Jarige Groen van Prinstererschool heeft 1000 euro voor project Hongarije Jeugdleden Natuurvereniging krijgen uitleg over rioolwaterzuiveringsinstallatie ZCAD: 'Jeugd onderschat de invloed van drugs en alcohol' 'Wij zijn bevoorrecht' Overname Regiobank Tholen/Sint-Philipsland Eendrachtsweg deels voor auto's Geslaagde viering van gouden jubileum in Scherpenisse Thoolse scholieren krijgen leerzame les in drugsinfobus Donderdag 8 april 2004 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 13 Negentien huizen in Sint-Philipsland De reünie van de jubile rende Groen van Prinste- rerschool in Scherpenisse is zaterdagmiddag rede lijk bezocht. De kijk- avond op vrijdag was juist heel erg druk. En die bracht netto duizend euro op voor een project in Hongarije van de stich ting OGO. Alle groepen van de school bezochten streekmuseum De Mee- stoof in Sint-Annaland. Dat gebeurde in het kader van de projectweek 'vroe ger en nu', waarin er aan dacht was voor het verle den. Hongarije Kot, Hage Van de Geijn zet voort Wat doen drugs en alcohol met je lichaam, wanneer ben je verslaafd, is het gebruik van drugs en alcohol eigenlijk strafbaar? Allemaal vragen waarop tweede- en derde klassers van het Calvijncollege uit Tholen antwoord kre gen in de drugsinfobus die donderdag hun school be zocht. Het werd een leerzame les voor de scholieren want uit de reacties die de preventiemedewerksters van het Zeeuwse consultatiebureau voor alcohol en drugs (ZCAD) kregen, bleek dat er onder de Thoolse jeugd nog veel misverstanden zijn over de invloed van geest verruimende genotsmiddelen. Drankverslaving Aan de Zuiddijk in Sint-Philipsland begint aannemingsbedrijf gebr. Van de Nieuwendijk uit Stellendam met de bouw van 19 huizen als daarvan 70% verkocht is. Plan 't Zuyderdijk werd enkele maanden geleden in dorpshuis de Wimpel gepresenteerd en deze week start makelaar Van den Ouden met de verkoop. „Het gaat om redelijk grote woningen met een schuifpui naar de tuin, drie slaapkamers en een garage of ber ging", vertelt aannemer Johan v.d. Nieuwendijk. Voor zijn bedrijf wordt dit het eerste project in de ge meente Tholen. Op verzoek van het gemeentebestuur krijgen inwoners vier weken voorrang bij de verkoop. De prijzen lopen uiteen van 186.750 euro voor de 8 rijenwoningen van 459 m2 tot 362.000 euro voor de 4 vrijstaande villa's van 678 m2. Daarnaast zijn er nog 7 twee- of drie-onder-één-kap woningen van 585 m2 voor 238.000 euro. Wel stand heeft de opzet goedgekeurd en in juni/juli verwacht de aanne mer de bouwvergunning. Naast de loodsen van agrarisch loonbedrijf Fase, beschikt de aannemer eind april/begin mei ook over de winkel van Ko Verwijs. Al die panden wor den gesloopt, waarbij eerst nog as best van de daken verwijderd moet worden. Ook moet er nog bodemsa nering plaatsvinden, waarvoor de initiatiefnemer subsidie van de ge meente heeft gekregen. De gemeen te legt voor de bouwvakvakantie nog de straten en riolering aan. Het schilder- en installatiewerk aan de 19 huizen wordt uitgevoerd door de Sint-Philipslandse bedrijven Geluk en Deltatechniek. Een deel van de langzaamverkeers- weg (Eendrachtsweg) naar de brug in Tholen mag in de toekomst ge bruikt worden door autoverkeer. Dit stuk dient als ontsluiting van de wijk Waterfront rondom de Baai van Duivendijk en de vluchthaven, en krijgt een afzonderlijke afrit. Het stuk weg tussen die afrit en de Ten Ankerweg (oprit oude brug) zal met verkeerssluizen en fietssugges- tiestroken alleen voor (brom)fietsen en tractoren toegankelijk worden gemaakt. Autoverkeer wordt ge dwongen af te slaan richting Water front en kan dus niet door naar de brug. De aanpassingen zullen 60.000 euro kosten. Die kosten dekt de gemeente uit de ruim 78.000 euro die ze kreeg door ver koop van een deel van de haven aan firma