Hulpverlener staat binnen half uurtje na alarm al aan de deur Extra tekort 8 ton komt keihard aan 9 Gemeente haalt bakzeil in zaak Aldi Sportlaan Oven bakker Zwegers gaat naar de Oekraïne 350 OCCASIONS Woningen op plaats van Bijl gemeente Tholen a Donderdag 8 april 2004 60e jaargang no. 21 Altijd meer dan kijk op www.autoteam.nl Brandweer oefent niet na inademen reinigingsmiddel Scaldis Naturalis gewoon open voor maquette Proef van Allévo met zorg op afroepvoor dag en nacht van start Inwoners van Tholen en Sint-Philipsland kunnen in geval van nood na een druk op de alarmknop binnen een half uur hulp van de thuiszorg krijgen. Donderdagmiddag kreeg verzorgende Addie de Graaf uit Scherpenisse van wethouder M.A.E. Velthuis een rugzak met spullen om eerste hulp te kunnen bieden. In het centrum Thuiszorg in Sint-Maartensdijk werd het startsein gegeven voor de proef van Allévo (voorheen Oosterschelde Thuiszorg). De wethouder noemde het een prachtige aanvulling op de hulp die al door vrijwilligers wordt geboden. Onder de douche Stof afnemen Beroep Weggemans en middenstand gegrond Caravans Gemeente vergeet vakantietoeslag Deze week In verwachting? zie pagina 8. bromfietspremies 2004 Excuses aan die inwoners van Sint Philipsland die in dorpshuis De Wimpel het felicitatieregister van prinses Amalia getekend hebben. m Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: ju3daetie@eecuJrachtbode.nl advert#eendracTttbo,de.nl adminQfiendracWJaoo&vnl Homepage: www.eeni BeVy.,£' Het enige nieuwst •eek Tholen omen de 'ertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een oefening van de Sint-Philips- landse brandweer is maandagavond afgeblazen nadat drie brandweerlie den bij de voorbereiding te maken kregen met lichte ademhalingspro blemen. Om zo realistisch mogelijk te oefe nen, zou maandag in de Kon. Julia- naschool oefenrook gebruikt wor den. Maar per ongeluk werd in de kazerne de rookgenerator gevuld met een verkeerde vloeistof: spul dat voor het schoonmaken van het wegdek wordt gebruikt. De verwis seling kon gebeuren doordat de ver pakkingen op elkaar lijken. Het rei nigingsmiddel gaf door de ver hitting in de generator dampen af die leidden tot prikkeling van de luchtwegen. Drie brandweervrijwil- ligers ademden de damp in en wer den voor alle zekerheid meteen naar de huisartsenpost in Bergen op Zoom gebracht. Daar leek na onder zoek geen schade te zijn opgetre den. Ook de in ziekenhuis Lievens- berg aanwezige longarts werd ingéschakeld. In verband met een eventueel naijleffect bleef het drie tal - gezien de afstand tot Sint-Phi- lipsland - een nacht ter observatie in het ziekenhuis. De gemeente kijkt naar mogelijkhe den om op de plaats van aardappel- handel Bijl aan de Paasdijkweg/Lage- weg in Poortvliet huizen te gaan bouwen. Het bedrijf verhuist naar een perceel naast de veiling in Sint-Anna- land, waar een nieuwe loods met kan toor zal komen. De oude opstallen van Bijl komen daardoor vrij. „Van diver se kanten is al belangstelling getoond en ook de gemeente is gegadigde", zegt Kees Bijl. „We zijn ernaar aan het kijken", laat mr. G. Vos weten, hoofd onroerende zaken van de gemeente Tholen. „De onderhandelingen verke ren nog in een pril stadium. We den ken aan woningbouw op deze plaats. Daar hebben we wel ideeën over. Het is ook best aantrekkelijk om de naast Bijl gelegen panden van voorheen Mullié (waar autobedrijf Niemants- verdriet tijdelijk zit) erbij te betrekken. Daarmee zou je een leuk aanzicht van Poortvliet kunnen maken", aldus Vos. De kinderboerderij in Sint-Maartens dijk mag dan gesloten zijn, het multi functioneel centrum Scaldis Naturalis