Inperking gebruik teletaxi Tholen vijftien mille voordeel in 2 maanden Evelien Verkamman en Zoë Braai blinken uit op de altsaxofoon Raad stoeit met nieuwe wet werk en bijstand Thoolse Rode Kruishelpers bij erewacht voor Juliana mm mm mm mm <U A //K HEIJNEN Paal weert auto's van Leguitsedijk Eenderde van pashouders gebruikt gehandicaptenvervoer niet mm Donderdag 1 april 2004 60e jaargang no. 20 ZET DELTA U BIJ SLECHT WEER OOK ZONDER BEELD? 999 E-TECHNOLOCIE Felicitaties Amalia liggen drie maanden in de Wimpel Twintig bezwaren tegen buitengebied Waterschap vergadert in de Wellevaete bromfietspremies 2004 Van de ongeveer 800 Tholenaren met een wvg-pas voor teletaxi-vervoer maakten er vorig jaar 535 daadwerkelijk gebruik van deze voorziening. Ruim 250 deden dat dus niet. Daarom zou er eens kritisch gekeken kunnen wor den naar de indicatiestelling, zei R Verburg van het sa menwerkingsverband welzijnszorg Oosterschelderegio onlangs in een toelichting voor de commissie welzijn en onderwijs. De dit jaar ingevoerde aanpassingen bij het collectief vervoer leverden de gemeente in de eerste twee maanden al een besparing op van zo'n 15.000 euro. Kosten verdrievoudigd Gemeente verantwoordelijk voor kosten Loonsubsidie Deze week HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING HERELSESTRAAT 121 HEERLE 0)65-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-6570Ö8 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl ^ert®eeüjdrachtbode.nl fr\ i 5^j^erj^r^Htt^^e. n I :reek Tholen jnomen de ntieblad. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,50 per halfjaar, 28,50 per jaar, per post 47,75 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De Leguitsedijk aan de zuidoostkant van Oud-Vossemeer wordt door het waterschap afgesloten voor door gaand verkeer. Mensen die aan deze weg wonen of er land hebben, heb ben positief gereageerd. In overleg met hen wordt in de haakse bocht ter hoogte van de Zoutendijk een kunststof paal geplaatst. Alleen landbouwvoertuigen zullen dit flexi bele obstakel kunnen nemen, terwijl ook fietsers de weg mogen blijven gebruiken. De maatregel volgt op klachten over hoge snelheden en gevaarlijke in haalmanoeuvres op de drie meter brede weg. Onderzoek door het wa terschap heeft dat bevestigd. De weg heeft een capaciteit van 300 voertuigen per dag, maar er passe ren er anderhalf keer zoveel. Ver wacht wordt dat de bouw van de Vossemeerse wijk Welhoek tot nóg meer verkeer zal leiden (de Leguit sedijk is een sluiproute richting Tholen). Het schap vindt dat door gaand verkeer via de Gankelweg en de Oud-Vossemeersedijk moet rij den. Om de paal te markeren, wordt een reflector of straatverlichting ge plaatst. Met borden zal aangegeven worden dat de weg vanuit de rich ting Leguitseweg in feite doodlo pend is. Als er géén bezwaren bij het waterschap binnen komen, zal de af sluiting nog voor de zomer een feit zijn. Inwoners van Sint-Philipsland teken den vorige week het condoleancere gister voor prinses Juliana, terwijl het felicitatieregister voor prinses Amalia nog in dorpshuis de Wimpel lag. „De gemeente heeft destijds telefonisch wel opgevraagd hoeveel handtekenin gen er waren gezet, maar het register is nooit opgehaald", vertelt beheerster mevr. Quak van de Wimpel. „Het con doleanceregister voor prinses Juliana hebben ze bij ons thuis afgegeven en toen hebben we er ook nog melding van gemaakt, maar het felicitatieregis ter lag in het dorpshuis." J. Kempe- neers hoorde er donderdagavond van na een lezing van de heemkundekring in de Wimpel. „Wat heeft het voor zin om een condoleanceregister te teke nen, wanneer de felicitaties voor Ama lia nog niet zijn opgehaald, hoorde je van menigeen", vertelt Kempeneers. „Dit is niet zo netjes van de gemeente, niet zorgvuldig. De