeugdafdeling van een psychiatrische inrichting in Kloetinge. „Maar ik vind het heerlijk om samen met jongeren in de natuur te vertoeven en om ze door middel van simpele uitleg kennis te laten maken van het werk van het waterschap. De jeugd heeft tenslotte de toekomst en dat geldt zeker ook voor wat betreft het in stand houden van het natuurschoon en het op orde brengen en houden van de waterhuis houding in onze gemeente." Zelf voelde Blokpoel zich na zijn ver huizing snel thuis in zijn nieuwe woonomgeving met de uitgestrekte polders, het Oosterscheldegebied, de slikken en schorren en de talloze bloemendijken. „Ik kwam vanuit de stad regelmatig in het gehucht Bots hoofd bij Oud-Vossemeer. Daar woonde een vriend van me en zo maakte ik ook kennis met alles wat wonen op het platteland zo aantrekke lijk maakt. In 1994 heb ik me samen met mijn vrouw Vera in Poortvlietse polder gevestigd en tot op de dag van vandaag hebben we nog geen minuut spijt gehad van die stap." De liefde die Blokpoel koestert voor de natuur probeert hij als vrijwilliger over te brengen op de jeugd. Hij is ac tief binnen de jeugdwerkgroep van Natuurvereniging Tholen en als na tuurgids verzorgt hij regelmatig rond leidingen door natuurgebied De Pluimpot bij Sint-Maartensdijk. „Sinds twee jaar zijn daar de werk zaamheden voor het waterschap nog bijgekomen. Ze vroegen destijds mensen die voorlichting wilden ge-1 ven aan kinderen uit de groepen 7 en 8 van basisscholen. Na een korte op leiding ben ik gastlessen gaan verzor gen op de scholen en na zo'n les no dig ik de leerlingen uit voor een bezoekje aan een van de drie rioolwa terzuiveringsinstallaties (rwzi) in Tholen, Sint Philipsland of Sint- Maartensdijk. Ze kunnen dan met ei gen ogen zien hoe het vuile rioolwater door filtering, grindbaden en natuur lijke voorzieningen weer als schoon oppervlaktewater in de sloot terecht komt. De kinderen zijn erg geïnteres seerd in het werk van het waterschap. Ze verbazen zich over het zuiverings proces en vaak komen ze met goeie vragen op de proppen. Ik ben vorig jaar met deze lessen en excursies voor het waterschap begonnen, maar we merken eigenlijk nu pas dat er steeds meer aanvragen van scholen komen die geïnteresseerd zijn in het educatie ve werk van het waterschap", aldus de gastdocent en gids. Naast Blokpoel zijn ook zijn vrouw Vera en oud-leraar Harm Venekamp uit Tholen gids voor het waterschap. De Thoolse beroepsgroep van architecten en bouwkundig tekenaars vindt dat de welstandsverordening toegankelijk moeten worden voor de aanvrager. Een korte samenvatting voor de burger zou kunnen hel pen om door de bomen het bos te zien. Verder zou in het beleid meer ruimte moeten zijn vcc nieuwe ideeën die afwijken van wat in een be paald gebied wenselijk wordt geacht. Dat waren enige punten die de be- heel conservatief gedacht." roepsgroep donderdag naar voren bracht in het overleg met de gemeente over de ontwerp welstandsnota. Zes deskundigen op dit gebied lieten op uitnodiging van de gemeente hun licht schijnen op de materie. Architect Tom Moerland uit Tholen was een van hen. „Er zit veel kaartmateriaal bij met wel dertig verschillende kleu ren voor evenzoveel gebieden. Heel moeilijk van elkaar te onderschei den." Volgens Moerland staat de nota ook vol vakjargon waar een leek niets van begrijpt. „Zelfs als architect heb ik er nog moeite mee. Ik heb het zelfs ge heimtaal genoemd. Een aantal zaken zijn abstract. Er wordt over karakte ristieken gesproken, maar dat wordt niet concreet gemaakt. Daar krijg je geheid discussie over. In de Bierens- straat in Sint-Annaland zijn wel zeven verschillende karakteristieken op te noemen. Welke moetje dan volgen?" In de nota wordt ervan uitgegaan dat er in bepaalde gebieden alleen ge bouwd mag worden als die nieuw bouw passend is. Punt van