op hetzelfde terrein blijft gewoon open. „Van sluiting is geen enkele sprake", laat voorzitter G. de Leeuw van het platform leefbaar platteland Tholen weten. In het gebouw aan de Kastelijnsweg is een maquette te zien van Tholen en Sint-Philipsland. Met onder meer de Maartenskerk, het ge meentehuis en boerderij Reigers- burgh in Sint-Maartensdijk, de haven van Sint-Philipsland met een mossel- kotter, de schorren en slikken, weer- visserij, vliedberg en hollestelle. Van zaterdag 10 tot en met zaterdag 17 april kan iedereen tussen elf en vier uur een kijkje komen nemen in Scal dis Naturalis. Zondag is het gebouw gesloten, maar op tweede paasdag is het 's middags van een tot vier uur ge opend. Zie ook pagina 9. De verzorgenden die de 24-uursdienst gaan verzorgen, v.l.n.r. Addie Vroegop, Adrie Manneke, Heidi Geuze, Nellie Bal en Marleen Vroegop. Maygret van As ontbreekt. nodig had. Het probleem is dat die niet altijd en overal beschikbaar zijn, vertelde P. van Wisselingh van Allévo. „Het komt steeds vaker voor dat er geen bekenden meer in de omgeving wonen. Vanaf nu kan er in plaats van een vrijwilliger bin nen een half uur een professionele hulpverlener op de stoep staan." Met zorg op afroep wil Allévo voor zien in de behoefte van mensen om langer zelfstandig te blijven wonen, maar met een veilig gevoel. Vijf verzorgenden van Allévo, plus een invalster, gaan de dienst 'zorg op afroep' verzorgen. Ze zijn 24 uur per dag oproepbaar. Bij het project wordt gebruik gemaakt van het bestaande systeem van de stichting personen alarmering Zeeland (SPAZ) uit Koudekerke dat op Tho len en Sint-Philipsland 182 aanslui tingen heeft. Wie plotseling hulp nodig heeft, kan via dit alarmsysteem een oproep doen om hulp. De SPAZ alarmeert Allévo en die stuurt onmiddellijk een zorgverlener naar de cliënt. Ie mand die plotseling onwel wordt of om een andere reden dringend hulp nodig heeft, drukt op het alarm knopje. Er ontstaat een directe ver binding met de meldkamer van de SPAZ zodat men kan vertellen wat er aan de hand is. Als de medewer ker niets hoort na een alarm, wordt er toch meteen hulp gestuurd. De abonnee draagt de alarmknop dag en nacht aan een hanger om de nek. Veel ouderen en gehandicapten heb ben al een alarmsysteem. Tot nu toe werden buren, familie of kennissen ingeschakeld als iemand direct hulp Zorgteamleidster B. Gaakeer schet ste de nieuwe werkwijze aan de hand van een verhaal over de 86-ja- rige alleenstaande mevrouw Jansen die nog zelfstandig woont in een statig huis met veel kamers en trap pen. Maar die na een hartinfarct aan de sukkel was geraakt. En zich zor gen maakt dat haar iets overkomt als ze alleen thuis is en valt. Ze abonneert zich op de nieuwe dienst nadat ze daarover in de krant heeft gelezen. Het alarmsysteem wordt geïnstalleerd en ze moet een hanger omdoen met de alarmknop. Dag en nacht, onder de douche, bij het naar de wc gaan. Overal. Als ze op een avond bij het naar bed gaan onwel wordt en valt, drukt ze op de knop. De alarmering treedt in werking en een van de verzorgenden wordt uit bed gebeld. Ze krijgt te horen dat mevrouw Jansen heeft gebeld maar dat ze moeilijk te verstaan was. De verzorgende kleedt zich aan, pakt haar tas en rijdt naar het opgegeven adres. Daar is beneden alles donker, boven brandt licht. Uit haar tas haalt ze een lijst met sleutelcodes en een zaklamp om bij te lichten. Zo kan ze binnenkomen om me vrouw op te zoeken. Die ligt nog op de vloer en praat onsamenhangend. De verzorgende legt haar in een sta biele houding en belt 112 voor de ambulance. Als die mevrouw Jan sen heeft opgehaald, kan ze weer naar huis. De