Van Duivendijk én als onder houdsbijdrage van de Sterner Groep. De fototentoonstelling over de 50- jarige geschiedenis van het christe lijk onderwijs in het dorp was nog tot gisteren te zien. Samensteller C.M. Kleppe had materiaal uit de hele periode bijeengebracht, zowel van de lagere school als de kleuter school. Niet alleen klassefoto's, maar ook beelden van vieringen op school, schoolreisjes en projecten, bouwactiviteiten en jubilea. Verder waren leerlingen op de Markt in Sint-Maartensdijk te zien bij het be zoek van de koningin en haar fami lie op koninginnedag 1998. Kleppe heeft 200 foto's op een cd-rom ge zet en daar is erg veel belangstel ling voor. „Tijdens de reünie kon iedereen heel rustig rondkijken en dat waardeerde men erg", zegt hij. Door verschillende reacties loopt hij met het plan rond om in de toe komst een keer een échte school reünie te organiseren waarvoor oud-leerlingen dan persoonlijk be naderd zullen worden. Onder de be zoekers van zaterdag was onder meer J. van Houdt uit Canada, die op doorreis in Europa is en samen Arnold Lohuis en Sam de Jong kregen een jubileumboek en mok van Kees Kleppe die lid is van de jubileumcommissie. met zijn zus uit Maastricht naar de school kwam. Ook een aantal oud leerkrachten was present: juf Bur- In Ot-en-Sien-kleding doen de kleuters ouderwetse spelletjes. ger (1954-56), Kalkman (1958-64), Van Rijswijk (1961-67 en 1968- 71), Van Moolenbroek (1967-71) en juf Wisse 1981 -99). De jubileumweek begon voor de kinderen met een zoek aan het streekmuseum. Het echtpaar La- nooij-van Dalen ontving alle groe pen in het oude schoollokaal en leg de uit hoe het vroeger op zo'n dorpsschool toeging. In de schuur werden de smidse en de lijnbaan in werking getoond. Terwijl de onder bouw het melken van een koe uit gelegd kreeg, bekeek de boven bouw het veilen van appels via een veilingklok. Ook het watersnood huis werd bezocht. Dit paste prima in het thema van de projectweek. Groep 1 hield zich voor het project bezig met de kruidenier, groep 2 met Ot en Sien, groep 3 met het vervoer, groep 4 met het woonhuis, groep 5 met de oude kleuterschool, groep 6 met het leven op het platte land, groep 7 met de school van vroeger en nu en groep 8 met Scherpenisse vroeger en nu. Op het plein speelden de kinderen van groep 1 en 2 donderdag in kleren uit de 'Ot-en-Sien-tijd' ouderwetse spelletjes. „We konden daarvoor spelmateriaal gebruiken - zoals hoepels en sjoelbakken - die de ge meente op zolder had liggen", ver telt directeur J.W. Duvekot. Alle groepen gingen deze dag op de fo to, in uiteenlopende opstellingen. De beelden komen op een verjaar dagskalender die te koop zal wor den aangeboden. Donderdagmid dag bleven alle kinderen op school eten, de dames van de jubileum commissie zorgden voor de maal tijd en hadden het daar druk mee. Die avond was er in de kerk van de Gereformeerde Gemeente een her denkingsbijeenkomst. Aansluitend presenteerde de jubileumcommissie in het verenigingsgebouw het jubi leumboek. Kleppe bood het 192 pa gina's dikke boek aan het bestuur aan. Refererend aan de titel zei hij, dat vijftig jaar lang van dag tot dag - 'dat is elke dag' - Gods Woord tot de kinderen van de Groen van Prin stererschool is gebracht. Kleppe sprak de wens uit dat dit in de toe komst mag doorgaan. Hij was het oudste lid van de jubileumcommis sie, waarin verder directeur Duve kot en (oud-)bestuurslid P. v.d. Breevaart zitting hadden. Zij stel den het boek samen. Het ontstaan en de groei van de school wordt er in beschreven. En er zijn tal van fo to's in opgenomen, het merendeel in kleur. Iedereen die een bijdrage aan het boek heeft geleverd - waar onder alle personeelsleden - kreeg per gezin een exemplaar aangebo den. Ook de beide kerkenraden, van de Gereformeerde Gemeente en de Hervormde