felicitaties voor Amalia (in december geboren) hadden al naar het koninklijk huis gestuurd moeten zijn", aldus Kempeneers. In januari meldden we dat er 1885 inwo ners het felicitatieregister hadden gete kend, onder wie 185 mensen uit Sint- Philipsland. Burgemeester Nuis was gisteren niet voor commentaar bereik baar. Bij de provincie zijn bijna twintig bezwaren binnengekomen tegen be stemmingsplan buitengebied Tho len. Dat is aanmerkelijk minder dan de legio bezwaren die destijds bij de gemeente ingediend werden, maar de procedure wordt er weer wel door vertraagd. Een provinciale commissie zal zich in mei over de bezwaren buigen en advies geven aan gedeputeerde staten. In juni is er een hoorzitting gepland om de bijna twintig bezwaarden te horen. De gemeente krijgt intussen gele genheid om ook een reactie te ge ven op de bezwaren, zodat g.s. ook die argumenten kunnen meewegen in een beslissing. De algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden ver gadert dinsdagavond om half acht in de Wellevaete te Sint-Annaland. Het is voor het eerst sinds de op heffing van het waterschap Tholen dat er weer een waterschaps-a.v. op het eiland plaatsvindt. Sinds de con centratie van de medewerkers van de districtskantoren in het hoofdge bouw te Goes, is de vergaderzaal daar als kantoorruimte in gebruik genomen. Afwisselend vergadert de a.v. dan steeds in een andere regio, totdat het nieuwe hoofdkantoor in Middelburg a.s. zomer klaar is. De vergadering in de Wellevaete is dinsdagavond voor iedere belang stellende toegankelijk. zie pagina 6. Advertentie LM. Mevrouw A. de Jonge-den Haan uit Sint-Annaland staat gereed om bij M. Gunst in de taxi te stappen. Vervoer van deur tot deur. Dat biedt de teletaxi, in het leven geroepen voor gehandicapten en ouderen. Die eerste groep kan op medische indica tie een pas krijgen voor deze ver voersvorm. In het kader van de wet voorzieningen gehandicapten komt dit voor rekening van de gemeente, terwijl van de pashouder een eigen bijdrage wordt gevraagd. Tot 1 janu ari konden mensen met een wvg-pas in heel de Oosterschelderegio (Tho len, Sint-Philipsland, Schouwen- Duiveland, Noord- en Zuid-Beve land) reizen en nog acht zones daarbuiten (een zone is gemiddeld 4,5 kilometer), waarvoor ze dan een halve euro per zone moesten betalen. De kosten voor de gemeente - maar ook voor andere gemeenten - rezen de pan uit. Vorig jaar werden door Thoolse pashouders 19.074 ritten ge maakt, in totaal 99.654 zones. Een stijging met 13% ten opzichte van 2002. Het gemiddeld aantal ritten per gebruiker van de teletaxi was vorig jaar in Tholen 35,7 (de gemiddelde lengte was 5,2 zones). De gemiddel de kosten per rit bedroegen 16,71 eu ro. Om de kosten terug te dringen, be sloten de zeven samenwerkende ge meenten tot een aanpassing van de regeling. Sinds 1 januari betalen pas houders 55 in plaats van 50 eurocent per zone en dat geldt ook voor bege leiders met een begeleiderspas. Reist er een begeleider mee die geen pas heeft, dan is de prijs 1,10 euro per zone (gereduceerd tarief voor collec tief vraagafhankelijk vervoer). De ta rieven gelden voor maximaal acht zones, waarbij het vertrek- of eind punt binnen de Oosterschelderegio moet liggen. Iemand uit Stavenisse kan net in Bergen op Zoom komen, iemand uit Tholen tot Etten-Leur. Wie verder wil, betaalt 1,19 euro per kilometer. Begeleiderspassen wor den alleen nog verstrekt als begelei ding medisch noodzakelijk is. Is het taxivervoer voor de klant duur der geworden, het beoogde effect voor de gemeente is er ook. Verburg liet de commissie weten dat de uitga ven over januari en februari zo'n 15.000 euro lager liggen dan vorig jaar: er zijn 11.527 zones verbruikt tegen 15.596 over dezelfde periode in 2003. De oude regeling