zorg is niet alleen voor cliënten van Allévo voorbehouden. Ook mensen die nog geen zorg krijgen of die zorg ontvangen van een andere instelling, kunnen voor een alarm bij Allévo terecht. De kosten bedra gen 14,55 euro per maand. Maar cliënten die een indicatie krijgen van het regionaal indicatie orgaan, krijgen een groot deel van de ge meente vergoed en betalen 8 euro per maand. S. Wisse van de SPAZ zei trots te zijn om mee te mogen doen met het project. Op Tholen en Sint-Pilips- land heeft de SPAZ bijna tien pro cent van de aansluitingen gereali seerd. Het toestel wordt onder de telefoon gezet of aan de muur be vestigd. Het heeft een bereik van dertig meter. En werkt door middel van een spreek- en luisterverbin ding. „Mensen kunnen op die ma nier nooit door elkaar praten." Sinds zes jaar is er een meldkamer die dag en nacht bezet is. De SPAZ is al twintig jaar actief op Tholen dankzij de enorme inzet van vrijwil ligers, zei Wisse. „Als er zich 's morgens een nieuwe abonnee aan meldt, dan wordt het systeem 's middags al geplaatst." KJ. Boogaart uit Oud-Vossemeer verzorgt vanaf 1983 de aansluitin gen, de administratie en het onder houd van de apparatuur. De kosten van de personen alarmering zijn als volgt: administratie en plaatsing 25 euro. De gemeente verleent hier voor volledige subsidie na indicatie. Een jaarabonnement kost 106,20 euro. Ook hier verleent de gemeente subsidie, namelijk 72,60 euro (twee maal 36,60 euro achteraf). De eigen bijdrage per jaar wordt dan 33,60. Dus 2,80 per maand. Voor het abon nement van Allévo wordt per maand 5,20 euro in rekening gebracht. De zorg op afroep is volgens Wisse steeds meer noodzakelijk omdat de 'eenzaamheid' toeneemt. „Het komt steeds vaker voor dat cliënten niet in staat zijn om twee contactadres sen op te geven." Per dag krijgt de SPAZ tussen de 45 en 55 meldingen. Daarvan is 80 procent vals. „Men drukt per onge luk op de knop. Het alarm gaat af tijdens het stof afnemen." ZIE VERDER PAGINA 3 De bestuursrechter in Middelburg vernietigt het besluit van de ge meente om aan Aldi vrijstelling te verlenen voor de vestiging van een discount aan de Sportlaan in Sint-Maartensdijk. Volgens de rechtbank ligt de Sportlaan niet in de bebouwde kom en kan daarom geen vrijstel ling worden verleend. Bovendien is het toestaan van een supermarkt buiten het winkelgebied in strijd met het regeringsbeleid. De gemeente moet een nieuw besluit nemen en is verplicht de proceskosten te betalen aan de firma Weggemans en de middenstandsvereniging Smalstad. De bezwaren die zij samen met Lidl, Spar en de Thoolse ondernemers fe deratie (TOF) tegen het besluit van de gemeente hadden ingebracht, vond de rechtbank terecht. Hun beroep werd gegrond verklaard. Het beroep van de firma Van Steenis Auto's, H.A. van Houte en Giesbers vastgoed (projectontwikkelaar voor Lidl) daarentegen werd niet ontvanke lijk verklaard omdat ze geen rechtst reeks belang hebben bij de beslissing van de gemeente. Dat geldt volgens de rechter ook voor v.o.f. Schot-Ou- desluijs, de initiatiefnemers voor de Aldi-vestiging. De firma werd uitge sloten van de beroepsprocedure om dat ze 'slechts een afgeleid belang' heeft, aldus de rechter die maandag al met een uitspraak kwam, nauwelijks twee weken na de zitting op 19 maart in de Zeeuwse hoofdstad waar alle partijen hun zegje deden in de inmid dels slepende kwestie. De rechter be strijdt dat de gemeente een vrijstelling kan verlenen wanneer het gebruik van opstallen (loods van fouragehandel Schot) in de bebouwde kom, wordt gewijzigd. De omgeving maakt vol gens de rechtbank uit wat bebouwde kom is en niet de plaats waar het ver keersbord staat. 