Gemeente, kregen het boek 'Gods Woord van dag tot In hun meditaties tijdens de herdenkingsdienst bij het vijftigjarig be staan van de Groen van Prinstererschool keken de plaatselijke predi kanten ds. Lohuis en ds. Brugge zowel naar het verleden als naar de toekomst. Ds. Lohuis van de Hervormde Gemeente benadrukte het ver leden naar aanleiding van psalm 78 vers 5: 'Want Hij heeft eene getui genis opgericht in Jakob, en eene wet gesteld in Israël, die Hij onzen va deren geboden heeft, dat zij ze hunnen kinderen zouden bekend maken.' Ds. Brugge van de Gereformeerde Gemeente richtte het oog juist op de toekomst. Hij nam psalm 72 vers 17 als uitgangspunt: 'Zijn naam zal zijn tot in eeuwigheid; zoolang als er de zon is, zal Zijn naam van kind tot kind voortgeplant worden; en zij zullen in Hem gezegend worden, alle heidenen zullen Hem welgelukzalig roemen'. „Dat Zijn naam zal worden voortge- was moedwillig. Daarom moet de plant", was de bede die ds. Brugge uitsprak. Hij betrok dat heel prak tisch op het schoolleven. De vertel ling van de bijbelse geschiedenis ge beurt in het gezin en op school. Ds. Brugge trok de kring steeds groter, van het dorp naar de streek en naar heel Nederland. Ds. Lohuis: „Hoe bevoorrecht was het volk van Israël boven de andere volken. De HEERE handelde geheel anders met hen, dan met de heide nen. Israël had Gods wet gekregen. Een wet die richting aan gaf. Een wet die bestuurde. Israël was nog maar een kind (Gal.4). Het volk moest geleid worden naar de vol wassenheid. Deze wet verkondige Christus Die komen zou. Israël was bevoorrecht, want zij hadden ook nog een getuigenis ge kregen. Dit getuigenis is het onder pand van Gods trouw en waarheid, zoals de Ark der Getuigenis het on derpand was van Gods wonen onder Zijn volk. God getuigde dat de wet lag in het binnenste van de ark. Zo werd er van Christus getuigd: Ik draag Uw heilige wet, die Gij den sterveling zet, in het binnenst inge wand. Kortom, zoals Datheen het bezingt, het gaat hier om de bekend making van het Verbond der genade. Ook wij zijn binnen het christelijk /reformatorisch onderwijs bevoor recht. Vijftig jaar lang mocht aan de kinderen het Verbond der genade verkondigd worden. Een heerlijke, maar ook een verantwoordelijke op dracht. Wat is het Verbond der genade? God geeft, hetgeen Hij eist. God eist volkomen gehoorzaamheid. Ie dere overtreding moet met de dood gestraft worden. Wij wil(l)(d)en niet gehoorzaam zijn. De val in Adam Heere overeenkomstig Zijn Eigen recht de zonde wreken. Maar nu schenkt de Heere in het Verbond der genade de gehoorzaamheid van Christus. Dat is de leer geweest van de Reformatie. In dat spoor behoort onze school te gaan. Wij moeten on ze kinderen de geschonken gerech tigheid van Christus voorhouden. Luther haatte het woord 'gerechtig heid', omdat hij dacht dat het een eisende gerechtigheid was. Totdat hij ging inzien dat deze een schen kende gerechtigheid was. Nu wilde de Heere dat deze dingen werden doorgegegeven aan het na volgende geslacht. Alleen deze ge rechtigheid kan immers bewaren voor de macht van de zonde van de omliggende volken. De zonde is een grote macht. Maar Christus, Die ge geven is tot de rechtvaardigheid des geloofs, doet de hoop op God stel len bij onze kinderen (vs. 7). Door dat geloof wordt de wereld over wonnen. Waarom haken onze kinderen af? Waarom zo veel wereldgelijkvor migheid. Waarom zoekt ons nage slacht de hoop in deze wereld? Om dat ze geen voorbeelden zien van de levende Hoop. Nu mag ons onderwijs de kinderen deze Hoop bekend maken. Kinde ren hunkeren naar voorbeeldfigu ren. Daaraan kunnen zij zich op trekken. Vanuit het reformatorisch onderwijs moeten zij zien dat God leeft. De leerkracht spreekt dan met ernst over de eeuwigheid en met be wogenheid over de liefde van