was, lan delijk gezien, erg ruim. Verburg zei dat gemeenten wettelijk een zorg plicht hebben voor drie zones. „Maar op het platteland is dat niet haalbaar. Dan zouden mensen die van het wvg-vervoer afhankelijk zijn, ner gens meer komen." Uit de gegevens van het samenwerkingsverband blijkt, dat 84% van de ritten binnen de eigen regio plaatsvindt en maar 16% daarbuiten. Dat het beroep op deze vervoersvoorziening stijgt, zou ook een gevolg kunnen zijn van het verplaatsen van bushaltes naar de rand van woonkernen, merkte een mevrouw op de publieke tribune op. Verburg beaamde dat, want er geldt een grens van 800 meter. Sinds 2003 wordt de teletaxi ook ingezet voor collectief vraagafhankelijk vervoer (cvv). Daar kan in principe iedereen gebruik van maken om binnen de Oosterschelderegio te reizen. Voor 65-plussers en 'veelgebruikers' zijn er kortingspassen, maar de gewone eigen bijdrage is 1,10 euro per zone. Het cvv komt voor rekening van de provincie. Het wvg- en cvv-vervoer wordt op Tholen uitgevoerd door taxibedrijf De Jonge uit Poortvliet. Daar is het sinds de veranderingen weliswaar rustiger geworden, maar er is genoeg ander werk voor de chauffeurs. Wél krijgen zij van de passagiers veel opmerkingen over de kostenstijging. Naast een vervoersvoorziening kent de wvg het verstrekken van rolstoelen en andere hulpmiddelen én het maken van aanpassingen in woningen. Op grond van de in 1994 ingevoerde wet heeft de gemeente een zorgplicht op het gebied van voorzieningen die ge richt zijn op het opheffen of vermin deren van beperkingen. Tussen 1995 en 2002 zijn landelijk de uitgaven voor de wvg verdrievoudigd door een stijging van het aantal klanten en aan vragen. In Tholen vergde de wvg in 2000 nog 700.408 euro, terwijl dat in 2003 tegen het miljoen aan zit, vertel de Verburg. Vorig jaar werd aan wo ningaanpassingen 475.918 euro be taald door de gemeente, vervoer en rolstoelen vergden zeven ton en di verse kosten 21 mille. Naar verwach ting zal de rijksoverheid zo'n drie ton van de woningaanpassingen (het gaat om aanpassingen die meer kostten dan 20.420 euro) voor zijn rekening nemen. Het aantal 'klanten' van de wvg-regeling steeg in Tholen van 930 in 2000 naar 1223 vorig jaar. Van hen was 72% ouder dan 65 jaar. En twee derde was vrouw. „Vrouwen doen met name sneller een beroep op een vervoersvoorziening", zei F. Witkam, van het samenwerkingsverband Hij noemde vergrijzing, het streven om ouderen langer zelfstandig te laten wonen, maar ook toenemende mon digheid, voorlichting en integrale in- dicering als oorzaken van de groei. Met 576 lag het aantal aanvragen vo rig jaar een stuk lager dan de twee vootgaande jaren, maar dit jaar laat alweer een stijging zien. Er waren 230 aanvragen voor een woningaanpas sing, 216 voor een vervoersvoorzie ning en 150 voor een rolstoel of scootmobiel. De eigen bijdrage van 276 euro voor die beide laatste ver voermiddelen vond mevr. C. v.d. Horst (ABT) erg hoog. Witkam legde uit dat dit op het niveau ligt van de aanschafprijs van een fiets, een ver voermiddel dat een gezond iemand uit eigen zak moet bekostigen. En wethouder mevr. M.A.E. Velthuis vulde aan dat er wél naar draag kracht wordt gekeken. ZIE VERDER PAGINA 5 De raad stoeit met de nieuwe wet werk en bijstand. Dit jaar moet de ge meente beleid vaststellen, maar de raad slaagde er dinsdagavond niet in om in de commissie welzijn en onderwijs een duidelijke richting aan te geven. Wethouder M.A.E. Velthuis van sociale zaken betreurde dat. Het college komt nu met een lijstje keuzemogelijkheden om de raad op weg te helpen. In de nieuwe wet gaat het erom werk zoekenden zo snel mogelijk aan het werk te helpen. Werk gaat boven een uitkering, zo luidt het principe. Hoe meer werkzoekenden aan het werk geholpen worden, hoe