kritiek van de beroepsgroep is dat er dan weinig ruimte is voor nieuwe ideeën. Moer land: „Je kan niet alleen conserverend bezig blijven. Er is bijvoorbeeld lange tijd van twee bouwlagen uitgegaan, maar je zou ook naar drie of zelfs vier bouwlagen kunnen gaan." Sommige gebieden hebben een laag welstandsniveau (industrieterreinen) tegen een hoog welstandsniveau in andere gebieden, zoals in het be schermd stads- en dorpsgezicht van Tholen en Sint-Maartensdijk. „Maar je zou ook gebieden die laag zijn in gedeeld hoger kunnen indelen. Dus er een hogere ambitie in leggen. Er is nu Volgens ambtenaar G.D. Roeland is er wel een kwaliteitsslag te maken, maar is het de vraag of de welstands nota daar het geëigende instrument voor is. „Dat zou via een planologi sche visie op een bepaald gebied mo gelijk gemaakt kunnen worden." Over het toegankelijk maken van de verordening zegt Roeland dat er ge zocht kan worden naar een eenvoudi ge manier. „Een burger zou zijn huis op de computer in moeten kunnen tik ken zodat hij meteen kan zien in welk gebied hij zit en welk welstandsni veau er geldt." Om het welstandsbeleid te volgen en bij te stellen wil de gemeente een klankbordgroep in het leven roepen die drie keer per jaar bijeenkomt. Er wordt afgezien van de mogelijkheid om een burger zitting te laten nemen in de welstandscommissie. Moerland vindt dat een juiste keuze. „Het is nu al moeilijk genoeg. Ook voor ons ont werpers, laat staan voor een burger. Vakinhoudelijk kan hij niets inbren gen. Moet ik tegen een dokter zeggen hoe hij me moet genezen? Maar je kan wel de procedure tegen het licht houden zodat die verbeterd kan wor den." Ook volgens Moerland blijft de 'wel stand' een ingewikkelde materie. Hij licht dat toe met een voorbeeld. „In de woningwet van 2003 mogen bouw werken achter een woning die niet van de weg zichtbaar zijn vergun- ningsvrij worden gebouwd. Maar als dat een blikken kot is dan kan de wel standscommissie het alsnog afkeu ren." 'Welstand' is een geliefd onderwerp op verjaardagen, maar nu het op inspraak aankomt, laat bijna niemand van zich horen. Donderdag avond kwamen slechts zes belangstellenden naar Meulvliet in Tholen. In de zaal waren panelen met ingekleurde plattegronden van alle woon kernen te zien maar de zaal bleef nagenoeg leeg. Het was de bedoeling om in discus sie te gaan met burgers over de nota omdat de raad op 1 juli het wel standsbeleid moet vaststellen. Er is een lijvig ontwerp van ruim hon derd pagina's geschreven, maar het aantal belangstellenden was teleur stellend, zei wethouder W.C. van Kempen. Hij troostte zich met de gedachte dat ook op andere plaatsen in den lande de belangstelling voor het ontwerp minimaal is, zo zei hij. Na een inleiding (waarbij de ge meente wordt opgedeeld in tal van gebiedstypes en welstandsniveaus) en een pauze was het tijd voor de officiële (verplichte) inspraak, maar die duurde niet langer dan een paar seconden want er was niemand die daar gebruik van wilde maken. Wel bleek die avond dat er onduide lijkheid bestaat bij burgers over wat nu wel en wat nu niet mag. Zo ver telde J.P. Bout uit Tholen dat hij aan de achterzijde van zijn woning het kozijn wilde vergroten, en het raam wilde vervangen door twee open slaande deuren om vanuit de huis kamer de tuin in te kunnen lopen. Hij was er voor naar de gemeente gegaan en kreeg te horen dat er een officiële bouwvergunning voor no dig was, terwijl het volgens Bout toch om een simpele ingreep ging. Hem werd zelfs verteld dat hij voor een aanbouw met een plat dak ach ter de woning geen vergunning no dig had, maar voor het weghalen van een stukje uit de bestaande ge vel wel. „Ik moest er een tekening voor laten maken en leges betalen. Ik werd verder geweldig geholpen door de gemeente, maar zijn er voor zulke eenvoudige zaken geen oplos