Chris tus. Wij verlangden naar onderwijs in overeenstemming met de doop belofte. Laten wij onze kinderen dit onderwijs inscherpen tot zaligheid van hun zielen." dag'. Voorzitter M. Dijke van de Vereniging tot het verstrekken van onderwijs op reformatorische grondslag te Scherpenisse heette de aanwezigen welkom, vice-voorzit- ter N. Rijstenbil sloot de bijeen komst af. Het boek werd vrijdagmorgen op school aan alle leerlingen uitgereikt en zij kregen ook allemaal een mok met daarop een afbeelding van de school. De kleuters kwamen er spe ciaal voor terug, want zij hebben normaal vrijdag geen school, 's Avonds kwamen kinderen, ouders, oud-leerlingen en verdere belang stellenden de werkstukken bekijken van de projectweek. Daar was een actie aan gekoppeld voor de stich ting OGO, die een kerkgeschiede nismethode voor gereformeerde scholen in Hongarije laat herdruk ken. De avond werd bijzonder druk bezocht. Al met al wordt er terug gekeken op een geslaagde viering van het gouden jubileum van de Groen van Prinstererschool, zegt directeur Duvekot. De Regiobank houdt zowel in Tholen als in Sint-Philipsland een vesti ging. Hiervoor is maandagmiddag een contract getekend met het finan cieel advieskantoor Kot, Hage Van de Geijn uit Tholen. Dit bedrijf heeft al een aantal jaren een kantoor aan de Botermarkt en daar komt nu een tweede kantoor in de Voorstraat te Sint-Philipsland bij. Peter Wielaard, hoofd zuid-west Ne- sen die we stellen liggen anders dan derland van de Regiobank, is blij dat in het verleden." Het financieel toe- de zaak rond is nadat vorig jaar de samenwerking met A. Verwijs van assurantiekantoor Noord-Zeeland werd verbroken. De belangen van de klanten werden zolang behartigd door G.C. Goedegebuure van de Re giobank Poortvliet en M.P. van Dij ke van de Regiobank Sint-Anna land. „Behoud van onze vestigingen is altijd ons streven geweest en we zijn blij dat het nu definitief rond is", zegt Wielaard. „Het was geen gemakkelijke bevalling, maar de ei- zicht is veel strenger geworden en daar hebben ook bankfilialen mee te maken, zeker als er sprake is van een wisseling van de wacht." Edwin van de Geijn heeft daar ook alle begrip voor. „Dit had zijn tijd nodig, want de vertrouwelijkheid staat bij bankzaken voorop. Voor ons bedrijf past deze uitbreiding na tuurlijk uitstekend. Het is echt een schitterende aanvulling en we zijn dan ook bijzonder gelukkig dat we deze kans hebben gekregen. Er wa ren meerdere gegadigden, maar ons kantoor heeft het vertrouwen van de Regiobank ontvangen om in zowel Tholen als Sint-Philipsland te begin nen." Voor KHG geen vreemde eend in de bijt, want hypotheken en verzekerin gen vormen het hart van de jonge onderneming. „We krijgen er nu 800 tot 900 klanten bij met spaar- en be- taalproducten en daar zitten niet veel overlappingen bij ten opzichte van ons bestaande pakket. Ons doel is om deze nieuwe tak succesvol te maken door een hele goede dienst verlening te leveren." Het streven is om in de eerste week van juni in Tholen operationeel te zijn, nadat er op de begane grond een verbouwing is uitgevoerd. In Sint-Philipsland is dat ingrijpender, want daar neemt KHG de bestaande cafetaria 't Frietkotje over van de fa milie Kot, die zelf naar de voormali ge slagerij Geilings verhuist, even eens in de Voorstraat. De huidige binnendienst-medewerkster uit Tho len gaat naar het nieuwe kantoor Sint-Philipsland en voor Tholen wordt een nieuwe medewerker aan getrokken. Edwin van de Geijn benadrukt dat ten aanzien van hypotheken en ver zekeringen de onafhankelijke positie als adviseur gewaarborgd blijft. „Er is wat dat betreft geen sprake van binding met het ING-concern, waar toe de Regiobank behoort, al doen we bijvoorbeeld wel zaken met Na tionale Nederlanden. Maar ook met de komst van de Regiobank