beter het is voor de personen in kwestie. Maar ook voor de gemeente, want die houdt dan geld over omdat ze minder kwijt is aan uitkeringen. Als dit niet lukt, dan kunnen werkzoekenden aanspraak maken op een uitkering. Om te zorgen dat mensen aan de slag kunnen, loopt het CWI (centrum werk en inkomen) samen met de werkzoekende vacatures door. Dit moet de instroom van werklozen be perken. Lukt dat niet meteen, dan wordt er een stappenplan opgesteld om het doel te bereiken. De gemeente is voortaan voor hon derd procent verantwoordelijk voor de bekostiging. Voorheen kon 75 pro cent bij het ministerie gedeclareerd worden en was 25 procent voor eigen rekening. Om uitkeringen te kunnen betalen, is voorlopig 2,8 miljoen euro beschikbaar gesteld. De minister heeft echter laten weten dat daar nog 8 procent af moet. Tholen telt mo menteel zo'n 250 personen met een uitkering. Het is de vraag of dat geld voldoende is om de verwachte toena me van werklozen op te vangen, zei beleidsmedewerker C. Weterings van sociale zaken. Hij lichtte de commis sieleden voor over de nieuwe wet. Om mensen te helpen via een reïnte- gratiebureau of anderszins een baan te zoeken, ontvangt de gemeente 733.000 euro. Daarvan wordt nu 600.000 euro besteed aan gesubsi dieerde arbeid voor 35 personen. Voor de anderen blijft dan 133.000 euro over. Blijft er geld over uit de uitkerings pot, dan kan de gemeente dat vrij be steden. Er zou een fonds van ge vormd kunnen worden om tegen slagen op te vangen in een volgend jaar, of het overschot zou ingezet kunnen worden om mensen te bege leiden. De gemeente kan geld over houden, maar ook tekort komen. Die tekorten moeten uit eigen middelen bijgelegd worden, of uit het fonds dat is gevormd. De bijzondere bijstand moet voortaan uit de algemene middelen worden be taald. Bekeken kan worden of er voor deze groep collectieve ziektekosten verzekering mogelijk is, of dat bij voorbeeld chronisch zieken en gehan dicapten een bepaald bedrag per jaar wordt toegewezen. De vragen die de raadsleden kregen voorgelegd waren divers. Moet er vooral extra in jongeren worden geïn vesteerd? ZIE VERDER PAGINA 9 „Zeer indrukwekkend om zoiets mee te maken", zegt Jeroen Tol uit Poortvliet, die dinsdag samen met Heieen Potappel uit Poortvliet in Delft deelnam aan de begrafenisplechtigheid voor prinses Juliana. Ze vormden vlakbij een kazerne in Delft de erewacht van het Rode Kruis. Zaterdag hadden de bestuursleden met haar zussen Irene, Margriet en Chris de Neeff uit Scherpenisse en Jany Boogaard uit Sint-Annaland namens het Thoolse Rode Kruis al het condoleanceregister in paleis Noordeinde te Den Haag getekend. De twee vormden een onderdeel van de circa 200 leden tellende Rode Kruisdelegatie uit het hele land. Aan de erewacht dinsdag namen 100 Ro de Kruismensen deel, onder wie 8 uit Zeeland. Jeroen Tol en Heieen Potappel vertrokken om vijf uur vanaf het Stenen Kruis met colle ga's uit Kruiningen, Middelburg en Souburg. Tol bestuurde de Thoolse Rode Kruisbus, die in Barendrecht werd geparkeerd. Daar stapten de acht over in een grote bus, die naar het Feyenoordstadion in Rotterdam ging, waar de Rode Kruishelpers en militairen tijdens het ontbijt instruc tie kregen over het programma. „De controle was streng. Want niet al leen de bus werd helemaal door zocht, iedereen werd ook persoon lijk gefouilleerd", vertelt Jeroen Tol. Bij Delft werd de bus bij een tuindersbedrijf geparkeerd, waarna ze naar een kazerne liepen, samen met oud-militairen. „We vormden daar aan weerskanten van de weg de erewacht. Koningin Beatrix kwam per auto uit Den Haag en stapte in de kazerne over in een koets, samen Christina. Ze passeerde op 1 meter van ons vandaan. Alle Rode Kruis mensen waren in uniform en hadden zwarte schoenen