'De Sportlaan fungeert als ontslui- tingsweg en vormt de grens met de woonbebouwing van Sint-Maar tensdijk. De achtertuinen van een aan tal woningen aan de Molendijk gren zen aan de Sportlaan. Aan diezelfde zijde van de Sportlaan, schuin tegen over het in geding zijnde perceel, staan enkele woningen. Voor het ove rige zijn er aan de Sportlaan bedrijven gevestigd dan wel staan er lege be drijfspanden. Naast het bedrijventer rein liggen sportvelden. Gezien de aard van de omgeving is de rechtbank van oordeel dat de in het geding zijn de opstal niet ligt in de bebouwde kom van Sint-Maartensdijk. Daaruit vloeit voort dat verweerder (gemeente -red.) niet bevoegd was de gevraagde vrijstelling te verlenen', aldus de uit spraak. Verder wijst de rechtbank erop dat de beslissing indruist tegen het rijksbe leid voor het vestigen van detailhan del. Daarin staat dat b. en w. geen vrij stelling mogen verlenen voor een wijziging in het gebruik van een op stal in de bebouwde kom als deze 'niet is gelegen binnen een bestaand of een gepland winkelgebied of het onmiddellijk daaraan grenzend ge bied'. Er mag alleen afgeweken wor den als het om detailhandel gaat die niet thuishoort in winkelgebieden, zo als auto's, boten, caravans en brand en explosiegevaarlijke goederen, als mede bouwmarkten en grootschalige meubeldetailhandel. De rechtbank schrijft dat een supermarkt niet be schouwd kan worden als een vorm van detailhandel die niet thuishoort in een winkelgebied. De rechtbank is er ook niet van overtuigd dat de Sport laan kan worden beschouwd als een bestaand of een gepland winkelgebied of onmiddellijk daaraan grenzend ge bied. Op het beroep van de Kamer van Koophandel wordt in de uitspraak niet ingegaan. Tijdens de zitting twij felde de rechter aan de ontvankelijk heid van het beroep omdat het te laat zou zijn ingediend. Tegen de uitspraak kan binnen zes weken hoger beroep worden ingesteld bij de Raad van State in Den Haag. De gemeente Tholen is totaal onverwacht met een extra tekort van 797.000 euro geconfronteerd. In de begroting 2004 blijkt de vakantie toeslag met de periodieke verhogingen voor de ambtenaren vergeten te zijn. „Het kwam keihard aan toen ik dat hoorde", zegt wethouder van financiën K.A. Heijboer. „Door een menselijke fout is dit ontstaan. We moeten dit technisch repareren en vervolgens zoeken, waar we de bezui nigingen van acht ton vandaan kunnen halen, want de vakantietoeslag moet natuurlijk betaald worden." Deze nieuwe tegenvaller komt naast het tekort van 1,2 miljoen euro zo dat er nu bezuinigingen gezocht moeten worden voor totaal twee miljoen euro. Bij de evaluatie van het raadsprogramma Kleur Beken nen gaf de gemeenteraad immers aan, dat de stijging van de onroeren de zaakbelasting in 2005 beperkt moet blijven tot 5 in plaats van 16%. „De raad wil gezien ook de re acties van de publieke opinie meer aanvaardbare woonlasten. Gezien de reacties van de raad op Kleur Be kennen zijn alle afdelingen nu dap per en naarstig aan het zoeken naar oplossingen. Met ingespannen krachten wordt dit voorwerk voor het college verricht en dan komt nu die acht ton uit de lucht vallen." De wethouder van financiën is er niet blij mee. „Dit werkt namelijk ook door in de begrotingen 2005, 2006, enz. Cijfermatig zijn er in de begroting 2004 verkeerde bedragen opgenomen. Er is op de afdeling personeelszaken een verkeerd jaar tal ingetikt: 2003. Hoe dit verder zijn gang heeft gekregen en hoe we dit in de toekomst kunnen voorko men, moeten we nog nader onder zoeken." ZIE VERDER PAGINA 5 Kees van den Hoek na 43 jaar timmerfabriek De Pluumpot