singen te bedenken?" Volgens ambtenaar G.D. Roeland is de gemeente gebonden aan de re gels die het rijk hier aan stelt in de Woningwet. „Dat is allemaal keurig vastgesteld in Den Haag. Wij kun nen dat niet even regelen." Of iets vergunningsvrij is, is geen zaak van de gemeente, maar van de centrale overheid. In de nieuwe Woningwet van 1 ja nuari 2003 zijn drie zaken onder scheiden: 1 vergunningvrij (verbe teren van gebouw of voor normaal onderhoud), maar ook het nieuwe besluit voor bouwvergunningvrije en licht bouwvergunningplichtige bouwwerken (de laatste zijn nodig in een beschermd stads-of dorpsge zicht of wanneer een bouwwerk in, op of bij een monument ligt). 2. lichte bouwvergunningen (be perkter toetsing dan voor een regu liere vergunning). 3. reguliere bouwvergunning. Roeland riep burgers op zich vante- voren op de hoogte te stellen van de (on)mogelijkheden bij het verande ren van een bestaand huis of het uit breiden van een woning. Er is een brochure over samengesteld. Op de website van de gemeente is er ook informatie over te vinden. „Maar u kunt ook bij ons langs komen. Wij kunnen u daar over informeren. Daar zijn we voor." Dat de regelgeving ook voor de welstandscommissie wel eens moei lijk is, bevestigde secretaris J. Roe- lofs van de stichting Dorp, Stad en Land die nauw betrokken is bij het opstellen van de nota. Ook Van Kempen benadrukte dat het van be lang is voor burgers zich goed te la ten informeren voordat ze beginnen met (ver)bouwen. „We moeten na melijk ook handhaven. Als er zaken gebouwd worden die echt niet kun nen, dan word je gedwongen zaken af te breken. Dan denk je dat je hon derd euro bespaart door het zelf te bouwen, maar het kostje 1000 euro om het af te laten breken.' De projectontwikkelaar van hetnun- galowpark met elk-weervoorziening Wulpdal betaalt de gemeente een be drag voor 'bovenwijkse voorzienin gen'. Wellicht kan dit geld gebruikt worden om de ontwikkeling van Ha estinge - met name het aspect recre atie - nader vorm te geven, schrijven burgemeester en wethouders in een overzicht van beleidszaken voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse en het gebied ten zuiden hiervan. Aangegeven wordt welke ontwikke lingen er - op het terrein van de ruimtelijke ordening - spelen en wat de voornemens zijn. Natuur, cultuur en recreatie vormen de insteek. Het ontbreken van zekerheid over Haes tinge en het zwembad werkt vertra gend op de besluitvorming. Voor wo ningbouw in Scherpenisse hoeven volgens b. en w. geen aanbevelingen gedaan te worden, maar de ontwik kelingsrichting voor de smalstad moet in de ogen van b. en w. nader werden bekeken. De gemeenteraad gaat het veilig heidsbeleid onder de loep nemen. Het Gisteravond werd in de commis sie algemeen bestuur het veiligheids plan 2004-2006 besproken. Het be leid heeft op zes terreinen van de Thoolse samenleving betrekking: veilige woon- en leefomgeving, jeugd en veiligheid, vérkeersveilig- heid, politiezorg, externe veiligheid en brandweer en rampenbestrijding. Voor deze zes onderdelen zijn zo'n dertig activiteiten opgenomen. Die variëren van intensief overleg tussen buurt en horeca bij overlast door 'on aangepast gedrag', aanpak van ach terpaden om het aantal 'enge plek ken' terug te dringen, duurzaam veilig, speerpunt huiselijk geweld tot het uitbrengen van een veiligheids- wijzer. Voor bijna al deze activiteiten zij kosten begroot. Maar de middelen zijn beperkt. Er was 60.000 euro per jaar voor uitgetrokken, maar bij de kademota is dat bedrag aanzienlijk teruggebracht tot 16.800 euro voor 2004, 2005 en 2006. In de raming is ook geen rekening gehouden met een 'ambtelijk coördinator veiligheidsbe leid' en het in de gaten houden van het beleid. Daarvoor zijn dus extra middelen nodig.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 5