blijven we vrij in onze keuze. Het belang van de klant staat daarbij voorop", aldus Edwin van de Geijn. Wat gebeurt er met het vuile ri oolwater? Hoe worden de ver ontreinigingen er uit gehaald en wat gebeurt daar dan weer mee? Op deze vragen probeerden bij na 50 jeugdleden van de Thoolse natuurvereniging zaterdagoch tend een antwoord te krijgen. Na een korte inleiding en een infor- matiefllm over het werk van het waterschap werd de jeugd door gids Peter Blokpoel rondgeleid bij de rioolwaterzuiveringsin stallatie in Sint-Maartensdijk. Met opgetrokken neuzen vanwe ge de penetrante lucht werd het hele traject van vuile drab tot schoon oppervlaktewater' aan dachtig gevolgd. Vooral de func tie van de natuurlijk aangelegde heliophytenfilter - de enige in on ze gemeente - trok de belangstel ling van de jeugdleden. Normali ter worden dergelijke excursies gehouden voor kinderen uit de bovenbouw van basisscholen, maar als lid van de jeugdwerk- groep van Natuurvereniging Tholen maakte gids en voorlich ter Peter Blokpoel graag een uit zondering voor de jonge natuur liefhebbers. De kinderen zagen het hele proces van vies naar schoon water. De leerlingen van het Calvijncollege in Tholen luisteren aandachtig naar de uitleg die preventiemedewerkster Lenneke Strijd van het ZACD geeft over de gevaren van drugs en alcohol. De opvallende, knalgele bus trekt di rect de aandacht en dat is nu precies wat de medewerksters van het ZCAD willen: aandacht voor de ge varen die het gebruik van alcohol en drugs met zich meebrengen. Lenne ke Strijd en haar collega Jessica Geensen geven de middelbare scho lieren informatie over de verschillen de soorten drugs en over de bijwer kingen. Dit gebeurt aan de hand van een kennisquiz en door te discussië ren over verschillende stellingen. Over interesse onder de leerlingen hebben de twee voorlichtsters geen klagen. De leerlingen van klas 2a lui steren aandachtig als er wordt uitge legd dat blowen echt niet zo onschul dig is als wel eens wordt beweerd en dat het gebruik van cannabis psychi sche gevolgen kan hebben. Niels van den Berge uit Sint-Maar tensdijk is onder de indruk van de negatieve effecten die softdrugs op je lichaam hebben. Net als zijn klas genoten Leander van Driel, André de Vos en Martijn Mol heeft Niels zich nog nooit laten verleiden tot een trekje aan een joint.' De vier jongens houden het maar bij een licht alcoholisch drankje, maar ook achter het nuttigen van deze (vaak wat zoetige) mixdrankjes gaat het gevaar van verslaving schuil. Martijn Mol moet beamen dat hij tijdens een feestje van de jeugd brandweer in Sint-Philipsland wel eens een beetje licht in het hoofd werd na het drinken van diverse al coholhoudende drankjes. „Ik had een stuk of zeven blikjes Red Buil op en dat bleek toch iets te veel van het goede." Op de stelling dat er in de gemeente Tholen meer gedronken wordt dan in de rest van de provincie Zeeland reageren de klasgenoten echter re soluut en vol ongeloof als uit onder- zoekscijfers van het ZCAD blijkt dat dit inderdaad het geval is. „Dat is onzin", zegt André de Vos uit Stavenisse. „We hebben het onlangs bij de les verzorging nog wel over alcohol gehad maar ik kijk er echt van op dat er in onze gemeente meer gedronken wordt door de jeugd dan elders." Het ongeloof onder de klasgenoten wordt nog groter als de preventie medewerkster vertelt dat er bijna 1 miljoen Nederlanders zijn die dage lijks 8 glazen (of meer) alcohol drinken. „Je ziet dat er voor ons als voorlichters nog volop werk aan de winkel is", zegt Lenneke Strijd als klas 2a de infobus verlaten heeft. Vrijdagavond stond de drugsinfobus in het kader van de campagne ,Er valt meer te weten over cannabis' in het uitgaanscentrum van Sint-Anna- land.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 13