met pensioen Gids Peter Blokpoel voelt zich thuis in Thoolse natuur Wielrenner Tim Dees moet het hebben van zware parkoersen EN VERDER... Bestuur Lamsoortje sluit de kinderboerderij Comité behoud N.H. Kerk wil geen dolende schapen op Tholen ZCAD: jeugd onderschat de invloed van drugs en alcohol ANTILOPEN EN HYENA'S SLUITEN GEEN VRIENDSCHAP Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Advertentie I.M. zie pagina 16. Advertentie I.M. De gemeente Tholen biedt haar oprechte excuses aan, aan die inwoners van Sint Philipsland die in dorpshuis De Wim pel het felicitatieregister van prinses Amalia getekend heb ben. Door een fout is dit register blijven liggen in het dorps huis. Het felicitatieregister is alsnog opgestuurd naar de Dienst van het Koninklijk Huis. De gemeente Tholen stelt het tekenen van de registers op prijs en tracht zo zorgvuldig mogelijk om te gaan met de ge tekende felicitatieregisters en de recentelijk getekende con doléanceregisters. De gemaakte fout had niet mogen optre den. De gemeente probeert een dergelijke fout in de toekomst te voorkomen. Burgemeester en wethouders van Tholen. Advertentie I.M. Twee dagen lang werkten vrijwilligers van de christelijke hulporganisatie Dorcas Nederland en de organisatie Bakkers voor Bakkers samen om alle bakkerijmachines en de oven uit de bakkerij van de onlangs gestopte Oud-Vossemeerse bakker Fred Zwegers te demonteren. Met vereende krachten werd de complete inventaris dinsdag in een vrachtauto geladen voor transport naar de Oekraïne. Daar wordt met behulp van de spullen uit Oud-Vossemeer een nieuwe bakkerij opgezet. De Thoolse vrijwilligers van Dorcas, David Coppoolse, Piet van de Boogaart en Jaap Bolier, steken de handen uit de mouwen in de onlangs gesloten bakke rij aan de Zilverstraat. Samen met medewerkers van de landelijke hulporgani satie en vrijwilligers van de organisatie Bakkers voor Bakkers worden alle bakkerijmachines gedemonteerd en losse attributen zoals bakblikken, broodrekken, werktafels, koel- en vriesapparatuur en dergelijke, in de gereed staande vrachtauto van Dorcas Hulp Nederland gezet. Ook de pas vier jaar ou de oven gaat mee. Marinus van Engelen uit Nunspeet coördineert het werk na mens Bakkers voor Bakkers. „We werken bij dit project samen met Dorcas omdat wij de kennis in huis hebben om al deze spullen straks ook weer des kundig te installeren. Over enige tijd zal er in het plaatsje Francika brood ge bakken worden in een - zeker voor de maatstaven in het Oostblok - zeer mo derne bakkerij. Ter plaatse wordt door het werkvoorzieningschap een project opgezet waarbij 10 gezinnen samen gaan werken in een voormalige limonade- fabriek. Het samenwerkingsverband moet enerzijds de ondernemers inkom sten bieden en anderzijds zullen zij met de broodproducten in de levensbehoef te van de lokale bevolking moeten voorzien. Brood moet nu van elders komen en de prijs die daarvoor berekend wordt is door de meeste inwoners niet op te brengen. De bakkerij moet daar met onze steun verandering in gaan brengen. Dorcas verzorgt het transport en wij stellen onze kennis van bakkerijtechniek beschikbaar." Fred Zwegers zag de ontmanteling van zijn bakkerij met ge mengde gevoelens aan, maar het stemt hem tevreden dat de door hem zo inten sief gebruikte spullen een goede bestemming krijgen in Oost-Europa. David Coppoolse (rechts) en Piet van den Boogaart steken als vrijwilligers voor hulporganisatie Dorcas de handen uit de mouwen, samen met Marinus van Engelen (links) van Bakkers voor Bakkers bij de ontmanteling van bakkerij Zwegers. W'

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1