aan. Niemand had sieraden aan, noch een hoofddeksel op. Nadat de stoet gepasseerd was, mochten wij afmarcheren om ver volgens met de bus terug te gaan. Om kwart voor twee waren we thuis en konden we het slot van de rouw dienst nog op de televisie zien. Ik had voor deze gelegenheid speciaal vrij gevraagd van mijn werk, want zo'n inzet kun je als Rode Kruishel- per zelden meemaken", aldus Je roen Tol. Prinses Juliana is dinsdagmiddag onder grote belangstelling bijgezet in de Nieuwe Kerk in Delft. Langs de Haagse route stonden 20.000 toe schouwers, in Delft 16.000. De paarse lijkwagen, getrokken door acht Friese paarden, had witte ac centen. Juliana's dochters waren vrijwel geheel in het wit gekleed met een enkel zwart accent. De rouwdienst werd geleid door de re monstrantse predikante mevr. W. Hudig-Semeijns de Vries van Does- burgh. Prinses Christina, de jongste dochter van prinses Juliana, zong als soliste het lied The Gift to be Simp le, begeleid door het Residentie Bach Orkest. Thoolse Annika Boxhoorn wint Bergse talentenjacht met nummer Anouk Sint-Philipslander Verwijs gehuldigd door vakbond voor 50 jaar lidmaatschap Ria Schot wordt erelid bij afscheid van bestuur Wereldwinkel Tholen EN VERDER... Jeugd Scherpenisse kiest voor halfpipe en voor opknappen van trapveld DES MENSEN BOZE DADEN OVERLEVEN HEM; DE GOEDE WORDEN VAAK MET HEM BEGRAVEN Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Evelien Verkamman en Zoë Braai uit Tholen hebben vrijdagavond in de Klove niersdoelen in Middelburg meegedaan aan de finale van de muziekprijs Zeeuwse jeugd voor duo's. Beide meisjes bespelen al een aantal jaren de altsaxofoon en in de ogen van hun muziekdocente Ankie Loos waren zij rijp voor deelname aan het prestigieuze kampioenschap. Een eerste prijs zat er voor de twee 16-jarige muzikanten niet in, maar de eervolle vermelding van de jury en het spelen voor een zaal vol echte muziekkenners was al een ervaring op zich. De muziekwedstrijd, die dit jaar voor de zevende keer georganiseerd werd door de vereniging Vrienden van het Zeeuws orkest, is bedoeld om het samen musiceren door de Zeeuwse jeugd te stimuleren. Evelien en Zoë kennen elkaar al vanaf de lagere school en hoewel ze nu ieder op een andere school zitten, heeft hun gezamenlijke pas sie voor de altsaxofoon de beide meisjes bijeen gehouden. „Op de basisschool hebben we eerst samen de opleiding Algemene Muzikale Vorming (AMV) doorlopen. Je leert daarin de grondbeginselen van het muziek maken. Vanuit die basis kun je je dan ont wikkelen met het bespelen van een instrument", verduidelijkt Zoë. Zij koos samen met Evelien voor de altsaxofoon en via de wekelijkse lessen van muziekdocente Anki Loos van de Zeeuwse muziekschool werd het tweetal steeds beter. Evelien speelt daarnaast ook nog in de plaatselijke harmonie Concordia. Beide saxofonistes hebben een brede interesse als het op muziekkeuze aankomt. Pop, jazz, blues, of licht klas siek, het maakt de jonge musici niet uit. „Ons instrument leent zich ook prima om ver schillende muziekstijlen te spelen", zegt Evelien. Met de twee nummers die de Thoolse meisjes tijdens de finale in de Kloveniersdoelen te Middelburg speelden, on derscheidden ze zich duidelijk van de andere drie duo's die waren geselecteerd voor het kampioenschap. „De anderen kozen voor een klassiek repertoire en wij hadden iets luchtigere muziekstukken uitgekozen. Toch was de jury heel positief over onze uitvoering van de suite van Guy Lacour en de swingende Calypso Jam van Fritz Pau- er." Zie verder pagina 13. Altsaxofonistes Evelien Verkamman (links) en Zoë Braai uit Tholen kregen een eervolle vermelding bij de duo's in de finale van de muziekprijs Zeeuwse jeugd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2004 | | pagina 1